iirii Schiedams burgemeester garandeert echte moutwijn WIIIEvW DEJONCLs Gouden Garantie meijer lastige maten meijer Marktkooplui Oorlogstijd gaat ons voorbij .Rotterdam 194045" nid lastige maten meijer v JDtEL HAVENLOODS DONDERDAG %MEI 1965. JJET VERHAAL gaat, dat toen wijlen burgemeester Van Haa- ren in de bezettingstijd als gijze laar in het kamp te St. Michiels gestel gevangen was gezet, hem uit Schiedam een fles moutwijn werd toegezonden. De Duitse bewaking maakte niet geheel onbegrij pelijk bezwaar tegen deze gift, mogelijk zagen zij er zelf iets in. Doch burgemeester Van Haaren liet zijn rechten gelden: „Het is mijn wijn, kijk maar, mijn hand tekening staat op het zegel". Daar mee waren de Duitsers overtuigd van des burgemeesters rechten. Hij kreeg de fle$ wijn. Inderdaad, op iedere fles Schiedamse moutwijn, kunt u de handtekening van de burgemeester en gemeentesecretaris aantreffen. Om het nog meer te accen tueren, in Nederland wordt uitsluitend en alleen in Schiedam de burgemeester- lijke moutwijn vervaardigd. Daarom draagt dus iedere fles wijn die de bran derij van de Distilleerderij en Likeur stokerij „De Sleutel", Joh. S. Vrijmoed en Zonen N.V. aan de Westerkade verlaat, de handtekening van de burgemeester van Schiedam. Dat was toenmaals die van burgemeester Van Haaren, thans van burgemeester Peek. „En we zitten nu te wachten, welke nieuwe handtekening er op moet", zo verklaart de adj .-directeur der N.V., de heer G. H. J. Wittkampf. Het schijnt echter niet nodig te zijn, om gedurende het huidige burgemeesters- vacuum, de handtekening van loco-bur gemeester Sabel te gebruiken. Maar de handtekening van Schiedams nieuwe eerste burger, zal straks ook prijken op het zegel van iedere fles moutwijn die de stad verlaat. Dat is trouwens voorschrift, zij het dan ook een heel oud voorschrift. Maar het is altijd aardig, indien bepaalde tradities nog kunnen voortleven en niet wegvallen in deze moderne tijd. Dit is dan de geschiedenis van de moutwijn. Mouterijen waren bedrijven, waarin voor de branderijen bestemde gerst werd verwerkt tot gerstmout. De gerst werd er geweekt en tot gedeelte lijke ontkieming gebracht. Door dragen, eesten enz., werd dit kiemingsproces weer tot stilstand gebracht. De gedeeltelijk ontkiemde gerst, werd mout genoemd. Deze gerstmout werd dan in moutmolens gemalen en diende dan samen met ge malen rogge als grondstof voor de mout wijnbereiding. Over het algemeen werk ten de mouterijen dus voor de brande rijen, al werd ook wel gemoute gerst naar het buitenland uitgevoerd. Als gevolg hiervan, hield het aantal mouterijen dan ook min of meer gelijke tred met het aantal branderijen. In 1846 bijv. telde Schiedam 36 mouterijen met 165 branderijen. Dit aantal was in 1885 gestegen tot 62 mouterijen met 385 bran derijen. Het aantal mouterijen nam ver houdingsgewijs niet zo snel toe. als het aantal branderijen, want in 1846 was er bijv. 1 mouterij op 4,6 branderijen, en in 1885 bedroeg dit percentage 1 op 6,2. Dit schijnt veroorzaakt te zijn, door de ver mindering der export van de mout. Door allerlei oorzaken nam de moutwijnin dustrie af en werd deze aangevuld door de distilleerderijen. Doch Vrijmoed-Witt- kampf hebben braaf stand gehouden en bezitten nu het enige bedrijf in Neder land, waarin de moutwijnbranderij wordt voortgezet. Bijverordening De distilleerderij Joh. S. Vrijmoed en Zonen N.V. werd in 1776 te Rotterdam gevestigd en de directie wordt sedert generaties door leden der familie Vrij moed gevoerd. De distilleerderij B. A. J. Wittkampf is sinds 1847 te Schiedam ge vestigd en ook hier werd steeds de di rectie door leden der familie gevoerd. Op 1 juli 1961 werden deze beide be drijven samengevoegd. De heer F. J. F. Vrijmoed is directeur, de heer J. H. J. Wittkampf adj .-directeur, die zich speci aal met de export bemoeit en adj.-direc- teur J. P. Hack met de binnenlandse afzet. Nu werd ruim een halve eeuw geleden door het Schiedamse stadsbestuur een verordening gemaakt, waarbij controle op de echtheid van de Schiedamse jenever werd ingevoerd. Op het zegel van iedere fles, vindt men daarom de handtekening van de burgemeester van Schiedam, die voor die echtheid in staat. Zoiets dus als op het modieuze beeld, het perfecte zitten, het blijvende model en de voldoening van de stof - geldend voor de gehele collectie in alls maten bij HERENKLEDING Me»nt98 Rotterdam Telefoon (010) 131718 20c HERENKLEDING Meent 96 Rotterdam Telefoon (010) 13171B 0 Vervolg van pagina Q kunnen, zo vragen de kooplieden zich af. Z(j zouden die tweede markt dan in het Nieuwland wensen, vooral ook met het oog op de bewoners van Kethel. De marktkooplieden hebben daartoe het oog laten vallen op de Talmalaan, een zij straat dus van de P. J. Troelstralaan. De heer J. de Boom, beter bekend als „Jilles", is een warm voorstander van die tweede markt. Samen met een collega heeft hij „de markt" reeds gepeild. Bij de bewoners van de Talmalaan is een soort enquête gehouden en volgens Jilles, zal in die omgeving een markt welkom eertijds bij de oprechte Haarlemmer olie het geval was. Nu is dat echt geen „reclame-stunt" om het zo maar te zeggen. Al kan een re clame-element er niet aan worden ont zegd. Doch er is een speciale ambtenaar ten stadhuize, die nauwkeurig aanteke ning houd! van het aantal zegels dat aan „De Sleutels" wordt verstrekt, hetwelk moet overeenstemmen met het aantal flessen dat de branderij verlaat of daarin nog in voorraad is. Daartoe zijn de zegels genummerd. Verder behoeft Adjunct-directeur J. H. J. Wittkampf nieuwe handtekening het geen betoog, dat ook de ambtenaren der „Invoerrechten en Accijnzen" regel matig komen neuzen in de branderij. Het produkt Over de moutwijn zelf nog het vol gende. Het woord moutwijn komt wat de uitgang „wijn" betreft waarschijnlijk van het Franse „brandewijn". Dit concur rerende produkt wordt verkregen door gisting en distillatie van druiven. Omdat er nu in Nederland geen druiven waren die hiervoor gebruikt konden worden is men voor de vervaardiging van onze nationale drank gerst, rogge en mais gaan verwerken. Het Woord „mout" komt van de gemoute gerst, d.i. gerst die men tot een zeker stadium van kieming laat ko men om daarna de kiem te doden door verhitting over vuur (eesten). Het eesten dient om de omzetting van het zeetmeel in suiker zowel van de gerst als van de rogge en de mais te vergemakkelen. De suiker wordt nu weer omgezet in kool zuur en alcohol en deze alcohol wordt driemaal gedistilleerd tot moutwijn, met 'n sterkte van 46 pet. De hoogaromatische nevenprodukten blijven dus behouden en de distillateur maakt van deze mout wijn een jenever met een krachtige, eigen smaak. Een borrel met „body" die spreekt tot de genieter van het goede der aarde. Het woord spiritus betekent „geest" en deze spiritus wordt ook wel zuivere alco hol genoemd. De spiritus wordt gewon nen uit velerlei produkten, o.a. aardap pelen, melasse (pulp van suikerbieten) en door droge distillatie zelfs uit steenkool. Alcohol uit steenkool wordt vrijwel uit sluitend gebruikt voor industriële doel einden. Door herhaalde rectificatie komt men op een sterkte van 96 pet, d.i. een zuiver, maar vrijwel neutraal en smake loos produkt. Het verschil tussen mout wijn en spiritus is dus wel duidelijk: moutwijn heeft zijn eigen, karakteristieke smaak, spiritus eist toevoeging van smaak. Gelukkig voegt men er meestal moutwijn bij om het typische Schiedamse karakter niet geheel te verliezen. En nu staat in de branderij &ind jaar en dag, om het meer precies te zeggen, ge- Historische opnamen van de stemmen die de angst, maar ook de hoop bepaalden van ons volk tijdens de bezetting. Twee 30cm langspeelplaten met geïllustreerd tekstboek in cassette. tj CJ 50 Willem de Jong N.V., Korte Hoogstraat 16 Rotterdam 1 telefoon (010) 117640 verschijnen in zulke ruime hoeveelheden, dat spekulatie over het algemeen niet lonend is. Alle regels worden echter, zoals het spreekwoord luidt., door uitzonde ringen bevestigd. Ik denk hierby b.v. aan de 4, 8 en 12 cent op fluorescerend pa pier, die destyds by wyze van proef in Gouda (en aan de filatelistenloketten) werden verkocht. Worden bepaalde uitgiften eindelük eens goed, dan heeft niemand (ook ik niet) eraan gedacht, zich voor ruil- doeleinden een klein voorraadje erva leggen. Een ander voorbeeld is de kleine serie van het Internationale Gerechtshof van enkele jaren geleden, die welgeteld kompleet 6 cent kostte; vandaag kosten ze enkele duizenden procenten méér Hieraan moest ik denken, toen ik de PTT- dlenstorder 217bis met volgende inhoud las: „Binnenkort zal worden overgegaan tot ambts halve verstrekking van een kleine voorraad postzegelboekjes, die aan de zegelloketten i alle hoofdkantoren verkocht dienen te worden. Na deze verstrekking is de voorraad van de huidige samenstelling uitgeput, zodat niet om aanvulling kan worden gevraagd. Tegen 1 juni a.s. zal echter opnieuw een hoeveelheid postzegelboekjes worden verstrekt van gewyzigde samenstelling in verband met de op de genoemde datum ingaande tariefswijzigingen''. Deze mededeling is het waard, drie keer te worden overgelezen. Ten eerste kan men eruit opmaken, dat de voorraad boekjes nog maar klein is. Men moet hierby bedenken, dat het bü de uitgifte van deze beide boekjes slechts om een proef ging, daar de boekjes huiten de filatelistische dienst 's-Gravenhage om nergens verkrijgbaar waren, afgezien van verstrekking aan kantoren te 's-Gravenhage e.o. korte tyd geleden. De aan de nieuwe tarieven aangepaste hoekjes echter zullen straks normaal (indien er tenminste niet weer binnen drie maanden nieuwe tarie ven worden ingevoerd) aan de kantoren worden verstrekt en een langere looptyd hebben dan deze. imtummi mmmmitmi ma durende 43 jaar, de heer A. Stokohf (zeg maar; Janus) de echte, onvervalste Schiedamse moutwijn te stoken. Stelt u zich hem niet voor als iemand die met zwart gezicht, zwarte handen en vuile overall, steeds meer kolen in de oven staat te gooien, dat is beslist niet het ge- vaL Goed, Janus doet er zo nu en dan een schepje op, doch zijn werk bestaat in hoofdzaak uit de technische controle en meer vakkundige handelingen, om de moutwijn uiteindelijk uit de „ontvanger" tevoorschijn te toveren. Want al ziet het distilleerapparaat er niet zo geweldig in gewikkeld uit, opletten is toch de bood schap. Het retort irnet helm en ontvanger zijn met elkaar verbonden, de koeler zorgt er voor dat de vloeistof wordt afgedistil- leerd. Dan wordt uiteindelijk een pro dukt verkregen, met 35 pet. alcohol, dat een zeer eigen „bouquet" bezit, zoals dat heet. De „kit", zoals de 20 liter maat wordt genoemd, doet reeds heel wat jaren dienst in dif bedrijf. Aparte destilleerderij Voor de fabricage vaiï moutwijnjenever onder deze controle, is een geheel aparte distilleerderij nodig, waarin alleen mout wijn aanwezig mag zijn en verwerkt mag worden. Doordat de doorsnee-jenever thans voor het grootste deel uit spiritus wordt vervaardigd, vraagt het soms even tijd om aan het aparte karakter en de aroma van dit speciale produkt uit de oudheid, te wennen. Behalve in Europa, vindt dit enig Schiedamse produkt, een ruime afzet naar het buitenland, zelfs naar de Afrikaanse staten Nigeria en Ghana. En ook daar heeft dus de hand tekening van Schiedams burgemeeste ge- Het plan is, om die markt op dinsdag middag te houden. Verscheidene koop lieden van de Broersveld-markt die we over deze wens spraken, stemden daar mee van harte in. Een enkele had be zwaren, soms omdat hij op die dag elders een marktdag heeft, 'soms ook, omdat hij splitsen van de markt ongewenst acht. Doch, verreweg de meeste marktkoop lieden verklaarden zich dadelijk bereid hun tenterf in het nieuwe stadswijk van Schiedam op te slaan. Minder enthousiast schijnt men bij het gemeentebestuur nog te zijn, waarbij ook de kosten een rol zouden spelen. „Op de duur zal het er toch van moe ten komen", luidt de mening van Jilles en zijn collega's stemden hiermee in. „Het maakt een stadsdeel meer levendig en voor de winkeliers is het beslist niet kwaad", aldus de opinie. De man die iedere week de 103 kramen „op poten" zet, bleek er ook vierkant voor te zijn. En marktmeester M. J. Stoppels („een markt", zegt Jilles) ziet er ook wel moge lijkheden in volgens de hooplieden van het Broersveld. Niet dat men er de markt van het Broersveld er voor zou willen ruilen, doch de dinsdagmiddag-markt zóu het in Schiedam best doen. Winkelier A. J. Verstaat: „De markt v mijn deur? Het doet me niets Bevolking Schiedam De bevolking van Schiedam is gedu rende de maand maart vermeerderd met 41 personen en bestond op 31 maart uit 40.733 mannen en 41.204 vrouwen, totaal 81.937 personen. Er werden 108 kinderen levend ge boren; overleden 53 personen. Er wer den 46 huwelijken voltrokken en 6 echt scheidingen vonden plaats. Zoals u weet, wordt het nieuwe briefporto 18 cent. Hoe wordt nu de samenstelling? Dat laat ik graag aan de puzzelaars onder u over, want 5 X 18 90 en wat doet men nu met één postzegel van tien cent? Het probleem is nl. dat een postzegelboek blad slechts een even aantal zegels kan bevatten, 5 zegels om een brief te frankeren is toch wel het minimum om de aanschaf van een boekje voor gewoon gebruik interessant te maken. Wij zullen ons dus maar laten verrassen. Door deze tariefs wijziging zal dus een nieuw frankeerzegel ten tonele verschijnen, alsmede een adreswijzigingsformulier van 8 cent. De formulieren van 7 cent zullen buiten gebruik worden gesteld, resp. door bijfrankering met 1 cent worden gebruikt. Een ander prettig nieuws voor de Nederland-verzamelaar schuilt in het volgende bericht: nog gedurende dit jaar zullen aan de postkantoren apparaten voor post- zegelrollen worden verstrekt. Deze apparaten bevatten twaalf rollen van 1000 zegels elk met de meest gangbare waarden. Duitsland-vaarders zyn deze zegels welbekend, want ook in de Bondsrepubliek zyn de frankeerzegels van diverse nominaties uit rollen verkrijgbaar. Het bijzondere daarvan is, dat elke vyfde zegel aan de achter zijde is genummerd. We krijgen dus ook hier eindeiyk automaatzegels, die als zo danig herkenbaar zijn, afgezien van de gesneden tanding. Mocht u binnenkort eens naar West-Duitsland gaan, verzuimt dan vooral niet, zich genummerde zegels, uit rollen afkomstig, aan te schaffen. Het hangt van de betreffende loketambtenaar af in welke graad van enthousiasme hij hiertoe bereid is (met dit nieuwe verschijnsel van gemoedsstemming onzer loketambtenaren zullen wij dus ook hier binnenkort te maken krijgen!) maar het zij gezegd, dat by onze Oosterburen een Hollands sigaartje altyd nog hoog genoteerd staat. Denkt u er wel aan, dat de serie „Beroem de Duitsers" al hard op weg is afgelost te worden. Voor dergelijke automaatzegels kunt u zeker te recht op de hoofdpostkantoren der grote steden. Van 15 april t/m 13 mei zal In drie stempelma- chines van het distriktspostkantoor Amsterdam een byzondere stempelvlag worden gebruikt met de tekst „Britse week in Amsterdam 14 t.e.m. 23 mei 1965". Tevens wordt gedurende een filatelis tische tentoonstelling een bijzonder handstempel gebruikt, waarin in tegenstelling tot de in de betreffende dienstorder beschreven stempelvlag de datum „13 t.e.m 22 mei" is opgenomen. Hierop zal binnenkort wel een korrektie komen. Ter gelegenheid van het 160-jarig bestaan van de Internationale Telecommunicatie Unie zullen in Nederland van 17-5 t/m 12-6 twee zegels ter waarde van 20 en 40 cent verkrygbaar zijn. JOnze zomerzegels met afbeeldingen van Neder landse steden (8 6 Veere, 10+6 Thorn, 18+12 Dordrecht, 20+10 Staveren en 40+10 Medemblik) verschijnen op 1 juni. Nederlandse Antillen: 100 jaar ITU op 17-5, waarde 10 (Antilliaanse) cent en t.z.t. weer ver krijgbaar aan filatelistenloketten. Frankryk: Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Jeugd- en Kuituur huizen verscheen op 10-4 een zegel van 0.25 F. West-Duitsland: De 75e viering van de 1-mei-dag wordt voor de geschiedenis vastgelegd door de uitgifte op 30-4 van een zegel van 15 Pf. met een oplaag van 30 miljoen stuk. Denemarken: 100 jaar ITU op 17-5, een zegel van 80 Ore. Monaco: Op 17-5 wordt aan de belangstellende verzamelaars verzocht een flinke greep in hun portemonnaie te doen, want dan verschünt t.g.v. het 100-jarig bestaan van de ITU een (onnodig lange en dure) serie van 12 zegels met een totale waarde van 14.75 F. Ter gelegenheid van de geboorte van het prinsesje Stephanie moest broodnodig in de uitgifte van een 3 F. luchtpostzegel worden voorzien. Dat zet lekker Finland: Twee byzondere zegels verschijnen op 26 april t.g.v. de 100e verjaardag van de Finse kunstschilder Akseli Gallen-Kallela. Het 20-jarig bestaan van de Verenigde Naties en tevens het jaar van de internationale samenwerking wordt herdacht door de uitgifte van een zegel van 0.40 mk met een oplaag vau 2 miljoen. België: Op 26 april is het de Dag van de Postzegel. Een zegel van 3 F (Oplaag 7.950.000) draagt een afbeelding van een paardenpostmeester. Oostenrijk: 6 mei, herdenkingszegel „600 jaar Universiteit van Wenen", oplaag 3 miljoen. De in vorige rubriek genoemde automaatzegels zijn overigens t.b.v. verzamelaars verkrygbaar uit vellen; paren of blokken noteren derhalve aanmerkeiyk hoger! REKTIFIKATIEHet zetduiveltje heeft ons in het vorige artikel parten gespeeld. De KLM-vlucht vond nl. niet op 13-3 maar op 31-3 plaats. Uiteraard werd de ver voerde post niet voorzien van een byzonder stempel van de Oostenrykse bonds president, maar van het aankomststempel te Boekarest. U gelieve dan verder te lezen: Op 15 april zou de verjaardag worden gevierd van de Oostenrykse bonds president Dr. Schaerf enz. BEUilE-DELGIQUE lil Het feit dat 25 jaar geleden, op 10 mei 1940, Duitse troepen Nederland binnen vielen en op 14 mei 1940 de hele binnen stad werd vernield door een waanzinnig bombardement, is aanleiding geweest tot het inrichten van een tentoonstelling in het Gemeentearchief over het wedervaren van Rotterdam in de oorlogstyd: „ROT TERDAM 1940-1945". Deze tentoonstelling is .voor het over grote deel samengesteld uit gedrukt ma teriaal, tekeningen, foto's en aanplak biljetten, in de tijd zelf door het Archief bijeengebracht. Het is er verre van, dat hier sprake is van een documentatie, die alle facetten van de oorlog, de uitgeoefen de terreur en het verzet in Rotterdam omvat. Er nog van afgezien, dat in een beperkte ruimte niet naar volledigheid gestreefd kan worden, zijn momenteel elders in h^t land en in onze stad ten toonstellingen ingericht, welke andere uitermate belangrijke zijden belichten van de verschrikkingen van het Nederlandse volk en van bepaalde volksdelen in de jaren 1940-1945. De tentoonstelling In het Archief be doelt met name te herinneren aan de spanningen in 1938, de mobilisatietijd, het noodlot dat de stad trof in mei 1940, de verwoesting en overgave, de energieke wijze waarop direct een wederopbouw- plan werd ontworpen, het botsen van nationale gevoelens en vermeende Duitse belangen, nationaal-socialistische propa ganda, geallieerde en „illegale" voorlich ting en nieuwsvoorziening, arbeidseinsatz, de precaire voedselvoorziening, het reso luut optreden van ondergrondse strijders en de misdadige vernietiging van Rotter damse levens door Duitse vuurpelotons Op de affiches uit de oorlogsjaren ziet u ze terug: de „vliegers die geen genade kennen", de „ware" Nederlander die dienst genomen heeft bij de Waffen S.S., Koenraad van de Arbeidsdienst en mr. Prikkeldraad! Ook de roodgerande Duitse proclamaties, waarschuwingen en bekend makingen van terechtstellingen Eind april 1945 hadden de voedseldrop- pings plaats, gevolgd door het enthousias me van de bevrijding, het eerherstel van burgemeester Oud, diens proclamatie in de geest van die van 1813, het bezoek van sir Winston Churchill en de aanbieding van het beeld „Sterker door Stryd" door H.M. de Koningin. Enige belangwekkende stukken uit het' Londense archief van het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn welwillend ter beschikking gesteld: het originele vodje papier, op 10 mei 1940 door de Duitse gezant aan minister Van Kleffens ter hand gesteld, het manuscript van de eerste Londense radiorede van de Koningin op papier van Buckingham Palace en de brieven met foto's over het bombardement van Rotterdam, welke via diverse kanalen Londen bereikt hebben. De tentoonstelling is geopend tot en met zondag 30 mei 1965, op werkdagen van 19—17 uur, op ion- en feestdagen van- li—17 uur. HERENKLEDING Meent 96 Rotterdam Telefoon (010) 131715

De Havenloods | 1965 | | pagina 4