Meer dan het LOONZAKJE.. JmM Enige persstemmen uit binnen- en buitenland open huis! Outward Bound Gusto: een De Metaalkoerier: Mogen we insiders in de scheepsbouwwereld geloven, dan beziet men daar Gusto als „het bedrijf dat alles bouwt, als het maar bijzonder is." Journal of Shipping Commerce (Engeland)Een typisch Neder lands bedrijf, degelijk als de Hollanders zelf en wereldwijd in zijn perspectieven. Metaiectrovisie: Van meet af ■man heeft het bedrijf zich het predikaat „veelzijdig" verworven, en die kwalificatie heeft het tot op heden gehandhaafd. Techniques du Pétrole, Frankrijk: In Nederland kan niemand beter dan Gusto ons d.oen begrijpen hoe veelzijdig de toe leverings industrie voor de olieproduktie moet zijn. Gusto is een ware specialist op dit gebied, met een welverdiende wereldnaam. De Rotterdammer: Altijd eender bij Gusto Is gebleven de onder nemingslust, de geest van alles aanpakken en tot een goed einde brengen, die sfeer van werken waardoor Gusto tot in de verste uithoeken van de wereld bekend is. Transport, Bombay: bekwame en ervaren bouwers van kranen, die op hun best zijn als zij door een technisch probleem uitgedaagd worden. Ondergetekende, Naam ..w... -.-.-.i...,....., adres leeftijdjaar beroep wenst een nader gesprek op afd. Personeelszaken bezoek bij zich thuis onderwerp Hij heeft voorkeur voor de volgende datum y-rr-r tijd Toezenden aan afd. Personeelszaken Gusto, Maasdijk 5, Schiedam. ADVERTKRTÏH een wereldnaam De van Brienoordbrug, grootste basculebrug ter wereld, en trots van Nederlands bruggenbouwers. Zó gaat het nieuwe booreiland er uit zien, dat dit jaar bij Gusto in Schiedam naar een eigen ontwerp gebouwd wordt. De vijf poten krijgen een lengte van 88 meter; als het eiland naast de Euromast geplaatst kon Worden, zouden de boormast en de kraan er vér bovenuit steken. Dit werkstuk, waarmee voor de Westkust van Senegal tot op 6000 meter diepte naar olie en gas geboord kan worden, is er slechts één in een lange reeks van spectaculaire pres taties, die door Gusto geleverd zijn. Het is in Nederland, en ook vér daarbuiten, zo langzamerhand een gewoonte geworden om te zeggen: „Gusto heeft weer iets bijzonders". Het bedrijf heeft inderdaad een traditie van veelzijdigheid, maar óók een van degelijkheid en goed vakmanschap. (Een 103-jarige mag er ook wel tradities op na houden!). Deze zijn echter altijd gepaard gegaan aan visie en een grote verbeeldingskracht, die Gusto steeds weer in staat gesteld hebben zélf mogelijkhe den te scheppen. Er is dan ook vrijwel geen land ter wereld, of er is wel een Gusto- product te vinden, 'n zware kraan, een baggerwerktuig of een reuze- boei waaraan 100.000-ton tankers kunnen laden en lossen. Maar ook is eigen land werd, en wordt, veel afgeleverd, zoals de reusachtige brugkraan in de Delta-bouwput van het Haringvliet, de bascule van de Van Brienenoordbrug, de kraan eilanden waarmee thans de nieuwe buitenhaven van IJmuiden wordt gebouwd. Door en door gezond Een dergelijk bedrijf heeft het recht trots te zijn op zijn tradities; wil het deze handhaven dan dient het werkelijkheidszin te hebben om niet achterop te raken. De uitrus ting van Gusto is dan ook volkomen modern, de investeringen getuigen van een nuchtere, heldere denkwij ze. Dit wijst er op, dat het bedrijf door en door gezond is. In dezelfde richting wijst de sa menwerking met vijf andere Neder landse bedrijven in de Industriële Handelscombinatie Holland, die het mogelijk heeft gemaakt niet alleen gezamenlijk de export-bevordering krachtig ter hand te nemen, doch ook in een eigen, wereldbekend laboratorium in Delft wetenschap pelijke onderzoekingen te verrich- Dit vitale beleid werpt sinds lang zijn vruchten af, en zal dit ook blij ven doen. Zo maken de Gusto-wer- kers niet alleen deel uit van een bedrijf waarop zij trots kunnen zijn, en daardoor ook op zichzelf, maar ook van een bedrijf dat hen zoveel mogelijk zekerheid biedt, Van alle markten thuis Een greep uit het werk dat thans onderhanden is demonstreert Gus to's kracht en veelzijdigheid: 2 auto-veerboten voor meer dan. duizend passagiers, die tussen Ca lais en Dover zullen gaan varen. De schepen hebben niet slechts deuren in het achtersohip, maar ook in de boeg. Zo kunnen de 200 auto's via dertien rijbanen (op drie dekken) dóór het schip rijden. 2 sleepzuigers die tot de grootste ter wereld behoren. 2 cutterzuigers, ieder van hen krachtig genoeg om een grote ha ven aan te leggen. 1 booreiland van een ontwerp en een omvang, die overal in de we reld de aandacht trekken. Ook weer iets bijzonders is het elf verdiepingen tellende „hangen de'' kantoorgebouw aan 't Marcon i- plein in Rotterdam. Gusto hangt hier hét stalen skelet, verdieping voor verdieping, aan een betonnen pilaar, beginnend bij de boverste! Reeds nu is gebleken dat deze bouwwijze een grote besparing in tijd en geld geeft. Ook hier blijkt weer, dat Gusto „van alle markten Een paar andere van deze mark ten zijn: de konstruktie van staal- skeletten, bruggen, sluizen, tunnels, mijnbouwapparatuur, transport werktuigen, pijpleidingen, appara ten voor de chemische industrie en, natuurlijk, montage. Zo heeft Gusto talloze bascule- bruggen gebouwd, zoals de Van Brienenoordbrug. de grootste bas culebrug ter wereld. Als deze brug geopend is steekt het topje 80 meter boven water uit, de twee onafhan kelijk van elkaar bewegende delen zijn tezamen 36 meter breed,' met ballast wegen zij '4000 ton. En wat door Gusto gebouwd wordt, wordt ook door Gusto gemonteerd; de montage van de brugklappen vorm de het hoogste en zwaarste karwei dat ooit door drijvende kranen in Nederland is uitgevoerd: 630 ton op 20 meter! Ook het basculegedeelte van de nieuwe brug bij Numanedorp is van Gusto. evenals de Hoornbrug in Rijswijk, en bruggen in Grouw, Dordrecht, Gorinchem, Alblasser- dam, Vlissingen enz. enz. In lastechnisch opzicht was de aanleg van de Maastunnel in Rot terdam destijds een bijzonder moei lijk object. Gusto Staalbouw maak te voor deze tunnel niet alleen de waterdichte tunnelstukken, maar was ook verantwoordelijk voor het verbinden en lassen onder water van de tunnelmantels. Dit beteken de 'een totaal van 60 km lasnaad, die onder zeer moeilijke omstandig heden tot stand gebracht moest worden. Er werd in duikerklokken bij ongeveer 2 VI atm. overdruk ge last, een werkwijze die nog nooit eerder was toegepast en waarvoor 'dan ook speciale laselectroden ont wikkeld moesten worden. Als men een tunnel overeind zet heeft men een mijnschacht. Voor de Staatsmijnen bouwde Gusto sta len schachtbekledingen, die op een bijzondere wijze verzonken werden. In tegenstelling tot de gebruikelijke (vries) methode dreef de stalen binnen- en buitenmantel hierbij tijdens het verzinken op een dik- spoeling. Op deze wijze werden schachten met een doorsnede van 7 meter tot op 500 meter diepte ver zonken. Voor de Staatsmijnen werkte Gusto niet slechts in de diepte, maar ook in de hoogte. Een toekomst in de metaalindustrie zoekt, om het bedrijf in werking te zien. Noteert U dus even? Maandagavond 10 mei a.s. vanaf 7 uur bent u welkom op Maasdijk 5, Schiedam (een paar minuten lopen van de halte van lijn 4). „Outward bound" betekent: het begin van de reis. Er zijn in Europa verschillende „Outward Bound"- scholen voor jonge mensen aan het begin van hun levensreis. In Nederland is de school inge richt in Kasteel Moermond, in het Zeeuwse Renesse. Bij het kasteel, dat even buiten het dorp tegen de duinen aan staat, behoort een groot terrein. In deze prachtige omgeving wordt er in een 25-daagse cursus naar gestreefd het persoonlijke va a iedere cursist naar voren te bren gen en hem daarvan bewust te ma ken. Dit gebeurt dtoor hem in groepsverband (groepjes van onge veer 12 jongens) door middel van lichamelijke inspanning, sport en handwerkzaamheden te doen ko men tot een inzicht van zijn eigen „ik". Afkomst of opleiding spelen hier bij geen rol. De clubjes zijn met opzet gevormd met een gemengde samenstelling en de jongens kiezen na enige dagen hun eigen leider. Het teamwork kan bestaan uit keu kencorvee of wegenaanleg, maar ook uit zeiltochten, kamperen, een driedaagse voettocht, dijkwacht bij storm, het nemen van een hinder- nisbaan of atletiek. De jongens worden er beslist niet in de watten gelegd, maar alles is op basis van vrijwilligheid en met 'n sterke nadruk op samenwerking. Al sinds enige jaren stelt Gusto zijn jeugdige werknemers in de ge legenheid 'n cursus op de Outward Bound School in Kasteel Moer mond te volgen. De jongens zijn er enthousiast over, zij komen terug met gevoel iets voor hun leven ge leerd te hebben. Op deze wijze vult de Outward Bound School de be drijf sschool aan. Het r voorbeeld hiervan is de 173 meter lange chroomnikkelstalen binnen- mantel van een schoorsteen voor het stikstofbindingsbedrijf. In het Botlekgebied werd een gehele olie raffinaderij gemonteerd, in Velsen een hoogoven; en kent U die hoge schoorstenen van de elektrische euwe booreiland hoger dan de centrales in Velsen en Den Haag? Zij zijn neergezet door Gusto Staal- Pijpleidingen, sluisdeuren en -schuiven (zoals die van het Delta plan). cellen vóór een kernreactor, viaducten, stations- en fabriekshal len het is pas een begin van een op- Euromast. somming van wat de Gustobedrij- ven in Schiedam, Slikkerveer en in Geleén maken en maakten De lijst van alle bedrijven waarvoor Gusto belangrijke opdrachten heeft uit gevoerd, vormt een staalkaart van de Nederlandse industrie, een staal kaart van Staalbouw! De voorkeur bij Gusto voor „alles wat bijzonder is" heeft natuurlijk in de loop der jaren zijn stempel op de sfeer in het bedrijf gedrukt. Wanneer mensen gewend zijn zich bij 'n bijzonder moeilijke opdracht in de handen te wrijven en te zeg gen: „Hoe zullen we dat nu het beste klaren", dan schept dat een onderlinge verbondenheid, die bij routinewerk niet denkbaar is. Zo komen er dit jaar wéér 50 jubilaris sen bij, die 25 jaar in dienst van het bedrijf waren, bij die anderen, die ook al 25, 40 of 50 jaren meege werkt hebben aan de wereldnaam van Gusto. In een speechje tot enige van deze jubilarissen zei een der direkteuren Dat is dan ook één van de aan trekkelijke kanten van het werken in een degelijk, betrouwbaar en boeiend bedrijf: het werken tussen goede vakmensen, die alles durven en kunnen aanpakken. Vooral voor jongeren kan dit uiterst belangrijk zijn, maar eigenlijk geldt het voor iedere vakman met hart voor zijn werk: bij Gusto kan hij terecht! Er zijn, naast de inhoud van het loonzakje, een winstdelingsregeiing en goede sociale voorwaarden, méér zaken die de aandacht verdienen bij het kiezen van een werkkring. Zo wordt er ook alle steun gege ven aan degene die „verder" wil. Wie in zijn jonge jaren de kansen niet heeft gehad of niet heeft wil len gebruiken, krijgt hier opnieuw de kans om uit zichzelf te halen wat er in zit. Gusto zal een zo poot mogelijke steun geven, waarbij stu diekosten geheel of voor het groot ste deel door het bedrijf betaald zullen worden. Het is juist die heel aparte sfeer in dit familie bedrijf, waardoor velen er zich werkelijk „thuis" voelen. Leren en verdienen Jongelui, die dit jaar van school komen en wier hart uitgaat naar de techniek, kunnen verder leren en tegelijkertijd geld verdienen op de Bedrijfsschool van Gusto in Schie dam. Wanneer een medische keu ring en een test uitwijzen, dat zij er inderdaad geschikt voor zijn, kunnen zij aan de bedrijfsschool, volgens de regelen en onder toe zicht van de Stichting Bemetel. in kleine klassen worden opgeleid voor een over het gehele land gel dend diploma. Er is een opleiding voor: Bankwerker, Draaier, Frezer, Scheepsbouwer, Scheepsbeschieter,, Koperslager, Modelmaker. Plaat werker en Elektricien. Gedurende één dag per week gaan de leerlingen naar de Cen trumschool, terwijl zij bovendien in de gelegenheid worden gesteld om gedurende één maand een vor mingscursus aan de Outward Bound School te Renesse te volgen. Gedu- Gusto zet op maandagavond 10 mei a.s. om 7 uur zijn poorten weer wagenwijd open voor alle belang stellenden die het bedirijf willen be zichtigen. Een aantal Gusto-mede- werkers zal die avond aan het werk zijn om U de verschillends machi nes in werking te doen zien, en tevens om U te antwoorden op vragen die U misschien zult willen stellen. Er zullen ook enige films worden vertoond, terwijl de zojuist gereed gekomen auto-veerboot „Free En terprise II" of de sleepzuiger „Mohana" te bezichtigen zal zijn. Deze avond zal een unieke gele genheid zijn voor een ieder die zijn Het booreiland „Seashell", gereed voor de grote sleepreis naar de Perzisch Golf. Het kraaneiland „Lepelaar". Zo bouwen er twee aan de buiten haven van IJmuiden. Inlichtingen In verband met de vele interes sante opdrachten die Gusto heeft op het gebied van booreilanden, kraan- en staalbouw, baggermate- riaal. bruggenbouw, scheeps- en machinebouw kan het bedrijf altijd goede vakmensen, (of zij die dat willen worden) gebruiken op de diverse afdelingen van haar be drijven in Schiedam, Slikkerveer of Geleen. Komt U eens kijken en praten op de avonden van „Gusto Open Huis" of neemt U eens con tact op met dc afdeling Personeels zaken, Maasdijk 5 te Schiedam, te lefoon 269030. Ook kunt U gebruik maken van onderstaande bon, die U in een gesloten envelop kunt opzenden. Leren en geld verdienen op de bedrijfsschool van Gusto.

De Havenloods | 1965 | | pagina 7