V erkeersborden worden bij ontwikkeling aangepast ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN^ Ilfi De Jonge Garde organiseert voor 18e maal Julianatocht plaatsen #élllSP\ uurwerk zien vanal de boot PE HAVENLOODS DONDERDAG 22 APRIL 1965 Dit bord laat er geen twijfel aan bestaan, dat keren op deze weg Perboden is. Borden als „opspattend grint" en ,#plit' worden vervangen door dit bord. Verboden voor bromfietsers". Verwacht mag worden dat ook in de wettelijke taal afgestapt wordt van het omslachtige „rij wiel met hulpmotor". Geen borden meer van „Kijk niet in de lucht, maar op de weg". Dit bord geeft duidelijk de mogelijkheid van laag over vliegende vliegtuigen,han. Ejnde van een bepaalde maxi- m0nsnelheidsgebod. Dit is in ons land zeer wenselijk, aange zien het op dit punt nogal aan logica en duidelijkheid schort, Dit zUn enkele voorbeelden van de aanbevelingen, die de United Nation* Conference on Road and Motor Transports in Geneve in 1949 heeft gedaan. ^LHOEWEL ons straatmeubilair niet zulke rigoureuze wijzigingen zal ondergaan als in de dertiger jaren is gebeurd, mag men verwachten dat het straatbeeld er althans op het gebied van de verkeersborden over enige jaren wel heel anders uit zal zien dan nu het geval is. Wat is er namelijk aan de gang? Professor Belinfante heeft in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat onze wegenverkeerswet onder de loep genomen en hij zal niet alleen alle verkeersregels, vastgelegd in de wegenverkeerswet en in het wegenverkeersreglement onderzoeken, doch ook onze ver keersborden bezien in hoeverre deze nog bruikbaar zijn voor de toe komstige jaren. Allerlei kwesties zoals de voorrangsregeling, de plich ten en rechten van de bromfietsers en de voetgangersfaciliteiten komen ter sprake. Binnen afziehbare tijd zal een geheel herziene wet nieuwe, op vele punten afwijkende regels stellen. De wegenverkeerswet zal m.i.v. 1966, zo ligt het in de bedoeling, in herziene vorm worden toegepast. Voor tal van aanwij zingen voor de weggebruikers zoals die door verkeerslichten en verkeersborden worden gegeven omdat nu eenmaal geen universitaire regels" betreffende rijden, parkeren en wat diee meer zfj voor alle wegen kunnen worden vastgesteld, zullen ook In de toekomst allerlei borden moeten dienen voor bepaalde geboden, verboden en aanwijzingen betreffende bepaalde weggedeelten. Toen bijvoorbeeld de auto op onze we gen nog een zeldzaam verschijnsel was en dat is nog geen vijftig jaar geleden behoefden ook niet dan bij uitzondering speciale bepalingen voor autoverkeer te worden gegeven. Thans zijn aanduidingen zoals het bord „autoweg" niet meer uit onze samenleving weg te denken. De ge compliceerdheid van factoren zoals snel heid van het verkeer en werken aan de wegen die met zich brengen, vereist in de toekomst aanduidingen die zeer tijdig te voren en op extra duidelijke wijze de automobilist waarschuwen voor min of meer onverwachte wijzigingen in het weg- beeld. Het is in dit verband te verwachten dat het bord „wegversmalling", dat thans officieel nog één uitvoering kent, voor de toekomst ook door borden zal kunnen wor den vervangen, die duidelijk een meer ge detailleerd beeld geven van het verloop van de weg. Internationaal In overleg Juliana Tocht onder auspiciën van de christelQke jeugdvereniging „De Jonge Garde" van stort. De organisatoren hopen, die dag alle wandel-enthousiaste Rotter dammers en velen uit het gehele land als deelnemer te mogen ontvangen. Vorig jaar namen ruim 1850 wandelaars aan deze tocht deel. Dit jaar verwacht men meer dan 2.000 inschrijvingen. De route voor deze achttiende tocht wijkt sterk van de vorige routes af. Het is een meer experimentele route, die door de tunnel voert, langs de Metro-werken, over de Maasboulevard en dan vla de Maasbruggen weer zuidwaarts gaat. Na de Maasbruggen zullen de wandelaars zich splitsen: de 12 kilometer gaat via de kortste weg terug naar de finish, terwijl de overigen naar IJsselwonde en Lom- bardijen gaan. (De 8-kilometer-lopers blijven in Rotterdam-Zuid.) Alle deelnemende groepen ontvangen een met de hand vervaardigde groeps- prijs. Deze, een miniatuur houten vogel. 11 e van oorsprong Nederlandse ontwer- pen voor verkeersborden blijken in de praktijk zo goed te hebben voldaan, dat zij allenga ook in andere Europese landen werden ingevoerd. Reeds van het begin af was hierbij een streveh merkbaar In verschillende landen voor dezelfde aan duiding ook een bord met een althans ge lijkend symbool te gaan gebruiken. De toeneming van het internationale verkeer heeft verdergaand internationaal overleg noodzakelijk gemaakt. Het is dan nu ook TENTEN door de beperkte afmeting van het onder bord ook niet duidelijk leesbaar is. Voort» zal geen enkele buitenlander nu nog weten waar hij aan toe is. Bedenken we dat in feite in dit ver band niet gewaarschuwd behoeft tf wor den voor die bomen, maar dat het in feite er om gaat de bestuurder van hogere (dus vracht-) auto's er op opmerkzaam te ma ken dat het wegprofiel breder is dan de vrije ruimte op enige meters daarboven, dan is er alle aanleiding een symbool te kiezen dat voor zulke situaties," ook door andere oorzaken dan bomen, kan dienen. Zulk een aanduiding zal door veelvuldiger gebruik een bekend beeld gaan vormen, terwijl het een internationaal éénvormig begrip kan worden dat in bergachtige streken bijvoorbeeld ook kan dienen op plaatsen waar overhangend gesteente (rot sen) een dergelijk gevaar voor het weg verkeer oplevert. Een belangrijke gevaarsaanduiding waar voor we ook graag een symbool zullen zien, i* de waarschuwing om de wegge bruiker te attenderen op de mogelijke aanwezigheid van tegenliggers op een weg gedeelte waar men die niet verwacht. Het tot nu toe in ons land gebruikelijke „on derbord" met gelijkluidende tekst zegt ook weer niets voor de buitenlandse weg gebruiker en we hopep niet dat we in Nederland de onduidelijke driehoek met twee tegengestelde pijlen (één naar boven en één op de punt staand) zullen krijgen. Immers, in feite geldt de waarschuwing uitsluitend het tegemoetkomend verkeer: dèt verkeer levert gevaar op en dus is een wit driehoekig hord met rode rand en één pijl, naar beneden gericht, o.i. de enig juiste aanduiding. Dif is een inhaalverbod in Halfweg in 1932. Het blad „De Auto" gaf destijds het volgende vernietigende commentaar: „Het gemeentebestuur van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude heeft het noodig geoordeeld de kans op verkeers opstoppingen te vergrooten door voor het desbetreffende deel van den hoofd weg Amsterdam-Haarlem een verbod tot voorbijrijden van vóórgaande motor rijtuigen uit te vaardigen Veilig voor ieder Wea werpen, maar we laten dit voorlopig over aan de normcommissie. We zullen echter hopen dat de herziening van onze wegen verkeerswet en de daaraan verbonden wij zigingen in de vormgeving der verkeers borden zullen leiden tot een overzichtelijk, maar vooral veiliger wegverkeer. We willen echter met nadruk stellen dat die middelen door de weggebruikers moe ten worden gebruikt, d.w.z. dat ieder meng afzonderlijk mede verantwoordelijk is voor een veiliger en vlotter verkeers afwikkeling. Slechts wanneer men zich dat bewust is en daar ook naar handelt, is het mogelijk dat het doden- en gewon den-cijfer en de „blikschade" tengevolge van onze verkeersfouten, drastisch worden verminderd. Dat dit laatste hard nodig is, blijkt wel voldoende als men erbij stilstaat dat er jaarlijks in Nederland circa 2000 doden vallen als slachtoffers van het weg- TOEGESTAAN Een gelukkige omstandigheid Is dat in Nederland de verkeersseinen zoals de verkeersborden officieel heten in normen zijn vastgelegd. Normen worden opgesteld door de normencommissie* van het Nederlands Normalisatie-instituut te Den Haag. Allerlei belangengroepen zijn hierin vertegenwoordigd en door geza menlijk overleg komt er een norm tot stand waarover die groepen het eens zijn. In de „normcommissie X „Verkeersselnen" zijn verenigd vertegenwoordigers van de Rijksoverheid (wetgever), van de gebrui kers van de weg (zoals de KNAC), van de zijde van controle-instanties (verkeers politie), van de wegbeheerders (o.a. Rijks waterstaat) en van de zijde van de fabri kanten van verkeersborden. Een selectie, die het vertrouwen geeft dat de in deze commissie tot stand gebrachte ontwerpen voor normen voor verkeersseintn ook van dien aard zullen zijn dat al deze catego rieën zich met de resultaten van de werk zaamheden, dus de verkeersborden, kun nen verenigen. Eenzijdigheid in de opzet van ons systeem van verkeersborden is dus niet aanwezig. Het i* wellicht interessant t* weten, dat de idee van de verkeersborden met sym bolen zoals we die heden ten dage door geheel Europa verbreid vinden, afkomstig is van de Nederlandse normalisatie die destijds dat was omstreeks 1930 de ontwerpen voor de eerste verkeersseinen volgens dit principe aan de overheid heeft aangeboden. In principe onderscheiden we drie soor ten verkeersborden. De gevaarsaanduidin gen of waarschuwingen worden gegeven door middel van een driehoekig bord met de punt naar boven, met rode rand om wit vlak, waarbij een symbool in zwart de aard van het gevaar weergeeft. Een ver bodsbord. dat dus eén beperking voor het gebruik van de weg aangeeft, is altijd rond en voorzien van rode rand; ook hier geeft een symbool de aard van het verbod weer. In feite zijn alle vierkanten of al thans rechthoekige borden, zonder rode rand en met als hoofdkleur blauw, te be schouwen als aanwijzlngsborden. Ook in dit laatste geval geeft een symbool de aard van de aanwijzing weer. Natuurlijk gaat het principe niet altijd op. De combinatie van een blauw bord, echter In ronde uitvoering (b.v. de rlch- tingpijl) geeft een aanwijzing die tevens een beperking (n.l. tot het rijden in een Dit is geen verkeersbord. Men zal het dan ook niet aantreffen op de Coolsingel, wèl echter in het Kralingse Bos. Het doorgehaalde tentje (inter nationale aanduiding voor kampeer- gelegenhedenis ztlfs voor buitenlan ders duidelijk genoeg. zo, dat de Europese landen zich bij de herziening van hun verkeeravéetgeving zo veel mogelijk aanpassen aan de internatio nale aanbevelingen, die in 1949 zijn vast gelegd in de zogenaamde conferentie van Genève. Op grond hiervan worden nu ook tal van Nederlandse borden aangepast aan de internationale richtlijnen, hetgeen de verkeersveiligheid zeker ten goede zal komen. Het volledige assortiment nieuwe ver keersborden is nog niet bekend, en het zal ook nog wel even duren voordat het overal geheel „rond" is en men het over de gehele serie borden eens is. Volgens de principes van de uitvoering en vorm der verkeersborden zal bijvoorbeeld het vierkante blauwe bord met de aanduiding „max. 70 km toegestaan" voor hoofdwegen binnen de bebouwde kommen, dat een aantal jaren geleden door onze minister is ingevoerd, moeten worden vervangen door het ronde witte bord met rode rand, waarbinnen het getal 70 in zwarte cijfers prijkt. Geen enkele buitenlander kent de blauwe, Nederlandse aanduiding en de zo noodzakelijke snelle herkenning van het verkeerssein ls dus voor deze steeds groeiende categorie weggebruiker* niet mogelijk. Minder onderborden VTele verkeersborden zijn thans nog voorzien van zogenaamde onderbor den, die een nadere toelichting op, of een beperking van de aanduiding op het ver keersbord inhouden. Begrijpelijk, ook voor buitenlanders, zijn zulke onderborden wanneer zij bijvoorbeeld een tijdslimiet stellen, mits de aanduiding kort en één vormig ls weergegeven: een bord „wacht- verbod" met onderbord „7—20" voldoet aan deze eis. Iedereen begrijpt dat het wachtverbod dan geldt tussen 7 uur des morgens en 8 uur in de avond. Maar wat te zeggen van een „algemene gevaarsaanduiding" met het onderschrift „overhangende bomen"? Allereerst bevat het onderbord een vrij weinig voorkomend begrip, dat dus bij passeren van snelver keer niet direct opgemerkt wordt en dat ösOTE f7TE kent niet de Rotterdamse ha- ii met zijn machtige zwaaiende kranen, met het gewirwar van sche pen, grote zeekastelen, snelle blnnen- tnnkers en driftige sleepboten. Wie kent niet de geluiden van de scheeps- fluiten, het geratel van ankerkettin gen, het nerveuze slaan van de scheepsschroeven door het water. Dat is de Rotterdamse haven bij dag. Maar wanneer het duister valt, komt er aan die bedrijvigheid nog geen ein de. Want er moet gevaren worden. Dat Is een ijzeren wet, die geen uit zonderingen kent. Een werelldhaven bij avond is minstens even fascinerend als overdag. Want dan worden aan het schouwspel de miljoenen lichten ge voegd die werken in de haven moge lijk moeten maken. Dan schuiven de tich elke nacht. Maar eenmaal per jaar wordt het toch al zo fascine rende schouwspel van de Rotterdamse haven nog tot sprookjesachtige hoogte opgevoerd. Dat is dan op dertig april, op Koninginnedag, wanneer op het Prinsenhoofd een groots vuurwerk wordt afgestoken. En vanwaar zou men dat vuurwerk beter kunnen be kijken dan vanaf het water, de le vensader van Rotterdam. Ons blad stelt een beperkt aantal lezers In de gelegenheid dit unieke schouwspel mee te maken. Daartoe zullen op de avond van Koninginnedag tussen half acht en acht uur vier sche pen van de Spido vertrekken voor een rondvaart door de havens. Tegen half ligplaats kiezen om de opvarenden ii_ de gelegenheid te stellen het vuurwerk van een ereplaats af te zien. De Spidoboti-n, waarmee deze Rotterdam, de Regentesseplaat t Prinsesseplaat. Men kan aan boord stappen aan de Spidoponton, Willems- pleln. Kaarten voor deze vaartocht zijn vanaf heden uitsluitend verkrijg baar op ons kantoor, Westblaak 25, Rotterdam. Telefonisch bestellen is niet mogelijk. Het aantal beschikba re plaateen is zeer beperkt. De prij zen van de kaarten zijn vóór volwas senen drie gulden per persoon en voor kinderen van vier tot veertien jaar f 1,50 per persoon. Oranjekindervereniging naar Wassenaar De Oranje-Kindervereniging „Juliana" te Kralingen organiseert voor haar jeug dige leden op Koninginnedag een tocht naar het dierenpark „Wassenaar". Het vertrek vindt 's morgens om 9 uur plaats vanaf Brouwersstraat 60b. 's Avonds is er een lampionoptocht met medewerking van de Harmonie van de Holland Ame rika Lijn. geplaatst op een voetstukje, is zeker de moeite waard! Elke deelnemer, die de tocht naar behoren volbrengt, ontvangt een speciaal voor deze tocht geslagen medaille met de afbeelding van de St. Laurenstoren. Bovendien zijn er voor de beste groepen op elke afstand prijzen be schikbaar. De afstanden en de inschrijfgelden zijn: 8 kilometer 1,—; twaalf kilometer 1,10; achttien kilometer 1,20, en de 22 en 35 kilometer 1,25. Opgave zo spoedig moge lijk bij J. J. de Kok, Wolphaertsbocht 72b. A. A. van Hengel, Korhaanstraat 79c. mevr. T. Luhrman, Mlllinxstraat 65, J Verzijl, Rollostraat 91, C. van Schouwen, Pieter Stastokweg 247 te Hoogvliet en C H. Smaling, Corn. Outshoornstraat 28 in de Alexanderpolder, of telefonisch Onder nr. 12.60.15. De start en de finish van deze tocht is: Speeltuin Charlois, Carnissesingel, hoek Lepelaarsingel, Rotterdam-zuid. De start tijden zijn: de 35 km vanaf 11 uur v.m.; de overige afstanden 's middags om 2.30 i 1929 nog niet bekend. In In zakelijk opzicht gaat het tegen woordig heel aoed, maar we zijn zo ontzettend cultuurarm. Als ik dat vergelijk met vroeger de mensen lezen niet meer, kijken geen plaatjes meer zoals wij dat deden met onze ouders. Ze zijn te bedonderd 0m nog een bladzij om. te slaan. Veilingmeester Kuipers Nimmer in onze vaderlandse histo rie heeft de parlementaire democratie zulk een dieptepunt van moreel poli tiek verval meegemaakt. Er is slechts één oplossing: eruit met die zuilen- dictatuur en onmiddellijk nationale verkiezingen volgens de volkswil! Telegraaf-lezer STREEKDAG „VUUR" Op zaterdag 24 april wordt in gebouw „De Heuvel", Sint Laurensplaats, de streekdag van lezers van het landelijk orgaan „Vuur" gehouden. Dit blad sti muleert de opwekkingsbeweging in de kerken. Als sprekers zullen optreden ds. W. W. Verhoef van Hoenderloo, Her vormd predikant en ds. D. v. Keulen van Zeist, Gereformeerd predikant. Aanvang 10 uur v.m. Ik heb gewaagd met eigen hoofd te denken en met eigen ogen te kijken. Hiervoor had ik eerst toestemming moeten vrager. Mihailov (Joegosi. schrijver) Ieder jaar produceren de Japanse universiteiten 180 nieuwe scheeps- bouw-ingenieurt, die vrijwel allemaal bij de werven terecht komen. Het overeenkomstige getal voor Nederland bedraagt 3. Ir. 3. C. Dtels De roem is uw zware industrie. Daarvoor bent u bereid tot de meest mateloze investeringen, in de eerste plaats dat van ons eigen geluk. Ex-gaullist tot De Gaulle Waar vindt men nog een Brunhilde in deze tijd van slanke mannequln- achtige zangeressen op dieet? Wfeland Wagner Er zou dikwijls meer gewonnen kun nen worden door een opvallende Ame rikaanse afwezigheid, dan door de Amerikaanse aanwezigheid. Senator Fulbrlght

De Havenloods | 1965 | | pagina 6