I n i VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE Ruine is wat overbleef van eens zo trotse Huis te Riviere rmck HOU I WASCANA IVOPOL Zevende wandeltocht Rode Kruis Jeugd n - ZEISS binnen bereik 99- <I> omwenteling óp rookgebied de naamWascana de uitvindingmelange-dekblad de sensatie.» de prijs De kwalifeifstandpasfa Radio-therapeutisch instituut verhuisd BEJAARDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 13 MEI 1965 ODe afdeling Rotterdam van tiet Neder- lamdsche Roode Kruis organiseert op Hemelvaartsdag27 mei 1995 haar ze vende wandeltocht. De baton vagi deze tocht zijn bestemd voor het Henri Du- nanthuis" te Zeist waar lichamelijk ge handicapten een week onbezorgd vakan tie kunnen houden. Heit „Henrtt Diunanthuis" werd zoals bekend in 1954 geschonken door het Ooe, tenrijke Jeugd Rode Kruis. Men heeft echter veel geld nodig en daarom wor den oa. dergelijke wandeltochten geor ganiseerd. De parcoursen van de zeven- da Jeugd Rode Kruis wandeltocht zullen zo aantrekkelijk mogelijk; worden uitge zet en leiden voor een groot gedeelte door het Kralingse Bos. De afstandeti zijn 10, 15, 25 en 35 km. Iedereen die ouder is dan 8 jaar mag er aan deelne men. De Startplaats la bij de Tuinbouwvei ling, Veillngweg 4, Rottendam, te berei ken met lijn 15 of Statten Noord N.S De stwrttijd is vanaf 930 uur. Het inschrijf geld bedraagt voor personen van 8 tot en met 15 jaar, militairen beneden de rang van onderofficier en achoolgroepen f 0,86 p.p. Voor anderen is het f 1,- p.p. De voorinschrijving sluit op 21 mei. Na deze datum worden de inschrijfgelden ver hoogd. Iedereen die aan de tocht deelneemt ontvangt ha afloop een beloning. Er zijn extra prijzen voor groepen waarvan tij- dena de tocht de beste propaganda voor de wandelsport uitgaat. Men kan zich op geven bij het Jeiugd Rode Kruis afd. Rot tendam, Koningin Emmaplein 12, Rotter dam, tel. 116410, De geneeskundige verzorging berust bij de colonne van het Rode Kruis. De Rode Kruis Korps Drumband, de Douane Har monie Nederland, de districtsband vah de Nederlandse Padvinders en het Tambour- en Showoarps „Damtoarddjen" rullen hun medewerking aan de tocht verlenen. MOEDERCLUB Wist u sa dat er ln de Nieuwe Zuider- fcerk aan de Westzeedijk 43, iedere dins dagmiddag een bijeenkomst is voor moe ders en huisvrouwen? Ook U bent daar hartelijk welkom. Door deze club worden ook wel gezellige uitstapjes of leuke excursies georganiseerd. Er heeft zich in deze omgeving een •tuk vaderlandse geschiedenis afgespeeld door een geweldige overstroming, in het zoals de historicus C. A. van der Zee constateert in zijn boek over Mathenieisse. gebied van Schieland dijken en kaden Hij gaat hierbij zelfs terug tot 695, toen door een geweiidige overstroming, in hei. gebied van Schieland dijken en baden werden aangelegd, nadat een woud was weggevaagd. Het eerste kasteel werd hier omstreeks 1190 gebouwd door Jacob, zoon van Ale- wijn, Ridder, Burggraaf van Leiden, "W-* Hl H- :i Zo tag er het Huis t« Riuiere er in vroeger eeuwen uit; een fraaie burcht aan de rand van de stad. Heer van Rijnland en Britten. Dat in het gebied der schorren, waar nu het Schiedamse Hoofd is. Tijdens de ver maarde Kabeljauwse twisten van rond 1300, werd in 1351 dit kasteel door de Ka beljauwen uit Delft verwoest en het res tant verdween ln de St. Ellsabethsvloed 1 1421. "JU, maar uaarover IS verder niets bekend. Anders ls het gesteld met de geschiedenis i het het geste: „Huis te Rivie- geroemde, i 2.8 lens, lederen ta» voor Tot 5 Juni as. kunt U Uw oude box of camera (delekt of niet) Inruilen bij aankoop van ean nieuwe foto- of amal- 21 FILIALEN IN NEDERLAND K. LIJNBAAN 24, NW. BINNENWEG 251-253 O. BINNENWEG 117, COOLSINGEL 82 Graal Willem I heeft een sterkte la ten bouwen, die oorspronkelijk als tolhuis dienst moest doen. Het was een mooi bouwwerk, met een grote, vierkante toren en met een ruim uitzicht over de Scye-delta (de Schiedel- ta iHet gebouw werd uit baksteen opge trokken, welk materiaal in die tijd ln ge bruik was gekomen. Voordien werden kastelen nl. van bergsteen gebouwd, dat van ver moest worden aangevoerd en dus kostbaar was. Deze burcht moet om streeks 1239 zijn gebouwd. De eerste bewoner van het gebouw, dat: „'t Huys tie Riviere" werd' genoemd, was de Graven Baljuw voor het nieuwe grondgebied. Dat was waarschijnlijk een lid van het geslacht Uyternesse, dat zich ook wel „Heemen van Matfheroesse" noem de Reeds eerder werd nl. de «treek wel „Mathemesse" genoemd. Burcht van Schiedam Men komt ln de geschiedschrijving van Schiedam wel drie namen voor het kas teel tegen. Behalve „Huys te Riviere" en „Huis te Matenesse", wordt het ook wel de „Burcht van Schiedam" genoemd. Het was vrouwe Aieid, gravin van He negouwen, de stichtster van Schiedam, die later het kasteel betrok. Zij voelde zich bijzonder tot het kasteel aangetrok ken, vanwege het ruime uitzicht. De in richting van het kasteel was, toen zij dit betrok, gelijk aan die der meeste burch ten. De zetels waren van ruw hout. Er waren slechts twee zetels; één voor de gravin en één voor haar zoon, Floris V. Anderen konden plaats nemen in de bre de, stenen vensterbanken of op lage bank jes, die overal verspreid stonden. De ver dere geschiedenis van het kasteel is nauw verweven met die van het ge slacht Mathenesse. Schoorstenen ontbraken in die dagen. De stookplaats bevond zich midden op de vloer, en de rook moest zich een uit weg banen door de opening van het dak. In die tijd meende men, dat de rook van het vuur het hout versterkte en vrij hield van houtworm. Men was dan tevens êevrijwaard van bezoek van heksen, die, idien er schoorstenen zouden zijn, daar door naar binnen konden komen 1 Men achtte bovendien een f hebben ze nu toch aan dat ouwe, smerige blok steen", zeggen de meeste Schiedammers tot elkaar, wanneer zij hetgeen in wijdsheid de „ruïne" gehoemd wordt het Emmaplein bij de Broers- vest, passeren. Zienderogen vermindert het „blok steen", dat het zij toegegeven er niet bijster attractief uit ziet en ook helemaal geen historische herinneringen oproept, zo als vaak andere bouwvallen nog doen. Desondanks ts het toch altijd nog het restant van een mooi kasteel dat Schiedam eens bezat. Het „sic transit gloria mundi", spreekt hier wel heel duidelijk, hoe zefs de meest hechte bouwwerken vergaan. En het „blok steen" vormde indertijd een deel van het ongetwijfeld mooie kasteel, dat „Huis te Riviere" werd geheten en verbonden was aan het oude geslacht „Mathenesse". menselijk lichaam veel sterker, waar door men geen last zou hebben van long aandoening, verkoudheden enz. De stenen vloeren waren bedekt met kort gesneden biezen matten en de mu ren waren versierd met wapenen, jacht- gereedschappen enz. Van Vrouwe Aleid is bekend, dat zij zich zeer kostbaar kleedde. Toen in 1278 Vrouwe Aleid „Schiedamme" zoals de plaats werd ge noemd verliet, betrok Baljuw Florens Bo- kel „Huis te Riviere". Het stadSbestuur van Schiedam hield, nadat vele geslachten het hadden be woond, toezicht op het kasteel tot 1574. Dat jaar werd een zwarte bladzijde in de geschiedenis vam de fanniliie van Mathe nesse en het Huis te Riviere. In 1572 had Alva de Spaanse bezetting uit Rotterdam, Schiedam en Delfshaven teruggetrokken, om ze 'te gebruiken voor het beleg van Bergen op Zoom. Toen maakte Van der Mark, de bevel hebber van de Watergeuzen, zich van de ze plaatsen meester, die zich terstond aan de zijde van de Prins «chaarden. Ook het Huis te Riviere werd een sterk te, in dienst van de Prins. Het verzoek van de Prins om de Maas dijk door te steken, teneinde de Spanjaar den voor Leiden te verdrijven, werd in gewilligd en door een felle Noordwester storm, stond Holland tot ver bulten Lei den onder water, wat de oorzaak werd tot opheffing van het beleg van deze stad. De naar het zuiden terugtrekkende Spaanse benden, verwoestten wat zij te genkwamen. De poorters van Delft, Schiedam en andere steden, beducht dat die benden zich zouden nestelen in de kastelen in de omtrek, besloten deze burchten te verwoesten. eerst beroofd van de kostbar# meubelen en een groot deel der brieven en oorkon den en daarna in brand gestoken. Het familie-kasteel diat voor Mathenesse 235 jaar als woonstede had gediend, had it opgehouden te bestaan. Slechts een ruïne bleef overl w Munite&tatle dag blad de hartekreet geslaakt: „Ik zou de directie van de V.V.V. en van de Ahov- hallen wel willen toeroepen: doe toch eens Iets". Na de tweede wereldoorlog wilde men reeds iets doen ln Rotterdam, een „Ver- maakcentrum" stichten. Mkn had echter vergeten dat een vermaakcentrum niet gesticht wordtt, het werd dan ook een een fiasco. Wat wil nu die Rotterdamse horeca ondernemer? Deze wil feestelijke mani festaties als ln het verleden. Ahoy-50, E55, Be Floriade. Inderdaad na de Flo- riade is er niets belangrijks op dit ge bied gedaan, en dat is ook practisch bijna niet meer uitvoerbaar. De kosten voor een Haven Festival, World Miss Harbour of een Internationaal Film Fes tival zijn zo enorm groot, voor een be trekkelijk korte tijd, dat deze niet goed gemaakt kunnen worden. Wie moet deze tekorten dragen? De gemeente Rotterdam? Deze heeft al te veel geldzorgen voor de haven. Dan zijn er nog de volgende punten: Er ls nog een ontstellend tekort aan sportaccom modatie, de bouw van de Metro zit ook niet helemaal lekker. Tevens zitten we nog met een beetje slecht drinkwater, de vissen in de aquaria gaan er dood van. Maar toch zou de Rotterdamse hore- ca-ondernemer het prettig vinden als er een grote manifestatie was. Als Neder lander ben ik er trots op dat we, in dat kleine landje aan de zee, een haven hebben, die de grootste van de wereld is. Daar wonen honderdduizenden men sen, die het hele Jaar door naar een ge legenheid willen gaan, waar ze van het goede amusement kunnen genieten. Maar niet een korte tijd een tentoonstelling of manifestatie.E. F. Schnitker PAÜLUSKERK Mauriteweg 20, zondag 18 mal as des avonds om 7 uur. Spreker: ds. J. C. de Bruine, stodenten-predikant in Utrecht. Onderwerp: „Van horen zeggen." Neem '8 werelds fijnste tabaksoorten. Haal alle harde stelen en nerven eruit. Selecteer op smaak en geur. Maak een melange. Het resultaat? Het mooie, egale melange-dekblad. De prijs? Ongelooflijk laag dank zij de volledige machinale vervaardiging. Wascana senoritas 10 ct Wascana cigarillos 6 V2 ct Nü ook een Wascana bolknak voor slechts 16 ct met melange-dekblad extra licht, extra geurig sigarenfabriek WASCANA kampen tel. 05292-2941 Zo kwam het verval Er is sindsdien weinig of niets meer san het oude kasteel gedaan. De voor malige Slottuin is omstreeks 1790 tot Is raëlitische begraafplaats ingericht. De funderingen van het kasteel liggen nog ten dele op geringe diepte. Volgens het verhaal hebben de „poorters" van de stad Schiedam aan de sloop van het kas teel braaf meegewerkt, door telkens ste nen weg te halen teneinde daarmee het eigen huls te bouwen! Menige oude Schiedamse woning is zo doende opgetrokken van het materiaal, afkomstig van „Huis te Riviere". De ho ge, vierkante toren, van zijn spits be roofd, heeft eeuwen de tand des tijds ge trotseerd. Wat er nu nog staat, is er het laatste overblijfsel van. En ook daarvan zijn de jaren wel geteld. Deze ruïne le vert overigens wel het bewijs van de so liditeit van het bouwwerk uit 1239! De Schiedams predikant en dichter A. N. van Pellecom dichtte in 1839 over het „Huis te Riviere": „O bouwval, o vergrijsde muren. Die, dik met riet en mos bedekt, Den stroom des tijds niet kost verduren; Wier aanblik kille huivring wekt. Hoe somber zijn Uw doodsche dreven. Waar nu slechts uil en nachtraaf zweven! Hoe zwart de schaduw, die gil spreidt! Langs 't puin van Uw vermolmde wallen, verbrokkeld ln Uw gracht gevallen, Fluit de avondwind: „Verganklijkheid!" Padvinderscrroep viert 20-jarig bestaan Ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan heeft de padvindersgroep „Olivier van Noort" een feestprpgramma samen gesteld. In gebouw Odeon speelt op don derdag 20 mei vanaf 20.00 uur een revue getiteld „Olivier 20" entree k f 1,50. Vrij dag 21 mei wordt hetzelfde programma gegeven, maar er is dan een bal tot be sluit van het feest. De muziek wordt ver zorgd door Trio Paul van Klaveren, de entree is f2,50. Het gebouw Odeon is gelegen in de Gouvernestraat 54, Rotterdam. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar bij het districts- hoofdlcwartier, district Rotterdam van de Nederlandse Padvinders Vereniging, Heemraadssingel 129. „Timekeeper van beroep, edelacht* bare", antwoordde de jongeman in het lichte zomerkostuum. De politierechter fronste de wenk brauwen; „Timekeeper. Je bedoelt. „Ja, edelachtbare, timekeeper. Ik be doel tijdschrijver"zei de jongeman minzaam. „U weet wel. Nauwkeurig letten op de arbeiders met een stop watch De edelachtbare knikte. „Ik vloog uit de bocht met die auto, edelachtbare. Dat kan toch iedereen gebeuren? Trouwens, ik zat niet ach ter het stuur en die garagehouder had er zich niet mee moeten bemoeien. Dan was er niks gebeurd." „En die beschadigde auto's dan?", onderbrak de rechter. Tijdschrijver trok de schouders op. „Ik kon niet weten dat die auto's daar geparkeerd stondenMaar die garagebaas had er niets mee te maken!" „Vandaar die klappen ~~zëktr?", merkte de rechter op. ,Jk moest me toel verdedigen. Die vent trok me aan m'n benen uit de auto. Nou vraag ik u toch Zonder mee te gaan in de veront waardiging van tjjdschrijver, vroeg de rechter of het hem bekend was dat hij nog in een proeftijd liep: „Heb je al over je proeftijd nagedacht?" Nee, dat had tijdschrijver nog niet gedaan. Schichtig keek hij om zich heen. „Maar het was helemaal mijn bedoeling niet om er vandoor te gaan, edelachtbare", zei hij zwakjes. Tijdschrijvers' straflijst vermeldde een lange reeks bedoelingen. Van diefstal tot afpersing toe. „Maar ver dachte begint inzicht te krijgen in eigen leefsituatie", zei het reclasse- ringsrapport. „En het was ook mijn bedoeling niet om er maar op los te slaan", riep de tijdschrijver. „Moeten ze me maar niet jennen „Neezei de politierechter. Kennelijk bedoelde hij „Ja". Hij ver oordeelde timekeeper tot f30 boete of 6 dagen hechtenis. 'n Kwestie van geOJkzetten, vond ds tijdschrijver. TTEEL anders ging het toe bij de 4 55-jarige havenkoopvrouw voor de strafrechter. „Je kan nooit weten hoe 'n koe een haas vangt", moet ze gedacht hebben toen ze op de avond voor Kerstmis, zonder een cent op t zak, de huiskamer van haar jeugdige hospita binnentrad. „We zullen wat moeten versieren, 1 beste meid. Er mot geld komen met de kerst." Gezusïerlyk één in de veld- 1 tocht gingen de dames op pad en ver- 1 sierden 'n man. Dat het hierbij niet ging om een i lening van een tientje voor de feest- dagen, bleek wel uit het dossier, 'n Tientje leen je bij de buurvrouw of in het uiterste geval bi) je familie, maar beslist niet bij de eerste de beste feestruiter in een café op kerstavond. Gezien het formidabel succes van het versieren, ongeveer f4000, kon de officier dan ook niets anders dan be roving aan de orde stellen. „Dat is niet helemaal juist", vond de koopvrouw. Ze wisten die avond niet eens hoeveel het was.' ,,'n Meevallertje dus zei de of ficier. Terwijl de versierde vriend toat aangeschoten achter in de auto stapte, lispelde de koopvrouw hem lieve woordjes in het linkeroor. Uit waar dering gaf hij haar een briefje van duizend gulden. Aardig zo'n vriend." Knipogend naar haar jonge gezellin op de voorbank van de auto praatte zij honderd uit tegen de man. Intus sen gleed haar hand voorzichtig tas tend naar de achterbroekzak van de man om daar een bundel bankpapier te ontdekken. „Allemaal briefjes van duizend... r zei de officier. „En de betrokkene wil de geen aangifte doen. Knap dit zaak je zelf wel op", zei hij desgevraagd. Een enorme aankoop van sieraden en een tweedehands auto trok de aan dacht. Een aandacht die veel verder ging dan koopvouw, hospita en echt genoot durfden vermoeden. Politie kwam, zag en besloot. De officier eiste met dezelfde aan dacht tegen de koopvrouw tien maan den met aftrek .Wegens heling eiste hij tegen de hospita, negen maanden waarvan drie voorwaardelijk, terwijl de echtgenoot, oftewel de hospus, vier maanden tegen zich hoorde eisen wegens het feit dat hij had meege- feest op de goede afloop. Het was me het feestje wel. JAN PUBLIEK Drie benoemingen aan het Rotterdams Conservatorium Aan het Rotterdams Conservatorium zijn per 1 september 1965 benoemd: Bart Berman, tot docent voor het hoofdvak piano. De heer Berman komt uit de school van Jaap Spaanderman en be haalde in 1964 de Prijs van uitnemend heid voor piano en studeerde bovendien compositie bij Bertus van Lier. Istvan Hajdu tot docent voor het hoofd vak piano. Deze was jarenlang verbon den aan de Hongaarse Radio-omroep. Arie Keijzer tot docent voor het hoofd vak orgel. Hij behaalde in 1964 de Prijs van Uitnemendheid voor orgel aan het Rotterdams Conservatorium als leerling uit de orgelklasse van George Stam. Hij is bovendien winnaar van de internatio nale improvisatie-concoursen te Bols- ward en Haarlem. Het behoud van Uw ia n den Maandag 10 mei is het Rotterdam» Radio-Therapeutisch Instituut, dat sinds 1914 aan de Bergweg is gevestigd, ver huisd naar het nieuwe gebouw van de dir. Damiiel den Hoed Kliniek eau de Groene Hilledijk in Rotterdam-Zuid. Zowel het onderzoek als de behandeling van kwaardaardige gezwellen zal nu uit sluitend in de nieuwe polikliniek plaats vinden. De doktoren en het verplegend perso neel van het RRTI staat in het nieuwe gebouw een keur van moderne bestra- lingsapparatuur ten dienste. Naast de be stralingsafdelingen en het beddenhuis zijn er uitgebreide laboratoria voor onder zoek met radio-actieve isotopen, ten be hoeve van de cytologie, de klinische che mie en het fysisch onderzoekingswerk. Voorts is er een volledige operatie-af deling. Voor het verrichten van de veelomvat tende werkzaamheden is een vrij grote staf nodig, bestaande uit radiologen, een röntgenoloog, internisten, fysici, een ma thematicus, een cytoloog, artsen die de registratie verzorgen en een wisselend aantal assistenten. Zodra de gehele poli kliniek in gebruik is genomen, zal er verder nog een honderdtal personeelsle den werken in de kliniek, de laborato ria en de bestralingsruimten. Veel zorg wordt vooral besteed aan de opbouw van het verpleegsters-corps. Juist omdat de beddencapaciteit van het RRTI zo aanzienlijk is uitgebreid, moet een groot aantal verpleegsters worden aangetrokken. De totale beddencapiciteit voor patiënten met gezwelsziekten is nu 120. Daarnaast staan nog 150 bedden, behandelingsruimten, poliklinieken, enz. ter beschikking van de Rotterdamse Stichting voor Rheumabestrijding. 0 Vervolg van pagina f| Een ander probleem is de zorg voor bejaarden, die plotseling ziek worden en die een ongeluk krijgen. In eerste instan tie zijn de buren de aangewezen mensen om in die gevallen hulp te bieden. In een grote stad, en vooral in de nieuwe wij ken, kan dit echter problemen net zich meebrengen. Daarnaast kent men het systeem van „vriendschappelijke bezoe ken" door vrijwilligers, waardoor in fei te een soort van controle ontstaat. In Brabant en België bestaat weer een an der systeem van controle. Daar helpen padvinders bij het buiten zetten van de vuilnisbak, waardoor zij ook geregeld in contact komen met bejaarden. In Am sterdam is in een bepaalde wijk een proef genomen met een alarmsysteem- In Rotterdam echter is op dit gebied nog niets georganiseerd. De laatste tijd zijn herhaaldelijk stem men opgegaan om ook hier te komen tot een soort alarmsysteem. Wanneer een bejaarde plotseling ziek wordt, kan hij bij dat systeem op een knopje drukken, waardoor in een centrale een lampje gaat branden. Van daaruit kan onmiddel lijk hulp worden gezonden. Als meest ideale vorm daarvoor kan men denken aan vrijwilligers, die overal over de stad verspreid wonen. Dit systeem is echter nog lang niet „rond". In de eerste plaats kan men ziah voorstellen, dat een bejaarde, die ziek wordt, nog wel tijd heeft de buren te waarschuwen. Wanneer hij echter be wusteloos raakt of een ongeluk krijgt zal hij ook niet in staat zijn de bewuste knop te bereiken, waardoor de zo hoog nodige hulp toch nog uitblijft. Het ziet er inderdaad naar uit dat de zorg voor de acute nood voor alleen wo nende bejaarden in de eerste plaats I blijven berusten bij de buren. Ook in :le grote stad, waar men dikwijls zo var el kaar vervreemdt, zal men moeten i- ven beseffen, dat de nood tisschieri slechts één binnenmuur ver verwijdert is. Wellicht, dat bij de sociale wijkop- bouw ook op dit punt veel goeds bereik'

De Havenloods | 1965 | | pagina 40