ONGHOÖFUJkE AANBIEDING AUTOCROSSCLUB „PICO" WEER NAAR ENGEUND r?*^"r :tt s.c monteur of leerling-monteur BAMKSTE1 HASSELT Nog geen tekort aan sportvelden Mammoet-schepen brengen grote problemen met zich e ALLEEN voor HAVENLOODS-LEZERS! Onderwijsexpositie in Ahoyhal MEISJES ADMINISTRATIEVE MEDEWERKER ASSISTENTE pE HAVENLOODS DONDERDAG 22 APRIL 1965 Kinderspelen op Koninginnedag Daar het niet mogelijk is, alle kinde ren via de scholen te bereiken -willen enkele wijk-verenigingen alsnog de gele genheid openstellen om zich voor kinder spelen aan te melden. Zoals reeds eerder gemeld worden de volgende spelen gehouden: voor leerlin gen uit de le klas L.O.: blokjes rapen; 2e klas: zaklopen; 3e klas: autoped-race; 4e klas: kruiwagen-race; 5e klas; hinder nislopen en 6e klas boogsprietlopen. De 10 besten van elk spel uit elke wijk nemen deel aan de eindspelen op bevrij dingsdag, 5 mei. De winnaars krijgen een bustocht aangeboden, en de deelne mers op die dag een reep chocolade. Uiterlijk tot en met 23 april kunnen kinderen zich nog melden: voor Oost: bij ver. „Singelkwartier, dhr. J. Wolt huis, Halleystraat 19b: voor West: bij het clubhuis Jeugdhaven-West, Westfran- kelandsestr. 40; voor Nieuwland bij club huis Jeugdhaven Nieuwland, Albardastr. 69; mej. Bootsman, óf bij de heer Hen- rion Verpoorten, clubhuis St. Joris-Doele Doeleplein. de Tijdens de jaarvergadering van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Op voeding (SBLO) constateerde voor voorzitter, A. de Jong.d at het aantal in Schiedam beschikbare sportvelden be slist niet onbevredigend kan worden ge noemd. Bijzonder met het oog op de ver enigingen die naar een eigen terrein uit zien, is het gewenst dat thans eens de Sportnota, waaraan nu reeds zes jaar wordt gewerkt, gaat verschijnen. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer G. P. Jansen van „De Watervrienden" aan het bestuur toegevoegd. Secretaris T. C. Put ters had zich niet herkiesbaar gestel'd. en in diens plaats werd gekozen de heer C. J. M. Bolmers, tot dusver penningmees ter. In deze vacature werd de heer L. v.d. Kraan benoemd. Er werd over ge klaagd, dat de huur der tennisbanen aan de hoge kant is, voor een halfjaar moest f3400 huur worden betaald aan de ge meente. Getracht zal worden tot verla ging te komen. Klachten werden ook geuit over het feit dat de wielerbaan nog steeds niet ge reed is gekomen, doordat de grond blijft verzakken. Hieromtrent wordt met ex perts overleg gepleegd. Aangedrongen werd om zo mogelijk te komen tot ver plichte sportkeuringen. Ook over de bouw van de nieuwe sporthal werden nog enke le mededelingen gedaan. HET is nog niet zo lang geleden dat Autocrossclub „Plco" werd opge richt. Ongeveier een half jaar geleden kwamen in Snackbar „Pico" aan het Raadhuisplein in Rozenburg de heren Ike van de Wal (33), Oor Weatdijk (35) en de eigenaar van dit eethuis, de heer Piet J. Noorlander (30) bijeen om de autocrossclub op te richten. Met de naam had men geen moeilijkheden want de eerste letters van de voornamen bleken wonderwel te kloppen met de naam van de zaak. Ike was degene die het jangst aan autocrossen deed en hij bracht als eerste inzet ongeveer 35 gewonnen be kers mee. Nu bevat de enorme beker- kast veertig grote bekers, verscheidene medailles, plaquettes, lauwerkransen en standaards, want ook de heer Noorlan der wist alleen in de laatste wedstrijden vier eerste prijzen (bekers) te verove ren. Nu gaan de heren voor de derde Vervolg van pagina 1 al met scharnieren gaat uitrusten. Mis schien komt dat door het feit, dat men in scheepvaartkringen nog geen ernstige behoefte voelt aan een dergelijke voor zorgsmaatregel. Maar het is heel goed denkbaar, dat men die behoefte wel zal gaan voelen, wanneer de schepen nog groter worden dan thans het geval is. Maar voor die tijd zullen nog vele proble men moeten worden opgelost, want een onafhankelijke beweging van het voor schip ten opzichte van het achterschip vooral in zijwaartse richting zal toch wel het een en ander vergen van het navigatiesysteem. keer naar Engeland, officieel uitgenodigd door een autocrossclub die te Wimble don grote crosswedstrijden organiseert. „Dit kost ons geen cent", zegt Piet Noorlander, „alles betalen die Engelsen, vracht, overtocht, benzine en verblijf, want we zijn daar zes dagen. Dat kan ook gemakkelijk als u weet dat daar on geveer veertigduizend mensen naar die wedstrijden komen kijken. Ook in ons land wordt het zo langzamerhand een sport voor kijkers en wij hopen het nog eens mee te maken, dat deze sport po pulairder wordt dan voetballen. Verder is het niet alleen een groot ge noegen om op wedstrijde, te rijden, maar er zit van alles aan vast. Zo ma ken we zelf onze wagens. Ik rij bijvoor beeld in een ding waarvan de carrosse rie van de Volkswagen stamt en het chassis van een Ford. We slopen zo'n wagen dus bijna helemaal en gaan hem dan weer opbouwen. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van u-balken, want je moet iets stevigs hebben om een ander opzij te kunnen zetten. Trouwens, die wagens wegen ongeveer duizend kilo, dus het moet wel met enig geweld gaan. Ongelukken komen niet voor. Het pu bliek staat afgesloten op veilige afstand en de renners dragen helmen en zitten aan de balken vastgesjord met veilig heidsriemen. Daarbij zit je als het ware in een beschermende kooi van ijzeren stangen opgesloten en voor de ogen gaat in de meeste gevallen een rennersbril." Op de sintelbanen en gladde terreinen worden snelheden van 120-130 kilometer bereikt. In het terrein ligt de gemiddel de snelheid op ongeveer 80 kilometer. Soms gaat het er wel wat ruw aan toe, want op alle mogelijke manleren mag er worden gepasseerd. Er is zelfs 30 APRIL i beker beschikbaar voor de r die Bodemindustrie Een ANDER PUNT, dat eigenlijk van veel meer direct belang is, wordt ge vormd door de vraag of het manoeuvre ren met dergelijke grote schepen specia le gevaren met zich brengt. Daarbij moet men in het oog houden, dat men eigenlijk eerst de schepen bouwt en pas later de praktijk gaat bekijken, want proeven in laboratoria leveren nooit af doende gegevens op. Gebleken is. dat schepen van 100.000 ton veel goedkoper kunnen varen dan schepen van bijvoor beeld een zestigduizend ton. Zelfs het feit, dat deze mammoettankers geen ge- bruik kunnen maken van het Suezkanaal, waardoor zij vanuit de Perzische Golf via Kaap de Goede Hoop naar Europa zullen moeten varen, kan niet voldoende gewicht in de schaal leggen om de groot- te van de schepen te beperken. t I De Shell International Marine heeft onlangs een studie gemaakt van de navi- gatie met mammoettankers, zowel op zee als in de havens. Schepen van ongeveer 150.000 ton hebben een diepgang van ruim vijftig voet. Volgens de studie van de Shell zouden schepen met een diepgang van vijftig voet al uiterst zorgvuldig moeten navigeren op de Noordzee, waar de grootste diepte in de vaarroutes 63 voet is. Bovendien moet men rekening houden met de vele wrakken, die op de bodem van de Noordzee liggen en met verschuivingen van de zeebedding. Er zal dus een nauwkeurige studie van de bodem van de Noordzee nodig zijn, voordat men schepen, die meer dan vijf heid water onder de kiel bepalend voor de navigatie. Pas wannneer dat onderzoek voltooid zou zijn, zou het varen met sche pen van 200.000 ton, die 56 voet diep ste ken, op goed afgebakende routes met éénrichtingverkeer mogelijk zijn. Ook een grote concentratie van mam moettankers brengt problemen met zich mee. Reeds nu is het zo. dat de Loods- dienst voor Hoek van Holland rekening houdt met de binnenkomst van een der gelijk grote tanker. Deze schepen begin nen reeds lang van te voren af te rem men om niet met een te grote snelheid aan te lopen op de grote concentratie van schepen voor de monding van de Waterweg. Zij worden ook zo snel moge lijk voorzien van een loods om het gevaar voor aanvaringen, wanneer zij lang moe ten wachten temidden vafi andere sche pen, zo veel mogelijk te beperken. Om een indruk te geven van de grote krachten, die op een dergelijk schip in werken, het volgende. Een tanker van 65.000 ton, die op volle kracht vooruit vaart, heeft elf-en-een-halve minuut no dig om volledig tot stilstand te komen. In die tijd heeft het schip een afstand afgelegd van bijnr J" gelijk schip neeft geveer 450 meter. Met dit alles moet men wel degelijk rekening houden, wanneer steeds meer schepen gebruik zullen maken van Euro poort. Zo zal ook nog het gebruik van sleepboten in de haven een onderwerp van studie uit moeten maken, omdat men zich thans nog afvraagt of een grotere sleepbootkracht niet te preferen is bo ven een aantal kleinere sleepboten. De ervaring zal echter moeten leren hoe ver men in dit opzicht zal moeten en willen gaan. Maar het is in ieder geval duide lijk, dat de havens en de technische om- 1 standigheden zich zullen moeten aanpas- sen aan de afmetingen van de schepen •n niet andersom. land waar „stockcar-racing" noemt worat meestal op de gladde baan gereden en zo ontstaat een vorm van de ook hier bekende speedway. Aan de nummers 33. 34 en 35 zijn de leden van „Pico" herkenbaar. Naast de races van de NACO (Nijmeegse Auto Cross Organisatie) en de Evaco (Eerste Voorschotense Auto Cross Organisatie) worden er ook races door particulieren georganiseerd. Deze laatste races doen de sport in de meeste gevallen geen goed. Het crossen is een zuivere week end-sport, die meestal op zondag wordt verreden. DE HAVENLOODS organiseert AV0NDR0NDVAART met de salonboten „PRINSE PLAAT", „STAD ROTTERDAM", „REGENTESSEPLAAT" en „PRINSESSEPLAAT" op 30 april a.s. (Koninginnedag). Muziek en verfrissingen aan boord. Prachtig uitzicht op het vuurwerk. Vertrek pl.m. 19.30 uur vanaf-de Spido-ponton, Willemsplein. Af meren na het vuurwerk. Voorverkoop van plaatsbewijzen uitsluitend aan het kantoor van DE HAVENLOODS, Westblaak 25, Rotterdam. Kinderen 4 t.m. 14 jaar fl.50 Volwassenen f 3.00 Géén telefonische reserveringen! Slechts een beperkt aantal kaart jes beschikbaar! Evenals vorig jaar is er ook dit jaar een Nationale Onderwijs Tentoonstelling georganiseerd in de Ahoyhal te Rotter dam. Deze tentoonstelling gaat uit van de Stichting Nationale Onderwijs Ten toonstelling en omvat zeer veel wetens waardigs omtrent het onderwijs van kleu terschool tot gymnasium. De tentoonstel ling is geopend van 23 tot en met 29 april alle dagen van 918 uur en de toe gangsprijs bedraagt twee kwartjes. On deze expositie zijn stands te bezichtigen die zijn ingericht door alle mogelijke le- - véranciers van leermiddelen en school- meubelen. Daarnaast heeft men ook verschillende bedrijfsscholen ingeschakeld, die hier zul len tonen wat zij voor de werkende jeugd doen. De gemeente Rotterdam heeft een groot paviljoen (500 m2) tot haar be schikking waar jongens en meisjes van alle takken van onderwijs o.a. ook het nijverheidsonderwijs; kappersschool en de tuinbouwschool demonstraties zullen geven. Deze demonstraties worden aan gevuld met films en dia-vertoning. Op het terrein staat een groot informatie-pa neel opgesteld waar men zich via een drukknopsysteem en gloeilichtjes kan oriënteren. Er zullen conferentie-dagen worden gehouden voor leerkrachten, waarbij vooral het verkeersonderwijs on der de loep zal worden genomen. GEVONDEN VOORWERPEN RIJ POLITIE EN VINDERS De hierpnder vermelde gevonden voor werpen zijn te bevragen aan het Hoofd bureau van Politie te Schiedam, dage lijks van 8.00—17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: Ring met 5 sleutels; 5 kleine sleutels; lipssleutel; lipssleutel; bril in étui; ring met 5 sleutels; sleutel met leertje; étui met 6 sleutels; ring met 3 sleutels; lini aal; 3 cementeimmers; dameshorloge; 1 paar dameshandschoenen; (R) schoen; 1 paar herenschoenen. Te bevragen bij de vinders: Kindervestje, Tanis, Loeff straat 36; kindermuts, v.d. Gaag Westfrankeland- sestraat 101; kinderpetje, Snijder, Archi- medesstraat 5a; sjaal. Reedijk, v. Maa- nenstralat 24; jack, v.d. Kamp, Maas- damsestraat 6; sjaal, Merke. Molensin gel 71; (L) handschoen, Groeneweg Nieuwsticht 4; kinderringetje, Snijder. Arohimedesstraat 5a; step, Meivogel, St Liduinastraat 71b; hoorn, Buitenhuis Groen van Prinstererlaan 57; tabakszak. Verberk, Pr. Fr. Hendrikstraat 6; hon- denriem, Prins, Vlaardingernijk 201 agenda met inih., Blois P. Potterstraat 4a; kist, Kind, Populierenlaan 40; bruin zwart hondje, Martens, Moienwerf 12; Hl. Ambacht; damesportemonnee met inhoud, Wies Dr. Wibautpiein 18; kin derportemonnee met inh., Jansen, Xoe- koekslaan 36; diplomatentas, In 't Veld. Portugaelsestraat 20; portemonnee met in/h., Verzeijden v. Heuven, Goedhart straat 49; damesportemonriee. Hettinga, dr. Wibautpiein 68; ballooint, Voogt, Niemansdorpsestraat 7a: mes, Gerritsen Oude Maasstraat 10; sleutels, Voiletoiegt, Nw. Damlaan 716; étui met 3 sleutels, Wijnnalen, Burg. van Haarenlaan 923, lipssleutel, Krijs-Vloemans Kotterdamse- dij'k 258- Jazz in „B-14" Vrijdag 30 april (Koninginnedag) een concert van de Rotterdamse Jazz Sociëteit „B-14" in Gebouw De Heuvel, Laurens- plaats 5. Medewerking verlenen; The Harbour Jazzband, het Kwartet Kees Kooy en het Kwartet van Herman Bakker. Toegangsprijs 2,50, aanvang 21.00 uur. Einde 02.00 uur. Mejuffrouw Marie Hakkert is dins dagavond, tijdens de feestavond van de mandolinevereniging O.N.I. (Ont spanning na Inspanningin gebouw Arcade, gehuldigd ter gelegenheid van haar 50-jarig lidmaatschap van deze vereniging, die eertijds door haar vader werd opgericht. Mejuffrouw Hakkert bespeelt behalve de mando line ook de mandola, de viool en de lias. Dat laatste heeft zij zichzelf ge leerd. Viool heeft zij op het conser vatorium leren spelen. Schiedamse Agenda Donderdag 22 april; Vlaardingjerdijk 1, biljartvereniging Entre Nous, biljartwed strijden, gebouw Marijke, accordeonver eniging Fantasie, contactbij «nkomst, Musis Sacrum, toneelver., „Gerijd"; Ire ne. wijkv. der Nejf* Herv. gemeente, to neelavond en tombola. Vrijdag 23 april: Musis "Sacrum, S.H., toneeluitvoering; ïfgrijke, accordeonver eniging Fantasief'i contactbijeenkomst, Irene, Schiedamse Accordeonvereniging Kunst door Oefenilk, concert, Plantage, St. Joris, herdenking Zaterdag 24 april: Irene geref. jeugd- societeit, contactbijeenkomst. Tivoli, EHBO, straatcollecte, Musis Sacrum, to neelvereniging Othello, toneeluitvoering, zaal Opstandingskerk, chr. gymn. ver. DOK, toneeluitvoering Nieuwland, 3 uur, Chr. vereniging voor lich. opvoeding ODO mars met muziek, Arcade, Ned. kath. bond St. Willebrordus, cabaretavond. BAKVIS LIET HaaR SCHIP TE WATER De zestjeajarige Anita Pieters, dochter van dr. L. j. Pieters, een der directeuren van de Alg. Scheepvaart Mij. Hudig en Pieters, hjfeft op zaterdag op de werf van Verolme fe Heusden, een bevoorradings schip gédbopt. dat haar naam ,,Lady draagt. De „Lady Anita", die lage heeft van 499 brt., zal niet latforms bevoorraden met brand- drinkwater, industriewater en Tr__ n, maar kan eveneens dienst doeq als sleepboot en brandblusboot. De „Lady Anita" is het derde schip van èen serie van vier, die door de n.v. Dienstverlening Buitengaats te Rotter dam zijn besteld. De taak van dergelijke bevoorradingsschepen is bijzonder be langrijk, gezien het grote aantal boorto rens op de Noordzee, waarvan de exploi tatie bijzonder kostbaar is, zodat tijdver lies moet worden vermeden. HORIZONTAAL: 1. plaats in N.-Holland 6. drassig land i 11. anders genoemd 12. boerderij 13. gelijk 14. open plek in bo* ■j 15. apelleiding 16. vrucht 17. plaats in N.-Holland 18. verstand 19. boom 't 20. kwebbelen 21. bestemming 22. Romeinse rijk (afk.) i 23. geschenk 24. liefdegod 25. sportfestijn (afk.) 26. de moéd hebben 27. metselspecie 28. koor 29. eiland in Ierse Zee 30. benauwd aan de hand Oplossing van 40. gemalen ichora 13. rij 41. puzzel 14. metalen staafje 42. stok 15. afgod 43. rijgpen 17. bezit 44. onverwacht 18. Romeins keizer 45. soort verbod 20. soort kuit 46. meisjesnaam 21. gewoon 48. een zekere 23. limiet 49. vreugde 24. soort lucht 50. sterrenbeeld 26. tijdmaat 51. arbeidzaam 27. slot 52. laatig, hinderlijk 30. hersens 53. gevouwen vel papier 31. knol 32. talmen VERTICAAL: 33. schuimen, opbruisen 1. zware golf 34. krijgsgod 2. verlichtingsartikel 35. muze van minnedicht 3. lokaal 36. gewicht 4. vogel 39. stuiten 5. familielid 40. oorlogstuig 6. soort onderwijs (afk. 41. Russische rivier 7. grondsoort 42. deel van het jaar 8. zwijn 43. inentstoffen 9. orde 45. kledingstuk 10. snel slijtend 47. metaal 11. branden 49. godin der aarde 12. negerwljk van New 50. deel van bijbel (afk Vork 51. in orde (afk.) deze puzzel elders in dit nummer Met „De Havenloods" steekt u de 0 Vrijdag 23 april geeft Albert de Klerk, organist te Haarlem, een orgel- rnnPlirr_ntje <Je |oef af I bespeling op het koororgei in de st. concurrentie ae loet ar Laurenskerk, Rotterdam. Aanvang 12.45 uur. HELDERS van de WALL n.v. COOLHAVEN 200 POSTBUS 4S9 ROTTERDAM zoekt voor spoedige indiensttreding: ter opleiding in de administratie. Aanmelding dagelijks tussen 9.3016.30 uur. Desgewenst kan telefonisch een afspraak ge maakt worden voor een onderhoud in de avonduren. Sollicitatiebrieven kunnen gericht worden aan de afdeling Personeelszaken: COOLHAVEN 200 ROTTERDAM Zijn werkzaamheden zullen onder meer bestaan uit het controleren van de buitenlandse haven- kosten afrekeningen qn de verdere verwerking hiervan. Tevens kan op haar bemannings- en rederijafdeling een accurate worden geplaatst, die na een ruime inwerk- periode de gage-afrekeningen enz. kan verzorgen. Leeftijd circa 18 jaar: M.U.L.O'.-opleiding vereist. ABBINK ZONEN N.V. TRANSPORTBEDRIJF V. vraagt zo spoedig mogelijk Aanmelden: Gustoweg 87 - Schiedam - Telefoon 266690. PRIJSVOORDEEL 250. TIJDELIJK VAK B25.- VOOR Jt, Hoog.nbo.ztm biedt U dit bankstel vóor'f Ï75,- li leest het goed. En als li ziet wat U voor dit geld alle maal krijgt dan mag U gerust Uw ogen uitwrijven: Een royale 3-zilabank plus 2 fauteuils, elk met losse polyether kussene met afneembare bekleding (d.m.v. ritssluiting). Bijzonder practlschl Bovendien rusten de kussens op een verende onderlaag, dut dubbele vering. De arm leuningen zijn met '„sky" bekleed en polyether Sleur eti bekleding van hat bankstel: welke U maar wilt. Heus, dit is een aanbieding die l> beslist nooit en nergens meer zal aantreffen. Verkoop rechtstreeks tan particulieren 100% fabrieksgarantie credietservice mogelijk 9000 M* toonkamers dagelijks vrij te bezich tigen, ook op zaterdag reiskostenvergoeding ROTTERDAM-GRONINGEN-EINDHOVEN-AMSTERDAM BIJPASSENDE SALONTAFEL VJ. F. 4250

De Havenloods | 1965 | | pagina 11