Havendienst is onmisbare schakel in Schiedams handelsverkeer Jaarlijkse wedstrijddag gymnastiekverenigingen RIJNMOND Prij swmnaars van de tekenwedstrijd Rijvereniging maakte fraaie entree LETON Ziekte en invaliditeit leidden tot hobby scheepsmodelbouw 2h/ms.T"eJhu'"i? Zes van zeven teams van T.S.F. kampioen Lerarenconcert Muziekschool DE HAVENLU^ial -r ||WP Müj JEDERE Schiedammer weet dat er in zijn stad ook havens zijn. Hij kent de Lange Haven en de Buiten Haven en misschien ook wel de Spuihaven en Wilhelminahaven. Dat Schiedam er bovendien nog een „loodsdienst" op na houdt, zal hij zich evenwel niet realiseren. Toch is dat logisch, want wie moet anders die zeeschepen de havens binnen loodsen; dat is nog niet zo'n eenvoudig karwei. De Schiedamse Haven dienst heeft ook elf bruggen onder zijn beheer en als geheel gaat er toch aardig wat om bij deze dienst. Het afgelopen jaar deden 733 zee schepen onze havens aan en bezochten ruim 5000 binnenvaartschepen de Schiedamse wateren. i de Hoofdstraat 17. De der Wal is directeur van de dienst; er rijn twee ambtenaren en vier loodsen. Daarnaast zijn er ongeveer 30 man in de zgn. „buitendienst" werkzaam. Om maar met het voor de stad meest opvat lende werk te beginnen; de „binnen vaart" beperkt zich tot een vaste gang. Dat wil zeggen, tussen de Schie en de Buiten Haven ligt het hele „parcours" door de stad. Daarin liggen dan de elf bruggen. Dat zijn de hulpbrug, Huis te Riviere-brug, Proveniersbrug, Ooievaars- brug, Beursbrug, Appelmarkbrug, Koe- marktbrug, Oranje-voetbrug, Hoofd-Wil- lemsbrug, Koninginnebrug. Binnensluis. Niet aan al die bruggen is een brug wachter aanwezig. Men heeft dat om zo te zeggen „geëconomiseerd". Dat betekent, dat wanneer een brug wachter een bepaalde brug heeft geo- opend en gesloten, hij snel naar de vol gende brug fietst om die voor hetzelfde schip te openen. Uiteraard kan dit niet voor het hele „traject", doch wel voor enkele bruggen. Aan brug- en sluisgelden kwam f 13.747,75 binnen. Dat gaat via vele kleintjes die een grote maken, want de kosten per schip zijn niet zo groot. Het laagste tarief is twee cent per kubieke meter. Jachten zijn het duurst. Die bren gen zeven cent per kubieke meter op. De binnenschepen vervoerden het af gelopen jaar: 1.438.828 ton zand en 37.552 ton zilverzand, 41.733 ton bouwma terialen, 19.212 ton ijzer, 86.026 ton olie, 4.821 ton gebroken glas, 2.014 ton afval stoffen, 8.772 ton ijzer, 2.690 ton hout, 8.536 ton grint, 3.875 ton kunstmest, maar ook 960 ton zout, 406 ton kolen, 129 ton peulvruchten, 138 ton spoeling. Dat betrof dan 4497 binnenvaartuigen waar van 26 vaartuigen voor doorvoer. Zeescheepvaart Over de zeevaart kan worden medege deeld, dat het afgelopen jaar 733 sche pen in Schiedam arriveerden. Hiervan kwamen er 598 voor de diverse dokken. 25 voor laden en lossen en 110 voor ont gassen en schoonmaken. Van de schepen voor de dokken, gin gen er 59 eerst naar een Schiedamse werf om te worden ontgast en schoon- Tijdens de bevrijdingsfeestelijkhedeii, werden in de Mgr. Nolenslaan en aan het dr. Wibautplein tekenwedstrijden voor de jeugd gehouden, door leerlingen van diverse scholen. De prijzen die werden behaald, zullen nu vrijdagavond 28 mei worden uitgereikt in „Jeugdhaven-Nieuw land". Degenen die een prijs wonnen zijn voor wat de le klas betreft: Margot Meyer B. v. Haarenlaan 837, He- lene v. Haasen Mgr. Nolenslaan 762, Re- né Meyer Piersonstraat 60, Anton v. Dup- pen de Meesterstraat 28, Edward Spai- reboom Schimmelpennickstraat 69. 2e klas Lia Smit v. Oldenlbarneveld- straat 102, Eduard Heinerman Parkweg 94, Janny Oreel W. Pastoorstraat 26. Joycke Rosman v. Oldenbarneveldstraat n Lange Nieuwstraat 97, Mi- chel Egberts Hoofdstraat 39, Ellen Frank J. v. Zutphenstraat 29. 4e klas Els Kleinvelderman Nwe. Dam- laan 711, Roger Pluim, Valeriusstraat 102, Lia Jansen' Heinsiusstraat 92. Jac queline v. Dier Esdoornlaan 9, Marja v. Akkeren Heinsiusstraat 26, Elleke van Verwaayen Hoogstraat 186. 5e klas Thea v. Vliet D. Cortiusstraat 97, Lilian Winther Florisstraat 49, Peter v. d. Stelt Houtstraat 7, Henri v.d. Wa> ter M2!'. Nolenslaan 303, Kees Baarde- wijk Loeffstraat 83. 6e klas Eddy v Pelt Talmalaan 12, Bèrt Nixs Dr. Wibautplein, Els Heins- btoek B. Honn. Gretelaan 253, Els v. d. Steen Dr. Wibautplein 27, Sjaantje Ma- ckay Baan 54. gemaakt. Bij de N.V. Tankercleaning werden totaal 169 zeeschepen onderhan den genomen, benevens 635 binnensche pen, welk aantal in 1964 ruim 100 klei ner was dan in 1963, doch vrijwel gelijk met 1962. Aan havengeld werd van de zeeschepen ontvangen f113.318,07 en van de binnenschepen bijna flO.000. De 733 zeeschepen waren van 23 ver schillende nationaliteiten, de 14 Neder landse schepen niet meegerekend. Het waren meest Noorse schepen, n.l. 127, die veelal hout aanvoerden. Dan 83 van West- Duitsland, 84 van Liberia, 68 Engelse schepen, 36 Zweden, 58 Grieken en 22 Denen. Doch ook schepen uit IJsland, Egypte. India en Honduras hadden Schiedam als bestemming. Als geheel kwamen er het afgelopen jaar wat minder schepen den in het voorgaande jaar. Als oorzaken zijn hier te noemen: een scherpe daling van het aantal opgelegde schepen, een gering aantal voor de sloop verkochte schepen gecombineerd met een formidabel aantal nieuwe bulkcarriers en supertankers, die in 1964 van de werven zijn gekomen. De meeste zeeschepen hebben assis tentie nodig van de havenloodsen. Dit valt niet te verwonderen, want wie de hoofden van bv. de Buitenhaven ziet, kan begrijpen, dat er wel stuurmans kunst'nodig is om een schip zonder ave rij naar binnen te brengen. Doch ook de Wilhelminahaven Spuihaven zijn niet zo gemakkelijk aan te lopen. De schiedamse loodsen zijn dan ook re gelmatig bezet en als het bijzonder druk is, dan stapt ook directeur Van der Wal in het motorbootje, om een schip bin nen te brengen. Want, alle loodsen zijn gewezen gezagvoerders en stuurlui. „Het is wel leuk om zo nu en dan weer eens een schip ohder je voeten te hebben", bekent de heer Van der Wal, die als gezagvoerder op de meeste „Plein-boten" heeft gevaren; het laatst op de „Westplein". Sinds 25 november van het vorig jaar is hij havenmeester van Schiedam, als oovolger van de heer Groenhof. De dienst heeft twee motorboten, de „Ha vendienst" 1 en 2, waarvan het onder houd meest door eigen personeelsleden wordt verricht. Er werden het vorig jaar totaal 1737 loodsreizen gemaakt. Er valt dus in het Schiedamse havenbedrijf wel het één en ander te doen! Tijdens het défilé voor burge meester Roelfsema, heeft de jonge afdeling Schiedam van de Lande lijke Rijvereniging haar entree ge maakt in de stad. En zij deed dit met ere; het was een keurige groep, die de lange stoet afsloot. Het is vooral aan initiatief van de heer D. van Geyl te danken, dat de Schiedamse Rijvereniging tot leven is gekomen. Zoals bekend heeft de heer Van Geyl een ver huisbedrijf en in de oude tijden vervulden de paarden daarbij een belangrijke rol. Die moge dan nu vrijwel geheel zijn verdwenen, doch de liefde voor de paarden is de heer Van Geyl bijgebleven: vandaar die rijvereniging. Er zijn thans acht paarden beschik baar voor de vereniging en de belang stelling neemt toe. Vrijwel iedere dag zijn er liefhebbers (sters) voor de paar- desport aan het trainen, waartoe een ge diplomeerd instructeur is aangetrokken Zowel overdag als 's avonds en op zater dag wordt geoefend. Ook veel jeugd neemt aan de rijlessen deel. Het eerste optreden tijdens een con cours hlppique te Wateringen, bracht reeds mooie resultaten. De afdeling van de landelijke Rijvereniging had zowel spring- als dressuurproeven voorgeschre ven Vier leden der afdeling Schiedam namen deel, nl. de dames Marjolein Leusen. Brigitte de Vries en de heren J van Geyl en A. Schrey. Zij wisten op drie van de vijf prijzen in de dressuur- proef beslag te leggen, waarbij een eer ste prijs voor het zgn. „klavertje vier" rijden, 's Zaterdags breng de heer Van Geyl een aantal paarden in een auto naar het strand, waarna strandtochten worden gemaakt. „Hét is niet onze be doeling er een grote vereniging van te maken, doch wel een intieme en gezel lige vereniging", zei ons de heer Van Geyl. Druk bezochte receptie van Leger des Heils Met een zeer druk bezochte receptie, heeft d» afd. Schiedam van het Leger des Heils de viering van het 75-jarig be staan ingezet. Van de zijde van het ge meentebestuur was er wethouder W. van Schoonevelt en ook commissaris K. Rijp- ma. Tal van predikanten verschenen ter receptie. De wethouder gewaagde in zijn toespraak van )iet betekenisvolle werk dat door het Leger des Heils in Schie dam is verricht in de loop der jaren. Ir. B. Wilton vertegenwoordigde de Lions Club. Verder waren er o.m. de di recteur van de gemeentelijke sociale dienst, mr. G. J. Roelofsen. Uit diverse schakeringen van het maatschappelijk leven verschenen afgevaardigden om ma joor S. A. Drijver en diens echtgenote gelukwensen aan te bieden bij het bijzon dere jubileum. Ook uit de kringen van het Schiedamse bedrijfsleven kwamen verte genwoordigers. In het gebouw aan de Lange Haven was een tentoonstelling ingericht, waarin over het werk van het Leger een en ander was te zien. Zoals we reeds hebben medege deeld, wordt de viering van het jubileum deze week vervolgd met diverse bijzon dere bijeenkomsten. Zaterdag 28 mei vindt in de Opstandingskerk een groot muziek- en zangfestival plaats, waaraan diverse korpsen en zangbrigaden mede werken. Zondag 30 mei is er de slotbij eenkomst, des middags om half vier op de Maasboulevard, waar ook jeugdafde lingen aan medewerken. De kring „Maasmond van het Kon. Ned. Chr. Gymn. Verbond houdt zater dag 29 mei haar jaarlijkse wed strijdmiddag voor leden van 10 tot en met 13 jaar, de zogenaamde adspiran- tendag. De Clhr. Gymnastiek Ver. „Door Oefe ning Kracht" is dit jaar de ontvangende vereniging en is derhalve belast met de organisatie, in samenwerking met de Kring-technische commissie. De Kring „Maasmond" omvat de chr. gj-mnastiekverrenigingen langs de Nieu- we Waterweg en in het Westland. Aan deze adspirantendag zullen deelnemen de verenigingen: VES—Monster, DOS— Naaldwijk, S.V. de Lier,, S.V. Rozenburg. Animo—Kethel en de drie Chr. Gymnas tiekverenigingen ODO, Juliana en DOK hier ter plaatse. Volgens de voorlopige inschrijving zullen bijna 900 turners en turnsters zaterdag hun en haar beste beentje voorzetten. Om geen enkel risico te lopen voor wat betreft het weer, heeft men afgezien van een organisatie op sportvelden. Wan neer op het laatste moment blijkt dat met minder goed weer moet worden ge werkt, is het volstrekt ondoenlijk opdat tijdstip een bepaald wedstrijdterrein te verwisselen voor zalen. Vandaar dat nu het zekere voor het onzekere is geno men. Hoe dan ook de adspirantendag be hoeft niet te worden afgelast op het laat ste nippertje. Het wedstrijdterrein is geconcentreerd in de gymnastiekzalen van de BLO en Thorbeckeschool in de Dr. Kuyper- laan in Nieuwland. De meisjes nemen deel aan ringen, brug en paardespringen, terwijl de jongens zullen kampen op de toestellen rokstok, brug en paard. Boven, dien zullen de meisjes nog deelnemen m een wedstrijd ritmische oefeningen. De deelnemers kunnen per groep gebruik maken van een door de Kring-Techn. Comm. samengestelde oefening. Elke leidster of leider kan echter ook met een zelf ontworpen oefening deelnemen. Een daartoe strekkend voorstel van DOK, is destijds door het Kringbestuur goedge keurd en heeft het grote voordeel, de ver en igingsleiders(sters) te bewegen tot mee initiatief en creatie, op dit gebied. In dien de weersomstandigheden gunstig zijn, zullen ddeze oefeningen worden uit gevoerd op de speelplaats van de Thor beckeschool. Voor de organiserende vereniging brengt de adspirantendag heel wat werk met zich mee. Ruim zestig oude re Dokleden zullen meehelpen één en an der in goede banen te leiden. Niet min der dan 32 jury-leden-bestaande uit des kundigen van zusterverenigingen zul len de verrichtingen van de turners be oordelen. Een telkommissie van 8 per sonen zal de berg van binnenkomende cijfers moeten omwerken tot een eindre sultaat. Deze kommissie heeft een rustig plaatsje in de consistorie van de Op- standingskerk. Ordonnansen dragen zorg voor het webrenigen van de cijfers naar de telkommissie. Een heel belang- waterfilters geen bijsmaak meer duizenden liters helder water met één vulling. Vraagt Uw drogist naar een LETON- filter! Ooening van zaken Vorige week vrijdag opende de heer C. van Vendeloo aan de St. Llduina- straat 5b, de receptie en instructieruim te voor zijn al ruim 3 jaar gevestigde. B.E.V.'A.N. Autorijschool „Boerhaave". In deze aantrekkelijke, modern ingerich te receptie voelt de adspirant cursist zich al direct op zijn/haar gemak, waar niet in de laatste plaats het gezellige zit je met de nodige lectuur over het he dendaags autorijden aan medewerkt. De heer Van Vendeloo kan bogen op 'n enorme lijst geslaagden, waar zeker zijn ruim 25-jarige ervaring als politie agent bij de verkeersdienst A.H.W. borg voor staan. Het les-materiaal, o.a. D.A.F. B.MW en de nieuwe Isuzu Bellett, geeft naast de vakkundige instructie een gedegen ge legenheid het moderne verkeer volledig onder de knie te krijgen, terwijl de theo retische verkeerslessen gesteund worden door een uitgebreide verkeerstafel en de vertoning van dia's Al met al een aan winst voor de vergroting van de ver keersveiligheid. Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk), -poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotlon, voor de kinderen tijdelijk sierlijke wereld-delen speldjes. het echtpaar Van der Steen, doch we willen, voordat we iets vertel len over de hobby van de heer des huizes, eerst vermelden, dat des le vens zorgen dit echt paar niet voorbij zijn gegaan. Niet minder dan 28 maal was me vrouw Van der Steen in een ziekenhuis. Zestien maal werd zij geope reerd. De heer Van der Steen zelf viel een jaar of vijftien geleden op de werf Waalhaven, waar hij als scheepma ker werkte, van een hoogte van achttien me ter, toen een onderdeel van een bok brak. Een collega werd bij dit on geval gedood; de heer Van der Steen werd le vensgevaarlijk gewond en zweefde lange tijd tussen leven en dood. Vrijwel alles aan hem was gebroken. Na drie Jaar was hij weer zover hersteld, dat hij op z'n benen kon staan. Maai van die tijd af is hij invalide. Dit alles nu heeft te maken met zijn hobby namelijk de bouw van scheepsmo dellen. Dat heeft hij overgehouden uit zijn beroep. Een speciaal beroep, want de heer Van der Steen is een man, die vooral in de bouw van houten schepen thuis is. Zo hielp hij bij de bouw van het laatste houten schip op een werf te Vlaardingen, die daarna werd opgeheven. Dat was in 1918. Nog even kwam de heer Van der Sjeen in zijn oude vak terug, toen de Nederlandse regering kort voor de jong ste oorlog, bij Gusto houten snelboten liet bouwen. Houten schepen, omdat daardoor groter veerkracht wordt verkre gen, hetgeen de snelheid ten goede komt Een snelheid van 45 zeemijl. De snelboot die vlak voor het uitbreken der oorlog klaar was gekomen, kon nog net naar Engeland worden gebracht. Het ongeluk dat de heer Van der Steen overkwam maakte een einde aan zijn beroep. Hij is Geduld werk De liefde voor de scheepsbouw heeft hem echter niet verlaten. Eerst maakte hij een aantal flamingo's en ander soort houtsnijwerk; toen zette hij zijn zinnen op de vermaarde „Zwarte Zee", de steik- ste sleèpboot van Leen Smit en Co. In ongeveer 400 uren vervaardigde hij een bijzonder fraai model van de sleper. Iemand kocht dit en op de tentoonstelling van zeeslepers die vorig jaar in Scheve- ningen werd gehouden, prijkte ook het werkstuk van de heer Van der Steen. Goed, hij zou er mee ophouden, doch toen zijn vrouw opnieuw in een zieken huis moest worden opgenomen en de lan ge avonden eenzaam waren, verviel hij weer aan zijn hobby. Ditmaal werd het de Noorse coaster „Mercantic", waarvan hij de tekening had weten te verkrijgen. Eén dezer dagen kwam ook'dit model klaar. Alles zit er op en eraan. Er is zelfs een complete verlichting. Een fraai stukje huisvlijt, waarmee de heer Van der Steen zijn vakmanschap heeft ge toond. Maar hij gaat door, want zijn vrouw ligt nog steeds te bed en het is afwachten hoe het verder gaan zal. De heer Van der Steen (Oudebanweg 31 a. Schiedam) wil nu trachten dit mo del te verkopen, teneinde geld te verkrij gen voor zijn volgende onderwerp; een Deens driemast zeilschip, waarvan hij de tekening reeds bezit. Maar dat wordt een nog lastiger karwei vanwege al die tui gage. „Ach, het is wel leuk voor hem. Hij snijdt zo nu en dan wel in mijn tafel kleed en met dat solderen is er ook weieens wat maar het is fijn dat hij wat te doeii heeft als hij weer alleen is", zegt mevrouw Van der Steen monter. En dus wacht de heer Van der Steen nu op een koper, dan kan hij zijn hobby verder gan uitleven. Ter afsluiting van de tenniscompet - tic, geeft T.S.F. zondag 30 mei een ge zellige avond Op 10 juni besluit de afdeling tafeltennis het seizoen. rijke ploeg bestaat uit werkers die van af zaterdagmorgen 9 uur uit verschillen de gymzalen tientallen toestellen naar da wedstrijdzalen zullen „verhuizen". Na afloop van de wedstrijden zal om circa 5.15 uur een marswedstrijd worden gehouden. De start hiervan is op het Wi bautplein. De verdere route is als volgt: B. van Haarlenlaan, Piersonstraat, No lenslaan, Dr. Kuyperlaan, Thorbeckesin- gel, Honnerlage Gretelaan, Troelstralaan. Naast de drumband van Animo en het Tambours- en Pijperkorps van DOK ver lenen hieraan tevens de bands van Har- pe Davids, Gusto en St. Ambrosius hun medewerking. De vereniging DOK heeft bovendien voor de vereniging die in totaal als bes te voor de dag komt een beker beschik baar gesteld. Dit nog ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum van DOK, vorig jaar. de districtscompetitie uitkomen het kampioenschap behaald. Het vijfde team werd kampioen van de tweede klas se, het zesde van de derde klasse en het jeugd-team van de jeugd-competitie. Het twaalfde jaar van het bestaan van TSF schijnt vooral voor de lawntennis-afde- ling een bijzonder succesvol jaar te wor den. Het eerste team, reeds kampioen van de derde klasse, behaalde een regelma tige 7—1 overwinning op het Haagse TC Het tweede team behield zijn kleine kans op het kampioenschap, in de vierde klas se, door een 53 overwinning op koplo per Thirthy All uit Schoonhoven. Wan neer zij op Hemelvaartsdag de resteren de 3 partijen tegen deze zelfde club in winst zouden kunnen omzetten, kan ook voor dit team de kampioensvlag in top. Het derde team nam in Den Haag tegen het eerste team van ANWB genoegen met een 44 gelijkspel, genoeg voor het kampioenschap. Het vierde team liet er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was in hun afdeling. Een 62 overwinning op het Rotterdamse Racketeers opende voor hen de weg naar de promotie naar de vierde klasse. De zaterdag-competitie is voor TSF helemaal een eclatant suc ces worden, alle teams die hierin uitkwa men behaalden het kampioenschap. Het vijfde team schiep met een 32 overwinning op het eerste team van Hei- neken de kans op promotie naar de een na hoogste afdeling in de zaterdag-com petitie. Ook het zesde team werd ongesla gen kampioen en wel van de derde klas se zaterdag. Dit werd bereikt door een 41 overwinning op AeolusOledo uit R'dafn. „De jeugd heeft de toekomst". TSF behoeft wat dat betreft niet be vreesd te zijn, ook het jeugdteam be haalde ongeslagen Jiet kampioenschap in de jeugdcompetitie. De kampioenschap pen openen de weg naar de promoties, jn TSF prettige In het kader van de lerarenconcertén van de Schiedamse Muziekschool, volgde in de St. Liduinakerk een concert, waar aan medewerkten de directeur der school Kees Bak, mej. A. ten Bosch, vioöl, me vrouw L. Woudstra-Bruins, fluit, Hans Knijff en Gerrit Schotman, trompet. De belangstelling voor dit concert was bevredigend. De heer Bak opende de avond met een orgelconcert. Hij is reeds vele jaren directeur-organist van de H. Sacramentskerk te Delrt en kon nu op dit orgel in Schiedam zijn gaven ten vol le ontplooien. Ook de overige solisten hebben deze avond de toehoorders doen genieten van hun spel. dat algemeen ge waardeerd werd. Vervolg van pagina 10. de woniagbóuw De heer Suurendonk heeft verder nog meer vastomlijnde plannen voor het Rijn mondgebied. „Wat de overheid aan grond heeft, moet zij in haar bezit houden", zo zegt hij, „en zij moet er naar streven de andere gronden terug te krijgen. Grond moet uitgegeven worden in erfpacht, want dat is de enige methode om de zeg genschap over de grond te behouden". De PSP heeft voor de verkiezingen voor de Rynmondraad de leuze: „Meer groen in de Rijnmond en meer rood" gekozen. „Dat groen slaat natuurlijk op de recrea tie", aldus de heer Suurendonk. „Dat probleem moet ook radicaal worden aan gepakt Er moeten meer plantsoenen ko men en bossen en vijvers, waar kinderen mogen spelen. Het rood slaat op het socialisme, dat de PSP nastreeft". Dan is er het probleem van de lucht verontreiniging. „Wij zijn van mening, dat de toepassing van de hinderwet op dit gebied al onvoldoende is", zegt de heer Si^urendonk. „Er wordt te weinig de hand aart deze wet gehouden. Er zullen rigou reuze maatregelen moeten worden geno men. Zo zal een bedrijf, dat na een be paalde periode zeg een jaar niet heeft voldaan aan de eisen om de ver ontreiniging van de lucht tegen te gaan, gesloten moeten worden, waarbij de ar beiders schadeloos moeten worden ge steld. Bedrijven, die schade aan water en lucht toebrengen, zullen desnoods onder de grond moeten worden gebracht". Op de achtergrond van dit alles, zo be nadrukt de heer Suurendonk, speelt het socialistische principe van de PSP. „Wij willen geen produktie om de winst Wij willen geen bureaucratie, maar demo cratie. Ook de bedrijven zullen gedemo cratiseerd moeten worden. Dat is niet het zelfde als genationaliseerd, zoals wel eens wordt gedacht". Ook over de vestiging van de industrie heeft de heer Suurendonk een van de andere partijen afwijkende mening. „We hebben hier werk in overvloed en daarom halen we buitenlandse arbeiders hier naar toe. Maar misschien zullen we moe ten stimuleren om de industrieën te ves tigen in het buitenland, waar werkloos heid heerst. Wij zijn niet tegen industrie vestiging, maar we willen dat planmatig doen, daar waar die industrie nodig is",

De Havenloods | 1965 | | pagina 17