ze was lekker niks*" en verraste ons allemaal Simone en Astrid nemen „Selma" niet Echtpaar evangeliseert vanuit boekwinkel Uitreiking medailles aan B B.-ers De Havenloods Goede tijding is niet duur C.T.S. wandelaars vierden lustrum Schade van Westrimi 40 jaar organist Oud-katholieke kerk r PE HAVENLOODS DONDERDAG 18 MAART 1965 .1 Uit de schaduw 7E werd voor het eerst „iets", toen ze T TJ^I 1 7"^ Z7 P' Z7 D iP Z7 A 7 /-< naar Montpellier ging om daar Frans /X /y V te studeren. Voor het eerst kwam ze toen X X X-^X—/ X VX-XX VX VX-/A V als 18-jarige alleen in de publieke be langstelling te staan, zonder de entoura- Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur Geref. Leer, L. Nieuwstraat 67, dienst ge van het Koninklijk Huis. Ze trad ook ds A. D. Klaassen, 5 uur dr. L. J. zondag 10 en 5 uur. Voorganger ds. H. voor het eerst uit de schaduw van haar Cazemier; Bethelkerk 10 uur ds. A. Hofman. zusjes. Uit de commentaren in de bui- Hoffman, 5 uur mej. ds. E. A. Bos; Op- Evang. Luth. Gemeente, L. Nieuw- tenlandse pers zagen we eensklaps een standingskerk 10 uur dr. L. J. Cazemier, straat. 10 uur ds. A. Steinhart. „Prinses Margriet der Nederlanden" 7 uur dr. A. Ie Coq (Jeugddienst); Geref. Kerk (vrijgem), Westvest, 9.30 voor de dag komen. Er was een zelf- Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. H. W. en 4.30 uur ds. C. Vonk. standige jonge dame gegroeid uit het Hemimes, 7 uur ds J. G. Jansen. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. J. meiske tussen „servet en tafellaken', zo- Herv. Gem. Kethel, gebouw De Rank Couvée, 5 uur ds. J. M. Nammensma: als we haar plachten te zien. In een lan- 8.30 uur ds. W. Vons; Dorpskerk 10 uur „De Ark", Kethel 9.30 uur ds. J C. ge persconferentie stond ze geduldig en ds w. Vons. 7 uur ds. W. Vons (Jeugd- Haagen uit Rotterdam, 2.30 uur ds. P. R. in goed Frans de internationale pers te dienist). Everaars: Magnalia Deï Kerk 10 en i5 woord, die hun vragen als projectielen uu,r ds P R. Everaars; Goede Herder- op haar afvuurden. Tactvol omzeilde ze Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. A. D. kerk 10 uur ds. C A Appelo uit Den de strikvragen als die te persoonlijk Klaassen; Kethel, „De Rank", 7 uur ds. Haag, 5 uur ds. A.' C. Kersten uit Den dreigden te worden. A. D. Klaassen. Haag: Julianakerk 10 u. ds. J. Namensma, Toen een vrijpostige journalist echter Leger des Heils, gebouw Lange Haven 5 uur J' Couvée. ermee doorging impertinente vragen ta 71. 10 uur heiligingssamenkomst, 6.30 uur stellen, in de hoop het jonge meisje uit openluchtsamenkomst Koemarkt, 7.30 haar tent te lokken hetgeen natuur- uur verlossingssamenkomst. Leiding ma- lijk de prachtigste copij zou opleveren joor en; mevr. Drijver-Salomon, sloeg de kleine Margriet van 18 jaar te- Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd- rug als een ervaren, door de publiciteits- huis, Lange Haven 97, dienst om 9 en wol geverfde ster. Ze zette de journalist 3.45 uur. op zijn plaats met de prachtige volzin, die ze blijkbaar voor dat doel achter de hand had: „Ik geloof dat uw vragen het kader van deze bijeenkomst over schrijden!" Daarmee had ze de lachers op haar hand. Maar ze besefte ook, dat ze nu zelf het Initiatief moest nemen om uit hun greep te komen. Deze keer waren er geen zus ters, die voor haar op de bres stonden. Oud-Katholieke Gemeente, Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw, Tuinlaan 50, 6 uur toespraak, 7.10 uur Wachttorenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dierast. Chr. Geref. Kerk, Warande, 10 en 5 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 129, 7 uur samenkomst. Mission to Seamen, Anglikaanse dienst kantine Wlilton-Fijenoord iedere le, 3e en 5e zondag der miaand v.m. 9 uur. Rev, Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Vrijdagavond 19 maart wordt door de A-kring Zuid-Holland van de dienst Be scherming Bevolking in gebouw Irene een bijeenkomst gehouden, waarin enke le Vrijwilligersmedailles c.q. oorkonden uitgereikt zullen worden. Deze avond zal mevr. Nini Boesman vertellen over haar ervaringen tijdens ballonvaarten over Azië, Amerika en Afrika. Er is een wedstrijd wie de meest originele vraag zal stellen over de ballonvaart. Deze vragen zullen door balloncommandant drs. Jan Boesman na de pauze worden beantwoord. Er zijn enkele prijzen be schikbaar. Tot slot van de avond worden films met betrekking tot de ballonvaart vertoont. St. Joris Doele gaat volleyen Met jongens en meisjes van 14 jaar en ouder, gaat het clubhuis „St. Jeris Doe le" de volleybalsport beoefenen. Er 13 nog niet vastgesteld op welke avond dit zal gebeuren, daartoe moet nog overleg worden gepleegd. Volgens het clubblad zal op Hemel vaartsdag weer een sportdag plaatsvin dien. ditmaal waarschijnlijk iin Gouda De familie H. Loendersloot heeft het paviljoen. „Bolderzicht" voor d!e club be schikbaar gesteld, met tafels, stoelen, bootjes enz. geeft opening van zaken Aan de 's-Gravenlandseweg, in het ver lengde van de Broersvest, ligt als een eilandje tussen oud en nieuw Schiedam, een fraaie winkelgalerij, waarin kortge leden de orgelvirtuoos Stef Meeder en de fa. Van Bolhuis en Meijer, Woning inrichters in stijlmeubelen hun bedrij ven hebben geopend. Beide openingen hadden wel een bij zonder exclusief karakter; enerzijds door het feit, dat de dopr de heer Meeder ge vestigde Orgel- en Pianohandel geleid wordt door een wel zeer befaamd mu sicus; anderzijds omdat ook de fa. Van Bolhuis en Meijer als experts gelden in de stijlmeubelbranche. Een „eilandje" dus, waarin de com mercie een kunstzinnig karakter heeft en ongetwijfeld een aantrekkelijke pleis terplaats voor de Schiedammers Het is wellicht aardig te weten, dat de oud- organist van het Passage-theater, Gerard Bressers. de heer Meeder assisteert. Op de gevel boven het winkelraam is nog net te lezen: „Brooddëpot M. J. Vlug". Het is maar een kleine winkel daar op de hoek van de Fabriekstraat en de Westfrankelandsestraat. Brood van M .J. Vlug wordt er overigens sinds lang niet meer verkocht. In deze winkel kan men alleen geestelijk voedsel krij gen. Dat blijkt ook bij een nader onder zoek, want voor het raam hangt een bord .De Weg-wijzer". In de winkel wordt het laatste restje twijfel weggenomen. De boekenplanken staan vol met Christelijke lectuur; van jeugdboeken van Anne de Vries tot bij bels en psalmboekjes. Een jonge vrouw verschijnt op het geluid van de winkel bel. Ze vraagt naar onze wensen en roept haar man als we bekennen van De Havenloods te zijn en een stukje te wil len schrijven. Zo raken we in gesprek met Wim en Thea Douma. Thea Douma zorgt voor de winkel, want echtgenoot Wim heeft zijn dage lijks werk in,Den Haag. Ze vertellen, dat zij deze winkel zijn begonnen uit hun geloof. „Wij willen het Evangelie verbreiden met behulp van lectuur", vertelt Wim. We zijn eind 1963 getrouwd. Mijn vrouw en ik kenden el kaar al geruime tijd van „Youth for Christ" in Rotterdam. Wij kwamen ook op het idee door middel van lectuur het Evangelie te verspreiden. In die tijd col porteerden we in Berkel met tractaten en zo. Dat kostte ons behalve onze za terdagmiddagen ook veel vrije avonden. We hebben er nooit iets aan verdiend, maar we hebben het altijd met veel lief de gedaan". Deze jonge mensen hebben een sterk geloof. Dat komt duidelijk in het gesprek naar varen; „Met die lectuurversprei- ding wilden we ook na ons huwelijk door gaan. Zodoende kwamen we op het idee een Evangelisatieboekwinkel te beginnen. Maar u weet hoe het is. In Rotterdam hadden we weinig kans op een woning. Laat staan één met een winkel. Toen hebben we gebeden. En enige tijd later kregen we van een kennis een tip, dat in Schiedam een woning met winkel leeg We hadden in het begin wel wat moei lijkheden. De man die er voor ons zijn winkel had, wilde er eigenlijk kennissen in hebben. Tenslotte was het zo, dat ie ons op alle mogelijke manieren heeft ge holpen. Eind '63 zijn we getrouwd. Toen zijn we in deze woning getrokken. De winkel hebben we een jaar later geopend, In die tussentijd is er het één en ander Nieuwsgierig Hier in de buurt zijn we overigens ook wel aardig ontvangen. De mensen waren natuurlijk nogal nieuwsgierig. Z« dachten aanvankelijk, dat het een gewo» ne boekwinkel betrof. Behalve de chris telijke lectuur, die we zonder winst ver» kopen, kunnen ze hier ook een balpen oi een potje inkt kopen. Daar komen za trouwens ook voor binnen. Maar ze gaan nooit met lege handen weg. Ze krijgen altijd een traetaatje mee. Zo brengen we toch het Evangelie aan de man. Trouwens ook aan het kind, want wé hebben ook kinderverhaaltjes waarin te» vens het Evangelie wordt verkondigd. Verdienen doen we dus helemaal niet met deze winkel. Dat willen we ook niet. Mijn vrouw zorgt voor de boekhandel en ik heb gewoon mijn werk in Den Haag, Het is wel jammer, dat er in ons land nog maar weinig van deze Evangelisa tieboekhandels zijn. Onze winkel bijvoor, beeld, is de enige in het Waterwegge, bied. En al zitten we wat achteraf, toch hebben we ook klanten gekregen uit Rot. terdam, Vlaardiingen en Maassluis. W« geloven stellig, dat we met dit werk moeten doorgaan. Dat dit onze bestem» ming is en dat het uiteindelijk succes zal hebben". De heer C. P. C- den Boer, de con cierge van de Chr. Technische School hl Schiedam is „de motor" voor de CTS- wandelgroep, die wordt gevormd door leerlingen van die school. Praat met de heer Den Boer, en hij begint over de wandel-ervaringen. Dat heeft hij dan ook zaterdagavond volop gedaan, toen de groep in de school het eerste lustrum vierde en hij zou de heer Den Boer met zijn geweest, als hij daarvoor niet eea gezellig programma in elikaar had ge draaid. Daarvoor had hij medewerking ver kregen van een zanggroep uit Gorcum eh het oud-lid A. Bezemer droeg er even eens toe bij. De directeur der C.T.S-, de heer H. van der Waal, sprak een wel komstwoord en de heer Den Boer gaf een overzicht van hetgeen in de laatste vijf jaar alzo is „afgelopen". Er is nu weer een heel programma voor het nieuwe wandelseizoen. Zaterdag naar Heinenoord voor de openingswan deltocht der Chr. Wandel Organisatie. Op 29 mei deelname aan de OWIO-mars, ge organiseerd door de CTS te Rotterdam, waarbij de Schiedammers met mogen ontbreken. Van 5-8 juni wordt weer de Schiedam.se avond-vierdaagse gehouden Op 26 juni de Verto-mars in Maassluis, de K. W.-mars op 3 juli, de jeugdvier- daagse te Veenendaal van 3-6 aug. en tot slot 1 voorlopig, de Airborne-wandelmars op 11 sept. te Oosterbeeik. J)E SPROOKJES zijn de wereld nog niet uit! O nee, we zitten er midden in. Het sprookje van de prinses en haar student heeft ons allemaal blij gemaakt, blij dat ze zo gelukkig met elkaar zijn en ook dat het van iedereen mag! „Eigenlijk mocht het altijd", horen we nu van de staatkundigen, „maar wij, het Nederlandse volk, keurden het nooit goed!" Daarom is het nooit eerder gebeurd, daar om hebben Oranjes in het verleden met hartzeer afstand gedaan van een geliefde uit hun volk. Nu zijn we geëvolueerd! En het "meest wonderlijke is, dat we allemaal tegelijk eensklaps in deze ontwik keling meedoen. Alle potentiële pretendenten voor onze priusessen hebben we met kritische blik ken bekeken. Telkens hebben we innig medelijden met de prinsessen gehad, die uit zo'n beperkte keus maar het beste moesten zien te vinden. En nu hoeft dat plotseling niet eens! Het lijkt op een wonder dat gebeuren kon, doordat een ander wonder niet meer hoefde te ge beuren. Wat jammer dat onze kroon prinses 27 jaar moest worden voordat Wij „evolueerden"! Zij en prinses Irene hebben denkelijk voor haar jongere zuster liet spits afge beten. Zoals overigens haar hele leven lang het geval geweest is. Daarom kon prinses Margriet ook, als eerste onder de prinsessen, een gewoon meisje zijn. We zeggen nu, dat Margriet de kunst verstaat onopvallend in de massa op te gaan. Laten we liever zeggen, dat ze de kans kreeg om het te leren, dank zij haar twee oudere zusters. Kleine Pietie PRINSES MARGRIET moet eens ge zegd hebben; „Beatrix wordt konin gin, Irene is reserve en ik ben lekker niks!" Verschenen de prinsessen als op groeiende meisjes in het publiek dan ke ken we allemaal naar de twee oudsten, naar Beatrix, altijd het natuurlijke mid delpunt en naar Irene, de tweede, die al tijd een vergelijking met haar oudere zuster moest doorstaan. Daarmee was onze belangstelling verzadigd. Het derde prinsenkind stond er naast. Ze was „lek ker niks". Ze kon gewoon doen, want niemand verwachtte van haar iets bui tengewoons. De twee oudsten stalen de show en prinses Margriet kon zich per mitteren als toeschouwster ernaast te staan. Ze kon kijken en leren. Ze kon ook ongestoord haar fouten maken. Niemand bemoeide zich ermee. Ze was immers „lékker niks". Thuis, in Soestdijk, was het al eender. Ik herinner me nog een gesprek met een Indonesische vorst, die bij de Konin gin en de Prins aan de lunch ten paleize aanzat. Hli, die Oosterse vormen gewend was, keek verbaasd op. toen tegen half een de gangdeur dichtsloeg, kennelijk schooltassen in de gang gekwakt werden handen wassen gecommandeerd- werd en vijf minuten later de hele familie aan tafel zat. Zoals in iedere Nederlandse huiskamer, als de kinderen van school thuis komen eten, praatten ze honderd uit en hadden het hoogste woord. Ook toen al was er een lachende Beatrix, een ernstiger Irene en een kleine Mar griet die net mee kon huppelen en ook zo nu en dan een woordje ertussen kon krijgen: Pietie, het kleintje, dat voor spek en bonen mee mocht doen. Op 15 maart 1925 ving de heer S. W. JSchade van Westrum zijn taak aan als organist van de Oud-Katholieke kerk van de H. Johannes de Doper in Schiedam. Gedurende veertig jaar heeft hij in vrij wel alle diensten het orgel bespeeld. Dit feit zal worden herdacht met een plechtige H. Mis op zondag 28 maart om tien uinr en half vier 's middags gevolgd door de Vespers, waarin het jubileum zal worden herdacht. De jubilaris zal ook dan zijn medewer king verlenen als begeleider van het kerkkoor. Bovendien za] hij enkele or- gel-soli brengen. Na afloop van de H. Mis is er van 12 uur tot half één in Maison Westhuis aan de Warande een receptie. Als inleiding tot de H. Mis zal de heer Schade van Westrum spélen het Prealudium en Fuga G dur van F. Men delssohn Barfiholdy. Onder leddliinig van de heer A. de Winter wordt vervolgens uit gevoerd de tweestemmige Mis van Jos Gr. Zangl. Voor de preek wordt nog gezongen ge zang 267 vers 1. Na de preek speelt mej. Digna Schade van Westrum, dochter van de jubilaris, op de blokfluit een Menuet die Melaota van Telemann. Het kerkkoor zingt de geloofsbelijdenis. Tijdens de misviering wordt een koraalvoorspel ten gehore gebracht uit het „Nun danket al le Gott" van Max Reger. Pastoor en paters van de parochie St. Jan de Doper hebben maandag de nieu we pastorie aan de Mgr. Nolenslaan be trokken en daarmee de meer dan hon derd jaar oude pastorie aan de Hoog straat verlaten. In dit pand zal na een verbouwing een winkelbedrijf worden ge vestigd. VOOR IEDEREEN! Vijf minuten later maakte ze aan de persconferentie een eind op een even on conventionele manier als ieder jong meisje zou doen, wanneer ze niet meer verder weet: met een hulpeloos gebaar, met de handen op de oren gedrukt riep ze in het Hollands uit: Ik weet niets meer! Ik ben gewoon daas!", en daar mee raakte ze misschien onbewust die éne week plek in het harnas van de pers man; ridderlijkheid tegenover ongewa pende beminnelijkheid. Naar Pieter EVEN ONGEWAPEND, even beminne lijk gedroeg ze zich in Leiden tijdens haar studententijd. Ook hier had prinses Beatrix voor haar het spits afgebeten. Men was al sinds jaren eraan gewend geraakt, dat de prinsessen het prettiger vinden, wanneer men niet speciale moei te doet om ze te kennen. Bij prinses Beatrix deed men moeite om haar niet te herkennen. Bij prinses Margriet zou men moeite hebben moeten doen, om haar te herkennen. Er is een wereld van verschil of je van een prinses zegt: „O, ze gedraagt zich heel gewoon!", of dat je haar typeert met: „dat kind daar op de fiets, dat is prinses Margriet!" Om dat ze zo helemaal niet opviel, kon ze ook eens een straatje omrijden naar haar Pie ter. Ze kende de collega-student in de rechten immers uit hoofde van, zijn diver se functies in het studentencorps. En wanneer een zekere Van Vollenhoven haar naar een bal eskorteerde, dan was dat uit alle gezichtspunten bekeken zelfs wenselijker dan dat haar ridder een titel zou hebben gehad. Het is ook zo gewoon dat uit een vriendschap liefde kan groeien. Dat ge beurt elke dag van de week. Het is ech ter een wonder als een vorstenkind de kans krijgt om buiten de publieke be langstelling het plantje „liefde" tot rijp heid te kweken. Prinses Margriet Is dat gelukt omdat ze de kunst verstaat „niks" te zijn. Nu echter is ze „iets". Ze is onze prin ses uit een sprookje dat tot werkelijkheid werd. 33 Oimone Binkhorst en Astrid Claasen, beiden zeventien, hebben naar aan leiding van de gebeurtenissen te Selma (Alabama) een kleine aktie ontketent on der de schoolgaande jeugd s an Rotter dam. Zij hebben naar tal van scholen lijsten gestuurd met het verzoek om handtekeningen in hun aktie. „Gelijke rechten voor negers!" Zij hebben nu ruim 2000 handtekeningen verzameld en zullen deze met een begeleidend schrijven sturen naar dominee Martin Luther King, de grote leider van de ne gers in hun geweldloze strijd voor gelij ke rechten. Het begon met de radio. Die eerste ochtend aeed de nieuwsdienst medede ling omtrent de protestmars. En Simone vertelt daarover; „Ik hoorde toen die negers zingen. De gospel „We shall over come" bezorgde me kippevel en ik voel de dat we iets moésten doen om die men sen daar te laten weten hoe wij er hiér over denken. Ik sprak daar in de garde robe met Astrid over en die wilde mee helpen. Zo ontstond dit kleine aktiekomi- Simone (links) en Astrid met aktie- lijsten. Een dapper initiatief werd, beloond met 2000 handtekeningen! té. We wilden een petitie overhandigen en onze dooent Nederlands, die toevallig het eerste uur had, zou ons daarbij hel pen. Die petitie zouden we naar presi dent Johnson sturen, maar bij nader in zien u weet toch dat hij achter de ne gers staat? besloten we daarvoor gou verneur Wallace te nemen. Ook daarvan kwamen we terug, want die zou een der gelijk schrijven in de prullemand gooi- Het werd dus ds. King en Astrid zegt hierover; „Kijk we wilden meer doen. We wilden een mars door de stad orga niseren, maar daar is toestemming van B. W. voor nodig en dait brengt zoveel formaliteiten met zich mee dat we daar van afzagen. Wel wilden we nog een te legram sturen met de inhoud: „We are standing behind you!" Het is echter on doenlijk, gezien ons financieel draagver mogen, om meer te doen en daarom gaan we na deze kleine aktie op non-ak- tief, om echter direkt weer op te staan als er dingen gebeuren die wij als jeugd van Rotterdam niet willen of kunnen tolereren". Het tweetal van de Mecklenburg HBS voor meisjes weet precies wat het wil. Zij hebben hun zakgeld uitgegeven aan karton, papieren en benzine voor de brommer waarop ze naar andere scho len trokken. Zij hebben óók laten zien Cijfers over februari van Spaarbank ao 1820 Bij de Spaarbank anno 1820 te Schie dam werd in februari f2.367.056,51 inge legd en f 1.708.928,31 terugbetaald, een inlegoverschot dus van f658.128.20, tegen in februari 1964 f 576.365,16. Het tegoed van inleggers was uiitimo februari f50.412.491,61 (29 febr.'64 f45.501.271,57. Het aantal posten van inileg nam ook aanmerkelijk toe, n.l- van 14.679 in fe bruari 19 4 tot 15.824 in de afgelopen maand. Het aantal posten van terugbe taling steeg van 3.188 tot 3.456. Eind februari bedroeg het aantal deel nemers aan het sparen ingevolge de Jeugdspaarwet, het zg. Zilvervlootspa- ren, 3126 tegen 2830 per ultimo februari 1964. Het gezamenlijk tegoed van deze spaarders bedroeg f 1.706.238,80 (29 fe bruari 1964 f 1.381.578.22). Door middel van de afhaaidienst werd in februari f71.882.- (v.j. f69 056,-) ge spaard, met behulp van spaarbusjes (29.450,44 (v.j. f26.307,84), door loon- inhouding bij bedrijven, f 16.343,50 (v.j. f 16.537,25). De sald'i van spaarders en de reserves waren einid febr. 1965 voor f30.407.237,96 belegd in effecten, voor f8.282 181,45 in hypotheken en voor f 10-851.896.67 in on derhandse leningen aan gemeenten e. t. De onbetegde middelen bedroe.en f4.310.083,89.

De Havenloods | 1965 | | pagina 5