WASCANA Beromito '65 aantrekkelijk gemaakt voor groterpubliek Wet nodig die bouw „vuile" olie raffinaderijen verbiedt een omwenteling rookgebied de naamWascana de uitvindingmelange-dekblad de sensatiede prijs floribunda'65 Morgen 2 uur opent extra licht, extra geurig OMGEVING BOTLEK BEHOEFT NIET, ONGEZOND TE ZIJN [Rotterdam-film slaat aan in Amerika I HAVENLOODS DONDERDAG 1 APRIL 1965 21 /~\p 6 april aanstaande zal bij de npe- vJ ning van de „Beromito '65" blijken dat de betekenis zowel ais de omvang van deze regionale expositie sedert vo rig jaar belangrijk zijn toegenomen. Be gonnen als een evenement dat verband hield met de feestelijke viering van het duizendjarig bestaan van Berkel en Ro denrijs in 1963, toonde zij bij haar herha ling in 1964 reeds een beduidende voor uitgang. Aanvankelijk als middenstands manifestatie opgezet, werd zij ook aan trekkelijk voor de tuinbouw in haar mo derne ontwikkeling, zoals kassenbouw en agrarische mechanisatie. Haar deel nemers en de steeds talrijker bezoekers kwamen niet enkel meer uit Berkel en Rodenrijs met naaste omgeving, maar ook van verder gelegen plaatsen opzet ten. De komende Beromito '65 zal nu zelfs in hoofdzaak tuinbouwmachines en mo dellen van kassenbouw omvatten, naast Deze foto is gemaakt door de Rotter dammer Tonko Tomei, een 21-jarige\ enthousiaste liefhebber van de foto grafie die momenteel een kleine ex positie ingericht heeft in Miramai aan de 's-Gravendijkwal. Hier is een tiental bijzonder goed getroffen foto't tentoongesteld, die de vakbekwaam heid van Tonko bevestigen. Voor lopig is Tonko Tomeï nog in militairt dienst hij heeft bijna een jaar alt matroos op de Karei Doorman ge varen maar hij hoopt na zijl diensttijd te kunnen overstappen naai de fotografie. Dan niet als hobbyl maar voor zijn beroep. Om de foto-l Vakschool te kunnen volgen heeft Tonko van de marine overplaatsing naar Rotterdam gekregen. DKW-autoshow in Ahoy Vanaf 1 tot en met 4 april Is er DKW auto-show in het Ahoy-paviljoenJ De direkte aanleiding van deze show if de prijsverlaging van de types F 11 er F 12 en het feit dat DKW met twee nieuwe types op de markt komt. Nieuw is de F 12 Super met 45 3-cylinder 2 takt motor, welke zeer voll ledig is uitgerust. De standaard specifif catie omvat o.a. leren bekleding, 2-kleuf ren combinatie, kachel met grote capal clteit, schijfremmen op de voorwielen vrijloop, achteruitrijlampen, parkeer! lichten, verstelbare rugleuningen, 2-zon| nékleppen, sigarenaansteker, wielsierrin] gen en wieldoppen uit roestvrij staal. De motor is voorzien van een water| pomp, gesloten koelsysteem en olie-automaat. De prijs van de i per bedraagt f6395,- Nieuw is vi 4-deurs uitvoering van de grote DKW het type F 102. Hiervan bedraagt dd prijs f7995,- Naast deze nieuwe model] len zijn er de bekende F 11 en F 1. types. Verder de F 12 roadster en d< Auto-Union 1000 sport Coupé, alsmed< een 1,1 tons bestelwagen. Esperantisten-bijeenkomst Het Rotterdams Esperanto Komitee be legt zaterdag 3 april (20 uur), een bij eenkomst in de bovenzaal van de Doops gezinde Kerk, Noordmolenwerf 1. De Bel gische esperantist, G. Krom uit Ander- lecht, die reeds vele Europese landen heeft bezocht, is uitgenodigd over zijn er-I varingen te vertellen. Als onderwerpl heeft de Belg de Kanarische Eilanden ge-| kozen d-ie hij onlangs heeft bezocht. Kleu rendia's zullen de paradij s-achtige na tuur van deze in subtropisch klimaat ge legen eilandengroep accentueren. de bloemen- en middenstands-arrange menten, alsmede stands op het gebied van bedrijfsverwarming, camping en mode- zowel als meubelshows. Teneinde misverstand te voorkomen wordt erop gewezen dat de Beromito, al omvat zij ook een bloemenhal, niét verward moet worden met de jaarlijkse herfst-bloe- menexpositie van de „Groenten- en Bloe menveiling Berkel en Rodenrijs G.A." Zij wordt wel op het veilingterrein ge houden maar gaat uit van de „Stichiting Beromito'. Behalve deelnemers die thans reeds voor de derde maal aan de expositie meewerken, ofwel voor de tweede keer aanwezig zullen zijn, boekte men dit jaar weer een aantal nieuwelingen waaronder het „Produktschap voor Groenten en Fruit" dat met zijn tegen woordigheid de betekenis van de Bero mito duidelijk accentueert, speciaal als regionaal centrum voor tuinbouwindus- trie en middenstands ATTRACTIES "Deeds op de eerste Beromito bleek dat de toenmalige standhouders er goede zaken deden. Op die tweede Bero mito telde men rond 15 standhouders en op de aanstaande exposities komen er omstreeks 60, merendeels bedrijven ver tegenwoordigend. De grote expositiehal die voor deze ge legenheid op het buitenterrein van de veiling is opgesteld, heeft een lengte van 75 en een breedte van 35 meter, totaal rond 2500 m2 oppervlak beslaand. Voor de kassenbouw is 1000 m2 van het bui tenterrein gereserveerd, terwijl de bloe menhal afzonderlijk binnen het veiling gebouw gelegen is. Het totale tuinbon w- gedeelte van de Beromito '65 beslaat 80 pet van de beschikbare ruimte, de rest wordt door de deelnemers uit de midden stand, de shows en de attracties in be slag genomen. Diverse attractieve programmapunten luisteren de expositie op. Een groot radio- en t.v.-bedrijf zal er demonstraties geven en een volledige reportage van ae voetbalwedstrijd op 7 april, via zes toe stellen aan het publiek tonen. Voor de bezoeksters worden er „droomkeukens" getoond speciaal betreffende de inte rieur-inrichting, aangezien deze in vele ongedroomde keukens heel vaak te wen sen overlaat. Een huiselijke meubelstand is er opgesteld door een meubelbedrijf dat zich recent gevestigd heeft op het Nieuwe Veilings-Industrieterrein. Ook is er voor de dames een grote modeshow georganiseerd van heren-, dames- en kinderconfectie rond een po dium van 10 x 4 meter, waar elke dag 's middags om 3 uur en 's avonds om half negen door mannequins diverse mo dellen gedragen worden. Op het podium in de grote hal wordt tijdens de openings uren muziek ten gehore gebracht door de leden van een ontspanningsorkest. De openingsavond krijgt een bijzon dere allure door het optreden in de bloe menhal van Rob de Nijs en de „Lords", met a,s hoogtepunt zang van Trea Dobbs. de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, of als deze onverhoopt verhinderd zou zijn, door diens echtgenote. Het Stichtingsbestuur van de expositie verwacht een sterk ge stegen belangstelling, vorig jaar telde men rond 8.000 bezoekers, terwijl thans een opkomst van 10- tot 12-duizend be zoekers verwacht wordt. Tijdens de Beromito '65 rekent men allereerst op grote belangstelling van de rond Berkel en Rodenrijs gelegen plaat sen, zoals Bergsohenhoek, Bleiswij k, Zoetermeer, Capelle en Krimpen a.d. IJs- sel, Zevenhuizen en verdere dorpen uit de „vlakte vain Holland", waarbij dit jaar zonder twijfel Benthuizen-Moerka- pelle uit zal blinken. De heer I. J. P. Keijzer, secretaris van het tentoonstel- lingsbestuur en een der gangmakers voor de Beroimitio is namelijk enkele we ken geleden benoemd tot burgemeester van Moerkapelle. Maar ook de grotere plaatsen in de Randstad Holland hebben de aandacht vart de Stichting: Den Haag, Delft en Leidfen en Rotterdam met de Waterweg steden, alsmede het nabij gelegen West- land en zelfs de eilanden vallen onder het begrip „regionaal" ten aanzien van Berkel en Rodenrijs. Dat men er ge rust op mag zijn nog wel verder te kun nen denken is vorig jaar al gebleken, toen er zelfs bezoekers uit Groningen op de Beromito kwamen! He* is gezien de centrale ligging van Berkel en Rodenrijs volstrekt niiet uitgesloten, dat het expositiecentrum van tuinbouw-mechani- ca en kassenbouw plus aanverwante systemen toonaangevend voor geheel ons land kan worden. BLIKVANGER Op het buitenterrein zal ten gerieve van de bezoekers van elders een om vangrijke metaalconstructie als „blik vanger" worden opgesteld, voorzien van een scherm ter grootte van 80 m2 waar op foto-projecties van 10 x 8 meter zul len worden vertoond. Het veilingterrein te Rodenrijs grenst aan de spoorlijn Rotterdam-Hofplein—Den Haag en ligt enkele honderden meters van de halte Rodenrijs. Per auto is de veiling langs diverse wegen te bereiken. Overvloedig parkeerterrein is aanwezig in de onmid dellijke nabijheid van de expositiehal, alsmede direct bij de ingang van de vei ling. De uren waarop het publiek de Bero mito '65 bezoeken kan, luiden als volgt: op dinsdag 6 april 's namiddags van 19 tot 22 uur, de overige dagen van 14 tot 22 uur. Zaterdag 10 april 's avonds om 22 uur wordt de tentoonstelling gesloten. Als tentoonstellings-organisator fungeert de heer'L. de Groen, te Den Haag, die ook elders reeds diverse evenementen heeft voorbereid en ingericht. Het is ver heugend nog te kunnen vermelden dat door het veilingbestuur gestreefd wordt naar de verwezenlijking van zijn plan nen tot de bouw van een nieuwe 7.000 m2 grote hal, waarvan voor haar expo- bloemententoonstelling Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haal melangeur het dekblad samenstellen. Het alle harde stelen en nerven eruit, zodat alleen resultaat? Melange-dekblad. Mooier en ega- het beste van de tabak overblijft. Selecteer Ier dan elk ander dekblad. Extra lichte, extra op smaak en geur. En laat dan een meester- geurige trek. Intens rookgenot. Do prijs? Door de uitvinding van het melange-dekblad is volledig machinale vervaardiging mogelijk. Dit maakt de prijs van een Wascana ongelooflijk laag. Wascana senoritas in doosje van 10 stuks 11.-, in doosje van 20 stuks 12.-, in kistje van 50 stuks 15.-. Wascana cigarillos in doosje van 20 stuks f 1.30. met melange-dekblad Bij Pernis, in het Botlekgebied, staan een stuk of vijf olieraffinaderijen. En wanneer er iemand in deze contreien mocht zijn, die dat nog niet wist. dan had hij het in ieder geval al wel geroken. Want bij tijd en wijle is de „lucht" van Pernis tot in de verre omtrek waarneembaar. Toch is het helemaal niet nodig, dat een raffinaderij stinkt. De modernste in stallaties, waarvan er ook in Pernis, staan, zijn reukloos. Trouwens, in het Amsterdamse havengebied staat een „lief' raffinaderijtje: lief, omdat het bij ons weten niet stinkt en men er 'nooit over heeft geklaagd. Maar er komt ten Het is gebleken, dat de „Rotterdam '- lm in Amerika veel succes heeft. Tij bijeenkomsten van reisagenten, ge- irganiseerd door de K.L.M. te New York ■erd deze 20 minuten durende kleuren film als zeer indrukwekkend beoordeeld, a afloop verklaarde men er geen idee an gehad te hebben, dat Rotterdam zo- eel te bieden heeft. Uit de cijfers van het Gemeentelijk Bu reau voor de Statistiek, Rotterdam blijkt zei, dat deze stad steeds meer in trek :omt bij de Amerikanen. Ruim 77.000 ivernachtingen werden in 1964 geboekt ;egen 63.000 in 1963, een stijging van ca. 2 procent. westen van Amsterdam een grote raffi naderij. Daartegen protesteren nu ge meenteraadsleden van omliggende ste den en dorpen. Want ze hebben het lucht je van Pernis, dat ze even zijn gaan opsnuiven, nog in de neusgaten. Hele maal ongelijk hebben ze niet. Hun pro testen zullen nuttig blijken. Maar, zoals we al schreven, een raffinaderij behoef» helemaal niet te stinken. De protesterenden wethouders, stadsplanners, mensen van gezondheids diensten zeggen bijvoorbeeld: „tot ver in de omtrek zal geen grassprietje groeien". In Dinslaken, tussen Wesel en Oberhausen (Duitsland) staat echter al sinds I960 een raffinaderij van de BP, de Benzine- en Petroleum Handel maatschappij En in Dinslaken liggen veldjes waarop mood groen gras groeit en op het »errein van de raffinaderif staan bomen waarin vogels hun nesten bouwen. Men ruikt er niets: planten, zoogdieren, üssen en mensen kunnen er best leven. En nog sterker: grenzend aan het terrein van de BP-raffinaderij zal een Erholungsort, een vakantie oord voor de arbeiders uit het Ruhrgebied, worden aangelegd. Een raffinaderij hoeft het leefklimaat niet te verpesten. Het is niettemin nut tig, dat gemeenteraadsleden van zoveel steden en dorpen in Noord-Holland pro testeren tegen vestiging-zonder-meer van een raffinaderij in hun toch ai overbe volkte en volgebouwde provincie. Met hun protesten zullen ze bereiken, dat eisen worden gesteld bij de bouw van een raffinaderij. Een dergelijke industrie kan schoon zijn, mits er voorschriften zijn waaraan men zich tijdens de bouw moet houden. In Duitsland, in de Kreis Dinslaken, heeft de overheid vóór de bouw, 80 eisen gesteld met het oog op de. volksgezond heid. Aan al die voorwaarden moesten de ontwerpers van de raffinaderij vol doen, voordat men vergunning kreeg tot bouwen. Alle taohtig eisen zijn door de BP als redelijk geaccepteerd, na harde maar eerlijke onderhandelingea In de ruim vier jaar, dat de raffina derij in Dinslaken in werking is, heeft Bürgemeister Mangelmann van Hünxe het dichtstbijzijnde dorp, nooit een brief met klachten op zijn bureau gekregen en hij zelf, bloemkweker van zijn vak. heeft ook geen klachten- Het is duidelijk: er zijn voorschrif ten nodig. Laat men die, eventueel naar Duits voorbeeld, ontlenen aan bestaande wetten zoals de hinderwet en bouwwet. En laten we de protesterende raadsle den moed inspreken. Ze boeken trouwens al succes. Een „schone" raffinaderij bouwen kost veel geld, maar een „ouderwetseraffinaderij bouwen, waar dan later, onder dwang van de overheid, installaties voor lucht zuivering bij moeten kotpen, kost nog meer geld. Wanneer'er echter een wet is, voordat er weer nieuwe raffinaderijen worden gebouwd in Botlek en Euro poort, dan zullen niet alleen de oliemaat schappijen niet voor extra kosten komen te staan, maar dan zal ook de omgeving van stank en ongezonde lucht gevrij waard blijven- van 2 t/m 11 april in de Rivièra-hal van Diergaarde Blijdorp geopend 10 00-22.30 uur Manifestatie van Bloemsierkunstenaars Hoveniers Gem. plantsoenendienst en Diergaarde Blijdorp

De Havenloods | 1965 | | pagina 21