i Praetbank in postkantoor Ruim 40 B.B.-ers kregen medaille Dampo bevrijdt Gevonden-verloren Schiedamse middenstand besteedt aandacht aan vorstelijke verloving Volleybal resultaten van S.V.C. Uit de Kerken WAT IS ER VERKEERD MET DE KERK? DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 MAAST 1S65 J^EJVT V een plaats waar het maatschappelijk en stadsleven zich duidelijker manifesteert, dan in een postkantoor Daar komt de moeder informeren wat een brief kost naar dat verre land, waar zich haar zoon óf dochter bevindt. De zakenman komt er de postcheque innen de gescheiden vrouw 'haar alimentatie. De jongste bedienden halen, zich bewust van het „gewicht" van hun zending, de post van de baas uit de box en de postkamerbediende zeult er de zware zakken met de post stukken van het bedrijf naar binnen. De weduwe haalt er nauwgezet op datum het haar toegekende pensioen en de 65-jarige komt er om Drees De verliefde jongeman of meisje koopt er de postzegel voor de brief waarin zij hun hart hebben uitgestort. Zo draait dan de hele dag de draaideur de mensen in en uit. Mensen, die allemaal wat te doen hebben in het postkantoor. De loketten zijn met bordjes behangen, ieder kiest er haar of zijn bordje uit. De meesten in haast, enkelen met enerverende kalmte. En zij zitten dat alles maar aan te kijken, onze A.O.W.-ers op de banken in de hal van het postkantoor Schiedam. „Je wordt er weieens suf van", zegt Jacob Suttorp. Als je 72 jaar bent geworden, kun je dat jezelf permitteren. Maar de dames en heren achter het loket moeten „bij de tijd" blijven. Die op het bankje zitten, hebben hun tijd gehad. Nu ja, zo kwaad bedoelen we dat ook alweer niet. want ze leven nog best met hun tijd mee. Feijenoord, S.V.V., H.B.S.S., ze hebben hier hun A.O.W-aanhangers en critici zitten. Vertelt Jacob Suttorp zelf: „We praten veel over de voetbal en over de clubs. Vooral op maandag. Maar op andere dagen ook wel". Waarover ze nog meer praten „Nou ja, natuurlijk over vroeger, je werk, je vrouw als je die nog hebt". Maar van de zes op de foto zijn er drie weduwnaar„We hebben onze stadnieuwtjes en zo", vult Jan Straatman (68) aan. „Niet teveel vertellen jongens aan die man van de krant", laat de 72-jarige Kees van den Berg de waarschuwing horen. Hij is wat geïrriteerd, wanneer de spraakzame Jacob bereid is de doop ceel van zijn bankgenoten voor ons te lichten. Neen. dat zetten we dan allemaal maar niet in de krant: we moeten ook nogal eens in het post kantoor zijn en willen geen ruzie. Maar Jacob vertelt wél raak: Daar is hij 20 jaar zeeman voor geweest en loie verre reizen doet Jacob heeft in de oorlog gevaren op een logger. „Hoe kan dat nou", schrokken we op; „toen voeren onze loggers toch niet „Ja maar dat was in de vórige wereldoorlog, u weet wel. 1014-1918", verduidelijkte Jacob. o bij de tijd. En later heeft Jacob Suttorp daar heeft hij ook zo het één en ander op de bank kun je daar wel uren over w overmorgen. Jan Straatsma's verhaal is veel korter: „Ik heb altijd op de glasfabriek gewerkt". Kees stapt op: tegen een krantejongen moet }e niet zoveel vertellen, want die zetten het allemaal in de krant. Maar zo onder elkaar kunnen ze genoeglijk keuvelenover de voetbal en de kinderen, de vrouw en stads- nieuwtjes. ,fijn is het, dat we hier mogen zitten", verklaren ze eenparig en de andere postkantoor-gasten die er in een groepje bij zijn komen staan, knikken instemmend met het hoofd. „Een reuze man, die directeur hier. Als het erg koud is en hij passeert ons, dan vraagt hij: „Is het warm genoeg jongens „Ach ja", zegt ons directeur J. H. Kuiper, een man die weet wat ouderdom toekomt: „Het is eigenlijk uit menselijke overwegingen dat je die bejaarden hier rustig laat zitten. Goed, er zijn weieens bezoekers van het postkantoor die mop peren en bij me komen met de klacht, dat zij niet kunnen zitten als ze moeten wachten op een telefoon-aanvraag of zo. Maar moet je daarvoor die mensen de straat op jagen Misschien mag het strikt genomen niet, maar ach ja Ze zitïen er dan misschien een klem beetje clandestien te zitten, maar wie zou het hart hebben hen weg te jagen „Als ik op straat loop, dan kom ik weieens één van onze post kantoor- gasten tegen. Dan steekt hij z'n hand op en zegt: „Goeie dag meneer"- Dan vraagt mijn vrouw: „Wie is dat en dan zeg ik: „Oh, een kennis van het postkantoor", vertelt directeur Kuiper. Als het straks voorjaar wordt, dan gaan we weer buiten zitten, op de bank daar in de Plantage", wijst Jacob Suttorp aan. Dan is het weer stil in de hal van het postkantoor, ondanks de drukte, want de banken staan dan leeg. Maar in de winter zal het postkantoor weer hurt „vergader plaats" zijn. Ach jawe waren even niet z gevaren op de „Rijndam" en beleefd. Het is interessant en praten, vandaag en morgen e Kunstprogramma voor de komende treken Het Schiedamse Kunstprogramma, zoals dat mede is ontworpen door de Schie damse Jeugdraad, in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap en andere instanties, bevat voor de komende weken de volgende punten: Op zaterdag 27 maart organiseert de vereniging „Vrienden van het Museum in de aula een concert, te verzorgen door de violist Daniël Otter, tweede concert meester van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en Marinus Flipse, piano. Uitgevoerd worden werken van Beet hoven, Brahms, Ravel en een serie stijl- nabootsingen van Kreisler. Woensdag 21 en donderdag 22 april brengt de gereformeerde toneelvereniging „Geron" in het kader der toneelwedstrij den van S.G. het blijspel „Harvey" van Mary Chase, in een vertaling van Guus Hermus. Dinsdagavond 30 maart wordt in de St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat door het Rotterdams Philharmonisch Or- "^kast, het Philharmonisch koor „Toon kunst" en Jongenskoor „St. Willebrord" onder directie van de heer D. P. Keyzer. de „Mattheüs Passion" van Joh. Seb. Bach uitgevoerd. Solisten zijn: Naan Pöld (evangelist), Heinz Rehfuss (Christus), Elly Ameling (sopraan), Aafje Heynes (alt), Serge Maurer (tenor), Friedhelm Hessenbruch (bas), Piet van den Kerkhoff (orgel), Marinus Flipse (cembalo). Piet Lenz (viola da gamba). Woensdagavond 31 maart is er in het Passage Theater een geheel andere avond, nl. Wim Sonneveld. De Schiedamse Luchtvaartclub „Icarus". brengt woensdagavond 31 maart in „Irene" een viertal documentaire films waarbij o.m. de geschiedenis van de Dieselmotor wordt verteld. In Monopole brengt de afdeling Schie dam van N.I.V.O.N. zondagmorgen 11 april een cinemascopefilm over „Vrij heren van het woud", waarin beelden uit de Congo worden vertoond. In een bijeenkomst van de plaatselijke dienst bescherming Burgerbevolking, ont vingen 44 vrijwilligers de medaille voor tien jaar dienst. Het waren de dames H. van Beek van Nielen, L. Veerkamp van Galen, N. Nefkens Erftemeyer, E. Riemslag Baas Bijl, W. Simons Rutgers, M. Rietkerk Hagoort. Voorts de heren K. Visser, K. F. Petersen, J. de Graaf sr., P. Krabbendam. J. B. vam Oort. J. H. Gijnen, J. J. Douraa. J. van Dongen, P. Ligthart A. A. de Zwart, A. Zudd- geest. K J. Koppenhagen. H. P. M. Hartmans. H. Bezemer. J. J. den Uyl, J. A. G. Oorthuys, J. H Bierhoff, J D. Osterholt, P. Brouwer, J. J. L van der Broek, N. de Keyzer. L. W. Kuyper. E. vain Ottelo, R. van Smirren, C. van Zessen, F. S. Sjoerdsma. B W. vam HiuuikBloot. A. Kortland^, D. Kreft, M. A. vam Aalten, B. M. Steenbergen, J. S. Braradsema. J. van Rij. H. J. Elshof, P. Jongkind, P. J. J van der Steen. A. Scharloo Het was de heer W. J. M. van Hertum, die. als districts hoofd, de onderscheidingen uitreikte, na in een korte toespraak er op te hebben geweizen, dat de vrijwilligers zich veel tijd en moeite getroosten om het werk voor hun medemens te verrichten. Men hoopt slechts, dat wat wordt ge leerd, nimmer tot toepassing behoegt te worden gebracht, Enkele vrijwilligers, die reeds in het bezit zijn van de medail le, ontvingen nog een draagspeld. De uitreiking der onderscheidingen nam sdechts korte tijd In beslag; het verde re deel van de avond werd gevuld door het echtpaar Boesman. Eerst vertelde mevr. Nini Boesman op prettige wijze van haar vele interessante ervaringen als ballonvaarster boven Azië. Amerika en Afrika. Haar echtgenoot, drs. Jan Boes man beantwoordde na de pauze een aan tal vragen en vertoonde ook enkele films met betrekking tot de ballonvaart. neus, keel,borst van vastzittend siflm; Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: ring met 3 sleutels; 8 sleutels in étui; knalpot; wieldop auto; kentekenplaat; 1 heren handschoen (r); trouwboekje. Te bevragen bij de vinders: herenglacé (r), Noordergraaf, Singel 168; 1 paar da meshandschoenen, Postkantoor Diesel straat; 1 paar herenwanten, Postkantoor Dieselstraat; bankbiljet. Apotheek Rem brandt, Rembrandtlaan 5; damesring, Bijl, Hargsingel 33; 2 bankbiljetten, 't Hart, v. d. Duijn van Maasdamstraat 27; heren hoed, Pieters, Zwartewaalsestraat 42a: kindersjaal, Postkantoor Dieselstraat; bonthoed, Dingenoute, Goeresestraat 3a; sportbroekje, Prins, Burg. van Haaren- laan 516; schotse collie, Martinio Jansen. Hogenbanweg 124c, Rotterdam; gonjezak. De Jong, Wattstraat 38b; tabakszak. Post kantoor Dieselstraat; aktentas met inh.. Jeup, Strijensestraat 36; portemonnee met inh.. Gilden, Alex Numanstraat 14a; da- mesknipportemonnee met inh., Holleman, Grofbaan 27; kinderportemonnee met inh., v. Marion, Willem Pijperstraat 12: dames- paraplui. Postkantoor Dieselstraat; ring met 5 sleutels, v. Eijk, Gordonstraat 28 (na 18.00 uur); ring met 8 sleutels. Masten broek. Julianalaan 14; rozenkrans In étui, Heebrink, Lange Haven 107. Medische diensten Apothekersdiienst van vrijdagavond 6 uur tot maandagmorgen: apotheek Jan sen, Swammerdamsingel 41. tel. 264917. t mi ^VERZAMELING VAN* |KLASSIEKE|WERKEN /mr /vt meesterwerk wn Iule9 Verne 7-, LAAT ES KIJKEN WAT ACHTEN DIT AIE GORT DUN TE Z.IEN IS OPLETTEND SLUIPT PPDP AEONNA* DOOR HET «CHIP. KOMT DE KAARTEN KAMER ...HET WEEMOe VAARTUIG SCHUNT VERLATEN ZIE EENS EEN OF ANDERE PLECHTIGHEID OP DC POOEM VAN DE ZEB evkre stof. fering SCHILDeeueN BOEKEN EEN ORGEL 'V/LUKT WEL EEN OOSTERS ALEIS. vervolgt. Schiedamse agenda Jonge lidmatenkring in ..Irene" het hervormd-gereformeerd gebouw gonnen worden met een „Jonge lidma tenkring" voor personen van 23-35 jaar. Tweede Paasdag zal worden deelgeno men aan de Prov. bondsdag van her- vormd-geref. jeugdbonden te Amersfoort, voor jongeren van 12-35 jaar. T I et was nog niet zo eenvoudig o uitvoering te geven aan het voornemen dat de heer A. aan de Wiel meteen op de dag der verlo ving van H. K. H. prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven koesterde, om bijzondere aandacht te besteden aan dit ook voor Schie dam zo betekenisvolle feit. Hij trachtte al dadelijk in het be zit te komen van foto-materiaal, doch dat ging uiteraard over veel officiële schijven. Maar nu heeft hij toch zijn zin gekregen en in de etalage van „Oase", zijn zaak in kunstnijver- heidsartikelen enz. aan de Dam 2, prijkt nu een prachtige foto door de hof fotograaf Max Koot vervaar digd. Het is een foto van plm. een hal ve meter groot, gezet in een passen de lijst. De etaleurs Jan Wansink en Mar tin Dieleman hebben er voor ge zorgd, dat het een fraai geheel werd. Het eerste herenteam van de Schie damse Volleybalclub won gemakkelijk met 3—0 van degradatie-kandidaat „Hou Stand". Heren 2 kon tegen het ster*? spel Hillegersberg niet op en kreeg met 31 klop. Heren 3 heeft zich weer her steld en zegevierde met 30 over ZVC 2. Vooral het goede spel in deze wedstrijd gaf weer reden tot voldoening. Heren 0 tenslotte speelde 22 tegen C.VV. 2. Da mes 2 behield de twee punten voorsprong door een 3—0 zege op Hillegersberg. Dames 3 gaat wat afzakken; Ook nu werd weer verloren en wel met 3—0 van Concordia 2. Dames 4 speelde 22 tegen het sterke Hoogvliet en zag de punten- voorsprong hierdoor tot 3 punten geredu ceerd. Dames 5 werd met 30 door Hou Stand 3 verslagen, terwijl meisjes B mei 30 klop kreeg van Dop a. Jongens A. versloeg Dos b. met 30 en jongens ten slotte verloren met 31 van Jong Pendredht 6. De Schiedamse Volleybalclub heeft met haar vier hoogste teams deelgenomen aam het Flora-toernooi te Haarlem en hier drie prijeen in de wacht gesleept. Heren 1 ingeschreven in de overgangs klasse, viel net buiten de prijzen; Da mes eveneens in overgangsklasse behaal de de 3e prijs. Heren 2 kwam nog beter voor de dag door in de eerste klasse dz 2e prijs te bemachtigen. Dames 2 ten slotte leverde de beste prestatie door de le prijs in de eerste klasse te winnen. De prestaties tellen nog meer als mtri j_. -ij- iinvallers(sters) Dinsdag 13 april behandelt in gebouw „Irene" voor de Schiedamse Filmkring, drs. W. de Vogel, directeur der Stichting Film en Wetenschap en Universitaire Film, een onderwerp over de film en worden enkele bijzondere films vertoond zoals „Lonely Boy", „Opera Mouffe" en „A Movie". Donderdag 25 maart:Gebouw Chr. Soc. Belangen 8 uur, contactavond voor Wer kende jeugd. Vrijdag 26 maart: Geref. jeugdhuis 8 uur, Ledenvergadering afd. centrum Ned. Chr. Vrouwenbond; Wijkcentrum 8 uur, vergadering Volkstuinders Thurle- de; Wijkcentrum 8 uur, vergadering Grafische Bond; Volksgebouw 8 uur ca baretavond Alg. Bond van Ambtenaren. Zaterdag 27 maart: Tivoli 8.30 uur. S.JS. „Guillaume" dansavond; Arcade8 uur, N.K.V. dansavond; Irene 8 uur, con- Irene 8 uur, dansavond Geref. sociëteit; Irene 7.30 uur klasseavond' Rijks H.B.S.; Musis Sacrum 8 uur, feestavond perso neelsvereniging Coca Cola: C.J.V. ge bouw 7.30 uur Passé Partout. soosavond Herv. Gemeente. Vredeskerk, Prof. Poe Maan 89, 9 en 10.45 uur ds. W. Vons. 7 uur ds. H. W. Hemmes Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur D. K. Smit uit Voorschoten, 5 uur ds. J. Boven berg uit Leiden; „De Ark", Kethel, 9.30 en 2.30 uur ds. J. M. Lammeitsraa Magnalia Deïkerk 10 uur ds. Bovenberg. 5 uur ds. Lamimensma; Goede Havenkerk 10 en 5 uur ds. P. R. Everaars; Juliana- kerk 10 uur ds. C, H. Appelo uit Den. Haag, 5 uur ds. H. J. Heynen uit Vlaar- dingem. Ned. Prof. Bond 10.30 uur ds. A. D. Klaassen; Kethel, De Rank, 7 uur ds. A. D. Klaassen. Leger de» Heils, gebouw Lange Haven 71, 10 uur heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt, 7.30 verlossimgssamenkomst. Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. Oud-Geref. Gemeente, Geref. jeugd huis, Lainge Haven 97, dienst om 9 en 3.45 uur. Oud-Katholieke Gemeente, Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehovah's Getuigen, Volksgebouw, Tuinlaan 50, 6 uur toespraak. 7.10 uur Wachttorenstudie Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dienst. Chr. Geref. Kerk, Warande, 10 en 5 uur dienst. Baptisten Gemeente. Lange Haven 129. 7 uur samenkomst. Mission to Seamen, Anglikaanse dienst kantine Wilton-Fijenoord iedere le, 3e en 5e zondag der maand v.m. 9 uur. Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot Verbreiding der Geref. Leer, L. Nieuwstraat 87, dienst zondag 10 en 5 uur. Voorganger ds. H. Hofman. Evang Luth. Gemeente, Lange Nieuw straat. 10 uur ds. A. SteinharL Geref. Kerk (Vrijgemaakt). Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. A. W. Boxman, em. predikant. Ned. Herv. Geref. Evangelisatie, ge bouw Irene 10 uur ds. J. Kooien uit Reeuwijk, 5 uur Grote Kerk ds. Kooien. NAAR DE BOLLEN OP 24 APRIL Zaterdag 24 april wordt in de Bollen streek het jaarlijkse bloemencorso gehou den. Dit bloemencorso, dat door zijn artistieke opzet faam geniet in binmen- en buitenland belooft een uitzonderlijke manifestatie van de Nederlandse Indus trie te worden. Ter gelegenheid van net 50-jarig bestaan van de Ver. „Nede.- lands Fabrikaat" en in het kader van haar verschillende jubileumactiviteiten, wordt een keur van praalwagens ge toond, gewijd aan de Nederlandse indus trie. Het corso vertrekt 10.30 uur uit Sas- senheim en rijdt via Lisse, Hillegom en Bennebroek. ïeuwe voorziller voor Oecumenische raad Tijdens de vergadering van de Oecume nische raad van kerken te Schiedam is in de plaats van dr. L. J. Cazemier, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is afgetreden, met algemene stemmen tot voorzitter gekozen pastoor C. P. v. d. Berg van de Oud- Katholieke kerk. Tot vice-voorzitter. eveneens met algemene stemmen, werd benoemd ds. D. J. Sjjaling, hervormd pre dikant. Het bestuur van de Oecumenische raad bestaat verder uit twee secretarissen, nl. de heer H. Teeuw, eerste secretaris en W. v. d. Gaag, tweede secretaris, terwijl als penningmeester fungeert de heer J. F. W. Meijer, oud-notaris. VERLOVJNGS Dit is de titel van een Engel» boekje. Laat ik zeggen: een nog al populaire titel. Iedereen vindt tegenwoordig dat er iets mis 1» met de kerk. Protestan ten verlaten hun kerken uit ontevre denheid. Sommigen gaat het te lang zaam. anderen te hard. Bij katholie ken hetzelfde beeld. De landstaal moet wennen voor velen. De veranderingen zijn voor de een net iets teveel en voor de ander te weinig. En iedereen vraagt: wat is er verkeerd met de kerk? Maar is er wel iets verkeerd met de kerk? Voordat je vraagt naar het hoe, mag je eerst wel zeker weten dat. De kerk is één van <le weinige instanties die momenteel radicale wijzigingen on dergaat. Het blijft in de kerk waar achtig niet bij het oude. Je zou met veel meer recht kunnen vragen: wat is er verkeerd met ons regeringsstelsel? Wat is er verkeerd met de grote politiek? Als het ergens bij het oude blijft dan daar. Daar gaan allerlei mensen door met een bijna bekrompen partijpolitiek en an deren met een even kortzichtige po litiek van geweid. Wat niet wii zeggen dat ik z.g. anti-democratische stromin gen ook maar op één punt gelijk wil geven. Want beschouwingen van dat soort lieden zijn helemaal uit de tijd. Maar ik keer tot de kerk terug. De kerk is in alle standen bezig met vernieu wing, verandering- Je kunt de kerk van alles verwijten, maar éen ilng niet, dat ze niet op de hoogte van de tijd is. Aan alle kanten bezint men zich op het werkelijke denken van de mo derne mens. Op allerlei manleren tracht men zich in te leven in de ge voelswereld van mensen wie het alle maal niets meer zegt. Nog nooit heeft de kerk zich zo intens bezig gehouden met de vragen van de moderne wereld. Misschien nog lang niet genoeg, naar het gebeurt. De kerk is vies bij. Wat er ook verkeerd moge zijn, dit is het niet. Misschien zijn het gewoon de mensen. In en buiten de kerk. Die er in zijn en denken dat het hun kerk is en die er buiten zijn die denken; dat is niet» voor mij. En dan te bedenken dat de Heer kwam voor alle soorten mensen. MEDEMENS

De Havenloods | 1965 | | pagina 2