Ontvangst en installatie één groot familiefeest H. ROELFSMA: WIJ ZULLEN ONS Vorig jaar minde Schiedam r zeeschepen naar dan in '64 Ledental Ziekenzorg flink gestegen t>£ HAVENLOODS DONDERDAG 20 Mia m Ik hoop intens op een goede samen werking met de gemeenteraad, in het college van burgemeester en wethouders, met de gemeente-secretaris, met alle gemeentelijke ambtenaren en diensten. Eén mijner vrienden maakte eens een reis door de Verenigde Staten.. Op een Dochter Margriet van wethouder mr. V. van Bochoven naast de stationschef van Schiedam met de bloemen in afwachting der aankomst van de burgemeester. Loco-burgemeester Sabel tooit burge meester Roelfsema met het teken van zijn waardigheid: de ambtsketen. Burgemeester en mevr. Roelfsema nemen kennis van hetgeen over hun aankomst in Schiedam is gepubliceerd. Als oud journalist kan de heer Roelfsema dat beoordelen en hij uitte tijdens de instal latiebijeenkomst zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop de Schiedamse pers hem reeds in zijn nieuwe woonplaats had geïntroduceerd. afvraagt of u uw taak verricht als een goed burgervader, luister dan niet naar de stemmen van uw naaste omgeving, maar let op de stemmen uit de burge rij en op de waardering en de genegen heid, welke zij u toedraagt". Zwart Nazareth De nestor van de raad, de heer H. M Willemse verwelkomde de burgemeester namens de raad en constateerde: Oude ren onder ons is het bekend, dat Schie dam de omschrijving „Zwart Nazareth" als bijnaam had. Bij uw rondgang in on ze nieuwe wijken zult u daarvan weinig hebben kunnen ontdekken, maar mocht u ook de vele krotwoningen gezien hebben, dan zag u daar de laatste overblijfselen van een tijdperk, waaraan de naam „Zwart Nazareth" werd ontleend Wij ho pen, dat het u en ons gegeven moge zijn in snel tempo een oplossing te vinden voor het huizenprobleem en alle ellende daaruit voortvloeiende voor de 'nwoners van onze gemeente". In zijn installatierede zei burgemees ter Roelfsema: „Als nieuweling in uw midden past het mij natuurlijk niet aan stonds ih te gaan op specifiek Schie damse aangelegenheden. Zonder naar volledigheid te streven ik doe een greep uit de veelheid der gemeentelijke problematiek zou ik gaarne enkele algemene vraagstukken over positie en taak ener gemeente ter sprake arengen onder het motto „Gemeenten in de bran ding". Daarbij is het allerminst mijn be doeling een alarmerend betoog te houden fjet had eigenlijk meer weg van een gemoedelijk en gebeurtenis, de installatie van de heer H. Roelise wethouders mr. P. van Bochove en mr. M. J. M. van hoeden op, maar gedurende het wachten op de trein de trein was gearriveerd en de fotografen hun best de 18-jarige dochter Maria Elisabeth met haar vriend andere deur de wagon uitgestapt. Toen moest opnieuw van wethouder van Bochove had intussen mevrouw waarna het gezelschap naar de uitgang wandelde, Museum stonden te wachten. Men had met de plaatsruimte in de aula moeten woekeren en er was daarom streng geselecteerd voordat de uitnodigingen waren verzonden. Het waren vooraan staande figuren uit het zakelijk leven, een aantal geestelijken, ver enigingsafgevaardigden, hoofden van diverse gemeentelijke dien sten en ook velen uit de Groningse kring rond burgemeester Roelfse ma. Het aantal toespraken was be perkt gehouden, waarvoor iedereen dankbaar zal zijn geweest. En het geen werd gezegd, bezat weinig franje. Er werd op duidelijke, za kelijke wijze gesproken en met name de rede van de burgemeester muntte daarin uit. Burgemeester Thomassen uit Rotter dam maakte er een buurpraatje van, hij beloofde prima elektriciteit en zo moge lijk beter water aan Schiedam te zullen leveren. „We hebben al een voordelig contract en als we dan goed water krij gen, zijn we helemaal tevreden", ver klaarde burgemeester Roelfsema. Wethouder Sabel Alvorens aoco-burgemeester, wethouder H. Sabel zijn ambtsketen als burgemees ter overdroeg aan burgemeester Roelfse ma, zei hij in zijn toespraak o.m: «De ontwikkeling van Schiedam in de laatste 20 jaren heeft het accent doen vallen op de groei van de industrie. An ders dan onze buurgemeenten aan de Maas, die zich trots „havensteden" noe men en soms daaraan één of meer super latieven verbinden, beschouwt Schiedam zich in de eerste plaats ais een industrie stad, oo-k al blijtt zij nauw bij het zee wezen betrokken door de aanwezigheid van een viertal werven, de ruggegraat van onze metaalnijverheid. De uitbrei dingsplannen voorzien daarom in de aan leg van vele hectaren industrieterrein, waarop nieuwe bedrijven zich vestigen of bestaande ondernemingen zich meer comfortabel huisvesten. Dat heeft echter tot gevolg gehad, dat het aantal arbeidsplaatsen in verhouding sterker is toègenomen dan het aantal woonplaatsen, zodat de vr.aag gewettigd is of het wel ooit zover kan komen, dat allen, die in Schiedam werken, daar ook zullen kunnen wonen. Het woningvraag stuk wordt daarom vooralsnog gezien ats een vraagstuk, dat slechts in regionaal verband kan worden opgelost. Vandaar dat een aantal gemeenten in onze omge ving heeft besloten tot een zekere Samen werking op het gebied van de woning bouw in de z.g. commissie Maasmond, ten einde door een volledige benutting van de beschikbare bouwcapaciteit de snelst mogelijke aanwas van woningen te verkrijgen. In onderling overleg worden de bouwcontingenten verdeeld. Schiedam verheugt zich in een toewijzing van 70') tot 800 woningen per jaar; een getal dat om en nabij overeenkomt met het aan tal huwelijken per jaar. Door een acti ve saneringspolitiek worden evenwel tien tallen woningen per jaar afgebroken, zo dat het huisvestingsvraagstuk blijft nij pen". De heer Sabel besloot zijn rede met te zeggen: „Ik behoef u niet te zeg gen waarin het eigenlijke van een ge meente is gelegen: u bent 'geen onbe kende op dit terrein. Wat in Groningen geldt, geldt ook in Zuid-Holland: voir de burgerij is de gemeente eerst dan een levend organisme, wanneer aan de betrekkingen tussen gemeentebestuur en bevolking niet al te veel formaliteiten in de weg worden gelegd. Het is in 'Schie dam nog zeer wel mogelijk deze betrek kingen rechtstreeks te onderhouden. In het begin heb ik gezegd: men verwacht iets van u persoonlijk. Wat men ver wacht heb ik in grote lijnen eren aan gestipt; wanneer ik dit alles samenvattend in enkele woorden mag zeggen, dan is het dit, dat men van u verwacht te zijn het levend middelpunt van onze plaatse lijke gemeenschap. Een zware taak, maar één, die voldoening geeft. Wie veel schenkt, aan hem zal veel geschonken worden. Hierin zal zijn gelegen de graadmeter van uw Schiedamse tijd; wanneer u zich Fijn luisteren naar het Schiedamse politiemuziekkorps, dat op de binnen plaats van het Museum tijdens de middag-receptie concerteerde. gezellig groot familiefeest, dan van een plechtige ta tot burgemeester van Schiedam. Het is waar, de Kinderen zagen er plechtig uit in jacquet en met hoge zaten zfj zonder hoed in de stationsrestauratie. Toen hadden gedaan op de burgemeester lyke familie, kwam aan de hand nog aanrennen, want zij was door de worden gefotografeerd. De 17-jarige dochter Margriet Roelfsema een mooie boeket anthuriums aangeboden, waar de auto's voor de korte rit naar het Stedelijk Daartoe zie ik op langere termijn geen reden. Ik wilde slechts een viertal pro blemen aanduiden, dat in onze tijd hit gemeentelijk bestel diep raakt en dat zijn oorsprong vindt in de maatschappe lijke ontwikkeling". De door de burgemeester besproken problemen betroffen de maatschappelijke ontwikkeling; de positie der gemeenten; de bestuurlijke centralisatie; de gemeen telijke financiën. Leefbare stad Onze steden moeten grotendeels gesa neerd; in de eerste plaats uit dc nood zaak van krotopruiming, dodh ook om dat een grondige aanpassing aan het moderne motorische verkeer een zwate tol eist van onze huidige maatschappe lijke ontwikkeling De stad als draagster van de onmisbare, industriële economie moet voor werken en wonen aantrekke lijk blijven of weer worden Zij moet niet worden ontvlucht, omdat het huis te eng, te onbesloten, te ongerieflijk is. Zij moet niet worden gemeden, omdat het water en de lucht afstoten of omdat de afwikkeling van het verkeer een dra ma dreigt te worden. Zij moet in haar innerlijke structuur en in haar verbin dingen naar buiten het contact met de natuur in stand houden. Het is mij een genoegen geweest, bij de eerste kennis making met Schiedam te hebben mogen constateren, dat in dit opzicht hier ge bouwd en gepland wordt aan een ste delijke gemeenschap, waarin deze ge dachten worden gerealiseerd. Even een kijkje over de Waterweg op het terras van restaurant Europoort. Van links naar rechts het echtpaar Roelfsema-de Jong uit Wageningen, de heer Guus van Wechem en mej. Maria Elisabeth Roelfsema, mevr. en burge meester Roelfsema met jongste zoon. Blijkens het jaarverslag 1964 van de gemeentelijke Havendienst Schiedam, ar riveerden in Schiedam 733 zeeschepen te gen 811 in 1963. Er kwamen 598 schepen in dok of reparatie, voorgaande jaar 163 schepen. Voor laden en lossen 25 sche pen, ontgassen en schoonmaken 110 sone- pen. Er werd 5862 kubieke meter houi aangevoerd. Door Schiedam passeerden 2996 binnenschepen en 10 coasters. Het aantal zeeschepen met bestejnming Schiedam vertoonde, in tegenstelling tot het rekord aantal dat de Nieuwe Water weg binnenliep, een daling ten opzichte van het voorgaande jaar Het aantal aangekomen en vertrokken stoom- en mo torschepen bedroeg respectievelijk 733 en 736. Om te dokken en-of te repareren kwamen 598 schepen; om te ontgassen en schoon te maken 110;. om te laden en te lossen 25. Voor de in- en uitvoer van goederen is de Schiedamse haven van weinig of geen betekenis. In de binnenscheepvaart valt een klei ne toename van het aantal schepen te constateren. Het totale laadvermogen steeg zelfs aanzienlijk Dit laatste is een gevolg van het steeds meer in de vaart komen van nieuwe, grotere schepen, die de kleinere van de binnenwateren ver dringen. In het Schiedamse havengebied liggen 61 woonschepen of schepen, die uitslui tend als woongelegenheid worden ge- Schiedams Vrouwenkoor op internationaal festival Ter gelegenheid van het internationaal koorfestival in 's-Hertogenbosch van 2530 mei a.s. ontving Hans Kox de op dracht een werk te componeren voor vrouwenkoor met orkest. Van dit 12- stemmige werk „Litania" verzorgt Schie dams vrouwenkoor samen met Rijswijks vrouwenkoor o.l.v. Ria Borgmeyer de eerste uitvoering met begeleiding van het Brabants orkest op het openingscon cert op 25 mei a.s. Naast dit werk wordt op dit concert door beide koren uitgevoerd „A Sketch book of woman" van Th. B. Pitfield met medewerking van de sopraan Kaja Bor- ris, de pianist Jan v. d. Meer en het Brabants orkest. bruikt. Alle beschikbare ruimte in de h» ven om aan dit soort vaartuigen iigplaat» te verschaffen is benut. Er werden dit jaar 159 löodsreizen min der verricht dan in 1963. Niettegenstaaa- de het teruglopen van het aantal reizen stegen de ontvangsten aan loodsgelden met rond f20.000. Dit laatste als gevolg van de doorwerking van sterk gestegen havenloodsgeld-tarieven (plm 60 pet) in augustus 1962. c Tijdens de jaarvergadering der Geret vereniging voor Ziekenzorg en Maat schappelijk werk kon worden medege deeld, dat het aantal leden met 75 is ge- stegen en thans ruim 1200 bed-aagt. In financieel opzicht heeft de vereniging ook niet te klagen, uit de opbrengst van de Kruiscollecte werd ruim f2.000 ontvan gen. De secretaris, de heer P- Brandenburg bracht verslag uit, evenals de wijkver pleegsters L. Keizer en C. de Lange- Fuykschot. Er werden totaal 6152 ver- pleegbezoéken afgelegd en 725 diverse bezoeken. Ook werd geassisteerd bij zui gelingenzorg enz. en aan bejaarden werd vaak hulp vérleend. Bij de bestuursverkiezingen werd af scheid genomen van mevr. M. P Nau- man-Groothuis, die 17 jaar deel uit maakte van het bestuur. Zij werd door de voorzitter, de heer J. Ligthart toege sproken en bedankt voor haar werk ;n het belang van de lijdende mensheid, 'e voorzitter deed zijn woorden ergeze d gaan van een geschenkbon. In dt vaca ture werd mr. M. J. Blok tot bestuurslid benoemd. Aan mevr C. M- t'ouma van der Merwe werd het goud.-r Hug«- notenkruis met ketting aangeboden, om dat zij gedurende 30 jaar het magaz.jn van Ziekenzorg beheerde. Tot slot van de avond werd een film vertoond over de mond-op-mond-beade» Na de aankomst in Schiedam, op weg naar de installatieplechtigheid, het echt paar Roelfsema met jongste zoon Jan Herman in het midden. met de gemeente-secretaris, met aile gemeentelijke ambtenaren en diensten. Eén mijner vrienden maakte eens een reis door de Verenigde Staten.. Op een morgenwandeling in een kleine stad vroeg hij een ijverige tuinman waartoe het gebouw diende, welks tuin hij op dat ogenblik Verzorgde. Het antwoord luid de: „Ik weet niet, wat ze er doen. Ik weet wel, dat ze het samen doen". Ik spreek de wens uit, dat men het stad huis van Schiedam als zulk een gebouw ziet. Een modern bestuur kenmerkt zioh immers door teamwork. Ik hoop ook op een goede samenwer king met alle personen, kerken, inste.- lingen en verenigingen, waarmede een gemeentebestuur in aanraking kan ko men. In het bijzonder geldt dit ook voor de omliggende gemeenten, die tezamen gemeentelijke samenwerking zullen gaan schrijven. Wij ik bedoel mijn vrouw en ik hebben de sfeer in deze gemeente reeds mogen proeven. Zij past, geloof ik, won derwel bij onze eigen sfeer en karakter „Leve de burgemeester", juichen de Schiedammers en het echtpaar Roelfsema blijkt die hartelijkheid te waarderen Daarom zullen wij ons hier van het be gin af thuisvoelen. Wij beginnen ons werk hier, gesterkt door de grote vrien delijkheid, waarmee zovelen ons reeds zijn tegemoetgetreden Het heeft ons bij zonder verheugd, dat de loco-burgemees. ter, die enkele maanden eigen'5 jk een dubbele functie heeft vervuld, als ge meentebestuurder een hoge koninklijke onderscheiding heeft ontvangen. Voor at waarneming van het burgemeestersambt komt hem dank toe. Binnen twee uur was het officiële ge beuren achter de rug en werd ruim ge bruik gemaakt van de gelegenheid om met de burgemeester en mevrouw Roelf sema kennis te maken. Hierna reed men naar het Europoort-restaurant voor een diner, dat overigens ook aan de wijzers van de klok was gebonden, omdat er nog meer te doen viel die dag. „Welkom in Schiedam", zegt Margriet van Bochoven tot mevr. Roelfsema

De Havenloods | 1965 | | pagina 9