Zonder tegenwind gaat het niet Stinkt het weer 150000 Overvoeding, ook uw probleem J Ox- voormeubelen QC OldUl PARKWEG 201SCHIEDAM GELDLENINGEN Speciaalzaak voor Reform- en Dieetproduhten H. HOFLAAD Winkelcentr Prelude" Bachpiein 597 - Schiedam Telefoon 70 64 85 17 September a.s. aanvang Bejaardensoos „'t PRAETHIJYS" Stichting voor huishoudelijke en gezins- voorlichting Schiedam Als wij in onze moderne tijd de luchtreuzen door het lucht- ruim horen razen met snelheden, hoger dan het geluid, dan kunnen wij ons moeilijk voorstellen dat er een tijd was dat de "vliegerij" nog in de kinderschoenen stond. Er was een herder e o Tegenwind is nodig. Het lukt. De moraal Invloed van overvloed. Een nationaie vermageringskuur. Extra beweging. Voor al EJw Verzeheringen Hypothehen Financiering en A. Waaletcijn Heeft U de advertenties^ op de andere pagina's I al gezien het is de moeite waard! HONDJE U1TLATEN! GEEF UW BEEST Z'N EIGEN BOOM. 65 67 00 TELEFOON 700647 Ziet U 't graag groen en geel voor de ogen? PLANT EEN BOOM. 6 5 6 7 00 Als vanouds worden er in Schie dam en Groenoord weer tal van kursus-mogelijkheden geboden zo- wei overdag als 's-avonds. Op de Korte Dam 5 kunt u inlichtingen krijgen of u opgeven voor een kursus. Telefoonnummer: 26 47 81. Het kantoor is open van dinsdag tot en met vrijdag van 9,30 tot 12,00 uur. Wilt u op een ander moment beilen dan kan dat via telefoon 26 36 33. Op zeer eenvoudige en primitieve wijze heeft men getracht een eigengemaakt vliegtuigje of wat daarvoor door ging in de luch,t te houden. In het begin van deze eeuw was men in verschillende landen bezig eigen gemaakte vindingen in de lucht te krijgen en te houden. Dat viel heus niet mee. Alle grote din- gen moeten klein beginnen. En vele tegenslagen moeten worden overwon- nen. Doorzettingsvermogen is dan wel een deugd welke zeer goed van pas komt. Van die eerste pogingen van die „vliegers van het eerste uur" is een aardig voorval bekend. Men was druk in de weer zo'n primitief geval in de lucht te krijgen en vooral ,te houden. D'at in de lucht krijgen lukte al aardig, maar na enkele minuten had dat vlieg- tuig-in-spe er genoeg van en zocht in een Iange glij-tocht de aarde weer op. De lucht was nog niet zijn domein. Maar men bleef oefenen met steeds hetzelfde resultaat. Dagen-lang Een scheper (die waren er toen nog volop), tegenwoordig zou zo'n man herder worden genoemd, als ze er nog hier en daar zijn, had dat gefladder geruime tijd aan gezien. En U weet het, herders waren wijze mannen, die leerden in de stilte van de natuur en gaven hun ogen goed de kost. Het vogelspel had voor zo'n man geen geheimen. In zijn vele vrije uren bestudeerde hij de vlucht van de vogels hoog boven zijn hoofd, en eveneens was hij getuige van de vlieglessen van de jonge vogeltjes die van vader of moeder hun eerste vliegoefeningen leerden. De herder, zo zullen wij hem nu maar noemen, doorbrak het gebod van „schoenmaker houd je bij je leest" en liet de kudde over aan zijn trouwe hond, om zich naar de primitieve „startbaan" te begeven waar men weer druk in de weer was vorderingen met het vliegen te maken. De lichte konstruktie van latten, ijzerdra- den en vleugels stond op de grond Ze zouden het nogmaals proberen. 01 H3 Ch O o 0 c 01 o Stinkt het weer zo verschrikkelijk dat U het niet meer uithoudt of maken de vliegtuigen voor Zes- tienhoven teveel lawaai, bel dan onverwijld het klachtennummer van de meld- en regelkamer Rijn- mond, dag en nacht bereikbaar. lnderdaad, overvoeding is een probleemwaar we byna allemaal mee te maken hebben. Want vrijwel iedereen eet al jarenlang nit lets meer dan eigenlijk nodig is. Op den ditur betekent dat, dat de hoeveeiheid vet in ons lichaam en daarmee het lichaamsgewicht toeneemt, Voor wie de 40 gepasseerd is, kan by een voor zijn lengte normaal gewicht nogal eens een te grote vetmassa hebben. De weeg- schaal laat dat extra vet niet zien en lengte- en gewichtstabellen geven het niet nauwkeurig aan. Mijnheer, zei de herder tot een van de pioniers, U doe.t het verkeerd het moet anders Ik weet hoe de vogels vliegen en als U de vogels wilt imiteren moet U het net zo doen als zij Als U Uw vliegtuigje in de lucht wilt houden moet U het met de kop tegen de wind in zetten en zodra het boven de grond komt tegen de wind in hou den, want zo leren de vogels hun jon- gen ook vliegen. Hoewel het niet mee viel van zo'n ,,gewone herder" advies te moeten krijgen zouden ze het toch maar eens proberen, en ja, hoor, tegen de wind in bleef hun vliegtuigje veel langer in de lucht dan ooit te voren. De tegenwind zorgde voor sircces. Met deze wetenschap gewapend kon- den de proeven worden voort gezet en uitgebreid. En op onze moderne vlieg- velden wordt deze methode nog steeds toegepast. Wij, Nederlanders, zijn onvervalste mo- ralisten. Wij zijn gewen<j overal iets van mee te nemen, overal lessen uit te leren, en dat is goed. In dit eenvoudig gegeven zit, dunkt me, een diepe waarheid verborgen, dat het niet altijd de gelukkigste mensen zijn die nimmer enige tegenslag onder- vonden. Het is goed indien wij wel eens met tegenwind hebben te kampen, dat staalt de zenuwen en versterkt de wil tot overwinnen. Hij, wiens bedje is gespreid, en zijn tafeltje is gedekt, wordt niet altijd een sterke persoonlijkheid. Wij behoeven niet naar tegenwind te verlangen maar als-ie komt zullen wij ons er niet door laten overweldigen. Wij gaan er tegen-in. U, ik en wij alien alleen of in gemeenschappelijk verband van onze groepen en organisaties. Ook onze Wijkvereniging zal door tegenwind groeien. Dank zij U. capk. Weliswaar kan men de vetmassa tegen woordig meten, o.a. met een huidplooi- meter, maar die valt niet binnen ons bereik. Het wordt dan een zaak van de arts, die overigens nog lang niet altijd over zo'n apparaat beschikt. Ons leven van alledag eist minder Iichamelijke arbeid dan vroeger. De techniek neemt een groot deel van de spierarbeid over. Auto of brommer zijn een garantie voor zittend vervoer. Liften en roltrappen vervangen de ge- wone trap. Machines nemen huishou- delijk werk over, denkt u maar aan wasmaohines, mixers en stofzuigers. Al het materiaal is bovendien lichter van gewicht: de zinken emmers en teilen zijn nu van plastic, onze meu- bels wegen minder, enz. We doen en tillen niet alleen minder, maar we vermaken ons ook anders: „kastje kijken" bijvoorbeeld gebeurt nu eenmaal zittend en vraagt dus bij- zonder weinig activiteit Het is dus niet eens nodig om meer te eten om dikker te worden: minder doen is voldoende om een hoger lichaamsgewicht te krijgen. Maar we gingen w£l meer eten. Door de grotere koopkracht en het ruime aanbod is de verleiding steeds groter geworden en de reclame voor voe- ding loopt uit de hand. De gelegen- heid en mogelijkheid om voedsel en lekkernijen te kopen neemt nog steeds toe ((snackbars, supermark- ten en automaten). De samenstelling van de voeding is ..ouderwets" gebleven, dat wil zeg- gen, rijk aan zichtbaar en onzicht- baar vet en rijk aan suiker. Redenen genoeg om er nu eens wat aan te gaan doen. Als overvoeding een nationaal pro bleem is, moeten we het nationaal aan- pakken. Maar toch zal ieder voor zich moeten bepalen of een vermagerings kuur nodig is. Als de weegschaal geen „teveel" aangeeft, moeten we zeker na ons 40e jaar, toch rekening houden met wat meer vet dan goed voor ons is. Een arts en een huidplooimeter zijn di'kwijls niet nodig om dat te consta- teren. Een blik in de spiegel kan vol doende zijn: vetrollettjes en -kussen- tjes spreken een duidelijke taal. Wie dat constateert zal moeten matigen. Bij een verhoogd lichaamsgewicht zult u moeten vermageren. Is die gewichts- verhoging klein, dan is een streng dieet meestal niet nodig. Soms kan een kleine wijziging in het dagelijks voe- dingspatroon a! kilo's schelen. Voor zo'n „dieet" hoeft u uw huisarts niet lastig te vallen. U kunt het zelf samenstellen. Wie iedere dag de volgende voeding in de genoemde hoeveelheden gebruikt krijgt voldoende van alle ibelangrijke stoffen die fit en gezond houden. y2 liter rnelk, karnemelk of yoghurt 1 plak kaas 75 -100 g. vlees vleeswaren, 6f vis, 6f peulvruchten 2 d 3 eieren per week 250 g. groente 1 vrucht of 100 g. fruit 250 g. aardappelen 50 g. boter, margarine of dieetmargarine 4 - 6 sneden bruinbrood of, roggebrood Neem niet meer dan twee biscuits per dag bij koffie en thee, en maar een schepje suiker per kopje in plaats van twee. Trakteer uzelf niet meer dan 6en- maal per week op een hartige 6f zoete lekkernij (gebakje, zakje frites, of iets dergelijks). Drink niet meer dan 66n glas frisdrank per dag. Probeer wat extra beweging in de dagelij'kse arbeid in te bouwen. Bent u na een maand niets afgevallen, vervang dan gewone melk door halfvette of magere melk, karnemelk of magere yoghurt. Smeer halvarine op uw brood in plaats van boter, margarine of dieetmargarine. Gebruik magere kaas of 20+ kaas. Neem mager vlees, magere vis, magere vleeswaren. Laat suiker weg uit koffie en thee (neem desnoods zoetstof). Gebruik in plaats van gewone fris drank een glas caloriearme frisdrank. Dit is een compleet en bovendien ge zond en doeltreffend vermageringsdieet Wie het juiste lichaamsgewicht heeft bereikt en de vetkussentjes heeft zien slinken, moet niet vervallen in de oude fouten, maar het aangeg^ven voedings- patroon blijven volgen, zodat dit een gewoonte wordt. Als alle Nederlanders hieraan zouden meedoen, zouden zij slanker, actiever en beslist gezonder worden. ASSURANTIEKANTOOR Bachpiein 248 - Schiedam Telefoon 70 61 58 GIRO BOOMPLANTAKTIE GIRO BOOMPLANTAKTIE

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 9