is uitgekiende zaak Uitbouw van Israël Minister opent nachtclub inbedoeïnent OP REIS DOOR BELOOFDE LAND (IV) Goede kaart voor watertoerisme Ï3E HAVENLOODS DONDERDAG 3 JUNI 1965 HIJ heeft al zestien jaar een sinaasappelplantage Ik zie het staan, vrij hoog, midden op een kale rots. ergens tussen de gloeiende rotsen. Zover het oog reikt staan de bomen er keurig bij. Overal versprei den watersproeiers (door de Arabieren minachtend Jewish rain" genoemd) hun levenbrengend vocht. Dan laat hij mij een foto zien die hem toont bij het planten van het eerste boompje. Planten en water geven en daarna een soort houten kistje erover heen om de plant voor verbranding te bewaren. Een paar maanden later honderden plantjes, met honderden kistjes die opgetild worden om ze water te geven. Dan duizenden bomen met een groen bladerdak en tienduizenden sappige jaffa's. Hij zegt: „Zie je dat boompje op die heuvel daar Hier vandaan zijn toch de grote rijpe sinaasappels ie zien. „Ik was hier pas", gaat hij verder, „en op een goede dag zag ik een tak groen op die berg. Dat moet een zaadje van mij geweest zijn, dacht ik, en ik besloot die avond eens naar boven te klimmen om het eens wat beter te bekijken. Ik vond een boompje dat uit een schaduwrijke scheur in de berg opschoot. Ik had een kan water meegenomen en goot die leeg. Dat heb ik sindsdien elke avond gedaan, ik beschouw de het als een uitstapje. Zoals ik vroeger te Wilna in Litauen mijn hond uitliet, zo loop ik nu dagelijks met water de berg op. Ik kan geen groen zien ver dorren". Een ander staat op zijn met alfal fa voor (veevoeder) begroeide land e\ zegt op mijn vraag: „Ik ben hier zes jaar geleden begonnen". Waar was dat pre cies?" „Nou, hier op dit stukje land. Het was toen allemaal steen en ik wee', eigenlijk niet waarom ik ging schoffelen en watersproeien, maar ik dacht: zolang je water geeft, zolang is er een kans dat er iets gaat leven. Het resultaat is deze oogst. De eerste goede oogst na zes jaar, er moet al groot materiaal aan te pas komen", zegt hij trots, „Kijk", zegt de bouwvakarbeider in Ako, „die flat met woningruimte vooi 130 gezinnen hebben we in ruim 4'/« dag gebouwd. Hij staat tegen de heuvel aan zodoende behoeven we geen lift in te bou wen. Nu loopt de betonnen brug van d*» top van de heuvel recht op de derde ver dieping af. Niemand heeft nu meer dan een paar trappen op of af te lopen en we besparen geld en tijd. Er waren ongeveer 400 mannen betrok ken bij deze pre-fabricated bouw die dag en nadht doorging en waar geen heipaal aan te pas kwam. De flat ziet er alleszins acceptabel uit. In de haven van Haïfa wijs ik op het oorlogsschip dat daar ligt, een havenar- beider geeft het antwoord: „Kijk, die kwamen destijds hier om Haïfa te be schieten, maar er ging iets niet goed. Ze waren hier paraat en toen het Egyp tische vlaggesohip iets te ver de haven in stoomde, konden we het schip en zijn voltallige bemanning inpikken. Ze zijn overigens niet krijgsgevangen gemaakt- Je geeft gasten die een mooi geschenk meetorengen nu eenmaal wat hun toe komt. In dat grote hotel daar, zijn ze ongeveer tien dagen de gast van onze regering geweest. Ze mochten kiezen uit een uitgebreid menu en toen hebben we ze keurig teruggestuurd met de bood schap, dat als ze nog eens "en dergelijk presentje hadden ze welkom waren en weer op het zelfde gastvrije onthaal mochten rekenen". De „Haïfa" is nu het vlaggeschip van Israel.-. Goochem TN ISRAËL verstaat men veel verne- -1 derlandste jiddische uitdrukkingen, woorden die wij op onze oeurt van ie joden opvingen. Mazzel, tof- koef, ver- schinken, sikker en goochem, om maar enkele voorbeelden te noemen. Goochem zijn ze daar, neemt u dat van me aan De Dode Zee bijvoorbeeld is daar een goed voorbeeld van, Die Dode Zee is zo als u weet rijk aan mineralen en zouten (een derde deel). Het is het enige deel van Israël waar men spreekt van teveel (bijna onbruikbaar) water en te weinig land. Welnu, over enkele jaren zal het Israëlische deel van de Dode Zee het an dere deel is van Jordanië niet mee be staan. Men heeft Nederlanders plannen laten uitwerken om het hele spul in te dijken en deze plannen zijn nu in een vergevorderd stadium van uitvoering. Daarmee beoogt Israël verschillende dingen. Ten eerste benut men nu de vele mineralen en het zout, de mineralen wor den voor de fotografische, medische en andere industrieën gebruikt en men krijgt een flinke lap grond waarop ge bouwd kan worden. De Nederlanders mochten de plannen maken, maar ze niet uitvoeren. Waarom eigenlijk niet? Om dezelfde reden waarom de Israëliërs het ook niet zelf deden. Kijk over de Dode Zee zijn de forten van Jordanië te zien. Een schot kan zo licht vallen. Op Israëliërs of op Nederlanders Nu ech ter heeft men het werk gegund aan een Amerikaans uitvoeringsbureau, dat hier met zijn mensen onder Amerikaanse vlaggen aan het werk is. Jordanië zal wel niet op Amerikanen schieten, dacht Tel Aviv. Tot nu toe is dit ook nog niet gebeurd. Dat noem ik dan goochem. Waar water is. is feest in Israël. Waar feest is zijn kinderen. Het is me opge vallen dat de kinderen van Israël in de grote stad laat naar bed gaan. Ze wor den door vader en moeder mee de straat opgenomen en kijken dapper in het rond (In de kibboets is dat anders). Vader loopt vaak acifcer de kinderwagen op straat en tot over tienen zijn de kinde ren erbij. Zij krijgen, zoals in veel war me landen 's middags hun siësta en daar op kunnen ze 's avonds voort. Het is me ook opgevallen dat de kin deren volwassen behandeld worden. E- wordt naar hen geluisterd. Een kind vraagt in de bus „Gaat u niet langs dat en dat plein?" De buschauffeur zegt: Het spijt me, die weg is daar opgebro ken en zodoende moest i-k deze nemen Morgen zal alles weer als van ouds zijn". Ook de ouders luisteren vaak en vee' naar hun kinderen en geven hen „wijze" antwoorden. Bij het dicht lassen van de Yankon-Ne- gev pijplijn werd gedanst. Zeven kleine meisjes waren daarvoor uitgezocht en enkele duizenden genodigden zagen dit alles glimlachend aan, want waar water en kinderen zijn is het ook feest voor de ouderen. i| TN DIT LAND is veel mogelijk. Wat 11 denkt u van de mededeling, dat de 11 Israëlische minister van Toerisme te i1 Beersheba een nachtclub zal openen? Ik sta er van te kijken. Een minister 'i opent een nachtclub. Dat zie ik in i Nederland al gebeuren. Hier gingen i' de officiële uitnodigingen de deur uit, dat minister Akiva Govrin de eer i heeft u uit te nodigen voor de feeste- 1 lijke opening. Ik heb een getrouwe generale repetitie mogen meemaken 11 en daaromkomt u allen binnen i in De Tent Van De Sjeik!" De tent is echt, hij komt van een i1 Bedoeïenenhoofdman, die hem verkocht i heeft aan de manager van het grootste S hotel van Beersheba, „The Desert Inn". De olielampen branden al en de kameelkleden in heel hun kleurige pracht hangen aan de tenthaken. De plaats waar de sjeik hoort te zitten is 2 met tapijten bestrooid en daar staan s dan alle attributen die zo'n heerser 'i denkt nodig te hebben. Grote goud- i1 glanzende toaterpypen, koperen scha- i1 len, antieke koperen koffiekannen warmgehouden op een houtskoolvuur, een Perzische schaal met vruchten. Maar wacht even, laat ik u eerst naar uw plaats brengen. Er kunnen i hier driehonderd mensen in, maar J1 daar op de beste plaatsen, dichtbij de dansvloer, dddr gaan we zitten. Zo kijkt u nu eens om u heen, dan ziet u om te beginnen die honderden lage 1 stoeltjes zonder rug. Let u eens op de izitting, dat is gevlochten touw in de Bedoeïenenkleuren die zich steeds i herhalen. Daar is de kelner, een indrukwek- I kende persoonlijkheid in zijn Bedoeï- i1 nendracht en dolk in de gordel. Alle- maal koffie? Prachtig! Wilt u het echt 11 op z'n Bedodiens? Ach, neemt u liever wat gezoete koffie want de Bedoeïenen doen er namelijk nogal bitter spul in. Zo daar zitten we dan en daar komt 1 de kelner alweer terug met de koffie ILaat niet merken dat u deze con- 1J sumptie wat klein vindt, want die maat is hier heel gewoon. Er zitten 1 precies vier slokken koffie in dat prachtige, alweer antieke kopje (zon- II der schotel) en smaakt dat even! Weet In de Bedoeïnentent zitten we in gezelschap van de manager en zijn vrouw, het echtpaar Sansone Ban in (rechts) op een soort matras. u waarom die kopjes zo klein zijn? Dat is een Bedoeïense folklore. Als u de sjeik bezoekt dan krijgt u direct wanneer u het tentdoek heeft opge licht al (zeer bittere!) koffie geser veerd in hele kleine kopjes, want de sjeik redeneert als volgt: Ik schenk u kleine kopjes omdat u er dan meer verwacht. Ik wil mijn bezoek niet het idee geven, dat ze na het opdrinken direct dienen te verdwijnen. Na de bittere koffie volgt zoete thee. Deze eerste en enige Bedoeïenentent in de wereld die als nachtclub inge richt is, staat op het terrein van „The Desert Inn". Een paar vastgebonden kamelen staan arrogant voor de in- gang. Zij zullen straks de toeristen op halen, die via een telefoontje laten weten dat ze eën bezoek aan dit origi nele vermaakscentrum willen brengen. De nachtclub sluit niet voordat de laatste gast is verdwenen. Maar u en ik, wij zitten erin en we zien wel dat er hier niet zoveel ge dronken wordt. Ook het programma dat men ons te bieden heeft ademt niet die decadente atmosfeer, die in Europa meestal bij een nachtclub blijkt te behoren. We horen een volks liedje, zoals dat door een jong Ameri kaans paar wordt gebracht en de ver sie die hiervan door een Israëlische gegeven wordt. Daarna komt er een echt Bedoeïens nummer, uitgevoerd door trommel, fluit en dans. De fluit is een gewone metalen staaf, die door de muzikant van gaten werd voorzien, zeer primitief, maar het effect is fan tastisch. Nu ook trekt de buikdanseres de aandacht en komt de oosterse sfeer in zijn volheid op ons af. Als we van dit alles genoten hebben en we hebben in ritme met de muziek mee geklapt, worden er nog een paar volksdansen gegeven. Dan is het tijd om het bed op te zoeken en hebben we een minis ter het gras voor de voeten wegge maaid. „The Desert Inn" te Beersheba: ten nisbanen, zwembad en ander comfort, die de meest verwende toerist op zijn gemak stellen in een oven-hete woestijn. procent lager. Ik telegrafeerde dit naar mijn bedrijf. Het telegrafische antwoord luidde: „Koop in Holland". Daarnaast gaan de gedachten van jen toerist die oog heeft voor de details naar de problemen die samengaan met het op vangen van meer dan honderd verschil lende nationaliteiten in één land. Ik hen het idee dat wanneer wij in Nederland zoiets zouden proberen het een fiasco zou worden. In Israël niet. Tóch komen ook daar een paar nare dingen naar voren. De bedelaars op straat zijn eerlijk. Zij willen het weten dat ze parasiteren. Zr. worden door iedereen herkend. Maar de opgroeiende jongens, die hele dagen op terrasjes doorbrengen en hun geld ver dienen met b.v. het zwart verkopen van bioscoopkaartjes, zijn onaangename parasieten. Zij vreten aan de moeizaam verdiende oogst van zeventien jaar ar beid en idealisme. Ravo Talentenjacht '65 Er is nog gelegenheid om in te schrij ven voor de nationale „Ravo-Talenten- jacht '65". Medewerking verlenen o.a. Phonogram en Muziekparade, terwijl de heer J. D. Schildkamp van de Ravo de leiding heeft. Voor Zuid-Holland wordt de halve finale gehouden op zaterdag 4 september aanstaande in het Industrie- gebouw te Rotterdam. Inschrijving staat open voor alle muziekbeoefenaars in het modern-populaire genre. Bands, gitaar duo's, trio's, accordeonisten, zangers ei' zangeressen enz. in de leeftijd van 13— 25 jaar kunnen aan deze talentenjach' meedoen. Voor de winnaar is er een platen auditie bij Phonogram (met kans op een plaatopname) en zijn er prijzen zoals een grote beker en 25 kontrakten te winnen Inlichtingen en inschrijfformulieren zi;n verkrijgbaar bij het organisatiebureau van deze talentenjacht, telefonisch te be reiken onder 010-281999 toestel '2 of schriftelijk, Jacob Catsstraat 26b. Dank Bij dezen wil ik u danken voor het plaatsen van het artikel over de RANO plus foto in uw blad van 22 april. De reacties waren overweldigend. Velen be zochten de handwerktentoonstelling, zo dat ik f215,- kon overdragen aan de penningmeester van ziekenomroep RANO. Ik wist niet, dat er zoveel lieve en goede mensen in Rotterdam woon den. Ik wil dan ook iedereen, die mij en de RANO bedachten, hartelijk be danken. Mej. Teddy Meijer, Van Houtenstraat 46, R'dam-4. hinnaeushof Als 75-jarige bezoeker van Linnaeushol was ik bijzonder getroffen door de uit zonderlijke schoonheid en recreatie-gele genheid van genoemd park. Letterlijk iedereen van kleuter tot en met bejaar de kan er volop genieten van het vele dat er geboden wordt. Zelfs buitenlandse bladen zijn vol lof over het natuurschoon, kunst en spel. Een mooie kleuterspeeltuin, speeltuin voor grotere kinderen (van elkaar ge scheiden). waterfietsen, 18 Midget-golf- banen, grote kas met tropische gewas sen, miniatuur praalwagens, minatuur spoortrein, locomotief met bijwagen, een pracht attractie voor de kinderen daar een rit mee te maken_ Verder is er een restaurant met blillijke prijzen, prachti ge rotsgroepen, enz. enz. teveel om op te noemen- Entree f 1,- per persoon, gezelschappen boven 25 personen 10 procent korting kinderen 60 cents. Deze prachtige recreatie-mogelijkheid voor alle leeftijden is dus bijzonder ge schikt voor kleuter-, lagere- en middel bare scholen, verenigingen en bejaarden groepen. M. Vreeken Born N.V. Uitgeversmaatschappij te Assen heeft een goede daad laten volgen door een nieuwe. Na het uitgeven van een kaart van de Biesfoosch heeft deze uitgeverij de kaart „Meer en plas" uitge geven (prijs f3,50), waarin is opgeno- he' gebied dat aan de noordzijde wordt begrensd door Amsterdam en Haarlem aan de oostzijde door Hilver sum en Utrecht, aan de zuidzijde door Vreeswijk, Gouda en Delft en aan de westzijde door de kust. Tevens zijn de tailkaarten opgenomen van het Alkmaar- dermeer en de Kagerplassen. Boni heeft zich vooral een reputatie opgebouwd op het gebied van uitgaven voor de beroeps-scheepvaart. Deze kaart is echter, evenals die van de Biesbosch ook bestemd voor het watertoerisme. De watersporter kan fnet behulp van de ze kaart een weg vinden in de veelheid van vaarwegen tussen de vele meren en plassen, die in dit gebied voorkomen. Op de achterzijde van de kaart staan vele gegevens, die ook weer vooral zijn bestemd voor de watertoe'rist. Men vindt beschrijvingen van vaarwegen, inclusief lengte, breedte en diepte, de afmetingen van sluizen en bruggen en de bediening daarvan. De beschrijving eindigt met een opsomming van vaarwegen, waarop mo torvaart, behoudens verkregen toestem ming, verboden is. Deze vaarwegen zijn ook op de kaart aangegeven. J. D. -JLeonidas" organiseert Pinkstertoernooi De R.K.S.V. Leonid-as organiseert ter afsluiting van het seizoen op tweede Pinksterdag 'n toernooi voor eerste elf tallen. De toernooicommissie is er in ge slaagd een aantal sterke verenigingen aan te trekken, die met de „Theo Kreyns wissel-beker" als inzet de strijd met elkaar zullen aanbinden. De deelnemende verenigingen zijn: de tweede klassers Westlandia uit Naald wijk, Fluks uit Dordrecht en R n uit Rotterdam, en de derde klassers: Wil helmus uit Voorburg en Leonidas uit R'dam. Het toernooi wordt gespeeld op de terreinen van Leonidas, ge'egen aan Erasmussingel in Schiebroek. De aanvangstijd is 12.00 uur, terwijl de prijsuitreiking om 16.00 uur zal plaats vinden. De toegang is gratis. Bij de aanleg van de Yarkorn-Negev pijplijn werd gedansf door zeven meisjes. „Koop in Holland" TTE TIJD is voorbij dat we opschrok- "ken als we Duits hoorden spreken", zegt David Feldmeier uit Tel Aviv, „maar dat mijn buurman een Volkswagen heeft gekocht maakt het voor mij onmogelijk langer met hem naar mijn werk te liften. „Ik ben onlangs voor zaken in uw land geweest", aldus een Ingenieur, die 27 jaar geleden uit Roemenië naar Israël kwam, „en kocht daar voor meer dan een miljoen aan textielmachines- Ook uit Duitsland kregen wij een offerte en ik ben er naar toe geweest. De machines waren nagenoeg van dezelfde kwaliteit alleen lag de Duitse prijs ongeveer 12 „De eerste oogst waaraan groot ma teriaal te pas moet komen", zei hij trots.

De Havenloods | 1965 | | pagina 13