Eén Canadees kwam Schiedam bevrijden Het verzet in grote verscheidenheid DE KLEINE WERELD - ^PanEWTENLOODS DOW DERDAG 15 APRIL 1965 Schiedam» niet eens zelf had helpen schrijven of drukken, in de brievenbus stopte. Hij werd betrapt en gefuslleerd Behoor de die man tot de „groten" in het ver zet. Wie durft dat te ontkennen. De lange lijst ER KAN niet worden gezegd, dat het verzet tijdens de bezettings jaren in Schiedam, zich opvallend manifesteerde. Van de „Landelijke Knokploeg" (L.K.P.) spectaculaire daden, zoals overvallen, „liquidaties" is weinig bespeurd. Dit sluit allerminst uit, dat het verzet er in vele en velerlei vor men was: georganiseerd zowel als individueel. Ook in Schiedam hebben velen vooraan in de rij geslaan met degenen, die onze vrijheid hielpen bevechten. Toen dan eindelijk het hevrijdiiigsuur sloeg, werd Schiedam een teleurstelling bereid. De grootse intocht welke de Canadezen ten deel zou vallen, liep uit op een simpele gebeurtenis; één Canadees verpersoon lijkte het bevrijdingsleger in onze stad In ons vorig artikel hebben we een schets gegeven van het leed, dat ook de Schiedammers van de nazi-bezetters en hun helpers in de vijf jaar van onderdrukking hadden te ondergaan. De één wist gemakkelijker „over te stappen" dan de ander, dat wil zeggen, niet alleen door aanvaar ding van de overheersing, doch ook de afschuwelijke consequen ties van het fascisme werd door sommigen in gelatenheid geaccep teerd, maar door anderen verfoeid en bestreden. Zij kwamen dan vaak in het verzet terecht. Lang niet altijd het verzet, dat in georganiseerde vorm als zodanig wordt aangeduid. De vaderlanders, die „neen" durfden zeggen, met alle conse quenties daaraan verbonden, wan neer het ging om inleveren van radiotoestellen, van koper, van dekens, van fietsen en wat al meer moest worden, af gestaan, tot eigen lichaam toe. Zij pleegden even zo goed verzet, als degenen die het met de stengun in de hand deden, omdat" er bonkaarten moesten komen; bevolkingsregisters ver dwijnen; spoorlijnen geblokkeerd om wegvoeren van de nazi-prooien te voorkomen, 'ereen i hït J doch rii zeiden óók, „neen" als het ging om de hand- en spandiensten aan de be zetter. Er kan hoogstens van graduatie worden gesproken. Doch wat kan een mens in die vrijheidsstrijd meer geven, dan zijn leven? We hebben na de bevrijding gestaan bij de massagraven op Waalsdorpervlak- te bij de gevangenis te Scheveningen, in bezettingstijd Oranjehotel" geheten, vanwege de honderden goede vaderlan ders die er gevangen zaten en waarvan velen op die Waalsdorpervlakte voor het laatst in hun leven de vrije vogels en de Hollandse duinen aanschouwden. Zij waren daar uit heel Nederland, bij zonder uit het Westen. En ook uit Schie dam. We denken aan twee jongens uit één gezin, die in hun illegale strijd door verraad het leven lieten. Aan een ander gezin, waar eveneens twee jongens in het begin van hun leven, hadden getracht aan de slaven-wegvoering te ontkomen, en nog „thuis" werden neergeschoten. Er zijn tal van Schiedammers die in deze ongelijke strijd hun leven veil heb ben gehad. Straks op de tiende mei, voor het monument aan de Plantage, leven zij voort in ons aller gedachten. Wat was groot in het verzet? De jongens van de K.P.? Of zoals dat ook in Schiedam is gebeurd de man die in het donker bij een „goed vaderlander" een illegaal blaadje, dat hij Daar heb je net geschreven over de hongerwinter in de bezettingstijd en middenin Kethel ontdek je een berg aardappelen, zo vlak langs de weg voor het grijpen. Weer gaan de gedachten twintig jaar terug; toen een aardappel een stukje leven voor een mens betekende Gelukkig zijn ze er nu volop. Het heeft veel moeite gekost en soms lange nasporingen, maar toch bestaat er een lijst over de Schiedammers, die in het verzet in welke vorm dan ook, hun leven gaven. We noemen geen namen, het is allemaal naamloos, want hoeveel anderen hebben „duizend doden gestor ven" in soms afschuwelijke martelingen; anderen zijn als menselijke wrakken uit gevangenschap of concentratiekamp te ruggekeerd. Deze lijst en er mag be slist niet werden aangenomen, dat deze tot op de laatste toe compleet zal zijn telt 120 namen van Schiedammers, die op de één of andere wijze gedurende de oorlogsjaren om het leven zijn gekomen. Daartoe behoren 52 schepelingen die „ter zee" de vrijheid hielpen bevechten. Onder de 120 doden zijn er ook, die er gens in ons land waren ondergedoken, doch werden gegrepen en om het leven werden gebracht. Acht en veertig Schie dammers die op de één of andere wijze met het verzetswerk verbonden waren zijn of in kampen omgekomen, of gefu- sileerd. We zeiden het reeds, het verzet kende véle en velerlei vormen; één daarvan betrof de illegale pers. Slechts degenen die in die tijd vol angst en hoop leef den, kunnen op juiste wijze schatten, wel een kracht en bemoediging voor zeer velen die illegale blaadjes gaven. Soms waren zij gedrukt, soms gestencild. En duidelijk: „No" sprak het Sehiedamse plaatselijke verzetsblaadje waarin in korte, sobere woorden werd verteld, hoe het er met de oorlog bij stond. De Duit se propaganda was begrijpelijkerwijs fel gebeten op dit soort informatie. jonge „Geuzen"? De meesten waren woonachtig in Vldardingen en Schiedam. Reeds bij het begin der be zettingsjaren zetten zij hun strijd tot be vrijding van ons land en tegen het nazi regiem, in. Velen van hen werkten op werven in Schiedam. Hun verzetsgroep was krachtig, vol energie. Zij behoorden tot de „voortrekkers" in het verzet. We zeiden het reeds in ons vorig ar tikel; schrijven in die tijd was uiterst gevaarlijk, kostte veel mensenlevens. Zo was dat ook bij de Geuzen. Op een keer kreeg de bezetter hoé, is ons niet bekend geworden een papiertje met enkele namen in handen. Binnen en kele dagen was de hele groep, „opge rold" zoals dat heette. Het Vlaardings- Schiedamse „Geuken-proces" is in de ge schiedenis der bezetting vermaard gewor den. De meesten „Geuzen" vonden op die Waalsdorpervlakte de dood De jonge verzetshelden. De twaalf agenten Het is niet mogelijk om het werk van iedere verzetsman of groep hier breed te vertellen; zo hier en daar doen we slechts een greep. Zoals van het drama met de twaalf Sehiedamse politieman- Zij v den - i die tijd n In hun moeilijke taak vonden zij steun bij het luisteren naar de illegale zender „Radio-Oranje". De meest veilige plaats: op het bureau van politie. Doch ook hier sloeg het verraad zijn klauw uit; twaalf politiemannen werden weg gevoerd en zijn niet meer teruggekeerd. Dat was in juli 1944, dicht bij de be vrijding. Waarom zouden we met dit al- Geen wild-west We kunneji het ons voorstellen, dat de hedendaagse jeugd dit alles in een he roïsche geest vertaalt, dat wil zeggen: naar een wild-west stijl. Doch het ver zet was verre van dat. Goed, er was een flinke dosis moed voor nodig om dit al les te doen, het kleine werk en het gro te werk. Doch wie in die tijd leefde weet het, dat de „sensatie" er toen beslist niet bij was. Het ging eenvoudig om: plicht doen! Wanneer een „kraak" moest worden on dernomen, omdat al die honderdduizen den onderduikers toch geholpen moesten worden aan voedsel en dat niet zonder een bonkaart was te krijgen, dan werd in ernstig overleg alles voorbereid. De Nederlandse Binnenlandse Strijd krachten (NBS) in Schiedam, heeft ook wapentransporten uitgevoerd; in de Jan Steenstraat bevond zich een opslag plaats. Neen, sensatie zat er bij dat al les niet, al willen we beslist niet ont kennen, dat er avontuur in zat. Doch avontuur, dat met de dood kón worden bekocht en is bekocht. Hetgeen de bete kenis van de daad er niet minder om doet zijn. Een andere facet van het verzet werd gevormd door de hulpverlening, niet al leen aan onderduikers, doch aan vele an deren die in moeilijkheden kwamen te verkeren. Daar waren b.v. de spoorweg stakers. Zij moesten geld hebben om het weinige eten dat er was, te kunnen ko pen. Een Sehiedamse bankdirectie zorg de dat dit in orde kwam. Met dankbaarheid en waardering kan worden herinnerd aan de medewerking die verkregen werd van het ambtenaren korps van het Sehiedamse „stadhuis" enorme krachtsinspanning van de legers; evenmin op de verhaaste moord op Jo den en vele anderen die gevangen zaten, evenmin crp de toenemende ellende van honger, kou, verraad en angst. De „Sil- bertanne-" fnoorden door de Duitsers namen toe. Doch de voorbereidingen voor wat gebeuren moest, wanneer het uur der bevrijding zou zijn geslagen, kostte ook uren en dagen van overleg en voorzorgsmaatregelen. In de „Grauwe Hengst" te Schiedam, hebben staven van LKP; LO van NBS gedeeltelijk verenigd in de „Ondergrond se Raad" heel veel vergaderd, om zo goed mogelijk maatregelen te treffen. Wat terugkerende Duitsers zouden doen, welke vernielingen nog zouden worden aangericht waren veelal open vragen. Op wacht De LKP van Rotterdam-Vlaardingen- Westland, met „Oom Piet" in de leiding, betrok de wacht o.m. bij het gemaal der Vijfsluizen. De werven kregen speciale bewaking; de Rotterdamse tunnel was een zorgenpunt. Het verzet was waak zaam, voorzover het waakzaam kon zijn. Want, het was een vreemde tijd. Men wist eigenlijk gedurende de laat ste dagen niet, of men „bevrijd" was of niet. Dat wil zeggen, er liepen nog zwaar bewapende Duitsers rond, doch ook de BS trad reeds op en begon met arres tatie van NSB'ers, van heulers met de vijand en ook wel van de ergste zwart handelaren. In de opslagplaats der ge meentereiniging aan de Buitenhavenweg werden de eerste bewakingsposten opge steld voor deze arrestanten, waarmee men eigenlijk niet goed weg wist. Er was in Schiedam een „drieman schap" gevormd, bestaande uit de waar nemend burgemeester, de heer K. Bosch omdat burgemeester mr. dr. T. L. G. van Haaren. het beter vond assistentie te hebben; voorts waarnemend commissa ris van politie, mr. H. A. M. Roelants, omdat de „Verkeerde" functionaris uiter aard meteen al werd gearresteerd; en majoor H. Mak, commandant van het 6e bataljon district Rotterdam, Strijdend Gedeelte van de NBS. Helaas, op de dag der bevrijding, 5 mei overleed burgemeestér Van Haaren. De heer Bosch, toen hoofd van de be lastinginspectie Schiedam, volgde hem tijdelijk op. Zo kwam dan het uur der bevrijding, ook voor Schiedam, steeds nader. Op de nog onzekere dag van 4 mei, was alles in gereedheid gebracht en werden de eerste maatregelen reeds uitgevaardigd, om alles zo goed mogelijk in bedwang te kunnen houden. De Duitse troepen, ook in Schiedam, weigerden zich over te geven en trokken zich terug op de terreinen van Wilton- Fijenioord. Daar kwamen zij echter on der bewaking van de NBS. Het politie korps werd van ongewenste elementen gezuiverd en stond eveneens klaar, om aan alle eventualiteiten het hoofd te bie den. De voedselvoorziening brachten al vrij spoedig enige verlich ting-. Het Rode Kruis nam de taak op zich, om de ontzettend velen, die aan hongeroedeem of andere ziekte leden, te helpen verzorgen. Talrijk waren ook de scabies-patienten. Zij begon die taak op 9 mei. Het Inter Kerkelijk Bureau (1KB), dat vooral voor de jeugd en ouderen zoveel heilzaam werk had ge daan, bleef aktief met verdeling van de voedselpakketten De eenzame bevrijder De Schiedammers verwachtten een lange, zwaar bewapende militaire kolon- ne om de stad te komen bevrijden. Dat zat er eigenlijk ook wel in. Vele uren stonden duizenden Schiedammers langs de Rotterdamsedijk, om er onze „libe rators" een dankbaar en hartelijk wel kom te bereiden. De avond tevoren had men, zich niet storend aan het nog heer sende verbod van de Duitsers om niet op straat te komen, zich reeds naar bui ten begeven in de hoop de eerste troe pen te zien arriveren. En 6 mei stond men er weer. Toen, in de loop van de dag, kwam er over de keien van de Rotterdamse dijk, een onaanzienlijk, bemndderd autootje aan. Daar zat één man in, dat was Major Corcoran. Hij zwaaide joviaal terug naar de juichende Schiedammers; de meisjes die er zich al op verheugd hadden de Canadezen een „warm wel kom" te bereiden, voelden zich beetge- Met heel veel moeite kon de majoor zijn auto naar het stadhuis loodsen, waar het zwart zag van mensen met en zon- dèr vlaggen en oranje. „Gedurende al deze lange, donkere ja- ren, hebben we op deze dag gewacht. Wij wisten het, dat u eens zoudt komen om de vrijheid terug te geven, die wij zo node hebben gemist. U hebt u moedig een weg naar ons bevochten en de grote dag der bevrijding is gekomen. Wij zeg gen: „Dank u". uit het diepst van ons hart", zo sprak burgemeester Bosch, de Enorm was de drukte toen Major Corco ran, als de enige Canadese bevrijder van Sdhiedam arriveerde en op het stadhuis werd ontvangen. De foto is genomen van af de Hoogstraat in de richting naar het stadhuis. De vlaggen zijn uit vertegenwoordiger van het bevrijdings leger toe. Dit vormde de afsluiting van een tijd, van „bloed en tranen, van angst en ellende, van vertrapping". Schiedam was bevrijd. Een simpel woord doch met een inhoud, welke slechts zij kunnen peilen, die deze don kere jaren vol tirannie hebben meege maakt. Dat alles kan en mag de jeugd van heden, van wie de ouders het heb ben doorleefd, niet vergeten en daarom is het goed zo heel summier er iets over te vertellen. In de straks te houden ten toonstelling in het gemeentelijk museum zal er een en ander over te zien zijn en op de scholen in herinnering worden ge bracht. Eenmaal in de vijf jaar, doch hij de tienduizenden, die het offer van man of zoon of dochter uit het gezin hebben moeten brengen, is ieder jaar, iedere dag een herdenking van dit alles. Straks zal heel Nederland hen gaan her denken. Een voltreffer op woningen aan de I'arallelweg. voor wat betreft de stamkaarten, het be volkingsregister enz. Niet minder is dit het geval geweest met het distributiekantoor, waar met soms levensgevaarlijk goochelwerk bon kaarten werden vrijgemaakt voor onder duikers. Dit is mede oorzaak geweest, dat de LKP Schiedam met rust heeft kunnen laten. De mensen van het Na tionaal Steunfonds (NSF) van de orga nisatie der Landelijke Onderduikers (LO) hebben ook in Schiedam uitgebreid en verantwoordelijk werk gedaan. „Als ik dan zo op het distributiekantoor hier in Schiedam de extra en clandestiene bon kaarten ging halen, stond er altijd een politieman voor de deur, om te wa ken tegen overvallen en zo. Hij knikte me dan veelbetekenend glimlachend toe", herinnert zich de man, die bedoelde taak op zich had genomen. Ook honder den Schiedammers hebben zich gevoegd bij de tienduizenden onderduikers, die in de Oostpolder een schuilplaats hadden gezocht en gevonden. Zij allen moesten eten hebben. „goed". Dat wil zeggen, in hun taak-uitoefening waren zij geen handlan gers van de bezetter en die.is trawanten. Het kindertransport kindei en zich graag bezig houden. Het is voor hen geen afschrikwek kend onderwerp. Zij aan vaarden in tegenstel ling tot het begrip, dat vele volwassenen kunnen opbrengen de dood als iets volkomen normaals, iets, wat er even goed bij hoort als de dagelijkse boterhammen en de snoepjes. Toch blijft de dood een nysterie. Jelle Jan kan zich niet voorstellen, dat de dood iets definitiefs is, hetgeen voora'. blijkt uit opmerkingen als: „Mama ik wou dat jij dood was. Dan kon ik jou begra ven." Wanneer wij dan voorzichtig informeren naar de achtergrond van een dergelijke opmer king, blijkt al heel gauw, dat hij het gewoon be schouwt als een evene ment, dat je als klein jongetje ook eens moet hebben meegemaakt. Nu zijn de verhalen, die de kinderen te horen krijgen en de sprookjes, die al heel lang geleden gebeurd zijn, doorspekt met de dood. ledereen moet worden doodge- Het behoorde weliswaar niet in de eer ste plaats tot het werk van het verzet, doch meer tot dat van de kerken, dat uit Schiedam enige honderden kinderen naar pleegouders in Groningen en Fries land werden getransporteerd. Het ging om hun levensbehoud; er was in het westen bijna geen eten meer. Zo is ook op die wijze alles gedaan, om het verzetswerk te onderhouden en te steunen. Het was ds. Slomp (Frits de Zwerver) die in Schiedam de stoot voor dit ondersteuningswerk gaf. En „José" uit Rotterdam, was ook voor Schiedam de man, die het alles hielp organiseren en leiden. Waar Schiedam een voordeeltje" aan had, dat was het bezit van jenever. Uiteraard was er een zeer nauwkeurige registratie van de voorraden gemaakt, doch wanneer ooit, dan heeft men in die bezettingstijd wel geleerd te „goochelen" met papieren en cijfers. „Papieren", dus „persoonsbewijzen", zoals de kaar ten die als soort paspoort dienst moes ten doen werden genoemd, met „bon kaarten", waarop de levensmiddelenbon nen enz. werden uitgedeeld, „Auswei- zen", voor degenen die al of niet te recht, ergens mochten komen of later op straat zijn dan de bezetter had toege staan. Zij werden in massa vervalst; werk van het verzet. Er was altijd wel een extra hoeveelheid jenever beschik- Hiermee heeft Schiedam nogal eens wat gedaan gekregen, wat op andere ZWEMMEN IN PAASVAKANTIE manier niet bereikt kon worden, hetzij 111 r AAd V AIVAN I IC bij de bezetter, hetzij bij bepaalde auto riteiten, die niet direct bij het verzets werk waren betrokken. Meer dan ooit iets anders zal kunnen doen, heeft de bezettingstijd het spreek woord, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen, waar gemaakt. Daarvoor wijzen we niet alleen op da maakt of gaat dood, maar dat laatste gebeurt dan over het algemeen met de boze figuren uit die verhalen. En dat alles maakt, dat kinderen een heel andere visie krijgen op de dood dan volwas senen wel kunnen ver moeden. 'Tijdens het ziekbed van 1 Churchill heeft Jelle Jan zich bijzonder met het probleem bezig ge houden. Elke dag moes ten wij hem vertellen of deze staatsman al dan neer dan bleek, dat hij nog leefde, moesten wij de stereotype vraag: „Waarom?" beantwoor den, hetgeen wel enige problemen opriep. Toen kwamen de ande re vragen. „Waar gaat Churchill naar toe als hij dood is?" vroeg Jelle Jan. „Naar de hemel", was het antwoord,,, want daar woont de Heer." Daar wilde hij het voor lopig wel mee doen, maar de rust was niet ven lan ge duur. „Kunnen wj die Heer niet opbellen?" vroeg hij een tijdje daarna. V/ij verzekerden hem dat dat niet kon, maar dat je zonder telefoon ook wel met hem kon praten, maar dat hoefde je niet hardop te doen. Ook dat bevredigde hem. Toen kwam het bericht, dat Churchill was overleden. Jelle Jan zat er mee in. „Is hij nu naai de hemel gegaan?" vroeg hij. Wij dachten van wel. „Vindt hij het daar leuk?" Ook dat vermoedden wij wel. „Maar we kunnen hem toch wel opbellen en vragen of hij een poosje bij ons komt logeren?" vroeg hij toen. Wij heb ben hem verzekerd, dat de techniek niet was ge vorderd tot een speciale telefoonverbinding met de hemel en. dat iemand, die in de hemel was, daar ook graag wilde blijven. Een paar dagen later had hij het probleem kennelijk verwerkt. Maar er was een nieuwe moei lijkheid bijgekomen. „Als de mensen dood gaan, dan gaan ze naar de he mel daarboven?" vroeg hij ietwat onzeker. Na een bevestigend ant woord, keek hij ons be angst aan: „Maar als on ze lieve Heer doodgaat, valt hij dan naar bene- PAAS MEUBEL SHOW (2de Paasdag) stijlmeubelen exclusieve lampen Perzische tapijten Louis XV fauteuil met petit-point bekleding VAN BOLHUIS EN MEIJER 's-GRAVENLANDSEWEG 616 Schiedam - Tel. 267793 Wij ka vond den. JAN DIJKSTRA. Donderdag 29 april zal in gebouw Ire ne door de wijk oost der geref. kerk een wijkavond worden gehouden. Agenda voor Schiedam De agenda voor Schiedam bevat o.m. het volgende: donderdag 15 april. Irene, Ned. Bond Techn. Club Kappers, contact bijeenkomst; café Vlaardingerdijk, En- tre Nous, biljartwedstrijden, café Rotter damsedijk, Schiezicht, Klaverjaswed- ïtrijden. Zaterdag 17 april. Tivoli, S.J.S. Quillame, dansavond. Lpnge Haven 11.10 uur, Ned. Gidsenbewegmg St. Liduina- groep, trekkingder verloting, café Rot terdamsedijk, Klaver jas vereniging. „De kleine Confiance", klaverjaswedstrijden, clubhuis Asvion, contactbijeenkomst Zoals we reeds hebben aangekondigd, zal gedurende de paas-vakantie gele genheid bestaan in het Sportfondsen bad tegen verminderde tarieven zwemlessen te ontvangen, van dinsdag 20 tot en met zaterdag 24 april. Het zijn lessen van een half uur, die des morgens worden gegeven. HERENKLEDING NU AL LICHT GEWICHT 't Is nog vroeg in het Jaar, ma een mogelijke „uitschieter" va; het weermannetje kan ons mi Pasen naar zomerkleding doen ve langen. Daarom NU JUIST aa LICHTGEWICHT PANTALONS (v. f34— a LICHTGEWICHT COLBERTS eve LICHTGEWIC! I

De Havenloods | 1965 | | pagina 5