KIBBOETS is een oase ZOVEEL HOOFDEN Q O ZOVEEL ZINSNEDEN^ in meer clan een opzicht OP REIS DOOR BELOOFDE LAND (slot) COMMISSIE DRINGT AAN OP BOUW HOGE SCHOORSTENEN WD HAVENLOODS DONDERDAG 10 JUNI 1963 9 Scbledaor week werkt, naast zijn andere en vaak meer belangrijke werkzaamheden. Sol daten, de jeugd, oud en jong, allen zijn op hun manier bezig aan het vormen van de staat en het kweken van betere levens mogelijkheden. Als de kibboets dan zo'n vreemde gedachte is, dan mogen we niet vergeten dat, al is het dan gezien door «het oog van een leek, héél Israël in feite één grote en goed geoutilleerde kibboets is! Compleet leven "Duim 90.000 mensen bevolken de kib- boetsen, dat is circa 4 van de totale bevolking van Israël. Nu reeds zorgen de kibboetsen voor meer dan 30 van de agrarische produktie. Niet elke kibboets is gericht op deze agrarische produktie. Er zijn kibboetsen die deel hebben aan de produktie in industriële branches, er zijn komplete houtfabrieken, maar ook hotels. Elke kibboets (met ziekenfonds en vakantie voor haar leden) heeft een eigen en aktief kultureel leven. Soms worden er excursies naar theaters gemaakt, maar meestal is er een eigen toneelklub of zelfs een volledig orkest aanwezig. De kinderen gaan tot hun twaalfde jaar op school. Er zyn echter kleine kibboet sen die hun kinderen naar een ook door andere kibboetsen gebruikte gemeen schappelijke school zenden. Ook al zijn er in verschillende kibboetsen vaak meer dan twintig verschillende nationaliteiten aanwezig. De taal- en andere problemen worden met het Jaar minder en de vol gende generatie heeft het wat dit betreft gemakkelijker. Joop Mekee. Een zanikende vrouw kan een man tot razernij brengen als ze maar blijft doorzaniken. Als een vrouw iets wil hebben, blijft ze zaniken tot haar man toegeeft. Mijn voorstel is de vijand te bestoken met een bandopname van een verschrikkelijke zanikpot, die zich be dient van de taal van de vijand. Voorstel aan Studiedienst Amer. leger Laat Rotterdam het hele eiland maar opkopen, bestemmingen aan de grond geven en wat er overblijft verpachten aan de boeren. Dan zijn we van alle narigheid af! Voornse boer over Rijnmond In 1963 zijn er meer dan 10.000 sterf gevallen geweest, waarbij een verband met roken van sigaretten moest wor- den aangenomen. Dit is ongeveer e veel als het aantal slachtoffers van een cholera-epidemie in de jaren zestig van de vorige eeuw. Dir.-genoraal Volksgezondheid Spreek de taal van de arbeiders, dikke bourgeois! Betogers in Tongeren tegen Spaak Ik behoor tot een geslacht dat -zich al sedert de 15e eeuw niet meer voor zijn bastaarden schaamt en neemt u maar van mij aan, dat er heel wat Van Rappards hebben rondgelopen, die niet onbeulekt ontvangen zijn. Burgemeester van Gorinchem Kom niet dichterbij, want je maakt n'n ruit vuil, viezerik! Astronaut tot zwevende collega Hef laten zien van mijn huid brengt me minder in verlegenheid dan het bloot geven van intieme gevoelens. Claudia Cardinal» OOSTPLEIN CHOEK GROENENDAAL) TELEFOON 010-127810 }VAN MAANDAG T/M ZATERDAG VAN 9-17.30 UUR ZUIDPLEIN TELEFOON 010-279795 (VERZAMELGEBOUW) UITSLUITEND 'S ZATERDAGS VAN 9-17.30 UUR TELEFOON 010-269140 VLAARDINGEN TELEFOON 01898-1245 k VAN MAANDAG Dr. WIARDI BECKMANSINGEL 8 J JjJJ SI De televisiekijker denkt dat hij alles weet. 't Is een grote aap. Jean Can (Frans schrijver) Prestaties van 21 werven op Europort '65 Tijdens de Europort '63 tentoonste, ling, wlke van 9 t.m 13 november, u de Ahoy'hallen te Rotterdam zal worden gehouden, zal een interessante inzending van de Nederlandse scheepsvouwindus- trie te zien zijn. Eenentwintig scheepsbouwers zuilen n.l. aan de hand van modellen en ma quettes de prestaties van hun werven tonen. Deze belangrijke inzending zal in de Glazen Zaal worden geëxposeerd. Het is voor de eerste keer, dat de Nederlandse scheepsbouw tn zo ruime mate op enige scheepsbouwtentoonstel- lmg vertegenwoordigd zal zijn. TAE commissie Bodem, Water en Lucht s-f heeft het verslag over de periode i 1 juli 1963 tot 1 januari 1965 uitge geven. In dat verslag vraagt zij zich in verband met het tot stand komen van „Rijnmond", welk lichaam zich ook bezig gaat houden met de bestrijding van de water- en luchtverontreiniging, of er op dit terrein niet te veel instan ties komen of zelfs reeds zijn. Ook wordt in het verslag de vraag gesteld wat er in dit opzicht van Rijnmond te verwachten zal zijn. De commissie beveelt weer aan op grote schaal over te gaan op het ge bruik van aardgas, omdat dan de lucht- veronreiniging in de stad aanzienlijk geringer kan worden. Daarnaast beveelt zij sterk de bouw aan van hoge en zelfs zeer hoge (meer dan tweehonderd me ter) schoorstenen, die in de plaats moe ten komen van groepen lagere schoor stenen. Men mag verwachten, aldus de commissie, dat deze hoge schoorstenen er voor zullen zorgen, dat „onder be paalde omstandigheden" de luchtvervui ling op leefniveau geringer zal worden. De voordelen van deze hoge schoorste nen zullen moeten prevaleren boven overwegingen van stedebouwkundige aard. Ook het verkeer is een bron van lucht vervuiling. Om de vervuiling door uitlaat gassen zo veel mogelijk te beperken zal men moeten zorgen voor een goede door stroming van het verkeer, waardoor ver betering van bestaande verkeerswegen en de aanleg van nieuwe nodig zijn. De wegenaanleg wordt echter ernstig ver traagd door de bestedingsbeperking. Gedurende de verslagperiode heeft de van klachten van luchtverontreiniging. Over het algemeen werd daarbij bereikt, dat maatregelen werden getroffen om die verontreiniging geheel of voor het grootste gedeelte tegen te gaan. Ook werden besprekingen gevoerd met be drijven, die zich in de omgeving van Rotterdam wilden vestigen, met het doel luchtverontreiniging te voorkomen. Er zijn plannen, aldus blijkt uit het verslag, om binnen vijf jaar in het Bot- lekgebied een vuilverbrandingsinrichting te bouwen, waar behalve het huisvuil in de eerste plaats afvalstoffen van de in dustrieën zullen worden verwerkt Daar bij wordt er naar gestreefd de Gekro ook te verplaatsen naar het Botlekge- bied, in de nabijheid van deze nieuwe inrichting. De door de Gekro te produ ceren stanklucht zal ln de vuilverbran dingsinrichting worden vernietigd. Bin- nen enkele maanden zullen proeven hier mee beginnen. Esperantisten timmeren aan de weg Wie eens kennis wil maken met de In ternationale Taal Esperanto en haar toe passingen in de praktijk, neeft daaruit a.s- zaterdag 12 iun een eoeoe selegen heid. De Rotterdamse Esperan ister Verent ging .Merkurir" staa' ian met eeu stand op de Jentrum-mai s Hou? straat» Be^jaivt eer. uitgp" -ine -nllec tie boeken, tijdschriften. *oi ni zal er ook voor "erzamela-.'*eiitch« iets te vinden zijn Men «aj >ok gaarne inlichten betreffende de mogelijkheden tot het leren van Esperanto verstrekken». DE LANGE TOCHT door de woestijn vergt veel van de hotsende reizigers in de autobus. Ze zien won dermooie dingen en nog nooit geziene landschappen, maar de verveling is te snijden. De bus hobbelt voort en de gids doet zijn uiterste best de aandacht gevan gen te houden, maar hier en daar knikkebollen de hoofden reeds. De hitte en het monotone gedreun van de grote motor zijn onweerstaanbaar. Dan opeens, «en groene stip in de verte. Iets groens maakt dat alle passagiers weer rechtop gaan zitten en dat men met verlangen uitkijkt naar die vlek die steeds groter wordt. We naderen een kibboets, we komen weer bij mensen, we zullen het groen weer zien en het water. Het is alsof je uit de hel slechts een deur geopend hebt om in het paradijs te belanden. De hitte is hier, onder de hoge bomen niet dezelfde meer. Het stof is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het gejuich van Jcinderen die we midden op een natte groene weide zien zitten. In de bomen kwinkeleren vogels en tien meter verder stort een kunstig nagemaakte wa terval zich met elan in het openluchtbad. De be zoekers mogen ongestoord de kibboets in. De kinde ren zijn eraan gewend en de ouderen hebben hun werk en kijken nauwelijks op als we hun domein be treden. We zien centrale keukens, gemeenschappelij ke waslokalen, tientallen douches, een kleermakerij, een schoenmakerij. Daar zit iemand te vlechten en in dat grote lokaal krijgen de kinderen les. Hier is de rékreatiezaal waar ook de ouderen die daaraan be hoefte hebben onderricht in het Hebreeuws .kunnen krijgen. Het woord Kibboets Is Hebreeuws en betekent „groep". De laatste vijftig jaar heeft dat woord echter in Israël een andere betekenis. t Daar werd het een kollektieve en gemeenschappelijke organisatie, die de ontwikkeling van de staat ty- peerde. Deze kibboets-gedachte leeft nu voort bij meer dan 90.000 mensen verdeeld over ongeveer 250 dorpen en nederzettingen. Die kib- f boets - die bij de vorming van de t staat, zijn onafhankelijkheid, en i zijn sociale en economische karak- 1 ter, een zeer belangrijke rol speel- de - is één van de pijlers van de staat. De eerste kibboetsen kwanten reeds in 1909 tot stand. Het waren jonge mensen die in de Jordaanvallei iets t gemeenschappelijks opzetten, dat zijn basis vond in het socialisme en dat zijn leden volkomen gelijk- schakelde. Hier wilde men zich ontdoen van de lasten en moeilijk- j heden die optraden en men zag de kibboets als een oplossing. De enige weg om het oude, ongekultiveerde land van de voorvaderen in pro- duktief land om te zetten en daar- bü als vrije, onafhankelijke boeren t te leven. Hierbij speelde ook een i belangrijke rol dat men zich tot doel gesteld had zelf het eigen werk te doen zonder anderen daar- t bij in te schakelen (te exploiteren), i Later toen velen dit voorbeeld i 't volgden en over geheel Israël deze kibboetsen ontstonden, werd dit j werk een nieuwe vorm van joodse - kolonisatie. Het waren voorposten t die meestal volkomen geïsoleerd en op zichzelf aangewezen waren en dat in een land waar buren vij- anden waren. Zo ontstond ln feite ook een eerste ring van bewapende buitenposten, naar deze ring werd later bij de onafhankelijkheid van - Israël de grens getrokken. weet de hele gemeenschap wat voor ie mand dat is en er is geen enkel lid van de kibboets, die hem daar nog graag rond ziet slenteren. Hij zal eenzaam worden. Natuurlijk blijft hij gewoon meeëten, maar hij zal merken dat het allemaal niet meer van harte gaat. Hij zal zich uitgestoten voelen en verdwijnen. Zijn reisgeld ligt klaar en hij mag gaan. Deze figuren komen in de kibboets zelden voor. Muziek en platen. Die zijn aanwezig, het is een gemeenschappelijk goed, maar desondanks worden er door een kibboets verschillende artikelen aangekocht waar om de werkers vragen die zij gerust al leen voor zichzelf kunnen gebruiken. Een hond. Natuurlijk mag men elk huls- dier wat men maar wilt bezitten. Trouwen. Hij (of zij) krijgt geld om het zich mogelijk te maken een vrouw te zoeken en haar te trouwen. De meeste huwelijken komen natuurlijk in de kib boets tot stand. Graag maakt de gemeen schap een nieuw huis voor de jongge huwden. De grote heren. Zij werken zelf óók in de kibboets. Kijk maar naar de grote stichters van Israël, ze hebben met de schoffel en de waterkan gelopen. Kijk naar een man als Ben Goerion die nu nog op hoge leeftijd dus lid is van een kibboets en daarin zeker twee dagen per Hier zien we het systeem dat grandioze resultaten verborg in een zeer simpele gedachte. Hier zien we één van de resul taten van het werk van de mens. De mens in de gemeenschap. De mens vóór die gemeenschap. Daar lopen de werkers. Ze gaan goed gekleed, maar vraag hen niet of ze een dubbeltje willen wisselen want dat kunnen ze niet. Ze krijgen (ver dienen) hun kost, inwoning en alles wat daar maar inbegrepen kan worden. De mannen en vrouwen die wij hier in hun werk treffen, zien er niet naar uit alsof ze iets van ons nodig hebben. Tóch, zo zegt men in Israël, is het kibboets-plan niet helemaal geslaagd. Er zijn kibboetsen geweest die door de werkers verlaten werden. Er zijn kibboetsen geweest die de harde strijd voor het bestaan moesten opgeven. Maar die strijd was er dan ook naar. In de meest gevaarlijke, onvrucht bare of trillend hete omgeving moet een kibboets komen: Liever gezegd, de plan nenmakers willen op die plek graag vruchtbare grond. Want de kibboets komt er en de werkers ook. Zij bebouwen eerst één vlerkante meter en dan tien. Later zien we dan een kibboets zoals hier; een paradijsje in de gloeloven van de Negev- woestijn. Ze krijgen een jas, die werkers en een hemd. Ze krijgen een brood en een stuk «pek. Ze krijgen een schoffel en een watertank. Ze krijgen zaden en bomen en een stuk stenen grond. En dan als dat alles en nog een beetje er is krijgen ze water! Nou en water is toch immers al bijna alles?! Met elke druppel groeit de kibboets. Met elk stuk eelt is de kib boets weer rijker en beter geworden. Met elk nieuw kind wordt dat dorpsgezin weer groter en wordt de verantwoording zwaarder. En men leeft! Men leeft ais nooit tevoren. Als je het kan! Als je het niet kan blijft die kibboets een plan, een dood stuk papier. Individu en gemeenschap Ja, ga daar maar eens aan staan" horen we u zeggen. Er is toch wel een andere, betere manier om je brood te verdienen en een gezin te stichten. Moet Je dan ook nog voor je lamme buurman en die blinde vrouw werken? Je zou wel mesjokke zijn als je dét deed!" Als de joden spreken van een plan dat niet geslaagd is, dan bedoelen ze eigenlijk; het is niet zo geslaagd al* al die andere plannen, namelijk voor de volle honderd procent. De kibboets haalde dat niet. Daar ligt het cijfer misschien rond de zeventig en dat betekent dat er heel wat „mesjoggenen" zijn. Het zijn er rond de 90.000, die over ongeveer 250 dorpen en nederzettingen dat cijfer waar maken. „Maar man", zo zegt u dan weer, „zon der geld, hoe bestaat dat nou? Stel je voor dat die kerel een biertje lust dan kan hij dat niet eens kopen. Stel Je voor dat hij familie in een andere stad heeft, dan kan hij die niet eens bezoeken. Stel Je voor dat er een stelletje nozems in die gemeenschap zitten dan mag je daar met z'n allen je rug op breken. Of je houdt van muziek en grammofoonplaten; Je had zo graag een hond; je bent niet getrouwd jij zou hier toch willen trouwen en een gezin stichten. Nee, kom met an dere dingen over Israël en we zullen het geloven, maar vertel geen onzin! Laten de grote heren die je natuurlijk ook idéér hebt, het zelf maar doen!" Brandende vragen en problemen die men tegen kwam toen het idee van de kibboets op de proppen kwam. Op maar weinig vragen werd het antwoord schul dig gebleven. Daar gaan we dan; bier. De Israëliër heeft zich het gebruik van al- kohol ontwend, daarover schreven wil reeds, maar een biertje wordt er door sommigen toch wel gedronken. Oók in de «ii» Ze zijn zonder meer echt deze kin deren uit de kibboets, maar problemen blijven er genoeg als -we weten dat alleen op deze foto negen verschillen de herkomst-naticmaliteiten vertegen woordigd zijn. krijg Je het. Ook twee, ook drie, maar dan kijkt men, wel een tikkeltje scheef want drie pilsjes op één avond begint in de ogen van de Israëliet op alkoholisme te lijken. Hij heeft familie ln de stad. Nou en die gaat hij, wanneer hij daar zin in heeft, bezoeken. Daar hoeft hij niet om de drie dagen om te komen, maar men kan zijn vrienden, relaties of familie bezoeken. Daarvoor geeft men hem geld mee, zodat hij gebruik kan maken van de trein, bus en taxi. Voldoende geld om eventueel ook geschenken te kunnen geven. Dat kan allemaal. Nozems? Als er Iemand ln die gemeen schap zijn werk niet doet, of niet goed doet, dan gaat hij weg. Nee, hij krijgt geen ontslag, daarvoor is dit alles te idealistisch opgezet. Men verwacht echter van iedereen, ook van die lamme of die blinde, die polio-patiënt (want die zijn er ook!) en de zwakke en bejaarde, dat men een eigen taak naar behoren ver richt. Als dat niet gedaan wordt is dat het einde van de man of de vrouw die zich eraan onttrekt. Niemand is zo gek om zich de rug te breken terwille van de jongeman die gemakkelijk zijn werk kan verrichten, maar het niet doet. Hij krijgt geen ontslag, maar de oudsten gaan eens met hem praten. Als dat niet helpt Gemeenschappelijke maaltijd in de rekreatiezaal.

De Havenloods | 1965 | | pagina 9