Hulp Noord-Ierland Schiedam-Noord GELDLENINGEN c o o c a; o O »GR0ET0N« 26 OKTOBER !N PASSAGE THEATER ZET EEN BOOM OP 65 67 00 Nationale kollekte geestelijk gehandicapten TELEFOON 7006 47 Nogmaals het openbaar vervoer Gelukkig verbetering. Graag voldoe ik aan het verzoek van de redactie van ..Groenoord- Akkoorden" om een artikel te schrijven over de belevenissen bij mijn bezoek aan Belfast. Op vrijdag 14 September vertrokken we met 180 Noord-Ierse kinderen vanaf Schiphol. Deze kinderen hadden dank zij de inspanning van plaatselijke comity's in Den Helder, Alkmaar, Sneek, Joure en Haren een drieweekse vakantie in Nederland doorgebracht. Een paar uur eerder was er al een toestel van Martin Air met een groep uit Geertruidenberg en Waalre vertrokken. De reis verliep zeer voorspoedig, de kinderen waren aanmerkelijk rustiger dan op de heenreis. Velen zaten nietszeggend uit de raarnpjes te staren, boordevol herinneringen uit Holland. Holland waar je kunt gaan en staan waar je wilt. Holland zonder soldaten en veiligheidsagenten". Holland waar men in het donker over straat kan gaan. En bovenal Holland waar je in een drieweeks project de kans kreeg als Katholiek en Protestant met elkaar bevriend te raken. Normaal straatbeeld in de Fallswijk in Belfast. (Let op schietgaten in vensters). <u -a >- o o (4 Hoe moet dat straks verder. Zul- len ze hun vriendsehap kunnen handhaven? Zal de buurt het goedvinden, want men moet voor- al de intimidatie van de eigen buurt niet onderschatten, maar daarover later meer. Om vier uur landden we op het vliegveld Aide- grove. Het toestel stond stil. De Nederlandse begeleiders liepen al- vast naar voren om het uitstappen te regelen. Toen kwam over de boordmicrofoon het verpletterende bericht ,,zitten blijven". Wat was er aan de hand? Wei, op het parkeerterrein stond er een wagen met een bom van 200 pond. Het held vliegveld was ontruimd. Een hartelijk welkom voor de 180 kinderen. Velen ook volwassenen hadden moeite hun emoties de baas te blijven. Op de vraag hoe lang het zou duren, werden slechts de schouders op- gehaald. Men wist het niet, een poging om de bom te demonteren was mislukt. Na ongeveer een half uur werd er op het vliegveld een ruimte speciaal voor de kinderen vrijgemaakt en konden we uit stappen. In een kleine ruimte zaten 180 kinderen opeengeperst. Na uren wachten waren er bussen georganiseerd om dat gedeelte wat naar Belfast moest via de start- banen onder militaire escorte weg te brengen. Op het moment dat de drie bus- sen vertrokken, klonk een dave- rende knal. Eindelijk, de bom was zonder persoonlijk leed tot ont- ploffen gebracht. Dank zij het moedige optreden van een Engelse luitenant, die met gevaar voor eigen leven, de auto met bom naar een verlaten grasveld gesleept had. Vijf en half uur na aankomst vertrok de laatste groep kinderen die naar Londonderry moest. Nu nog het groepje Nederlanders van acht man dat het weekend in Belfast zouden blijven, voor een conferentie met Ierse organi- saties om na te gaan hoe de hulp- verlening vanuit Nederland het meest doelmatig te eontinueren. Eindelijk om kwart over tien ver- soheen Moira, de secretaresse van de Community Relations uit Bel fast, met de mededeling dat ons hotel waar we geboekt hadden, door een bomaanslag zwaar be- schadigd was. We zijn toen maar uitgeweken naar een ander hotel. Was het toe- val? Een bom voor het vliegveld en het plaatsen van een bom voor ons hotel. We weten het niet, maar het gaf beslist geen geruststellend gevoel. Ook de Ierse rnening was verdeeld. De andere dag was de vergadering met jeugdleiders. Hier kwam uit naar voren dat deze mensen onze hulp als zeer positief ervaren. Op de vraag van voorzitter Piet v. d. Linden of ze het niet voel- den als bevoogding van Neder landse zijde kwam een eenstem- mig nee. Een van de jeugdleiders sprak dit uit met de volgende woorden: ,,We hebben begeleiding van Ne derlandse zijde hard nodig". Waar kunnen wij mee helpen: allereerst continuering van de va- kanties in Nederland. Voorts trai ning van jeugdwerkleiders, finan ciering van korte weekends buiten Belfast en Londonderry van de kinderen die al eerder in Neder land zijn geweest. Na de vergade ring werden we in de gelegenheid gesteld de Katholieke Falls en de Protestantse Shankell wijk te be- zoeken. Dit zijn de meest getrof- fen gebieden waar de kinderen vandaan gehaald worden. Wei wij hadden al veel informatie uit Ier- land, maar geconfronteerd worden met deze wijken was een schok- kende ervaring. We waren 'bijv. in een straat met vrij nieuwe wo- ningen maar vanwege het gevaar van sluipschutters woonde daar niemand meer. De huizen waren diohtgemetseld en de bewoners naar elders vertrokken. Ook zagen we een totaal uitge- brande straat. Het was ailemaal in en in triest. Er is geen straat in deze wijk te vinden zonder een uitgebrand huis of uitgebrande winkel. Speelplaatsen voor kin deren zijn praktisch niet aanwezig We reden weer verder. „Kijk", zei onze Ierse begeleider: „Uit deze flat zijn de kinderen in Geer truidenberg geweest". ,,Wel", was mijn antwoord, „die flats zien er redelijk goed uit". „Wacht maar tot je diohterbij komt", zei Vincent onze Ierse be geleider. We kwamen dichterbij en wat bleek nu; deze betonnen flats waren aan de voor- en ach- terkant alleen met hout betim- merd. U kunt zich voorstellen hoe gehorig zo'n flat dan is. De trappen waren naar boven krap 1 meter breed, de portalen zonder glas, slechts smalle sleuven om wat licht door te laten waren te zien. De volgende dag T.V. op- namen met N.C.R.V. Hier e Nu- team. Eerst in de Katholieke wijk met Protestantse kinderen erbij daarna naar de Protestantse wijk met Katholieke kinderen. Totdat we buiten gingen filmen ging alles goed. Toen kwamen er wat meni- sen aanlopen, die vroegen wat er aan de hand was. We vertelden het verhaal. Maar zodra ze in de gaten hadden, dat er Katholieke jongeren in hun wijk waren be- gonnen een paar oudere „dames" te schelden. „Go back to your bloody Falls". We hebben toen het zekere voor het onzekere genomen en de Ka tholieke kinderen snel per taxi de wijk uitgevoerd. Alberts vader en moeder, de men- ^sen bij wie wij aan het filmen waren, kwamen later luidkeels verklaren dat hun zoon nooit meer met een gemengde groep op pad zou gaan. Niet omdat ze niet wilden maar gewoon uit ANGST, voor hun eigen buurt- genoten. We hebben straten gezien in twee- en gedeeld, verlaten flats die pre- cies in de Peaceline lagen. Het is ongeloofelijk triest wat je daar ziet. Woorden schieten te kort om al je emoties te beschrijven. Er is zelfs het verzoek geweest van de protestantse gemeenschap, om een soort „Berlijnse muur" tussen de wijken te plaatsen. Gelukkig is dit door het stadsbe- stuur van Belfast afgewezen. Bij mijn vertrek uit de Shankill wijk vlogen er vijf kinderen op mij af die pas twee dagen terug waren, met de vraag: „Kunnen we niet mee terug naar Holland?" Bij zo'n vraag schiet er een brok in je keel. Wat U kunt doen, is geld geven om de kinderen drie weken lang de ellende te laten vergeten. Ik weet het is weinig, maar het is iets. Mocht U nog niets gegeven heb ben, voor de aktie, stort Uw bij- drage dan op de RABO-bank te Kethel. Het is broodnodig dat er wat gedaan wordt. Met dank voor plaatsing aan de redactie. Wim Hoogerdijk, Landelijk lid hulp Noord-Ierland, Utrecht. Tot op heden mochten wij voor Werkgroep Schiedam-Noord reeds ,f 9000.00 ontvangen. Zoals wij reeds eerder in ons blad vermeldden, speelt onze „eigen" toneelgroep Groeton over- een paar weken in het Passage-Theater. Onder regie van Simon Coene wordt dan het beroemde (en zeer goede) toneelstuk van Tennesse Wil liams „Kat op een heet, zin- ken dak" gebracht. We horen zo dikwijls de al dan niet gerechtvaardigde klacht „in Schiedam is nooit wat", wel d'r is nu wel wat en bovendien nog van een toneelgroep uit onze wijk. Wij verwachten, nee we we ten wel zeker dat U er voor zult zorgen dat onze groep voor een voile zaal zal spelen. U kunt de toegangskaarten (f 10.00, f 7.50 en f 5.00) telefonisch bestellen via nr. 26 95 63 of aan de kassa van het Passage-Theater tussen 18.00 en 20.30 uur. 65+ en houders van het Cul tured Jongeren Paspoort ge- nieten een reduktie van 50%. Houdt het in gedachten en houdt vrijdagavond 26 okto- ber a.s. er voor vrij! J. v. S. GIRO BOOMPLANTAKTIE Door de drie grote landelijke ver- enigingen voor maatschappelijk werk t.b.v. zwakzinnigen wordt weer de jaarlijkse nationale kol lekte gehouden. Door middel van kollektebussen, intekenlijsten en kollekteenvelop- jes wordt deze nationale kollekte van 15 t.m: 20 oktober gehouden. In ons blad hebben wij al meer- dere malen de schijnwerper ge- richt op het openbaar vervoer in Schiedam. Nu blijkt, uit gedane onderzoekingen, dat wij het toch wel bij het rechte eind hadden. Immers uit de opgestelde rappor- ten is duidelijk geworden dat Schiedam als stiefkind is behan- deld, en dat er ernstige tekorten zijn in de voorzieningen ten op- ziohte van het openbaar vervoer. Wat wij, als bewoners van Schie dam-Noord, reeds lang wisten. Uit de talrijke proefritten, welke gedurende de laatste weken zijn gehouden, is het wel duidelijk ge worden dat de 20ste oktober na- dert, en met deze datum, de lang verwachte bus naar Vlaardingen. Bovendien gaat bus 53 ook een andere route volgen, zodat wij, ,,inwoners" van Schiedam-Noord, keuze-mogelijkheden krijgen. U hebt waarschijnlijk de publica- ties in de bladen goed bestudeerd en daaruit gezien dat onze verbin- dingen met aangrenzende „gebie- den" beter zijn geworden. Nu nog een eigen verbinding met Rotter dam of is dat te veel gevraagd? Wij wachten op nadere gegevens van de R.E.T. omtrent de dienst- regelingen voor de bussen 52 en 53 Houdt goede moed, er komt schot in capk.

Groenoord Akkoorden | 1973 | | pagina 11