Zwemmen is een zaak van dringen in „Sportfondse" t Hotel Rotonde wellicht deze zomer in bedrijf Flipse en Otten vormen sterk viool-piano duo DE KLEINE WERELD BAD IS UIT ZN JASJE GEGROEID Gevonden-verloren SC HI EDAM SE Reünie bij tweede lustrum „Instuif' HET MOTORPALEIS PÏ HAVENLOODS - LONL^wAG 1 Atxxx Jn het Schiedamse Sportfondsenbad spartelen per jaar rond de 300.000 vooral jeugdige Schie dammers rond. Het zou wat overdreven zijn als we zeiden, dat zij daar zwommen; daar is de ruimte niet naar, al krijgt hier heel jong-Schiedam zwemles. Het Sportfondsenbad is dik uit zijn jasje gegroeid, doch wenneer en hoe zal een nieuw jasje worden aange meten „Geef ons een instructiebad", roept de heer J. C. Koopmanschap, secretaris der Schiedamse Vrij willige Brigade tot Redden van Drenkelingen. „Ik zou zo graag een kleuterbad willen hebben," vult de directrice, mej. C. J. Th. Hazebroek de wens aan. Twee zeer gerechtvaardigde wensen voor een stad als Schiedam. Maar waar moet het geld vandaan komen Laten we eerst een, waarschijnlijk zeer verbreid, mis verstand uit de wereld helpen; het Sportfondsenbad is eigendom van een particuliere Stichting, dus géén tak van een gemeentelijk bedrijf. De positie van het Sportfondsenbad is moeilijk. Er wordt namelijk met verlies geëxploiteerd. Toch is het Sportfondsenbad altijd propvol. Propvol is het wanneer er zoiets van achtduizend mensen per dag in het water zijn.. Dan is er echt geen „lekker zwemmen" meer bij. Er ligt achter het bad nog een aardig stukje grond, dat bij de bouw in 1935 is gereserveerd voor uitbrei ding. Ruimte Daar ligt de wens van de heer Koop- nvanschap: het instructiebad. De wens van mfej. Hazenbroek: het kleuterbad. Wat het kost om die wensen en te vens van vele duizenden Schiedammers in vervulling te laten gaan? Rond het half miljoen guldenHet hele bad werd in 1934 voor 250.000 gebouwd. Het is maar ter vergelijking. De ruimte is dus niet direct het pro bleem: wel het geld. En nu is het wel verdraaid moeilijk om tegen de Stichting te zeggen: „Bouw er een stuk bij", we tend van dat exploitatie-tekort. En zal dat ooit veranderen? Wie geen onbekende Is in het Sport fondsenbad. zal soms de klacht van: „Het is zo duur" kunnen beluisteren. De ta rieven zijn: per keer 90 cent, leskaart tot eerste diploma maximaal half jaar geldig f 18, leskaart voor tweede diplo ma 7,50, terrasbezoek 35 cent; abonne menten 10 badenkaarten f 8.50, halfjaar- kaart 50, jaarkaart 90, Wie deze ta rieven beziet, zal de problemen van veel ouders en vooral ouders met veel kin deren, kunnen pegrijpen. Goed, er is schoolzwemmen, eenmaal per week een half uur voor leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere scholen, doch daarmee kweek je echt geen waterratten en hoe lang duurt het, voor zij aan de „zelfredding" toe zijn? En wie zal de noodzaak daartoe in onze zo waterrijke omgeving bestrijden? Dus snoeten de kinderen ergens op andere tijden aan hun trek zien te komen. Een financiële zorg voor de ouders; een praktische zorg voor mej Hazenbroek, zwembad bouwen", doch daarmee le ren de kinderen geen zwemmen. ..Ook zij moeten een kans hebben", vindt mej. Hazenbroek terecht. Want ook alle zwem baden in andere steden „liggen" vol. Er zijn uiteraard „voltepunten". zoals in de vakanties, op de weekeinden e.d. In de middaguren is er wel- wat speling in het De Schiedamse zwemkampioene, Cocky Gastelaars, geeft haar zwem lessen zachtjes aan op. reden: ze stapt in het huwelijksbootje. nen wel enige ruimte nodig. Het resul taat was dat het afgelopen jaar aan 580 personen het tweede en 250 het eerste di ploma kon worden uitgereikt. „Dat kon den er veel meer zijn, als we meer ruim te hadden", klaagt ook de heer Koopman- Jeugd Gasten Met veel passen en meten zou mis schien de Schiedamse kous nog afgebreid kunnen worden, doch het Sportfondsen bad heeft ook nog gasten. Dat wil zeg gen, jeugdige zwemmers en zwemsters uit wijde omgeving. Speciaal uit weste lijk Rotterdam, maar ook uit heel het Westland. Goed, men zou kunnen zeg gen: „Laten daar zelf een overdekt Wens van directrice mej. C. J. Th. Hazebroek: een kleuterbad. water, doch eigenlijk Is het van 7.30 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds een uit verkocht huis. De Schiedamse Vrijwillige Brigade tot Redden van Drenkelingen met rond 1200 leden, vraagt ook tijd en water. Er zijn achtmaal per week veertig minuten be schikbaar gesteld en die zijn zwaar be zet. Dan wordt er door de eigen leden in structie gegeven in het zo belangrijke reddend zwemmen; gewoonlijk zijn dat groepen van vijfmaal veertig personen. Per slot van rekening is er voor het oefe- Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: diplomatentas met inh.; portemonnee met inh.; handtas; 2 autosleuteltjes; huissleu tel: manchetknoop; kentekenplaat; rabies- penning; kinderschoentje; badhanddoek; 1 paar pantoffels; handschoen; autostep. Te bevragen bij de vinders: badminton racket. Wijzenbroek, v. Tien- hovenstraat 29; herenhandschoen (L.) Valk, Schaperlaan 35; herensjaal, v. Dijk, Vondellaan 44a; damesregenjas, v. Hat- tum, Rozenlaan 6; nylon jack, Meininger. W. Pijperstraat 18; kinderschoentje <L.), Jansen, Lindehof, Lange Achterweg 14; schipperskees, asiel, St. Anna Zusterstr. 47; zwarte herder, asiel, St. Anna Zuster straat 47; kunstgebit, Rijkenboer, Kort landstraat 34c; transistorradio. Bikker, Iependaal 60; bougie sleutel, Baars, Voor- nesestraat 8; 2 reischèques, Holtrop, Lo- rentzlaan 56c; paarlen ketting, de Groot, Vlaardingerdijk 155b; kinderrfngetje, Re- hobothschool, Tuinlaan 64; oorbel, Heins- broek, Ruys de Beerenbroecklaan 4; ring met 3 sleutels, Waardenburg, Piet Hein- straat 32, Vlaardingen, ring met 2 sleutels, v. Dijk, Anth. Muijsstraat 14b; ring met 4 sleutels, Geelhoed, Prins Mauritsstraat 28; sleutel voor schaats, v. 't Hoff, Rem- brandtlaan 55b; sigarettenaansteker, v. d. Klink, Diepenbrockstraat 20; lipssleutel, Dekker, Gantelstraat 18, Rotterdam; he- renbril, Post, molen Beatrixpark; heren- bril, v. Schijndel, Voornesestraat 16; da- mesparaplui, IJsselsteijn, P.K.O.-laan 171a; kinderportemonnee met inh., Mineur, Sav. Lohmanlaan 76; herenportemonnee met Wolthuis, Halleijstraat 19b; porte- nee met inh., Goudappel, Schutters veld 74; badtas met inh., Jansen. Singel 41 c; portemonnee met inh., v. Beurden p a Schuurman, Pupillenstraat 44b, Rot terdam; boodschappentas met inh.. Dors man. Goeman Borgesiuslaan 34; led. tas met inh., v. Leeuwen, Lobeliastraat 32, Vlaardingen. Bestuursverkiezing Expogé In de jaarvergadering van de afde ling Schiedsim van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen, werd het bestuur na verkiezingen als- volgt samengesteld: J. Donkers, voorzit ter. A. Aardoom, secretaris, A. C- Pons. penningmeester, mej. N. v.d. Kort heren J. Oostlander Kooyman. Dinsdag is de vlag gehesen op het in aanbouw zijnde hotel-café-restaurant „Rotonde", op de hoek Burg. van Haa- renlaan en Nieuwe Damlaan te Schie dam, omdat daar het hoogste punt was bereikt. Indien alles naar wens verloopt, zal In augustus van dit jaar het hotel in be drijf komen. Dit werd ons ter gelegen heid van de belangrijke etappe in de bouw, door de direktie van het hotel, de Gebr. M. W. en D. A. van der Pluijm, waarvan eerst genoemde de leiding van het bedrijf op zich zal nemen, meege deeld. Er zijn bij dit hotel verschillende com binaties gemaakt. Zo is er ook in opge nomen de nacht-club-dancing „Cosmopo- liet". Deze naam is gekozen omdat de heer D. A. van der Pluijm indertijd de gelijknamige dancing aain de Schiedamse- dijk te Rotterdam exploiteerde. „Ik wil de de herinnering daaraan vashouden", aldus de heer Van der Pluijm. Bij het hotel zal in de kelder een kegelbaan worden ingericht Het zijn Er kan veilig worden aangenomen, dat 80 tot 90 procent van het aantal bezoe kersisters.» van het bad uit jeugdige personen, dat wil zeggen beneden de leeftijd van plm. 18 jaar, bestaat. Naar „beneden" is er een grens, als gevolg van het waterpeil. Dat kan nl. niet lager worden gesteld dan 60 cm, hetgeen te hoog is voor de kleuters. Mej. Hazen broek heeft in het verleden zo nu en dan bet waterpeil in het bad omlaag ge bracht voor een „kleuteruurtje", doch dat bleek wel kostbaar te worden, ook vanwege het weer inpompen van water. En ook is er eigenlijk geen tijd en ruimte voor. Daarom wordt reikhalzend naar het instructiebad uitgezien, zodat dan ook de wens van mej. Hazenbroek in vervul ling kan gaan. Het Stichtingsbestuur is er echter niet erg op gebrand om een half miljoen te gaan investeren. Waar moet het geld van daan komen? De gedachten van velen zullen uitgaan naar de gemeente en helemaal zo dwaas is die gedachte niet. Zoals het nu is, wordt voor het schoolzwemmen een nor maal tarief door de gemeente betaald, maar dat is dan ook alles. De vraag mag worden gesteld, of het voor een ge meentebestuur niet veel waard moet zijn om de jeugd in het bijzonder, de zwem kunst bij te brengen. Misschien zou bij passen van een exploitatietekort al veel helpen. Of een renteloze lening. Er zijn meer gemeentebesturen die het er graag voor over hebben. Mogelijk zou dat een weg naar een ruimer bad kunnen openen. Dat zou ook de exploitatiekosten weer gunstig kunnen beïnvloeden. De heer Koopmanschap heeft nog ergens een wens om. b.v. op het oude SW-terrein, een tweede sportfondsenbad te doen bouwen. Maar na al het voorgaande klinkt dat wei erg optimistisch. Doch het duidt er op. dat men in Schiedam met het zwem men wel degelijk in de knoop zit. Het geen de aandacht toch beslist wel waard Vd® AV" vrieQden van hebben hem tot een uitnemend partner het Stede! ik Museum" hehhen in Stedelijk Museum" hebben Daniël Otten, viool, en Marinus Flipse, piano, in de Aula van het Stedelijk Mu seum een kamertnuziekavond gegeven, waarvan het hoofdbestanddeel van het programma gewijd was aan Beethoven Sonate op. 12 no 1 in D) en Brahms 1 Sonate etp. 100 in A„ meer bekend als de Meistersingersonate). Wil men een viool-pianoduo op zijn merites beoor delen, laat het een Mozart- of Beethoven- sonate spelen. Meer dan in kamermu ziekwerken van andere klassieke com ponisten moet de pianist zich aanpas sen aan het klankvolume van de violist. Vat hij zijn partij te solistisch op, dan schaadt hij de klank van de viool. Maar ook in de toepassing der frase ringen moet er tussen beide instrumen ten een volkomen overeenstemming zijn. Welnu, met genoegen hebben wij kun- het samenspel gemaakt, ofschoon zijn vlugge passages nog steeds de nei ging hebben de klank aan de techniek op te otteren. Doch met zijn decent, aan de vioolklank volkomen aangepast pianospel heeft hij ditmaal Beethoven's bedoeling zeer dicht benaderd. Daniël Otten behoort tot de talentvol le Nederlandse violisten die over een volkomen beheerste techniek, mooie toonvorming en een in-muzikale voor dracht beschikken. Beethoven en Brahms vragen echter iets meer dan deze eigen schappen. Beide componisten vragen een rijpheid, die het apel loutert en ver diept, ook al onderscheiden juist deze sonates zich door hun frisheid, vitaliteit en lyrische klank. Deze rijpwording schijnt zich in Otten's spel langzaam te ontwikkelen, waardoor het samenspel t~F aj, llike eon-heid van klank pn \mnrvïrn/*ht in tegenstelling tot vroegere Beethoven- vertolkingen, zich meer en meer heeft aangepast aan deze stijl van musiceren. Zijn exactheid en technische beheersing Ter viering van het tienjarig bestaan van „De Instuif', het clubgebouw van de R.K. jongeren aan de Lange Haven is zaterdag 3 april voor de oud-leden een reünie georganiseerd. Op 2e paasdag is er 's morgens in gebouw Musis Sacrum een H. Mis, ge volgd door gezamenlijk ontbijt. 's Middags zal het bestuur van 4-6 uur receptie houden en 's avonds is er een groot bal, met medewerking van „The Red Skyscrapers" en het trio Heinsforoek. De feestelijkheden worden besloten od 25 en 30 april. lijke eenheid van klank en voordracht heeft verkregen, hoewel er veel te ge nieten en te waarderen viel Het eerst* programma-deel werd af gerond met een virtuoze, maar vooral in-gevoelige en stijlvolle vertolking van Ravel's „Tzigane", waarin Otten al zijn violistische kwaliteiten, zowel tech nisch als muzikaal openbaarde. Helaas kwam in de begeleiding van Marir-us Flipse de oude neiging weer terug te fors te willen spelen wat de vioolklank hier en daar heeft geïsoleerd. De kamermuziekavond werd besloten met een i0-tal composities van Fritz Kreisler, dat in de manier van laat- barokke en vroeg-klassieke componisten als Couperin, Francoeur, Rameau e.a. is gecomponeerd. In de vertolking van deze veredelde saloninuziekjes toonde Daniël Otten zich een fijnzinnig musicus en violist, wiens spel door Marinus Flipse op de vleugel op even muzikale wijze werd ondersteund. IDO EYL W aar Korte en Lange Haven elkaar ontmoeten t'en zeer schilderachtig geheel le- vert dit plekje Oud Schiedam \op. Het charmante Beursgebouw ■jdat helaas wel erg uit het lood komt te staan, is in 1792 gebouwd naar een ontwerp van Giudici, die, uit Italië afkomstig, zich te Rotter- dam, vestigde. Veel voorname ge-f bouwen in Rotterdam die thans •f verwoest zijn zoals de Rosaliakerk ■.e.a. waren zijn scheppingen. i Deze bouwmeester heeft ook zijn-. stempel gedrukt op Schiedam,' want behalve het Beursgebouw schiep hij nog vele interessante bouwwerken in deze stad, o.a. het Gerechtsgebouw, het voormalige St. Jacobsgasthuis en een fraai pa- triciërshuis aan de Tuinlaan. De merkwaardige gevels aan de' Lange Haven links op de tekening' /zijn van zeer oude, nochtans zeert 'f verschillendearchitectuur en ver-/ hogen het schilderachtige effect van het totaalbeeld. j Octave Deconinck. Torenflats op Nieuwlandplein eind van dif jaar gereed Eind van dit jaar zal de Torenflat, die in Schiedam op de hoek van de Nieuwe Damlaan en Burg. van Haarenlaan is ge bouwd, gereed komen. Dit zal dan bete kenen dat na de opening van het aan de overzijde gelegen hotel, dit kruispunt, dat de naam zal dragen „Nieuwlandplein zal zijn afgerond. Het is de N.V. Gestel te Rotterdam, die de bouw van de flat verzorgt. Het zijin 44 flats met 3 of 4 ka mers en een aantal met 6 kamers. Als huurprijs wordt genomen tot f295.00 per maand. Het is een vrije vestiging. Er ko men zes winkels en twee trottoirwin kels, verbonden met de flat twee banen, die geheel op moderne leest geschoeid zijn en voorzien ondermeer van een vol-automatische kegelopzet. Thans werd zijn baan gedurende drie avonden per week verhuurd. In dezelf de verdieping komen ook vergaderzalen, in het Café-restaurant wordt een bar in gericht en. alles ingesteld op de moge lijkheid tot snelle bediening De hotelruimte omvat 17 twee-persoons kamers met douche, telefoon enz. Als ta rief is bedacht f 32,- voor logies en ont bijt. Op de bovenetage zijn negen wo ningen, voornamelijk voor het personeel, dat uit plm. 30 personen zal bestaan. Wat de nacht-club betreft: in overleg met de autoriteiten zal deze tot 's nachts drie uur geopend mogen zijn en inge steld zijn op officieren van in Schiedam liggende schepen. Uiteraard is dit niet exclusief voor hen, doch wel is het de opzet een aparte standing in te voeren, hetgeen ook in de tarieven tot uitdruk king zal worden gebracht Aanvankelijk was overwogen ook een bowling-gelegen heid te maken, doch dit bleek op tech nische bezwaren te stuiten. Er is ook een garage van de Gulf die onder be heer zal staan van de firma Gups, te Rotterdam. Het wordt een volledig ser vice-station met ongeveer 25 man per soneel. Zeer nadrukkelijk verklaarde de heer Van der Pluijm vol lof te zijn over de wijze waarop de N.V. Stadhuisbouw te Rotterdam, als aannemer de bouw tot dusverre heeft uitgevoerd. Er zullen bij het hotel ook nog twee winkels worden ingericht. De officiële opening hoopt men in augustus te verrichten. D.O.K. naar de Bondsdag Het is de bedoeling dat ongeveer hon derd leden van de Chr. gymnastiekver eniging D.O.K. zullen deelnemen aan de Bondswedstrijden die ditmaal in Den Helder worden gehouden tijdens de pink sterdagen. In de leiding assisteren dan mej. D. v.d. Meer en de heren A. van Tilborg en B. van Dam. Ook de ritmische damesploeg zal aan de wedstrijden deelnemen en de moge lijkheid bestaat, dat deze ploeg op de gala-avond van 5 juni een demonstratie geeft. Het ruimtegebrek maakt het al noodzakelijk om zwemlessen „in mas sa" te geven. CINDS kort beschikken wij, dank zij onze nieuwe woning, nop r 1 de In het jaarverslag der Schiedamse Huishoud- en Industrieschool wordt mee gedeeld, dat een aanvraag voor een nieuw schoolgebouw nog steeds in be handeling is. Er zijn omtrent de plaats voor de school wel besprekingen geweest met rijksinstanties die eohter niet tot een beslisaing hebben geleid. Het oude schoolgebouw is in verband hiermee verbeterd. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 december 1964 524, 111 eerste jaars, 126 tweede 171 jaars 1 Er V diverse activiteiten werd deelgenomen Ook werden uit stapjes gemaakt. Het experiment met betrekking tot opleiding leerlingkapster slaagde en een toenemend aantal meis jes toont niervoor belangstelling. Er is ook een praktijkstage ingesteld in en kele kapsalons. Getracht wordt te komen tot een opleiding voor Individüeel Nij verheidsonderwijs voor Meisjes. andere tuinen aanbouw zijnde huizen is afgescheiden. Die stukken nog gedeeltelijk braak lig gend land, waartussen zich ie tegelpaden ietwat ver loren aftekenen, vormen uiteraard een heerlijk speelterrein voor kinderen, vooral omdat zij er altijd vele zaken vinden, die door bouwers zijn achtergelaten, maar die voor kinderen heerlijk speelgoed vormen. Jelle Jan had dit speel terrein al heel snel ontdekt en viert er al zijn kleine jongensstreken bot. Voor hem vormen de tuinen eigenlijk al een te beperkt gebied, ook al, omdat hij zich graag aan onze wa kende ogen wil onttrekken, maar vooral, omdat er bul ten de tuinen nog grotere avonturen zijn te beleven. Voor Sietske ligt het al- dedelingen gedaan over de Sporthalen lemaal nog heel anders. Zij er vinden bestuursverkiezingen plaats, heeft haar tweejarig leven- tFUTr 6£. Het h!rrkv3bavr 13 secrT doorgebracht op een tans T. C. Putters. Herkiesbaar zijn de —7 bestuursleden: J. v.d. Berg, Th Janse heeft nog maar zel- Jac. van Oudheusden en N. Spithoven. den de geneugten van het buiten spelen kunnen proe- T1 ven. Vorig jaar zomer kon lhor begint heren-turnaideling nog niet lopen en bracht dientengevolge de mooie Woensdag 7 april begint de Schiedamse zomerse dagen In ten box gymnastiekvereniging THOR in de zaal op het vier hoog gelegen HT°fier,"f0ITst^at,met balkonnetje door. Toen zij herenafdeling. Leider is de heer Joh. Meijer en de lessen worden gegeven van emdelijk zelfstandig op acht tot half tien 's avonds. haar nog wat wankele jaarverslag huishoudschool Jaarvergadering van S.B.L.0. Dinsdagavond 13 april zal in de kan- tftie van S V. en H.V. in het Harga- sportpark, de jaarvergadering worden gehouden van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. De jaarversla gen worden uitgebracht er worden beentjes kon staan, mocht ze wel aan de hand mee wandelen, maar zelfstandig buiten spelen was er na tuurlijk niet bij. AFGELOPEN ZONDAG brak plotseling de lente aan. De zon koesterde onze tuin en wij vonden, dat ook Sietske daar van moest genieten. Na het ontbijt kreeg ze haar schoentjes aan en ze werd op het terras achter het huis neer gezet. Er gebeurde echter iets, wat wij helemaal niet ver wacht hadden. In plaats dat ze blij van haar vrij heid ging genieten, keek ze wat beangst om zich heen. Ze durfde geen stap te ver zetten en ineens klonk een hartverscheurend gehuil door de nog stille zondag ochtend. We hebben bijna al haar speelgoed op het terras ge legd. We hebben haar laten zien waar het zand was en na een tijdje draaide ze bij. Aanvankelijk bleef ze nog angstvallig op het terras, nu een dan onzeker om zich heen kijkend of ze ons nog wel zag. Maar allengs waagde ze zich verder. Het muurtje, dat ons terras van dat van de buren scheidt, had haar bijzondere be langstelling. Van tijd tot tijd liep ze er naar toe, stak haar kopje om de hoek en bleef dan belangstellend staan kijken naar de ver richtingen van de buren. pakken. Ze loopt nu door onze en door de aangren zende tuinen heen alsof ze haar leven lang niets an ders gedaan heeft. Soms blijft ze even staan, kijkt dan zoekend om zich heen en loopt dan weer regel recht naar een doel, dat alleen haar bekend is. Soms ook verdwijnt ze om de hoek van de schuur. Ze heeft de buitenwereld ontdekt en kan er geen afscheid van nemen. Soms wandelt ze ineens de brand gang achter de tuinen op en loopt dan naar de wo ningen, die een eind ver derop nog in aanbouw zijn. Wanneer wij haar roepen, begint ze heftig met haar hoofd te schudden, met haar handen te wapperen en driftig te roepen: ,Jfee niet!" waarna ze zo snel als haar beentjes dat toe staan er vandoor probeert te gaan. Haar wereldje Is tn étn klap een heel stuk groter geworden. We vrezen ech ter voor haar reactie, wan neer de grenzen weer be perkter zullen worden, zo dra de tuinen zullen zijn afgezet met een heg. Maar misschien heeft ze dan al ontdekt, dat het niet altijd nodig is om ver weg te gaan. Maar dat is iets, wat vele volwassenen ook nog niet weten. JAN DIJKSTRA Voor Zündapp de BESTE BROMFIETS van -uw leven natuurlijk naar Mariniersweg 2 Rotterdam, Tel. 11 7460

De Havenloods | 1965 | | pagina 7