Van alles wat in het tiental Paaspremières van deze week Opmerkelijke prestaties op donderdagavondconcert Uniek experiment van De realiteit van het fantastische HARTEVELT Oude hofdansen door Londens dansensemble Deze week in de bioscopen DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 APRIL 1965 VERBEEK GERARD VERBEEK, Tel. 24 74 00 DE GRAEFFSTRAAT 4 (BLIJ DORP) SHOWROOM: BENTINCKPLEIN 14 .VERBEEK] weer onbekend, zodat een groepi ters, dat wraak op hem wil neme Er zijn op het rlonderdagavondconcert van het R.Ph.O. opmerkelijke prestaties geleverd: te beginnen door Samuel Brill, die het Cello-concert in d van Lalo, waarmede hij 40 jaar geleden debuteer de, zo in-muzikaal en technisch bekwaam heeft gespeeld. Dat Brill zich als instru mentalist op 63-jarige leeftijd nog zo muzikantesk en artistiek heeft kunnen handhaven dwingt toch wel bewondering af. Een in klanksterkte wat bescheide ner aandeel van het begeleidende orkest in deze zangerige, weemoedige en ro mantische cello-muziek zou het artis tieke peil zeker nog hebben verhoogd. De tweede solist was de Engelse hoor- 9 Op 2e Paasdag zal de organist Feike Asma in de Wilhelminakerk, Oranje boomstraat een concert geven. Aan vang half vier. Goede Vrijdag, 16 april, geeft André Verwoerd een orgelbespeling in da St. Laurenskerk. Aanvang 12.45 In verband met zijn benoeming als organist in de Petraikerk te Rotter- dam-Lombardijen, zal Ad Ouwens op donderdag 22 april een afscheidscon cert geven in de Salvatorkerk, Hille- gersberg. Aanvang 20 uur. 0 2e Paasdag zal Dirk Jansz. Zwart een orgelbespeling geven in het kerkge bouw Simonstraat. Aanvang 5 uur. „Jonas" in Lantaren Op woensdagavond 28 april zal in de schouwburgzaal „De Lantaren" om kwart over acht de bekende film „Jonas van Ottomar Domnick worden gedraaid, onder auspiciën van het Genootschap Ne- derland-Duitsland. Van dinsdag 20 april af kunnen ook niet-leden van het Genoot schap gratis uitnodigingen voor dez« filmvoorstelling aanvragen bij het secre tariaat (Kamer van Koophandel, telefoon 117450, toestel 48). nist Barry Tuckwell, die het concert voor hoorn in Es op. 11 van Richard Strauss met sterk verkleind orkest gaaf en mannelijk van toon heeft geblazen. Deze wat uit de tijd geraakte muziek wist Tuckwell boeiend van voordracht te vertolken, door Franz-Paul Decker en het Philharmonisdh slagvaardig en mu zikaal begeleid. Een verrassing was het niet aangekon digde optreden van de nog jonge dirigent Phons Rats, die als opening van de avond Debussy's „Prélude a l'après mi di d'un faune" dirigeerde. Hij deed dit knap en welverzorgd. Zijn directie was evenwel niet voldoende ontspannen om de dromerige en languide sfeer van de ze muziek tot het einde toe vol te hou den. Als proefstuk een zware opgave. Lof verdient de jönge fluitist Ruud Maas voor de wijze waarop hij de fluitsolo in dit prachtige orkeststuk heeft geblazen. Tot besluit van de avond hoorden we een meeslepende en felle vertolking van de Symfonische choreografie „Daphnis et Cloé" van Ravel, de tweede door de componist uit de oorspronkelijke 13 dans scènes voor concertuitvoering samenge stelde driedelige suite. Het werd een briljante vertolking, die een nog fascine render werkingskracht zou hebben ge had indien Decker erin was geslaagd de 3-dubbele forti binnen de sterkte-graad van het Franse klank-idioom te houden, de zwoele, verzadigde klanksfeer van de eerste twee delen verdraagt slechts een bepaalde sterktegraad, die niet straffe loos kan worden overschreden, dit geldt eveneens voor de klank-erupties in het 3e deel, die hoewel geladen, toch altijd Frans moeten blijven klinken, m.a.w. nimmer tot een te materiële kracht mo gen uitgroeien. In de eerste 2 delen heeft Decker die Franse sfeer weten te reali seren. in het derde deel evenwel klonk de muziek in de forti te Duits, te veel i la Strauss en Wagner. Een stormachtig applaus beloonde di rigent en orkest. IDO EYL Onder auspiciën vande „Stichting Werkgroep Danskunst" heeft het Lon- dense Domenico Dance Ensemble o.l.v, Wendy HUton een dansavond gegeven, die gewijd was aan de oude hofdansen uit de middeleeuwen, de 16e, 17e en 18e eeuw. Deze dansen zijn gereconstru eerd uit oude danshoeken var Franse, Italiaanse en Engelse dansmeesters en aan de hand van bestaande afbeeldingen en muzikale gegevens. Door deze waar devolle historische arbeid is een groot repertoire van choreografieën ontstaan, waarvan het Domenico Dance Ensemble een dertigtal heeft gedemonstreerd. Door alle eeuwen heen heeft de mens behoefte gevoeld zijn gemoedsstemmingen uit te drukken in lichaamsbeweging en ritme. Deze primitieve dansvormen richtten zich destijds naar de heersende zeden en gewoonten en maatschappelij ke omstandigheden, waaronder men leef de. Uit deze oerbron zijn de dansvormen ontleend, die zich onderscheiden in volks- en hoofse dansen, al naar gelang deze door het volk of aan de hoven werden gedanst. Het Domenico Dance Ensemble, be staande uit de danseressen Molly Kenny, Suzanne Burdon, Eileen Cropley en Wen dy Hilton en de heren Michael Holmes, Michael Vernon en Adriaan Groenendijk, heeft de aanwezigen in de geheel gevulde concertzaal van Atrium op instructieve en tegelijk artistieke wijze kennis laten nemen van een reeks van deze dansen, die elk op boeiende wijze de sfeer der middeleeuwen, renaissance en barok wist te doen herleven. Italiaanse dansen van het hof van Ferrara, door Domenico en zijn leerling Guglielmo Ebreo (Willem de Hebreeër) ontworpen, wisselden af met Franse dansen als de Almaine, Branie coupé en Basse Danse. 17e Eeuwse Franse dansen van De Lauze vormden een visueel contrast met de Engelse Country Dances, terwijl de 18e eeuwse dansen" haar hoogtepunt vonden in de hoofse Menuet, Sarabande, Forlana, Loure en Gigue. Prachtvolle costuums, uitgevoerd door Doreen Brown, verlevendigden het visu ele beeld van deze dansen, waarbij Joyce Bell op voortreffelijke wijze de muziek op de vleugel hoorbaar maakte. Het komt mij echter voor dat het klank beeld meer in overeenstemming met de dansstijl zou zijn geweest wanneer deze dansen op het clavecimbel waren bege leid. Op vrijdagmiddag 9 april werd door de chef van het Rotterdamse distrikt van de Nederlandse Spoorwegen, mr. R. van Ballegoyen de Jong, een unieke tentoon stellingenserie geopend in de bedrijfs kantine van het station in Schiedam. Hier exposeren thans vier veelbelovende jonge kunstenaars: Hans Hollenbach, Bob Kemper, Wim Kok en Niko Bekkum. Tegelijkertijd werden tentoonstellingen geopend op het goederenstation Noord (in de polder in de buurt van Alexan- drië), in het komplex aan de Vierhaven- straat en op station Feijenoord. Zij zijn bedoeld als een ontmoetingsmogelijkheid tussen personeel en kuituur. Deze exposi ties, die voor de N.S. worden georgani seerd door een bureau voor kunst en kijl- tuur (adres: Straatweg 168, Rotter dam), zullen in de loop van dit jaar overal in den lande te zien zijn. Het kontakt tussen werknemer en kui tuur wordt op het ogenblik door vele be drijven bevorderd. Wij behoeven hier slechts te denken aan de aktiviteiten v.... de Scheepvaart Vereeniging Zuid met haar maandelijkse kunstbijlage. Toch is het experiment van de N.S. van unieke allure, omdat het zo'n uitgebreide kon- frontatie-mogelij kheid biedt Men is na melijk voornemens alle stations bij de exposities te betrekken. De heer Van Ballegoyen de Jong zei dan ook: „Dit is meer dan een tentoonstelling. Dit is een demonstratie. Naar mijn mening is dit een gedurfd plan binnen het wij de bedrijf van de Spoorwegen." Het ligt niet in de bedoeling alleen fi guratieve kunst te laten zien. Men be oogt een soort rijpingsproces te doen plaats hebben en zo stap voor stap het hele terrein van de beeldende kunst bloot te leggen. De reakties van de werknemers varieerden van: „Geef mij maar Brigitte Bardot" tot „geweldig". Het bureau kijkt thans ook naar moge lijkheden om BB te leveren, maar het zal wel bij Bescherming Bevolking blij- TTET tiental Paaspremières in de Rot- 4-1 terdamse bioscopen laat zich deze week het best samenvatten in min of meer korte kenschetsen, willen wij ieder (zowel exploitant als toeschouwer) zijn rleel geven. Uiteraard overheerst de lichte toets weer, maar avontuur en spanning zijn toch ook ruim vertegen woordigd. Arena en Passage hebben de „Zoon van Vltibber" op hun programma, een door Robert Stevenson geregisseerd ver volg op de befaamde Vlubber-film van enige jaren geleden. Ook nu ziet men weer Fred MacMurray als de verstrooi de professor met zijn vliegende T-Fordje en opnieuw wordt er met het elastische wondermateriaal. dat Viubber heet. uit voerig gegoocheld, zodat men eerzame lieden als kangaroes ziet rondhuppelen en een rubgyspeler rijn ploeg aan de zege helpt doordat zijn kostuum met Vlubbergas is gevuld. Een typische Walt Disney-produktie: gemikt op het eeuwige kind in ons. Centraal, altijd tussen sex en „klassiek" in, houdt het deze week bij het laatste, al ontbreekt het eerste niet helemaal in Girógio. Simonelli's epos „Ursus in de Vuurvallei". Ed Fury is ditmaal de su perkrachtpatser Ursus, manmoedig aan voerder van een herdersvolkje, dat over hoop ligt met de mannen van Koning Lothar en vooral van diens adviseur Hamilan, die een koningsmoord beraamt om zelf de troon te bemachtigen. Hier bij is ook 's koninys dochter Diana inbe grepen, maar die is nu juist de geliefde van Ursus, voor deze bodybuilder reden genoeg doortastend en met succes in te grijpen. Cineac-Beurs komt weer met Karl May aanzetten, ditmaal niet uit de dr. Harald Reinl-koker, maar toch even spectaculair. In „Old Shatterhand" staat een vredesverdrag tussen de Amerikaan se regering en de Apachen onder Winne- 1ou voor de deur, maar schurkachtige gangsters trachten dit tezamen met de Comanches te saboteren. Old Shatter hand helpt Winnetou bewijzen tegen het complot te verzamelen, bijgestaan door de weesjongen Tom. die van één en an der op de hoogte is en het knappe half bloedmeisje Paloma. Onvermijdelijk komt Old Shatterhand tenslotte aan de martelpaal terecht en de aangenomen zoon van Winnetou, Tujunga, moet zijn leven opofferen bij het opblazen van een kruitopslagplaats om hem uit handen van de Comanches te bevrijden. Corso Cinema brengt in de ochtend uren (aanvang elf uur) weer een nieuwe film van de onuitputtelijke Limburger H. van der Linden, die met zijn jeugd films als „Pietje Bell" en „Sjors van de Rebellenclub" al jarenlang getoond heeft, de enige Nederlandse filmprodu cent te zijn, die ln staat is tot de zo fel begeerde continue produktie van Neder landse speelfilms. In „Vrijbuiters van 't woud" heeft hij met een avontuurlijke intrige weer uitstekend profijt getrok ken van de „location"-mogelijkheden van het Limburgse heuvellandschap. Ook Prinses vertoont de film in zijn jeugd- matinees. Harmonie verlengt het aantal kilome ters celluloid, dat reeds op Zorro, de - al of niet gemaskerde Californische volks held uit de vorige eeuw, is verschoten. Ook in „Zorro, wreker der Partisanen" (regie J. R. Marchent) is zijn identiteit i Viubber. o.l. in de Vuurvallei. tr CENTRAAL: 14 j. O f CINEAC-Beurs. Old Shatterhand, 14 F j ^INERAMA: Circus World (prol.) a.l. ooo t COLOSSEUM: Heden sterven Jong. 18 j. OO vr. Cm wo.: Wie past er op de winkel) a.l. OO i vo'rende do Jong. maar geraffineerd CORSO** CINEMA: 's ochtens: Vrij- buiters in het Woud. a.l. OO My fair Lady iprol.i a.l. OOOO GRAND: Irma la Douce (prol.) 18 OOO j HARMONIE: do t m. zo.: Zorro. de f tker der partisanen. 14 j. OO ma tm wo.: De Klokkeluider van Notre Dame, 18 j. OOO KRITERION: Ale de Kater komt a.l. OOO LUMIERE: Liever nog geen bloemen. a.l.. OOO LUXOR: De gele Rolls Royce (prol.J 14 j ooo METRO: 's middags: OO Vr 's avonds pok 18 .1 OO dochter ls De Held vi MONOPOLE: do Rome. 14 J. OO zo.- en wo.-mi.Greep naar de macht, 14 OO ma.-mi Vogelvrij verklaard, 14 j. OO t Jf PASSAGE: De Zoon van Viubber. al t OO PRINSES: Elvls op z'n beet. al. OOI za.- en zo.-mi.: Vrijbuiters in 't woud.: a.l. OO vr - en za-nacht: De Strop. 18 j. zo.-nacht: Leef nu, betaal later. 18 j. OOO c WO.: Maribel y la extrane familier. 14 .1. OO j REX: vanavond: Gezicht achter der Spiegel, 18 j. OOO wege de dood van een sergeant, uit zijn naam allerlei euveldaden bedrijft om hem uit zijn tent te lokken. Hetgeen lukt, maar natuurlijk met voor hen kwalijke gevolgèn. Kriterion is na de lange reeks van „Allez France" overgestapt op een sati rische Tsjechische film, die vorig jaar in Cannes onder de titel „Un jour un chat" de festivalgangers vermaakte. Thans heeft deze sprookjesachtige kome die van Woytech Jasny over het ker- mismeisje Diana en haar wijze, gebrilde kater de titel „Als de kater komt" ge kregen en wie na Henk van Ulsens ver tolking van Herman Heijermans' „De wijze katër" op televisie trek in dit sa tirische genre heeft gekregen, mag zich deze Tsjechische proeve van bekwaam heid niet laten ontgaan. Lumière heeft een nieuwe Doris Day op het programma staan, „Send me no Flo wers" („Liever nog geen bloemen!") van Norman Jewison. een moderne ver sie van Molières „Ingebeelde zieke". Doris' echtgenoot, gespeeld door Rock Hudson, loopt namelijk, ondanks zijn at letische gestalte en blakende gezond heid, met de overtuiging rond, dat hij aan een erstige hartkwaal lijdt en nog slechts enkele weken te leven heeft Dus treft hij alle maatregelen, opdat zijn vrouw na zijn dood niets te kort zal ko men: hij zoekt een mooie begraafplaats - uit en gaat zelfs al op zoek naar een geschikte opvolger als echtvriend van zijn vrouw Zijn beste vriend (Tony Randall) begint al aan een toepasselijke lijkrede, maar Doris zelf weet nog van niets en vermoedt achter de zonderlinge gedragingen van haar man duistere za ken, die iets met een andere vrouw uit staande hebben. Een |ladde Hollywood- komedie met typisch Amerikaanse per siflages op patentgeneesmiddelen en sta- tus-begrafenissen. Metro heeft twee premières op het re pertoire. 's Middags het hyperroman tische „Försterchristel" van F. J. Gott lieb, naar de operette met Franz Gro- the's muziek. Sabine Sinjen en Peter Weck spelen de lieftallige dochter van de keizerlijke boswachter en keizer Franz Joseph zelf, tussen wie een idylle opbloeit rond het kasteel Paaien bij de Hongaars-Oostenrijkse grens, waar zij hem als in overtreding zijnde jager ar resteert, zonde. uiteraard te weten wie hij is. Op het keizerlijke bal lekt dit uit, waar de andere mededinger naar Chris tel':; hand, een na de rebellie van 1848 vogelvrij verklaarde Hongaarse ritmees ter, dan tenminste in de liefde vrij spel krijgt, 's Avonds de zogeheten „voor lichtingsfilm" van Duitse makelij. „Ook uw dochter is ln gevaar", waarin zeven jonge regisseurs in evenveel episodes, gebaseerd op gegevens uit Duitse politie dossiers, uit de doeken doen, aan welke verleidingen een jong meisje wordt blootgesteld. Elke cineast heeft zijn eigen opzet en stijl mogen behouden, wat in een staalkaart van min of meer geslaagde pogingen heeft geresulteerd. Van onze landgenoot Rob Houwer is er het fragment „Vakantie". Tahlia tenslotte brengt de derde Ja mes Bond-film, „Goldfinger", ditmaal niet door Terence Young geregisseerd, maar door Guy Hamilton in dezelfde stijl als zijn voorganger placht toe te passen verfilmd. Na „Dr. No" en „From Russia with Love" Is ook deze aflevering, met Sean Connery als de doldrieste, roman tische geheim agent 007 de nullen voor DAAR IS IE DAN k THALIA: Goldfinger, 18 J. OOO J 't VENSTER: Het Goud van Napels (prol.) 18 j. OOO VICTORIA: vanavond: Arsenicum en i Oude Kant, 14 j. OOO vr. tm wo LD Inspecteur-Generaal.' «J OOO t volgende do.: The Misfits, 18 J. OOO j za.-. zo.-, wo.-mi.: Nieis dan pech,' Amerika's goudvesting Fort Knox: één van de laatste scènes in Guy Hamilton's ,,Goldfinger"-film, waar van Thalia Je première geeft. leefd had, zich geen betere verfilming van zijn boeken kunnen wensen, al is er aan het origineel dan nog wei heel wat gedokterd. James Bond bindt hier de strijd aan met Auric Goldfinger (Gert Fröbe), één van de rijkste mannen ter wereld, die het Britse Empire van zijn goudschat dreigt te beroven door steeds meer goudstaven het land uit te smok kelen. Bond ontdekt na een opwindende achtervolging van Goldfingers Rolls Royce door West-Europa, dat zich in de Zwitserse Alpen een werkplaats bevindt, waar het goud wordt omgesmolten. Prompt loopt hij hier in de val. maar Goldfinger spaart zijn leven om hem ge tuige te laten zijn van zijn grootste stunt: een overval op Fort Knox, de on neembare goudvesting van de Amerika nen. Na zich reeds met vele knappe jongedames te hebben beziggehouden, slaagt hier Bond de opzet te verijdelen dank zij de hulp van Honor Blackman. UW SLIJTER HEEFT HEM! Een luidruchtige stoet nam dins dagmiddag het plein van Zadkine bij de Leuvehaven in- beslag. Enkele hon derden jongelui, allen leerlingen van het Lybanon Lyceum, waren naar het water gekomen om daar een maquette van hun school in brand te steken en te verdrinken. Voorop in de stoet reed een vrachtwagen, waarop de schoolbond jazz produceerde. Vier plechtig in jacquet geklede leerlingen droegen de maquette en één van hen, de „weduwe", liep achter de baar. Zij was de organisatrice van dit al les. Annelies Linsse, die van alle in stanties medewerking had verkregen, zodat ook de politiebegeleiding niet ontbrak. Het in brand steken van het papieren bouwsel, een symbolische daad van de ëindexamenklassen, die hiermee de kroon op hun „kolderdag" wilden zetten, was zó gebeurd. Na een kwartier was alles voorbij en ieder een verdwenen. In het water van de Leuvehaven, dreven de resten van het feest: enkele zwart-geblakerde stuk ken papier en hout. EEN PRACHTIG DRINKGLAS CADEAU, zolang de voorraad strekt, bij aankoop van auto-accessoires of poetsartikelen bij Automobiel bedrijf GERARD VERBEEK, DE GRAEFFSTRAAT U (BLIJDORP). Kenner of leek voor een TTET fantastische ondervindt overal en 41 altijd ongeloof. Meestal wordt het fantastische zonder meer vereenzel vigd met pure fantasie, overspannen verbeelding van min of meer zieke geesten. Merkwaardig is, dat de „nuch- terlingen" nooit kunnen of willen in zien, dat vrijwel alle voorspellingen over onze wetenschappelijke en tech nische verworvenheden van onze tijd een eeuw geleden als fantastische on zin louden zijn beschouwd! Het zou de moeite lonen in een gedócu-j menteerde studie rui te gaan hoezeer het fantastische altijd werkelijkheid is geworden. Op technisch gebied be hoeven wij maar te denken aan visio- nairen als Leonardo da Vinei en Julis Verne, om uit ervaring vast te kunnen stellen, dat het gelijk vroeger of later aan de fantasten" is. De geschiedenis is vol van bewijzen, dat zelfs de meest gewaagde intuïties, profetieën, voor spellingen en visies in de een of an dere vorm en op een bepaalde schaal realiteit werden. Nog geen dertig jaar geleden behoorden ons nu vertrouwde zaken als ruimtevaart, computers, open hartoperaties en kernenergie tot de pure „science-fiction". Iemand die over deze dingen zijn mond durfde open te doen werd niet serieus geno men, hij liep zelfs grotp kans onmoge lijk te worden gemaalS. Uit alles blijkt, dat niet het zogenaamde „gezonde verstand" (hoe nuttig en gewenst ook op het vlak van het dage lijks bestaan) een betrouwbare gids is voor onze inzichten in het onbekende, maar dat veel meer aandacht dient te worden besteed aan alles wat de „fantasten" hebben te zeggen. De be nadering van een andere werkelijk heid dan die ons vertrouwd is, vereist ook een andere manier van denken. Wie verder wil zien dan zijn neus lang is, moet durven breken met het geijkte denkpatroon en daarbij besef fen, dat onze dagelijkse ervaring maar een miniem facetje is van een onein dig grote werkelijkheid. De afwijzing van het fantastische heeft vele oorzaken. Het is niet alleen en zelfs niet voornamelijk kortzichtig heid, die de mens belet het fantas tische als mogelijkheid te aanvaarden. Veel belangrijker is de vrees dat het vertrouwde patroon van zijn dagelijks leven en van zijn denkwereld bedreigd wordt en dat lang gekoesterde over tuigingen en opvattingen onwaar blij ken te zijn. A L deze overwegingen kwamen in ons op, nu de wereldpers met grote kop pen de mening van vooraanstaande Russische geleerden annonceert, dat wij radiosignalen ontvangen, die af komstig moeten zijn van intelligente wezens uit de verre ruimte. Wij schre ven er reeds over in ons blad van 17 december 1964. De theorie van andere bewoonde planeten is reeds oud. Als zoveel andere „on mogelijke fantasieën" is bok de theo rie, dat onze menselijke beschaving er slechts één van miljoenen andere civilisaties is, waaronder véél hogere dan de onze', plotseling uit de science- fictionsfeer" gerukt. Het maakt nau welijks verschil of de ontdekking van het intelligente patroon van radio- seinen juist is of niet. De waarschijn lijkheid van ander en hoger leven in het heelal is zo groot, dat deze als een zekerheid kan gelden voor ieder die weet, dat het slechts een kwestie van tijd is dat een strikt bewijs zal volgen. De betekenis van deze wetenschap over treft letterlijk alles wat tot nu toe door de mens ontdekt is. Het is in het be stek van eert artikel zelfs onmogelijk om de punten aan te duiden, die deze betekenis markeren. Wij moeten vol staan met slechts enkele essentiële gezichtspunten. In de eerste plaats impliceert de moge lijkheid van veel hogere beschavingen dan de onze een vrijwel ongelimiteer de scala van fantastische mogelijk heden, die eventueel buiten onze eigen ontwikkeling om en deze zelfs doorbrekend in de nabije of verre toekomst kunnen worden gerealiseerd. Aangezien onze historische *ervaring zich slechts uitstrek' over een kleine 5000 jaren, is het mogelijk dat er pre historische kontakten zijn geweest tussen bewoners van andere hemel lichamen en de mens. Zeer veel on verklaarbare zaken, zoals bijvoorbeeld het ontstaan van de grote culturen aan het begin van de geschiedenis, de spo ren van hoge intelligentie in de pre historie, de astronomische kennis die blijkt uit vondsten die pre-historisch rijn gedateerd, zouden verklaard kun nen worden uit hogere kennis die door buitenaardse wezens aan de mens is overgedragen. Het raadsel van de mythologie, met al zijn uit de hemel neerdalende en op stijgende goden en zijn vreemde we zens, de talrijke oeroude berichten en sagen over .stalen vogels", „blinkende gestalten" en bliksemende luchtsche pen, de verhalen over onaardse para dijzen en oorden van verschrikking, dit alles kan worden teruggebracht tot oer-noties over vreemde werelden, vreemde wezens en bezoeken van deze wezens aan onze planeet. Ook de „bovennatuurlijke" verhalen uit de bijbel zouden een totaal andere achtergrond krijgen in het licht van deze theorie der interplanetaire rela ties. Alles wat als bovennatuurlijk wordt beschouwd kan op een hoger niveau van ontwikkeling en bewust zijn natuurlijk zijn; het is maar op welke geestelijke hoogte men staat en in welke wereld men leeft! Alles wat men zo klakkeloos mytische verbeel ding en naïeve en primitieve voor stelling noemt, kan eenmaal een veel hoger inzicht blijken dan de „mon- dige" mens van onze tijd ooit kan vermoeden.

De Havenloods | 1965 | | pagina 9