OTIUM: ST1II11 HIS Verzetsmonument beeld zonder dynamiek De Havenloods Drankweer Comité houdt collecte DONDERDAG 13 MEI 1965 geeft opening van zaken weg 95. Het ls een speciaal optiekzaak, die aan allé eisen van de moderne tijd voldoet. Vroeger was in dit pand een kruidenierszaak gevestigd, zodat het een grondige verbouwing moest ondergaan. De enorme collectie modebrillen (niet minder dan 2.000 mogelijkheden) is dus danig uitgestald, dat men zelf keus kan maken. Ook op het gebied van kijkers, barometers, loepen enz. zagen wij een bijzonder grote sortering. Niet alleen is de zaak modern en gezellig ingericht, maar ook de pui geeft aan de Schieweg een frisse noot. De firma Klouwens heeft behalve aan de Schieweg nog filialen op de Nieuwe gen. Aan de Overschieseweg 73 is zaterdag het nieuwe Benzine-etation van de fa. Van der Mark en Zonen geopend. De benzinepomp met bijbehoren is daar een voortzetting van die welke voorheen gevestigd was vlak bij de Hoge Brug in Overschie. De fa. Van der Mark die aan de Oversohieseweg OK benzine met hoog octaangetal verkoopt tegen een prijs die aanzienlijk lager ligt dan elders, is van alle markten thuis. De firma heeft namelijk ook een varkensfokkerij, waar voor nodig veevoeder, dus een veevoe derbedrijf. Ook gebruikt men voor de varkens schillen. En passant heeft men dan ook een bedrijf dat, in het groot uiteraard, schillen ophaalt. Bij het benzine-station kunnen de bromfietsers dag en nacht terecht, aan gezien er een bromfiets-benzine-auto- maat is. Men moet dan wel zorgen een gulden bij zich te hebben, aangezien de automaat alleen die accepteert. De schoonheidssalon „Cleopatra" heeft enkele dagen geleden haar poorten geopend op de Oude Dijk, hoek Jerusa- lemstraat. Het hele pand moest opge knapt worden en een forse verandering ondergaan. De eigenaresse kan veel vol doening van haar werk hebben, want er is een chique, moderne maar bovenal typisch vrouwelijke sfeer geschapen, die weldadig aandoet. Naast de winkel, waar men de beste en nieuwste cosmetica verkoopt, zijn er verschillende vertrekken ingericht waar men bijvoorbeeld een sauna kan onder gaan, lichaamsmassage (ook om te ver mageren) of de normale behandeling van de gezichtshuid. „Cleopatra" heeft een van de laatste snufjes op het gebied van elektrische massage-apparaten en heeft een uitgele zen collectie voetverzorgingssandalen. Kortom het is een gezellige zaak gewor den waar een vrouw zich heerlijk kan laten verzorgen en ontspannen. Maison FemU, Nieuwe Markt 20 vier de vrijdag 23 april haar 10-jarig bestaan. Deze zaak in damesmode, waarvan er maar weinig in Rotterdam zijn, is door di verse redenen in een vergeethoekje ge raakt Doch dit heeft zij niet verdiend. Een grote sortering hoeden, handschoe nen, sjaals en spelden en een persoon lijke verkoop hebben er toe geleid, dat er klanten zijn, die gedurende deze tien Jaar steeds bij Maison Femia terogko- Ondanks deze klanten is de Nieuwe Markt een vergeten deel van het winkel centrum. Er zijn nog een 14-tal midden standers, die hier toch niet weg willen en alle mogelijke moeite doen om de aan- daoht te trekken. Maison Femia heeft een voordeel, dat haar zaak doorloopt tot de Pannekoekstraat. Ook aan deze zijde is er een ruime overzichtelijke etalage, die iets weergeeft van alles wat Maison Fe mia te bieden heeft. En dat is niet ge ring. Nieuws van C.H.J. sektie 18-30 Zondag 16 mei wordt de maandelijkse dienst in het Venster gehouden. (Gouver- nestraat). Voorgangers zijn: R. G. van Roon en ds. W. R. van der Zee, jeugd- predikant van de hervormde gemeente Rotterdam. De dienst begint om half elf en is speciaal bestemd voor 18 tot 30- jarigen. Na afloop is er gelegenheid tot koffiedrinken in de foyer. De Berlijnreis wordt van 4 tot 11 juni gehouden. Er zijn twee plaatsen openge vallen, er kunnen nu dus toch nog twee (mannelijke) deelnemers mee. Inlichtin gen kunt u krijgen bij de C. H. J., tele foon 137462. T> OTTERDAM STAD IN BEWEGING" heet de expositie die op 18 mei de traditionele Opbouw dag in het Bouwcentrum wordt geopend. Met deze tentoonstelling legt Rotterdam verantwoording af over hetgeen in 25 jaar tot stand werd gebracht. Bovenstaan de opname, genomen onder een fotohoek van ongeveer 100 geeft daar al een mooi voorbeeld van. Van links naar rechts is te zien wat b.v. na de oorlog tot stand kwam; het Groothandelsgebouw, het Centraal Station, in het midden van de foto het postkantoor, dan de be bouwing van de Delftsestraat en rechts het gebouw van de Shell aan het Hofplein. En nog is dit gedeelte van het centrum niet voltooid. Nog altijd zijn er de werkzaamhe den aan de Metro en het Concertgehouw, dat op deze foto net niet meer te zien is. „Rotterdam Stad in beweging" wordt een compacte tentoonstelling, die beschouwd moet worden als een „voortgangsrapport" van 25 jaar plannen maken, op bouw en ontwikkeling. Zij geeft echter meer dan een boeiende blik terug; zij zal ook proberen te voorzien, welke ontwikkelingen zich in de komende 25 jaar zullen voltrekken in dit krachtveld van de nationale economie. Grote maquettes van de stad en de havens vóór en na de verwoesting en zoals zij er vandaag uitzien, zullen een beeld geren van de grote veranderingen die zich hebben Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het gemid deld verbruik van alcoholische dranken in ons land per hoofd van de bevolking als volgt gestegen: bier, in 1938 14,9 1. en in 1964 35 1., gedestilleerd in 1938 1,46 1. en in 1964 2.94 1., wijn in 1938 1.09 1. en in 1964 3.54 1. Men schat het aantal drankzuchtigen op ruim 40.000. Ieder jaar melden zich bij de bureaus 8300 nieuwe patiënten en daarvan is on geveer 25 procent beneden de 30 jaar. Bij tweederde deel van alle onherroepe lijke veroordelingen wegens een misdrijf tegen de Wegenverkeerswet speelde de alcohol zijn droeve rol. Hieruit blijkt wel duidelijk, hoe nood zakelijk de hulp aan drankveralaafden wel is, evenals de voorlichting omtrent de gevaren, aan het alcoholverbruik verbonden. Elk jaar wordt voor dit werk gecol lecteerd en daarbij werken alle gezind ten samen Dit jaar in de week van 17 —23 mei door middel van een lijstcollec- tCHet Rotterdamsch Drankweer Comité, dat volgende maand vijftig jaar bestaat en dat elk jaar de collecte in Rotter dam organiseert, begon daarmee reeds enkele jaren na de oprichting. Het aantal medewerk (st)ers aan de collecte is echter te gering om geheel Rotterdam te bewerken. Mocht u geen lijst worden aangeboden, dan zal een bijdrage op Postgirorek. nr. 22.38.00 (t.n.v. Rotterd. Drankweer Comité, Rot terdam) zeer op prijs worden gesteld. Dat gouden jubileum moge een aanlei ding meer zijn om deze collecte mild te gedenken. Zwemmers geloofden het wel ïn Zuid De nationale selectiewedstrijden van de K.N.Z.B. werden zaterdag 8 mei in het Sportfondsenbad in Zuid gehouden. Na een kort openingswoord door de voorzitter van de organiserende vereni ging Spartaan '20, de heer Van Brug gen, werden in vlot tempo de verschil lende onderdelen afgewerkt. Ondanks de sterke bezetting op de meeste nummers werd er niet de verwachte strijd gele verd. Uitzondering hierop was de 2e se rie van de 200 meter vlinderslag heren. Hier leverden Chr. van Lint (PSV), D. Langerhorst (HZ PC) en M. van Goor (Haarlem) van sitart tot finish een verwoede strijd. Uiteindelijk bleek D. Langerhorst de sterkste 2.29.7. De 400 meter vrije slag won Ada Kok onbedreigd 5.07.3. Maar er zullen in Blackpool toch scherpere tijden ge maakt moeten worden, willen de zwem sters en zwemmers iets blijven beteke nen in de internationale zwemwereld. voltrokken in deze laatste kwart eeuw. Een ander hoog tepunt van de tentoonstelling wordt een fotogalerij, die in dioramavorm zal worden opgesteld. Zij zal bestaan uit zestien enorme kleurenfoto's, die facetten aan beide zijden van de Nieuwe Waterweg zullen laten zien; van de Van Brienenoordbrug tot aan de monding. De foto's die deze zomer door Bart Hofmeester vanuit een wentel wiek speciaal voor expositie werden gemaakt, zijn ver groot tot een formaat van drie bij één meter elk. Verder wordt bij „Rotterdam Stad in beweging", dat eigenlijk bestaat uit een binnen- en een buitenexpositie, aandacht besteed aan de mens in de stad, aan de wo ningbouw, de bouwkunst, de energievoorziening, het drinkwater, de verkeerswegen, het openbaar vervoer, recreatie, onderwijs, kortom, ale facetten die Rotterdam in de afgelopen 25 jaar een ander gezicht hebben gegeven. In een aparte zaal wordt bovendien door middel van maquettes en fotomateriaal een overzicht gegeven van de kunstwerken die de stad rijk is en die in de toekomst nog zullen worden geplaatst. Deze tentoonstelling wordt gecompleteerd met licht- en geluidseffecten. Ten slotte krijgt het restaurant van het Bouwcentrum een oud- Rotterdamse sfeer. De tentoonstelling zal duren tot 14 augustus. Foto Bert van Loo. Werken van middeleeuws kunstenaar in ,Boymans" E.D.N.A, De club voor alleenstaanden van 49—60 jaar komt zaterdagavond 15 mei weer samen In de zaal aan de Nieuwe Binnen weg 29. Aanvang 8 uur. Vgn 15 mei tot 27 juni a.s- zal in het Museum Boymans- van Beuningen een tentoonstelling te zien zijn van het werk van de 16e eeuwse Zuidnederlalndse kun stenaar Jan Gossaert genaamd Mafouse. De veelzijdige Jan Gossaert behoort tot de boeiendste kunstenaars uit zijn tijd. Hij was niet alleen een vermaard schil der, maar ook een beialngrijk tekenaar, graveur en ontwerper van goudstnids- werk en glasramen. Hoewel in Noordfrankrijk geboren is de kunstenaar al vroeg naar Vlaanderen getrokken, waar hij in Brugge en daar na in Antwerpen minutieus geschilderde religieuze werken vervaardigde. Boven dien ontplooide Gossaert al vroeg een grote activiteit als portrettist van Bourgondië, heeft ertoe bijgedragen de vormen en fhema's van de antieke kunst, die tot op dat moment in onze streken nog weinig bekend waren, in gang te doen vinden. Met Philips van Bourgondië, die adml- raal-'ner-zee was en later bisschop van Utrecht, vestigde Gossaert zich na zijn terugkeer in de Nederlandeei op het kas teel Souburg te Middelburg en daarna te Wijk bij Duurstede. De tentoonstelling van net werk van deze kunstenaar staat onder auspiciën van het Nederlainds-Belgisch Cultureel Accoord. In totaal zullen 80 kunstwerken worden geëxposeerd, waaronder 42 schilderijen, 28 tekeningen en 10 prenten. De tentoon stelling zal na Rotterdam van 10 juli tot Brugge te zien zijn, EIGENLIJK is het niet te geloven. Ja renlang heeft een comité zich be ijverd om een verzetsmonument op te richten. Jarenlang heeft men gecijferd, gewikt en gewogen. Men heeft proefont- "werpen goedgekeurd en weer afgekeurd. Er is een ware veldslag geweest tussen voor- en tegenstanders van de ontwer pen. Dat was allemaal nog plezierig. Men maakte zich druk om iets dat, ten slotte iedereen aanging. Maar niemand rekende op de duur nog met het beeld. Het was gewoon een papieren oorlog in de kranten, die voor- en tegenstanders genoegen bezorgde. Maar nu. Het beeld staat er. Ongebroken verzet. Asjeblieft. Nu zijn er twee mogelijkheden met een verzetsmonument dat pas is opge richt. Je gaat het kunstkritisch bekij ken, ja benadert de partijen en komt ten slotte tot een voorzichtige konklusie. De intelligente lezer raadt dan wel, dat het hier om een slecht beeld gaat De tweede mogelijkheid is, dat je het verzet gaat verheerlijken. Het beeld blijft dan praktisch buiten beschouwing. De intel ligente lezer van zojuist voelt opnieuw aan, dat er met het beeld iets mis is. Ik zou alleen dit willen zeggen: het verzetsmonument: „Ongebroken verzet" van Hubertus van Lith is een beeld zon der pit, zonder dynamiek. Afgezien van het feit dat de vormgeving totaal ouder wets en bepaald onaantrekkelijk is, is de sfeer rond het beeld halfzacht. Het is een moede man, die op de kop van de Westersingel op een sokkel staat. Een toonbeeld van moedeloosheid. Een ver liezer. Het is niet te geloven. Prins Bernhard heeft dinsdagavond 4 mei het door de jonge beeldhouwer H. van Lith vervaardigde verzetsmonument ont huld. Het beeld staat op het Kruisplein in Rotterdam. Daarna legde de prins een krans bij het door voormalige verzets strijders geflankeerde monument. De organist Feike Asma zal op vrijdag 21 mei a.s. 's avonds om 8 uur in de Grote Kerk te Maassluis een concert ge- UITSTEKEND In de Eendrachtstraat zijn door inwo ners van de Coolbuurt twee wandschilde ringen vervaardigd ter gelegenheid van de feestelijkheden rond de verjaardag van de koningin en de bevrijding van ons land van de Duitse terreur. Subliem. De wrange smaak die ik in mijn mond kreeg, toen ik het .ongebroken verzet" zag, verdween toen ik deze wanden zag. Alle geluk van de wereld staat op deze wrakke muren. Kinderen ln groene land schappen, een zilveren vliegtuig, dat blik ken flower dropt en dan een enorme rood-wit-blauwe regenboog. Dat mocht weer. Zelfs de regen nam weer de ge stalte aan van het Hollandse landschap De mensen die dit gemaakt hebben, be grepen er iets van. Zij begrepen de vrij heid, omdat zij ook de onvrijheid, de slavernij begrepen hadden. En dan het wonder: de Vorm is volkomen eigen tijds. Soms betrap ik mijzelf erop, dat ik denk dat het meesterwerken zijn. JAN DONIA

De Havenloods | 1965 | | pagina 30