DE AUTO: we gaan er aan onderdoor 1 M i ingrijpende hobby. Een auto ls ook een bezit en niets of meer vertroeteld dan dat vehekil. Want onze buurman heeft er een en dan kunnen wjj niet achterbleven. De auto is bepalend voor onze status en niemand kan zich permitteren iets te nemen wat onder zijn status ligt. Wel daarboven en dat doen we dan ook driftig. De motor is minder belangrijk. De lak moet goed zijn. En als-ie niet rijden wil, dan sleutelen we er wel aan. Tenzij we geen geld hebben voor benzine. Dan vertellen we aan iedereen, dat we er van daag niets voor voelen om de weg op te gaan, want er zijn zoveel zondagsrijders, dat je van je leven niet zeker bent. Ook al vallen de mussen dood van het dak. We gaan er allemaal (of bijna allemaal, in ieder geval) onderdoor. Of we willen of niet. En dat heerlijke moment, waarop we kunnen zeggen „ja, ik heb vandaag een wagentje gekocht" is onbetaalbaar evenals de auto overigens. Zo zijn er nog een paar termen. „Volgend voorjaar gaat.ie er uit'', doet het ook heel erg goed. Of: „En die idioot begon me in te halen, nou het was niet mooi meer. Maar ik heb hem daarna flink gesnejen om het hem af te leren. Want je moet laten zien wie Je bent. Maar goed, we hebben er plezier van. Tenminste dat beweren we. En een enkeling kan het zelfs nog waarderen, dat het eenzame paard, dat we hier en daar nog wel eens tegenkomen, hautain zijn hoofd afwendt. De meesten van ons zien dat niet meer. Die hebben iets tegen paarden. Want zo'n dier moet je roskammen en haver geven. Een auto ls al tevreden met een wasbeurt en benzine en olie. En als je geen raad weet met je vrije tijd, dan is de auto er ook altijd nog. O, zo. Want de buurman doet het ook. Foto's COCK THOLENS „Nou, ik heb er een duizendje voor betaald en ik had 'em nog geen uur en toen bood iemand er vijftienhonderd voor. Een koopje man. En hij gebruikt nog weinig olie ook. Een beetje duur in benzine, dat wel. Maar je hoeft er toch ook niet altijd mee te rijden „De lak is nog goed, Piet. Dat merk je direct onder het poetsen. Als we nou nog een goedkoop motortje op de kop kunnen tikken, dan kunnen we volgende maand fijn een middagje gaan toeren. Naar het Kralingse Bos, misschien - i i „Een best bandje. Als-ie nou maar past En uiteindelijk komen ze hier allemaal terecht Het auto-tranendal We gaan er aan onderdoor „Was ik nou toch maar met de tram gegaan „Dat ene draadje zat geloof ik daar en die blauwe moet een beetje naar links Als-t-ie nou gaat vonken, dan is het goed. Dan hoef ik nog maar een stuk of tien andere draadjes te bevestigen waar weet ik ook niet meer en als er Voorlopig heb ik de grootste van de hele straat. En als je die kale plekken een dan nog benzine toordt gehaaldloop t-ie misschien ook nog welbeetje bijschuurt, dan wordt-ie ook nog de mooiste... kwijt aan zeepmaar ik

De Havenloods | 1965 | | pagina 11