EN GEDULD EEN ZEER SCHONE ZAAK IS Hoe de hond zijn lesje leert Wie en wanneer f HET MOTORPALEIS ZONEXPRESREIZEN NAAR FRANKRIJK PAARD IN DE SCHOONMAAK Kent u uw stad? wagons -1 its/cook Nee maar, wat had die „Renny" de rover te pakken! Hij beet zich vast in de overall van de boosdoe ner, die hem in het rond sleurde, maar vasthouden bleef „Renny". Totdat baas Van Embden er bij kwam en bevel gaf de rover los te laten. „Renny" gehoorzaamde ogenblikkelijk. Het was eigenlijk allemaal spel, of juister „training", want „Ren ny" is een van de zeven honden van de vereniging van Politiehon- denhouders „De Speurder", Vlaar- dingen-Schiedam. En wat dat wil zeggen! Een opleiding van drie jaar voor honden die over een goede dosis intelligentie be schikken. Bij de baas komt het vooral op geduid aan. Een jaar lang b.v. niet anders doen dan: „appèl" roepen, dat wil zeggen: leren luisteren. Iedere oefening begint steeds weer met: appèl. Dat luiste ren betekent tevens: leren gehoorzaam te zijn. Wanneer de baas zegt: „Blijf liggen", dan mag het niet gebeuren, dat „Renny" of „Wilson" en hoe al de honden ook mogen heten, opstaan en trouw de baas weer volgen. Dan moet gewacht worden op het verlossend woord, vóór de hond mag opstaan. Soms laat men ze.wel een half uur of langer liggen. Het kan immers gebeuren, dat een politiehond urenlang geduld moet kunnen oefenen. Dat is dan nog maar het voorzichtige begin van de opleiding. Speuren Heel wat moeilijker wordt het, i de hond zjjn speurtalent moet tonen en ontwikkelen. Het begint allemaal heel eenvoudig, maar het wordt geleidelijk moeilijker. De reukzin van het dier speelt de belangrijkste rol. Daarom is lang niet iedere hond op te leiden tot politiehond. Het is bekend, dat honden speurders talenten bezitten. De Schiedamse politie honden hebben er zo nu en dan staaltjes van geleverd, b.v. toen een onguur individu, dat meisjes ln het Sterrebos lastig viel, dank zij een speurhond kon worden gevonden. Ook zijn er soms waardevolle verloren voorwerpen op gespoord. Niet minder moeilijk is het africhten tot hulp bij arrestatie. Dan behoeft de hond de arrestant niet mee vast te houden, maar naast hem te blijven lopen aan de andere kant van de baas. Bij de minste verdachte beweging „pakt" hij de ar restant toch wel. En juist dat „pakken" is van zo veel betekenis. De honden wordt n.l. geleerd, hoe zij iemand móeten bijten. Dus niet naar de keel vliegen of bijten ln vitale lichaamsdelen maar in dijbeen of bovenarm zodat geen blijvend letsel ontstaat. Van „verscheuren" is dus geen sprake. Bewaken Niet onbetekenend is ook het werk als bewaker. Het kan onder bepaalde om standigheden nodig zijn, dat een hond een voorwerp onder zijn hoede moet houden. We hebben het geprobeerd, liepen enkele malen rond een hond die een bewakingsvoorwerp had gekregen, doch wantrouwend volgde hij onze bewegingen. Natuurlijk hebben we de proef niet zó ver uitgestrekt, dat we onze hand naar het voorwerp uitstaken; van de gevolgen wa ren we overtuigd. De helper De helper is de man, die is aangewezen en ook getraind, om als „proefman" te fungeren. Hij krijgt een speciale overall hond op hem afspringt en in zijn kleren bijt. De heer Jos v. d. Berg, heeft als helper zijn examen afgelegd. Het is waar, dat de honden hem op de duur leren ken nen, maar dat maakt op hun reactie, geen verschil. Ook leren de honden over hèininjgen en sloten springen, dus in het algemeen, om hindernissen fe nemen. Terrein-probleem Dit brengt mee, dat voor de training bijzondere eisen gesteld dienen te worden aan het terrein. Tot voor kort had de vereniging een terrein nabij de Vlaar- dingerdijk, doch onlangs werd een stuk grond door Wilton nabij de werf afge- Men ls niet helemaal voldaan, omdat het gewenst is een sterk bebost en geaccidenteerd terrein te bezitten, waar het voor de honden niet zo gemakkelijk fs speurwerk te verrichten. De kans zit erin, dat zulk een terrein binnenkort kan worden verkregen. Liefhebberij Dit opleiden van politiehonden is uit sluitend een liefhebberij, dat wil zeggen, allerminst zakelijk. Er worden wel hon den verkocht aan politie, douane, voor De „rover" heeft getracht om het goed dat „Renny" in opdracht van zijn baas moest bewaken, te pakken. Het zou hem slecht zijn bekomen, als hij er niet op gekleed was vliegveldbewaking enz., doch de kosten voor het behoorlijk voeden van een hond zijn zodanig, dat beslist niet van een „winstgevende" sport kan worden ge sproken. Opfokken Doordat regelmatig honden worden afgestaan, is ook bij tijd en wijle aan vulling nodig, die soms uit eigen opfok wordt verkregen, soms door middel van aankoop. Uitsluitend herdershonden, dus Duitse, Belgische en Hollandse herders hond, de Vlaamse bouvier, de veedrijven- de „Rotweilers" en enkele andere soorten kunnen worden gebruikt. De normale opleiding tot politiehond duurt plm. drie jaar. Het komt niet zelden voor, dat men na b.v. twee jaar tot de conclusie komt, dat de hond toch onge schikt is voor het werk. In zekere zin is dus dan alle moeite tevergeefs gedaan. In het algemeen mag de hond niet ouder zijn dan een jaar voor de training begint. Gewoonlijk kunnen de dieren negen jaar dienst blijven doen. B.B.-honden Dit alles dan behoort tot de taak, welke „De Politiehond" zich heeft gesteld, toen zij nu 12' i jaar geleden werd opgericht. Het bestuur bestaat uit de heren ^S. van Houwelingen, voorzitter, G. van Dijk, secretaris, P. de Wit, penningmeester, allen "Uit Schiedam en G. van Haren uit Vfaardingen. j Juist dezer dagen is nu ook door de B.B. een hondenbrigade opgericht waarvoor de geleidemannen een speciaal uniform dragen. De heer Van Houwelingen heeft de training van die honden op zich ge nomen. Zij krijgen o.m. tot taak om even tuele gewonden die onder puin zijn bedolven, op te sporen. Zo ziet men, dat het een ruim terrein is dat de politiehond in zijn omleiding bestrijkt. Dat ze er zelf plezier in hebben, dat valt wel af te leiden uit het enthousiast geblaf, wanneer een „collega-politiehond" aan het werk is. Het is alleen niet duidelijk, of dan van jaloècsheid of instemming blijk wordt ..Gedenkdagen-stichting" De veraiiging met de lange naam „Tot viering van nationale feest- en ge denkdagen", zal in een stichting worden omgezet. In de onder voorzitterschap van de heer J. van der Griend gehouden bui tengewone ledenvergadering, is men met dit voorstel accoord gegaan en werd het concept voor de stichtingsacte enz. vast- Hierop zullen nu de noodzakelijke goed keuringen worden gevraagd. Het bestuur achtte de Stichtingsvorm meer gewenst orrr organisatorische rede nen. Nu de statuten der vereniging op nieuw goedgekeurd moesten worden, achtte men de juiste tijd voor deze wij ziging gekomen. SOOS R.K.-BEJAARDEN Als goed initiatief van „De Zonne bloem" en „Bejaardenzorg", is in een gebouw bij de r.k. kerk aan de Mgr. Nolenslaan een bejaardensoos inge richt, die door pastoor A. C. van Brekel officieel is geopend. Met dankbaarheid constateerde de pastoor, dat veel mede werking was ondervonden om deze zaal in te richten en daardoor de bejaarden uit dit groeiend stadsdeel ge legenheid hebben gekregen, op pretti ge wijze de tijd door te brengen. Het kerkbestuur had veel materiaal beschikbaar gesteld; er is een klein buf fet. dat tegen zeer civiele prijs zorgt voor een „natje" en een „droogje". De soos zal voorlopig alleen op maan dagmiddag geopend zijn. Jubilerend bedrijf Zoals reeds in ,,De Havenloods" is medegedeeld bestaat Breman's Kwasten en Borstelfabriek N.V. een kwart eeuw, ter gelegenheid waarvan in „Europoort" een receptie werd gehouden door de di rectie. Tal van bloemstukken werden aange dragen en velen kwamen de directie hun gelukwensen aanbieden. RUIMTENOOD SCHOLEN Onder voorzitterschap van de heer A Vogelij. heeft de Vereniging tot bevorde ring van Chr. Schoolonderwijs te Schie dam de jaarvergadering gehouden. Iri het jaarverslag van de secretaris werd geconstateerd dat de bezetting dei- Prinses Margriet- en Prinses Beatrix- school goed is. Evenwel is nog steeds de ULO-school in drie verschillende gebou wen ondergebracht, hetgeen wel een han dicap voor dat onderwijs is. Ook het kleu teronderwijs heeft met moeilijkheden te kampen, omdat men over slechts één houten gebouw de beschikking heeft. En kele klassen moeten dan ook elders wor- We zouden het bijna gaan ver geten, idat Schiedam geen „echte" burgemeester heeft; reeds meer dan een kwartaal lang. Niets geen kwaad van onze „loco", de heer H. Sabel, want niemand merkt er eigenlijk wat van, dat we het in Schiedam nog steeds met de „loco" doen. We bevinden ons overigens in best gezelschap, want in Rotterdam is het niet anders gesteld, al weet men daar in elk geval waar en aan wie men toe is. En zover is het in Schiedam nog niet. Het is waar, zo hier en daar werd reeds als vaststaande aan genomen, dat de heer H. Roelf- sema, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, (P.v.d.A.) burge meester Peek zou gaan opvolgen. We hebben evenwel de laatste tijd geluiden opgevangen, die het nog lang niet zo vaststaand doet zijn. Er circuleren nl. weer andere namen voor. een nieuwe Schie1 damse magistraat, al lijkt het ons niet verstandig die hier te gaan vermelden. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft daar onlangs reeds boze woorden genoeg over gezegd. Al zullen de Schiedammers er dus geen slapeloze nachten over hebben, of nu de „loco-burge meester" aan het hoofd der ge meente staat of een „echte", er is toch wel reden om zich af te vra gen, waarbm het allemaal zo lang moet duren. Het was toch wel enkele tien tallen jaren reeds bekend, op welke datum burgemeester Peek aan diens ambts-pensioen toe zou zijn. Al valt niet te ontkennen dat de regering wel iets anders te doen heeft, dan Schiedam aan een burgemeester te helpen, toch zou het wel prettiger zijn geweest dat, nadat het op 31 december met burgemeester Peek dan zover was, op 1 januari diens opvolger ten minste bekend zou zijn geweest. Maar niets van dit alles; slechts gissingen, waardoor autoriteiten kwaad worden gemaakt. In de Eerste Kamer zijn daar een poosje geleden al enkele be hartigenswaardige woorden over gezégd, o.m. door de heren Tjalma en Van Pelt. De minister verklaarde toen het óók niet zo prettig te vinden, wanneer in de kranten ontijdig namen worden genoemd, doch hij liet niet doorschemeren, wie de nieuwe burgemeester van Schie dam zou worden. „Gemiddeld komen de benoe mingen een maand na de aanbe veling af, maar het kan ook wei eens wat langer duren", zei de minister. Voor Schiedam duurt het dan in elk geval drie „ietsjes" langer.. Doch dat heeft dan weer te maken met de regeringscrisis die we dan nu achter de rug hebben. Toen was er immers geen minister die zijn handtekening onder de benoeming kon plaatsen? De kans zit er in, dat zulks nu mogelijk is. Dus kan dezer, dagen de benoe ming tegemoet worden gezien. Hetgeen ook weer niet bete kent, dat de andere dag de burge meester op het stadhuis in zijn kamer zit. Neen, loco-burgemeester Sabel blijft nog wel een maandje of wat! Het is alleen maar d^t u het weet; zoals gezegd, veel verschil bemerken doet u er niet van. BESTE BROMFIETS van uw leven natuurlijk naar den ondergebracht. Vooral ,n het Nieuw- land met de toenemende woningbouw, gaat dit alles klemmen. Ook de hoofden der scholen, de heren G. de Raad en D. M. Corpel bespraken in hun verslagen die moeilijkheden in de diverse scholen. >ODS DONDERDAG 15 APRIL 1965 4 Schiedam Bungalowpark St. Aygulf Nice Corsica St. Tropez Menton Juan les Fins Blarrita 10 dgn. vanaf f 215. 10 dgn. vanaf „227. 10 dgn. vanaf 360. 10 dgn. vanaf .,250, 10 dgn. vanaf .,265, 10 dgn. vanaf ,275,— 10 dgn. vanaf 285, De serie van vier grote prijsvragen „Kent U Uw stad?" is thans afgesloten. De oplossingen van de derde prijsvraag zijn ingezonden en de oplossingen van de 4e prijsvraag, gepubliceerd op donderdag 8 april j.l., kunnen nog t/m maandag 19 april worden ingestuurd. De gelukkige winnaars van de d e r d e prijsvraag zijn: eerste prijs 250.—): de heer F. A. Frank, B. v. Haarenlaan 1295; tweede prijs (100,de heer L. O. Schuegermann, Heemskerkstraat 34 en derde prijs 50,de heer K. J. v. Otterloo. A. Ariëns- straat 60. Proficiatl De oplossing: 1. Een in natuur-, kiezelstenen en tegeltjes uitgevoerd mozaïek, voor stellende 3 kinderfiguren. Bevestigd aan n.-westelijke zijgevel van Albertus Magnusschool, Parkweg 195. 2. Gedeelte voetbrug over vijver Burg. v. Haarenlaan, gelegen tussen de buiteningangen van woonflats Burg. v. Haarenlaan 398-384 en 382-368. 3. Door 2 palen gedragen blauw richtingbord in linker bovenhoek het A .N.W.B.-embleem van Proveniersbrug komende rechts 's-Grave- landscweg, aangevende dat, na bocht bij Plein '40-'45 de gelijke rij richting, dus onder 't viaduct door, richting Overschie-Den Haag is en S om plein heen, westwaarts, richting Kethel, Vlaardingen en Hoek van Holland is. Op achtergrond: ged. winkelgalerij, waarboven 7 etages hoge woonflat. 4. Gedeelte achterwand gezien van Burg. Honnerlag'e Grethelaan van de in 't verlengde van Albardastraat staande „Magnalia-Deï-Kerk" der Geref. Kerk Schiedam. 5. Kruis in PARABOOL, symbool van oneindigheid, voor de helft boven de dakrand uitstekende aan voorgevel Gereformeerde Kerk. Art. 31 aan de Westvest. 6. Rood-witte slagboom met automatische bedieningsinstallatie, gevaar aanduiding voor half beveiligde overweg middels 4 gekruiste rood witte plankjes en 2 signaallichten, aan westzijde baanvak Schiedam- Vlaardingen der N.S., spoorwegovergang Nieuwe Damlaan. Ged. zicht baar eenzelfde installatie aan oostzijde, andere kant der weg. Boven: 2 stroomgeleidingsdraden en op achtergrond woonflats Schimmel- penninckstraat. 7. Stationsplein. Schuin omhooggaande, flauw gebogen, grote driehoek- vormige luifel, gesteund door taps toelopende stenen pilaar, waar bovenin 'n kastje. Onder rechte overkapping (niet zichtbaar) links, rookartikelen en versnaperingenkiosk, rechts daarvan de Stationsin- en uitgang. Midden voor ingang onder schuine luifel 'n lantaarnpaal. Links beneden 'n postzegelautomaat. Daarboven ged. randhek Horvath- weg. 8. Betonnen rechthoekige luifel, waaronder betonnen zijvlak aan linker zijde der, grotendeels gemarkeerde, 6-treden tellende betonnen trap met ijzeren leuningen en bordes, welke leiden naar de ingang van de „Opstandingskerk" aan de Burg. Honnerlage Grethelaan. Op voorgrond brede stenen bank. Op achtergrond R.K.-B.L.O.-school. 9. Blauw richtingbord met witte pijl, aangevende: richting Kethel. welks paaltje is bevestigd aan een oude. dikke, 70 cm boven de grond uit stekende paal, op het nog niet geëgaliseerde terrein langs Provinciale- weg 15, hoek van Sweelinckstraat. Op achtergrond: nieuwe woonflats aan de Valeriusstraat. 10. Zij-opgang van stenen trap met ijzeren leuning op het Stationsplein. Het rechte gedeelte bovenaan, tussen de zijmuren, gaat over de ingang van de rijwielstalling. Deze trap leidt naar Horvathweg (waar ged. 2 lantaarnpalen zichtbaar zijn). Deze weg overstekende bereikt men de stationshal met loketten. y „Stop", riep onze fotograaf plotseling, toen we over de Schiedamseweg in Kethel reden, „wat leuk, daar zit een jongeman een paard te boet seren." Daar zag de fotograaf een plaatje in. Wij er heen. Het viel eigenlijk tegen; het paard een mooi paard was niet onder de handen van deze jongeman tot stand gebracht, neen, hij gaf het alleen maar een schoonmaakbeurt. Hetgeen bijzonder een schimmel, wil die schimmel blijven, nodig heeft. „Ik maak er toch een plaatje van, een schoonmaak-plaatje", besliste de fotograaf. Hier is het resultaat.

De Havenloods | 1965 | | pagina 4