De Schiedamse kermis en het A.R.-standpunt Victoria - Commander D. W. Child Eens veiligheidsofficier, nu voor Yacht Holidays N.V.R. op de brug De Havenloods 2kunes'.r"®huld? Storingsdienst PTT ontvangt veel ongegronde klachten „Op naar de velden" in nieuwe vorm Het Zuiden voerde dokter Bavino op Harmonie van Wilton viert jubileum HET MOTORPALEIS DL n A VENLOODS DONDERDAG 25 MAART 1965 iffli S Aan de Nieuwe Haven 97 te Schiedam vinden we het drijvend kantoor van Vacht Holidays Ltd, een Engelse rederij die al sinds 1936 hier een thuishaven heeft gevonden voor haar jachtvloot die elk jaar van april tot en met september in de vaart is. In Schiedam zijn deze jachten een bekend stadsbeeld en de lady Anne, de Lady Juliana en de Lady Margaret vinden van hieruit hun weg naar Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland. Aan het hoofd van de Nederlandse ne derzetting van Yacht Holidays staat Commander D. W. Child R.N.V.R. die al sinds de oprichting in ons land verblijft en vooral tijdens de oorlogsdagen span nende momenten heeft meegemaakt. In 1939 week hij uit naar Engeland om daar zijn diensten aan te bieden. De Engelse regering stuurde hem in december 1939 weer naar ons land terug om hier agen ten op te leiden. Hij werd chef van de Engelse veiligheidsdienst voor Noord-, West- en Zuid Europa en kreeg in deze functie heel wat verantwoordelijkheid te dragen. Hij werd op 10 mei 1940 als één van de eersten gewond in een gevecht met Duitse parachutisten en verloor daar bij een been. „Maar die tijd is voorbij", zegt deze, <Joor onze koningin gedecoreerde com mander. Nu hebben we onze handen vol aan de opbouw van onze maatschappij die vooral in Engeland een goede naam heeft. Wïj verzorgen trouwens uitslui tend voor Engelsen (en personen uit de landen van het Gemenebst) deze trips en het gezelschap is vaak nogal geselec teerd. Het is vooral de Engelse adel die geïnteresseerd is bij deze vaarten en als wij bijvoorbeeld een vijfdaagse trip naar de bollenvelden maken merken wij, dat het mensen zijn die van schoonheid en vooral van rust genieten zodat ons •chip dikwijls al om half elf 's-avondó voor de nacht gereed is". In 1940 werden alle jachten door de Duitsers ingepikt en in eerste instantie ingezet om de gewonden van het bom bardement op Rotterdam te verzorgen. Later ging ook de Wehrmacht de sche pen gebruiken en na de oorlog vond men er twee terug. De Lady Betty werd in 1947 bij Lübeck gevonden en samen met de Lady Shyla werden deze sche pen weer opgeknapt en opnieuw ingezet voor vakantietrips. In 1948 begon men opnieuw. In 1964 was de vloot uitgegroeid tot vijf jachten, maar in datzelfde jaar verkocht men de twee kleinsten omdat ze niet die accommodatie konden opleveren die het bedrijf gewenst leek. Nu werkt men met de drie grote jachten die hier boven al genoemd zijn. Op de Lady Anne werken ongeveer 30 personeelsleden die voor de helft uit En gelsen en voor de andere helft uit Ne derlanders bestaan. Hier kunnen 83 va kantiegangers goed ontvangen worden en men heeft uit service-overwegingen dit aantal zo laag gehouden. De boekingen die via het hoofdkantoor uit Londien bin nenkomen overtreffen altijd de verwach tingen zo heeft men hier nu bij voorbeeld alleen voor de Lady Anne al 60 betaalde boekingen voor de reizen in 1966. De pas- eagiers zijn meestal mensem die al één of meer reizen meegemaakt hebben en men tekent veelal, dóirect na afloop van de reis, weer in voor die van het volgende jaar. Hertog van Windsor zich verschillende Engelse graven. Hier mede maakt men dan een excursie naar de bollenstreek en daarbij wordt het ge zelschap bij verscheidene burgemeesters op een receptie ontvangen. In dit verband heeft de heer D. W. Child meegemaakt, dat men in Rijswijk eens dacht, dat de hertog van Windsor aan boord was. Over al kwamen de fotografen vandaan en de reporters kon ik met moeite van boord krijgen. Toen ik eenmaal begreep waar om het ging speelde ik het spel mee. Bij het aanleggen te Rijswijk heb ik mijn uniform aangetrokken en mijn revolver omgegespt. Die revolver liet ik vooral goed zichtbaar hangen en men werd toen nóg nieuwsgieriger. Toch had men het destijds wel een beetje bij het goe de eind, maar het was niet de hertog van Windsor die bij ons aan boord was, maar zijn advocaat". Elk jaar gaan de jachten bij Wilton Feijenoord in dok, het is een nieuwe vloot-bouwjaar: 1957, 1958 en 1964-en men wil de schepen goed onderhouden. Vooral wordt gelet op de passagiers-accommo datie om ieder jaar weer klaar te staan voor de andere toeristen over de gehele weireid die gehoor geven aan die roep van de Yacht Holidays trips. Commander D. W. Child RNVR De Lady Anne passeert hier de Maas bruggen op weg naar een weldadige vaarvakantie geeft opening van zaken Bendix Wassalon, Nek tons t raat 29-31. rneeft maandagmorgen zijn zaak voor het publiek opengesteld. Al direct waren de machines bezet. Wij hebben een huis vrouw gevolgd met haar was. Na enkele minuten vóór-wassen wordt het goed ge centrifugeerd, waarna het eigenlijke wassen begint. Dit geschiedt in een ma chine, die in tegenstelling met andere, één richting opdraait, waardoor minder slijtage plaatsvindt Na het wassen wordt het drie maal gespoeld en gecen trifugeerd Dit alles gebeurt in één ma chine en in 32 minuten. „Ik zou niet anders meer willen", ver telde ons een huiisvrouw. „Nu kan ik in één morgen mijn was weer in de kast leggen, voordien kostte dit mij twee da gen per week". Bloemen en planten sierden de salon. Alle lichte kleuren, die toch zo belang rijk zijn in een wasserette, geven alles een helder en fris idee- De prettige inde ling der machines en de ruime doorgang, zal mede zorgen, dat de huisvrouw nu met plezier haar was gaat doen. Het interieur en installatie zijn ver zorgd door linma P. Koster Zn. en fir ma De Ruyter Zn. Dat met flair, fantasie en doorzettings vermogen 'n „doodgewone" autogarage tot een sprookjesachtig aandoende auto show kan worden omgetoverd heeft de heer Mulder, verkoopleider van de BMW- dealer voor Schiedam, automobielbedrijf Kalfsbeek aan de Nieuwe Haven bewe zen. Vrijdag 19 maart om 2 uur 's middags opende garage Kalfsbeek haar poorten voor de bezoekers, die de BMW-raspaar den in een met een overvloed van bloe men getooid geheel zagen tentoongesteld. Wij noemen o.m. de laatste nieuwe BMW 1800 T.I. (f12.625) in een grandioos lu xueuze uitvoering; de „gewone" 1800 (f 11.375) en de „gematigde" 1600 (f 10.375). Dat BMW voor „elk wat wils" biedt blijkt uit de Cabriolet (f7795) voor de spor(ieve autorijders en de LS Coupé (f6950) in de lagere prijsklassen, met tot slot de bekende BMW-LS luxe, die f5575 kost. Voeg aan de kleurige bloe menpracht de vele fraaie tinten van de glanzende automobielen toe, en ook zij, die de show niet konden bezoeken, zullen zich een indruk kunnen vormen van deze voor Schiedam unieke show, waar veie kijkers en kopers zich aan hebben ver lustigd Vrijdagmiddag heropent de firma C. van Zwol n.v. aan de Rotterdamsedljk 445447 te Schiedam een gemoderniseerd filiaal. Dit is voortgekomen uit een sa menvoeging van twee aangrenzende pan den. De magazijnen zijn meer overzichtelijk ingedeeld en gemakkelijker bereikbaar. Er is een nieuwe, moderne verlichting aangebracht. Er werd een centraal anten nesysteem geplaatst met uitbreidingsmo gelijkheden voor het net. Er is een eigen camera-aansluiting zodat het mogelijk wordt buiten de zenduren zelf een beeld op het scherm van de t.v.-toestellen te projecteren, hetgeen uiteraard voor de monstratie, reparatie enz. van groot nut kan zijn. Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk),-poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotion, voor de kinderen tijdelijk sierlijk* wereld-delen speldjes. Liturgie bij oecumenische broodmaaltijd De oecumenische broodmaaltijd, die op zaterdag 27 maart wordt gehouden ln één der benedenzalen van de Opstal i- dingskerk te Schiedam en 's avonds 6 linge kennismaking en ontmoeting leden van verschillende Sdhiedamse ken, die daar worden verwacht In over eenstemming met dit karaxter is een eenvoudige liturgie ontworpen, die o-a. de volgende elementen zal bevatten: aar<- vangslied, schriftlezingen, tafelgebed, korte meditatie, voorbeden. Naar aan leiding van enkele uit de meditatie naar voren komende punten kunnen zich dan. de tafelgesprekken ontwikkelen. Deze maaltijd wiil er vooral toe meewerken, afstanden te overbruggen, die zijn ge groeid omdat men vrijwel nooit met ■•!- kaar in aanraking komt, bruggen te bauwen, zodat men elkaar kan leren kennen en begrijpen in het anders zijn en anders denken. Zo zal deze maaltijd vooral de onderlinge toenadering kunnen dienen. De Oecumenische raad hoopt dat veie Schiedamse kerkleden deze gelegenheid zullen aangrijpen om op ongedwongen wijze de kerkmens naast ons te ontmoe ten. Deelname-kaarten zijn nog tot vrijdag avond verkrijgbaar aan de volgende adressen: H. Teeuw, Tuinlaan 2b en W. v.d. Gaag, VondeRaan 13a- Men wordt verzocht uiterlijk 5.45 uur aanwezig te zijn. Het staat reeds vast. dat leden van vrijwel alle Schiedamse (kerken aan deze maaltijd zullen deelne- De prachtig ingerichte salon van de Lady Anne met voldoende ruimte om iedere passagier een eigen plaatsje te verzekeren VOOR BETERE SCHOENEN geen f50.- t/m f90.- p. paar maar voor minder dan de helft 11 Dè goedkoopste zaak in betere schoenen JONKER FRANSSTRAAT 75- ROTTERDAM Bezet-toon betekent niet altijd in gesprek" WANNEER Iemand verscheidene ma len achtereen bU het draaien van een inter lokaal nummer de be zet-toon heeft gekre gen en hij hoort later van de opgeroepene dat deze op dat uur onmogelijk ln gesprek kan zijn geweest, dan lijkt het duidelijk, dat er iets aan de aanslui ting van die opgeroe pene niet deugt. De storingsdienst van de PTT wordt er hij geroepen, er volgt een onderzoek, waarbij dan echter ln vele ge vallen geen enkel mankement aan het licht komt. Hoe kan dat? Het antwoord is, dat de bezet-toon méér kan betekenen dan alleen dat een bepaald toestel in gesprek is. Het kan er ook op duiden, dat er ergens door overbelasting van bepaalde lijnen enige stagnatie in de afwikkeling van het te lefoonverkeer is opgetreden. Soms zal de oproeper dit zelf al vrij gauw kunnen constateren wanneer na het draaien van de eerste cijfers de snel onderbroken hoge toon, die we bezet-toon noemen, hem al waarschuwt, dat er iets niet goed verloopt. Maar in andere gevallen komt die toon er pas in, nadat de gehele cij ferreeks is afgewerkt en dat geeft dan vaak verwarring. De vraag ligt voor de hand waarom men dan niet een nieuwe, speciale ,.skig- natie-toon" invoert, maar technisch is dit helaas niet zo eenvoudig te realiseren. Evenmin is het technisch eenvoudig om te zorgen, dat voortaan op alle verbindin gen een eventuele stagnatie op dezelfde wijze, en wel direct na het draaien van het betreffende nummer in de reeks, wordt gesignaleerd. Nederland heeft binnen zijn grenzen een veelheid van verschillende telefoon systemen. Dat is historisch zo gegroeid, het heeft ons land op telefoongebied min of meer tot een technisch unicum ge maakt, maar daar kleven ook bezwaren inderdaad wel zo zijn dat de opgeroe pene in gesprek is, maar ér kan ook een verkeersstagnatie zijn. Er is trouwens nóg een mogelijkheid. Vele centrales in ons land breiden op het ogenblik uit en dit gaat vaak met nummerwijzigingen gepaard. Gedurende enige tijd worden degenen, die een oud nummer kiezen door middel van een automaat op de wijziging gewezen. Daar na krijgt men ook in dit geval de bezet- toon. Vóór men dan hardnekkig opnieuw gaat draaien zou men ei goed aan doen eerst nog eens te controleren of het num mer werkelijk wel goed is. En in het algemeen: haal de storings dienst van de PTT er pas bjj wanneer het duidelijk is dat een hapering bij het tot stand komen van de verbinding aan uw aansluiting ligt en niet aan iets anders. moge dan bij tijd en wijle hier l.. daar een discussie worden gevoerd over de wenselijkheid of het nadeel der Schie damse .kermis", deze is toch steeds meer een Schiedamse „zomertraditie" ge worden. Slechts de plaats geeft steeds meer een moeilijkheid. Het was reeds enkele jaren mogelijk om al het vermaak, zij het dan ook nauw samengeperst, bijeen te brengen op het terrein waar straks (wanneer?) het nieuwe stadhuis zal ver rijzen. Doch het zal toch echt een pro bleem worden waar nu de traditie moet worden voortgezet Hetgeen og> dit moment nog geen punt 'van discussie oe- hoeft te vormen. Wel is tn anti-revolutionaire kringen de vraag opgeworpen, of men zich in de gemeenteraad nog dient te verzetteu tegen het houden van die „zomerker mis". Er zijn kennelijk reeds misvattingen geweest omtrent het a.r. standpunt in deze, doch in het (geref.) „Schiedams Kerkblad" schrijft J. van Katwijk, voor zitter der kiesvereniging hieromtrent nu „In de a.r- literatuur wordt op meer dan één plaats geschreven over de ker kte en de hierbij ontstane kwestie. Het leek mij goed nogeens te herinneren aan deze kwestie en tegelijk te wijzen op de oorspronkelijke betekenis van de jaar markt (kermis) als ontmoetingsplaats van stad en platteland. In die oorspron kelijke betekenis zijn ide a.r. steeds voorstanders geweest van kermissen en hebben deze aangemoedigd en bevorderd. Door allerlei omstandigheden verander de de relatie stad en platteland en met haar de kenmis. Indiein niet was ingegie- pen zou de kermis opgehouden hebben te bestaan. Haar doel en betekenis waren verdwenen. Er is echter wei ingegrepen. De kermis moest in stand worden ge houden. De aanvankelijke geringe terug loop werd gestuit door het brengen van erag vermaak, hetgeen met het verdwij nen van het economisch nut uitgroeide tot louter vermaak, zonder enige zin en al spoedig afglijdend tot dronkenschap, prostitutie, goklust, handgemeen en al lerlei zaken die in sterke mate de pu blieke eerbaarheid aantastten. De volksmond bleef dit gebeuren echter kermis noemen en zo kreeg dit woord in a.r. oren een verkeerde klank. Als in onze gemeente een vermaax- centrum wordt georganiseerd dan wijkt dit weinig af van de attracties op konin ginnedag geboden (vroeger) en die welke in grote theetuin-uitspanningen te Het weekblad van de Chr. korfbalclub, „Op naar de velden" dat naast het maandblad verschijnt, heeft een nieuwe vorm gekregen; het wordt niet meer ge stencild, doch is in druk. Er wordt ook niet meer volstaan met een rooster van te spelen wedstrijden, doch er kamt ook meer clubnieuws in voor. genieten zijn. Maar al deze zaken heb ben weinig van doen met kermis. Welis waar had het feest ter ere van het Staatshoofd een bepaalde zin, al was het alleen al een protest tegen de anti-uo- ningsgezinden, gezien althans de aktitw met rode bloemen, van de sociaaldemo craten van die tijd, maar noch het ver maak op Koninginnedag mag bandeloos worden genoemd of opwekkingen tot een liederlijk gedrag heten. De Overheid legt strenge maatstaven aan!", aldus de schrijver. Wanneer men een nummer op de kies- schijf draait, betekent dit dat een aantal impulsen naar een centrale wordt door gegeven en sommige centrales zenden deze impulsen ook weer onmiddellijk verder, althans wanneer zij hiertoe de weg vrijvinden. Andere evenwel verza melen eerst de impulsen op in een re gister totdat alle cijfers zijn gedraaid, om daarna de gehele oogst in één keer door te zenden. Pas dan kan blijken of de verdere weg musschien ergens is ge blokkeerd. Gegeven deze situatie mag men dus aan een bezettoon niet te gauw één bepaalde conclusie koppelen. Doorgaans zal het Kinderjolijt op een draaimolenpaard De voortzetting van de toneelwedstrijd onder auspiciën van de Schiedamse Ge meenschap, moest dinsdagavond aanvan gen met een triest ogenblik, de herden king van de Rotterdamse journalist Hans Reedijk, die vorige week door een onge luk om het leven kwam. Hij maakte met mevr. Eva Hauck en de heer Jan Ever- wijn deel uit van de jury bij déze wed strijd. „Het noodlot heeft hem en zijn gezin getroffen en hem weggerukt uit het leven", aldus de voorzitter van S.G., de heer E. A. Leenderts. „Met dankbaarheid herinneren we hetgeen Reedijk voor ons was. Hij was niet alleen een lid van de jury, doch ook een vriend. Dat bleek het vorig jaar, toen hij geen zitting had in de jury en schreef, dat hij altijd met zoveel genoegen onder ons verbleef. Vele jaren is hij lid geweest van de jury bij dezfe wedstrijden en mede door zijn hulp slaagden zij steeds. Diep medegevoel gaat uit naar zijn vrouw en kind". De heer Leenderts wenste hen toe kracht te mor gen ontvangen om het verlies te dragert. Na een minuut van stille herdenking in acht te hebben genomen, deelde de lieer I,eenderts mede, dat de opengevallen plaats in de jury niet zal worden bezet, eerstens om piëteitsredenen en ook, omdat een eventueel nieuw lid niet in staat zou zijn tot een zuiver oordeel te komen, nu al enkele toneeluitvoeringen hebben plaatsgevonden. Het was hierna de Chr. toneelgroep „Het Zuiden" die het toneelstuk van Henk Bakker, „Dokter Bavino'', opvoer de. De Harmoniekapel van Wilton-Feijen- oord zal op 1 mei het 40-jarig bestaan herdenken. Op die dag zal het bestuur van de kapél in de kantine van de werf een receptie houden. Zaterdag 27 maart wordt in de stadsgehooreaal in Vlaardin- gen een jubileumconcert gegeven. Er zijn voorts plannen om omstreeks okto ber een jiuibileumconcours te houden. Bejaarden-filmvoorstelling In het kader der bevrijdingsfeesten op 5 mei. zal voor Schiedamse bejaarden in het Passage Theater 's morgens een filmvoorstelling worden georganiseerd. Voor Zündapp TENTOONSTELLING JAPANSE KUNST Het Museum voor Land- en Volken kunde heeft het plan opgevat een serie tentoonstellingen te organiseren waar uit sluitend particulier bezit van een bepaald land wordt getoond Vanaf 25 maart wordt _met de eerste voorbeelden Wjjkavond in Kethel Donderdag 8 april zal door de Geref. Kerk van Kethel een wijkavond worden gehouden. Onder regie van de heer Van Waardenburg zal een toneel spel worden opgevoerd. seerd op de Japanse kunst uit het Toku- gawa tijdperk, voordat de modernise ring van het Japanse rijk vele aspecten van de kunst en het kunstambacht voor goed wegvaagde. De meest uiteenlopende voorwerpen zijn op deze tentoonkelling te vinden. chaires e eeuw. De keramiek biedt n de verschillende genres m het bijzonder chawangs, ander theegerei. um biedt de mogelijkheid deze collecties toegankelijk te maken voor de museumbezoekers en krijgt zelf daardoor de kans cultuurfacetten te be lichten, die in de eigen verzameling ont breken. BESTE BROMFIETS van uw leven natuurlijk naar

De Havenloods | 1965 | | pagina 6