op de teenager v<! ;f Edwin Rutten Schot in de roos „Rocking Billy'' Geen maniertjes DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MEI 1965. 13 1 ["EER EN MEER verstevigen de teenager-artiesten hun greep op de markt. De meest begaafden zoeken zich een eigen weg tussen het publiek dat een en ander niet zonder enig wantrouwen gadeslaat. Dit wantrouwen is wel te begrijpen. Het ene fenomeen na het andere heeft men voor de mikrofoon of voor de televisie camera gezet en dan bleek het fenomeen ineen te schrompelen en niets meer te kunnen brengen dan juist dat éne liedje en net die éne sketch. Dan doofden de schreeuwende neonlichten, de managers en scouts gingen naar huis en de „arties ten" bleven met betraande ogen tussen een ontgoocheld publiek achter. Al die „huiskamerartiesten" laten niets blijvends achter en zij hebben het pad van de meer begaafden daarmee bemoeilijkt. Werkelijk talent is echter niet te stuiten en komt terug. Artiesten worden rijper van teleurstellingen en indien men door weet te zetten zijn het juist de teleurstellingen waaruit lering te trekken valt. Het optreden wordt zelfbewuster en het repcrtoir krijgt iets persoonlijks. Dan is er iets bereikt waarop men zich af kan zetten om te proberen de sympathie van het grote, afwachtende publiek te winnen. Trea Dobbs: teveel ijzers in het vuur (naast haar Willeke Alberti). Rob de Nys: schot in de roos. Er zijn vele Nederlandse teen agersterren, die dit uithoudingsver mogen bezaten en die daardoor in staat waren het publiek te laten zien, dat hier niet van misplaatste aandacht gesproken kon worden. Vooral Herman Stok heeft de weg naar succes voor menig artiest ge baand. Herman is geen ster, maar hij is wel de man die het Neder landse publiek vertrouwd heeft ge maakt met de idolen van de teen agers en met de verlangens en be hoeften op muzikaal gebied van deze teenagers. Hij heeft een niet onverdienstelijk werk geleverd in het belang van de jeugd van deze tijd en met zijn programma „Top of Flop" heeft hij ons allen duide lijk gemaakt wat de mogelijkheden van een in feite zo klein en smal programma zijn. Dat hierbij de ca mera een grote rol speelt bij het ob serveren van de teenagers in de zaal doet hieraan niets af. Met zijn belletje en toeter, simpele attribu ten, heeft hij enig licht weten te werpen op een materie waarvan de ouderen in eerste instantie gewend waren zich af te wenden. Johnny Lion; ructi» de handel W/'IJ herinneren ons een optreden n te Rotterdam (AMVJ) van Edwin Rutten, een jongeman die momenteel hoge ogen gooit. Hij zong op de manier van Mei Tormé en had daarbij dit is dus al weer enige jaren geleden veel succes. Niet zo wonderlijk, want Rotterdam is jazzminded. Wél wonderlijk als we de stijl van Mei Tormé kennen en weten dat dit meestal niet on middellijk door een groot publiek „gepruimd" wordt Tóch moest ook Edwin Rutten kennelijk concessies aan dit publiek gaan doen. Hij heeft de beschikking over een fijne stem en als hij „dat verschrikkelijke mo derne'* nou maar even wilde ver geten, kon hij best iets bereiken. Edwin ging zacht en zoet gevooisd verder. Waarschijnlijk heeft hij wel eens blozend plaatjes op staan ne men, maar hij wilde aan het werk blijven en liever niet op de achter grond. Tegen de tijd dat kenners Edwin opgaven, kwam er weer een uit springer en wisten ook die mensen weer dat Edwin het nog niet ver leerd was. Sinds het begin van dit jaar heeft Edwin een eigen beat- groep. Het is een kwintet met Jan Vennik op de tenorsax en daarnaast een bas- en slaggitaar, elektronisch orgel en drums. Onder de naam „The Markers" de musici komen uit Alkmaar begeleiden zij Ed win Rutten op zijn binnenlandse en buitenlandse toemees. Deze maand geeft hij dertig concerten in Polen waar hij goed genoteerd staat Het is een merkwaardige zaak met deze Polen. Niet de directie van het radio- en t.v.-station maakt uit welke buitenlandse gast er uit genodigd zal worden, doch het luis- ter/kijkpubliek. De (staats) organi satie houdt een soort „plebisciet" en aan de uitslag ervan wordt strikt de hand gehouden. Misschien aardig om in Nederland ook eens te pro beren* T „poll" was in Ieder geval sterk in het voordeel van onze chansonnier/ jazzier/popzanger Edwin Rutten. Voorwaar een succes! J^EN echte teenagerster is Rob de Nijs. Vooral in het begin heeft Rob het zeer moeilijk gehad. Sa men met „The Lords" (afgeleid van de familienaam Heeren) heeft hij menig echec geleden. Rob ging ech ter door en wist zich te onderschei den in „Rooster", de Rudy CarréU Show, diverse Zhows van Henk Scholten en nu in het fris brengen van de eigen show op de televisie. Vooral die laatste shows waren een schot in de roos en hiermede heeft Rob de Nijs bewezen, dat een pro gramma samengesteld met kopstuk ken van de teenagermarkt door een breed publiek gewoardeerd wordt. De bariton Rob de Nijs werd 26 december 1942 te Amsterdam gebo ren. Deze donkerblonde, blauw ogige ster heeft als opleiding HBS, Academie voor Kleinkunst en zang studie. Hij werd tijdens een talen tenjacht in de zomer van 1982 ont dekt, maar begon al als solo-zangec in 1959 op de AVRO-jeugddag. "DIA VALK d'r succes begon met parodistisch talent, dat ze af reageerde in kleinere voorstellingen in het kader van verenigingen en clubs. Wie eens een rare meid cow boyliedjes wilde horen en zien brengen nam dit 24-jarige uit Eind hoven geboortige meiske in zijn programma op. Succes verzekerd! Een twijfelachtig succes overigens, want niet zonder enige laatdun kendheid werd naar Ria gekeken en niet zonder enig schamper la chen werden haar „doodval" pres taties op de bühne aangezien. In 1958 won zij een tweede prijs bij de wedstrijd, die (notabene!) de beste Elvis Presley-creatie zocht. Zij werkte samen in het cabaret van Kees Manders en langzaam maar zeker zien we haar op de televisie verschijnen. Nog altijd in een tot in de perfectie uitgewerk te cowboyshow, die honderden ke ren gebracht, wél routine verraad, maar slechts ten dele inslaat. Zij gaat door en in 1962 krijgt zij haar gouden plaat met „Rocking Billy". Na haar trouwen met Her man de Keulenaar in augustus 1962 komt zij soms met een iets andere stijl die meer succes boekt. Nu zij met Rob de Nijs in de televisieshow getreden is, blijkt dat haar talent niet in een „cowboypakje" past Ria is veel verder en gebruikt in haar rol tevens de kansen om haar mimisch talent in te ïasssn. Deze keer zonder schade en aanvaard baar voor groot publiek! Trea Dobbs heeft zich door de laatste songfestival-selecties niet laten ontmoedigen, Trea heeft te veel ijzers in het vuur om zich daardoor te laten ontmoedigen. Ook zij we.-d te Eindhoven geboren en wel op 4 april 1947. Zij werd op een talentenjacht in 1963 ontdekt on Herman Stok: met een belletje en een toeter. r iï M sen. Haar ware naam is Trea van der f-choot, zij bespeelt gitaar en beschikt over ten leuke altstem. Mulo, Nijverheidsonderwijs en zang- en gitaarlessen vormen haar opleiding. Zonder al teveel moeite bereikte zij de vaderlandse top en zij weet zich oc.k voor het grote televisie-apparaat te onderscheiden. Van deze Trea zullen wij in de be komst nog veel horen. Zij lijkt ons nog lang niet uitgewerkt en heeft bovendien vele natuurlijke voorde len die haar de weg naar roem ver gemakkelijken. gOMMIGE teenagersterren zijn dit ook gewoon. Zij hebben in 't geheel geen of weinig aangeleerde maniertjes en brengen zichzelf op artistieke wijze naar voren. Ronnie Tober, de Nederlandse Amerikaan, heeft het voordeel van zijn uit spraak van onze taal. die hem met een vat deed krijgen op het teen- agerpubliek. Ook hij heeft in korte tijd bewezen dat Zijn publiek bre der uitgemeten kan worden. In de zomer van 1960 speelde een andere vlot gearriveerde ster nog samen met een bandje in een Haag se dansschool. „The Jumping Je wels" met Johnny Lion (John van Leeuwarden) volgden een snelle carrière met als bekroning de top- plaatsen in de „popularity polls" over 1962 van de leidende Neder landse lichte muziekbladen. „The Jumping Jewels", voorzien van een zeer kostbare muziek-„out- fit", treden nooit zonder Johnny Lion op. Afgezien van hun muzika le prestaties, zoals die bijvoorbeeld op hun grammofoonplaten te horen zijn, zijn deze Nederlandse jongens nationaal en internationaal bekend geraakt door hun voortreffelijke bühnepresentatie. Johnny Lion werd op 4 juli 1941 in Den Haag geboren. Net als zijn instrumentale collega's doorliep hij de Mulo (plus Handelsavondschool) en was van plan in de handel te gaan. De ontdekking van zijn goe de stem en muzikale aanleg ver anderde dit plan. In september 1961 zong Johnny voor het eerst voor de radio, in januari 1962 stond hij voor de televisiecamera's. Johnny krijgt pakken fanmail, is niet ver loofd, houdt behalve van zijn vak van hard (en goed) rijden in een sportwagen, van oude auto's en van fotograferen. Zijn eerste op name (met „The Jumping Jewels") was „Bonnie Rock". Daarmee zijn we echt niet aan het eind van het sterren- teenager-latijn, want tussen al de glans en schittering fonkelen nog vele anderen Sommigen zullen hun stralen nog lang uitzenden en ande ren zullen snel het licht doven. Voor iedere uitge vallen plaats zijn dozijnen gegadigden. Talent is echter jCÈK Edwin Rutten: tóch consessies. Ria Valk: geen „doodval" prestaties meer (naast haar Rob de Nijs).

De Havenloods | 1965 | | pagina 7