AUTO-BIOGRAFIE de auto naar buitenland het Met riiick 1 Mode-prinsen der auto-industrie Shell brengt nieuwe „all round" olie op de markt m ik Rijden op de auto-bahn DAF-variomatic toegepast op renwagens Ricoh-Auto 35 V Specialel JJ7 aanbieding 141." t* 'HJIVBIVLOODS DONDERDAG 29 APRIL 1965 SINDS 1962 AUTOMOBILISTEN naap beroep |fi Kswt«or'pe<- Wmj: JÉÊ mükleraf, I AUTOMOBILISTEN De officiële opening van de z.g. „Holland-Linie", de autosnelweg van Emmerich naar Hamminkeln, betekent voor de Nederlandse automobilisten, dat er nu een rechtstreekse verbinding bestaat tussen de Nederlandse auto wegen en het net van Duitse Autobahnen. Vanuit de randstad Holland kan men nu rechtstreeks, uitsluitend via autowegen, doorrijden tot Basel en dat is een groot voor deel voor iedereen, die „tempo" wil maken, zoals dat heet. Cpeciaal zij, die dit a.s. vakantiesei- O zoen naar het buitenland gaan, zullen van deze nieuwe schakel in het net van Europese wegen kunnen gaan profiteren Overigens: een historisch seizoen. Want de plannen van de aanleg van de „Hol land-Linie", een rechstreekse verbinding tussen de Nederlandse havens en het Ruhrgebied, dateren al van lang voor de oorlog. Al in 1927 gingen er stemmen op. een goede autosnelweg te oouwen, die de beide landen met elkaar zou verbinden Maar het moest duren tot 1965, voordat het zover kwam. Maar thans ligt de verbinding dan ook gastvrij open, voor alle automobilisten Een royale grenspost oij Emmerich Helemaal afgestemd op het moderne verkeer. Nieuwe autoweg Cteeds meer trouwens krijgen de Eu- ropese automobilisten de beschikking over moderne autowegen. Zo is bijvoor beeld onlangs ook de nieuwe Boudewijn- weg gereedgekomen, die Antwerpen ver bindt met met Ruhrgebied. Terecht heb ben de Belgen het belang ingezien van een goede verbinding met het „achter land": het resultaat daarvan is een bij zonder mooie, moderne weg, die een rechtstreekse aansluiting geeft van Ant werpen op ihet net van de Duitse Auto bahnen. Vanuit de Randstad Holland is het ta melijk moeilijk, deze splinternieuwe Bel gische auto-weg te bereiken. Wie zien echter de moeite geeft om bij Breda „naar beneden af te zakken zal daar geen spijt van hebben. Hij komt te recht op een mooie en tamelijk stilie weg, die rechtstreeks aansluiting geef! op de Autobahn bij Aken. Van hier uit heeft men aansluiting ou de verschillende Westduitse Autobahnen, bijvoorbeeld op de weg naar Keulen en Bonn, die al werd gebouwd in 1928. Dat was vijf jaar, vóórdat Hitier aan het be wind kwam, Men heeft de dictator van het Derde Rijk wel eens afgeschilderd als de ontdekker van de Autobahnen. Ten onrechte, zoals uit de bouw-data blijk:. Speciale rijtechniek Qe Westduitse Autobahnen vereisen een speciale rij-techniek. Vooral de automobilisten, die weinig ervaring heb ben op internationale snelwegen, kunnen op deze wegen wel eens moeilijkheden ondervinden. Denk erom, dat U op een gesloten witte streep nooit inhaalt Dat geldt trouwens ook in Frankrijk. Laat L' bovendien nooit verleid-en tot race-partij en met mensen, die een auto bezitten, die iets harder loopt als Uw vehikel. Mocht u ooit betrokken raken bij een ongeluk, ga er dan niet vandoor. Duits land verliest per dag 40 mensenlevens in het verkeer. Men reageert er fel. Ook op dronken-rijden staan strenge straffen. Hiernaast volgen nog tien tips voor het rijden op de Autobahnen. 1. RU niet te langzaam. 2. Blijf attent. Zing des noods een liedje, als u al leen bent. 3. Let op uw benzinevoor raad. Zorg. dat u altijd vol doende hebt. Het is niet prettig, met een kannetje langs de kant te moeten 4. Blijf uw achteruitkijk spiegel in de gaten houden. 5. Ais u met vakantie bent, is uw auto meestal volge laden. Besef, dat uw rem men met dat zware gewicht te maken krijgen. Houdt afstand. 6. Stop niet op de Duitse Autobahnen, waar het bord staat, dat bij ons „wacht- verbod" betekent. Het kost u geld. 7. De kleine gele ronde bordjes langs de weg heb ben alleen betekenis voor het militaire verkeer en het heel zware vrachtver keer. 8. Stop op gezette tyden. Uw lichaam is geen auto maat Maak gymnastische bewegingen en eet suiker. 9. Let op de temperatuur Andere regels Nederlanders, die per auto in het buitenland met vakantie gaan, dienen er trouwens rekening mee te houden, dat in verscheidene Europese landen regels gelden, die afwijken van de onze. Zo geldt in- België het bord „Inhalen verbo den" slechts over een af stand van 100 meter. Zoek dus niet te laqg naar het bij ons bekende bordje „Einde Inhaalverbod". In Frankrijk geldt het princi pe, dat „rechts" voorgaat, ook als dat „rechts" een fietser of een bromfietser is en in Spanje zal de auto mobilist bij nadering van een voorrangsweg tever geefs zoeken naar een wit te driehoek op één punt. Daarvoor in de plaats vindt hij een witte driehoek, die op zijn basis Is geplaatst, of een op de punt geplaats te blauwe driehoek met het opschrift „ceda el paso". In Italië is het verplicht bij het inhalen buiten de be bouwde kom met clignoteur of claxon te werken. Bin nen de bebouwde kommen mag hier maximaal 50 km per uur worden gereden, evenals ln Oostenrijk. In dit laatstgenoemde land moet u ervoor waken, des nachts geluidssignalen te geven. Dat is hier pertinent verboden. In Zwitserland heeft snelverkeer geen voorrang boven langzaam verkeer. Let, zoals gezegd, in ai deze landen op de witte streep op de weg. Een doorlopende streep mag niet worden overschreden, zelfs niet met de wielen worden aangeraakt. Overi gens ziet het er naar uit, dat wij deze regel in Ne derland binnenkort óók zullen krijgen. Geen genade Wie nog nooit in de ber gen heeft gereden, dient er rekening mee te houden, dat aan „stijgend verkeer" als regel voorrang wordt verleend. Het afdalen met uitgeschakelde motor is verboden. Mocht u zich verder wil lenen oriënteren op het ge bied van de in het buiten land geldende verkeers regels: de ANWB heeft er een boekje over samenge steld en door het Verbond van Veilig Verkeer is even eens een boekje hierover uitgegeven: „Sprong in het ongewisse". Reken er ten slotte niet te veel op, dat de agenten ginds met een „och, het is maar een bui tenlander" met de hand over het hart zullen strij ken. Die tijd is, als gevolg van de massa-motorisering en het massa-toerisme voorgoed voorbij. In zeventig verschillende landen heeft Shell onlangs een geheel nieuwe olie ge introduceerd, de „Shell Super Motor olie' die vele goede eigenschappen in zich verenigt en daarom niet alleen ge schikt wordt geacht voor de auto's van deze tijd, maar óók voor die van de toe komst. Steeds hoger worden de eisen, die aan de motorolie gesteld worden. Want de auto's moeten, onder invloed van de massa-motorisering, steeds meer lin onze drukke steden) in file rijden. En diezelfde auto's moeten ook, op onze autosnelwegen steeds harder kunnen rij den. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de laatste vijf jaar de gemiddelde snelheid van de auto's op onze grote verkeerswegen met maar liefst tien kilo meter per uur is toegenomen. En dat, zeggen ze bü Shell, geeft ook bepaalde verplichtingen aan de motorolie. Van daar, dat we Shell Super hebben ontwik keld. De plie stamt af van de „Shell X-100" multigrade motoroliën 10W/30 en 20W/40 en waarborgt, volgens de „ontwerpers", zowel een vlotte start in koud klimaat als een volledige bescherming van de warme motor- De olie bezit zodanige ei genschappen, dat hij nu reeds voldoet aan de eisen, die de motoroonstructeiurs zeker in de komende jaren aan een smeerolie zuilen stellen. Als groot voordeel wordt genoemd, dat de motor langer schoon zal blijven. Hos langer de motor schoon blijft, hoe langer hij zijn maximum vermogen zal geven zonder haperen of kosten- Bij de ontwikkeling van de nieuwe olie is men uitgegaan van de volgende pun ten: 0 de moderne motor geeft meer vermo gen in kleinere eenheden, met als ge volg een zwaardere belasting van de onderdelen; 0 de smeerolie in de motor wordt «teeds zwaarder belast, doordat het motor vermogen per liter smeerolie in het carter steeds hoger wordt; 0 van de motoren worden betere presta ties verwacht dan ooit, ondanks het feit dat zij, afhankelijk van het ge bruik van de auto, of misschien nooit op temperatuur kunnen komen, of voortdurend op voile toeren moeten lopen. De oplossing bleek te schuilen in een aantal „doops". Proeven toonden, aldus de Shell-deskundigen, aan, dat de olie de motor op demonstratieve wijze langer schoon hield. De belangrijkste motorcon structeurs in Amerika hebben een sen a strenge tests gehouden: de „MS 5 Sequence Tests", die proeven omvatten met betrekking tot de mate, waarin een olie de motor bij hoge of lage tempera tuur schoon houdt, de stabiliteit bij hoge temperatuur, de bescherming tegen roest, de slijtage van zwaarbelaste onderdelen en de geschiktheid van een olie om gedu rende langere perioden gebruikt te wor den. De resultaten die met de „Shell Super" motorolie bereikt werden, waren, aldus Shell, spectaculair, doordat de standaard eisen met een grote marge weiden over troffen. Er weiden 46 punten behaald, bij een maximum van 50 punten. De olie wondit daarom geschikt genoemd voor nu en de toekomst, als het auto-ver keer nog intensiever zal zijn en de ei sen, die wij aan onze auto's gaan stellen, nóg hoger. Nieuwe boeken over auto's De afdeling 2 a van de RAI (dat zijn de Nederlandse (abrikanten van auto- onderdelen en toeleveringsproducten) hebben een boekje uitgegeven: „Pas op voor Uw autotechnische .buurman". Een zeer behartenswaaruig boekje: op humoristische toon wordt de automo bilist de raad gegeven, niet al te veel af te gaan op „tips" van goedwillende deskundigen, en intussen wordt aan de lezer ook verteld, hoe bepaalde zaken bü een auto wèl in elkaar zitten. Dr. Huub van Doorree heeft ons eens toevertrouwd: „Als ik het allemaal nog eens over moest doen, dan zou ik nooit meer met een DAF 600 begin nen, maar direct met een DAF 750. Want door die DAF 600 heeft ons merk destijds een beetje de naam gekregen van een „minder snel" wagen tje, hoewel het dat toch niet was. Maar het publiek dat het kocht, behoorde niet tot het coureurs-type." Tegen de achtergrond van deze ontboezeming is het wel een bijzonder interessante ont wikkeling, dat nu echte cou reurs zijn gaan rijden in DAF- renwagens. Op deze manier krijgt DAF ook een goede klank bij de automobilisten, die door snelheid worden ge boeid. Het plan voor een renwagen met Variomatic-aandrijving werd geboren in het najaar van 1963, toen de coureur Henk van Zalinge uit Bussum bij DAF aanklopte met hel voorstel, een Variomatic te ontwikkelen voor renwagens De directie van DAF besloot aan zijn idee uitvoering te geven en liet de Technische Afdeling van DAF een Vario- matlc construeren, die ge- 21 FILIALEN IN NEDERLAND ÏK. LIJNBAAN 24 NW. BINNENWEG 251-253 O. BINNENWEG 117 COOLSINGEL 52 (Beurse.) PEPPELWEG 60. Wesly Dahlberg, de man, die de Taunus-modellen op papier zette. Schikt moest zijn voor inbouto in een formule 3 racewagen. Ten behoeve van de proef nemingen werd een gebruikte racewagen aangeschaft met een Alexis-motor. Bij de eerste ritten al bleek de cou reurs, die de wagen bestuur den, dat de Variomatic bijzon dere eigenschappen heeft voor een racewagen, .gilleen al het feit, dat niet meer met de hand behoeft te worden geschakeld, doch dat alleen maar het gas pedaal bediend behoeft te worden, stelt de coureur beter dan ooit in staat" aldus de mensen, die het wagentje be reden „de volle aandacht aan het rijden te geven." Vol gens Van Zalinge zal de Vario matic dan ook een belangrijke stap vooruit betekenen voor de racesport, zowel uit con structief oogpunt als op het punt van rijtechniek. Interessant was het, dat op hetzeljde moment, dat bij DAF aan de ontwikkeling van de volautomatische racewagen werd gewerkt, de AAS, de Stichting tot Bevordering van de Amateur Racesport ook op de gedachte kwam, een race wagentje te kopen (ontworpen dóór de Haagse technicus Han van der Blij) en dit te voor- Compleet met lederen tas Uiterst moderne vorm geving - uitstekende technische kwaliteiten - automatische belich tingsregeling - 2.8 lens - zelfontspanner - kabel loze flitsaansluiting. Zeer laag in prijs. breiddt zijn assortiment ook uit, toen Volkswagen nader hand met de 1500-modellen op de markt kwam. Ghia is een zeer knap ontwerper: hij wordt wel eens de „uitvinder" van de staartvlnnenmode ge noemd, omdat hij de man zou zijn geweest, die op een spe ciale Chrysler de vinnen als eerste toepaste. Hij bouwde verder een leuke strandwagen op basis van de Fiat 500 Glardiniera (helemaal open) en een Ghia 1500 GT, gebaseerd op de Fiat 1500. Ge heel nieuw is zijn Ghia 2300- cretatie met een Daimler V8- motor; de wagen werd op de jongste tentoonstelling van Genève voor het eerst ge toond. Dit maakte de ontwe-per Bertone van de Alfa Romeo Giulia 1600. Onder links: Veel zult u deze wagen niet tegenkomen. Het is een ontwerp van Pinin-farina: de Ferrari 275 G.T.S. Berlinetta. Onder rechts: Een Farina-ontwerp op basis van de Fiat 2300 S. Een pracht-wagen. eveneens heeft verdiend. Zijn jongste creatie is de Fiat 850 Spider, een sportwagentje op het chassis van de nieuwe Flat 850. Zeer spectaculair is het nieuwe ontwerp voor de Alfa Romeo Giulia 1600 Can- guro, dat hij heeft gemaakt. Verder maakte hij ook iets moois van de Alfa Romeo Coupé 2600 Sprint, de Alfa Romeo Sprint 1300 en de BMW 3200 cs Coupé. WESLEY P. DAHL BERG is de ontwer per van de Taunus en Beutler ontwierp de vier- persoons Porsche. Henri Cha- pron maakte een bijzonder mooie sportwagencarrosserie op basis van de Citroën DS 19. Vergis u niet in het vak van auto-ontwerper. Het is een uiterst moeilijk vak.. Een jurk je kan men nog eens verknip pen. Een autocarrosserie niet. Vooral ais het model bestemd is voor massa-produktie, kan de ontwerper zich geen mis rekening veroorloven. zien van een Variomatic en een „gewoon" DAF-motortje van de 750 personenwagen. Over het resultaat was men erg enthousiast en het heeft er zelfs naar uitgezien, dat de „creatie" op de jongste RAI- tentoonstelling zou hebben ge staan. Maar bij DAF waar men in diep geheim aan het eigen project werkte vroeg men de zaak nog even geheim te houden: tot onlangs de beide projecten in de open baarheid kwamen. Het AAS- wagentje draaide met het DAF-motortje een topsnelheid van 130 kilometer per uur op Zandpoort, maar brengt het met een „opgevoerd" motortje tot nog heel andere prestaties. Twee projecten op rensport- gebied, waarbij dankbaar wordt geprofiteerd van de mogelijkheden van de Vario matic. Het wachten is reu op de officiële resultaten tijdens De bij DAF ontwikkelde renwagen: duidelijk is aan de achter zijde de Variomatic tc zien. Een geheel nieuw verschijnsel op de racebanen. Op elke autosalon staan ze: de uiterst exclusieve en be wonderenswaardige creaties van de modeprinsen der auto industrie. Want evenals de „haute couture" bepaalde na men kent van mensen, die, zo als dat heet, de toon aangeven, kent ook de auto-industrie be paalde grootmeesters. Sommi ge namen zUn al tot de massa doorgedrongen. Andere namen blUven alleen maar bekend bU Insiders, de autofabrikanten, die maar al te graag profite ren van de gaven van deze artistieke ontwerpers. GHIA werd bekend door de sportwagencarros serie, die hij ontwierp voor de Volkswagen. Hij maakte niet alleen een spor tief jasje voor de 1200, maar j PININFARINA ls een an dere grootmeester uit de auto-industrie. De laatste tijd wordt de grijzende Italiaanse ontwerper bijge staan door zijn zoon Sergie en tijn schoonzoon Renzo Carll. Het aantal auto's dat Pinin- farina op zijn naam heeft staan, is groot. De laatste spec taculaire creatie van hem is de splinternieuwe Peugeot 204, die binnenkort zal worden ge ïntroduceerd. Hij ontwierp trouwens ook de Peugeot 204 Coupé en de cabrioletuitvoe ring van deze wagen. Verder maakte hij de laat ste tijd speciale carrosserieën voor Lancia, Ferrari, Alfa Ro meo en Fiat. Hij is in de zeventig nu, Pininfarina, houdt erg van golf, „al golvend krijg ik mijn beste ideeën" en loopt rond met plannen eeh school te openen voor auto-ontwer- BERTONE is de man, die op het gebied van auto's ontwerpen zijn sporen

De Havenloods | 1965 | | pagina 11