Gebruik van Groen in Groenoord en Kethel uw eigen beslissing? UW voorAL BANKZAKEN PETER ST0LKER B.V. Denieuwe Raadsman 6e jaargang no, 138 26 September 1973 Uitgave en advertentie-exploitatie. Een ,,Eigen-initiatief Tuin" aan de Oreliosingel U moet zich al eens hebben afgevraagd wat er met het geld dat met allerlei boomplantacties is opgehaald, is gebeurd of gaat gebeuren. De Wijkvereniging als coordinator van deze activi- teiten heefl zich vrij intensief met deze vraag beziggehouden. Het plan. Multifunctioneel gebruik. Stuk grond. Duur. Dat is het zo ongeveer. Automobielbedrijl SI MCA CHRYSLER SCARE AM Hulpbureau Secretaire AC TO VERZEKERIAIi hoe ft niet duur te zijn Sj. KUIPERS b.v. GROENOORD akkoorden Orgaan v. d. Wijkver. Groenoord e.o., Schiedam Tevens mededeiingenblad voor S.S.S.N. Corresp. adres Wijkver. Groenoord: Postbus 410 Schiedam. - Betalingen Wijkver.: f 4.50 p. kw. f 18.00 p. jaar, t.n.v. Penningm. Wijkvereniging Groenoord. Giro 267585, Schiedam. Tel. 701065, Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis. Redaktie: J, v. Schaverbeke, Bachpl. 189 tel. 703518 Medewerkers: C. A. P, Kortrijk, telef. 70 41 72; Mevr. A. van Kan, telefoon 70 47 62. „De Magneet", drukkers-uitgevers, Rotterd,dijk 279-281, Schiedam. Tel (010) 26 86 66 - 26 66 70. Bezorgklachten tot donderdag 19 uur, tel. 701956 Zij kwam vrij snel tot de conclusie dat de voor beplanting in aanmer- king komende terreinen en stro- ken,hoewel door de intensieve be bouwing in aantal gering, op zich redeiijk van bomen en planten zijn voorzien. Er is daarom van het begin af gezocht naar alterna- tieven. Zo is gedacht aan oudere bomen en bijzondere groenvoor- zieningen als grote plantenbakken e.d. Met het ter beschikking staan- de geld 2241,—) zouden deze voorzieningen niet of slechts in zeer beperkte mate kunnen wor- den gerealiseerd. Er is daarom een plan ontwikkeld dat de Wijk vereniging alvorens het aan het College van Burgemeester en Wet- houders van Schiedam aan te bie- den, aan u ter beoordeling wil voorleggen. Vanwaar deze plotselinge derno- cratische neigingen van de Wijk vereniging? Er zijn verschillende redenen. De eerste is dat het geld betreft dat door u voor een be- paald doel bijeen is gebracht. Ver- volgens moet, zonder te overdrij- ven, gesteld worden dat de rea- lisering van dit idee ook vrij ver- gaande consequenties kan hebben voor het gebruik van andere groenvoorzieningen in deze wijk. Tenslotte wil de Wijkvereniging voorkomen dat het voor te leggen plan wordt afgewezen omdat de- genen die het anders met de democratie niet zo nauw nemen nu plotseling van mening worden dat de indieners niet representa- tief voor de bevolking zijn. De Wijkvereniging stelt zich wat dit laatste betreft op het simpele standpunt dat zij tot nu toe de enige is die de belangen van deze wijk - of als u wilt: van een kwart van de Schiedamse bevolking - behartigt. Leden zijn nodig omdat er geld nodig is that is all. Het zal duidelijk zijn wat er in feite van u nu verwacht wordt, n.l. dat u op de hier naar voren gebrachte idee reageert als u meent dat het niet kan of anders moet, lid of geen lid Het plan dan. Eigenlijk erg simpel De groenvoorzieningen in deze wijk zijn globaal in twee hoofd- groepen onder te verdelen: ter reinen die als zodanig zijn aange- legd en geprojecteerd en terreinen met de bestemming bijzondere be- bouwing (het borje is de meest bloeiende boom in deze wijk) die tijdelijk als groenvoorziening an nex trapveld functioneren. Groenvoorzieningen van enige omvang vooral de terreinen uit de laatste groep. Het is echter een vaststaand gegeven dat de meeste onder de bijzondere bebouwing vallende projecten geen doorgang zullen vinden. Hoewel terwille van rendement en exploitatie be bouwing van deze terreinen op eng economische gronden zou moeten worden bevorderd, stelt het bestuur van de Wijkvereniging zich op het standpunt dat terwille van leefbaarheid en milieu - ook dat met binnen een planning in economische waarden om te zet- ten zijn - de nu nog aanwezige groenvoorzieningen, al of niet als tijdelijk bedoeld, moeten worden gehandhaafd. Groenvoorzieningen zijn er ten al- gemene nutte. Dit is gedeeltelijk een kreet; het heeft ook conse quenties. Met een open terrein kunt u meer doen dan er alleen maar op voetballen. De geleerden beginnen dan te spreken over multifunctioneel ge bruik van groenstroken. Het zal u daarmee nog steeds niet duidelijk zijn wat we willen. We gaan ervan uit dat groen niet-bebouwde stukken) in een woonwijk geen luxe is, maar noodzakelijk voor een goed leefklimaat. Met die niet bebouwde stukken kan van alles gebeuren. De gemeente kan er bomen planten, gazonnetjes aan- leggen, bloemen neerzetten. Maar waarom de gemeente? U kunt er ook zelf wat aan gaan doen. U wilt er naar eigen idee een beplanting aanbrengen, met een vijver of berg: misschien een alternatieve speelplaats met wild- begroeiing waar je echt kunt slui- pen, wegkruipen, rovertje spelen en zwarte knieen halen. Er zijn eindeloos veel mogelijkheden. De steriele netheid van de gazon netjes zal dan wel verdwijnen, dat wel, maar het behoeft daarom beslist nog geen rommeltje te worden. Het zal bovendien onder- houden moeten worden, meer en beter waarschijnlijk dan tot nu toe. Dit is in grote lijnen het plan. Nu de uitvoering. Zo'n plan is kostbaar. Geld hebben we nauwelijks en de gemeente heeft het evenmin. Er moet dus klein begonnen worden en er zal erg veel zelf gedaan moeten wor den. Dat geeft de mogelijkheid bij te stellen en te wijzigen. Trou- wens de bewoners maken uit wat er gaat gebeuren, de gemeente gaan we vragen om technische, materiele en morele hulp. In eerste instantie zullen we de gemeente vragen ons een stuk grond beschikbaar te stellen waar nu nog de bestemming bijzondere bebouwing op rust. Zelf denken we daarbij aan het gedeelte aan de Oreliosingel, achter de patattent. Zo'n terrein moet dan een beetje afgescheiden worden, van een om- heining worden voorzien, geen hek, maar een groengordeltje. Voorziehtige berekeningen wijzen uit dat hiervoor 1500_stuks bos- plantsoen nodig zijn. Zeg dat die een gulden per stuk kosten. Wij betalen die f 1500,— en vragen de gemeente ons te helpen planten (zij hebben spitmachines enz.). En dan? Er zijn wat mensen die een idee hebben. Zij willen- het terrein dat binnen die groengordel ligt accidenteren, een kuil, een bergje, wat hoger en lager. Zij willen er een soort heemtuin van maken, met een hobbyhoek erin (als daar behoefte aan is), met een bankje. Planten, bomen en struiken die hier vroeger in de polder groeiden. Kan ook leuk zijn voor de seholen. Nog een wat vaag idee. We wilden de Hoofdafdeling Plantsoenen van de gemeente vra gen dit idee te helpen uitwerken. We constateerden al dat dit plan duur is. Waarschijnlijk moet er andere grond op. Een dragline be- taal je per uur. Planten kosten een hoop geld, om nog maar niet te spreken van het onderhoud. We wilden de gemeente ook op dit punt een voorstel den. Wij betalen in principe de aanleg, de gemeente het onderhoud. Hoe komen wij aan geld voor de aanleg? De boomplantakties moeten on- verminderd doorgaan (alle seholen die al hebben meegedaan krijgen in ieder geval een paar bomen met een gedenkbordje); er is een idee om de aanlegkosten per m2 te be- rekenen en dan sponsors of kopers te zoeken. In het Jaarverslag 1972 van Gemeentewerken Schiedam wordt ook een suggestie gedaan: „bevorderen van enige incidentele arbeid door niet-vakmensen (bur- gerij)". Als de gemeente een on- derhoudsplan maakt moet vak- technisch en niet-vaktechnisch werk te scheiden zijn. De Wijk vereniging zou als onderaannemer kunnen optreden en tegen vergoe- ding het niet-vaktechnische werk kunnen overnemen. Wellicht is dit ook mogelijk voor andere groen voorzieningen in de wijk. Ilet zal u volstrekt duidelijk zijn dat wat binnen rie omheining kan worden gerealiseerd en het tempo waarmee, volledig afhankelijk is van uw medewerking. Dit artikel is ook bedoeld om te testen of er op uw medewerking gerekend kan worden. Stuur daarom een brief- kaart naar POSTBUS 410, SCHIE DAM. Zet daarop of u het wel of niet eens bent met dit plan, of u al of niet nog ideeen hebt, of u zin hebt om daadwerkelijk aan de realisering ervan te helpen. Uw reacties bepalen wat er verder gaat gebeuren. Rs. Officleel dealer van: Laan van Bol'Es 2 Telefoon 70 06 43 Het hulpbureau van de gemeente- secretarie voor de behandeling van bevolkingszaken, gevestigd in het postkantoor aan het Jac. Urlus- plein in Groenoord/Kethel is, in verband met de sterk vermin- derde belangstelling, voortaan slechts geopend in de morgenuren van half negen tot tien uur. Schiedam Kelhel Zwaluwlaan 111 - Telef. 70 51 55 Nleuwlandplein 56 - Tel. 70 81 83 Groenelaan 54 - Telef. 26 21 60 -\ De heer J. H. Suyling is de nieuwe raadsman van Schiedam. Op dins- dag 18 September a.s. zal hij zijn eerste spreekuur houden in het gebouw „De Ark" in Groenoord. De spreekuren blijven gehand haafd: op dinsdag van negen uur tot elf uur in ,,De Ark" en op vrij- dag van negen tot elf uur in het pand Broersvest 95. Vanaf f 138,— per jaar is Uw auto reeds W.A.-verzekerd. Bij 1 schade geen verlies van gehele no-claim korting. Elders verdiende no-claim wordt overgenomen. Uw ASSURANTIEKANTOOR Sibeliusplein 172 Schiedam Telefoon (010) 7108 24 verzorgt ook voor U alle voor- komende verzekeringen, financieringen, persoonlijke leningen, enz. tegen concurrerende tarieven. DIRECT ingaande dekking, 24 uur's service.

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 1