RITA REYS tien jaar op de plaat - 'My lair Lady' Lven uitluisteren verovert de wereld p Rotterdams cabaret HAVENLOODS DONDERDAG 8 APRIL 1865 Bltwftiii/i' -2^3-' Mono of Stereo: het is MUZIEK Rita Reys, onze eerste jazz-zangeres, viert een opvallend jubileum. Het is tien jaar geleden dat haar eerste plaatje op de markt verscheen. Ter gelegenheid van dit jubileum brengt Philips „Congratulations in jazz" met veertien toppers van Rita. Maria Everdina Reys werd op 21 de cember 1924 in Rotterdam* geboren. Haar vader, Karei Reys sr., was een bekwaam musicus, die als kapelmeester en „Stehgeiger" in tal van grote theaters en clubs gewerkt heeft. In het leven van zijn elf kinderen heeft de muziek dan ook altijd méér betekend dan iets waarmee vader zijn brood verdiende: ook Karei Reys jr. (anderhalf jaar jonger dan Rita) werd beroepsmusicus en van de meisjes Reys heeft o.a. Elly zich destijds naast haar grote zus leren kennen als een uitstekend jazz- vocaliste. Zodra Rita Reys van de Mulo kwam, zestien jaren jong, zette zij haar zinnen op een loopbaan als zangeres. Zij kende één liedje: „Nobody's Sweetheart", waar mee zij een auditie maakte bij de toen populaire Hawaiian Minstrels o.Lv. Frans van Lankeren. Niet alleen werd Rita onmiddellijk aangenomen, maar werd bo vendien „van Lankeren's Sweetheart" tijdelijk, want door de oorlogsomstandig heden moesten de bandleden uit elkaar en verloor Rita haar eerste sweetheart uit haar zichtInmiddels waren de am bities en vokale kwaliteiten van Rita Reys haar vader allerminst ontgaan, en hij engageerde zijn dochter voor 50, per week als zangeres bij de grote theater orkesten die hij leidde. Nu Rita tóch met alle geweld in de muziek wilde, nam haar vader haar stevig onderhanden, en Rita is er bijzonder blij om: „Van mijn vader heb ik mijn eerste echte vakroutine ge leerd". Oppervlakkig had Rita al met jazz muziek kennis gemaakt, maar zij wilde méér en het vooral zélf eens beoefenen. Dat gebeurde voor het eerst in 1943 in Hilversum; zij maakte kennis met jonge, begaafde Nederlandse musici in de amu sementssector, waaronder de slagwerker Wessel Ilcken. Deze jongemannen hielden „sessions" met de jazz-violist Helmut Zacharias in de stijl van de Hot Club de France. Deze melodisch-improvisatorische, swingende muziek fascineerde Rita Reys buitengewoon: haar stem gebruikend als een j azz-instsmpent, zong zij met de jongens en leerde aldus de eerste schre den zetten op het zo moeilijke pad van de vocale jazz. Gesteund door Wessel Ilcken, waarmee Rita op 21 november 1945 te Rotterdam in het huwelijk trad, groeide het zange resje Rita Reys in enkele jaren naar de jazzvocaliste Rita Reys. Na anderhalf jaar bij van Spall kwamen de Funny Girl: Barbra Streisand Goede wijn behoeft geen krans. Als er een zangeres is die dit predikaat verdient, is het La Streisand. Ze is zangeres op een zeer speciale manier. Ze zingt niet slechts, maar acteert tevens, terwijl ze zich helemaal inleeft in haar songs. Het resultaat is dan ook een eigen doorleefd geluid. Barbra's naam heeft voldoende inhoud om als personificatie te dienen van artistieke prestaties op het hoogste niveau. Ook over haar nieuwste single „Funny Girl" met als B-zijde „Absent Minded Me" horen we weer niets dan lof. Mooie melodieën die swingend en over tuigend voorgedragen worden, kortom een Barbra Streisand plaat! We zullen nog veel goeds van haar te horen krijgen in aanmerking nemend dat Barbra pas 22 jaar is en reeds 4 LP's maakte, die allen tot de bestsellers be horen. Haar 1ste album staat reeds 86 weken op de Amerikaanse bestsellerslijst, terwijl haar 2é album daar. reeds 64 weken op prijkt. De derde LP heeft reeds sinds 39 weken een prachtige bestseller plaats en haar 4e plaat „People" voert reeds een maand de lijst aan in een hechte •erste positie. Alle acteurs zijn op hun plaats, en brengen dé creatie van hun leven in „My Fair Lady". Audrey Hepburn leverde een prestatie die haar meteen aan de top van de toch al zo kleine filmélite bracht. Drie uur lang kan men haar bewonderen in haar meesterlijk getroffen en volledig uitgebuite spelmomenten, die één keten van imposant filmisch gebeuren vormen. Als Eliza ziet men haar in het begin van de film als een echte „koopvrouw", een schetterende spreeuw, wallen onder de roodomrande ogen en in lompen gehuld. Langzaam maar zeker ontpopt ze zich tot de „grande dame", die professor Higgens zo graag in haar ziet. Het hoogtepunt valt midden in de film, als zij tot een „AaHa- Erlebnis" komt en ontdekt dat ze niet langer het door en door platte „cockney" spreekt. Uit de diepte van haar hart komt het zo lang verkeerd uitgesproken „The Rain In Spain Falls Mainly In The Plain". Hierna ziet men een meeslepende, brui sende en kolkende scène van uitzinnige vreugde. Ongetwijfeld vertolkt Audrey Hepburn de beste „My Fair Lady" aller tijden, die de prestatie van JUlie Andrews in de eveneens grandioze Broadway-uitvoering minstens evenaardt. Rex Harrison komt zelfs tot een nóg meer geperfectioneerde personificatie van zijn reeds unaniem ge prezen Broadway Higgins. Zijn stijl, „schwung" en beheersing van het vak, is het lichtend voorbeeld voor onze gehele acteursgeneratie. Dit is ook het geval met Stanley Holloway, 'de 74-jarige, die een vitaliteit ten toon spreidt in zijn dans en zang alsof het hem niet de minste moeite kost. Dit alles met een energie, die doet denken dat hij de top van zijn carrière heeft bereikt. Enkele scènes zijn, harmo nieus in het geheel, wat langer gemaakt dan de oorspronkelijke toneelscènes. Door de technische hulpmiddelen die het film medium ten dienste staan, is dan ook een pluspunt toegevoegd aan dit kijkspel van pathos, humor en charme. De tijd van gezéllige hartverwarmende film lijkt voor verleden tijd. Realistische en vooral avant-gardistische films zijn erg „en vogue", maar „My Fair Lady" ver schaft ons een ongecompliceerd, onver deeld voor-oorlogs genoegen. CBS brengt de originele filmsoundtrack '(CBS (S) 70000) op de markt, en deze plaat is CBS' grootste troef na West Side Story! Op deze LP vindt men Vijf a zes blijvende hits en een muzikale herinnering aan een onvergetelijke film. Het succes van de Soundtrack wordt dan ook voor een be langrijk deel door de muzikale kwaliteiten bepaald. Songs van een uitzonderlijk ge halte wisselen elkaar af. Buiten de film soundtrack bracht CBS ook de originele Broadway Cast op de plaat (CBS (S) 68001); deze uitvoering prijkt reeds 422 weken op de Amerikaanse LP-bestseller- lijsten. Ook Andy Williams maakte een „My Fair Lady" LP die hooggenoteerd staat op de hitlijsten (CBS 62430). Aan trekkelijke „My Fair Lady" LP's maakten ook André Previn (CBS 62432), en Percy Faith (CBS (S) 62445). De Pico's maakten een single „Pico Parade" „My Fair Lady" (CBS 1.564). Verder legden Erroll Garner en Ray Conniff o.a. „On The Street Where You Live" op de plaat vast (resp. CBS 1.130 en CBS 1.153) en Johnny Mathis zingt „Get Me To The Church On Time" (CBS (S) 62062). Hoewel CBS altijd een sterk re pertoire van vooraanstaande artiesten op de markt brengt, kan men, gezien de resultaten in Amerika, van, deze film- sounditrack bijzonder veel succes verwach'- Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten Salon van de Maassteden Vrijdagavond 9 april zal de voorzitter van de Commissie van het Stedelijk Mu seum, mr. M. J. M van Kinderen, de Salon van de Maassteden 1965 openen en de toegekende prijzen uitreiken. met Ted Powder, daarna van 1947 tot 1950 bij de befaamde band van Piet van Dijk, waar Wessel drummer was. De jaren 1949 en 1950 waren historische tijden voor de Nederlandse jazz. Twee ensembles markeerden de nieuwe rich ting: het Rob Pronk Boptet en het Rita Reys Sextet. Rita's ensemble in Amster dam (het toenmalige Palace), met o.a. Karei Reys op altsax, Dub Dubois aan de bas en Wessel, drums, trok avond aan avond stampvolle zalen. „Zing maar wat je fijn vindt", had Wessel geadviseerd, en dat dééd Rita! Meer dan ooit concentreer de zij zich op de moderne jazz, kocht platen van de grote bop-pioniers (vooral Parker, Gillespie en Monk) en Rita was béter op de hoogte dan menig lid van de toen zo welig florerende „jazz studie clubs". Hier lag als het ware het begin van haar grote carrière als internationaal geliefde en bewonderde jazz-vocaliste. ..Toen de jazz me eenmaal goed te pak ken kreeg, wist ik dat ik nooit meer iets anders zou willen". Weer kwamen de toernees: Engeland, Duitsland. Maar Duitsland viel tegen. Wessel hoorde van het enorme „jazz- land", dat Zweden moest zijn. Op een avond viel een radicaal besluit: zij pakten hun hebben en houden in de stationcar en reden in één ruk naar Stockholm. Dat was in januari 1953. Rita en Wessel had den géén engagementen, kenden er nie mand. Eén avond werkten zij voor niets ,4n Stockhplms belangrijkste jazzclub van die dagen (National)/om beurten zingend en drummend. Daarna kwam een prachtig contract. Zij raakten bevriend met de top van de Zweedse jazzwereld: Lars Gullin, Arne Domnerus, Ake Persson, Bengt Hall berg. Er kwamen plaatopnamen en tal van uitzendingen. Maar eind 1954 moest Rita een baby krijgen, en natuurlijk wilde zij dat in Holland laten gebeuren. Wessel en Rita reisden terug naar Hilversum. Zodra zij weer kon werken, kreeg zij een kort, maar belangrijk engagement in de Amsterdamse Sheherazade, zes weken met haar eigen groep, waarin Jerry van Rooyen, Bill Overgauw, Dick Bezemer, Rob Madna en Toon van Vliet. Het pu bliek stroomde toe om de „nieuwe" Rita, beter dan ooit te voren, te horen en te zien. Ook Wessel Ilcken was een grote attractie: hij was toen zonder meer de beste Nederlandse jazzdrummer. Uit dit optreden in Amsterdam kwam niet alleen Rita's eerste Nederlandse pla tencontract met Philips voort, maar bovendien de uitnodiging om naar de Verenigde Staten te komen. Rita had zojuist „My Funny Valentine" opgenomen, een vocaal juweeltje, dat een magnifieke en indrukwekkende reeks plaatopnamen zou openen van „The Cool Voice of Rita Reys". De toenmalige directeur van de N.V. Phonogram, bracht op een bijzonder drukke avond de Amerikaanse platenman George Avakian in de Sheherazade. „Jullie hebben zangeressen, maar wij Ds. W. v. d. Linden spreekt voor N.C.V.B. In een op donderdag 29 april te houden vergadering van de afd. Schiedam- Nieuwland van de Ned. Christen Vrou wenbond, zal ds. W. van der Linden uit Den Haag in de zaal bij de Magnalia Dei-kerk spreken over: „Hoe leiden we onze jongemensen het leven in Genoemde afdeling zal woensdag 12 mei een excursie maken naar museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam. Groenoord zaterdag 8 mei open De „Stichting Openluchtbaden" te Schiedam deelt ons mede, dat zaterdag 8 mei het bad „Groenoord" zal worden geopend. hebben er óók een!", had de heer Philips beloofd. Avakian zette zich aan de bar met een uitdrukking van: 14-dan-maar- es-hóren. Hij vroeg of het wel vlug kon gebeuren, want veel tijd had hij niet. Rita zong My Funny Valentine. Avakian nam nog een whisky. Rita zong de hele avond. Avakian blééf de hele avond. Kort daarna kreeg Rita Reys een zeer officiële uitnodiging om te willen mee werken aan de „Holland Dag" in Ame rika, samen met Fred Kaps en Jules de Corte. Het werden voor Rita Reys drie maanden Avakian had de verblijfs vergunning geregeld! Zij maakte een tournee met Art Blakey's Jazz Messengers de Messengers, waarmee zij later enkele van haar allerbeste en belang rijkste plaatopnamen zou maken. Een jaar later was Rita wéér in Amerika: in de New Yorkse Birdland zong zij met Count Basie, met Stan Getz, met Sonny Rollins en jazzorganist Jimmy Smith. 1957. Rita Reys had in zeven jaren hard werken bewezen, dat de jazz voor haar geen tijdelijke bevlieging, maar een ma nier van leven was. Zij wist ook leiding te geven en advies, beslissingen te nemen, te vechten voor een zaak die niet alleen de hare was. Op het toppunt van die eerste roem, in 1957, overleed Wessel Ilcken plotseling. Er ging een schok door de Nederlandse jazzwereld: niet alleen een goede vriend, maar waarschijnlijk wel de beste en meest inspirerende jazz- slagwerker van Nederland uit die tijd was zomaar weg. Langzaam herstelde zij zich van de slag pas na een jaar was zij weer terug in de jazzwereld, rijper, wijzer, in tenser zingend. Wie kon songs als „Love for sale" zó brengen? Zij was geregeld in gezelschap van een vroegere vriend van Wessel, de jonge pianist Pim Jacobs (geb. 29 oktober 1934). In 1960 vroeg Pim Jacobs Rita Reys ten huwelijk. Op 2 september van dat jaar verbond burge meester Boot van Hilversum hen in de echt. Pim Jacobs' waarde als zaakbehartiger voor Rita Reys, zijn waarde ook als sympathiek en onvermoeibaar voorvechter van de jazz in het algemeen bleek waar lijk buitengewoon. Zijn aandacht bleek zeker niet beperkt tot de Nederlandse jazzwereld, maar strekte zich uit tot vèr buiten onze grenzen. Aan de vele indruk wekkende prijzen, die Rita Reys in de afgelopen jaren kreeg uitgereikt, is een goed deel van Pims muzikale en zakelijke werk geïnvesteerd: de Europabeker, de Edison, dé Prijs van Comblain-la-Tour (België), van Juan-les-Prins (Frankrijk) en eind 1904 de Prijs van het Jazz Festival te Praag. „Congratulations in jazz: Rita Reys met begeleiding van Pim Jacobs, piano, Ruud Jacobs, bas, Wim Overgaauw, gitaar en als gastsolisten: (a): Dick Berk, slagwerk, (b): Herman Schoonderwalt, clarinet, (c): Rudi Brink, tenorsax, (d): Wim v. d. Beek, conga drums. Hilversum, Phonogramstudio, 5 en 7 januari 1965. I Cried For You Whisper Not You'd Be So Nice To Come Home To Spring Can Really Hang You Up The Most Love For Sale Summertime The Boy :From Ipanema That Old Black Magic On Green Dolphin Street My Funny Valentine It's All Right With Me Spring Will Be A Little Late This YeaC There'll Never Be Another You Waltz For Debey (Philips PL 12955 mono Philips PY 840 358 stereo). MARTY ROBB1NS: San Angelo Johnny Fedavo. Al jaren lang staat Marty Robbins borg voor een goed en artistiek verantwoord repertoire. Ook uit zijn nieuwste single blijkt dit weer duidelijk. Zijn prettige Sterren als: Steye van Brapdenherg, Robert de Vries, Yvonne van Elburg, Pieter Lutz, Ida Bons, Piet van der Meulen zingen op de plaat Rotterdams Cabaret de nummers „Rotterdam", „Zon der jou". „Katendrecht" en „Spangen". Een gezellig plaatje met „lekkere" stukjes zang en muziek (van Henk Lagendaal, Frans de Guise en Luut Buysman). Dit feestplaatje is uitgebracht door Dankers, Coolsingel en kost f 2,95. KOK JUWELIER NIEUWE BINNENWEG 295 SCHIEDAMSCHEWEG 129 aantal bewonde- z\jn. „Ne perds pas ton temps" is een pittig liedje met een wat morali serende tekst. De uitstekende bege leiding zórgt mede voor de goede indruk die dit plaatje achterlaat. Jacky Delmone neemt zijn zang serieus. Vfior hij begon te zingen nam hij toneellessen om zijn houding op het toneel en zijn dictie bij te schaven. De B-zijdf van de plaat is een boeiend roek-nummer. De Franse Rock and Roll muziek heeft altijd iets char mants enklinkt vaak mindei mono toon en nasaal als in het Amerikaans gezongen liedjes. Dit is ook met dit liedje het geval: uitspraak, melodie en begeleiding komen allen tot z'n recht. (CBS 1.551). CHRIS WIJNEN„In mijn kalender" „Varen Jeer je op zee". Een nieuw geluid wordt geproduceerd door Chris Wijnen. Dit Belgische meisje maakte haar eerste opname voor de CBS Benelux-firoduktie. Het liedje „In mijn kalender" is een Belgische versie van het Hollandse liedje „Mijn Dag boek". Chris brengt dit liedje met veel zachte g's en op een typisch Bel gische mdnier. Dit accent doet af en toe wat grappig adn. Onze zuider buren vooral zullen in hun sas zijn met dit plaatje. De achterkant „Varen leer je op zee" is ook een Belgische versie van „Schwimmen lernt man im See" Een leuk liedje dat een pit tige vertolking opleverde van Chris We hopen spoedig meer en goed nieuws van dit meisje te horen. (CBS raars. In de Country en Western wereld is zijn naam blijvend gevestigd. San Angelo, een eigen compositie, is weer zo'n bevestiging van Robbins' kunnen. Het is een prettige en vooral beschaafd gezongen song, die zijn weg naar de fans en ongetwijfeld ook naar toekomstige bewonderaars zal vinden. Johnny Fedavo, de B-kant van deze single doet wat kwaliteiten betreft beslist niet onder voor San Angelo. (CBS 1.548). THE FIVE KINGS: Light Bulb Don't Send Me Away. Een nieuw geluid op CBS-platen komt van The Five Kings. Hun eersteling, Light Bulb is een sterk ritmisch nummer, dat ook opvalt door de aparte bege leiding. Eén van The Five Kings is de solozanger en de anderé vier vorsten begeleiden de zang. Een prima plaatje om op te twisten. „Don't Send Me Away" bezit eveneens deze goede eigenschappen. We zullen nog wel meer van The Five Kings horen, al thans dat hopen we. Deze nieuwe CBS-single zal ongetwijfeld aanslaan bij de Nederlandse tieners (CBS 1.526) BERND SPIER: Memphis Tennessee Ohne ein bestimmtes Ziel. Bernd Spier bracht de Duitse versie van „Memphis Tennessee" en „No Par ticular Place To Go" op de plaat. Inderdaad: versie. Op een volkomen eigen manier brengt Bernd Spier deze 2 songs. Met zijn „Das kannst du mir nicht verbieten" CBS 1.230 en Schone Madchen muss man lieben" CBS 1.455, schoot hij reeds in de roos. Hij snelde de „top tien" van de Duitse hitlijsten binnen. In ons land is hij inmiddels ook bekend en zeer popu lair geworden. De vraag naar zijn platen is groot en neemt steeds toe. Zijn nieuwste plaat voorziet dan ook in een grote behoefte en wellicht wordt het een dubbele hit met deze 2 sterke nummers. (CBS 1.618). JACKY DELMONE: „Ne perds pas ton temps" „Pourquoi ne viens-tu pas chez moi". Jacky Delmone is een sterke CBS-troef ran de Benelux firma uit Haarlem. Hij is nog tong. 21 jaar. maar hij heeft reeds enkele malen bewezen géén ééndagsvlieg te BOBBY SOLO: Credi A Me Le Cose Che Non Ho. Bobby Solo, de Italiaanse CBS-troef, heeft véél stof doen opwaaien. Een ware revolutie ontketende hij in de Italiaanse muziek wereld. Een totale ommekeur bracht zijn stijl teweeg. Hield het publiek tot voor kort van de gillers, rillers en schreeuwers, nu is het wég van Bobby Solo. Zijn kalme liedjes, zijn beschei denheid en zijn warme stem, bleken voldoende om een radicale ommekeer in de smaak van de tieners te be werkstelligen. Deze student treedt weinig op, maar onlangs heeft Neder- Non Ho. En opnieuw bewijst Bobby Solo dat zijn succes niet incidenteel is. maar een logisch gevolg van zijn uitstekende kwaliteiten. (CBS 1J535).

De Havenloods | 1965 | | pagina 19