VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE RADICALE BEVRIJDING Wandelen in Voornse duinen in vier zomermaanden Polyester Polka bleek verrukkulluk stuk Oplossing puzzel t - 'V' Rotterdamse jongeren brengen Vietnam in openbare discussie Oecumenische Raad van Kerken hield forumavond DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MEI 1965, V>< v- DE werkzaamheden voor de afsluiting van het Brielse Gat in het kader van het Europoortproject zullen dit jaar ook in de badplaats Oostvoorne merkbaar zijn. Het Brielse Gat zal in twee fasen worden afgedamd en de eerste activiteit, het leggen van een hulpdam vanaf het zgn. Groene Strand, zal wel wat ongerief en ontsiering van het landschap met zich meebrengen. Gelukkig zal het Voornse duingebied van de te Botterdam gevestigde Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap", dat jaarlijks door talrijke natuurliefhebbers uit Rotterdam en omgeving wordt be zocht, grotendeels onberoerd blijven. Slechts de bij zonlievende recreanten zo geliefde jonge duintjeS en het uit natuur wetenschappelijk oogpunt belangrijke Groene Strand zullen worden aangetast. Het eigenlijke duingebied van „Het Zuid-Hollands Landschap" zal van de werkzaamheden weinig te lijden hebben. Het zal dan opk zeker de moeite waard blijven dit in West-Europa zeldzame landschap te bezóeken. Teneinde natuur liefhebbers in de gelegenheid te stellen onder deskundige leiding kennis te maken mei het unieke duingebied nabij Oost voorne, organiseert de Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" m.i.v. de maand mei een reeks excursies voor be langstellenden. Deze wandelingen zijn voor begunstigers van de stichting koste loos, terwijl andere bezoekers slechts de kosten van een dagkaart 0,25 p.p.) ver schuldigd zullen zijn. In mei, juni, juli en augustus zijn er iedere zondag excursies; in de maanden juli en augustus bovendien ook op maan dag, woensdag en vrijdag. De vertrektijd voor deze excursies is steeds 9.00 uur. Als vertrekpunt dient de duiningang aan het C. Sipkesslag, aan het eind van de Van Itersonlaan te Oostvoorne. Hier kun nen tevens toegangskaarten worden ge kocht. Voor gezelschappen kan op aan vraag („Het Zuid-Hollands Landschap", Schiedamsevest 46e, Rotterdam-1) ook op andere dagen en uren deskundige leiding beschikbaar worden gesteld. NATUURRESERVATEN Liet duingebied vaar „Het Zuid-Hollands Landschap" bevat 'delen met een bij zondere natuurwetenschappelijke waarde. Hiertoe behóren o.m. de meest naar zee toe gelegen valleien, die in het verleden sterk hebben geleden door een overmatig bezoek van recreanten. De achteruitgang van de vogelstand en van de plantengroei hebben ertoe geleid dat deze strikte na tuurterreinen voor het publiek moesten worden afgesloten. Deze noodzakelijke afsluiting heeft het beoogde doel gehad, zodat het thans mogelijk is de afsluiting voor bezoekers te beperken tot de periode van 1 april t.m. 81 augustus. De deel nemers aan de excursies zullen de ge sloten strikte natuurreservaten wel kun nen bezoeken, mits zij op de wegen en paden' blijven Tenslotte heeft de Rotterdamse Raad voor de Lichamelijke Opvoeding de mo gelijkheid geopend op 22 mei a.s. onder deskundige leiding het duingebied van Oostvoorne te bezoeken. Speciaal voor hen die geen eigen vervoermiddel bezitten biedt deze bustocht ter ere van de her denking van de honderdate geboortedag van de grote natuurbeschermer Dr. Jac. P. Thijsse een attractieve mogelijkheid. De kosten van de busreis, toegang tot de duinen, rondleiding en een brochure over Dr. Thijssen bedragen slechts ƒ2,50 p.p., kinderen 1,25. Voor het kopen van kaarten of nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het bureau van de ge noemde Raad, Kamer 225 van het Stad huis, telefoon 111380, toestel 379. De Voornse duinen zijn de belangstelling van velé Rotterdammers ten volle waard! H. HAVEN. tenschappelijke nauwgezetheid uitgevoerd, zonder enige emotie. Wij worden tegelij kertijd geconfronteerd met de vraag waarom er bijna niets gedaan is om deze ge beurtenissen te voorkomen. Waarom is er niet algemeen geprotesteerd? Het is wel duidelijk dat, hoewel men de feiten wist, velen toch niet goed beseft hebben wat er gebeurde. Het schijnt een algemeen menselijke eigenschap te zijn om te geloven dat verschrikkelijke dingen niet zullen gebeuren. Pas als men er met zijn neus opgedrukt wordt, of als men zich in zijn eigen veiligheid bedreigd voelt, wordt men geschokt. Er kan worden geconstateerd, dat de Oecumenische Raad van Kerken te Schie dam zich wel actief betoont op de weg naar meer samenwerking tussen de ver scheidene kerken. Ditmaal werd middels een forum een aantal vraagstukken be sproken. In dit forum hadden zitting pastoor C. P. v. d. Berg van de oud katholieken, die tevens voorzitter was, pater dr. J. J. Lub (r.k.), ds. D. J. Spaling (herv.l, ds. J. N, Nammenima (geref.) en ds. A. Steinhart (evang. luth.). Het algelb'ene onderwerp luidde: „Eén Heer, één geloof, één doop, wat heeft dit Aroor de kerken te Schiedam te bistekenen?" Het inleidend woord werd gesproken door pater Van den Berg, die constateer de dat, hoewel allen één Heer belijden, er toch nog geen sprake is van één geloof en nog minder van één kërk. De vraag is, hoe het pad in deze kan worden geëffend. Naar de mening van pater Lub wordt veelal teveel aan de belijdenisgeschriften vastgehouden. Het is noodzaak om elkaar beter te leren verstaan om tot elkaar te komen. Ds. Nammensma achtte de belijdenis min of meer een écho van hetgeen God ln de bijbel zegt, en ds. Steinhart was van Oordeel, dat er een veel minder vasthou den aan de belijdenisgeschriften is dan vroeger het geval was. Ds. Spalding zag in de Wereldraad van Kerken gelegenheid om op groter terrein met elfeaar in con tact te komen. Het gehele groeiproces kan niet worden geforceerd, doch ongetwijfeld mag een sterke toenadering en veel beter onder linge verstandhouding van de kerken worden geconstateerrd. Tal van vragen werden het forum ter beantwoording voorgelegd. Prppaganda-avond jeugdige natuurvrienden De Christelijke Jeugdbond vanNatuur- vrienidjen houdt op 14 mei a.s. om 1930 uur een propaganda-avond in de Iden- burg U.L.O., Korfmakerstraat 12, die te bereiken is met tramlijn 4. Er zal een lezing worden gehouden over de Biesbosch door een van de wei nigen Hl' Nederland, die dit gebied door eri door kennen. De C.J.N. is een vereniging van jon- fens en meisjes tussen 12 en 25 jaar die e natuur bestuderen en daarom excur sies en kampen organiseren. Er zullen o.a. dia's vertoond worden van deze kampen. Als „Auschwitz" nu weer zou plaats vinden, maar riu in het Middenoosten of Afrika en de kranten zouden het terloops in een klein berichtje vermelden, zouden er veel mensen geschokt zijn? Wij dach ten dat het zin heeft deze vraag te stellen: 1 De vernietigingsmiddelen worden steeds machtiger en geperfectioneer- der. Hun aard brengt met zich mee dat men de vijand bestrijdt vanachter zijn bureau. Men kan ongeëmotio neerd relcenen en cijferen met mega- corpsen 1 miljoen doden), zonder te beseffen dat het om mènsenlevens gaat. 2 Er wordt altijd wel ergens gevochten; Hongarije, Algerije, Angola, Kongo, VietnamIn toenemende mate worden gewone burgers, vrouwen en kinderen het slachtoffer van een strijd die beslist wordt dóór mensen ver weg, in naam van het communis me, de grandeur, de democratie, de vrijheiden vul maar in. Bijna altijd is eeh van de partijen een bondgenoot van ons. Daardoor worden ook wij in deze conflicten rechtstreeks tiek. Men praat over militaire „adviseurs" als iedereen weet dat zij volop aan ge vechten deelnemen. Men heeft het over „verkenningsvluchten" van bommenwer pers. Als honderden vliegtuigen bombar dementen op Noord-Vietnam uitgevoerd hebben, wordt er bij vermeld of alle vliegers behouden zijn teruggekeerd. Men vertelt echter nooit, hoeveel mensen door die bombardementen gedood of op de vlucht gedreven zijn. En stap voor stap wordt de oorlog uit gebreid. Men verklaart ieder wapen te zullen gebruiken dat men nodig acht, desnoods ook atoomwapens. Wat dit laat ste betreft gaf men te kennen dat men daar nog maar niet teveel aan moest denken. Men kan zich afvragen wanneer we ons wel zullen gaan bezinnen over deze mogelijkheid. Als onze eigen veilig heid bedreigd wordt?, als het te laat is? Mogen we vertrouwen dat zulke ver schrikkelijke dingen niet zullen gebeuren? Enige Rotterdamse jongeren dachten dat het goed zou zijn als er juist deze dagen ook aandacht zou worden besteed aan het gebeuren in Vietnam en hebben daarom een avond georganiseerd, waar over Vietnam gesproken zal worden door H. Bruggeman, lid Tweede Kamer voor de PSP, de heer Dankert, adj. int.-secre- taris van de PvdA. Deze avond wordt gehouden op 12 mei in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw. Aanvang 20.00 uur. Entree 1.—. Opening van zaken Donderdag was de officiële heropening van firma C. Kok, Broersvest 93 te Schie dam. Na de verbouwing, die ruim 1' a week in beslag heeft genomen, is de pui veranderd in een portiek van natuur steen met aan beide zijden een open zaak die zich gastvrij voordoet. Voorheen verkocht de fa, Kok alleen uurwerken, goud en zilver. Doch nu is deze zaak uitgebreid met een keurcollec- tie in tin, fijn porceleiti en kristal. Naast deze specifieke geschenkartikelen zijn er ook de exclusieve sieraden, die door de zoon, de heer C. Kok jr., die kort geleden zijn meesterteken behaalde, zelf ont worpen en vervaardigd worden. De afdeling goud en zilver is de trots van de heer Kok. Hier verkoopt hij tlu de trouw- en verlovingsringen. De inscriptie wordt nog met de hand aangebracht. De firma Kok, die nu 70 jaar bestaat, is ge groeid van zolderkamertje tot een mo derne winkel, die er wezen mag. Maison Femia, Nieuwe Markt 20 vier de vrijdag 23 april haar 10-jarig bestaan. Deze zaak in damesmode, waarvan er maar weinig in Rotterdam zijn. is door di verse redenen in een vergeethoekje ge raakt. Doch dit heeft zij niet verdiend. Een grote sortering hoeden,- handschoe nen, sjaals en spelden en een persoon lijke verkoop hetoben er toe geleid, dat er klanten zijn, die gedurende deze tien jaar steeds bij Maison Femia terugko- mOtidanks deze klanten is de Nieuwe Markt een vergeten deel van het winkel centrum. Er zijn nog een 14-tal midden standers, die hier toch riiet weg willen en alle mogelijke moeite doen om de aan dacht te trekken. Maison Femia heeft een voordeel, dat haar zaak doorloopt tot de Pannekoekstraat. Ook aan deze zijde is er een ruime overzichtelijke etalage, die iets weergeeft van alles wat Maison Fe mia te bieden heeft. En dat is niet ge ring. Topzwemmers strijden in Sportfondsenbad In het Sportfondsenbad Rotterdam- Zuid (bij Zuidplein) zullen op zaterdag 8 mei selektie-wedstrijden gehouden wor den, waarbij de nationale traimngsploe- Een van de KNZB aan de start zullen verschijnen. De KNZB heeft de organi satie toevertrouwd aan de R.K.SIV. Spar taan, afd. zwemmen. In de nationale trainingsploegen is het overgrote deel van de Tokio-ploeg opge nomen. O.a. zullen op de startblokken verschijnen Ada Kok,, Klenie Bimolt, Adrie Lasterie en Johan Bontekoe. Tij- dens de wedstrijden zal onder meer be slist worden, wie deel mag uitmaken van de ploeg die op 21 en 22 mei zal aantre den in Blackpool tegen een ploeg van Groot-Brittannië. Mede gezien het belang van deze wedstrijden voor de deelnemers mag een spannende strijd verwacht worden. Om iedereen vooral de jeugd in de ge legenheid te stellen de wedstrijden bij te wonen, zijn de toegangsprijzen zeer laag gehoudentot en met 16 jaar is het twee kwartjes per persoon en voor volwasse nen één gulden en vijftig cent. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de penningmeesteresse mevr. Joosten, Voe- tjesstraat 89b, Rotterdam-Zuid. Telefoon MARINIERS OEFENEN BIJ PLYMOUTH Zaterdag 1 mei heeft een van de parate contingenten mariniers, sterkte 300 man, zich ingescheept op Hr. Ms. „Poolster" het nieuwe bevoorradingsschip van de Koninklijke Marine voor een 14-daagse oefening met de Engelse mariniers op oefenterreinen in de omgeving van Ply mouth; De oefeningen zullen niet alleen bestaan uit amfibische operaties met kleine lan dingsvaartuigen en helikopteroefeningen, doch ook zal het beklimmen van rots achtige kusten de nodige aandacht krijgen. Bij dit contingent zijn een vlootaalmoe- zenier en -predikant ingedeeld zodat de kerkdiensten normaal voortgang zullen vinden, terwijl ook aan de ontspanning de nodige aandacht is besteed. Op 17 mei zal het contingent, wederom met Hr. Ms. „Poolster", in Rotterdam terugkeren. betrokken. Nu er in Vietnam door hon derden vliegtuigen bombardementen uit gevoerd worden, nu men vecht met na- palmgas en raketten, gebeurt dit met de morele steun van Nederland. Weinigen weten waarom er nu gevochten wordt. President Johnson verklaart dat men de vrijheid en de democratie van Zuid-Viet- nam verdedigt. Goldwater zegt dat, als hij president zou zijn, hij zou bidden om een Chinese provocatie die hem in staat zou stellen de Chinese atoominstallaties t« vernietigen. Hij staat niet alleen ln dia houding. yONDAGAVOND keken wij naar het altijd weer boeiende Gezaghebbende kranten hebben het T V.-programma van Pierre Janssen: ..Kunstgrepen". Het bange vermoeden geuit dat de Ameri- stond dit keer in het teken (en in het tekenen!) van de kaanse regering doelbewust een oorlog bevrijding. met China uitlokt. Dat is wat anders dan Ontroerend, hoe mensen al tekenend, midden ln de oorlogs- de democratie verdedigen. Echter, da ellende, uit onvoorstelbare gemeenheid en barbarij expressieve mensen die sceptisch staan tegenóver de schoonheid hebben weten te scheppen! politiek van President Johnson vormen Een dame zo maar een amateur maakte op W.C.-papier Slechts een kleine groep. De meerderheid diep aangrijpende schetsen van haar belevenissen in cel en heeft het te druk met zijn eigen beslom- kamp. Een ander een bekend kunstenaar vulde in een meringen om over de gebeurtenissen in Jappenkamp een oude roman met indrukken uit Holland, vaak Vietnam na te denken. Dat zal hier niet zo maar door de drukletters heen. Landschappen en stads- veel anders zijn. gezichten van vróeger, zoals die klaarblijkelijk scherp in zijn Nog niet zo lang geleden vond men de geheugen gegrift stonden. De herinnering was een paradijs, politieke ideeën van Goldwater ontzet- waaruit hij zich zelfs ln zo'n moordkamp niet liet verdrijven, tend gevaarlijk. Nu president Johnson ze Een andere dame borduurde zo maar recht-op-en-neer met ten uitvoer brengt is er maar weinig kri- wat zwarte draden de contouren van het gevangenisleven op een stuk vod. Pierre Janssen zag hierin al bevrijding: wij mensen behoe ven de dingen niet instinctief, passief te ondergaan als het dier. Nee, wij mogen ook het meest weerzinwekkende geeste lijk verwerken en uitdrukken op eigen manier vanuit eigen Horizontaal: 1 scha; 4 wijten; 8 mate; innerlijke ruimte. 12 leu; 13 zet; 14 die; 15 olie; 17 geluk; jn „Kunstgrepen" ging het om voorbeelden uit de beeldende kunst- Maar er is op dit gebied natuurlijk nog veel meer. a- Hoeveel gedichten zijn er niet in de hel van schuilkelder Naaldprinsessen aantreden Wie Europa's naaldprinses wil worden, met als hoofdprijs een luxe BMW-700, moet daarvoor op 14 mei (20 uur) aan treden in het Rijnhotel, 't Stoffen- huis, Nieuwe Binnenweg 377, houdt hieri een show voor hen, die zelf hun japon, deux-pièce of combinatie maken. De fir ma heeft deze show in samenwerking met 16 andere speciale stoffenzaken georga niseerd. De beste drie uit Rotterdam en Den Haag gaan in het Amsterdamse Krasnapolsky dingen naar de nationale titel. De twaalf beste die hier zijn aan gewezen gaan op hun beurt naar het Duit se Baden-Baden voor de Euro-titel. Een onzekere waarheid voor de 22-jarige havencontroleur J. J. van T., en zijn 24-jarige vriend J. H. H. Omdai de havencontroleur in de nacht van 21 februari niet kon slapen, was hij de straat op gegaan. Daar ontmoette hij zijn vriend, H., die kennelijk eveneens geplaagd door slapeloosheid, be sloot zijn maat te vergezellen bij de speurtocht naar de geschikte slaapplaats die zij volgens hun raadsman in hun woonmilieu mis- Waarom de vrienden bfij het zoe ken naar een bed zo nodig breek ijzer, beitels en andere kraakge- reedschappen moesten meeslepen, is niet helemaal duidelijk geworden. Naar later bleek werden de ge reedschappen gebruikt bij het for ceren van de deur van een fruit- pakhuis. Na het wegbreken van een plank in de deur werd het deurslot geforceerd en kon de legerstede in gebruik worden ge nomen. Merkwaardig genoeg scheen hun na al die moeite een slaapplaats temidden van bananen en ander ooft maar weinig aantrekkelijk toe Derhalve verlieten zij het pakhuis zonder iets mee te nemen. Getipt door een wakker toeschouwer wachtte de politie hen builen op „Het was me het nachtje wel moet een van hen gedacht hebben Kennelijk dacht de officier dit ook Hij eiste, wegens inbraak, acht maanden hechtenis met aftrek. Of de raadsman er in geslaagd is aan te tonen dat zijn cliënten geen strafbaar feit hebben gepleegd, blijft een open vraag tot de uit spraak. \NDERS was de toedracht bij de 25-jarige schilder, J. R., die lange tijd hunkerend had uitgezien naar een strafexpeditie tegen zijn werkgever. Het voetbalenthousias- me van de werkgever bood hem de kans. I In overleg met de bedrijfsassis- tent ook niet vrij van wraakge- dachten tegen de patroon en diens vriendin werd een plan voor de hakzetterij uitgedacht: Het bo- venlicht boven het vuilnisvat voor de woning van de werkgever bleek geen hindernis voor de schilder Terwijl de patroon vriendschappe lijk gezellig met de bedrijfsassistent naar Feijenoords voetbal in Gro ningen keek, kroop de schilder behendig via vuilnisvat en boven licht diens woning binnen en na korte tijd even behendig, met het geldkistje, de woning weer uit. Na deze geslaagde onderneming bezocht de schilder in gezelschap van echtgenote de vriendin van de assistent. Schonk haar uit het geld kistje duizend gulden voor de be wezen diensten en vergokte de rest ongeveer f5000 in Amsterdam. „Je weet niet waar het geld blijft in zo'n stad De schilder wist het ook niet. Evenmin de bedrijfsassistent en zijn concubine. Met de nog overge- bleven f 18,86 als batig saldo op zijn strafregister hoorde de schilder een jaar en drie maanden, wegens inbraak, tegen zich eisen. Tegen de bedrijfsassistent eiste de officier twaalf maanden, eveneens met af trek waarvan drie maanden voor waardelijk. De vriendin M. J. hoorde drie maanden hechtenis tegen zich eisen wegens heling. Zij had haar kinderen van het geld in de kleren gestoken. STOFZUIGEN tijdens televisie- uren blijkt ook een goede methode te zijn om tot bovenmen selijke krachttoeren te komen. Via een klap met 'n kinderstoeltje op het linkeroog van de benedenbuur man belandde een 33-jarige boek houder uit Rotterdam voor de politierechter en zijn benedenbuur man in het ziekenhuis. Storing door de stofzuiger in de televisie ontvangst werd oorzaak van heftige burentioist. Buurman zag de stofzuigerij van de boekhoudersvrouw als plagen en begon als tegenmaatregel op het plafond te timmeren. Tegen een dergelijke arbeidslust in de avond bleken de zenuwen van de boek houder niet bestand, hetgeen leidde tot een pijnlijk treffen in het trap penhuis. De anticlimiax van deze ontmoe ting is de weigering om weer met elkaar te praten. Voor de boek houder is dit makkelijk uitvoer baar omdat hij tijdens tellen toch niet praten kan zonder de tel kwijt te raken. Desgevraagd werd geantwoord dat boekhoudersvrouw niet meet stofzuigt en de buurman de doe- het-zelf arbeid aan het plafond heeft gestaakt. Een zaak van op je tellen passen vond de politierechter weshalve hij de boekhouder veroordeelde tot f25 DEBET... J JAN PUBLIEK te zijn o de begaafde Dimitri Frenkel Frank „ve. rukkulluk" te vinden. .Polyester Polka" 19 kans; 20 dinar; 22 i; oor; 27 genot; 29 zegen; 32 ijdel; 34 b dat; 36 lava; 38 fel; 39 bal; 40 kil; 41 concentratiekamp geboren. Nauwelijks gedichten misschien - elan; 43 gemis; 45 gene; 46 gamel; 48 kreupele rijmen vol fouten in taal en stijl. En toch gedrenkt gazon; 50 tor; 51 tijd; 53 titel; 55 menig; jn bloed en tranen, geladen van emotie. Gekristaliseerd men- t arre; 60 ieder; 62 noga; 64 lee; 65 senleed. Pierre Janssen betoogde terecht, dat wij ons in zulke s diep-innerlijk hebben bevrijd en de vijand wed(uwe); 66 rem; 67 mest; 69 stip. Verticaal: 1 slok; 2 cel; 3 huid; 5 ijzer; rrtoCH denk ik in dit verband aan een nog radicalere, nog 6 tel; 7 etui; 9 adat; 10 tin; 11 eest; 16 -L diepere geestelijke bevrijding die we hebben meegemaakt, eikel; 17 galon; 18 knoet; 19 kerel; 2] Daarin werden eeuweoude verlossingsliederen opnieuw in onze non; 23 zog; 2(j cijfer; 27 gelag; 28 tabel; mensziel geboren, zodat ze gingen stralen met een niet-ver- 29 zalig; 30 naken; 31 palet; 33 del; 35 moede innnerlijke glans. dam: 37 vin; 42 natie; 43 gerei; 44 sater; We stonden bij een massagraf op Walcheren, vlak na het 45 godin; 47 mot; 49 zijn; 52 halm; 53 bombardement op Westkapelle, waarbij 250 mensen omkwamen tres; 54 lewa; 55 mede; 56 gort; 57 en dat de zee in onze huiskamers bracht. 35 slachtoffers konden kam®; 59 ree; 61 dek; 63 gei. worden geborgen. De ruwe kisten stonden in een zwarte gleuf, gegraven in het stukje kerkhof dat nog net niet overspoeld was, in een dorp een heel eind verder weg. Met een hervormde collega leidde ik de begrafenis en we durfden nauwelijks met die diep-getroffen mensen te zingen. We besloten aan de na bestaanden bij het graf te vragen, of zingen wel kon. Toen zei er één: Psalm 89 vers 1. En dat hebben we gezongen zoals we het nog nooit gezongen hadden, met een brok in onze keeJ en met knikkende knieën, maar met een ongekende ontroering in ons hart; 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheên, Uw waarheid 't allen tijd vermelden door mijn reên Ik weet, hoé 't vast gebouw van uwe gunstbewijzen, Naar uw gemaakt bestek in eeuwigheid zal rijzen. Zo min de hemel ooit uit zijne stand zal wijken Zo min zal uwe trouw ooit wank'len of bezwijken. Ik denk aan die Zeeuwse boer, die eigenlijk al te lang op zijn boerderij was achtergebleven en heel nodig voor het was sende water moest vluchten. Hij kon bijna geen afscheid nemen. Tenslotte nam hij een stuk krijt en hij schreef op de grote zwarte schuurdeur, die stond te klopperen in de eb en in de vloed: Maar de HEER zal uitkomst geven, Hij die 's daags zijn gunst gebiedt, 'k Zal in dit vertrouwen leven, En dat melden in mijn lied. 'Tc Zal Zijd lof zelfs in de nacht Zingen daar ik Hem verwacht, En mijn ziel, wat mij moog treffen Tot de God mijns levens heffen. Dit zijn enige van mijn persoonlijke herinneringen. De mooi ste van mijn leven. Herinneringen van duizenden anderen zijn soortgelijk. Is dit niet de diepste bevrijding, waartoe wij mensen worden geroepen als je er helemaal onder zit, opstaan tot de vreugde in God. Dan is er zelfs in een hel een door braak van de hemel. Laten we vooral ook deze herinneringen meegeven ais een machtige erfenis aan de komende generatie. Wie weet, hoe onze jongeren deze kracht nog nodig zullen hebben! Dr. K. J. KRAAN. is een zo onwaarschijnlijk kolderiek'stuk, waarin alle logica op de loop is, dat de grootste kniesoor er een plezierige avoRd aan moet beleven. Zeker als die avond de avond van Koninginnedag is. Frank heeft o.a. met „Spinoza" bewezen een toneelscchrijver te zijn van bijna on- Hollandse allure En daarvan geeft bü nu opnieuw blijk met deze komedie, die in een spitse dialoog met veel woordgrapjes en een kostelijke ontwikkeling het vak manschap van de schrijver verraadt. Het verhaal is te gek om na te vertel len. Dat de dubbelzinnigheid niet van de lucht was. mag een overbodige medede ling zijn. Dit soort kolder vol te houden, niet vast te lopen in platvloerse onsma kelijkheden, voortdurend balanceren op de rand van het komische en het ordi naire; het vereist een vaardige en ervaren pen. Frenkel Frank heeft het royaal ge haald. Het „oranje-publiek" heeft het in een half-bezettê schouwburg met veel plezier onderstreept. De schrijver mag zich verheugen in de voortreffelijke voorstelling, die de toneel groep Centrum zijn stuk bereidde. Het is vooral Wim van den Heuvel als de recla- me-tjoengel-componist geweest, die het stuk naar zijn glorieuze einde heeft ge leid. Onhandig, „wrfltfremd", spontaan en enthousiast gaf Van den Heuvel de hoofd rol gestalte. In al het overspelige gedaas, met een gestrand huwelijk in het vooruit zicht, bleef hij de onschuldige, zich nau welijks van enig kwaad bewuste kunste naar, die zichzelf niet zo erg serieus Geen van de anderen heeft voor hem onder willen doen, We zagen een prach tige Karin Haage als een temperament volle vrouw van een detective; een ruige Piet Römer, die zich als de grote speur der in proces-verbaal-termen uitdrukte; een wilde Henny Orri, die als dame van lichte zeden de levensavond van een oudere heer opvrolijkte. Dries Krijn, Ina van der Molen, Carol Linssert en Sara Heijblom speelden gaaf hun kleinere rollen. Regisseur Walter Kous heeft begrepen dat de „Polyester Polka" het tempo van een treurmars niet zou overleven Vaart en tempo, daarvan moest deze niet te stutten stroom malligheden het hebben. Kous is daarin voorbeeldig geslaagd En daarmee verleende hij mede het on-Hol- landse karakter aan het stuk. waarvoor Herman Gordijn een verrassend décor ontwierp. JAN HEIN DE GROOT,

De Havenloods | 1965 | | pagina 11