en visionairs onder en boven water n I 1 Spaanse gezinnen komen meubilair tekort -4.--«*4 Twintig ploegen in Horeca-competitie IconJ, Ut* KRATZ? te-* DE HAVENLOOD; - DONDERDAG 13 MEI 1965 De geschiedenis van de zeescheepvaart telt vele bladzijden, die gewijd zijn aan vreemdsoortige schepen ein aan vreem de ideeën. Vaak ook waren die ideeën hun tijd ver vooruit, maar ontirak de ontwerpende technische wetenschap om ■jijn ideeën uit te werken. Zoals bijvoor - eeld de geschiedenis va|n de „Connec - or", een schip, dat op zee kon schar- lieren. Dit ontwerp was een roemloos inde beschoren, maar thans, zoals wij nige weken geleden schreven, wordt op in Japanse werf hard gewerkt om het 'ncipe van scharnieren toe te passen j super-maramoettankers. Rijden op zeebodem ET VAREN onder water heeft de men- sen altijd bezig gehouden. Een van j vreemdste onderwaterschepen is wèl ,e „Argonaut" geweest, die tegen het eind van de vorige eeuw in Amerika werd gebouwd. Eigenlijk kon men niet spre ken van een onderzee-„boot", omdat het de bedoeling was, dat het gevaarte op de zeebodem zou rijden. Daartoe had het aan de voorkant twee wielen en aan de achterkant één. waarmee men het gevaar te kon sturen- De Amerikaanse regering zag niet veel ih het voer-vaartuig, maar de ont werper. de Amerikaanse uitvinder Simon Lake zette zijn plannen toch door. Hij jouwde een klein exemplaar van zijn ont werp, waarmee hij proeven nam in de Atlantische Oceaan. De beide voorwielen verden aangedreven door mankracht, /aardoor de „Argonaut" inderdaad over ie zeebodem kon rijden. Een luchtsluis, die verankerd was aan een ooei, zorg de voor verse lucht. Simon Lake slaagde er in enkele men sen te interesseren voor zijn ontwerp en n- werd geld bijeengebracht voor een ■rotere „Argonaut". Deze ondeizeeboot ;reeg als eerste tevens een verbrandings motor. ,De bedoeling van de Amerikaan se uitvinder was om met de „Argonaut onderzoekingen te verrichten oo de zee bodem en om zijn schip tevens in te scha kelen bij het beugen van wrakken. He. kreeg daartoe een uitkijktoren an een zoeklicht in de neus. Het nieuwe ontwerp dat veel meer de vorm van een schip had gekregen, werd tevens voorzien twee holle masten, 1 verse lucht werd aangezogen. Inderdaad boekte Simon Lake met zijn ArgonauV' vele successen, hoewel zijn ijdgenoten meenden, dat hij gek was, "als overigens zo vaak gebeurt met ensen die hpjn tijd vooruit zijn. Hij aagde er in enkele wrakken te bergen n van schepen, die gezonken waren, de idinigen haar bovten te halen. Maar de Argonaut" heelt het nooit verder ge- racht dan een experimenteel ontwerp. Toerisme onder water Het GEBRUIK van onderzeeboten, om de bodem van de zee te onder zoeken, is de ontwerpers echter blijven bezighouden. Er zijn in de geschiedenis nog andere voorbeelden bekend vah sche pen, die over de zeebodem moesten rij den, maar toen men de druk in de bal- lasttanks beter leerde regelen zodat men het schip wat de verticale bewegingen aetreft beter einder controle had. bestond die noodzaak niet meer. Zo hebben de Franse en Amerikaanse marine gezamenlijk een bathyscaaf ont wikkeld. die voorzien werd van allerlei apparatuur om de zeebodem te onder zoeken Aangezien deze bathyscaaf tot op zeer grote diepten moet kunnen doordrin gen heeft men de kogel, waarin twee mensen kunnen plaats riemen, voorzien van een chroomstalen wand met een dikte van 15 centimeter. Het schip is voor zien van een motor, die zowel een ver ticale als een horizontale schroef kan aan drijven en voor het diepzee-onderzoek is de bathyscaaf uitgerust met een gnjp- apparaat en een bodtemboor, stalen ci linders die zich automatisch opemen en «luiten voor het mee naar boven nemen van zeewater en een lichtgevoelige foto apparatuur. Overigens is er nog larag geen eind ge- komeri aan de nieuwe toepassingen van onderzeeboten. Aan de ene kant wordt naarstig gezocht naar het gebruik van onderwaterboten voor het vervoer van vracht. De ontwerpen daarvoor zijn thefvs nog vreemde gevallen, waarbij het ge- De „Mesoscaph" passagiers de bodem ,van het begin1 van een uitgebreid onder-water-toerisme. deelte van het schip, waarin 'e lading wordt vervoerd, onder water blijft en de commandobrug met de verblijven voor de bemanning als een soort Euromast boven water uitsteken. De bedoeling van deze constructies is de druk van het zeewa ter op het schip te verminderen en daar door hogere snelheden te ontwikkelen. Zelfs zou m«n dan ook dergelijke sche pen willen bouwen met passaigiersaccom- modatie- Ver voor de oorlog was in Duits land reeds een dergelijk vrachtschip ont wikkeld, dait ook enige reizen heeft ge maakt. Maar ook oip het gebied van de passa giersvaart zit men in dit opzicht niet stil. Zoals al eerder gesteld: de mens wil nu eenmaal weten wat zich onder water afspeelt. Wat is dus logischer dan het bouwen van een onderzeeboot, waarmee men passagiers kan vervoeren? Het vreemde daarbij is echter, dat de daadwerkelijke plannen om deze gedach te te verwezenlijken, komen uit eetn land dat geen nautische historie heeft, name lijk Zwitserland. Professor Jacques Picard, zoon van de beroemde diepzee-onderzoeker Auguste Picard ontwierp de Mesoscaph, een duik boot, bestemd voor het vervoer van veer tig toeristen op of liever gezegd: ih het meer van Genève. Vorig jaar maak te dit schip, onder commando van een voormalige Duitse duikbootkapitein, zijn eerste reizen. Het is logisch, dat men in scheepvaartkringen on vooral die men sen, die voornamelijk met toerisme te maken hebben de ontwikkelingen daat in het meer van Genève nauwkeurig in de gateh houden. Onderwatertoerisme schijnt een zaak van de toekomst te zijn. Slingervrij voor tsaar der tijden vreemdsoortige schepen ont worpen. Dat ging echter niet altijd zo maar, alleen, omdat een ontwerper een» wat nieuws wilde maken. Elk nieuiw ont werp streefde naar een verbetering. Zo ontwierp de Russische admiraal Popov een schip, dat zijn naam kreeg, en waar mee hij wilde voorkomen, dat het op' zee zou stampen dn slingeren, hetgeen namelijk bijzonder vervelend was voor de marine-artillerie. Het onderschip was daartoe rond en plat (de diepgang be droeg slechts dertien voet) gemaakt en gefabriceerd van ijzer, afgezet met hout, dat weer gekoperd was. Inderdaad slingerde en stampte het; schip niet en tsaar Alexander II, die dit schip zag, werd l zo enthousiast, dat hij er onmiddellijk een voor zichzelf bestelde, maar dan uitgevoerd als jacht. Deze tsaar, die verzot was op varen, had name lijk erg veel last van zeeziekte en zag in duit ontwerp zijn kans om die geneugten, van het vanen te genieten, zonder de kwalijke kanten er van te ondervinden. Het keizerlijke jacht werd gebouwd, fraaier overigens dan het marineschip, want men week af van de ronde vorm. Het schip, de „Livadia", had drie schoor stenen, die naast elkaar stonden en de verblijven voor de tsaar en zijn gasten waren op het bovendek aangebracht. Tij dens de eerste reis moest het schip, dat naar de Zwarte Zee zou varen, via de Golf van Blscaje, waar men met zwaar weer kreeg te kampen. De tsaar heeft geen moment last gébad van zeeziekte, maar halverwege moest de reis worden onderbroken om de bemanning tot rust te laten komen. Zij was namelijk volko men uitgeput door het zware slaan van de „Livadia" op de golven: Het keizerlij ke schip bleek echter toch een succes te zijn in de Zwarte Zee en het schip, dat in 1880 gebouwd werd, heeft nog tot 1026 dienst gedaan. Daarna werd het gesloopt en een nieuw schip van dit type werd niet meer gebouwd. Een drijvende stad pROTER. sterker en sneller, dat wa- D ren de leuzen, die de scheepsbouwers altijd hebben beheerst. De Engelse inge nieur Isambard Brunei ontwierp in 1852 de „Great Eastern", een schip, dat meer dan vijf maal zo groot was als de toem bestaande schepen. Deze ingenieur ging van de gedachte uit. dat een groot schip meer kolen kon meenemen en daardoor dus minder 'afhankelijk was van de nog weinige bunkerstations. Bovendien zou er meer passagiersaccommodatie zijn en zou het schip sneller kunnen varen. Daartoe werd het schip naast twee reusachtige ra deren nog uitgerust met een schroef, ter wijl het bovendien nog zes masten met zeil voerde. De „Great Eastern" kreeg ook nog vijf schoorstenen, één meer dus dan de grootste schepen ooit hebben ge had. De raderen haddan een diameter van ongeveer 18 meter en de ketels, die aan de raderen stroom leverden, konden hét schip een snelheid geven van ruim ze ven mijl- De schroef woog 36 torn en was alleen al voldoende om de „Great Eas tern" een snelheid van negen mijl te ge ven. Het schip kon in totaal 4000 passa giers vervoeren, verdeeld over drie klas sen en wanneer het als troepentransport- schip was gebruikt, zouden er 10.000 man mee vervoerd kunnen worden. Het leek dus allemaal heel erg schit terend, maar het zat het schip van het begin af aan al niet mee. Voor de te waterlating, die dwarsscheeps zou geschie- schieden, was een enorme stellage ont worpen en het schip moest centimeter voor centimeter vam die helling worden gedrukt. Toen het schip eindelijk te water lag, had men al ztfn acht miljoen gulden aan de bouw gespendeerd en de rederij ging prompt failliet. Er werd een nieuwe maatschappij opgericht, die de rest van de bouw financierde. Tijdens de eerste reis over de Atlaln- tische Oceaan vervoerde de „Great Eas tern" slechts 35 passagiers, terwijl de J)E GESCHIEDENIS van le zeevaart is rijk. Van de vroegste tijden af hebben de mensen de zeeën bevaren. Deels uit zucht naar aionturen, deels uit drang om handel te drijven met verre landen, vaak nog on bekend. De zee bevaren sttnd gelijk met het doen van ontdekkingen. De zee bevaren betekent nog steeds het zien van vreemde land»n, vreemde gewoonten, „romantiek". En ondanks het feit, dat de zeilschepen, die nog geen vijftig jaar geltden nog de zeeën bevoeren, zijn vervangen door motorschepen, uitgerust met de modernste navigatiemiddelen als radar, radio-peilapp araten en wat al niet meer, heeft het beroep van zee man nog steeds het aroma van die „romantiek". En evenals in het verleden wordt nog steeds gezocht naar nieuwe typen van schepen, mar nieuwe voortstuwingsmogelijkheden, naar nieuwe middelen van transport. In het verleden hebben al vele vreemdsoortige schepen het licht gezien. Vele daarvan waren al bij voor baat gedoemd om een misluïking te worden. Andere ideeën zijn eveneens mislukt, maar zijn toch voor lopers geweest van modern? toepassingen. Wat te denken, bijvoorbeeld van de eerste onderzeeboot, gebruikt in de Amerikaanse burgeroorlog. Een onderzeeboot, die onder water werd voortbewogen door roeiers en waarin een brandende kaars de voorraad zuurstof in de gaten moest houden. Wanneer de vlam van de kaars doofde, betekende dit, dat de zuurstof bijna opgebruikt was en dat men spoedig de oppervlakte moest opzoeken. Die onderzeeboot werd toen belachelijk gemaakt en men achtte het zelfmoord om onder water te gaan varen. Toch is iiezelfde boot de voorloper geweest van de huidige duikboten, die aange dreven worden door atoomkracht, die onder het poolijs doorvaren en die vanuit de diepte hun raketten naar een vijandelijk doelwit kunnen zenden. - ij De „Argonaut" voor de tewaterrijding. Bove n de de uitkijkkamer zit de koplamp. Jacques Picard. Door de patrijspoorten kunnen de 40 Genève bekijken. Misschien bemanning bestond uit 418 koppen. Een jaar na de eerste reis, in 1861. verging de reus bijna ih een hevige storm. De raderen werden van het schip afgeruk; en de achtersteven ging eveneens verlo ren. Hetf schip bleek in de praktijk niet te vqldoen. Toch zou het als esn beroemd schip de geschiedenis ingaan, want in 1867 maakte Jules Verne een reis op de „Great Eastern" en hij verwerkte zijn belevenissen in (het boek „Een drijven de stad". In 1877 werd het schip gesloopt waarbij men in de dubbele bodem nog het geraamte ontdekte van een klin ker die tijdens de bouw gestorven was. De Horeca Voetbal Competitie gaat op 18 mei van start op de velden van RFC Essenburgsingel met drie wedstrijden. Aan de competitie wordt dit jaar deelge nomen door 20 elftallen, voornamelijk samengesteld uit bij de KNVB aangeslo ten amateur-elftallen en spelende onder de naam van een zaak uit de Horeca- sector. De competitie zal dit jaar worden ge speeld in vier afdelingen te weten A. B, C en D, elk van vijf clubs die een hal- 've competitie spelen. Door loting is de volgende indeling van de elftallen verkregen. Poule A: 1. Boulevard Boys, 2. Alhena, 3. 't Fust, 4. Vrijmoedboys, 5. Oud-Hol land. Poule B: 1. Stad Dordrecht, 2. Albireo 3. Transvaalboys, 4. Bodega West, 5. De Kraaien. Poule C: 1. Henkes, 2. De Kleine Wit te, 3. Rotterdam Boys, 4. Jachthaven, 5. Amstelhoek. Poule D: 1. Nieuwe Heemraad, 2. Kei- zerbitter, 3. Doofpot, 4. Marktboys, 5. Bellevue Boys. Van de clubs welke op de eerste plaats eindigen var) de afdelingscompeti tie zal A tegen B spelen en C tegen D. De winnaars van deze wedstrijden zullen tegen elkaar uitkomen op de finale-avond 8 juli a.s. evenals de verliezers van deze rónde. De clubs welke als twee op de rang lijst zijn geëindigd, zullen een overeen komstig programma afwerken ter ver krijging van de 5de tot en met de 8ste plaats. OOSTPLEIN (HOEK GROENENDAAL) TELEFOON 010-127810 }VAN MAANDAQ T/M ZATERDAG VAN 9-17.30 UUR (VERZAMELGEBOUW) ZUIDPLEIN TELEFOON 010-279795 RQTTERDAMSEDIJK 3 SCHIEDAM TELEFOON 010-289140 UITSLUITEND 'S ZATERDAGS VAN 9-17.30 UUR Voor Korte Hoogstraat 18 Rotterdam j Telefoon (010) 135763 Het aantal Spaanse arbeiders, dat naar ons land komt, wordt steeds groter. Sinds kort komen ook vaak vrouwen en kinde ren mee, omdat de man besluit in Neder land een nieuwe toekomst op te bouwen. Zij laten dan hun bezittingen in Spanje achter en proberen in ons land en voor al ook in Rotterdam een nieuw be staan te vinden. Daarbij moeten zij vele moeilijkheden op het gebied van aanpas sing ovenvinnen. Maar zij hebben dit er voor over, omdat zij hun kinderen vooral willen laten profiteren van het betere on derwijs op de Nederlandse scholen en de hetere levensvoorwaarden in ons land. Vele van deze gezinnen wonen in pen sions, waar zij vaak niet in staat zijn geld te sparen. Het is logisch, dat ook deze gezinnen willen wonen in een eigen omgeving, zonder dat zij de invloeden van buitenstaanders ervaren. Zij zoeken dan ook meestal naar een eigen woon ruimte. In vele gevallen lukt dat ook wel. hoe wel zij uiteraard op dezelfde manier worden behandeld als de Nederlandse woningzoekenden. Vaak vinden zij echter een kleine ruimte, waar zij met hun be scheiden eisen al heel gelukkig mee zijn. Met behulp van de gemeente worden we kelijks enkele Spaanse gezinnen aan woonruimte geholpen. Dan staan zij echter voor een grote moeilijkheid: de inrichting van die wo ning. Zij wijlen zich volkomen aanpassen bij de Nederlandse leefgewoonten en voor de meubilering van hun woning ontbreekt er veelal het geld. Heit is dan ook daar om, dat er een beroep wordt gedaan op de Rotterdamse bevolking. Iedereen, die een kast, een tafel, een bed, een stoel of wat dan ook ergens op zolder of in een kelder heeft staan, zonder dat hij weet wat hij er verder nog mee moet begin nen, kan deze Spaanse gezinnen helpen. Aanmeldingen voor goed bruikbaar meubilair kan men telefonisch of schrif telijk doen bij het bureau van de Sint Vincentiusvereniging, Schiekade 105, te lefoon 242879 te Rotterdam. Daar zal er ook voor worden gezorgd, dat alle aan geboden meubelen op de juiste plaats te recht komen. De formidabele vjjfpijper „Great Eastern" n a de dwarsscheepse tewaterlating op de Theems. Jubileum-wandeltochten van „Don Bosco" In verband met haar tienjarig jubileum organiseert de R.K.W.S. en O.V. „Don Bosco" op zaterdag 29 en zondag 20 mei haar Jubileum-wandeltochten, waaraan iedereen kan deelnemen hetzij indivi dueel als in groepsverband mits de leef tijd van 8 jaar bereikt is. Keuze uit 10, 15, 25 en 40 km. De start is beide dagen vanaf de Speeltuin Kralingen aan de Ho- ningerdijk. Voor de 40 km. beide dagen om J0 uur. Overige afstanden zaterdags van 2 uur tot half drie zondags van 11 uur tot half een. Ieder die de tocht (afstand naar leef tijd) heeft volbracht ontvangt een fraai uitgevoerde medaille met dfaaglint. Ie dere groep ontvangt een groepsprijs, ter wijl er tal van prijzen zijn voor iedere dag en iedere afstand voor die groe pen welke volgens de jury de beste in druk maken. Alle verenigingen, clubhui zen, scholen, militairen en semi-militai- ren en individuele wandelaars zijn wel kom. Er is aan de parcoursen extra aan dacht besteed en een gemotoriseerde co lonne EHBO-ers en medewerkers zorgt dat alles vlot verloopt en eventuele moeilijkheden uit de weg geruimd wor den. Het inschrijfgeld bedraagt f0,90 voor personen tot en met 15 jaar en militai ren t.m. de rang van O.O. Overigen f 1. Inschrijvingen na 20 mei worden ver hoogd met f 0,20 p.p. of f 0,75 per groep voor het nazenden van de beloningen. Ingeschreven kan worden via gironum mer: 648443 t.n.v. Penningmeester Don Bosco-Rotterdam of mondeling bij: dhr. W. A. Buying, Abr. Kuyperlaan 16b. dhr. A. Steijlen, Millinxstr. 146a, mevr. Chris, pijn, Carnisselaan 127a (tel. 274819), me vrouw Veelbehr, Gaffelstraat 23, mej. A. Haine, Vredenoordlaan 12d en op beide dagen aan het startbureau. Youth for Christ-zangrally Zaterdagavond 15 mei houdt Youth for Christ weer een zangrally, waar als van ouds veel en enthousiast gezongen zal worden. Als soliste zal optreden Frannie Faassen, die zichzelf begeleidt op de citer. De vleugel wordt bespeeld door Wiebe Zeilstra, terwijl Gerrit Vink de samen zang zal leiden. De toespraak zal gehouden worden door de bekende radio-predikant ds. G. Toorn vliet. De rally wórdt gehouden in de Schotse Kerk, Schiedamse Vest 119 (tegenover het Oogziekenhuis). De aan vang is 8 uur.

De Havenloods | 1965 | | pagina 51