BET 11 HE HttT Maar het moet toeh nog een poosje mee Mensen op Weg nu in Schiedam Handel en wandel van Schiedams vroedschap Brandweerexamens RIJNMOND LIJST UDINK A.R. en C.-H.U. Protestants Christelijke Groep Wisselbeker toneelwedstrijd nu definitief voor Geron Het Leger en de muziek hebben de liefde van de Stuivenbergs HUUR UW KOELKAST BIJ VAN ZWOL DE HAVENLOODS.— VRIJDAG 28 MEI 1965 4 J)e eerste daad tot vernieuwing van het oude Schiedam wordt men kon daarover in onze krant van 13 mei lezen nu spoedig gesteld. In het gebied van de BreedstraatPrinsestraat is het plan voor de nieuwe brand weerkazerne ingepast en al het geen daar omheen staat, gaat zich by die vernieuwing aansluiten. Zover is het aan de Roosebeek, de Korte Achterweg, de Laan enz. nog niet, al kan men zo hier en daar duideiyk constateren, dat dit deel van het hart van Schiedam versleten is. Het moge waar zijn, dat de mo derne stadswijken er fris, ruim en groen uitzien, dat al hetgeen mo dern is, royaal tentoon wordt ge spreid, doch vraag niet wat dat kostHier zijn geen nauwe straatjes en sloppen, waar de zon niet en frisse lucht nauwelijks kan doordringen. De woningen, die in afbraakstadium verkeren, laten met grote, ongewilde open hartigheid zien onder welke om standigheden een deel der Schie- damse burgerij eertijds werd ge boren, leefde en stierf. Daar kwam echt geen frisheid, ruimte en groen aan te pasDoch men woonde, werkte en wist zich nog te amuseren, zij het dan ook zon der radio of televisie. Dit stadsdeel gaat zo'n beetje „uitster ven", dat wil zeggen, geleidelijk zakken er zoals in de Roosebeek, geveltjes in een, zorgt de jeugd erwel voor. dat de ramen ontijdig worden verwijderd, waar na de planken die er voor in de plaats komen, de kans geven voor schutting woorden of tekeningen. De tijd der „on bewoonbaar verklaring" hebben de mees te huisjes reeds lang achter de rug, /.e zijn ontruimd geweest en soms weer met speciale vergunning betrokken, zij het dan ook zeer tijdelijk. Het heeft voor sommige gezinnen toch altijd nog een aantrekkelijkheid om in het oude, maar vertrouwde huisje te blijven wonen. De smalle steegjes en poortjes zijn objecten voor meditaties waarvoor in de B.K.-laan, Burgemeester van Haarenlaan of welke andere moder ne wijk dan ook geen kans en tijd meer bestaat. Land van Belofte Het is in deze omgeving, dat eertijds werd gesproken over „Het Land van Be lofte". Dat was in het midden van de zestiende eeuw. Daarmee werd oorspron kelijk bedoeld het gedeelte tussen Broers, vest en Broersveld, dat toen nog t Broershuis" heette, doch later schijnt men dat gebied wel te hebben uitge breid. Er waren hier vroeger trouwens landerijen en sloten, die de vruchtbaar heid aan het Land van Belofte gaven. Het „Groenendal" was de algemene naam voor de hiuizien die in de laagte te gen de dijk, nu de Hoogstraat, waren ge bouwd. Kennelijk heeft geen bouwveror dening de bouw der woningen in de Roo sebeek geregeld. Een behoorlijke straat had wel reden van bestaan gehad, doch Roosebeek is „mishandeld". Er was een afrol van de dijk, met aan weerszijden het Kleine- of Korte Groenendal. Dan was er ook de „Oudswijvenpoort", waar van de naam nog niet helemaal is ver geten. Terwijl de huizen aan de linkerkant van de afrol een afwatering hadden op de Roosebeek, die in de zestiende eeuw als straat nauwelijks werd genoemd, loosde de rechterkant van de afrol op de Laan. In de stadsrekening zijn al thans rekeningen aangetroffen voor het schoonmaken van de Laan. De naam schijnt later overgedragen te zijn op het stuk weiland ten oosten van de sloot en toen dit deel dan uiteiendelijk werd be woond, onstonden zo de namen van: „Aan de Laan", „Aan den Achterweg", enz. Het was daar dus allemaal nog ..lan delijk gebied". Later werd de Broers- vest bewoonbaar gemaakt d» sloten in de omgeving uitgediept. Regelmatig doen de slopers in Schie dam hun sinister werk, wat oud is, moet verdwijnen bovenste foto). Daar is nu eenmaal niet aan te ont komen en de tijd van auto en snel verkeer stelt zijn eisen Daarvoor heeft de bulldozer nu weer enkele panden aan de Singel, nabij het Stationsplein helpen slopen. Op de achtergrond verrijst het nieuw Schiedam, het grote kantoorgebouw. Het gehele blok tussen Overschiese Dwarsstraat en Stationsplein is ge doemd om binnen niet te lange tijd te verdwijnen, zowel de panden aan de Singel als de Overschiese straat zijn bouwvallig. De boomgaarden en tuinen zullen van lieverlede meer tot lijnbanen zijn inge richt, hoewel dit niet zeker is .Van een baan die op 5 mei 1584 verkocht werd is bekend, dat deze aan de oostzijde be grensd was door het land, dat eertijds aan de Kruisbroeders toebehoorde. Een groot deel daarvan is afgestaan aan hot St. Jacobsgasthuis als vergoeding van de schade, die bij het uitdiepen van de Broersvest aan het gasthuisland buiten de vest, was toegebracht. Volgens het besluit van de vroedschap op 23 april 1586 kreeg het gasthuis het weiland, liggende westwaarts van de teen van de Oostvest binnen de stad, en de stad zelf het Convent van de Kruis broeders met hun boomgaard en kade, en nog een stuk land. De stad heeft de Broerstuin, zoals die toen aan drie zijde door sloten en aan de noordzijde door een ten dele vervallen muur werd be grensd, op 29 april 1586 aan een groente boer verhuurd. Zo heeft dit gedeelte uit het hart van Schiedam een stuk geschiedenis meege maakt. dat nauw verbonden is met de begintijd der stad. De „Roosebeek" was van oudsher be kend vanwege ae benauwde behuizing, zoals men die b.v. niet vindt aan de Laan, Korte Achterweg en andere stra ten in deze omgeving. Alles zal in de loop der jaren gaan verdwijnen; het ligt binnen een sane ringsplan, waarvan de uitvoering echter nog in het verschiet ligt. Want hier komt dan een heel nieuw hart van Schiedam, dat ook nieuwe „aderen" zal moeten ont vangen. Het is nauw verweven met de vraag, hoe het winkelcentrum zich zal gaan ontwikkelen, waaromtrent thans een enquête is ingesteld bij de Schiedam, se middenstand. Het is daarom nog moei lijk te voorspellen, hoe het er in de toe komst in deze omgeving zal gaan uitzien. Met uitzondering van de plaats waar de brandweerkazerne komt. De huisjes en ook de bewoners van Roosebeek wachten de tijd nog wel af. Van 26 mei tot 5 juli a.s. zal in het Ste delijk museum aan de Hoogstraat te Schiedam de Wereldtentoonstelling der Fotografie „Mensen op Weg" te bezich tigen zijn. Na Amsterdam met ruim 53.000 bezoekers, Eindhoven (aantal be zoekers 10.865) en Breda (5.200) is Schie dam de vierde Nederlandse stad die deze internationale tentoonstelling - vaak ver geleken met de in 1955 gehouden tentoon stelling „The family of Man" binnen haar poorten krijgt. Geëxposeerd worden 556 foto's afkomstig van 266 fotografen uit 29 landen. De foto's, waaronder ook bijdragen van Nederlandse fotografen, werden bijeengebracht door het tijd schrift Stern. Men is bij de keuze bezield geweest van de gedachte het menselijk streven in al zijn schakeringen en tegenstellingen te tonen. De goede, maar zeker ook de kwade eigenschappen van het individu komen via de foto's tot de beschouwer. Bijschriften bij de foto's werden niet no dig geacht omdat de beelden zelf al een duidelijke (internationale) taal spreken. Elke nadere omschrijving zou zeker de aandacht van het onderwerp afleiden. Oorlogen, oproer, ontwakend leven en sterven, de eindeloos verschillende manie ren om zich een bestaan te verzekeren, het is allemaal door de lens in talloze variaties vereeuwigd. „Mensen v>p Weg", georganiseerd ter gelegenheid van de 125ste verjaardag van de uitvinding der fotografie wordt in mu sea en kunstgalerijen van twaalf ver schillende landen getoond. De tentoon stelling te Sqhiedam kan gedurende de normale openingstijden van het Stedelijk Museum worden bezocht. Daarnaast zal de tentoonstelling elke woensdagavond van 7.30 tot 10.00 uur voor het publiek geopend zijn. Brandweer op oefening In het kader van de opleiding van de manschappen houdt de Schiedamse brandweer een oefening, die de werke lijkheid zo dicht mogelijk moet benade ren. Na eerst een klein alarm te hebben verwerkt, werd zowel maandagavond als dinsdagavond een „middelalarm" gege ven, zodat met twee motorspuiten, nevel spuit en ladderwagen werd uitgerukt naar het leegstaande en voor afbraak be stemde grote gebouw van „De Land bouw" aan de Velleyest. Zowel van bin nen als vanaf de uitgeschoven ladder, werden enkele stralen uitgelegd. Uiter aard trok al dit materieel nogal de aan dacht. zij het dan ook dat de voertuigen „geruisloos" waren uitgerukt. Een lid van de B.B. kwam alles zo werkelijk voor dat hij ademloos op oommandant fie Jager toe kwam rennen met de vraag: „Kan ik soms helpen?" Het was echt niet nodig. Agenda Schiedam 28 mei: Arcade, 20 uur Kon. Schied. Mannenkoor „Orpheus", Opera-concert; Musis Sacrum, 20 uur Ned. Kath. Bond van Werkmeesters, Cabaretavond: Musis Sacrum, 20 uur De Bron: S.V.V. „Ursus", receptie. 29 mei: Marijke, 14 uur, Het Singel- kwartier, Filmmiddag; Tivoli, 20.30 uur, S.J.S. Guillaume, Dansavond: Opstan- dingskerk, 19.30 uur Muziekkorps van C.J.V., Dansavond; Musis Sacrum, uur, S.V.V. „Ursus", Feestavond. 30 mei, Musis Sacrum, 20.15 uur, R.K. Instuif, Sporthal; Arcade, 20 u„ R.K.H.C. „Spirit", Dansavond; Stedelijk Museum, De Wereldtentoonstelling, Mensen op weg (vanaf 26 mei)Gelerie Wiegman, Carla Kaper, applicaties; Galerie COC, in Rest. „In de gouwe geit", expositie van B. Suringh, heerste vertwijfeling op de perstribune; de splinternieuwe raads voorzitter had juist gezegd: „Ik open de openbare vergadering", toen het alarmerend bericht tot voornoemde tribune doordrong, dat de brand weer met veel materieel, zij het dan ook in alle stilte, was uitgerukt naar een pand aan de Vellevest. Aannemend, dat waar de brandweer is, er brand is, werden de verslaggevers voor de gewetensvraag gesteld: naar de brand gaan of in de politieke raads-arena blijven. De oplossing werd gevonden dankzij goede collegiale verstandhouding; één verslag gever werd afgevaardigd naar de brand, de anderen hielden het bij de raad. Hoe het bij de „brand" verdiep, kan men elders lezen. Toen voor de eerste maal in de ge schiedenis Schiedam een burgemeester- lijke ambtswoning leek te gaan bezitten, kwam er een kink in de kabel, toen de V.V.D. bij monde van de heer Houtman aankondigde, de betreffende woning B.Klaan 140 wel aardig te vinden, zij het dan ook tegen aardig geld, doch representatief niet aanvaardbaar te ach ten. Het is een goed huis, maar niet voor een burgemeester, die zoveel gasten heeft te ontvangen en ambtelijke ver plichtingen heeft. Het is om zo te zeggen „een huis zonder voorkomen". Dat er 95.000 voor neergeteld moest worden plus 40.670 voor het opknap pertje, deerde minder. De wethouder Van iSchooneveld zette uiteen dat de burgemeester en mevr. Roelfsema er tevreden mee zijn; het col lege óók, waarom dan bezwaren? De V.V.D. week echter niet en ontving aantekening tegen te hebben gestemd. Nu snel aan het verbouwen, dan kan de familie Roelfsema in Schiedam ko men wonen! Het zat niet lekker met de bemalings installatie voor plan Kethel. „Stork maakt zelf het plan. Stork be paalt zelf de prijs, wie bekijkt het hele geval nu kritisch? „informeerde ir. Dominicus van „Protestants Schiedam" bij diens wethouderlijke partijgenoot. De P.v.d.A.; de K.V.P. wilden dat overigens ook weieens weten Vreselijk overtuigend klonk het ant woord van de wethouder Van Schoone- veld echt niet: „We moeten toch bij het zelfde adres terecht komen en dus kan dat beter meteen maar alles klaar ma ken." Men spreekt in de raad zo dikwijls over de wenselijkheid van teamwork, welnu, hier is dan teamwork te zien. tussen Stork en de gemeentelijke dienst." De raad bleek nog niet zo overtuigd; „Er zijn ook nog wel anderen die pom pen kunnen plaatsen en misschien nog betere pompen" gaf de heer Dominicus terug. Goed. de raad wilde niet lastig zijn. en nam er genoegen mee. dat de wet houder de zaak nogeens in de commissie van gemeentewerken zou bespreken. Het leek wel een beetje op een „one man show" achter de groene tafel. De portefeuille van wethouder Van Schooneveld was deze avond nogal ge vuld en daarom wilde ir. Engelsman (P.v.d.A.) weten hoe het aan moest met het 3e lid van artikel 6 punt c van voorstel 15. waarmee de lezer nog niets weet, maar dat is heus niet zo erg, want ook de wethouder wist het geen ju rist zijnde niet. Dus schoof hij lid en artikel en punt gauw naar zijn wel jurisch geschoolde rechterbuurman, wethouder van Kinde ren die trouwens nog twee juristen ach ter de hand had in zijn collega Van Bochove en de gemeente-secretaris. De voorzitter, óók geen jurist zijnde, deed nog een uitweg aan de hand met het eenvoudige woord: „behoudens. te willen invoegen, waarmee je dan altijd hlle kanten uit kunt, doch de jurist en de ingenieur waren het juist met elkaar eens geworden. En nu weet u nog steeds niet waar het over ging, troost u, wij ook niet. Maar we wilden het u toch vertellen, want het hoort bij het verslag, punt 15: „vaststelling uitbreidingsplan in onder delen „Groenoord." En dit was eigenlijk alles wat over deze raadsvergadering valt te vertellen, want met een klap van de hamer ging dik 20 miljoen voor het nieuwe zie kenhuis er door, en werd het toekomstig „Groenoord" (zie elders in onze krant) goedgekeurd. dag w, van de Schiedamse brandweer. Het resultaat was zeer succesvol. Voor hst rijksdiploma Brandwacht le klasse slaagden de volgende korpsleden: J. Alblas, Chr. Bieze, M. Dolstra, J. W. van Eijk, C. Hamerslag J. A. Hollander, C. H. Kok, G. F. van der Linden, W. J. C. Sjoerdsma, H. Smits, F. J. T. Toxo- peus en H. van Vulpen. Het rijksdiplbma Brandwacht 2e klasse verwierf de brandwacht G. Busscher. Drie kandidaten werden afgewezen. De opleiding geschiedde door de adj. hoofdbrandmeesters le klasse van het korps G. H, Rademaker en J. Mak. Het terrein wordt meteen aan de eisen van de moderne tijd aangepast; er komt een groot parkeerterrein. „De Roosbeek" mag wel tot het oud ste centrum van Schiedam worden gerekend, (onderste fotb). De huisjes getuigen daarvan, ze kun nen de last der jaren niet meer tor sen. Ze zijn waarschijnlijk enkele malen ontruimd, doch zolang er toch nog bewoonbaarheid in zit, al is dat dan ook voor de artiesten, blijft men er wonen. De klompen aan de muur verlevendigen het trieste beeld met uitzicht op de restauratiewerk- zaamheden aan het Museum. De Chr. Toneelgroep „Geron" is defini tief in bet bezit gekomen van de wissel beker bij de toneelwedstrijd van de sec tie Toneel der Schiedamse Gemeenschap. Met 84 punten en lof van de jury ont ving zij de eerste prijs in afdeling A. „Geron" behaalde dit succes met het to neelstuk „Harvey". De tweede prijs was voor „Utile Dulci" met 73 punten voor „Carlotta". In afd. B. „Intermezzo" met „Het Mannion Mysterie". 60 punten, 2e „Onyx" met „Ik kom als een dief", 59 punten, derde „Het Zuiden" met „Dokter Bavino", 57 punten, vierde „Tot steun in de strijd" met „De derde gast". 54 pun ten; speciale prijzen wisselbeker voor Intermezzo", Ceramiek, eveneens voor O heeft bij het Leger des Heils in Schiedam een bekende klank. Dat kan ook moeilijk an ders, want vrijwel de gehele familie, vader, moeder en zes zoons, is bij het Leger; dat wil zeggen, de heer en me vrouw Stuivenberg en twee zoons zijn heilsol daat. Arie, de tweede zoon,' is korpskadet. En dan is er nog de drie ling: de drie jongste zoons Chris, Adri en William (zie fotodie 12 jaar zijn. Daarvan is alleen William jong- soldaat. Adri en Chris gaan wel geregeld naar de bijeenkom sten en naar de zondagsschool maar zijn nog niet officieel in het Leger des Heils opgenomen. „Of zij zich daaraan willen binden, moeten ze voor zichzelf uitmaken. Geloof moet je niet opdringen", is de mening van mevrouw M. J. Stuiven- berg-Tuit, die zelf van huis-uit Her vormd vs. „Op m'n vijftiende jaar kwam ik in Schiedam in aanraking met het Leger. Met m'n twee zusters ging ik geregeld naar de bij eenkom sten in het Sterrebos. Daar heb ik ook m'n man leren kennen. Die was ove rigens wel eerder bij het Leger dan ik. maar ik werd eerder heilsoldaat dan hij." Vader J. J. Stuivenberg is op ander gebied nog actief. Hij is namelijk ook secretaris en muzikant van de harmo nie van Wilton Feijenoord. En tot de muziek voelen zich ook zijn oudste zoon Jan en zijn dri'e jongste zoons sterk aangetrokken. Zoon Jan is lid van het muziekkorps van het Leger des Heils en William, Adrie en Chris zijn leerling-muzikanten bij de Wil ton Harmonie: William leert tromme len, Adrie leert tuba spelen en Chris klarinet. Bovendien zitten ze alle drie op het jongenskoor van „Or pheus"; een muzikale familie, daar in de Slachthuisstraat in Schiedam „Intermezzo" en drempelprijs voor „Onyx". In het rapport van de jury werd over het stuk en spel van „Geron" o.m. op gemerkt: „Zonder voorbehoud kunnen we getui gen zelden een amateurvoorstelling te hebben bijgewoond ook niet van Ge' ron zelf van zulk een gaafheidsgehalte. En dat men betrekking tot een stuk, dat het overgrote deel zelfs rollen van im- nlet minder dan twaalf rollen telde, voor portantie. Een nog niet overboord gegooide toneel wet zegt, dat toneelspelen synoniem is aan Menschen darstellen. In dit geval moesten tien a elf personen van dit do zijn waarlijk, mensen zijn, geen ledepop pen of verklede schertsfiguren. Ieder moest een persoonlijkheid zijn, een ge loofwaardig eigen leven leven, verschil lend in eruditie en geaardheid, stuk voor stuk handelen volgens de aparte belan gensfeer, maar volkomen aanvaard Daar als verschijning, in woord en in daad. Aan deze voorwaarden werd bijna geheel vol daan". „Waarom zullen we verder nog probe ren de andere rollen uiteen te rafelen? Vain iedereen, zelfs van de chauffeur en van dé gedienstige kon gezegd worden, dat men volmaakt in hen kon geloven. Ze vormden een homogeen ensemble, ho mogeen in uitbeelding en spelkwaliteit, contrasterend waar het nodig was en elk met een waarneembare aanleg voor de dramatiek. Dat Veta Simmons zoals gezegd duidelijk deze speelster niet op het lijf geschreven was dwingt respect af voor wat zij als amatrice er nog van maakte. Deze wat mallotige dame, die niet voor niets een zuster van Ellwood is, moet evenals haar broer toch de sympathie van het publiek hebben en waar maken dat zij tegen het slot haar broer „redt" van de injectie. Dat nu luk te maar half. De mallotige kant van de figuur kwam er te nadrukkelijk uit. Helemaal een voorstelling om in te ge loven een voortreffelijke keuze dui delijk in de greep van een vakman, wie het is gelukt uit de spelers te halen wat er in zk een plezierige avond. Aan de bekendmaking van deze wed strijd, ging vooraf een amusementspro gramma. waaraan medewerkten het Fla mingo Trio onder leiding van Lou Wies- sebron. „The three jacquets", De Or pheus T' uiers" onder leiding van do hoer Leo Smit en begeleiding door Adrie Slootmaker, die. bijzonder veel succes oogstten. Alvorens de «ethouder van Culturele Zaken, mr. M T M. van Kinderen, de prijzen uitreikte, werd het geduld van de tonelisten eerst wel ruim op de proef ge steld door een langgerekte pauze, vervol gens door enkele toespraken. Daarna kon worden gedanst op de klanken van het Flamingo Trio-. SVC-heren promoveren Het eerste herenteam van de Schiedam se Volleybal Club promoveert naar Ae districts-overgangsklasse. Met de kam pioenen van Lelden en Dordrecht moes ten de Schiedammers voor deze kans strijden en ze hebben er een dankbaar gebruik van gemaakt. De eerste wedstrijd tegen de Leidse kampioen begon niet best. In de eerste set speelden de Schie dammers erg nerveus, wat de set bij Lei den deed belanden, 915. De resterende de sets waren echter voor een herboren SVC, 15—12 en 15—5. In de twee de wedstrijd tegen de kampioen van Dor drecht bleken slechts 2 sets nodig (1510 en 15—11) om de SVC-heren van de eer ste plaats en promotie naar de over gangsklasse te verzekeren. Een mooi re sultaat dat na afloop gevierd is. Ook bij de toernooien voor lagere teams wa ren de SVC-zestallen succesvol. Hier luiden de uitslagen: meisjes: SVC B—Ju liana A 1'2; dames: SVC3ZVC3 21; SVC 4—Eurostar 1 3—0; SVC 5—Tenaco 2 21; heren: SVC 4Eurostar 1 21; SVC 5—Eurostar 2 2—1; SVC 6—ZVC 3 3—0. Vraag eens naar onze zeer billijke voorwaarden Rotterdam: Meent 104 Te!. 117435 Fir. Schiedam: Rotterdamsedijk 445-447 Tel. 269548/267538

De Havenloods | 1965 | | pagina 4