Floribunda '65: ruim 2000 m2 bloemenpracht Mijmeren op de Verbrande Erven Stijgende belangstelling voor Stedelijk Museum Twee TSF-teams zijn op weg naar kampioenschap 'HSL WASCANA een omwenteling rookgebied BH de naam... Wascana de uitvinding... melange-dekblad de sensatiede prijs Honderd jaar Orpheus" DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 MAART 1965 4 I P et is net alsof je hier in een filmstad, loopt, met al die decors van oude en roman tische gebouwen", zei onze foto graaf, toen hij in de Prinsensteeg een half verbrokkelde toog uit de middeleeuwen „schoot". Even later stond hij op een wankele balk in de resten van muren om de drie geveltjes, waarover Monu mentenzorg nog waakt, in het oog te krijgen. Hier is Schiedam zoals het was en zoals het in het oude centrum nog grotendeels is. Hoe het allemaal worden zal ligt op het ogenblik nog buiten het bestek van de gemeentelijke stadsplan ning. Naarmate wij in deze rubriek de slopershamer zullen volgen, hopen wij zo nu en dan ook iets te kunnen vertellen over de toe komstige bebouwing. Dat alles heel anders zal worden, staat wel vast. Binnenkort zal Se sloper zijn werk doen achter de Verbrande Erven. De jeugd is kern hier en daar al voorgegaan Maar de nog schaarse bewoner» van het „bedreigde" gebied tillen er nog niet zo zwaar aan. Wie er nag woont zo gaat het altijd kan zich nog niet voor stellen dat ook hij eens het oude nest moet verlaten. In café „Die Bruirrvisch", waar het verleden zidh stil heeft teruggetrokken en vergane glorie bescheiden is opgebor- g«i in de prijzenlkast van een pandoer- club waarvan niemand de naam meer weet, haalt kastelein Z. H. Zickhof de schouders op. Hij weet nog van niets en wacht maar af. Waarschijnlijk ziijn er rumoerige tijden geweest, toen het net om de hoek staande Zafkkendragershuisje nog vol vertier was van de leden van het zakkendragers- gilde. Doch de ramen van het daaraan grenzende cafeetje in de Prinsenstraat zijn reeds lang met planken dichtgetim merd; alleen ,,De Bruinvisch" overleef de tot dusver alle narigheid die de tand de« tijds met zich meebrengt. De bekers, bekertjes en lauwertakken van de ver dwenen pandoerclub staan verstild in de prijzenkast. Geen rumoer dringt hier door; als het ware ademloos staan de enkele stamgasten hier te wachten op het kamend geweld van de twintigste eeuw. Op een steenworp afstand dringen de flats reeds op. Het oude wordt zo lang den aan. „Voor 2.45 In de week had ik hier een huisje", mompelt een stamgast zachtjes in de manchet van zijn pils, „het was nog een heel huissie óók". Maar ook hij heeft het stulpje moeten verlaten. Toch behoort hij nog tot de zeer gelukkigen. Want hij kreeg er een oud huis met acht kamers voor in de plaats, huur ƒ15. „Ik geen moderne flat, al is er dan een droomkeuken en een douche in", ver klaart hij vol overtuiging, „je leeft hier nog lekker rustig en je kinderen kunnen nog wat spelen". Hoe lang nog zal hij zijn paradijsje be zitten? Fotografen, ga er even gauw heen, de kans is er nog om later de kirideren te laten zien hoe het wasl Eigenlijk hebben we ineens heimwee gekregen naar „De Bruinvisch", waar soms een tijdlang niemand iets zei; geen radio stond te knetteren, geen „juke-box" staat te krijsen. Kastelein Zickhof wacht maar af; zijn vader kocht in 1900 „De Bruinvisch" en zoals die toen was, wordt in beeld ge bracht door een kunstig met postzegels vervaardigde voorgevel van het café, dat netjes in een lijstje aan de muur hangt. Het is er allemaal wel erg oud1; de boeken uit het stadsarchief vertellen daarvan. Qp een expositieruimte van meer dan 2000 m.2 zal de bloemententoon stelling Floribunda '65 van 2 tot en met 11 april in de Rivièrahal ingericht worden. Dit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Diergaarde Blüdorp en tevens als een feestelijke afsluiting van het meer dan veertigjarig dienstverband van de hortulanus, de heer I. L. Mark. De toegangsprijs tot dit Rotterdamse bloemenevenement zal f2.50 per persoon bedragen (kinderen fl), terwijl het toegangsbiljet tevens geldig is voor het gehele Diergaarde-terrein. De tentoonstelling is dagelijks geopend vanaf 10 uur tot 22.30 uur, met uitzondering van de openingsdag, vrijdag 2 april, want dan gaan om 14 uur de poorten voor het publiek open. Wanneer u de St. Janssteeg, net op de hoek van „Achter de Teerstoof' en Pietersteeg in loopt, dan ziet ge zó de achterkant van „de Teerstoof'. Maar alleen de middeleeuwse straatlantaarn is het plaatje reeds waard. Voor het geval u met de auto naar deze omgeving gaat, inrit in de St. Janssteeg (80 cm. breed) is blijkens het bord verboden. Het is maar dat u het weet. te zijn van de vierhoek, waarvan we de Oostmolenstraat en Raaidbrugsteeg als zijden hebben leren kennen. De beide andere zijden, waarvan één dan de „Diefhoek" wordt genoemd, heten doorgaans „Verbrande Erven". Men vindt ook wel: „in den Diefhoek aan de Raambrug", en dit zou dan de Raamibrugsteeg moeten zijn. Doch er wordt ook gesproken over; „in den Dief- hoek op de Verbrande Erven". Dat gebied van „Achter de Teerstof", de Prinsesteeg, de Pietersteeg, de Ver brande Erven. De Sint Pietersteeg, die van de Dam naar de hoek van de Verbrande Erven en de Steeg Achter de Teerstoof voert, wordt immers in de zestiende eeuw reeds genoemd, al vindt d« Prinsensteeg pas later vermelding. Dr. K. Heeringa, die oud Schiedam bestudeerde heeft de veronderstelling geuit, dat het vroeger de „Thyelman Oem Daniëlsz.-steeg" was. Mogelijk heeft men later met die namen wat geschoven, althans de Steeg achter de Teerstoof betekende voor de vernoeming der straten iets anders dan nu. De Raambrugsteeg behoorde er niet bij en een deel van de Prinsensteeg wel. Teerstoof Diefhoek De rasechte, oudere Schiedammers her inneren zich wel de naam; „Diefhoek". Daarvan vertelt de geschiedschrijver, dat op 21 augustus 1599 een verkaveling heeft plaatsgevonden van twee huizen en er ven in de Molenstraat, zuidwaarts strek kende tot aan de straat, genaamd „den Diefhoek", aan de oostzijde belend met het huis, dat de naam „Heilige Geesthuis" droeg. De Diefhoek lijkt de schrijver de naam Vermeldenswaard op dit gebied wat verteld wordt over de geschiedenis van „Achter de Teerstoof". Op 23 februari 1572 werd Jan Jansz. Houck eigenaar van de helft der teer stoof, staande op de Verbrande Erven en uitkomende op de Sohie. Deze teerstoof (van Neeltgen Gerrits- dochter, weduwe van Jan Jansz. Houak) diende tal van jaren om do ligging van sommige panden te bepalen. Van lieverlede werd de naam van de eigenaar weggelaten en beschouwde men „Achter de Teerstoof' als de echte straat naam, terwijl de naam van „Verbrande Erven" een meer beperkte betekenis kreeg. De naam van „Diefhoek" is nu geleide lijk in ons Schiedam wel uitgesleten! Het gemeentebestuur heeft thans de hand gelegd op al hetgeen bezig is ver leden tijd te worden. Zakelijk stelde het college van B. en W. onlangs aan de gemeenteraad om.: „Bij de schriftelijke voorbereiding van de be handeling der gemeentebegroting voor de dienst 1965, antwoordden wij op een desbetreffende vraag inzake de brand weerkazerne, dat wij in het raadsvoor stel tot vaststelling van het stedebouw kundig plan voor het gebied, begrensd door Schie, Korte Haven en Noordwest, de gemeenteraad zouden uitnodigen een principebesluit te nemen omtrent de plaats van de toekomstige brandweerka zerne en omtrent de wijze waarop het bouwplan zal worden gemaakt. Wij stellen voor als plaats voor de ka zerne te bepalen, het terrein tussen de Breedistraat, Prinsensteeg en Achter de Teerstoof Daar ging de raad mee accoord en zo zal het dus gaan gebeuren in de toe komst. „Binnen niet al te lange tijd .Achter de Teerstoof", het „grens gebied" voor de eerste saneringswer- ken in deze omgeving. „De Bruinvisch" blijft nog voortbe staan, maar hoelang? De voorbereidende saneringsmaat regelen demonstreren zich reeds door dichtgespijkerde ramen. Jammer van die aardige topgevel- tjes toegenomen belangstelling het stedelijk Museum in het jaar jaar 1964 spreekt uit de cijfers. Het be zoekersaantal liep op van 16.275 tot 17.186. Tot de „prominente bezoekers" mogen worden gerekend Prinses Mar griet, die op 25 november in gezelschap van haar vriendin een particulier bezoek bracht aan de tentoonstelling „Ponnie en paard", benevens tlrs. L J. M. van de Laar, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die op 22 juli de moderne beurs „Balans" opende. Het ledental der „Vereniging vrienden van het Stedelijk Museum" bedraagt 49u volwassenen en 51 jeugdleden. Als gevolg van de restauratie-werk zaamheden, kon niet de volle aandacht worden gegeven aan het educatieve werk vain het museum. Met name moest de kunstklas van do heer L. Scholten naar een andere ruimte in het museum worden overgebracht, het geen onbevredigend moet worden ge noemd. Ook de lessen in de aula voor leerlin gen van diverse onderwijsinstellingen wenden weieens door de luidruchtige restauratie-werkzaamheden onderbroken Er werden 43 museuimlessen gegeven, terwijl voor rondleiding of lezing 30 groepen, werden ontvangen en, in totaal 2221 personen De verzameling werd in het afgelopen jaar door aankoop of schenkingen uitge breid. Met het huidige aankoopbudget, dat evenals het tentoonstellingsibudget sinds 1954 niet is gewijzigd, werden ook weer in dit verslagjaar wonderen verricht, ai- dus het verslag. Als geschenk ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Distilleerderij De Graauwe Hengst, Daniël Visser Zn. te Schiedam mocht het museum een gou ache van de hand van Jaoob Nanninga ontvangen. De oplevering van de 5000ste woning dn Schiedam door Muys die Winter' om het Stedelijk Museum van Schiedam een bedrag te schenken, waarvoor uit het in het museum aanwezige bruikleen van Comeille een viertal gouaches kon welp ten behoeve van de historische ver zameling aan le kopen en wel een zilve ren' lakkoker, toebehoord hebbende aan mr. Willem Jager, voormalig pensionaris van Schiedam (1780—1787). Historische voorwerpen werden ge schonken door mevr. J. F, van de Bos- Gnoen, de heer J, Collignón, mevr. de wed. H. J. Plant-Geurts te Wassenaar, drs. A. van der Poest Clement te Schie dam, de heer H. Groenhof te Schiedam., de heer P. J. Mol te Schiedam, mej. V M. Scholte te Schiedam en door Bertie de Vos te Schiedam. De verzameling bodemvondsten werd verrijkt door een groot aantal scherven, afkomstig uit een inheems/Romeinse be huizing in de West-Abtspolder te Schie dam, die werden geschonken door dc heer H. Apon te Schiedam. Aan dit bloemenfeest zijn heel wat voorbereidingen vooraf gegaan. Ruim een jaar .geleden reeds richtte de direk- tie van de Stichting Koninklijks Rotter damse Diergaarde een verzoek tot ds Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, om tot de ze tentoonstelling in de Rivièrahal te ko men. Men stelde zich voorts in verbin ding met de Stichting Rotterdamse Voor jaarsbloemen en de tuinbouwtentoonstel ling „Primavera". Daarna werd de afde ling Plantsoenen van de gemeente en de Bloemisten Patroonsvereniging -ngescha- keld om gezamenlijk dit grote object op te zetten. Na informatieve besprekingen werd een aantal commissies in het le ven geroepen en stond de verwezenlijking vast. Als architect van het geheel werd de heer Willem van der Neut aangezocht die met zijn ontwerp een open en net niet «ymetrisch spel van lijnen wist op te bou wen. De initiatiefnemers verwachten een grote opkomst van het publiek (rond 30.000 personen) en ten behoeve van het publiek wordt er een handig boekje „Floribunda-tips" uitgegeven, dat 64 pa gina's telt. Hierin zijn opgenomen de plat- tegrond van de Rivièrahal, de Victoria- Regia serre en de kassen. Als extra at- traktie zal de bekende beeldhouwer A. M. Bruggeman elke dag aan het wenc zijn, terwijl er een hoekje is vrijgemaakt voor zijn fraaie tuinplastieken. De gezamenlijke kring Bloemenveilin gen van Nederland komt op zijn stand van 200 m2 met een aantal rozen die spe ciaal voor deze tentoonstelling gekweel zijn. Als onderdeel noemen we slechts een tweetal vazen, mandrina-rozen van tweehonderd «tuks elk, terwijl ais piece de milieu een vaas met 500 baccarat-ro- zen wordt tentoongesteld met een door snee van twee meter. De steelle igte van deze rozen is maar liefst IV» meter! Naast een grote lijst met namen van bekende Rotterdammers, die bun aan deel in de organisatie van Foribunda '65 leveren, hebben ook de gemeente en het bedrijfsleven blijk gegeven van hun belangstelling. Hierdoor werd het moge lijk een groot aantal medailles beschik baar te stellen waaronder tien gouden Ook de commisaaris van de Koningin ir> de provincie Zuid-Holland heeft een me daille geschonken- De vaste keurings commissie van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft zich bereid verklaard de beoordeling en het toekennen van de ereprijzen op zich te nemen. Hierdoor is men verzekerd van een deskundige jury Het bestuur van de Floribunda '65 heeft de vaste overtuiging, dat dit bloemenfes- tijn, mede gezien het tijdstip, bijzonder veel belangstelling van het bloemenmin- rende publiek zal krijgen. Hoewel de afdellngscompetitie twee volle weken duurt, zijn twee TSF- teams toch reeds praktisch zeker van de titel in hun afdeling en daarmee van promotie naar een hogere klasse. Slechts één punt hebben het derde en zesde TSF-team nog uit twee wedstrij den nodig, een puntje, dat in de komende week ongetwijfeld behaald zal worden. TSF 3 heeft zijn voorsprong van vlier punten, met nog slechts twee wedstrij den te spelen, te danken aan een eigen overwinning op USV (10—0) èn aan een verrassende nederlaag van de grootste concurrent, Hobart 1. Voor TSF 6 komt volgende week het kampioenschap toch nog een week later dan werd verwacht; na vijftien achtereenvolgende overwin ningen zag dit team geen kans van TCG 7 te winnen (5—5), waardoor het vieren van het kampioenschap en de promotie naar de vierde klasse een week moest worden uitgesteld. TSF 1 deed wat er van verwacht werd: het klopte Steinweg 1 royaal met 8—2. Han Wigmans was weer topscorer met drie winstpunten en Maartje v. d. Wilt en John Schilperoond moesten elk niet meer dan eenmaal de winst aan een te genstander laten. Voor TSF 2 was het een teleurstelling, dat van het bezoekende RAP niet werd gewonnen (37). Dat lag niet aan aan voerder Jan Bouwer (tweemaal winst), die zijn inzinking van de laatste weken te boven schijnt te zijn. Paul de Looze Onrustige Zenuwen? Mljnhqrdt's Zenuwtabletten boekte nog èén enkelspel-zege, maar Wim de Winter stelde deze avond volko men teleur en kwam in 't geheel niet tot winst. Bij RAP was H. Meijer met drie enkelspel-overwinningen de beste TSF 3 had zelf met USV 4 weinig moeite (100) en vernam bovendien, dat Hobart 1 de enig overgebleven concurrent een nederlaag had gele den. De voorsprong van dit team be draagt nu vier punten met nog twee wedstrijden te spelen; een gelijkspel thuie tegen Schakel I deze week is vol doende voor de begeerde promotie. Een eervolle nederlaag leed TSF 4 uit tegen kampioen Repelaer 1 (4—6). De jeugdige Johnny Buik leed slechts een nederlaag, maar zijp twee winstpunten, tezamen met één van Will Baard en Leen de Ruiter, waren niet voldoende voor een nog beter resultaat. TSF 5 had weinig moeite thuis met Hermandad 4 (8—2), maar het zesde TSF-team zag zich althans deze week het kampioen schap nog ontgaan, doordat het niet ver der kwam dan een 55 gelijkspel tegen TOG 7. Dr. Engelbregt sprak over Toet Aneh Amon Dr. J. H. A. Engelbregt o.f.m. van het Kunsthistorisch Instituut der Rijks universiteit te Utrecht, heeft dinsdag avond in, die aula van het Stedelijk Mu seum een lezing gehouden over Toet Anch Amon naar aanleiding van zijn bezoek aan het museum in Cairo. Zijn reisgenoot, ir. P. Groen, heeft hierbij een serie dia's vertoond. Prof. dr. P. Sanders schonk dit schilderij Htoranda No Ao (gedachten in Hollands blauwgrijs) van Minoru Agata, een werk van André Bogaert en een sculptuur van de Italiaanse beeld houwer Edgardo Mannucei. Het schilde rij van Agata sluit bijzonder goed aan bij het in de collectie opgenomen doek „Piëta in rood", terwijl het werk van Bogaert en de sculptuur van Mannucei mede een verrijking zijn van de verza meling buitenlandse eigentijdse kunst. De neer H. J. Verburg te Arnhem ver rijkte het Nanninga-bezit met een teke ning uit 1950. De in Mexico woonachtige Nederlandse primitieve schilder Bart van der Schelling schonk ter gelegenheid van zijn tentoonstelling een gouache „Plein 2 mei Oueroawaca, Mexico". Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schonk een 2-Aal gra fische werken van de hand van Frits Le nevelt, welke prenten in de grafiek- verzameling werden opgenomen, Ter gelegenheid van de opening van de Moderne Kunstbeurs 1964 „Balans" schonk Galerie d'Eemckt NV te Amster dam de bibliofiele uitgaven; Zonder kleuren van Gerard van den Eeren- beemt schonk Gerrit Kouwenaar en New Babylon en Constant/Simon Vinkenoog. Rekening houdend met het aankoop budget kon het museum overgaan tot aankoop van een viertal werken: een schilderij van Frieda Hunziker land schap 1963; van Jaap Wagemaker - zwaarte wand 1958; een ets van Cees Okx TamitJh' 1964 en een gouache van Bo- mies Rijping 1964. Ook was het nog mogelijk een voor- Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haal alle harde stelen en nerven eruit. Selecteer op smaak en oeur. Maak een melange. Het resultaat? Het mooie, egale melange-dekblad. De prijs? Ongelooflijk laag dank zij de volledige machinale vervaardiging. Wascana senoritas 10 ct Wascana cigarillos 61/2 ct met melange-dekblad extra licht, extra geurig sigarenfabriek WASCANA kampen tel. 05292-2941 Vervolg van pag. 1. „Die boottocht in 1916 naar Gorcum, bij de viering van het vijftigjarig be staan", haalt de heer Schetter op. ,.De uitvoering van Handel's „Messiah" gedurende twee avonden", herinnert voorzitter Piet Smit zich uit de jongste Er is zoveel vermeldenswaard om over te praten; concerten in eigen stad, in andere steden, in het buitenland. Het uit wisselingsconcert in Eszlingen (bij Stutt gart) in samenwerking met „Lieder Kransz", dat op 26 juni in Schiedam een „tegen-concert" komt geven. Die uit wisseling heeft zelfs een adoptie van Eszlingen door Schiedam voor jeugduit wisseling bewerkstelligd. Zangers van Orpheus" zijn in de af gelopen eeuw gekomen en gegaan. Ook burgemeester Honnerlage Grethe, die toch 103 jaar werd. Maar „Orpheus" telt toch vele zilveren en gouden zangers. Op menige rever prijkt het „Orpheus"- speldje. Goed, de heer Schetter» spant de kroon, doch een 25-jarig lidmaatschap is lang geen zeldzaamheid. Er zijn tijden geweest, dat „Orpheus" rond de tweehonderd leden telde, dat zijn er thans zeventig. Het is niet om over te klagen In deze tijd van televisie en sport, maar het kon béter. „We zouden er graag nog wat eerste tenoren bij hebben", luidt de wens van de heer Smit Merkwaardig is, dat in de laatste tijd zich veel jongere zangers hebben aan gemeld. „Misschien bevredigt dat T.V.- kijken hen toch niet helemaal", ver onderstelt de heer Smit. De kunst gaat voorop bij „Orpheus", maar daar is toch ook veel gezelligheid op woensdagavond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Dirigent Jos Vranken weet van geven en nemen, zolang de leden ook maar geven wat zij aan stem vermogen hebben. Er zijn uiteraard nogal wat dirigenten geweest in die honderd jaar, Gijsbert Nieuwland overhandigde niet zo lang geleden de stok aan de heer Vranken. Het is nog maar zes weken geleden, dat „Orpheus" het initiatief nam tot op richting van een bejaardenkoor. Dat is een gemengd koor, dat onder leiding staat van mevrouw Kockx uit Rotterdam. Van de plm. vijftig leden, is de oudste 84 jaar. En de stem is nog prima! Het koor heeft een eigen bestuur, doch onderhoudt toch contact met „Orpheus". Onlangs heeft „Orpheus" het ook weer eens geprobeerd met de tieners. Niet het equivalent van „teeners'", doch echte tieners, dat wil zeggen, een koor gevormd met meisjes en jongens met de „tien" in hun leeftijd. Dan is er ook nog het jongenskoor, voor zangers in de leeftijd van 7-12 jaar. Belde koren staan onder leiding van Leo Smit en hebben de repetities op woensdagavond overigens op verschillen de tijdstippen. Beide koren zijn reeds meermalen ln het openbaar opgetreden. „Je begint te vroeg of je kletst te lang", constateert dirigent Smit als enkelen van zijn koorleden bezig zijn om „Eenzaam" om hals te brengen. Zingen moet gelijk gaan, al gunt de dirigent de tieners best hun onderling praatje. De zangboog kan niet de hele avond gespannen staan! Maar het „Eenzaam, eenzaam, een zaam" van de zangeressen, komt er op den duur toch beslist geanimeerd ujt. Zo zingt heel jong. jong, ouder en oud in het honderdjarige „Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus". Het koor, dat een begrip is in Schiedam.

De Havenloods | 1965 | | pagina 4