INTERESSANTE „PROBEERSELS" VAN DE AUTO-FABRIEKEN NSU brengt in middenklasse wagen met wankelmotor Nieuwe Peugeot 204 in Nederland 300.000ste Volkswagen in Nederland verkocht RACEN MET EEN VOLKSWAGEN te houden en aan achterlichten, richtingaanwijzers en stoplichten zal nog wel veel verbeterd worden. Zo mag verwacht worden, dat de stoplichten zich straks op het auto dak zullen bevinden vanwege de zichtbaarheid en dat bij de achterlichten met verschillende kleuren zal worden gewerkt, om bijvoorbeeld remlicht eri normale verlichting te kunnen onderschei den. Bovendien zou dit handig zijn om verwarring te voorkomen ten aanzien van een voorligger, die een doorgebrand lampje heeft en wiens even opflakkerend remlicht (aan één kant) de veronderstelling kan wekken, dat de man van richting wil veranderen. Och, er staan nog veel meer dingen op het verlanglijstje van de automobilist. En het is prettig te weten, dat er bij de autofabrie ken hard aan wordt gewerkt om o.a. met behulp yan experimen tele modellen uit te zoeken, in hoeverre die wensen kunnen wor den verwezenlijkt. y^BBSKAVENLOODS VRIJDAG 20 MEi 1903 Nieuwe experimentele Chevrolet met vierkant stuur Xindelijk. hij is er. Lang hebben we erop moeten wachten. Twee jaar lang hebben de bezoekers van de autoaalon in Genève in stilte gehoopt met de nieuwste creatie van Peugeot te mogen kennis ma ken. Maar het heeft tot deze dagen moeten duren, voor we de nieuwe „Kleine" Peugeot, de 204, in „le vende lijve" mochten aanschouwen. Duidelijk is de verwantschap herkenbaar met de andere Peugeot- modellen, maar toch heeft de 204 een aantal zeer „speciale" trekjee. Zo ia hst de eerste Peugeot met voorwielaandrijving. De motor ls dwars voorin geplaatst, is vervaar digd uit aluminium en heeft een bovenliggende nokkenas. De wagen heeft een „zelfdenkende" ventila- teur. Opvallend is de voortreffe lijke afwerking. De vier portieren sluiten bijzonder goed, het da&h- bord is smaakvol gestyleerd en het stuurwiel is prettig geplaatst De motor heeft een inhoud van 1130 oc en geeft de wagen een top snelheid van 136 kilometer per uur. Het is wel duidelijk, dat Peu geot met deze nieuweling zal gaan concurreren in de intereseante markt van de kleinere modellen, zoals Simca. Renault 8 en Opel Kadett De nieuwe Peugeot 201. Blik onder de motorkap van de Peugeot 204 hoek van het (vierhoekige) stuur wiel en de lengte van de stuur- kolom zijn verstelbaar. Overigens: aan de bovenkant van de rand van het stuurwiel bevindt zich de bedieningsschakelaar van de richting-aanwijzers en van de transmissie. Alles snel bij de hand. Onder de motorkap schuilt een splinternieuwe „Turbo Jet 396" V8-motor van maar liefst 425 pk. Over gebrek aan „power" behoeft de bestuurder zich derhalve geen zorgen te maken. De autorijdende burger vraagt zich bij het vernemen van al deze nieuwe snufjes wel eens af, hoe zijn wagen er over een jaar of tien of vijftien zal uitzien. Zullen al die snufjes dan ook in de gewone huis- tuin-en-keuken-auto zijn verwerkt. Nog onlangs is er in Amerika een studie over dit onderwerp ver schenen. Men meende, dat er geen grote wijzigingen op komst waren. Wel, zo meenden de onderzoekers, zullen onze auto's In de toekomst een stuk veiliger gaan worden. Er zullen apparaten komen die de be stuurder er op wijzen, dat de voor ligger zijn snelheid vermindert, er zullen apparaten komen om de auto op het midden van de rijbaan Dit is de Chevrolet „Concours", die speciaal werd ontworpen voor rally's. Pedalen ontbreken in deze auto. Eerste Spiders rijden al in Nederland Twee grote Amerikaanse concerns hebben weer een tipje op gelicht ran de aloier rond hun experimentele modellen- Meestal k men erg spaarzaam met gegevens omtrent de „probeersels": de wagens, waarop de allernieuwste vindingen van de techniek worden toegepast, om zodoende uit te zoeken, of er „iets in zit" voor massa-fabrikage. Maar zo af en toe mogen ook de buitenstaanders even „ruiken" aan de vreemde soms zelfs opwindende auto's, die als proefkonijn dienen voor de fsMtMngniaun. In d« ntmsirs „Comet-Cyclone" ran de Lincbltt-Mercury-fabrieken zal men tevergeefs zoeken naar een stuurwiel. De ultra-moderne wagen heeft alleen maar twee handgrepen, om mee te aturen. Pedalen ont breken ook al: onder de vloermat bevinden zich kleine segmenten, waarop met de voet gedrukt moet worden. klapbare koplampen en apeciale, aan het dak opgehangen hoofd steunen, die elektrisch verstelbaar zijn. Een achterruit zit er; niet ln: elektriach bediende jaloezieën ver vangen deze ruit In geopende toestand zorgen zij voor ventilatie en uitzicht Het la overigens opvallend, dat ook General Motors met deze onder de mat verborgen segmenten naar voren is gekomen. In de nieuwe, speciaal voor rally's ont worpen „Chevrolet Concours", die op de grote automobieltentoonstel ling van New York onlangs de première beleefde, kon men ook al deze „druk-kussens" aantreffen. De zittingen zitten vast aan da grond van de wagen, en kunifen niet worden verschoven. Maar voor lange of korte mensen geen nood: men heeft het probleem heel een voudig opgelost door de pedaal- lengte regelbaar tc maken. Ook da De „Comet-Cyclone" 1* verder uitgerust met een elektrisch cir cuit, dat wordt onderbroken, als de veiligheidsgordels niet goed vast zitten. Een dergelijke veilig heid zien we ook in de aller nieuwste creatie van General Motors, de Mako-Shark 11. „In deze wagen gaat een rood lampje bran den, als motorkap, deuren of veiligheidsgordels niet vergrendeld zijn. Deze „Mako Shark 11" heeft een carrosserie van glasvezel en bevat een aantal originele details, zoals intrekbare stabilisatievinnen, een dak met opklapbare panelen (die de toegang tot de bestuurders- ruimte vergemakkelijken), weg- Door de aankoop van een glanzend-rode Volks wagen 1200 is de heer Bleijs uit Leiden de eigenaar geworden van de 300.000ste VW, die in Nederland werd geïmporteerd. De wagen stond onlangs opge steld op het circuit ln Zandvoort, om met enig offi cieel vertoon aan de nieuwe eigenaar te worden overgedragen. Die nieuwe eigenaar heeft overigens een voorkeur voor „jubileum-VW's": hij kocht ook het 100.000ste exemplaar en het 200.000ste exemplaar, dat in Nederland werd ingevoerd. De rode VW betekende een nieuwe mijlpaal in de „geschiedenis" van Volkswagen in Nederland. Met de import werd begonnen in 1947. Toen kwamen er 67 wagens ons land binnen. Zeven jaar later, in 1954, importeerde Pon in Amersfoort al meer dan 10.000 exemplaren per jaar. De eerste mijlpaal van 100.000 werd bereikt binnen elf jaar en vijf maanden: voor de tweede honderd duizend had men nog maar drie jaar en elf maanden nodig en de derde honderdduizend vergde circa twee- eneenhalf jaar. De VW-verkoop in 1947 kende maar één model: de VW-personenwagen, die ln enkele variaties lever baar was. Toen nog geen kunstlederen bekleding of plastic hemelbekleding. Nu worden drie typen ge ïmporteerd: de VW 1200, de VW-bestelwagen en de VW 1500. Men beschikt over 160 dealers met in totaal 225 VW-bedrijven en Volkswagen is er trots op, dat in Nederland op elke 15 tot 20 kilometer Volkswagen service te vinden is. Voor Volkswagen is Nederland een zeer interessant land. Als nummer één op de lijst van belangrijke exportlanden staat Amerika (men is nu ook begonnen met de officiële export naar Amerika van VW 1500- modellen). Verwacht wordt, dat de V.S. dit jaar 400.000 Volkswagens zullen afnemen. (De jaarpro- duktie is 1.600.000 stuks). De tweede en derde plaats op de lijst van exportlanden wordt ingenomen door ons land en Zweden. van een negen-cilinder motor, maar die toch maar bijzonder weinig ruimte zou innemen. Toekomstdromen? Vast staat, dat NSU, Citroen, Daimler-Benz, Re nault en versdheidene andere grote fabrieken zich intens met de ont wikkeling vap de roterende motor bezig houden. En de eersteling is al op onze wegen verschenen: de pittige Spider, die in Nederland 9900 kost. Nog dit jaar hoopt men 100 exemplaren in ons land te kun nen leveren. Intussen rees, bij het verschijnen van de eerste Spiders op de weg, in Duitsland de vraag, hoe men de wagen nu moest gaan belasten. Want in Duitsland wordt de belas ting geheven naar de cilinderin houd. Heeft de Spider nu een in houd van 500 cc of van 1500 cc? De eigenlijke verbrandingskamer is slechts 500 cc, maar er zijn drie „kamertjes", die een rol spelen. Vele deskundigen hébben zich hier het hoofd over gebroken, totdat tenslotte werd besloten, deze wa gen dan maar naar gewicht te be lasten, zoals dat in Nederland trou wens met alle wagens gebeurt. Het zal waarschijnlijk wel eind van dit jaar of begin volgend jaar worden, vóórdat NSU met de mid denklasse-wagen met dubbele Wankelmotor in de openbaarheid zal treden. We zien de komst van deze auto met zeer bijzondere be langstelling tegemoet. Steeds meer dames halen rijbewijs Steeds meer dames halen een rijbewijs. Het vorig jaar bestond al 29 procent van de rij-examen kan didaten uit vrouwen en het ziet er naar uit. dat dit percentage dit jaar tenpiinste 32 zal gaan bedra gen. En nog is het einde niet in zicht. Het is moeilijk, om er achter te komen, of vrouwen betere leerlin gen zijn dan mannen. Een rij-in- structeur verzekerde ons, dat hij „er geen verschil in zag". Een ander meende, dat dames in het verkeer vaak teveel vertrouwen „op hun lieve snoetje" (we citeren de man even letterlijk) en voorrang ne men, als zij daar geen recht op hebben. Normaal, in het verkeer als voetganger, gaat dat natuurlijk wel op, maar als je in een auto zit, moet je je natuurlijk aan de regels houden. Maar daar staat dan weer tegenover dat zo is ons door verscheidene instructeurs verze kerd de dames wél weer iets vlotter zijn in de theorie. Volgens verwachtingen van het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen zullen er dit jaar wellicht een kleine 900.000 rij-examens worden afgelegd. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 884.000. Het percentage geslaagden neemt, aldus het CBR iets toe. het! bedroeg het vorig jaar 34 procent en zal dit jaar wellicht "kunnen op lopen tot 39 procent. Oorzaak: het publiek wordt kritischer bij de> keuze van een rijschool. Men zoekt een goede school om goed te wor den opgeleid, en dat mag dan best een paar centen meer kosten. Uit Amerika is een nieuwe vorm van race-sport naar ons lamd over gewaaid: het rijden met Formula Vee-wagens. Dit zijn wagens, die zijn opgebouwd uit onderdelen van een „gewone" VW 1200. Met be hulp ven een bouwpakket (dat in Nederland circa 5500 gulden kost) kan de liedhebber zelf aan het werk gaan. Hij moet proberen een goeie VW-motor op de kop te tikken en vier banden, assen en nog wat on derdelen. Dan kan hij gaan rijden. Nee, de VW-motor mag niet wor den opgevoerd. Dat is juist het interessante van deze sport Als het allemaal „gesmeerd" loopt, kan zo'n wagentje een top snelheid bereiken van 160 kilo. meter per uur. Natuurlijk mag de rijder er wél voor zorgen, dat hij een minimum aan weerstainden heeft. Hij mag het luehtfilter ver wijderen en het choke-mechanisme, hij mag de uitlaat vervangen door aparte uitlaatpijpjes voor alle cilin ders (die echter niet verder dan 10 centimeter buiten de carrosserie mogen uitsteken), hij mag het vliegwiel afdraaien tot een mini mum gewicht en hij mag alle be wegende delen van de motor uit balanceren. Maar voor de rest moet hij van de motor afblijven: het gaat er juist om een strijd te krijgen tussen rijders, die het van hun stuurkunst moeten hebben. De wa gentjes wegen 400 kilo. In Amerika heeft men aan diit soort races al veel plezier beleefd. Uit de ernst, waarmee door ver scheidene autofabrieken wordt ge werkt aan de ontwikkeling van de roterende motor, blijkt wel, dat vele deskundigen een grote toekomst zien voor dit nieuwe type motor. Een nieuw hoofdstuk in de opmars van de rotatie-motor werd ingeluid, toen NSU onlangs aankondigde, een geheel nieuwe midden-klasse wagen op stapel te hebben staan, die zal zijn uitgerust met een dub bele uitvoering van de Wankel motor, welke te vinden is onder de motorkap van de NSU-Spider. De Spider een elegant sport- modelletje draaide voor Neder land première op het circuit in Zandvoort. Het is een kennisma king geworden, waaraan we zeer prettige herinneringen zullen be houden. Opvallend is de grote soe pelheid, waarmee de roterende motor (50 pk) reageert De achterin liggende motor is beslist niét luidruchtig en neemt bijzonder weinig plaats in. Over de motor valt een deksel en daarom kkn onder de motorkap nog heel wat bagage worden opgebor gen. De afwerking zowel van binnen als van bulten is bijzon der degelijk en qua karakter is het een leuke, pittige auto. De top snelheid van de NSU-Spider is 154 kilometer per uur. Zoals bekend heeft de roterende motor geen cilinders, maar com primeert een roterende „schijf' het mengsel ln een drietal kamers. Waarom, zo vroeg men zich na de constructie van dit motortype af, zouden we eigenlijk geen twéé schijven maken. Het werd de grondgedachte voor de nieuwe, op stapel staande grote NSU. Het mo torvermogen komt overeen met dat van een zes-ijilinder. En in Japan, waar men met de ontwikkeling van de roterende motor naar de uit vinder, ir. Wankel, ook wel de Wankelmotor genoemd al bij zonder ver is, piekert men er zelfs al over een roterende motor met drie schijven te maken, die dan het vermogen zou kunnen leveren De NSU-Spider met Wankelmotor: nu oqk in Nederland (S 9900).

De Havenloods | 1965 | | pagina 7