LUCHTHAL" als Sport accommodatie VERZEKE- RINGEN ANWB voor meubelen SPAARBANK ANNO 1820 9n Ouwe Hcharvelaav -a a Op 21 juni is het rapport „de luchthal als overdekte sport- accommodatie aangeboden aan Dr. J. Verhoeven, directeur- generaal van Volksontwikkeling en Recreatie van het Ministerie van C.R.M. Doe Uw Voordeel, ook mef Alle verzekeringen, de meeste zelfs met aantrekkelijke kor- ting, worden verzorgd door de Wijkvereniging gaat praten mef gemeenfe Weer vijf geslaagden bij Instituut de Jongh. Afkoop Renfekaarten- verzekering Autorijschool GROENOORD Lest.nu ook in Morris-Mini TELEFOON 70 91 15 of 15 97 52 •s o o H O O G a o am Uit dit rapport, samengesteld door A. P. Romijn, bouwkundig medewerker van de Nederlandse Sport Federatie en H. W. Hulsen, inspecteur Lichamelijke Opvoeding en Sport van het departe- rnent van C.R.M., blijkt duidelijk -dat luchthallen vooral voor vormen van sportieve recreatie een belangrijke rol kunnen vervullen. Voor minder duide lijk georganiseerde sporters is he,t ont- breken van geld vaak het grote strui- kelblok om zich te verzekeren van ge- bruik van sportaccommodaties. Juist deze sportbeoefenaren en de overheids- instanties die daarbij hulp willen ver- lenen, kunnen uit dit rapport de infor- matie halen onder welke omstandig- heden gebruik kan worden gemaakt van deze relatief lage investeringskos- ten vragende accommodaties. Grote gebruiksmogelijkheden van de luchthal als overdekte sportaccommo- datie is onder meer reeds te consta- teren in de tennissector. Diverse be- Op initiatief van de Wijkvereni ging en op uitnodiging van B&W gaat Uw wijkvereniging begin au- gustus een gesprek houden i.z. de besteding van het „watergeld". Door de afgevaardigden van de wijkvereniging zullen enkele sug- gesties worden gedaan. staande tenrusparken zijn reeds jaren uitgerust met zo'n Iuchtgedragen con- structie, terwijl ook verschillende zwembaden, om continuiteit in het gebruik te waarborgen 's-winters het bassin overkappen met een luchthal. .Voor nieuwe woonwijken in de steden kan de snel te realiseren luchthal een oplossing bieden, eventueel als een tijdelijke sport voorziening. Bij een goede keuze van de ondervloer van de sportvloer zal deze in een later stadium kunnen dienen als openlucht- speelveld. Dit rapport heeft mede de intentie een bijdrage te leveren tot het zoeken naar goedkope oplossingen voor sportdoel- einden. Wederom slaagden alle kandidaten van Instituut de Jongh, Griegplein 144 voor hun diploma machineschrijven. Het waren de dames A. Smid-Tetteroo, M. v. d. Heuvel, Mevr. Schellekens, E. van 't Hoff en D. Voordouw. Weer een leuk succesje voor Instituut de Jongh. In een landelijk ochtendblad lazen wij dat duizenden mensen zich niet bij de Raad van Arbeirf voor de afkoop van hun rentekaarten melden. Zoals wel- licht toch bekend mag zijn is indertijd met de invoering van ae Wet op de Arbeidsongeschiktheid maatregelen ge- troffen de Invaliditeitswet geleidelijk te liquideren. Dit hield in dat de rente- kaarten-verzekering zal worden afge- kocht. Nu zal niet iedereen een afkoopsom ontvangen en bovendien is de termijn voor de aanvrage daarvan voor iedere leeftijd verschillend. Blijkbaar zijn de meeste mensen dit vergeten en wij meenden er goed aan te doen door middel van dit artikeltje U nog eens op Uw rechten te wijzen. Voor mensen d;ie vroeger een rente- kaart hebben gehad en geboren zijn van 1919 t.m. 1924 (en in 1931) is er gelegenheid de afkoop aan te vragen van 1 juli 1973 tot 1 juli 1974. Toch zijn er echter weer uitzonderingen want wanneer bijv. voor U meer dan 286.- aan rentezegels was geplakt dan ontvangt U geen afkoopsom doch een ouderdomsrente op Uw 65-jarige leeftijd. Nadere gegevens en een goede toelichting geeft een speciaal hiervoor uitgegeven folder welke U aan het Postkantoor kosteloos kunt verkrijgen. U kunt daar tevens een formulier voor de afkoopaanvrage verkrijgen. Denkt U in aanmerking te komen of wilt U er meer over weten, vergeet U dan niet even bij het Postkantoor langs te gaan. Niemand laat toch graag geld liggen? J.v.S. Voor een goede verantwoorde opleiding R. HAAN naar Uw rijbewijs W. HAAN BACHPLEIN 269 Groenoord SCHIEDAM Rijks V.A.M.O.R.- M.I. gediplomesrd Instrucfeur Eindelijk kregen we dan het weer waarop we gewacht hadden. Want wij Nederlanders, van nature ingebaren mopperpotten, vonden de lente maar ,,zo, zo Nou goed, nu was't dan is goed weer en was het dan s warm en het was wier niet g°ed. Want, jongens dertig graden da's toch niet mooi meer. Vroeger moest je d'r voor naar tZonnige Zuiden en nu, als je in Groenoord twee stappen buiten had gezet, was je nu Torremolinos. IV anneer je dan zo in Schiedam door de zon overgoten straten loopt en je rnoet boodschapjes doen, dan krijg je er toch wel dorst van. En het is heus niet dat ik de brouwerijen aan nog m££r winst wil helpen, maar een biertje gaat er in die tijd best in. En waar vind je dat eigenlijk beter dan in zo'n donkerbruin cafeetje. Een zaakje met een verveloos deurtje en een ouderwets deurbelletje waar behalve „vergunning" ook nog de naam „de grootste slok" op de raam staat. Het was er binnen een bijzonder gezellige boel en de wat mager uitgevallen kastelein bleek een zeer energieke man te zijn, want behalve dat 'ie tussendoor een ontelbare hoeveelheid glazen spoelde had ie toch voor mij in een paar seconden tijd een groot schuimend glas neer gezet. Tegen het ouderwetse biljart aangeleund stond een klein mannetje, die behalve rood-aangelopen was ook blijkbaar veel spraakwater had ingenomen, want hij vertelde tegen een paar vrindjes hele ver- halen hoe bekaaid of ie d'r in z'n leven wel niet vanaf gekomen was. „Kijk zei 'ie „m'n moeder zei altijd tegen me - en dat was als compliment bedoeld - jij bent toch wel een ouwe scharrelaar. Nou goed, ik heb veel af gescharreld, toen ik jong was al, want toen ik een jaar of twaalf was ging ik met een vrind van me de handel in. We kochten verschillende soorten crepepapier met hele mooie kleurtjes. We pikten ergens een stukkie touw, we haalden thuis wat lapjes uit de mand, we fatten ergens een beetje zand en we maakten daar slingers vanZakkie zand, touwtje d'r om, reepjes papier d'r an en je kon 't hoog in de lucht gooien. We zochten een toen voar Rotterdam nieuwe wijk uit, Blijdorp. M'n vriend leende van zn zus een ouwe poppenwagen en we gingen daar de straten in en uit. Nou, je zal 'tniet geloven maar binnen een half uurtje was het poppenwagentje toch mooi leeg. En de kinderen kwamen aan je vragen ..meneer" (en dan was 'ie 12 jaar) „meneer, heb 'ie d'r nog een?" En dan zeiden we „Nee, volgende week komen we weer terug". En dan zou het natuurlyk aanbevelenswaardig zijn geweest om de centjes die we dan verdienden - want voor niks deden we t niet - netjes weg te leggen. In een bussie, een doosje of een kous zoals dat toen ging. Nee, wij gingen zaterdags een fiets huren of een autoped! Jongens dan was je toch de ongekroonde koning van Rotterdam. Een weekie later gingen we dan hetzelfde wijk weer in, want we noemde dat onze wijk. Weer met het poppenwagentje en dan gingen we kranten ophalen. Nu rnoet je niet denken dat dat zoals tegenwoordig, want nu wordt er dagelijks op de bel gedrukt omdat er kranten worden opgehaald voor allerlei goeie doelen. Dat was toen niet, de enige die de kranten kon gebruiken was de groentenboer, die d'r nauwelijks dank U wel voor zei. In die tijd kon je een rooie kool kopen die verpakt was in de Maasbode of Roomse bonen die in de Voorwaarts zaten. Want toen vraten ze mekaar nog niet op. Ik kwam toen in een portiekwoning. Toen ik aangebeld had en m'n prevelementje had gemaakt, kwam 't lieve mens met een heleboel kranten aansjouwen. Ze zei toen - heb 'ie ook interesse in lorre? - Ik dacht, mens, ken mij 'tichelen of 'ie een papegaai heb, maar toen drong het tot me door dat ze hele andere zaken bedoelde. En wat doe je dan, ik zei maar - ja -Ik schrok er wel van want in een mum van tijd had ik daar in het hordes misschien 10 kilo kranten en wel 30 kilo lorren. Ouwe jurken, broeken en - wat later bleek - ook bustehouders hoewel ik toen op die leeftijd niet wist wat dat inhield. U hebt toch wel een wagen bij je, vroeg 't mensje met. een lief stemmetje. En ik zei, Ja, ja, ja die staat om de hoek. Maar ik zal eerst even de kranten pakken en dan kom ik met de wagen terug. Nou ik heb twee keer met de kranten gelopen, maar ik dorst met die jurken - waar ik toch wel een beetje griezelig van was en van die andere dingen ook - die dorst ik toch niet meer op te halen. Ik weet n'et hoelang ze d'r mee in 't hordes gezet en heeft, maar ik heb ze nooit meegenomen. Wanneer we dachten dat we voldoende kranten hadden, brachten we die naar een opkoper. Goocheme Gijs heette 'ie, tenminste misschien heette hij geen Gijs, maar goochem was hij wel. En dan vingen m'n vrindje en ik toch twee, twee en een halve gulden. En dat was in die tijd - jaren voor de oorlog - een kapitaal. Denk er om dan kostte in een sjieke tent op de Coolsingel een koppie koffie zeveneneenhalve cent. Maar wij kochten d'r snoep voor,- duimdrop of hete bliksem. Ja, dat was toen snoep, nou is 't heel wat anders. Ja, toen wisten we nog niet dat gezond snoepen appels eten betekende. En kjk zo heb ik het nou eigenlijk me hele leven gedaan, steeds iets. Ik heb wel 23 bazen gehad. En wat ben ik d'r mee opgeschoten, nou niet veel. Maar ik mag toch niet mop- peren en ik neem 't er goed van. Ik laat geen borreltje staan, ik pak een biertje, ik pak een sigaartje, ik pak nog wel 's wat anders ook. Want ik zeg maar zo - Je ben longer dood als dat je leeft En onder het uitspreken van deze wijze woorden gooide hij een paar guldens op de toonbank en hij schreeuwde tegen de kastelein „Ja, jij zit nou in de gouden tijd, maar ik gun 't je want jaloers ben ik nooit geweest. Nou tabe". De kastelein keek me aan en maakte met z'n hoofd een gebaar alsof hij wilde zeggen rnoet je hem horen." Ik keek de kroegbaas eens aan en zei „Wie is dat eigenlijkNou, ken je die niet?" „Nee" zei ik zielig. „Man, dat is de miljonair van Schiedam, die man bezit wel 50, 60 huizen. Dat je 'm niet ken!" Ik haalde m'n schouders op en dacht „Heeft z'n moeder toch gelijk gehad, 'tis toch een ouwe scharrelaar." JAVAS. Voor een MAXIMALE eis, vragen wij een MINIMALE prijsl Drukkerij ,,de Magneet", Teleloon 26 86 66.

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 3