"4A- De ideale vloerbedekking bestaat niet, wèl de ideale toepassing Een omgekeerde Arminiaan van onze overgrootouders ENGELSE DOKTER ADVISEERT U OVER: KOKEN 1>E HAVENLOODS DONDERDAG 25 MAART 1965 Hoe houd ik mijn man in leven? QNDER een zeer nieuwsgierigmakende titel heeft een Engelse arts onlangs een boek gepubliceerd, dat zich richt tot alle vrouwen van hardwerkende mannen. „How NOT to kill your husband" oftewel „Hoe houd ik mfjn echtgenoot in leven", is de enge titel van dit werkje waar van ik aanvankelijk veronderstelde dat het een soort omgekeerde de tectiveroman was. Het bleek echter een hoogst serieus geschrift te zijn, dat waarschuwend de vinger opheft tegen ons, vrouwen van nijvere geld- verdieners, die bloot staan aan de gevaren die het zakenleven met zich meebrengt. Het is zo langzamerhand wel genoeg bekend, dat mannen tussen de 45 en de 55 jaar in een zeer „kwetsbare" periode van hun leven verkeren. Talloze malen komt het voor dat ogenschijnlijk gezonde mannen in de kracht van hun leven geveld worden door een verraderlijke hartaanval, soms met dodelijke afloop. De Engelse arts, kennelijk gefascineerd door dit angstaanjagend verschijnsel in de Westerse beschaving, heeft hier aan een interessante studie gewijd en ziet nu het meeste heil in de be nadering van U, mevrouw, die uw man dagelijks versterkt met lekkere hapjes, hem rust of onrust geeft en van grote invloed bent op de inrich- De man in het stenen tijdperk werd zijn „kopzorg" op gezonde wijze de baas, de twintigste eeuwer verkrampt achter zijn bureau. ligt de oplossing dus voor de hand: eet geen cholesterol meer. Maar, vraagt hij meteen, hoe moeit dat dan? Ooit gehoord van een broodje cholesterol, of deed u wel eens een snufje cholesterol in een be paald gereaht, mevrouw? Zo simpel is het helaas niet, en er zijn enige hoofd stukken voor nodig om uit de doeken te doen wat wel en wat niet tot cholesterol- vonming leidt het zou te ver voeren het hier allemaal weer te geven maar ik was blij nu eindelijk het fijne eens te lezen van deze veelbesproken zaak met voorbeelden en al. Kramptoestand "jVATUURLIJK is het niet louter de cholesterol die de dokter bij de kop neemt. Hij wijst nog een handvol andere oorzaken aan die het leven van een man in de veertiger jaren abrupt kunmen doen beëindigen. Heel belangwekkend in dit verband leek me het antwoord op de beiders) de meeste kans lopen een hart kwaal te krijgen. Kort samengevat komt dat antwoord hierop neer: duizenden jaren geleden, toen de man de vrouw van zijn keuze nog aan de haren zijn hol binnensleepte en yan alle kanten werd belaagd, was hij er volkomen op inge steld om te vluchten, het was zijn enige redding, omdat hij in praktisch alle an dere gevallen het onderspit zou delven. Anders gezegd: de mens was een vluch tend en geen vechtend „dier". Maar om snel te kunnen vluchten, moest het li chaam prompt reageren op de angstreactie en wel zo, dat er naar die delen van het lichaam die extra hard moesten werken extra bloed zou toestromen. Daartoe moest het hart sneller kunnen werken. Tegelijkertijd werden bepaalde lichaams functies, om de kostbare eniergie niet te gebruiken, tijdelijk tot een minimum ge reduceerd. Na de vlucht herstelde zich het normale evenwicht weer. onze (kop) zorg, met deze overeenkomst dat de puur lichamelijke reactie op die angst zorg) precies dezelfde is ge bleven. Het lichaam maakt zich ook nu klaar om te vluchten, druk verhoogt, het hart gaat sneller kloppen, maar de zakenman rent niet weg! Dééd hij het maar, dan keerde na die inspanning het noodzakelijk evenwicht in zijn lichaam terug en was hij weer gereed voor de volgende dosis zorg. Nu echter verkeert hij in een constante kramptoestand met eventuele slechte gevolgen. Engelengeduld A LS VROUW kun je juist daar een he- A leb oei aan doen. Niet dat je je man na iedere moeizame bespreking het pand uit behoeft te jagen om hem van' zijn spanningen te ontdoen, maar wel kun je als een soort sponsrubber stootkussen fungeren en hem en zijn spanningen op vangen. Luister naar hem, discussieer niet te veel, laat hem niet altijd de zware karweitjes in huis opknappen, zijn hart is niet van staal! Hij is ook niet geschikt om een hele zaterdagmiddag op de ladder een keuken te witten. Hy moet ook niet door uw behoefte aan so ciaal contact gedwongen zijn avond aan avond met vrienden en familie te keuve len onder het drinken van ettelijke bor reltjes. Laat hem een beetje meer van het leven genieten'en een beetje minder geld verdienen, je kunt het toch niet mee- Brertg hem dit alles (en nog veel meer!) aan het verstand met een grote dosis tact en een engelengeduld dat voortvloeit uit de wetenschap dat je beter nu iets over je kant kunt laten gaan dan straks als weduwe over te blijven Erg opwekkende lectuur is het niet, toegegeven, maar het heeft wel als resul taat dat elke getrouwde vrouw voor zich zelf zal gaan nadenken over de levens wijze van haar echtgenoot en in hoeverre zij daar iets aan moet veranderen om samen oud te kunnen worden. SASKIA KLUWER. „How not to kill your husband", ting i zjjn leven. Dokter X (zijn naam wordt nergens genoemd) begint zijn boek meteen al met een aangrijpend zinnetje: „Dat veel mannen kans zien hun vijftigste verjaar dag te halen, is een kwestie van puur ge luk. Die regel maakt het effect alsof iemand achter je volstrekt onverwacht een papieren zak in elkaar knalt. Leefde je net zo gelukkig met man en kroost en pats! daar hoor je dat je over zo'n jaar of wat een periode ingaat van erop of er onder, rollen we er doorheen of wanden, de maag. En a Nu staat het iedereen natuurlijk volko men vrij de Engelse Family Doctor niet te geloven. Maar wie in het minste ge val toch verder leest, zal ontdekken dat deze dokter de zaken keihard en reëel weet te zeggen, geen blad voor de mond neemt en desondanks een schat aan goe de raad geeft aan vrouwen, die dachten dat ze toch alles zo goed deden. Harde realiteit ESN MAN tussen de 40 en de 50 is niet zelden een gearriveerd zakenman of afdelingschef die een veelal zittend be staan leidt en van vroeg tot laat bezig is met de zaak. 's Avonds is hij moe en prikkelbaar en wil niet zo bar veel meer dan lekker zitten met de krant en een kopje koffie. Deze man, die de uwe zijn kan. loopt gevaar. Van zijn lichaam wordt ongemerkt het uiterste gevergd door alles wat TE is: té veel eten, té veel drinken, té veel ro ken, té veel piekeren, té hard werken, té weinig lichaamsbeweging en rust. Dat lichaam, dat beslist niet van ijzer is, ,gaat op een bepaald moment protesteren. Met maagzweren, slapeloosheid, constipatie, rugpijn, te hoge bloeddruk en hartklach- Volgens de schrijver behoeft het zover niet te komen, mits er tijdig, en dat is NU, door mevrouw zelf op gelet wordt. Zij kan dat doen door allereerst eens een beetje op de hoogte te geraken hoe me neer eigenlijk van binnen in elkaar zit. Op een heldere manier beschrijft de En gelse arts de werking van het hart, het aderen- en bloedvatenstelsel, de inge- dat heeft gelezen, zal ze zich beter realiseren dat het een wonder is dat haar hardwer kende echtvriend zo fabelachtig functio neert en dat zij best een beetje meer tijd mag gaan besteden aan het preventieve onderhoud van die „machine". Dat begint natuurlijk bij de voeding (het gros van de mannen is te dik), waar na dan ogenblikkelijk het modewoord Cholesterol ter sprake komt. Het mag dan een modewoord zijn, zo beweert de schrijver, het is bovendien een harde realiteit. De doorsnee hoeveelheid cho lesterol in het bloed van westerse man nen is 100 milligram meer dan bijvoor beeld bij Japanners of Afrikanen. Tien maal zoveel Amerikanen worden plotse ling getroffen door ernstige hartaanval len als Japanners of Hottentotten. Be staat er verband tussen deze feiten? Het antwoord volgt in een uiteenzetting dat er zich in de hartslagaders kleine verdik kingen kunnen voordoen die de bloed- toevoer bemoeilijken en dikwijls het be gin vormen van een trombose. Deze ver dikkingen bestaan voor het grootste deel uit cholesterol. Goed, gaat dan de schrijver verder, dan "IVU gaat u natuurlijk haastig lezen om zo vlug mogelijk te weten wat X nu wel de ideale vloerbedekking is. We moeten u echter teleurstellen: de ideale vloerbedekking bestaat niet. Weet u wat wel bestaat? De ideale toepassing en dat is eigenlijk even belangrijk. Een eenvoudig voorbeeld om u duidelijk tc maken wat we bedoelen. Een goedkope bouclé, die in uw woonkamer hooguit twee jaar meegaat, zal het in uw slaapkamer zeker twintig jaar of nog langer uithouden. Dat goedkope bouclé is erg goed en bijna onverslijtbaar, mits men het maar op de juiste wijze toepast. Het is eigenlijk een vreemde zaak, dat we in talloze andere gevallen rekening houden met de mogelijkheden van het ar tikel, maar als het om vloerbedekking gaat doen we net of de goedkoopste kwaliteit een mensenleven meegaat. We stoppen geen kilo wasgoed te veel in onze centrifuge, we letten goed op dat onze auto op lange tochten niet boven zijn kruissnelheid komt, we kiezen een haard met overcapaciteit omdat ze anders te snel slijt, als het stortregent blijft de bontjas aan de kapstok hangen en de knutselende huisvader is als de dood om z'n mooie boortol te zwaar te belasten, maar als het gaat om vloerbedekking. "VJ'oor mij ligt een klein boekje, waar- van de kaft door de tijd is opge slokt. Het boekje is enigszins vergeeld en beduimeld, maar het is wel een heerlijk werkje. Wanneer het is uit gegeven, weet ik niet, want ook het schutblad, waarop het jaartal had moeten staan, is verdwenen. Maar het dateert beslist uit het begin van de vorige eeuw. Het is een boekje, waar uit onze betovergrootouders konden leren hoe ze de maaltijden moesten bereiden. Het geschriftje, waarin ik met plezier heb zitten bladeren helaas is het een eigendom van een van mijn collega's Is maar van bescheiden omvang. Maar er staan recepten in, die ons nog doen watertanden, recepten, die wij al weer vergeten zijn. Soms maken wij de ge- rechten op een andere manier klaar, maar soms ook zijn de bestanddelen, die onze voorouders uit die tijd gebruikten, niet eens meer te krijgen of zijn we ze allang weer vergeten. Nu wisten onze voorouders echt wel lets van eten af. De stelling, dat de Ne derlandse keuken maar een tweede- rangspositie inneemt een bewering, die men vaak hoort van die MET ADAM mensen, Franse keuken het alleen zaligmakende zien heb ik dan ook nooit kunnen waarderen. Ook nu nog kan onze vaderlandse keuken ge rechten op tafel brengen, die voor een buitenlands recept echt niet hoeven te blozen. En daarbij denk ik nog niet eens aan de Hollandse saus, het enige Neder landse recept, dat echt internationale vermaardheid heeft gekregen. Onze voorouders hadden echter de be schikking over een veel grotere ver scheidenheid dan wij. Wanneer men bij voorbeeld de afdeling visrecepten be kijkt, dan ziet men, dat er in die tijd veel zoetwatervis werd gegeten. Nu zijn de voorns en de baarzen, om er maar een paar te noemen, bijna niet of hele- maal niet meer te krijgen. Zeker, ze worden nog wel gevangen door beroeps vissers, die op zeelt of paling uit zijn. Maar meestal worden die vissen weer in het water teruggeworpen ten behoeve van de sportvisser of ze worden voor een luttel bedrag verkocht aan de vis- meelfabrieken. Ze zijn te graterig en te gronderig, vinden wij tegenwoordig met onze misschien wel wat verfijndere smaak. Maar heus, er zijn wel mogelijk heden om de gronderige smaak er af te krijgen en er zijn recepten, die maken, dat de graten of verdwijnen of graag voor lief worden genomen. Maar laat ik terugkeren tot het kook boekje. Bij de recepten voor salades trof ik er een aan voor latuw, kroost en dunsel. Wij kennen deze groenten niet meer en helaas kan ik de recepten er ook niet voor geven. Want in de tijd, waarin dit boekje werd uitgegeven, wa ren deze groenten zo bekend, dat de sa mensteller zich heeft beperkt tot da tekst: „Dezelve wordt nauwkeurig na gezien. toegemaakt met wat zout, olie en azijn en gegeten met eijeren." Bij de visrecepten was er een voor „Omgekeer de Arminiaan", dat ik hieronder graag laat volgen: Hiertoe neemt men de grootste baarzen; na dezelve wel geschrapt en gereinigd te hebben, snijdt men die aan den buik open. zoodat men die gemakkelijk kan omkeeren, zonder dat zij van elkander vallen. Men bestrijkt de buitenzijde mei boter, fijne be schuit, nootmuskaat en zout, en keert dan het binnenste van de visch naar buiten, bestrooit dezelve aan de bin nenzijde, op gelijke wijze, en bindt dezelve toe met garen, aan beide zij den met eenige schijfjes citroen er tusschen. Nu legt men de visch, in een geboterd papier, op den rooster en laat dezelve, onder aanhoudend be druipen, langzaam gaar braden. Bij het opdisschen, maakt men dezelve los en doet er eene citroensaus over heen. Dit lijkt mij inderdaad een recept, dat wel eens navolging verdient. En voor diegenen, die de Omgekeerde Arminiaan inderdaad eens willen klaar maken, geef ik volledigheidshalve uit hetzelfde kook boekje het recept voor citroensaus. Men mengt de eijerdoren of bloem met genoegzaam water, drukt er het sap van twee of drie citroenen in, laat het doorkoken en roert er dan eene kluit boter door. JAN DIJKSTRA. Franse journaliste heeft liever Hollandse fiets Anne-Marie Cazalis, een journaliste van het Franse damestijdschrift Elle heeft haar lezeressen opgeroepen een club op te richten van liefheooers van de Hollandse fiets. Anne-Marie ls ontevreden over de Franse fietsen, die zij te laag vindt. Ook vindt zij de Franse karretjes te veel op wielrennerslietsen lijken. Zij is, vol ro- mantisch gevoel, weg van de traditione- -v,V Ie Hollandse fiets met hoog stuur en bal lonbanden, die eij statig, stijlvol en pas send vindt voor de moderne mens. Haar oproep is niet zonder gehoor ge bleven. Verscheidene liefhebbers hebben zich reeds voor haar club gemeld, waar onder de regisseur Louis Malle, die op het ogenblik in Mexico samen met Bri gitte Bardot en Jeanne Moreau een filir maakt. dan doen we alsof alle soorten zonder enig bezwaar overal gebruikt kunnen worden. Het is voor een huisvrouw vrijwel on mogelijk om te beoordelen welke soort vloerbedekking voor haar doel het meest geschikt is. In het gunstigste geval heeft ze immers slechts ervaring met een paar soorten. De ervaring van vrienden en kennissen met bepaalde soorten vloerbe dekking zegt weinig, want de manier van wonen, het type huis, de grootte van het gezin en het soort schoeisel dat wordt ge dragen kunnen zo zeer verschillen, dat de vloerbedekking die in het ene gezin jarenlang plezier geeft, in het andere een bron van ergenis en teleurstelling wordt. Er is maar één man, die bijna feilloos kan bepalen, welke vloerbedekking voor uw omstandigheden het meest geschikt is en dat is de woninginrichter. Het is best mogelijk, dat u het hier he lemaal niet mee eens bent omdat u met die en die zaak heel nare ervaringen hebt opgedaan en u hebt uw vriendin de raad gegeven om vooral naar een andere win kel te gaan, maar ook zij liep na twee jaar op een kaal tapijt. Zulke verhalen geloven we altijd onvoorwaardelijk, maar zou zo'n woninginrichter nu met opzet aan iemand een soort vloerbedekking verkopen waarvan hij met de klampen aan kan voelen, dat die iemand teleurge steld zal worden en nooit meer in zijn zaak terugkomt? Woninginrichters zijn gewone mensen en er zullen dus ongetwij feld rare snaken onder zitten, maar dat ze er plezier in hebben klanten met een miskoop naar huis te sturen, wil er bij ons echt niet in. Er moet dus een andere oorzaak zijn, dat zo veel mensen narigheid hebben met vloerbedekking. We hebben hierover niet met één, maar met tientallen huisvrou wen en woninginrichters gepraat en weet u wat onze conclusie is? De doorsnee huisvrouw wil helemaal geen advies heb ben van de woninginrichterl Het gaat vaak zo: mevrouw en meneer X met hun kindertjes hebben jarenlang viltzeil, sisal en kokos gehad en willen nu ook weieens wat anders, bijvoorbeeld tapijt. Zo'n plan is meestal niet van van daag of morgen, maar leeft maanden en soms jaren in de gedachten. Dikwijls wordt er gespaard en men gaat dan uit van een bepaalde prijs, die meestal be trekking heeft op een erg goedkope kwa liteit. Eindelijk komt dan de grote dag. De verkoper informeert voorzichtig wat me vrouw en meneer hadden gedacht en be perkt zich verder tot het laten zien van stalen. Als de verkoper nu een tiental vragen zou gaan stellen om er achter te komen of de kwaliteit die de klant graag wil hebben, geschikt is voor het doel en dan zou adviseren om bijvoorbeeld kokos van plint tot plint te nemen, is de kans heel groot dat meneer en mevrouw diep teleurgesteld en een beetje gekrenkt de deur uitlopennu zegt die man zo maar dat ze kokos moeten nemen. Een andere verkoper, door ervaring wijs ge worden. praat nergens over en levert wat de klant vraagt. Openhartig Wilt u de voor uw doel meest ideale vloerbedekking vinden, dan gaat u op een rustig ogenblik openhartig met de verkoper praten. U vertelt hoe groot uw gezin is, dat u een poes, een hond en drie goudvissen hebt. dat u de genele dag op griezelige hoge naaldhakken loopt, dat uw jongens de nare gewoonte hebben om zonder hun voeten te vegen zomaar uit de tuin de kamer in te hollen, dat uw vloer het tegengestelde is van een biljart tafel, dat u rekent op gratis leggen, dat u twee tientjes per vierkante meter al erg duur vindt en dat u iets zoekt dat een mensenleven meegaat en geen enkel on derhoud vraagt. Waarschijnlijk krijgt u dan de raad om platen roestvrij staal op de grond te leg gen, maar in elk geval zult u dan wel horen dat de bedoelde goedkope kwaliteit binnen twee jaar netjes opgerold met touwtjes erom op de vuilnisemmer zal liggen, 't Belangrijkste is dat u zoveel mogeiyk vertelt en mocht u dan eens iets vergeten, dan zal de verkoper er heus wel naar vragen. Wordt het wat anders dan u hebt gedacht, dat kunt u altijd nog overleggen of een betere kwaliteit of een speciale behandeling van de ondervloer een mogelijkheid die aan uw verlangens tegemoet te komen.

De Havenloods | 1965 | | pagina 15