Het weeshuis spreekt nofl de taal van het verre verleden lastise maten meijer Beromito '63opent perspectieven in strijd tegen de luchtverontreiniging lastige maten meijer lastige maten meijer WASCANA lloribunda'65 UT DE KERKEN een omwenteling op rookgebied de naamWascana de uitvindingmelange-dekblad de sensatiede prijs D* DONDERDAG 8 APRIL 1965 Schiedam Rivièra-hal Diergaarde Blijdorp geopend t/m zondag 11 april van 10.00 tot 22'.30 uur bloemententoonstelling Iedere avond optreden van balletgroep en beeldhouwer aan de slag Jn de „dameskamer" van de regen ten van „Het Weeshuis der her vormden te Schiedam" aan de Lange Achterweg hangt een groot olieverf schilderij, waarop men de dames bezig ziet aan een in uni form gekleed meisje, de stof uit te delen waarvan zij kennelijk een kostuum moet gaan vervaardigen. Een liefelijk beeld van een trieste werkelijkheid. In de „herenkamer" valt meteen de ruime (lege geldkist op, die on getwijfeld eens vol met de zorgen van de heren regenten zal zijn geweest. Het weeshuis, thans genoemd: „De Lindenhof' spreekt nog een taal uit het verre verleden. Niet uitsluitend overigens, want zo bij het betreden van de hal valt ons oog op een gezellig biljet, waarop een feestavond wordt aan gekondigd. De jeugd loopt al frivool rond met feestmutgj es op het hoofd en de „staf" heeft het druk met de toebereidselen voor de feestavond. Dat is „De Lindenhof' van 19 maart 1965. Doch er is ook een andere „De Linden hof" geweest, waarvan de beelden hoog op de voorgevel getuigen. Een „weesmeisje" en „weesjongen", zoals zij toen heetten. Het is zo ongeveer drie en een halve eeuw geleden, om precies te zijn, op 21 maart 1598, dat bij het stadsbestuur een verzoek werd ingediend door de „Heilige Geestmeesteren", om op het terrein van het voormalige Sint Ursulaconvent, ge legen bij de Breedstraat en Kethelstraat, een weeshuis te mogen bouwen. De toestemming werd verleend, want Schiedam was: „Belast ende beswaert' met vele arme weeskinderen, die door de Heilige Geestmeesteren moesten worden uitbesteed in: „gemene en slegte borgers- hiuysen". Want een behoorlijk weeshuis, waarin de kinderen „in behoorlijcke tucht, discipline ende vreese Gods" op gevoed konden worden, was er niet. Het aantal wezen nam steeds toe; bootsgezellen verdronken of werden door de Spanjaarden gevangen genomen. Sol daten, die in Schiedam hun garnizoen hadden, sneuvelden of stierven een na tuurlijke dood. Dan was er ook nog de „haestige siecte" oftewel de pest, die vele slachtoffers eiste. Inderdaad, men was wel „belast ende beswaert. Het weeshuis kwam er. In 1605 was het vrijwel voltooid. Als eerste vond het «tadsbestuur er een onderkomen, niet omdat het „verweesd" was, doch vanwege een „huisbrand" die in 1604 het bestuur enige tijd dakloos maakte. De oude geschriften uit ons gemeente archief maken overigens wel duidelijk, dat er nogal was problemen zijn geweest, want er waren „seeckere questiën ont staan, nopende de regierighe der goede ren vara den weeshuyse" tussen wees- HERENKLEDING Meent 96 Rotterdam Telefoon (010) 131715 Opening van zaken Modehuis Marlèn, in damesmode, dat sedert 3 jaren aan het Broersveld te Schiedam is gevestigd, heeft sinds don derdag 1 april een afdeling in heren mode, ondergebracht aan dé overzijde van het Broersveld, tegenover de reeds bestaande zaak. De eigenaar, de heer Verstraten, heeft drie maanden iedere avond een weekend aan zijn nieuwe zaak gewerkt, doch het resultaat doet deze in spanning vergeten. Vrijdag, de markt dag. is voor deze nieuwe zaak een druk ke dag geweest. Veel belangstelling, en uitroepen als: „Dit is van mevrouw Marlen", hebben zij ondervonden. De etalage is geheel opengehouden, waar door de smaakvol ingerichte zaak goed tot zijn recht komt. Er is een uitgebrei de collectie in costuums en herenmode. vaders, de regenten dus en enkele leden der Schiedamse vroedschap. Het scheen vooral te gaan over de vraag, wie de sleutels zou bewaren van de geldkist Er is ook nooit iets nieuws onder de Den slegten staat Anderhalve eeuw later, in 1778 werd geconstateerd, dat het weeshuis zich in „slegten staat" bevond en een door ouder dom „gants vervalle gebouw" was ge worden. Rutger van Bol'Es, de stadsarchitect ontving de opdracht een nieuwe vleugel voor het gebouw te ontwerpen. Dat gebeurde en een groot deel van de voorgevel werd gesloopt. Het was timmerman Jan Lindeman, die voor 12.409,de verbouwing uitvoerde. Evenals vandaag de dag, viel ook toén de verbouwing tegen en er kwam nog f 16.842,— bij. Dinsdag, 24 sept. 1782 werd het nieuwe gebouw „ingewijd". Ds. Guarnerus Soe- tens preekte over Psalm 68 „Hij is een"' vader der weesen." De rijksarchivaris A. van der Poest Clement, oud-archivaris, van Schiedam, vermeldt, dat blijkens een in 1700 door de weesjongen Jan Patijn, vervaardigd schilderij, het college van regenten be stond uit de heren Simon Hulsbout, Pie- ter Brest, Willem 't Hart, en Anthony van Vollenhove de Jonge. Inmiddels was reeds op een aangren zend stuk grond een „diaconiehuis" ver rezen (Nieuwstraat 12). In 1921 kwam het tot een fusie tussen die beiden. Omtrent de huiselijke plichten wordt gemeld dat de meisjes 's morgens om half zes gewekt werden en van zes tot acht uur naar school gingen, waarna zy huis houdelijk werk moesten verrichten. De jongens stonden om half vijf reeds naast hun bed. Zondags was er uiteraard de kerkgang en alle weeskinderen stonden dan keurig twee aan twee op het binnenplein opge steld. Het kerkgebouw mocht worden verlaten, wanneer de huisvader had ge constateerd, dat alle „fatsoenlijke lieden" de kerk hadden verlaten. Ook voor het schoolbezoek waren er de nodige reglementen. Niettemin, op 13 april 1795 beklaagde de weesvader zich er over, dat „de swier en opschik van alle kinderen, de paaien te buyten gong." Dezelfde dag nog werden zij allen berispt. Aan de jongens werd het roken ver boden en in 1798 nodigde het stadsbestuur alle tappers en herbergiers uit, aan de weeskinderen geen sterke drank te ver kopen. hebben gevormd. In 17 moesten de jongens des zondags geen ronde hoed dragen, hun dassen moesten zijn „zonder enige opvulling" en de schoenen niet opvallend. De meisjes werden door de regentessen onderhouden omtrent: „de opschik off swier aan hunne mutsen." In 1815 kwamen er weer nieuwe kledij- voorschriften, de driekantige hoed werd weer rond. Er is daarna nog menigmaal soms fel gesproken omtrent veranderingen in de kledij, het dragen van sieraden enz. In 1931 werd besloten dat de mutsen voor de meisjes zouden worden afgeschaft en dat het costuum alleen op zondag of bij officiële gelegenheden zou worden gedragen. In de lange geschiedenis van het Wees huis, veranderde de laatste twintig jaar meer dan in ruim drie eeuwen daarvoor. Want op 5 januari 1955 verliet de laatste wees het Weeshuis, er brak voor „Lin denhof' een nieuwe periode aan; de zorg voor kinderen die onder moeilijke om standigheden opgevoed moeten worden. Ritsema van Eek constateert: „Weeshuis wil zeggen: „opvoeding en verzorging." Lindenhof zegt: „Heropvoeding en be handeling, waarbij de verzorging vanzelf niet vergeten wordt." En daarom kon er ook een feestavond zijn, was er geen probleem van drie kante- of ronde mutsen, noch van „feest- mutsen.' Achter de oude gevel van „Lindenhof' met „Jan en Kaat" heeft de moderne tijd ooik zijn intrede gedaan. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur ds. A. D. Klaassen: Kethel „De Rank". 7 uur ds A D. Klaassen. tger des Heils, gebouw Lange 71; 10.00 uur; heiligingssamenkomst, openluchtsamenkor »nge - - ienkon_., 6.30 uur, openluchtsamenkomst Koe markt, 7.30 uur, verlossingssamenkomst.. Leiding majoor en mevr. Drijver—Sa lomon. Oud. Geref. gemeente, Geref. jeugd huis, Lange Haven 97, dienst om 9.00 en Dam 3.45 i Oud-Katholieke gemeente, 10.00 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw. Tuin- la^n 50, 6.00 uur, toespraak, 7.10 uur- Wachttorenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50„ 10.00 en 4.00 uur dienst. Chr. Geref. Kerk, Warande, 10.00 en 5,00 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 129, 7 uur samenkomst. Missions to Seamen. Anglikaans» dienst kantine Wilton-Fijenoord iedere le, 3e en 5e zondag der maand v.m. 9 uur Revd. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref Leer, L. Nieuwstraat 67, dienst zondag 10 en 5.00 uur. Voorganger Ds. H. Hofman. Herv. (geref.) evangelisatie, gebouw Irene 10.00 uur, ds. J. Hovius uit Dor drecht, Vredeskerk 7 uur, ds. G. Sam son uit Rotterdam. Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Evang. Luth. gemeente 10 uur ds A. Steinhart De helaas lege schatkist in de herenkamer. Dinsdag 6 april opende mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruyne, echtgenote van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland de „Beromito '65". Reeds de eerste dagen blijkt dat deze tuinbouwtentoonstelling, die nu voor de derde keer gehouden wordt, een goede start heeft. Hiermede zijn de verwach tingen die men vorig jaar stelde bewaarheid geworden en kan men deze ten toonstelling zien binnen het tuinbouwcentrum, zoals dit aangegeven is in het streekplan Rechter Maasoever. Dit houdt praktisch in dat het karak- kans maakt om de „W.E.T." in het ter van een regionale tentoonstelling be- reikt is en gezien de ontwikkeling een Het uniform Schiedamse Muziekschool breidt de lessen uit De Schiedamse Muziekschool gaat het werk aanzienlijk uitbreiden, waartoe zo wel het schoolgebouw zelf als de depen dance in Kethel, verbeteringen heeft on dergaan Het plan bestaat, om zo mogelijk in de toekomst de beschikking te ver krijgen over de Julianaschool. waarvoor een samengestelde oudercommissie mede werking zal verlenen. Met ingang pan het nieuwe cursusjaar wordt voorts het onderwijs gewijzigd van eenmaal zestig minuten, in tweemaal 45 minuten, teneinde het onderwijs minder inspannend te doen zijn voor de jeugd der AVMO. Er wordt voorts een aantal nieuwe mu ziekvakken ingevoerd. Mevr. Menningh heeft onlangs de school verlaten, en haar plaats wordt nu door de heer Bak ingenomen. Bovendien worden enkele nieuwe leerkrachten aangetrokken. In to taal zijn er dan 35 leerkrachten beschik baar. Fancy-fair voor de missie De leerling envan de r.k. Huishoud school St. Liduina hebben zich nu reeds geruime tijd ingespannen om voorwerpen te vervaardigen en goederen bijeen te brengen ten behoeve van de fancy fair. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat die activiteit een flink resultaat heeft gehad; bijna f 3.000— is bijeen gebracht voor het missiewerk van pater Koning S.M., die op de Zuid-Salomonseilanden zijn moeilijke taak vervult. Deze Schiedamse missionaris is voor nemens een kraamkliniek te stichten, om dat de post zo diep in het achterland is gevestigd. HERENKLEDING ent 96 Rotterdam Telefoon (010) 131715 VOORAL TUINBOUW Voor hen die een bezoek aan de „Bero mito '65" willen brengen (entree f 1,50, kinderen 0.75) volgen enkele punten uit het programma. De tentoonstelling is geopend van 14.00-22.00 uur, elke dag worden er om 15.00 en 20.00 uur mode shows van heren-, dames- en kinderkle ding gegeven en wordt er muziek ge maakt door de Rotterdamse „Jumping Stars" met hun 14-jarige drummer. Op 10 april zaterdag» om 20.30 uur optre den van Rob de Nijs en „The Lords" in de Bloemenhal van de veiling. Er is op deze tentoonstelling een Tuinbouw- en Huishoudelijke afdeling. De tuinbouw vormt de hoofdmoot: kassen- en ketel- bouw met onderdelen, transportmiddelen, koelinstallaties, licht- en luchtregeling, kunstmest, bestrijdingsmiddelen, enz. Voor de eerste maal zal een nieuwe me thode voor de belichting van planten met behulp van een combinatie van aardgas en koolzuurgas getoond worden Pluishoudelijke zaken vindt men er in de vorm van meubelen, fotografie, schoeisel, radio, televisie, wasmachines, koelkasten, kleding (ook vóór en na de modeshows), centrifuges, etc. Een groot radio- en t.v.-bedrijf zal demonstraties geven en via zes toestellen t.v.-uitzendin- gen op het terrein verzorgen. Er is voor de bezoekers overvloedige parkeerruim te op het veilingterrein ,dat men bereikt langs diverse goede wegen en dat gele gen is op enkele minuten afstand van de halte Rodenrijs, aan de spoorlijn Rotter dam-Hofplein naar Den Haag. TOEKOMST Het is niet toevallig dat er zoveel te zien is op het gebied van de kassenbouw en al wat met kassen verband heelt. Berkel en Rodenrijs behoren tot de zo genaamde „B-driehoek", een streek met uitermate goede grond voor de groen- cultuur, gelegen tussen de plaatsen Bleiswijk, Bergschenhoek en Berkel en Rodenrijs. Volgens het streekplan Rech ter Maasoever wordt binnen de B-drie hoek een centrum van moderne tuinbouw gevestigd. Dit nu vormt een belangrijke versterking van de plaats en de functie die de „Beromito *65" in de naaste toe komst zal kunnen gaan bezetten. Dit impliceert ook dat er steeds meer geperfectioneerde methodes in de tu' bouw worden toegepast. Daaronder Hoedenshow bij maison Reese De traditionele voorjaarshoedenshow van het Schiedamse magazijn M. Reese aan de Hoogstraat, was ook ditmaal weer nt, dat de talrijke bezoeksters hetgeen de internationale couturiers heb ben ontworpen. Fel gekleurde bloemen, vervaardigd uit nylon of kunstzijde, ble ken te domineren. Het was een interessante middag, uiteraard vrijwel uitsluitend voor de Riverside Jazzband bij .,GllilIallme,' De Schiedamse Jazz Sociëteit Guillau- me organiseert zaterdag 10 april een jazz-avciiid, waaraan medewerking ver leent The Riverside Jazzband. Er wordt gespeeld in Tivoli, Nieuwe Haven 237, Schiedam, de aanvang is 20.30 uur. Toe gangsprijs voor leden f 1,50, niet-leden f 2,-. Kaarten voor zover voorradig aan zaal verkrijgbaar. de primeur aardgas in combinatie met koolzuurgas (C02). Men kan optimale teeltresultaten verkrijgen met behulp van een vol-automatische installatie, door welke men de C02-dosering, ventilatie en aanvullende belichting kan regelen. Nu zich ook in het Waterweggebied westelijk van Rotterdam en ten zuiden van het Westland, met name rond Schie dam en Vlaardingen steeds meer kassen bouw laat waarnemen, opent dit ingrij pen van de moderne techniek ook daar nieuwe perspectieven. Luchtverontreini ging is met het op de „Beromito '65" getoonde systeem van kassenbouw te vermijden, alleen al daarom mag men de vinding prijzen! Voor nadere inlichtingen betreffende de Stichting Beromito verwijzen «ij naar de secretaris, de heer P. G. M. v. d. Werdt, Luijtens'traat 16, Berkel en Rodenrijs. HERENKLEDING Maent 98 Rotterdam Telefoon (010) 131715 Opening van botenhuis Het ligt in de bedoeling het botenhuis, dat vanwege de St. Joris Doele kon wor den ingericht, op 1 mei officieel te openen. Die middag is er een „vlootschouw"; er worden spelen georganiseerd en er is een kermis op het terrein. Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haal alle harde stelen en nerven eruit. Selecteer op smaak en geur. Maak een melange. Het resultaat? Het mooie, egale melange-dekblad. De prijs? Ongelooflijk laag dank zij de volledige machinale vervaardiging. Wascana senoritas 10 ct Wascana cigarillos 61/2 ct met melange-dekblad extra licht, extra geurig sigarenfabriek WASCANA kampen tel. 05292-2941

De Havenloods | 1965 | | pagina 6