De jongens van de DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MEI 196S Lou Kluifhout uit Rotterdam vissen tussen het vlechtwerk Huib de Jong en zijn ploeg nieuw materiaal voor de ijzervlechters Peet Verpoorten uit Gouda even uitblazen voor een sjekkie Nico Vos uit Andel viechtuack wordt aan elkaar gelast.... METRO Rinus Geven .woont op de bouwplaats en is van alle markten thuis.... Toontje Annemaat uit Made .voorman sfonwer mot Mn stevig stuk ijzer.... J)IT ZIJN DE JONGENS VAN DE METRO. Ze zijn het niet allemaal, natuurlijk, maar het zijn zo maar enkelen, die onze fotograaf in het moderne epos van staal en beton heeft belicht. Dit zjjn de mannen, die er voor zorgen, dat wij straks ondergronds van links naar rechts of, zo u wilt, van noord naar zuid en omgekeerd kunnen gaan. Natuurlijk is het een gigantisch werk, die metrobouw, en als hij klaar is, zullen we er allemaal bewondering voor hebben en er trots op zijn. Maar nu het allemaal nog niet af is, lijkt het net een vergevorderde fröbclklas: de een tekent, de ander plakt, de derde vlecht. Dan zijn er mensen, die knippen, die met blokjes lopen en die al die andere dingen doen, die wjj vroeger op de kleuterschool hebben geleerd. Maar toen was het wat onhandig gepruts. Nu groeit er onder die vaar dig knutselende handen een met ijzer verstevigde betonnen buis, waar in van plaats tot plaats een station ligt en waarin straks treinen, in en kele minuten tijds van noord naar zuid zullen rijden. Maar zullen dan al die passagiers, als zij de langs zich heen flitsende wanden zien, nog denken aan de mensen, die dit werk hebben gebouwd. Zullen zij zich dan nog realiseren, dat hier een Piet heeft staan vlechten, dat daar een Kees met een blokje heeft staan manipuleren, dat Klaas heeft getekend en dat Gerrit heeft geknipt Wij denken van niet. Want daar hebben wy dan geen tijd meer voor. De metro wordt ten slotte gebouwd voor de haastige mens van de toekomst, die vervuld is van zijn eigen gedach ten. Daarom hebben wij op deze pagina een aantal mensen bij elkaar gebracht, die aan de metro werken. Zo maar, omdat het mensen zijn. En omdat de metro straks alleen nog maar een ding is. De foto's zijn gemaakt in en om het bouwdok aan het Weena, maar ze hadden langs de hele route gemaakt kunnen zijn. Dan waren alleen de mannen en de namen anders geweest. Meer niet. Foto's COCK THOLE NS Hannes Koopmans uit Made kraanmachinist op hoog niveau... Peet Schouwen uit Roosendaal gaten borend in een stuk beton

De Havenloods | 1965 | | pagina 18