T Op eigen fameuze motorfiets tegen fabrieksrenners VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN^ ROTTERDAMMER CEES VAN DONGEN: Busverbinding voor Zalmplaatbewoners HEYERMANS TEN VOETEN UIT IN HISTORISCH MUSEUM H00GENB0QM NV *>E HAVENLOODS DONDERDAG 17 JUNI 1965 DE kleine jongen legde zijn natte vingertjes op de joto en zei: „Dit is pappie. Hij durft bijna alles". Het stemmetje was van de vijfjarige Jos van Dongen uit de Crooswijksebocht in Rotterdam en hij wees naar de omslag van een tijdschrift, waarop drie motor renners dicht bij elkaar op volle snelheid door een bocht gingen. De 33-jarige Cees van Dongen, motormonteur van beroep en ren ner in zijn vrije tijd zat aan tafel van zijn gezellige huiskamer en registreerde met zichtbare trots de bijval van zijn jongste. De schriele, 65 kilo wegende man, was thuis het tegenbeeld van de stoere in leer gehulde ridder op de gestroomlijnde machine van de foto. De vijf-jarige Jos kreeg nog kans te onthullen hoe de familie hartstochtelijk meeleeft met pa's hobby door op te merken: en als pappie gaat rijden mogen we altijd mee en dat is heel spannend. Mamma gaat ook wel mee, maar zij kijkt altijd de andere kant op als pappa voorbij komt. Mamma vindt het gevaarlijk, maar dat is helemaal niet hè, pap Dat was de laatste bijdrage van Jos aan een geaachtenwisseling met de suc cesvolle Rotterdamse amateurrenner. De kleuter werd vervolgens door zijn moeder uit de discussie gehaald, omdat het bedtijd was. Cees van Dongen merkte dat nauwelijks, want wanneer hij eenmaal vertelt over de motorsport waarmee hij zich nu al zo'n twaalf jaar bezighoudt, dan dwalen zijn. gedachten af naar de circuits met daaramheen de duizenden, op sensatie beluste toeschou wers, de penetrante uitlaatgassen, het tafereel van monteurs die urenlang bij een tentje of caravan aan een machine sleutelen. En tenslotte naar de race zelf waarvoor de renners met ïjselijke rust op hun motoren stappen, om even later bij groen licht met donderend ge raas te vertrekken. Honderdduizenden Nederlanders zijn in Assen, Tubbergen of op kleinere cir cuits dan dat van Rockanje verslaafd geraakt aan deze sport. Als toeschou wer wel te verstaan, want het zelf-rijden kan hun gestolen worden. Maar wel ge nieten ze mateloos van de vreemde sen satie die het rijden met duizelingwek kende snelheden door anderen oplevert. Om dan nog maar niet te spreken van het moment in een wedstrijd, waarop een renner niet meer doorkomt. Even valt er dan een angstige stilte, totdat de speaker de spanning breekt met een verklaring over het uiblijven en de ver lossende slotopmerking: „Rider okay"! Op het circuit van, Tubbergen heeft Van Dongen zich Tweede Pinksterdag weer eens van zijn goede zijde laten zien, door met een 50 cc Kreidler met groot verschil te winnen. In de kwart liter klasse moest hij de eer aan de Duitser Beer laten. Na een prachtige strijd overigens, en bovendien was de tweede plaate goed voor het Nederlands kampioenschap in deze klasse. De acht ste of negende titel die hij in zijn car rière bij de senioren heeft veroverd. VSn Dongen wist het aantal niet pre cies meer en hij vond het ook alle maal niet zo belangrijk. Net als hij het niet gewichtig vindt bekers en kransen te winnen, want die hangen en staan groen uitgeslagen ergens in zijn werk kamertje. Naar Assen EIND van deze maand slaat de fami lie Van Dongen haar tenten op bij het circuit van Assen, waar de Rotter dammer zal deelnemen aan de Dutch TT. Voorlopig staat hij genoteerd voor de 50 cc en de 250 cc klasse. In de lichtste afdeling komt hij uit op een Kreidler van de importeur uit Amster dam. Cees is de enige Nederlander in dit veld, waarin het wemelt van de su persnelle, tweehonderdduizend gulden kostende Honda- en Suzuki-fabrieksmo- toren. Ga daar maar eens aanstaan! De krans zal waarschijnlijk wel om het hoofd gaan van een Japanner, een Lijn 63 (Rochussenstraat - Meeuwen plaat, via de Vondelingenweg) van de RET is thans doorgetrokken naar de Zalmplaat. De Zalmplaat is een nieuwe, in aanbouw zijnde wijk aan de Oude Maas, waar op dit moment nog maar weinig gezinnen wonen. Voorlopig zal de verbinding daarom nog beperkt blijven: eens per uur gaat een wagen van lijn 63 naar de Zalmplaat door. Tijdelijk eind punt is een pleintje aan de Viskaarweg. Op den duur zal ,- met de groei van de nieuwe wijk - het aantal bussen wor den opgevoerd. Dit heeft consequenties voor de route van lijn 63 door de Meeu wenplaat. Zij moet wat worden ingekort om de verbinding met de Zalmplaat wat direct te maken. De bussen lijn 63, die op de Meeuwenplaat blijver - «j en dus niet doorgaan naar de Zalmplaat tii m doen de Elritsstraat niet meer aan. Zt doen de Elritsstraat niet meer e nemen, komend van de Steurweg, de vol gende verkorte route Steurweg - Hors- weg - Lampreistraat - Hesselingstraat. In de Hesselingstraat hebben zij hun eind punt. Via de Lengweg rijden zij terug naar de stad. De bussen die wèl naar de Zalmplaat doorrijden nemen de volgende route Steurweg - Lengweg - Hesselingstraat - Lampreistraat - Horsweg - Kruisnetlaan - Viskaarweg (vice versa). De bussen voor de Zalmplaat zullen op werkdagen van de Rochussenstraat vertrekken om 6,36, 7,30, 8,32, 9,30 en zo vervolgens op het halve uur. De laatste gaat om 23.30 uur. Van de Zalmplaat naar de stad vertrek ken de bussen om 6.27, 7.30, 8.22, 9.25, 10.23 en zo vervolgens tot 20.20 uur, waar na er nog wagens zijn om 21.20, 22.20 en 23.20 uur. Om 0.20 uur gaat er van de Zalmplaat nog een bus die niet verder rijdt dan Charlois. „OLIFANT IN DE POLDER" Op woensdag 16 juni begonnen te Em- meloord in de Noord Oost Polder de op namen voor een nieuwe dokumentaire In Eastman Color over de Zuiderzee werken. „Een dag Zuiderzee" wordt voor het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat gemaakt door regisseur Jan Wiegel van de N.V. Cinecentrum. De camera wordt gehanteerd door Pim Heytman. Hoofdonderwerp van de film zal zijn het leven in de polders en het belang van de Zuiderzeewerken voor het ruimte-probleem van Nederland. Een spektakulair element in deze film wordt het optreden van het Circus Bol- tini, voor deze gelegenheid nog aange vuld met dieren uit de menagerie van de Fa. C. van Dijk en Zonen te Tilburg. Australiër of van de kleine, vriendelij ke Oostduitser Ernst Degner. „Degner is de renner waar ik het meeste res pect voor heb", zei Van Dongen. En waarom? Vorig jaar kwam de kleine man op een circuit in Japan te vallen, de machine vloog in brand en Degner bleef enige tijd in het vuur liggen Ondanks het ongeluk dat Degner is overkomen zag Cees in de Duitser de renner met de beste rijtechniek. A pro pos, we spraken toen natuurlijk niet over de veelvoudige wereldkampioenen, de schatrijke Mike Hailwood en de grimmige Jim Redman. Die nemen in de Grand Prix races zo'n uitzonderlijke plaats in dat een gedachtenwisseling over hun grote klasse alleen al oneer biedig zou zijn. Op achtergrond DEGNER is een heel goede renner", liet Van Dongen aantekenen „maar ik doe niet veel voor hèm en voor zoveel andere bekende renners on der. Mijn enige handicap is dat ik geen fabrieksmachine kan krijgen, omdat ik Nederlander ben. De fabrieken nemen liever een landgenoot of een coureur die inmiddels zijn grote klasse op een fabrieksmotor heeft kunnen bewijzen. Zo blijf je als Nederlander in het grote veld altijd op de achtergrond". Juist dezer dagen werd aan het adres van Van Dongen uit Spanje afgeleverd een 125 cc racemachine, waar geadres seerde ruim vierduizend gulden voor op tafel moest brengen. Afzender was „Bultaco", de fabriek waarvan de Rot terdammer ook al een 250 cc motor heeft gekocht. Met zijn materiaal heeft Van Dongen, nooit zoveel geluk gehad. Sedert '54, het jaar waarin de zoon van de befaamde renner Van Dongen sr. het strijdperk Een duel tussen de Nederlanders Jan Huberts (27) en Cees van Dongen (28) op het circuit van Assen. betrad, heeft hij vaak moeten lenen om zijn hobby te kunnen blijven beoefe nen. Een van de velen van wie hij een machine in bruikleen heeft gehad was de Rotterdammer Van Eeuwijk, die zijn N.S.U. voor menige succesvolle race aan de jonge coureur afstond. In het eerste jaar pionierde Cees bo vendien op een betrekkelijk raar ding, dat toen onder de naam „brommer" en slechts toegerust met een 50 cc motor op de baan kwam. Hoge sturen, grote zadels, statig rechtop zitten en heel veel lawaai. Een feestelijk gezicht, maar intussen toch al een motorfietsje met een topsnelheid van honderd kilometer per uur. „Toen heb ik het gewaagd te voorspellen, dat met deze brommers nog wel eens een snelheid van 150 kilometer gehaald zou worden", hernam Cees. „Wat hebben ze me uitgelachen. Inmid dels echter ligt de top al bij .175 kilo meter en ik durf nu geen voorspelling meer te doen. Zeker is dat deze moto ren tot nog hogere snelheden zullen wor den opgejaagd". Druk seizoen VEELVOUDIG Nederlands kampioen Van Dongen staat voor een druk seizoen. Na Assen volgen o.m. Fran- corchamps in België en de race om de Grote Prijs van Oost-Duitsland. Zijn vrouw en zoontjes (9 en 5) zullen hem vergezellen naar de sportarena'r Meestal lukt dat wel, wanneer er ten minste geen ongelukken gebeuren. „Over ongelukken gesproken; ze hebben me wel eens gezegd, wanneer jij valt heb je nooit iets. Maar, ik neem ook heel weinig risico. „Niettemin ging hij twee jaar geleden in Assen met een Hon da onderuit toen de zaak vastliep, omdat men vergeten had olie bij te vullen. Maar het was „Rider Okay"!, wanneer men tenminste een aantal flinke schaaf wonden buiten beschouwing wil laten. Al racend legt de Rotterdammer per jaar 4000 kilometer af, zelfverzekerd en met de instelling van een eerzuchtig sportman. „Ik rij voorzichtig", zei hij bij het afscheid, ter geruststelling van alle meelevende sportliefhebbers, die het toch maar een hachelijke hobby blijven vinden. meenemen 0P VAKANTIE IE van de twee kooplieden het eerst op het idee kwam om een mindere kwaliteit whis ky te verkopen in de fles van de betere kwaliteit, staat niet vast. Wat wel vast stond is de snelle teruggang in de handel van bloe men en planten aan de scheepvaart; voor de twee kooplieden wel te ver staan Het waren drukke dagen van voorbereiding; achtduizend gulden Iepen; duizend flessen whisky ko pen; duizend etiketten losweken boven een waterketeltje en duizend nieuwe etiketten plakken. Wél 'n beetje kostbaar hier en daar, maar de verkoop liep vlot. Wat niet zo vlot liep was het drukken van de Johnnie Walker etiketten; drukker vond het origi neel te grauw. ,,Er moet een beetje kleur in gebracht worden", zei hij, „verkoopt beter!" Kooplieden ke ken elkaar diep in de ogen zeilden tegen de drukker dat het goed was, en plakten naar hartelust voort. „En niemand proefde het ver schil, edelachtbare, iedereen vond de whisky prima". Edelachtbare knikte: Jullie brengen de zaak goed", zei hij langzaam. Riep de koopman: „Zelfs fijn proevers vonden het spul bijzon der". Hij trok de schouders récht, ik zeg maar zo, whisky is whisky, nietwaar, wie over die kleine ver schillen valt is een kniesoor Weer knikte de edelachtbare. On gelukkig genoeg voor de kooplui, Hij veroordeelde kooplieden tot 6 weken gevangenisstraf en liet de overgebleven voorraad whisky in beslag nemen. Drukker en geldschieter werden vrijgesproken. De een omdat hij niet met de zaak op de hoogte was, de ander omdat hij het toch wel juist had gezien. Iimmers, echte autoriteit en adeldom worden door het eenvoudige gekenmerkt. Dat dit gegeven opgaat bij een simpel eti ketje op 'n whiskyfles geeft zelfs de grootste pessimist nog enige hoop op de toekomst. NEE hoor, uw meisje zal echt niet van u weglopen. Tegen woordig zitten er ook keurige mensen in de gevangenis", zei de politierechter tegen de student voor het hekje. „Maar mijn ouders zullen het verschrikkelijk vinden, edelacht bare", antwoordde de student hees, beschouwen je als een misdadiger als je in het gevang hebt gezeten. Die mensen toch. Student leek wanhoop nabij. Dat de misdaad in het gepleegde feit ligt en niet in de straf ontging de jongeman. Trou wens onder invloed een scooter be rijden is geen misdaad. Tenminste zolang men het in weiland doet. Het feit dat men zich niet aan een wei land houdt levert strafbaarheid op. Vandaar die nette mensen in de ge vangenis. Maar dit alles ontging de student. Hij had weliswaar die avond ste vig gedronken, maar hij had geen ongelukken veroorzaakt. En de scooter heb ik intussen verkocht, edelachtbare Er volgde geen, bravo. Schichtig keek de jongeman om zich heen. „Veertien dagen gevangenisstraf7" Is dronkenschap en rijden onder invloed dan toch een zaak van men selijke zwakte? De twee kellners die de student die avond over het WHISKV IS WHISKV NIETWAAR? trottoir op zich toe zagen komen, dachten daar anders over terwijl zij poogden de jongeman vast te houden. Terwijl de een met de stu dent praatte liet de ander de ban den van de scooter leeglopen. „Ze kerheid voor alles zei de ge tuige, waarop de student hem als nog bedankte hetgeen niets afdeed aan de eis, want die werd beves tigd in de uitspraak: veertien da gen zitten en tien maanden niet rijden. Of de nette jongeman al die mis dadigers zal kunnen verdragen ge durende die veertien dagen zal wel een open vraag blijven JAN PUBLIEK Meisjes op de televisie of ik nou deze of die zie tonen zelden meer dan schouders, hals en hoofd. Als ik geen anatomie zie, nooit een welgevormde knie zie, voel ik mij van zeer veel kijkgenot beroofd. Een dichter in AVRO-bode De moderne mens is de ijstijd van het gevoel moe. We gaan een nieuwe ro mantiek tegemoet. Jacques Audiberti Vroeger mocht je al blij zijn als een kameraad je stiekem een knipoogje durfde geven. Nu heb ik bij Electro- HONDERD jaar geleden werd Her man Heyermans te Rotterdam (on de Noordblaak) geboren. Naar aanlei- ding daarvan is een boeiende en goed verzorgde tentoonstelling ingericht in het Historisch Museum aan de Korte Hoog straat. Het materiaal werd van alle kanten bijeengegaard om een goed beeld van deze beroemde schrijver te kunnen geven. Het Letterkundig Museum en het Toneelmuseum leverden de belangrijk ste bijdragen. Het beeld dat de toeschouwer nu me* naar huis neemt is dit van een persoon lijkheid die precies wist wat hij aankon. Er zijn vele partikuliere brieven be waard waaruit ook steeds weer zijn te leurstelling spreekt over de reakties van het Nederlandse (en in het bijzonder he* Rotterdamse!) publiek- Hier heeft hij zijn zakelijke opzet zien mislukken. Zijn handel in lompen gaat ten gronde (et. daarmee zijn verloving), zijn galante- rieënzaak komt er al net zo ongenadig af en als dan later (in 1893) ook nog eens zijn artistieke talent in deze stad met hoon en gefluit wordt ontvangen, is de maat vol en keert Heyermans zich van de stad af. Zijn ,J>ora Kremer" wordt uitgefloten en door de critici gekraakt en in zijn eerste grote roman „Kamertjeszonde" trekt hij fel van leer ten aanzien van Rotterdam dat hij noemt: „Een stad van kantoor jochies, bureaumannen en geldwolven" en „een provinciaal kroon- stedeke van het achterlijke Holland". Zijn ondernemingsdrift is niet te tem men. Dit bewijzen de vele overgebleven brieven, maar ook zijn eerste schreden in de poëzie vinden we via schoolschrif ten terug. Gedichten, tekeningen, brie ven en aanplakbiljetten laten ons een deel van het bewogen leven van de schrijver zien. Zijn strijd om een hono rarium betaald te krijgen, zijn streven naar verbetering en' zijn verbittering als hij schrijft: „Ze weten dat ze geen toneelschrijver van formaat bezitten, ze bootsen alles na en doen zelf niets ori gineels" En aan mevrouw Esther de Boer-van Rijk die niet meer aan de re petities wil deelnemen wegens de té gro te spanningen: „Ik maak u er op attert dat dit niet meer mag voorkomen, daar ik anders mijn maatregelen zal treffen. Met vererende hoogachting". Hij werkt onder een twintigtal pseudoniemen, maar hij werkt als een man die zich gedre ven voelt stroom meegemaakt dat iemand zo maar zei: We hebben lekker gewon nen, hè CPN-raadslid Groenendijk In sommige hotels word je niet toe gelaten als je niet getrouwd bent. Dat zijn dan ook hotels die door protestan ten worden gedreven. „Ici Paris" over Amsterdam Wij bevinden ons aan het begin van een tijdperk, waarop naar alle waar schijnlijkheid Frankrijk zijn stempel zal drukken. De Gaulle Wij zijn geen Fransen, wij zijn niet van een andere nationaliteit, wij zijn Britten God zij dank. Montgomery Men kan James Bond-kogelgaten (plakplaatjes red.) kopen, drie voor 1.25. Voor één gulden wil ik er wel drie echte in komen schieten en dan verdien ik er ook nog aan. Briefschrijfster in De Volkskrant „Ravo"-talentenjacht bijna volgeboekt Nadat wij 14 dagen geleden een be richt publiceerden over de Ravo-natio- nale talentenjacht voor amateurs, zijn er enorm veel aanmeldingen binnenge komen. De talentenjacht wordt georga niseerd door de Rotterdamse Artiesten- organisatie Ravo, en gepresenteerd door de conferencier J. D. Schildkamp jr. De aanmeldingen die zijn binnengekomen, zijn hoofdzakelijk van bands. Om het programma enigszins af te wisselen kunnen nu nog enkele zangers en zangeressen (ook zonder eigen bege leiding), accordeonisten, gitaristen enz. inschrijven. Inlichtingenformulieren zijn verkrijg baar bij het kantoor van de Ravo, Ja cob Catsstraat 26b. Zij kunnen ook tele fonisch besteld worden onder no. 281999, toestel 2 en 3. af Amersfoort Nü al meer dan 300 000 l enthousiaste VW-rijders in Nederland! Automobielbedrijven Van Deventerstraat 15 Tel. (010) - 25 66 00 Rotterdam-7

De Havenloods | 1965 | | pagina 11