„VREDE ZIJ U" is de groet, maar't geweer ligt bij de hand Vluchtherm dicht? Dan parkeerruimte aanleggen WIJZIGING IN WEGENVERKEERSWET Thijsse-wandelingen volledig geslaagd *""f® HAVENLOODS VRIJDAG 28 MEI 1965 11 de Hebreeuwse taal en dat zoveel ver schillende mensen van zeer uiteenlopen de oorsprong één taal leren spreken maakt de homogeniteit van de staat na tuurlijk krachtiger. Er is geen soldaat in Israel die de dienst verlaat zonder dat hij een komplete militaire en educatie ve opleiding heeft ondergaan. Vooral voor de nieuwe emigrant heeft dit sys teem veel voordelen. De band tussen het leger en de Isra ëlische opvattingen van de opbouw van het land is gesymboliseerd in de „Na- hal". Zij zijn de soldaten en de pioniers tegelijk. Na enige maanden van inten sieve militaire training worden de Na- hal-groepen voor ongeveer een jaar in agrarisch-kulturele vestigingen ge plaatst. Zij blijven onder de militaire discipline en worden getraind in prakti sche ervaringen op agrarisch terrein. De ze groepen doen dienst in een plaats bij de grens of zij bouwen een nieuwe vesti ging in een gebied waar het tot nu toe te gevaarlijk is voor burgers. Verder is er een jeugdkorps, de „Gadna" voor Jon gens en meisjes van 14-18 jaar, die onder de verantwoordelijkheid van het ministe rie van Opvoeding en van militaire ge zaghebbers staat. Hun training zou men een practisch soort padvinderij kunnen noemen, er zijn lucht- en zeesekties. Op vier grote boerderijen leren duizenden van deze jongeren het werk op het land. Veel zich ontwikkelende landen in teresseren zich voor deze aanpak. Het land leidt een tweeslachtig be staan, dat is uit deze dingen wel duide lijk. Aan de ene kant wórden hoge mili taire eisen gesteld, maar aan de andere kant worden de ploeg en de troffel even eens druk gehanteerd. Die kunnen ook niet vergeten worden, want altijd weer moeten er huizen gebouwd worden en al tijd weer moeten dié gebieden waar kan sen voor agrarische productie liggen be werkt en bebouwd worden. Als dit dan toevallig gebieden zijn, die onder het schootsveld van de omringende vijandi ge landen liggen, dan is er één hand aan de ploeg en de andere aan het geweer. „Shalom" TVesondanks klinkt het „shalom" met overtuiging in Israel. Men is daar beslist niet gelukkig met deze gewapen de oplossing, want de behoeften zijn nog steeds te groot om aan veel luxe te den ken. Men kent de vrede en waardeert deze voor het volle pond. Elke aan wijzing dat er in het buitenland iets gaande is waardoor de stemming eniger mate in het voordeel van Israel én de vrede zou uitgelegd kunnen worden, is het gesprek van de dag voor de man in de straat. Hij klapt als er op het nieuws in de bioscoop sprake is van een nieuwe De vrouwen doen ook aktieve dienst bij de parachutisten. aanschaf voor het leger, want hij is trots op zijn land en op dat jonge leger, dat niet zolang geleden forse successen boek te. Maar als in datzelfde niéuws een bui tenlands staatshoofd verklaart dat ho vóór de vrede is en dan heeft hij het meestal over zijn éigen vrede, die voor de Israëliet dikwijls ver van huis ligt dan klatert het applaus opnieuw op. Vre de zij u. Want alleen in vredestijd is het mogelijk van Israel nóg meer te maken dan het nu al is: een tehuis voor velen die dood en de ellende in het aangezicht hebben gezien. ]\Ja de bustocht door de Negev-woestyn heb ik u laten staan bij de Rode Zee. Naast deze nagenoeg onbruikbare plas water zijn er in of om Israël nog drie belangrijke zeeën of meren, de Middellandse Zee, de Dode Zee, en in het noorden het Meer van Galilea- De Israëlische des kundigen hebben voor dit grote water dat direkt aan Syrië grenst vastgesteld, dat er een mogelijkheid moet zjjn om dit water min of meer naar de Negev te laten verhuizen. In kleine mate zijn ze daar al aan toe, want de Negev krijgt momenteel reeds zijn drinkwater uit dat grote meer. Via dikke buizen met een diameter van .rond de drie meter spuit het water ondergronds naar de woestijnsteden en dorpen, naar de kibboetsen en naar dat gebied waar het nodig is. Ik wil u niet teveel met cij fers lastig vallen en het meer in ronde woorden houden. Wel nu dat Meer van Galilea, de enige met zoet water, zal de Negev van nóg meer water gaan voorzien. U weet natuur lijk ook, dat de Jordaanse plannen om de rivier de Jor- daan onder kontrole te krijgen, doorgaan. Die rivier is zeer be langrijk, zij vormt de verbin ding tussen de Dode Zee en het Meer van Galilea, voor de aan- 1 voer van nieuw water. Dit zou kunnen betekenen dat men D,t dammen gaat bouwen, die een Mekes- oftewel nieuwe aanvoer van het leven «peciaie verslaggever, brengende water in gevaar die °P deze pagina zijn brengt. Israel gaat echter door derde relaas brengt over en het móet doorgaan wil zUn Israël-reis. men de plannen om die woes tijn, voor zo ver mogelijk, vruchtbaar te maken realiseren. Naast de vele an dere waterwerken is dit projekt het grootste en belangrijkste. Het zal 320 miljoen kubieke meters water per jaar van Galilea naar de Negev brengen. Daartoe zijn pompen nodig, bovengrond se kanalen, reservoirs, tunnels en pijp leidingen. Het gehele projekt zal enige jaren in beslag nemen en ongeveer 360 miljoen gulden kosten. Dynamietontploffingen zijn aan de or de van de dag. In de snikhete woestijn werken de ploegen aan de weg die het water moet gaan. De aarde schudt en de boren doen hun werk. Om elke meter wordt gevochten tegen een hardnekkig gesteente, dat zich niet zonder meer ge wonnen geeft. De mens is echter niet te gen te houden, het zware materiaal hob belt achter hem aan daar waar weer een doorbraak is verricht. lig op één van de vele druk bezette terassen. Er is in die 17 jaar van onafhankelijk heid veel, heel veel gepres teerd. Of het de volgende 17 jaar naar verhouding net zoveel zal zijn, waag ik te betwijfelen. Want hij die moet werken voor een dak boven zijn hoofd werkt zich kapot, als dat er eenmaal op zit, komt hem wat rust toe. Misschien ook loopt het idialisme terug. Ik heb dit niet van mezelf, maar uit de gesprekken met de werkers van het eerste uur. De aktiviteit is echter nog steeds groot en daarnaast neemt de paraatheid nog Er lopen soldaten door de steden en dórpen van Israël. Ook vrouwe lijke, die er in him khaki-uniform heel aardig uitzien. Overal is duidelijk merk baar, dat de strijdkrachten in dit land een belangrijke plaats bezetten. Dit in Israël, waar de gangbare groet „shalom" is. Vrede zij u. De zeventiende verjaardag van Israel, die in een proclamatie van onafhanke lijkheid op 5 Iyar 5708 (14 mei 1048) werd vastgelegd, werd dit jaar op 6 mei gevierd met een geduchte parade, die liet zien dat men hier over de moderne wapens beschikt. Natuurlijk heeft men niet alles laten zien en om het maar meteen te vertellen, er liep nergens een wiel af en er viel geen spion door de mand. Maar wel kwam er gloednieuw materiaal over de weg aangerold of door de lucht aangevlogen, terwijl ook de ma rine acte de présence gaf met een groep in krijtwitte pakken gestoken matrozen. Het zag er allemaal formidabel uit en het moet dat land grote offers kosten om dit allemaal in stand te houden. Op gesloten temidden van vijandlgde Ara bische naties is het voor Israël echter een bittere noodzaak die strijdkrachten uit te breiden en te oefenen. Dienstplicht Voor mannen van 18 tot 26 jaar Is er een dienstplicht van 26 maanden, voor 27-29 jaar is het twee maanden korter. De dienstplicht voor ongetrouwde vrou wen van 18 tot 26 jaar is 20 maanden. Getrouwde vrouwen behoeven dus niet te dienen en dit betekent een ander be langrijk element in de geschiedenis van deze jonge staat. Het staat namelijk vast dat het aantal huwelijken van zeer jonge vrouwen groot is en dit is natuur lijk mede in verband met het dan vrij komen van de militaire verplichtingen. De vrouw, die tijdens haar diensttijd trouwt is ook meteen soldaat af. Om studieredenen of op religieuze gronden kan men vrijstelling verkrijgen. Vrou wen zonder kinderen blijven tot hun 34e jaar en mannen tot hun 49e jaar in de reserve opgenomen. Tot hun veertigste jaar moeten mannen 31 dagen per jaar voor herhalingsoefening opkomen en van 40 tot 49 veertien dagen. Voor de Arabi sche bevolking gelden wél dezelfde rech ten, maar niet dezelfde plichten, want zij zijn, en dit heeft natuurlijk zijn re den, vrijgesteld van militair dienstver band. De dienstplicht heeft niet louter met wapens te maken, want de Israëlische regering heeft van het feit, dat men op bepaalde momenten gehele bevolkings groepen onder kontrole heeft, een op voedkundige zaak gemaakt. Verder heeft men die dienstplicht zo geschikt dat men van de soldaat vaak een arbeider in uni form maakt. De vrouwen hebben over het algemeen in het leger de taak de plaats van de niet direkt bij de strijd betrokken mannen over te nemen. Dienstplicht betekent ook les nemen in TJet werk in het Meer van Galilea zelf is achter de rug, maar op an dere plaatsen in het gehele land wordt gezwoegd om de kleinere plannen op tijd in het grote Kinneret-Negev projekt te passen. Men maakt daarbij gebruik van natuurlijke voordelen zoals oude bed dingen en bronnen, terwijl onderweg plaatsen opgezocht worden waar een groot watertekort is waardoor ook deze plaatsen tot bloei kunnen komen. Voor al dit laatste levert een groot nadeel op, want het is dus onmogelijk om met een en linia recta te werken. Toont zich verder de droogte een vijand, ook de zware regens, die hier drie maan den per jaar vallen, hebben menig plan verijdeld. Soms liggen de grote pijpen over honderden meters in het land ver spreid, het gevolg van de grote kracht van het watergeweld. Grote offers T^r zou een boek te schrijven zijn ■R* misschien is dat zelfs al gedaan over de waterwerken die in Israel plaats vinden of in de nabije toekomst zullen starten. Eén ding is zeker, waar water is, is leven. Wat het leven in Israel be treft dat is toch wel een beetje anders dan in ons landje. Hoe kan het ook an ders, hoor ik u zeggen. Een Rotterdam se jongen staat iy het centrum van Tel Aviv een beetje verdwaasd naar dat ru moerige verkeer te kijken. Misschien had hij gedacht dat de stemming van de mensen meer bezadigd was. Hier en daar een stuk klassieke muziek of een café-orkestje, maar nee, in Tel Aviv klinkt de muziek niet op straat. In Tel Aviv Is men eigenlijk druk doende met zichzelf. Daar loopt men d« hoofdstraten op en neer en wacht u voor de lucht van de vele, stinkende uitlaatgassen of men zit bij een kopje koffie (gemiddelde prijs 90 cent) gezelr - am Hpn - - J)e wijzigingen, die onze ver- keerswetgeving m.i.v. 8 juni zal ondergaan (vooruitlopend op de grote herziening waarmede pro fessor Belinfante bezig is en die pas in 1966 zal kunnen ingaan) hebben over het algemeen genomen de be doeling de verkeersveiligheid op ons Nederlandse wegennet te ver hogen. Daarnaast wil men een vlot tere verkeersafwikkeling dienen, (lit laatste vooral op de weggedeel ten nabij zebrapaden waar stagna ties optraden. Onze autowegen stonden de laatste Jaren, in verhouding tot die in tal van andere landen, goed bekend. Iedereen die regelmatig het Europese wegennet berijdt, weet dat. Een van de grootste voordelen van onze wegen tegenover de zo langzamerhand uit veiligheidsoverwe gingen berucht geworden Duitse Auto bahnen, die merendeels uit de periode van vóór 1939 stammen, waf tot op heden dat wij overal de vluchtbermen hadden in tegenstelling tot onze Ooster buren. Dit voordeel, dat vooral tot uitdrukking komt wanneer men als rustpunt onder weg even van het landschap wil genieten en dat bovendien de lange-afstand-rijders bij vermoeidheid de mogelijkheid biedt even aan de kant van de weg te gaan staan en eventueel een ogenblik in Mor pheus' armen te verblijven, is van 8 juni af in een nadeel gekeerd. Men kan zich onderweg niet meer verpozen of uitrus ten, behalve langs de autoweg Zwolle Harderwijk. Langs deze weg is als enige in ons land op tal van plaatsen de voor ziening getroffen die we nu ineens op al onze autowegen direct zouden moeten hebben: ruime parkeerplaatsen of flinke afstand van de weg gelegen, waar tien tallen wagens kunnen parkeren, waar banken en afvalbakken staan en waar men het rustpunt vinden kan dat de door het verkeer en door de afstanden vermoeide automobilist niet kan missen zonder de veiligheid in gevaar te bren gen. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn langs bedoelde weg gecreëerde parkeerplaat sen'een paar jaar geleden, tegelijk met de openstelling van dit magnifieke weg gedeelte, gebouwd omdat men een stop- geschied. Het merkwaardige nu is, dat langs de Duit se autowegen, die dus veelal (nog) niet over een vluchtberm beschikken en waar stoppen dus niet is toegestaan, tal loze van zulke parkeerplaatsen zijn aan gelegd. Snel ingrijpen TV7ILLEN we nu onze gewijzigde We- genverkeerswet werkelijk een mo gelijkheid tot optimale veiligheid zal in houden, dan zal onze minister toch op zeer korte termijn ook langs ons gehele net van ^utowegen het bouwen van der gelijke 1 parkeergelegenheden moeten voorschrijven, zodat de gewenstheid van stoppen op de vluchtberm (en welke bui tenlander zal weten dat zulks niet mag?) niet meer aanwezig is behalve in nood gevallen. Het naar onze mening noodzakelijk snel aanleggen van voldoende parkeer ruimte in de vorm van parkeerplaatsen langs de autowegen in Nederland kan in financieel opzicht wellicht gerealiseerd worden door de per 1965 verhoogde op brengsten uit de Wegenbelasting. Zo dit al op bezwaren zou stuiten, dan dient naar onze mening het prioriteitenschema voor de wegenaanleg in die zin gewijzigd te worden, dat de noodzakelijke parkeer plaatsen „onderweg" er toch zeer snel komen. Ter wille van ons aller veilig heid! De Thijsse-wandelingen, vorige weet dankzij het stralende weer. Aan de cursies kon iedere natuurminnende Rot terdammer deelnemen. Zij waren geoi- ganiseerd door de Commissie Natuurre- creatie van de raad voor lichamelijke op voeding. Niet minder dan 760 deelnemers wer den met 16 autobussen naar Oostvoorne gebracht, waar deskundige exeursielei- ders gereed stonden om hen tijdens een duinwandeling van ruim vier uren te be geleiden. Bloeiende planten en struiken, zingen van de stedelingen gebracht. Voor velen van hen bleek deze kennismaking met het duinterrein van de Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" een openba ring. Meer dan 40 natuurkenners en ken sters hebben medegewerkt aan deze ge slaagde kennismaking met een waarde vol natuurgebied, dat voor de dagrecrea tie vanuit Rotterdam uitstekend bereik- In de oude arena van Caesarea speelde eens Pablo Casals.

De Havenloods | 1965 | | pagina 11