kryptogram-GOinpetitie Bemanning Van de Hartman leed tweemaal schipbreuk lasti&e maten lastige maten meijer Gouden Garantie gisanbni meijer Gevonden voorwerpen Cbr. Mannenkoor ÜBPP fl|p EBBZaimH A. van EXEL J. Lubbe 25 jaar bij Bottelo N.V. DE HA V FIJN LOODS - DONDERDAG 13 MEI 1965 s<saem& DE REDDERS VAX DE ROEK 2orfrers zag het weerbericht van zondag 15 augustus 1883 er beslist niet uit. Er stond een sterke zuidwesten wind en de regel viel in stromen. Tegen het middaguur kon men bij Hoek van Holland door kijkers zien, dat niet ver van de mond van de Waterweg een stoomschip in moeilijkhe den zat. Het leek of het aan de grond was gelopen. De radio moest nog uitgevonden worden; men was in die dagen uitsluitend op visuele waarnemingen aangewezen. Al spoedig werd duidelijk, dat het er voor het schip niet gunstig uitzag. Het begon slagzij te maken en het zou het waarschijnlijk zonder hulp niet kunnen klaren. Na enkele uren liep de zelfrichtende en waterlozende zeilreddingboot „Nederlandsche Leeuw" uit. Het kostte even tijd, want de boot moest uit Maassluis komen. In de Hoek was in die dagen nog geen reddingboot gestation- neerd. Schipper B. C. Weltevreden kreeg al spoedig met bijzonder hoge golven en stortzeeën te kampen. Het was maar een „klein endje" tot het in nood verkerende schip, maar het kostte de grootste moeite er bij te komen. Toen ze er dicht bij waren, konden de redders de naam van het schip lezen. Het was de William Hartman een Engels schip. Door het breken van de stuurketting was de schuit voor de monding van de Waterweg afgedreven en aan lager wal geraakt. De schipper stuurde zijn reddingboot behendig langs de Engelsman, en beduidde de opvarenden, dat zij moesten springen. Het kwam allemaal goed voor elkaar. Met de gehele, negentien koppen tellende bemanning begaf de reddingboot zich een uur later weer op weg naar de Hoek. Er stond een zware branding. Telkens weer werd de „Ne derlandsche Leeuw" omhoog getild en neergesmakt Reddingsboot sloeg om En toen sloeg de reddingboot plotseling om. Behalve de schipper geraakten alle opvarenden, de uit vijf koppen bestaande bemanning van de reddingboot inbegrepen, te water Heel sobertjes staat in het verslag van de Reddingmaat schappij te lezen, dat allen, op vier Engelsen en de zeeloods Abraham van der Heijden na, weer opgepikt werden. Er staat niet bij, welk een verwarring daar heerste, hoe die ruim twintig in de kokende zee liggende mensen het vege lijf trachtten te redden en hoe de- n Ttltfoon (010) 131715 V genen, die niet verdronken, weer in de boot kwamen Hoe het zij, ze kwamen er ln. Aan hun lijden was evenwel nog geen einde ge komen, want zes minuten later sloeg de reddingboot op de Noorderpier te pletter Weer lagen redders en geredden in het water. De stenen en de palen van de pier boden echter houvast en allen slaagden er in op het Noorderhoofd te komen. Toen volgde nog een gevaarlijke wande ling over de glibberige pier naar de wal. In het dorp, dat destijds nog slefchts uit enkele kleine huizen bestond, werden redders en schipbreukelingen ontvangen door een groepje ambtenaren en boeren uit de omgeving. Heel veel bijzonderhe den zijn er over die ontvangst niet be kend. Het ging er in die tijd anders aan toe dan thans, wanneer pers. fotopers en televisie er als de kippen bij zijn. Toch kwam er nog een stukje in de kranten; twee dagen later PINKSTERFESTIVAL VOOR JONGEREN Op 5, 6 en 7 juni organiseert Jeugd- tn Jongerencentrum Ruimte een Pink sterfestival te Vierhouten. Het is de be doeling dat jongeren van allerlei over tuigingen de gelegenheid krijgen om el kaar te ontmoeten, over de grenzen van die persoonlijke overtuiginge heen. Het is ook daarom dat dit festival me de wordt voorbereid door o.a. J. Vuyst en rector D. Coppes. yrro de rooms- katholieke deelnemers wordt een Hei lige Mis opgedragen. Het is de be doeling om elkaar te ontmoeten, om de ander werkelijk te leren kennen, om te weten waarom de „andersdenkende" anders denkt. Het is immers zo belang rijk om open te staan voor elkaar. De prijs voor dit festival, waaraan iedereen kan deelnemen, bedraagt f20,- p.p. Bij de volgende adressen in Rotter dam kunnen inlichtingen worden ver- Dfstrictskantoor J. J. C. Ruimte, Gaf feldwarsstraat 5, tel. 252371 (van 911 uur 's morgens); les Manintveld, Ho merusstraat 539, tel. 196706; Piet Wol- ters, Watergeusstraat 18, tel. 255321. BEJAARDENKRING Op maandagmiddag van 2 tot 4 uur in een zaal van de Bergsingelkerk wordt iedere week een bejaardensociëteit ge houden, waar u wat gezelligheid of bezig heden (spelen) kunt vinden. In een zevental artikelen bren gen wij een aantal ernstige scheepsrampen bij Hoek van Holland uit het tijdvak van 1883 tot 1953 in herinnering. Met deze onopgesmukte verhalen van schepen in nood en mensen in gevaar willen wij de moedige bemanningen der reddingboten eren. Bezield door drang tot hel pen, aarzelden zij nimmer, onder de moeilijkste omstandigheden uit te vareji. Het botenhuis van de zeilreddingboot Nederlandsche Leeuw" te Maassluis omstreeks 1883. HERENKLEDING Munt 98 Rotterdam Telefoon (010) 131715 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: coat met capuchon, mohair sjaal, jongensjas, kinderjack. wit schortje, tas, tas met poncho, ring met 4 sleutels, ring ,met 2 sleutels, ring met 3 sleutels, ring met 5 sleutels, ketting met 3 sleutels, he- renbril in étui, kentekenplaat. Te bevragen bij de vinders: dopsleutel, Vermeer, Alb. Thijmstraat 56, baco sleu tel, Krommenhoek, Nw. Maasstraat 41: wieldop, Weber, Nw. Mathenesserstraat 76; damesbril, Feijen, Parallelweg 146b; 4 sleutels in étui v.d. Linden, Goeman Borgesiuslaan 56, kanarie, v. d. Water, Mgr. Molenslaan 303; parkiet. Voorend, v. Ostadelaan 37b, lap stof, v. Es, Sin gel 16b; werphengels in étui. Boks, S. Stevinstraat 20; herenhandschoen (R), Slingerland, Abbebroeksestraat 4; kinder handschoen (R), Elgers, Rembrandtlaan 44; 1 paar herenhandschoenen, Krowin- kel, politiepost Kethel; 3 bankbiljetten, Leenders, Middelharnissestraat 14; da mespolshorloge. Ouweneel, Aleidastraat 97, ring met steen, Kroondijk, v- Blan- ckenheimstraat 72: Vlaardingen: arm band, Post Kethel: damestas, Schwarge, stadhouderslaan 26, pakje met inhoud, Bezemer, Alb. Thijmstraat 45b, zijden sjaal, Bijloo Graaf Florisstraat 52; he renjas in pakje, van Daalen, Rotterdam - sedijk 252, lange sjaal, De Gooijer, Buijs Ballotsingel 62. ..WJ?! ZIET U HOE AUTORIJDEN IS VERANDERD! NEEM DE RIJPROEF EN U MERKT HET OOK NSU-PRINZ 4 4650,- Nieuwe Binnenweg 30 - Tel. 123060 Adm. de Ruyterweg 24 - Tel. 122409 En ons autorama voor Verzamel gebouw-Zuid, Dordtsche Straatweg 7 Geleende bussen naar Den Haag terug De tien stadsbussen, die de RET in november 1984 te leen kreeg van de Haagse HTM, gaan op zaterdag 15 mei a.s. naar de Residentie terug. Met hei aflopen van de wtaterspits is de druk op het bussenpark van de R.E.T. de laat ste weken juist zover verminderd, dat het Rotterdams vervoerbedrijf zichzelf weer redden kan Nieuwe materiaalleveranties zullem da situatie in de loop van de zomer ver der verbeteren. De eerste van een serie van 37 Leyland Pantheroussen wordt verwacht in juni en een reeks van nog eens 47 wagens volgt die eerste serie op. Een dreigend tekort aan bussen, juist bij het invallen van de wlnterspits noop te de RET verleden jaar de HTM te vragen tien Haagse stadsbussen naar Rotterdam te zenden. Het Haags ver voerbedrijf reageerde als een goede buur en stuurde de hulpexpeditie snel. In dr namelijk dienst op de lijnen i>0 (Hof plein-Katendredht) an 47 (Beijerlandse laan-Pendrecht). Ze werden door RET chauffeurs bestuurd. CONTACTAVOND Eveneens in de Statensingelkerk wordi vrijdagavond om 8 uur de contactavond gehouden. De heer P. Th. Sies zal dia's laten zien die verband houden met de actie „Brood voor het hart" (~)ok het achtste kryptogram werd door honderden verschalkt. De heer H. J. Sloots, Jan Evertsenplaats 34 te Rotterdam gaat met de 25 gulden strijk. Proficiat! Hier volgt dan nummer 9. Voor deze krijgt u een paar dagen meer bedenktijd, omdat ook de Pinksterdagen in de termijn vallen. Dit houdt echter wel in dat alle oplossingen vóór dinsdag 8 juni 12 uur in ons bezit moeten zijn. Zoals gebruikelijk: gaarne „kryp- togram" in de linkerbovenhoek en naam en adres op de achterzijde van de enveloppe. Men mag de oplossing overschrijven of het inge- vulde diagram uitknippen. Vrijdagochtend 7 mei heeft de heer J. Lubbe met zijn gezin temidden van zijn collega's het feit herdacht, dat hij op 9 mei '40 in dienst trad bij Coca-Cola. De heer B. J. Rijks, directeur van Bottelo N.V. te Schiedam, een der bottelaars van Coca-Cola ln Nederland, speldde de ju bilaris de zgn. 25-jarigenspeld op. In zijn speech benadrukte de heer Rijks o.a. de waarde, die de „mannen van het eerste uur" voor een bedrijf vertegen woordigen. Directie en personeel over handigden de jubilaris praktische ge schenken. De heer J- Lubbe (49 jaar) is thans bij Bottelo N.V. belast met de organisa tie van bedrijfsexcursies voornamelijk vóór de schooljeugd en met de opleiding van nieuw verkooppersbneel. Prijsuitreiking Lichtstoet In een heden donderdagavond te hou den bijeenkomst in het wijkcentrum „De Goede Haiven" aan de Westfrankeiand- sedijk, zal de pr'jsuitreiking geschie den an de Lichtstoet 1965 en van de schietwedstrijden, die op Koninginnedag zijn gehouden. mej. E. van der Kuil en de heer Th. Schippers van de Chr. gymnastiekver eniging Antaio te Kethel, hebben het leidersdiploana van het KNGV behaald. geeft voorjaarsconcert Ter gelegenheid van zijn 35-jarig be staan organiseert het Schiedams Chris telijk Mannenkoor, o.l.v. Jan van der Ree, vandaag, donderdag 13 mei 1965, een populair voorjaarsconcert in het ge bouw Arcade, Lange Haven 71, te Schie dam. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs f 1,50. Aan dit concert wordt medewerking verleend door de sopraan Nelly van Gel der, te Amsterdam; de bas-bariton An ton Eldering, van het operagezelschap „Forum", te Enschede en pianist Bram Boelee, te Rotterdam. - _ang Verdi, Franz Lehar, Johann Strauss, rome Kern en George Gershwin. Kaarten voor dit concert zijn verkrijg baar bij de leden van het koor en 's avonds aan de zaal. Houders van Cul turele Jeugdpaspoorten kunnen kaarten voor dit concert bekomen in de voorver koop, tegen de gereduceerde prijs van f1.00. Nieuwe leden zijn op het koor (inter kerkelijk) steeds hartelijk welkom. De repetities worden gehouden op donder dagavond van 19.45-21.45 uur, in een der bovenzalen van gebouw „Arcade", Lan ge Haven 71, Schiedam. Het is voorjaar, de schoonmaak is i achter de rug, en de kachel moest dus maar uit huis worden gezet. Onze I HORIZONTAAL: 1 zetel die zjjn be staan aan inleggers dankt; 5 man met veel kroost, maar kinderbijslag krijgt hij niet; 9 bunder voor stalen band om de tent vast te zetten; 10 afnemen met een vogelbek; 11 sober thee serveren als ver koeling; 14 die uit Ierland komen zorgen voor een godin; 15 functie voor een goe dig mens?; 16 handvat uit een (slanke) taille; 17 zo z(jr. de mensen van bijna de gehele wereld; 18 strafbaar kopen, maar de dokter mag het wel; 23 een ze kere Poe kan het in gebruik stellen; 24 laat u er niet in leggen, behalve de ba by dan; 25 na de raffinage blijft die Rus wel over; 28 zo gaat men erop als men fier is; 29 hoge geestelijke die op reis dienst doet; 30 twee pond voor een vijand der Asen; 33 de huisvrouw kampt er mee ais ze de uien schoonmaakt; 34 Venus aan de hemel; 35 Miss Marie uit Assy- rië; 38 pikante doctor, die nooit aan stoot geeft; 41 een hok, dicht bij huis; 42 afgelegen blijven, kan ook dichtbij; 43 zij en u halen de winst van de strijd binnen; 46 gedrukt verschijnen werkt op geest en gemoed; 47 hoort bij 38 hor. op de keper beschouwd; 48 afgod des tijds, aan wie de Phoeniciërs mensen offerden; 51 knies „let langer, maar ga glijden; 52 grap uit het trottoir; 57 wat men uitzoekt uit een stengel; 58 kardinaal zonder dat ie er zelf bij is; 59 Tokio ligt in Japan, maar is er niet de hoofdstad van; 60 eenmaal achteruit en men krijgt er een hekel aan; 61 als men berooid is eet men het ook zonder ei; 62 dit niveau gebruikt men alleen als het laag is; 63 ongeluk waar haast bij is; 64 wie deze aera vindt, ziet de vent er duidelijk in. VERTICAAL: 1 laat hem maar schui ven met z'n toeter; 2 daarentegen om te acclimatiseren; 3 spoorbaan; 4 hieruit is de kabouter voortgekomen; 5 waanwijze die reeds kennis heeft; 6 ouvertures?; 7 maak van twee lichaamsdelen één; 8 klapperboom uit Europa; 12 waar men naar toe vlucht; 13 valse tonen klinken niet netjes; 19 in Amerika houdt men de vaan hoog; 20 wie hierop zit, zit in het bestuur, anders bezigheid van verliefden; 21 eenmaal ongeveer veroordeelde Nero hem ter dood, zijn leermeester nog wel; 22 men ziet hoe hl) zich wendt en plooit NOG PLAATSEN VRIJ IN KINDERKAMPEN Er zijn nog wat plaatsen vrij in de kinderkampen van de Rotterclamsohe Bond voor Lich. Opvoeding te houden in Rij*n (N.B.) Het meisjeakamp wordt ge houden van 26 juli t.m. 7 augustus en een jongenskamp van 7 t.m. 19 augus tus. Deze dertiendaagse kampen zijn toe gankelijk voor kinderen van 9 t.m. 14 jaar. De kosten bedragen 45 gulden per kind, voor het tweede kind uit het zelfde ge zin 40 gulden, en voor de volgende kin deren 35 gulden. Hierbij is alles, ook de reiskosten, inbegrepen, verder ook het on gelimiteerd gebruik van het prachtige na tuurbad „Surea" in de nabijheid van het kamp gelegen. Voor min vermogender kan een aparte regeling worden getrof fen Het kampgeld kan na inschrijving ad. 2 guldein, hetgeen van de kampeerprijs wordt afgetrokken, in kleine porties bij een worden gespaard. Voor leerlingen van R.K. en Prot. chr. scholen worden des gewenst afzonderlijke groepen gevormd Kerkbezoek is mogelijk. Folders betreffende deze icaimpen, ver meldende inschrijf- en spaar-adressen, worden op aanvraag toegezonden dooi het bondsbureau der R.B.L-O., 's-Gra- vundijkwal 89b Rotterdam, lel. 251937 (b.g.g. 247783). Spreekuren: woensdag en vrijdag van 14—18 uur. 'n de lucht; 26 opgeruimd staat netjes maar u hebt er wel moed bij nodig; 21 bepalend lidwoord stellen; 31 indien het zo groot Is, moet men het met een moer vastzetten; 32 adieu zegt de Fransman en de Italiaan zegt het op zijn manier net zo; 35 hierr-ar hunkeren de trouw lustige vrouwen: naar de Olympische Spelen; 36 Madloen is één teveel, maar het ligt wel ln Indonesië; 37 als ie dok ter is, drijft men er de spot mee; 38 gaat het de perken te buiten, dan wordt het vervelend om aan te horen; 39 vle gel, maar niet om te dorsen; 40 iustkla- vler; 44 oud geweer uit Ierland voor de volgelingen van d'Artagnan; 45 dichthij- sen?; 49 min veertig is een palindroom; 50 om zijn kracht te tonen speelde de muzikant troef; 53 aangenaam, zo'n bron voor een schaal; 54 achterkleinzoon van Noach, hij is er dom in, maar niet in het schieten; 55 u komt met lef een heel eind tot het binnenste; 56 wat zich in het oor bevindt is algemeen bekend. Oplossing kryptogram 8 HORIZONTAAL: 1 reglement; 5. peri scoop; 9 afweer; 10 sisal; 11 pro deo; 14 villa; 15 protest; 16 oneer; 17 thuis; 18 hecht; 23 reuzin; 24 onder; 25 canard; 28 erts; 29 weerstaan; 30 band; 33 doedel zak; 34 stoomlier; 35 Schotland; 38 stun telig; 41 huis; 42 wreedaard; 43 zien; 46 radium; 47 gtmis; 48 zomede; 51 al dus; 52 Tiber; 57 credo; 58 terzijde; 59 slede; 60 tennis; 61 knaak; 62 Paasei; 63 ringeling; 64 kwinkslag. VERTICAAL: Raad van Arbeid; 2 ge wild; 3 ezelachtig; 4 Triton; 5 prater; 6 sarcophaag; 7 ondiep; 8 ploertendoder; 12 oprit; 13 stoet; 19 puntje; 20 intrek; 21 weitas; 22 pagaai; 26 verzwaard; 27 manoeuvre; 31 lente; 32 Amati; 35 scherprechter; 36 heinde; 37 doemen; 38 status; 39 luifel; 40 genoegdoening; 44 guillotine-, 45 bonenstaak; 49 buste; 50 di- nee; 53 deinen; 54 kranig; 55 bijzaak; 56 deksel. op het modieuze beeld, het perfecte zitten, het blijvende model en de voldoening van de stof - geldend voor de gehele collectie in alle maten bij HERENKLEDING Meert96 Rotterdam Taltfoon (010) 1317IB

De Havenloods | 1965 | | pagina 4