Tennis-sterren moeten er hard voor werken :AASM BARBECUE EN GRILL Zelfbediening in het vizier Coach joop de Mos speurt het land af KOKEN 2ia/nes?y*huid? Koning baby op huishoudschool - JS3I Stemlokalen voor Rijnmondverkiezing DE HAVENLOODS - DONDERDAG 13 MEI 1965 SchiéÉbun. ye actie. èn sterk èn modern linnen, laat het dan Kodijko zijn. geweven door onze eigen nu 112 jaar bestaande we verij (hofleverancier). Niet duur en de prijs dubbel waard. Deze maand spe ciale vakantiekoopjes in Bovendien bij elke aankoop onze altijd geldige 5 °/o KASSA SPAARBONS i112jaarin 't weefgetouw] QEEN alcohol, geen sigaret, vroeg naar bed en de liefde moet ook nog maar even wachten. Tezamen met minstens 4 uur flink oefenen per dag is dat het recept voor een tenniskampioen. „Ze vinden het fijn", zegt bondscoach Joop de Moss, die de training leidt van onze Nederland se tenniskampioenen. Hij trainde ook de drie meisjes, die onlangs uit Amerika terugkwamen waar ze in de Internationale toernooien vijf spelen van de negen wonnen. Het zijn Elli Krocké en Betty Stöve uit Rotterdam en Trudy Groenman uit Groningen. „En eigenlijk hoort Anja Le Poutre er ook bij", zegt Joop de Moss", maar die hebben we niet studievrij kunnen krijgen en zij kon dus niet mee op toernooi gaan". f""1 EDURENDE de laatste jaren ls een primitieve methode om vleet te berei den weer in zwang gekomen. Het is gril leren of het barbecuen, een bereidings wijze, die in vroeger tijden nagenoeg uit sluitend werd toegepast. Ook nu nog ge bruiken primitieve 'Volkeren het open vuur voor het klaarmaken van de dagelijkse maaltijd. En vooral de laatste jaren heeft men in Amerika de barbecue aangegrepen om tuinfeesten en pick-nicks tot een waar culinair festijn te maken. Barbecuen en grilleren is het bereiden van vlees en vis op een open vuur. Het grote voordeel daarvan is, dat het vleet direct dichtschroeit als dat niet het ge val is, is de temperatuur niet hoog genoeg waardoor alle natuurlijke sappen in het vlees worden bewaard. Een goed bereide saus, die tijdens het roos- teren met grote regel maat over het vlees wordt gestreken, ver hoogt de smaak van het eindprodukt. Er bestaan vele me thoden om te grilleren en te barbecuen en er zijn vele apparaten voor dat doel in de handel, De uitgeverij Van Diöhoeck heeft hierover speciaal een voortreffelijk, door Helen A. M. Halver hout geschreven boekje in de handel ge bracht, onder de titel „Mixed Grill". Uit voerig gaat de schrijfster in dit boekje in op de vele apparaten, die men alzo kan kopen en op het gebruik van de hulpstukken. Uiteraard staan er in het werkje ook vele recepten. Persoonlijk gaat mijn voorkeur uit naar MET ADAM Honderden Rotterdammers kennen dit lieve bruidje zonder dat ze het weten. Ina Roggeveen was als de telefoniste van „De Havenloods" ja renlang de vraagbaak voor velen. Ze had tevens een goede kijk op de mode en wist dat ook aan de lezers door te geven in haar verslagen van shows. Maar ja, het onafwendbare gebeurde: Helmut Gollmer had betere papieren dan alle Havenloodsen bij elkaar. Sa men zijn ze nu een horlogerie begon nen in de Betje Wolff straat en zoals het daar tikt, tikt het nergens. het barbecuen, omdat men dit doet boven een houtskoolvuur, dat aan het vlees nog een speciale smaak geeft. Men kan een barbecue kopen in allerlei vormen en uit voeringen. Er zijn zelfs apparaatjes in de handel, die men als het ware kan opvou wen en in de auto kan meenemen, wanneer men wil gaan pick-nicken. Ook op het balcon, als men tenminste niet in het ge lukkige bezit is van een tuin, kunnen die barbecues worden gebruikt. Beschikt men wel over een tuin, dan is het wel zo aardig om zelf een barbecue te bouwen, die men dan zo groot kan maken als men wil. Nu zal het heus wel niet zo veel voorkomen, dat men bijvoor beeld een speenvarkentje aan het spit wil bereiden, maar wie weet, de praktijk heeft geleerd, dat mensen, die eenmaal de smaak te pakken hebben, voor niets De barbecue sijgmt uit Texas, waar de cowboys aldus schrijft Heieen A. M. Halverhout in haar boekje tijdens hun werk een vuurtje stookten waarop zij het ■vlees roosterden. Maar de barbecue is niet alleen beperkt tot buitenshuis. Men sen die beschikken over een open haard met een goed trekkende schoorsteen, kunnen deze sport gerust ook beoefenen. Want de barbecue bezit een sportief element. Vooral wanneer men gasten heeft, kan men het bereiden van het vlees zo inrichten, dat iedereen al geniet tijdens de voorbereidingen. Want de geuren, die van een barbecue op de hongerige magen afkomen, zuillen zeker de gezellige sfeer verhogen. Uiteraard is het onmogelijk in zo kort bestek alles over grilleren en barbecuen te vertellen, om van recepten nog maar te zwijgen. Vandaar dat ik er dit keer mee volsta om het boekje „Mixed Grill" aan te bevelen aan iedereen, die wat meer van deze materie af wil weten. Zij zullen van het aanschaffen van dit boekje beslist geen spijt hebben. Jan Dijkstra „School gaat voor", zeggen de ouders. Voor jongens, die hun carrière nog moe ten beginnen, zijn school- en beroepsop leiding van zo overwegend belang, dat zji zelden voor een paar jaar studievrij te krijgen zijn. En voor de zeer serieuze bondstraining is vrijheid van school o£ beróep een vereiste. We zijn hier niet in Amerika of Engeland, waar de universi teiten om een wedstrijdspeler vechten, omdat die dan ook voor hen uitkomt. Er zijn daar ook altijd fondsen beschik baar on zo'n „held" de verloren tijd weer te laten inhalen, zonder dat zijn ouders daardoor zwaarder belast worden. Als hij later dan zijn leeftijdsgenoten klaarkomt met zijn studie, dan is dat geen blaam. Integendeel zijn reputatie als sportsman helpt hem later in zijn beroep, ook als dat niets met sport te maken heeft. Om dat dit bij ons zo anders is, hebben we meteen ook de verklaring, dat het meest al de Nederlandse meisjes zijn die de lauweren binnenhalen en zo zelden onze jongens. „Bij de meisjes gaat het iets gemak kelijker om hun beroepsopleiding nog een paar jaar uit te stellen", zegt Joop de Moss. „De ouders staan er wel op, dat ze de school afmaken, daarnaast kunnen ze een beetje trainen, een paar uur per dag bijvoorbeeld. Maar zodra ze van school af zijn lukt het vaak ze vrij te krijgen voor de zware bondstraining". Voor de meisjes betekent dit het vooruit zicht op een paar jaren van reizen en trekken, vreemde landen zien en de meest uiteenlopende mensen ontmoeten. Wie zou dat niet willen, als je 18 of 20 bent? De hele wereld staat voor je open en wie weet, waar je nog eens de man ontmoet met wie je zou willen t Op dieet Op de Expositie Zelfbediening 1965, die op 18, 19 en 20 mei in de Jaarbeurs- Irenehal te Utrecht wordt georganiseerd, zal een uniek voorlichtingscentrum voor de gehele detailhandel zijn ingericht. Daarvoor is een paviljoen ontworpen, met een oppervlakte van 600 m2, dat onder het motto „Z.B.-Vizier" op verschillende wijzen een inzicht zal geven over moder ne verkoopmethoden in klein- en groot handel. Centraal hierin is een filmzaal, waar met behulp van zeven diaprojectoren een zogenaamd „groot-beeld" wordt vervaar digd, zodat de bezoeker rondom zich heen beelden kan zien van modern ingerichte winkelbedrijven in geheel Europa, als mede van details van moderne interieur- bouw, winkelmeubilair en -apparatuur. Men hoopt met dit voorlichtingscen trum „Z.B.-Vizier" een ontmoetings punt voor detaillisten uit alle branches te hebben gecreëerd, waar op doeltreffende wijze de beursbezoeker kan worden ge confronteerd met „rationele verkoopme thoden", visuele verkoop", „doelmatige winkelinrichting" en zelfbedienings-pro- blematieken". De Expositie Zelfbediening 1965 beslaat in totaal een oppervlakte van 6500 m2 en omvat 175 firma's uit binnen- en buiten land op het gebied van winkelinrichting (meubilair en appaxatuur), verpakkings machines, winkelautomaten, terwijl dit jaar voor het eerst een uitgebreide sec tor zelfbedieningswasserijen deel zal uit maken van de expositie. Tegelijk met de expositie zal een inter nationaal zelfbedieningscongres worden gehouden onder het motto „Vizier op Zelfbediening". De expositie is de eerste twee dagen geopend van 9.30 tot 22.00 uur, de laatste dag van 9.30 tot 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt f 2.50 inclusief catalogus. Dat de medaille ook een keerzijde heeft, 'nemen ze graag op de koop toe: een streng groente- en fruitdieet, een sober leven en vele uren per dag inten sieve oefening, soms eentonig ballenslaan afgewisseld met twee keer per week con ditietraining in bos en veld of in een gymnastieklokaal. „De meisjes stellen zich gemakkelijk op dit trainingsregime in, zonder feest jes, zonder een avontuurtje. Bij de jon gens is dat wel eens moeilijker", vertelt Joop de Moss, „meestal helpt het als we samen overwegen hoeveel moeite en straf fe discipline voor niets zouden zijn ge weest, als ze zich niet strikt aan onze leefregels houden. Ze merken zelf ook wel, dat ze na een avondje uit eerder vermoeid zijn, dat ze prikkelbaarder wor den en dat de training de volgende dag niet wil vlotten. Ik merk het ook, onmid dellijk. En om niet het hele troepje eron der te laten lijden, moet het uitgepraat worden. De ergste straf is immers wegge stuurd te worden, maar zo ver heeft nog niemand het laten komen. Als er een verjaardag is, of een ander feestje, en'het blijft een uitzondering dan kijken we niet zo nauw. Na de wed strijden ook niet. Dan is er altijd een pe riode van rust en ontspanning, waarin normaal geleefd kan worden, totdat weer nieuwe wedstrijden roepen. Ook vóór de wedstrijden zelf verzacht ik de training de laatste paar dagen, dat voorkomt dat de spanning op het kritie ke ogenblik te groot wordt. We hebben heel wat buitenlandse meisjes op het veld zien afknappen, net op een punt in de wedstrijd, waarop ze met kalm overleg hadden kunnen winnen. Met een paar rustige dagen vooraf en onder harde wedstrijdtraining tot de laatste minuut toe, blijven onze meisjes haar zenuwen meester. Ach, zenuwwerk is het natuur lijk altijd, als je zo'n vol stadion ziet, niets dan hoofden die heen en weer draai en met de bal. Dan staat zo'n kind toch eigenlijk helemaal alleen. Wij coachen en trainers kunnen er ook niets meer aan doen. We kunnen niet eens meer bij ze komen. Een keer de wedstrijd begonnen, zijn ze alleen nog maar op zichzelf aan gewezen en op het inzicht, dat ze zelf in de taktiek van de tegenpartij kunnen krijgen tijdens het spel, A la minute moe- Aanleg of niet IK richt mijn hele training erop, ze zelfstandig te maken", zegt bonds coach De Moss, die rustig thuis in Den Haag is gebleven, lang uitgestrekt in een gemakkelijke stoel, terwijl zijn ploeg ginds in Florida wedstrijd op wedstrijd won. „We trainen de meisjes op alle ommc- gelijkheden, die een tegenstander zou kunnen bedenken, om de bal buiten haar bereik te plaatsen. Wekenlang spelen tel kens twee meisjes tegen een. De ene heeft dan de opdracht alle, maar dan ook alle shots te halen, die de beide anderen haar toespelen, ook de meest onmogelij ke. We leren ze alle taktieken, die tot nu toe spelers op elkaar toepasten. We ma ken een speciale studie van de slimme, venijnige ballen, die een specialiteit zijn van de Japanners en Chinezen, en van de eigenaardigheden van de andere tegen spelers die ze kunnen verwachten. Voor zo ver ze bestaan bestuderen we aan de hand van actiefilms hoe de Amerikanen, de Fransen en de Engelsen hun punten De wii om te winnen hoort er natuur lijk ook bij, een stukje onverzettelijkheid moet een toekomstige kampioen in zich hebben. En of ze die hebben blijkt pas bij de zeer harde laatste training, de bonds training. Al bij jonge kinderen kunnen de tennis- leraren zien, of ze gevoel hebben voor de bal en voor de bepaalde bewegingen, die van de ene een tennisspeler maken en van de andere niet. Tennissers moeten lange soepele bewegingen kunnen maken. Een meisje, dat ballet danst kan b.v. nooit een goede tennisspeelster worden. Ze reageert op de bal met gedwongen hoekige bewegingen en staat door haar ballettraining juist verkeerd ervoor. Ook iemand, die zijn ledematen alle kanten uitslingert kan geen goede speler worden. „Deze aanleg zien we al bij het school- tennis", zegt Joop de Moss, „dat tegen woordig net als het schoolzwemmen van school uit als lesvak gegeven wordt voor de meisjes en jongens van twaalf jaar. Het is namelijk geen toeval, dat we plot seling met een stel tenniskampioenen op de proppen kunnen komen, terwijl we ja renlang internationaal verstek moesten laten gaan". Geen elitesport rpenniskampioenen zijn de resultaten J van harde training en selectie. Vroe ger was tennis 'n elitesport. Reeds de uit rusting was kostbaar en jarenlange bij zondere training kon slechts een rijke va der betalen. Dus kwamen er maar weini gen in aanmerking Voor de intensieve wedstrijdtraining op internationaal ni- Dat is nu heel anders geworden, dank zij de uitvinding van nylon en de sport- toto. Sinds de nylonsnaar er is zijn de tennisrackets redelijk in prijs geworden. Ook het dragen van witte sportkleding is tegenwoordig geert punt meer. En dank zij de sporttoto komen sinds een paar ja ren de sportsubsidies voor de gemeenten beschikbaar, waaruit de kosten voor schooltennis betaald kunnen worden. Praktisch iedere Nederlandse jongen en meisje kan dus vanaf het 12de jaar ken nis maken met deze mooie sport. Van school uit, in de lestijd, zijn er tennis banen en sportleraren beschikbaar, die de kinderen het spel meteen goed leren. En die ook meteen goed kijken, of er kinderen met tennisaanleg onder zijn. „Speciaal deze kinderen proberen we als junior-lid in de tennisclubs te krijgen, in de districtsclubs van de Nederlandse Tennisbond. Daar trainen ze onder de de bondscoach. Joop de Moss reist dag in dag uit stad en land af om deze jonge tennisplantjes in actie te zien bij de districtsclubs! Van daag is hij in Amsterdam, morgen in Leeuwarden, en overmorgen in Arnhem. In Doetinchem heeft hij b.v. een zekere Lydie Jansen-Venneboer zien spelen. Van haar zullen we nog wel meer horen, zodra ze „studievrij" gemaakt kan worden en onder zijn bondstraining geplaatst wordt. Els Spruyt uit Rotterdam is een andere belofte in opkomst. In Deri Haag zijn het drie meisjes, die eerst haar school moe ten afmaken en nu al staan te trappelen van ongeduld om het volgend jaar in de wedstrijd training, te komen: „Als we ze studievrij kunnen pleiten!" SUZANNE GIDEONSE Dameskoor „Het Noorden" wil ledental uitbreiden Het neutrale dameskoor „Het Noor den", aangesloten bij de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumvereni gingen, dat ih de donkere oorlogsdagen in 1943 is opgericht wil graag een be roep doen op de Rotterdamse dames en hen vragen lid te worden. Het koor heeft momenteel 34 leden en staat onder leiding van dirigente mej. Verboom. Eén maal per jaar geeft men in samenwerking met nog vijf andere koren een uitvoering. De repe tities worden elke week op maandag avond gehouden in de Willibrordusstraat in Rotterdam-Noord. Men kan zich opgeven en verdere in lichtingen inwinnen bij mevr. Groene- wegen-Jansen, secretaresse, Schiekade 37a, tel. 282729. - Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk),-poeder, •crème, -olie, -shampoo en -haarlotlon, voor de kinderen tijdelijk sierlijke wereld-delen speldjes. Een fabriek van huishoudweegschalen in West-Duitsland brengt een nieuwtje op de markt, dat ongetwijfeld ook door tal van Nederlandse jonge moeders met vreugde zal worden begroet, namelijk een metalen babyschaal, die op elke norma le huishoudweegschaal kan worden ge bruikt. ROTTERDAM OP Z'N BEST SMIDO - HAVENRONDVAARTEN - DELTATOCHTEN LIJDORP - EUROPA'S MODERNSTE DIERGAARDE ■UROMAST-'N UNIEK UITZICHTOP110 M. HOOGTE De babyschaal is vervaardigd van ste vig plaatschaal, stootvast wit gemoffejd. omlijst door een gladde plastic bestherm- rand en voorzien van vier plastic pootjes voor stevig staan. Deze pootjes èi.jn on verbrekelijk aan de schaal bevestigd. De fraaie, vlakke en lange vorm van de schaal is zeer praktisch en geeft het kind tijdens het wegen de grootst mogelijke veiligheid. De nieuwe babyschaal kqst f 8.50 - uiteraard zonder de op de foto afgebeelde huishoudweegschaal. Voor de verkiezingen van de Raad van Rijnmond op 2 juni, zijn in Schiedam de volgende stemlokalen aangewezen: School Oude Kerkhof 13 Lokaal Oude Kerkhof 15 Rehobotschool Tuinlaan 64 School Singel 5 Groen van Prlnsterersohool Singel 24 R.K. Kleuterschool Lange Singelstraat 53 St. Jansschool, Lange Sin-gelstraat 55 Lokaal Prinses Julianasehool, Oostsingel Lokaal School Bdisouplein 2 (Ingang Frankllhstraat) School Edisonplein 2 Prinses Beatrixsehool, Buys Ballotsingel 146 Prinses Beatrixsehool, Buys Ballotsingcl 108 Openbare Kleuterschool, Fahxenheitstraat 2 St. Mariaschool, Fahrenheitstraat 8 R.K. Kleuterschool Dwarsstraat 33 R.K. Kleuterschool Dwarsstraat 33 Allda Kleuterschool Ingang Maasstraat Zaal Bethelkerk (Nieuwe Maasstraat) School Zwartewaalsestraat 16 School Prins Mauritsstraat 5 Mater Deïschool Schoolstraat 8 Lokaal Anth. Muijsstraat School Anth. MuijsS^*"^ Kiveva Kleuterschool, Van Beverenstraat 40 Kiveva Kleuterschool. Van Beverenstraat 40 Dr. de Vissersohool, Westfrankelandsestr. '152 Bernardusschool, Bosboomlaan 5 ahool Frans Halapleln 3" (ingar School Frans Halsplein 3 (ingang Van Oatadelaani School Frans Halaplein 37 (ingang Van QstidelSanj Lokaal School Frans Halsplein (ingang Van Ostadelaan) Prinses Marijkeschool, Dr. de Vliegenstraat 70 N.H. Kleuterschool, W. H. Vliegenstraat 70 Wijkcentrum Dr. Wlbautplein 129 v.m. Gemeentehuis Kethel, Schiedamseweg 26 School Schiedamseweg 65, Kethel R.K. Verenigingsgebouw, Kerfcwe* Kethel Openbare B.L.O.-school. Burg. Honnerlage Gretelaan 466 Openbare Kleuterschool Burgemeester Van Haarenlaan 954 Lokaal R.K. Huishoudschool, Parkweg 212 School Burgemeester Van Haarenlaan 871 R.K. Kleuterschool, Mgr. Nolenslaan 87 R.K. U.L.O. School. Mgr. Nolenslaan 97 R.K. Kleuterschool. Mgr. Nolenslaan-87 School Schiedamseweg 65, Kethel. Ziekenzorg vergadert Heden, donderdagavond wordt in een zaal der Magnalia Dei kerk aan de Alberdastraat de jaarvergadering ge houden van de Geref. Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschappelijk werk te Schiedam. Voor de pauze worden jaarverslagen enz. uitgebracht, na de pauze wordt een film vertoond over mond-op-mond-be- ademen. Enkele bestuursladen zullen af scheid nemen. i

De Havenloods | 1965 | | pagina 7