Waar blijven we straks met ons huis- en bedrijfsvuil? Welvaart zit voor een deel in de vuilnisbak Nieuwe koers in culturele leven van Schiedam tfauMMeet CAMEL BLAZERS EE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MEI 1903 Laten we even vaststellen, dat in het algemeen de kritiek op het culturele leven In Schiedam groter is, dan de waardering. Al te vaak kan men schampere opmerkingen horen omtrent het armoedig culturele leven, dat we in Schiedam zouden leiden. En over het algemeen, valt dit heus nog wel mee. Gelukkig is er niet alleen een aantal verenigingen, doch wat belangrijker is, voor wie geen moeite teveel is om op het terrein der kunst Schiedam de plaats te geven, welke een stad met 80.000 inwoners toe komt. Het is vreemd om het te zeggen, maar onze welvaart zit voor een deel in de vuilnisemmers. Op zichzelf zou dat iedereen koud kunnen laten, doch de directeur van de gemeentelijke reinigingsdienst en vervoers wezen in Schiedam zit er mee. Dat wil zeggen, hoe krijgt hjj dat allemaal weg Het is alles bijeen zo'n twintigduizend ton per jaar en dat moet ergens blijven. De burgerij zet braaf tweemaal per week de vuilnisemmer aan de stoeprand, legt er nu en dan nog een pak of pakje bij, dat men kwijt wil, en dan moeten de mensen van de renigingsdienst maar zien dat zij het weer kwijt raken. En dat is een kwaad probleem. Eigenlijk zit directeur E. T. Kraan met twee problemen: ten eerste hoe hij al dat vuil op laat halen en vervolgens hoe hij er weer van af komt. Men kan niet alles kwijt op de verzamelplaats die in de Spaansepolder langs de spoor baan werd ingericht. Trouwens, die 150 x 60 meter oppervlakte ligt reeds een meter of vijf, zes hoog opgetast met alles wat Schiedam kwijt wil en moet. Gelukkig is er nog het compostverwer- ■kmgsbedrijf, dat ongeveer de helft van de totale vuilnislawine verwerkt tot nut tige meststoffen. Maar directeur Kraan zucht, hij ziet er op den duur echt geen gat meer in. Het gemeentebestuur, en uiteraard in het bijzonder de wethouder die met deze „vuilnis-portefeuille" is bedeeld, zoekt naar uitwegen. Er komt zeer binnenkort weliswaar een nieuw terrein beschik baar, dat achter de gemeentelijke kwe kerij is gelegen en enkele malen groter is dan het thans volgestorte terrein, doch regeren is vooruitzien, ook wat het vuilnisvraagstuk betreft. De vuilnishoop langs de spoorbaan is in ongeveer zes a zeven jaar „volge- groeid". Dag aan dag voerden alle mogelijke voertuigen de bergen vuilnis In grote variatie aan. Dat kan in drie hoofdgroepen worden verdeeld: het huis vuil, het straatvuil en het bedrijfsvuil. Daar zijn weer onderverdelingen in mo gelijk en een belangrijk onderdeel wordt gevormd door het ..sloopvuil". Dat is dus al hetgeen van de sloop afkomtig is en met de sloop zoals die de laatste jaren in Schiedam is toegepast, betekent dat dus aardig wat. Dat deed de berg snel groeien, ondanks de branden die bij tijd en wijle de hoeveelheid wat deden slinken. Alles werd regelmatig met aar- _Jj Uit, v het pas gestort is. Personeelsprobleem Zoals gezegd, het ophalen van het vuil ls het begin-probleem. ,,Een man of vijftien heb ik tekort bij mijn dienst'', vertelt ons de heer Kraan. Het is een klacht, waaraan je eigenlijk zo maar voorbij gaat; die wordt te vaak her haald en in allerlei toonaarden. Maar goed, de dienst moet blijven draaien en we rekenen erop dat tweemaal in de week onze vuilnisemmer wordt geleegd. Sterker: we mopperen al, wanneer de vuilniswagen laat is of nog erger, 'n dag overslaat, waaraan echter bij nationale feestdagen niet is te- ontkomen. De in voering der vijfdaagse werkweek niets geen kwaads daarvan! heeft het al oude schema toeh al omver gehaald. Vroeger was heï bij tweemalige op haaldienst per week mogelijk, een soort van drie-ploegenstelsel in te voeren over de hele stad. Na de vijfdaagse werk week, moest dat in twee dagen gebeu ren. De wijk van de maandag, krijgt weer op donderdag bezoek, die van de dinsdag op vrijdag en toen bleef alleen de woensdag over. Die wordt nu benut om Kethel van het vuilnis te verlossen. Zo is het een passen en meten geweest, voor het allemaal liep en reed. Het vo rig jaar was er evenwel een geweldige achterstand in het leegzuigen van de Straatputten. Die zomermaanden lang zijn manschappen 's avonds bezig ge weest, die achterstand in te lopen en dat ls gelukt. Behalve met het gewone vuil heeft de dienst ook te maken met de zgn. straat- kolken of putten. Dat zijn er door heel Schiedam zo'n tienduizend. Die moeten regelmatig worden gereinigd van al het straatvuil dat er met het regenwater in verdwijnt, anders ontstaan er de ver stoppingen. Drie wagens zijn regelmatig met die reinigingstaak bezig. Voorts zijn er de rioolkokèrs, die meestal middenin de straat liggen. Dit zijn de centrale punten voor al wat b.v. door de goot stenen in het riool terecht komt. Be halve die putten, moeten ook de riolen bij tijd en wijle, liefst driemaal per jaar worden doorgespoten. Dat lukt niet al tijd; het tekort aan personeel wreekt zich ergens. Wat kan er het gevolg van zijn? De heer Kraan is op dat punt nogal optimistisch. „We denken dan maar aan de oorlogstijd, toen eigenlijk een laar of drie, vier aan dat soort werk weinig of niets werd gedaan en het toch ook ging. Niet dat het een ideale toestand is, maar het probleem ligt nu eenmaal m het riool. „En tot nu toe kunnen we zelfs bij grote regenval in Schiedam het wa ter in het algemeen behoorlijk kwijt", constateert de directeur. Nu levert al dat gezuig bij elkaar zo ongeveer 1600 ton „vuil" op, doch dat wordt vrijwel ge heel voor de compostverwerking ge bruikt. Die kolken en riolen vormen eigenlijk maar een „zijlijntje" van het totale bedrijf. De gewone ophaaldienst waarmee de burgerij direct te maken heeft, is de hoofdmoot. Om 't met 'n cijfer tot uit drukking te brengen: 14.000 ton per jaar. Daarvoor doorkruisen dus de zes a ze ven wagens tweemaal per week heel Schiedam. De lading van de wagens is niet zonder meer geschikt voor de com- postfabrieken; stoelen en tafels laten zich niet zo gemakkelijk verwerken, want die zet men ook langs de kant en de goedige mannen van de ophaaldienst nemen dat wel mee. Men moet het na tuurlijk niet te gortig maken, want dan mag men de spullen zelf komen bren gen, zoals ook veel bedrijven doen. Die leveren per jaar ongeveer 3200 ton af. En zo wordt het een heel mengelmoesje dat daar op die 150 x 60 meter bijeen is gebracht. Laten we u de opsomming van dat alles besparen, want dat kunt u zich best voorstellen. Het ligt er dus allemaal iedere dag „vers" en bulldo zers stoppen het er elke avond onder. Of er in de „vuil-situatie" gedurende de laatste jaren nog wijzigingen zijn op getreden? „Beslist wel", constateert de heer Kraan. Daar is uitet-aard de toe name van het aantal inwoners. Die mag weliswaar niet zo buitengewoon groot zijn, doch er is een „maar" aan verbonden. Er zijn immers nogal wat huizen gebouwd in de laatste jaren, het geen heeft meegebracht, dat de woon ruimte-verdeling zich heeft uitgebreid en het aantal ihwoners per woning klei ner is geworden. Er zijn dus meer zelf-' standig wonende gezinnen gekomen, waardoor niet alleen het aantal „klan ten" is toegenomen, doch ook de vuil- produktie is gestegen. Welvaartsvuil Van betekenis is ook het zgn. ,,wel- vaarts-vuil". Dat wil zeggen, men is in deze tijd gauwer bereid iets af te dan ken, dan vroeger het geval was. Boven doen vond toen een afdankertje nog wel- eenS zijn weg naar vriend, kennis of liefdadige instelling. Nu wordt dat het pak of pakje bij de vuilnisemmer, of de extra vracht naar „de staal". Ook de verandering van liet levenspatroon, dat mede verband houdt met de welvaart, komt iu de welgevulde vuilnisemmers tot uitdrukking, b.v. door het groter aan tal ingeblikte artikelen dat wordt ge bruikt, en waarvan het blik de vuilnis- dienst die het meest intensief met de schoonmaaktijd te maken heeft. Wat dan afgedankt wordt, vindt men in of naast de vuilnisemmer, en dat kan soms een flinke hoeveelheid zijn; bed den, gordijnen. tafels, stoelen, noem maar meer op. „We merken daar tegenwoordig eigen lijk weinig meer van", vertelt de heer Kraan. „Misschien komt het, omdat in de nieuwe wijken men nog niet zo sterk aan het „afdanken" toe is, doch er kan eigenlijk ook worden vastgesteld, dat de schoonmaakwoede veel minder heftig en ook niet zo op een bepaald moment toe gespitst tot uitdrukking komt. Er zit dus in de vaderlandse schoonmaakgewoonte een duidelijke koerswijziging. heeft de welvaart de hoeveelheid bruiksartikelen doen toenemen en ook dat zet een stempel op de vuilnisemmer. Dit alles bijeen heeft een volmaakt an der beeld aan de renigingsdienst gege- Nog een welvaarts-symptoom; het aan tal schillenophalers ls sterk beperkt. Dit is ook een gevolg van de omstandigheid, dat er veel minder schillen zijn dan vroeger, want men eet minder aardap pelen, hetgeen zowel iets met de wel- straatvuil" per jaar, dat is vuil, dat middels de vegers van de straten wordt gehaald. In dit geval brengt de moderne tijd een obstakel met zich, nl. de geparkeerde auto. Niet alleen dat de veegmachine niet onder de auto's kunnen vegen, doch zij moeten daardoor hele stukken van straten overslaan. Het is immers geen zeldzaamheid wanneer één of meer zij den van een straat geheel of gedeelte lijk door geparkeerde voertuigen in be slag wordt genomen. Waarheen? Zoals gezegd, breken de autoriteiten zich thans reeds het hoofd, over de vraag waar Schiedam in de toekomst met al dat huis-straat- en bedrijfsvuil heen moet. Er komt dan weliswaar voorlopig een flink terrein ter beschikking, doch tien jaar is gauw voorbij. Bovendien kan de huidige particuliere compostfabriek daterend uit 1950, geen grotere hoeveel heden meer verwerken. „Het wordt erg krap en we hebben in Schiedam toch al zo weinig ruimte", constateert de heer Kraan. Ook Rotterdam zit zich op dat agstuk te beraden, want .de vuilver- Directeur E.T. Kraan wijst op de platte grond van Schiedam de plaats aan, waar de mogelijkheid aanwezig is het Vervoer- Reinigings- en Ontsmettingsdienst van Schiedam in te richten. gegaan. Het zou een zaak voor de Rijn mond-gemeenten kunnen worden. Afvoer per trein kan worden overwogen al moet er dan ook een speciale spoorlijn wor den aangelegd en het is de vraag, hoe lang het oosten bereid zal zijn het wes telijk vuil te ontvangen. Of de Schiedammers „vuil" op hun straten zijn? De heer Kraan wil er niet over klagen; de actie „Opgeruimd staat netjes" heeft een goede propagandisti sche uitwerking gehad, doch waarschijn^ lijk meer nog de goede samenwerking met de politie, waarbij maatregelen te gen het op straat gooien van papier en ander afval vaak met een bekeuring wordt gehonoreerd. Doch er wordt altijd nog zo'n slordige 115 ton vuil uit onze grachten gevist! Bij dit alles heeft de „Vervoers- en reinigingsdienst" ook nog die betekenis, dat per jaar ongeveer honderd gemeen telijke voertuigen in onderhoud worden genomen. Mede hierdoor is deze dienst aan de Buitenhavenweg lelijk uit zijn jasje gegroeid en er wordt dan ook uit gezien naar een nieuwe vestighigsmo- gelijkheid, die overigens heus niet zo makkelijk is te vinden. Maar men heeft daarbij al wel gedacht aan de Spaanse polder. Zodoende ls er nu dan ook een sterker bundeling van krachten gekomtn, dank zij de vorming van een „Kunstcentrum Hierin zijn opgenomen de Schiedamse Gemeenschap in samenwerking met de Katholieke Kring en de Schiedamse Film- kring. Het doel ls oin stimuelerend en adviserend te werken, waarbij echter aan de diverse aangesloten verenigingen oo!' een ruime mate van vrijheid wordt ge laten. Het Kunstcentrum zelf is geen apart lichaam, heeft ook geen eigen be stuur. Er komen afgevaardigden van de deelnemende organisaties naar de ver gadering. De aanleiding tot de oprichting van het Kunstcentrum is een opmerking intdie ridhting, het vorig jaar gemaakt door de wethouder van kunstzaken. Het is de be doeling, dat iedere vorm van kunstuiting wordt gestimuleerd. De verenigingen ver plichten zich tot niets Dat wil zeggen iedere vereniging kan geheel zeilstandig een bepaalde gebeurtenis organiseren voor eigen vereniging. De financiële konsekwenties in het ka der van het Kunstcentrum, zijn voor dit centrum, dat overigens hoopt, voor een gemeentelijke subsidie in aanmerking Het Passage - Theater biedt n.'aats aan 840 personen en men hoopt, indien men regelmatig een „uitverkocht" huis heeft, financieel rond te kunnen komen. Doch uiteraard zal dit niet altijd het geval zijn Wat de evenementen voor het seizoen 1965-1966 betreft, werd ons medegedeeld, dat hierin zijn opgenomen 6 okt. Zuid- Nederlandse Opera met La Boheme, 3 nov. Toneelgroep Ensemble, 8 dec. To neelgroep Theater 23 maart Amstelto- neel, 5 jan, Nat. Ballet, 19 Jan- Wlm Kan, 9 febr. Musical van Anni M. G. Schmidt, waarvan Schiedam voor Rotterdam de première krijgt, 13 april, Zuid Nederland se opera met „Die Fledermaus". Als ge heel dus een zeer afwisselend program ma, dat er" zijn mag en alle waardering verdient. Het moge waar zijn, dat Rotterdam dichtbij is voor degenen die naar bepaal de evenementen willen gaan, dcoh ook aan de Schiedammers wordt in eigen woonplaats naar vermogen een behoorlijk kunstprogramma voorgezet. Het is niet onwaarschijnlijk, dat wan neer straks in Rotterdam de nieuwe schouwburg gereed zal zijn, deze ook op vele Schiedammers een sterke aantrek kingskracht zal uitoefenen, hetgeen een ter allerminst behoeft te betekenen, dat het kunstleven in eigen stad verwaar loosd kan worden. Uitbreidingsmogelijkheden Er zijn nog uitbreidingsmogelijkheden voor „Kunstcentrum" met diverse ver enigingen en men hoopt en verwacht, dal zulks ook zal gebeuren. Niet helemaal duidelijk is bv. „wat er met „Toonkunst" zal gebeuren en de A. B. Lagendijk 25 jaar bij Sportfondsenbad Nu is de heer Lagendijk chef- machinist en hij is dus de man die er voor zorgt, dat men zich zelfs in hartje winter kiplekker voelt in het bad. Het wordt geen grootse huldiging, want dat wenst de heer Lagendijk niet, doch geheel onopgemerkt zal dit zilveren jubi leum niet passeren. We merken nog even op, dat de directie van het Sportfondsen- bad het jongsfte „afzwemfeest" had geor ganiseerd, waarbij de Schiedamse Red dingsbrigade voor een demonstratie zorg de. De Chr. Plattelandsjongeren te Kethel zullen vrijdagavond 28 mei in de Rank een opvoering geven van het blijspel „Sproetenkopje". De baten hiervan zijn bestemd voor restauratie van de Dorps kerk. (Advertentie) de schillenophalers ook niet leven en dus geven zij er de brul aan. Het geen betekent, dat voorzover er dan schillen en brood zijn, dat ook in de vuilnisemmer terecht komt. Het is' waarschijnlijk juist de reinigings- r het probleem, wordt r Schiedam hier ligt i HERENKLEDING met NYLON-versterkte flannel. STL'RKA blazers in le en 2 rij modellen; opgestikte zakken en zljsplitten. Ook in ZWART (met camel vest) en MARINEBLAUW. Prijzen van 79.— af. HOOGSTR.174 SCHIEDAM ]N0AD winnaar van Kappers sluiten club- nederlaagserie TSF In de s i weken heeft de TSF- organiseerd. Daaraan is deelgenomen door Service, Noad, een combinatie Rap- Ready (alle Schiedamse verenigingen) en het Vlaardlngse De Hollandiaan. Elke ont moeting bestond uit veertig wedstrijden; de vereniging die TSF de grootste neder laag toe bracht zou winnaar van de se rie zijn. Service, dat als eerste tegen de orga niserende vereniging ln het strijdperk trad, slaagde er weliswaar in TSF te ver slaan, maar het krachtsverschil was zo gering dat de beslissing pas in de laat ste partijen viel; de uitslag werd 22—18. Noad, TSF's tweede tegenstander, deed het veel beter en toonde zich door een sprekende 30—10 zege een sterke kandi daat voor de eindoverwinning. De beide overige deelnemeré aan de serie, een combinatie van Rap en Rea dy én De Hollandiaan bleken Noad's re sultaat inderdaad niet te kunnen bena deren: beide verloren zelfs van TSF. Rap-Ready met 15—25 en (een door in vallers verzwakt) De Hollandiaan nota- bene met 11-29- Daardoor werd NOAD dus overtuigend winnaar van deze TSF-nederlaagserie, die bij alle deelnemers bijzonder in de smaak is gevallen en in de toekomst ze ker herhaald zal worden. seizoen Ter sluiting van het clubseizoen, houdt de afd. Schiedam van de Ned. Bond van Techn. Clubs voor het Kappersbe- drijf heden, donderdagavond in gebouw Irene een bijeenkomst. Er zal door de heren J. van Greuns- ven uit Tilburg en C. Houtman uit Dor drecht een demonstratie herenkappen worden gegeven. De dameskapsters zul- lery eveneens een demonstratie in het kappen verzorgen. Geslaagde jaarmarkt van Waterscouts De „Schiedamse Water Scouts" heb ben met hun eerste jaarmarkt op het terrein van de werf aan de Havenstraat, veel eer ingelegd. Zij hadden er trou wens werk van gemaakt deze padvin ders, die voor onderhoud van hun boten en clubhuis wel wat geld konden gebrui ken. Bovendien werd een deel der op brengst van de jaarmarkt bestemd voor de gehandicapte groepen. De commissie voor het Open Deur- werk in Schiedam organiseert een bus tocht naar Werkwoord '65, waarvan de kosten f9.50 bedragen. Aanmeldingen bij het secretariaat. Vondellaan 13a, tel. „Schiedamse Filmkring", die juist het laatste seizoen vooral van de Jeugd rul mer belangstelling verkreeg, hoopt me de door het Kunstcentrum meer te kun nen doen Het alles is een poging zek») waard. Donateurs van de S.G. en leden var, de samenwerkende verenigingen hesben voor deze avonden allen dezelfde voor rechten abonnementen kunnen slechts door donateurs resp. leden verkregen worden en bieden bepaalde voordelen bo ven losse kaarten. De resterende losse plaatsen zijn in de eerste plaats weer voor de donateurs resp. leden. Blijven er daarna nog onverkochte plaatsbewijzen over, dan kunnen buitenstaanders (dus niet donateurs, niet-leden) tegen hogere prijs toegang krijgen. Bovendien zullen voortaan alle leden van de deelnemende verenigingen het maandblad van de S.G. toegezonden krij gen. De donatie resp. contributie zal voor alle deelnemende groepen per gezin een uniform bedrag zijn. De propaganda zal vanwege het Kunst centrum centraal worden gevoerd. Geslaagden zieken- verpleging-A Voor het diploma A ziekenverpleging in het gemeente-ziekenhuis Schiedam slaagden de zusters A. C. Bakkeren, M. C. Faasse, M. C. Haaksma, A. Heeringa, L. Heyboer, T. Kieistra, M. A. v. d. Le- ly, M. M. Muns, G H Tempert, J A. van Veen en E. E. v. d. Water. De afdeling Schiedam van het Rode Kruis organiseert met enkele andere ge^ op maandag 5 juli 1965 een gra tis boottocht van één dag voor hen, die door een gebrek of invaliditeit aan huis gebonden zijn en niet door andere In stanties aan enig vertier geholpen wor den. Aangezien, op de boot slechts enkele bedden aanwezig zijn, moeten Vrijwel al le deelnemers de dag zittend kunnen doorbrengen en ook wat kunnen lopen. In totaal zijn er voor Schiedam 40 plaat sen beschikbaar. Voor vervoer naar en van de boot kan eventueel gezorgd wor- deh. Hulp bij inschepen en aan boord is vanzelfsprekend aanwezig. Zij, die aan deze boottocht willen deelnemen kunnen zich tot uiterlijk 26 te Schiedam onder vermelding van naam en adres, waarna men een invulformu- lier krijgt toegezonden. In verband met werkzaamheden aan de gasleiding zal de Dam tussen de Korte Dam en de Vlaardingerstraat voor het verkeer worden gesloten. De wegomlegging zal plaats vinden vanaf de Vlaardingerdijk hoek Westvest en vanaf de Lange Kerkstraat hoek Nieuw- straat. Deze omlegging valt in het tijd vak van 19 mei tot en met 4 juni 1965 of zoveel langer als de weersomstandig heden dit noodzakelijk zullen maken. Belanghebbenden dienen er rekening te houden dat de percelen aan de Operaconcert voor .Orpheus" Vrijdag 21 mei heeft het Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" in „Arcade" een ..operaconcert met mede werking van de bariton Rudolf Vedder, de sopraan Nelly van der Spek en de pianiste Thea Roos, onder leiding van de heer Jos Vranken. Dit concert wordt ge geven teneinde te voldoen aan het ver langen om na de diverse kerkconcerten, nu ook eens bekende operawerken te brengen. Hermes—DVS organiseert dinsdag puzzelrit Aangemoedigd door het succes van vorig jaar, heeft de Ontspanningscom missie van Hermes-DVS besloten, dins dagavond 25 mei weer een puzzelrit te houden, waaraan kan worden deelgeno men door auto-, motor- en scooterrijders. De start is om 7 uur vanaf het Harga terrein. Het parcours is 40 km en bij de uitreiking der prijzen, is er een ge zellig samenzijn in de nieuwe kantine. Men kan zich tevoren aanmelden bij de heren L. Stouthandel, Lange Haven 84, tel. 268704 en T. C. Klean, Th. A. Kèmpisstraat 42B, tel. 266338. Kwart eeuw bij de EHBO In - 25-jarïg schap, waarvan hij reeds 20 j bestuursfunctie heeft. Het was de dr. Tilanus-penning die is genoemd naar de oprichter der EHBO in Nederland. De heer P. M. J. Pietenberg is 25 jaar lid der Schiedamse afdeling en hij ontving de zilveren EHBO speld. Dank werd ook gebracht aan de do cent dr. A. Q. C. Klomp, die een boe- behaald. K.V.P.-taxidienst Kiezers die niet i de gelegen- na 19 mei onvoorziene omstan digheden voordoen, kunnen op de stam- dag (2 juni) per auto worden afgehaald. Zij die van deze K.V.P.-service gebruik wensen te maken moeten dit vóór 1 juni kenbaar maken aan: Mevrouw M A. C. Taverne, Warande 123. Tel. 269656. Straat voor een gulden De Dr. Sauerstraat zijstraat van -ie Schiedamseweg te Kethel zal waar schijnlijk voor de prijs van één gulden door de gemeente Schiedam worden overgenomen. De Dr. Sauerstraat is na melijk particulier eigendom. Er wordt echter al geruime tijd geklaagd over da slechte toestand van het wegdek en er zal dan ook een nieuwe bestrating moe ten worden aangebracht. Jubilarissen bij KABO digd wegens hun 40-jarig lidmaatschap. Zij ontvingen de ere-speldjes evenals de heren W. v. d. Pluym en M. A. Oranje, die een kwart eeuw lid van de Bond .zijn. i

De Havenloods | 1965 | | pagina 4