RIJNMOND: Inwoners van 21 gemeenten stemmen voor super-gemeente G. Z. DE VOS CKVP): H. LAAN (PvdA): J. ALERS (VVD): „Er zal in dit gebied gewoekerd moeten worden met de ruimte" 'Ikmoet zien of Rotterdam Rijnmond-uitdaging aan „Zakelijk element moet boven andere prevaleren in Rijnmond" S. GROENENDIJK (C]PN): „De economie van de Waterweg mag niet alleen bepalend zijn" B. J. I DINK (AR/CHU): „Rijnmond moet ook leefbaar zijn als er 4000 per km2 wonen" R. SUURENBONK (PSP): „Luchtverontreiniging moet strenger worden aangepakt* DE HAVENLOODS VRIJDAG 28 MEI 1965 10 QP 2 JUNI zullen de kiesgerechtigden van 24 ge meenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg naar de stembus gaan. Zij zullen op die dag een uit spraak moeten doen, die een unicum is voor Neder land. Het gaat daarbij namelijk niet om verkiezingen voor de gemeenteraad, Provinciale Staten of de Tweede Kamer, maar om een volkomen nieuw lichaam. Zij zullen de mensen moeten kiezen, die zitting zullen nemen in de Raad voor de Rijnmond, een lichaam, dat tot taak krijgt overkoepelend te Er is reeds jarenlang gediscussieerd over Rijnmond, vooral ook over de vorm waarin dit lichaam moest worden opge zet. In het aanvankelijke ontwerp werd gesteld, dat elke gemeente uit de gemeen teraad een afgevaardigde zou kiezen. De resterende 57 leden zouden dan volgens normale verkiezingen worden gekozen een amendement in de Tweede Kamer bracht daar een verandering in. Nu is hei dat de kiezers an het Rijnmondgebied tien procent van de totale kies- bevolkig van Nederland alle leden van de Rijnmondraad gaan kiezen In dgt totaal zal Rotterdam 73 procent'van de stemmen, inbrengen. In eerste Instantie zal de Rijnmond- raad tot taak krijgen een streekplan vast te 'stellen. Dat betekent, dat men de be staande streekplannen zal gaan bestude ren en zal trachten ze samen te voegen tot één geheel. Dit is op zichzelf al een belangrijke opdracht, omdat in da: streekplan zal moeten worden vastgelegd waar de industriegebieden komen, welke gebieden moeten worden bestemd voor wetoingbouw, welke gronden gespaard moeten blijven voor land- en tuinbouw en waar de recreatiegebieden moeten ko men. LEEFBAAR GEHEEL TJET IS DUIDELIJK! dat al deze be- langen niet bij de gemeentegrenzen ophouden. Wanneer men van het Rijn mondgebied werkelijk een leefbaar ge heel wil maken, zal een samenwerking van de betrokken gemeenten noodzake lijk zijn. En het is juist die samenwei- king, die Rijnmond beoogt. De bereid heid tot samenwerking is vaak wel aan wezig, maar in het gebied, waar de in vloed van Rotterdam zo overweldigend groot is, loopt het overleg tussen de part ners vaak niet bepaald vlot. De Rijn mondraad zal dit overleg gemakkelijker moeten maken en, indien blijkt dat dit niet mogelijk is, zal hij met dwang maatregelen het beoogde doel moeten zien te bereiken. In de toekomst zal Rijnmond zich ook met zaken gaan bezighouden, die eigenlijk sterk verweven zijn met het vast te stellen streekplan. Zo zal de raad het probleem van de lucht- en wa terverontreiniging aanpakken en men wil ook de verdeling van de woningen over het gebied in handen van de Rijnmond- raad geven. Daarnaast zijn er de pro blemen van het vervoer tussen de ge meenten onderling, het beheer over de havens en het aanleggen van nieuwe ha vens, de drinkwatervoorziening, de riool waterzuivering en al die zaken meer, die een gemeente alleen niet zou aankunnen maar waarvoor een andere gemeen*.) het monopolie zou kunnen opeisen- Rijn mond zal al deze zaken in goede banen moeten zien te leiden, zodat een harmo nieus geheel ontstaat. Uiteraard kan men veel theorieën op hangen over Rijnmond. De toekomst zal moeten uitmaken hoe de ontwikkeling zal gaan. Veel zal afhangen van de ge meenten zelf, waarbij Rotterdam als grootste gemeente, de belangrijkste plaats zal innemen. Want voor Rotter- dam zal het soms moeilijker zijn dan voor een kleine gemeente om bepaalde bevoegdheden af te staan. Uiteraard zal de invloed van Rotterdam op de Rijn mondraad groot zijn, maar de raad zaï toch streven ten opzichte van alle ge meenten zo democratisch mogelijk te werk te gaan, omdat de belangen van de gehele streek moeten prevaleren boven het belang van een of meer gemeenten. DESKUNDIGEN UlE VRAAG is wel eens opgeworpen of l J de Rijnmondraad al dan met politiek samengesteld moet zijn. In Nederland is eigenlijk geen andere vorm dan een po litieke samenstelling denkbaar. Wei het zo, dat de Rijnmondraad boven de gemeenteraden, die ook el politieke li chamen zijn, moet staan. Aangezien Rot terdam het grootste aantal "stemmen in brengt, zullen de linkse partijen in de raad waarschijnlijk wel de meerdérheid gaan vormen. De verwachting, geba seerd op de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in 1962 is, dat de Partij „De programma's van de politieke partijen verschillen eigenlijk niet zo veel zegt dr. J. Alers, lijstaanvoer der van de V.V.D. voor de Rijnmond- verkiezingen. „Er zullen in de raad dus weinig politieke problemen gaan spelen. De verschillende opvattingen lopen dwars door de partijen heen. De benadering van de problemen, zo als bijvoorbeeld de verhouding tussen recreatie en industrie, zal van de persoonlijke opvattingen van de leden afhangen." De heer Alers verwacht, dat d« VVO uit de bus zal komen met een stemmen winst, vergeleken bij de verkiezingen in 1962 voor de Provinciale Staten. „Wij verwachten minimaal 8 9 zetels", aldus „Wij hebben de leuze „Een frisse wind door Rijnmond" gelanceerd. Dat bedoelen wij in dubbele betekenis. In de eerste plaats natuurlijk in verband met de luchtverontreiniging. Maar wij bedoelen ook, dat we deze moge- lijkheid willen grijpen om de proble men van Rijnmond op een frisse ma nier aan te pakken" Dat zei de heer R. Laan, lijstaanvoerder van de P.v.d.A., vlak voordat hij deze week een bespreking zou hebben met Rijn mondvoorzitter Marijnen. „Ik heb het gevoel, dat bepaalde poli tieke partijen denken: eerst gaan we Rijnmond wat op gang brengen en dan laten we de stuurman wel zorgen, dat het schip niet te ver uit de koers raakt. Kalm aan dan breekt het lijntje niet. En daarbij wordt dan vooral de nadruk ge legd op het voorzichtig zijn met de ge meentelijk bevoegdheden", aldus de heer Laan. „Maar'"wij - wHlen» zo gauw moge lijk de kans grijpen om vernieuwingen aan te brengen. Het streekplan is de enige bevoegdheid van Rijnmond. De woningbouw zal er ook wel gauw bij ko men. De rest (bijvoorbeeld verkeer, ha vens, luchtverontreiniging) zijn nog maar richtlijnen. De Rijnmondraad zal de gemeenten moeten verzoeken zich bij die richtlijnen aan te sluiten. Dat vinden wij een grote omweg. De PvdA zal op de kortst mogelijke termijn aansturen op een uitbreiding van de bevoegdheden. Daarbij heeft de coördinatie bij de be strijding van de lucht- en waterveront reiniging voorrang". De heer Laan heeft verder nog meer omlijnde plannen voor zijn activiteiten in Rijnmond. „Eerst zullen we moeten gaan inventariseren. Er mag bijvoorbeeld ten aanzien van de industrievestigingen geen concurrentie tussen de gemeenten be staan. De maatregelen In alle gemeenten zullen gelijk moeten zijn. Op een bepaal de datum zal Rijnmond verder zelf een apparaat moeten hebben en bevoegdhe den moeten overnemen. En het mag niet te lang duren, voordat het zover is. In 1970 zullen al een paar dingen overgege ven moeten zijn". Als een van de taken ziat de heer Laan ook het regelen van het vervoer in het gebied. „We zullen de concessies van de verschillende maatschappijen moeten be kijken en tot een betere regeling moeten komen. Op den duur denk ik aan een groot vervoerbedrijf voor het hele ge bied, waarvan de overheid bijvoorbeeld de helft van de aandelen in handen heeft. Verder zullen we moeten bekijken welke uitbreidingen er voor de havens op papier moeten meepraten over de Rotterdamse plannen voor de uitbreiding van de ha vens, al is het maar op adviserende oa sis. Dat is ook in het belang van de in dustrievestiging, zoals het staalbedrijf op de Maasvlakte, dat er zeer zeker zal ko- De 'heer Laan meent, dat het slagen van Rijnmond voor een groot gedeelte wordt bepaald door de houding van Rot terdam. „Ik moet zien of Rotterdam de uitdaging van Rijnmond aankan", zegt hij. „Of het zo groot is, dat het wil hel pen aan Rijnmond grotere beypegdheden te geven. Want elke stap in die richting betekent een verkleining van de positie van Rotterdam, Als Rijnmond zich goed ontwikkelt, krijgen de kleinere gemeen ten meer invloed. Nu heeft Rotterdam het voor het grootst» *«d»»)t» voor het zeggen", werken voor 24 gemeenten. Dit is een taak, die in het begin wat vaag zal zfjn. Naarmate Rijnmond langer zal functioneren, zal ook haar taak worden uitgebreid- In de wet is ^vastgelegd, dat gemeenten hun bevoegdheden aan Rijnmond kunnen overdra gen en dat Rijnmond ook bevoegdheden naar zich toe kan trekken, wanneer de helft van de deelnemen de gemeente daarmee akkoord gaat. Dit alles uiter aard onder voorbehoud, dat Provinciale Staten en de Staten-Generaal daaraan hun goedkeuring zullen hechten. „Ik heb al zo veel fantasieën over Rijnmond weggegeven, dat ik zelf niet meer weet of ik me ga tegenspreken. Maar dat laatste zal eigenlijk niet kunnen gebeuren, omdat er in Rijn mond zo veel te doen is, dat een ieder zijn fantasie de vrije loop kan laten. De taak van Rijnmond zal in de loop van de tijd moeten groeien", aldus de Rotterdamse wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid G. Z. de Vos, die lijstaanvoerder is van de K.V.P. voor de Rijnmondraad. „In dé eerste plaats is er de bunde ling van de bestaande streekplannen tot één groot plan voor Rijnmond. Daar naast kunnen de gemeenten eigen be voegdheden overdragen en kan Rijn mond bepaalde bevoegdheden naar zich toetrekken, wanneer de helft van de ge meenten het daar mee eens zijn. Zo zal Rijnmond de verdeling krijgen van het aantal woningen, dat in dit gebied mag worden gebouwd, over de 24 gemeenten, maar die gemeenten kunnen ook zeggen: latj Rijnmond zelf die woningen maar bouwen". De havens even het vraagstuk aan of de Rijnmond raad een politiek of een zakelijk lichaam moet zijn. „Formeel is het een politiek lichaam", aldus de héér De Vos. „Maar in ieder geval zullen de persoonlijke ver schillen van mening naar voren komen. Die lopen dwars door de partijen heen. Maar Rijnmond zal alleen goed te bestu ren zijn, wanneer het zakelijke element prevaleert boven het andere. De poli tiek zal er heus wel eens bijkomen. Ik zal daar zelf ook wel eens voor zorgen, want in houd soms wel eens van stoken. Maar die politiek zullen we voorzichtig moeten hanteren, want ik ben het er wel mee eens, dat Rijnmond een iets meer technische aangelegenheid is dan een ge meenteraad of Tweede Kamer. Maar cp de lijsten van de politieke partijen staat dan ook een goed gezelschap van men sen, die op een bepaald punt deskundig van de Arbeid 38, de PSP 3 en de CPN ook 3 zetels zal krijgen. Hierin kan, ge zien de politieke verwikkelingen van hel afgelopen jaar wel een verschuiving op treden, maar die zal toch niet van zo grote invloed zijn. Die sterk linkse sa menstelling van de Rijnmondraad zou wel eens moeilijkheden kunnen opleveren voor gemeenteraden, die overwegend reahts georiënteerd zijn. Maar, zoals al eerder opgemerkt, het gaat hier om het belang van Rijnmond in zijn geheel en dit is iets, wat men zal moeten accepte ren. De meeste politieke partijen hebben echter begrepen, dat vooral de deskun digheid in Rijnmond een grote rol gaa: spelen. Zij heoben dan ook vooral men sen naar voren gesehoven, die op een be paald punt deskundig zijn. Velen van hen menen dan ook, dat de zakelijke bena dering van de problemen sterker zal zijn dan de politieke benadering. En wan neer men de programma's van de po litieke partijen, voor zover die voor Rijn mond zijn opgesteld, bekijkt, dan komt men tot de ontdekking, dat elke partij eigenlijk hetzelfde doel nastreeft. Bij de pogingen om dat doel te verwezenlljke i zal de politiek wel een rol gaan spelen. Rijnmond is een nieuw begrip in het Nederlandse bestuursapparaat. Het is eohter een belangrijk begrip, even be langrijk als de gemeenteraden, de Pro vinciale Staten en de Tweede Kamer. Dat zal een ieder zich volgende week woensdag, wanneer de stemlokalen open gaan, terdege moeten realiseren. belangrijke M id in. „Ik ge- niet, dat Rijnmond het beheer over de havens zal krijgen", aldus de heer De Vos, „want dat zou betekenen, dat men van een gemeente alles af zou nemen. Natuurlijk zal het niet moeilijk zijn om de helft van de gemeenten zo ver te krij gen, dat zij dat beheer aan Rijnmond op dragen, want de meeste gemeenten heb ben geen bemoeienis met een haven. -- - drc Maar mijn persoonlijke niet zal gebeuren". visie ii De heer De Vos wil zich verder echter niet verliezen in fantasieën. „Het gaat eerst om wat er kan gebeuren. Als je dat goed hebt gedaan, dan wordt de scherpe toepassing van de dwangmaat regelen teruggebracht. Voorlopig zullen we wel zo'n twee jaar nodig hebben, voordat we het streekplan hebben opge steld. In die twee jaar kunnen we dan ook richtlijnen geven aan gemeenten voor hun uitbreidingsplannen. Daarnaast krijgen we de inventarisatie van de ge meentelijke problematiek, waarbij we in de eerste plaats de gezamenlijke proble men zullen moeten bekijken. Die zal Rijnmond zelf moeten oplossen of de raad zal een overlegorgaan moeten cre- eren. En het wordt natuurlijk heel inte ressant wanneer er conflictsituaties ont staan tussen gemeenten onderling. Maar In die twee tot drie jaar, die we daarvoor nodig zu-llen hebben, hebben we aan Rijnmond gestalte gegeven, die de basis kan zijn voor de toekomst". Wethouder De Vos raakte ook nog „Ik vind het jammer, dat de leden voor de Rijnmondraad deze keer slechts voor een jaar worden geko zen", zegt de heer S. Groenendijk, lijst aanvoerder van de C.P.N. „Want nie mand heeft in die tijd iets gedaan en er is dan nog niet veel bekend over hoe Rijnmond zal gaan functioneren. Het is ook jammer, dat er een zekere lauwheid is onder de politieke par tijen en dat het de burgers ook niet zo aanspreekt, terwijl die eerste keuze toch zo belangrijk is. In dat eerste jaar moeten we kennis maken met het nieuwe orgaan. Dat jaar bepaalt voor een belangrijk deel het slagen of mislukken." De heer Groenendijk is ook niet geluk kig met de keus van mr. V. G. M. Ma- rijnen als voorzitter van Rijnmond. „Ik had liever gezien, dat men een ander op die plaats had benoemd. De meerder heid van de raad zal wel links georiën teerd zijn, maar dat komt niet tot uiting in de voorzitter. Ik had liever iemand gehad, die de bevolking kent en dan geen KVP-er. Het zou democratischer zijn ge weest, als Rijnmond zijn eigen voorzitter had gekozen, maar de Tweede Kamer heeft nu eenmaal anders beslist. Ik zie hem als een waakhondje". De heer Groenendijk is van mening, dr. Alers. „Bij dé samenstelling van de lijst hebben we er rekening mee gehou den, dat we deskundige leden op verkies bare plaatsen hebben gezet. Wij hebben niet zozeer gestreefd naar politieke fi guren, zoals enkele andere partijen wel hebben gedaan. Onze vertegenwoordigers zullen hun meningen moeten baseren op dat Rijnmond zelf initiatieven zal moe ten ontplooien. „Rijnmond is nu nog niets. De raad zal echter niet mogen wachten op wensen en verlangens van de gemeenten. Hij zal de behoefte van het hele gebied moeten peilen en zal zelf met initiatieven moeten komen Voor za ken van algemeen belang. Verder zal de raad de plannen moeten voorleggen aan de gemeenten en aan het publiek en hij zal de gemeenschap goed moeten voor bereiden, zodat er niets opgedrongen be hoeft te worden". De lijstaanvoerder van de CPN meent, dat er problemen genoeg zijn. „De huis vesting is een van de eerste punten", zo zegt hij. „Het is nodig, dat we weten waar we naar toe gaan. Er zullen afzon derlijke woonkernen moeten komen, die alle zo groot zijn, dat ze voorzien in de behoeften, die er op sociaal en cultureel gebied en op het gebied van onderwijs en recreatie zijn. Er zullen betere ver bindingen tussen de woonkernen moeten komen, vooral ook 's nachts, zodat bij voorbeeld de continu-arbeiders. die ver van hun werk wonen, niet meer op de fiets naar huis moeten". het particulier initiatief, terwijl bijvoor beeld de PvdA dit aan de overheid wil overlaten. Maar natuurlijk zullen wij die vrijheid niet altijd kunnen handhaven. Er moet in dit gebied zo gewoekerd worden met ruimte, dat men bijvoorbeeld niet zal kunnen toelaten, dat grote gebieden, die groen moeten blijven, gebruikt wor den voor kassen". Rijnmond krijgt te maken met de pro blemen van verschillende gemeenten. „Wij zullen moeten proberen de zaak zo objectief mogelijk te benaderen", aldus dr. Alers. „Rijnmond zalechter sterk een Rotterdams gezicht krijgen, aange zien 73 procent van de stemgerechtigden in Rotterdam wonen. Dat zal toch ook wel van invloed zijn op het standpunt ten aanzien van de recreatie". Hoewei de programma's van de poli tieke partijen nagenoeg gelijkluidend zijn, noemde dr. Alers toch een punt, dat de WD wil gaan nastreven. „Een van onze doelstellingen in Rijnmond zal zijn het oprichten van streekscholen voor verschillende gemeenten. Daar zullen de andere partijen ook wel voor voelen, denk ik". Voordat de raad echter goed kan gaan werken, zal een ambtenarenapparaat moeten worden opgebouwd. „De VVD hoopt natuurlijk, dat dit apparaat klem, maar deskundig zal zijn. Dan moet het streekplan worden opgesteld. Ik ver moed dat we daar toch wel een jaar of twee mee bezig zullen zijn. Maar we zul len vrij snel kunnen beginnen aan het coördineren van de streekplannen van de gemeenten en we zullen vrij snel advise rend op kunnen treden. Daarnaast zijn er natuurlijk andere kwesties, zoals bij voorbeeld de rioolwaterzuivering. We zul len moeten stimuleren, dat deze installa ties door verschillende gemeenten geza menlijk worden gebouwd, omdat het voor een kleine gemeente financieel onmoge lijk of zeer moeilijk is". „Bij Rijnmond kunnen we twee din gen onderscheiden, namelijk het vraagstuk van de materiële bevoegd heden en de formele bevoegdheden. Maar daar moeten we boven uit gaan. Los daarvan zie ik als allerbelang rijkste taak om in dit gebied van 24 gemeenten een zodanig klimaat van samenwerking en begrip te creëren voor de taken, die liggen te wachten, dat daardoor meer en beter werk kan worden verzet. En dan doet het er loeinio toe of Rijnmond veel of weinig bevoegdheden heeft. Want als er een natuurlijk samenspel ontstaat tussen Rijnmond en de gemeenten, dan is de taak als catalisator en coördinator van Rijnmond vervuld". Dit zegt drs. B. J. Udink, lijstaanvoer der voor de Protestants-Christelijke Groep (AR/CHU). „Rijnmond zal in eerste instantie de streekplannen willen bekijken en vragen of ze aan de eisen van de streek tegemoet komen", aldus drs. Udink. „Daar zit een hele internatio nale en nationale problematiek achter. Het gebied van de Nieuwe Waterweg is nu eenmaal het meest unieke knooppunt van verkeerswegen op de Viele wereld. De Noordzee is de drukst bevaren zee en de Rijn is de drukst bevaren rivier. Die ontmoeten elkaar in dit gebied. De havens en de industrieterreinen behoren tot de beste van de wereld. In een cirkel van 500 kilometer daar omheen woont 75 procent van de Westeuropese bevol king en heb je 85 procent van de West- industrie om hier gebied te pakken te krijgen. Daardoor zijn wij bijzonder be gunstigd, maar we moeten beseffen, dat we een rol spelen ten dienste van de hele wereld. Daardoor zijn we niet vrij, ondanks het vaststellen van een streek plan. Men kan dan ook geen streep zet ten onder de uitbreidingen van de in dustrie. Daar zijn we niet vrij in". menwerking er is, zal er geen bezwaar tegen zijn om de bevoegdheden van ge meenten te delegeren aan Rijnmond. De raad zal de gemeenten niet als tegen standers, maar als partners moeten zien. Het omgekeerde is ook waar. Maar het moet allemaal nog groeien en ik ben er voor, dat dit geleidelijk gaat". De heer Groenendijk meent, dat er een scherpe grens moet worden getrokken tussen woon- en industriegebied. „We moeten in Rijnmond veilig kunnen wer ken en leven. Daarom zal ook het pro bleem van de luchtverontreiniging moe ten worden aangepakt". Voor de rest heeft de heer Groenendijk nog enkele vaste standpunten. „Het is onmogelijk, dat de economie van de Waterweg alleen bepalend mag zijn. Desnoods moet men maar uitwijken naar de Westerschelde, de Eemmond of de IJ-mond. Je kunt de industrie niet op een hoopje drukken. Je kunt ook niet uitsluitend af gaan op je eigen hoekje, want dit is een landelijk be lang. Het gaat ook niet aan, dat de on dernemers zelf bepalen waar ze willen zitten. En dan zegt men wel, dat die an dere gebieden geen voorzieningen heb ben, maar ik ben van mening, dat die voorzieningen dan maar moeten worden getroffen. Ik zeg altijd maar zo: hoe meer er op een boomtak gaan zitten, hoe eer der die afbreekt". Drs. Udink ziet het echter niet alleen internationaal. „Daarnaast", zo zegt hij, „hebben we de geweldige problematiek van het Nederlandse volk zelf. In het jaar 2000 over 35 jaar dus zal Ne derland twintig miljoen Inwoners tellen. Dan zullen in het gebied van Rijnmond vierduizend mensen wonen op elke vier kante kilometer. Dat is een vreselijk probleem. Tpch zal dit gebied enigermate bewoonbaar en leefbaar moeten blijven. Er zal gelegenheid moeten zijn om te werken, dus ook om industrieën te ves tigen. de mensen zullen vervoerd moeten worden, er zullen wegen moeten komen, want dan wil iedereen een auto. Men wil een redelijke frisse lucht inademen. De lucht mag niet verpest worden door de Industrie en door de auto's en nu al is het in grote steden van Amerika zo, dat de lucht meer verontreinigd wordt door auto's dan door industrieën". „In de komende 35 jaar wordt het dus ln dit gebied een worsteling, want we willen toch niet helemaal verzinken in de poel van het Roergebied. Maar dit alles staat eigenlijk ook al achter het woord streekplan", aldus drs. Udink. Dan spreekt hij over de formele bevoegdheden. „Die zijn vrij zwak", zo zegt hij. „We kunnen alleen hat streekplan vaststellen, maar niet uitvoeren. Maar dat is zeker in 'het begin niet zo erg. Als de gfeer van sa- ,.lk wil voor oostellen, dat er tot nu toe in Rijnmond een onevenredige ont wikkeling is geweest. We zullen dat aantonen door er op te wijzen, dat de industriële ontwikkeling steeds voor rang heeft gekregen. Het terrein voor de hoogovens ligt klaar, terwijl we niet weten of die er pok komen. Het Maas vlakteplan is klaar, terwijl je niet weet, of dat ook werkelijk dringend nodig is. Daarnaast zijn er de problemen van recreatie, woningbouw, luchtveront reiniging en drinkwatervoorziening, die allemaal achter, blijven bij die andere problemen", aldus de heer R. Suuren- donk, lijstaanvoerder van de P.S.P. „Er zijn een aantal punten, die ook al in de gemeenteraad van Rotterdam be sproken zijn", vervolgde de heer Suuren- donk. „Neem bijvoorbeeld eens de drink watervoorziening. Als er een pijpleiding kan komen voor Mobil Oil, dan kan er ook een pijpleiding komen voor de water voorziening, desnoods van de bronnen af Dat is iets wat de deskundigen verder zuilen moeten uitwerken. Ten aanzien van de woningbouw ben Ik van mening, dat die zich in Rijnmond gunstig kan ontwikkelen als zij gezamenlijk door alle gemeenten wordt aangepakt Nu zwerven de arbeiders van het ene project naar het andere. Maar als er een samenspel is, kan dit veel sfficiënter gebeuren. Daar naast zijn. wij van mening, dat de over heid het kapitaal moet verschaffen voor de woningbouw tegen een lage rentevoet. Dan kunnen, aldus onze deskundigen, de huren met tien tot veertien gulden per week zakken. Op die manier kan men Zie verder pag. 17.

De Havenloods | 1965 | | pagina 10