In vliegende storm liep de Michelsen op het strand Twee artsen reisden naar hun vacantie per fiets adres ,9SU«g 4 Schiedamse Schoonheden ns jjfE I DONDERDAG 17 JUNI 1965 ^wee artsen, de Schiedamse chi rurg dr. H. v. d. Wetering, verbonden aan het Schiedamse ge meenteziekenhuis, en dr. D. Ver vat, arts aan het Sofia Kinderzie kenhuis te Rotterdam, hébben sa men een fikse fietstocht gemaakt. Beide artsen besloten nu eens niet per auto naar hun vakantie-adres te gaan, maar daar de fiets voor te gebruiken. „Maar ik wil nu echt geen propaganda gaan maken voor de fiets", aldus dr. v. d. Wetering, maar ik vond het altijd zo jam mer, dat we zo in de auto maar overal voorbij snelden, zonder dat je behoorlijk kon genieten van al het moois, dat er onderweg te zien is". En dat moois hebben belde artsen on derweg gezien. Op zondag 23 mei stap-' ten beide artsen op de fiets. Op 2 juni kwamen zij aan op hun einddoel: Cor-' taillod in Zwitserland. Zij hadden toen tien dagen gefietst en in die tijd een af stand van ongeveer negenhonderd kilo meter afgelegd. Om precies te zijn: de kilometerteller van dr. V. d. Wetering stond op 860 en die van dr. Vervat op 940. „Dus we houden het maar op het gemiddelde van 900 kilometer", aldus beide artsen. Of zij blij waren hun einddoel te heb ben bereikt? „Helemaal niet, „zegt dr. v. d. Wetering; „we hadden er echt niets om gegeven nog een flink eind door te moeten rijden". De doktoren hebben er beslist geen racepartij van gemaakt; zij komen dus niet in aanmerking voor lidmaatschap van de Schiedamse Wielrenners club. „Per slot van rekening was het onze va- kantietocht. we konden het kalm aan doen en deden dat ook", aldus dr. V. d Wetering. Het vertrek begon al plezierig. Voor het Sophia-kinderziekenhuis stonden echt genoten en familie, collega's en zusters om de fietsende doktoren af te wuiven, want Zwitserland moge dan tegenwoor dig niet ver meer zijn, op de fiets is het een heel eind en dan ben je tien dagen onderweg. De route? Hier volgt die in grote lij nen: le dag SchiedamEindhoven, 2e dag Slenaken, 3e dag Vael Salm (Bel gië) 4e dag Larschette Luxemburg i 5e dag Völkingen Duitsland 6e dag La Pe tite Pierre iFrankrijk) 7e dag Straats burg (Fr.) 8e dag Mulhouse (Sr.) 9e dag Saignelegier (Zwitserland) 10e dag Cor- taillod. „We hebben de dagen wel zo r goed mogelijk benut", aldus dr. V. d. Wetering, „dat wil zeggen, zodra in de hotels de ontbijttijd was aangebroken, behoorden wij tot de eersten en dat was meest zo omstreeks acht uur. En daar na stapten we op de fiets". Weliswaar werd er bij tijden gerust, doch een appel kan ook fietsende wor den gegeten. Het hing er van af hoe laat de wielrijders in een dorp of stad arriveerden, wanneer werd „afgestegen". Dat was gewoonlijk omstreeks vier uur. Dan namen de sportieve artsen een bad, zo gingen zich wat opknappen en daarna tijdig naar bed. Hoteliers waren soms op het eerste gezicht niet altijd zo met hun gasten ingenomen. „Wie fietst er tegenwoordig nog; dat moeten wel men sen beneden de standing van het hotel zijn, zo dachten ze kennelijk. „We wer den niet geweigerd, en als we weer net jes in de kleren zaten, dan vielen we kennelijk de hoteliers wel weer mee", zegt dr. V. d. Wetering lachend. Zo ging de tocht dus tien dagen lang. De hoofd wegen waren het minst prettig te berij den, omdat men in deze tijden bij aan leg van wegen niet meer op fietsers re-' kent en er dus veelal geen fietspaden zijn. Dat was weieens lastig en ook wel gevaarlijk. Waar mogelijk werd gebruik gemaakt van de binnenwegen en juist dit maakte deze fietstocht zo aantrekke lijk. „We hebben die route reeds vaak met de auto gereden, maar nog nooit gezien wat we nu gezien hebben", aldus dr. v. d. Wetering. In het algemeen waren de wegen uitstekend, daarover geen klacht. De weersomstandigheden waren niet kwaad; een buitje, een zonnetje alles op zijn tijd. En de fietsen bleken van pri ma samenstelling en de beide wielrij ders zwaaien de leverancier dan ook al oude fietsbanden omkranste dr. D. Vervat (links) met naast hem mevrouw Vervat; rechts op de fiets: dr. H. v. d. Wetering en vierde van hem v. d. Wetering, omringd door van het Zwitserse vakantiestadie Cortaillod. „Animo"-leden haalden veel oud papier op De oudpapier-aktie van Animo op za terdag 12 juni j.l. is een groot succes geworden. Vooral de jeugd was erg ak- tief wat in Groenoord met al de flats goed te pas kwam. In een uur tijd had men dan ook Groenoord „behandeld". In Tuindorp en de Vogelwijk was ook een ploeg aan 't werk, zodat om onge veer 12 uur deze aktie tot het verleden behoorde en het bestuur weer dankbaar was voor de medewerking van de leden maar vooral van de bevolking. Het bestuur heeft het plan om deze oudpapier-aktie op gezette tijden te her halen en verzoekt een ieder het oude papier voor het „Kethelse Animo" te bewaren. Een uitnodiging wordt in de loop van deze week huis aan huis in Groenoord en Kethel bezorgd voor de Animodag. De bedoeling is de Kethelse bevolking weer eens te laten zien wat „Animo" op haar afdelingen doet. Verder is er een volledig overzicht van alle lestijden waaruit blijkt dat er voor iedere leef tijd een afdeling is. De Schiedamse vereniging „De Vrij heid" nam met 250 duiven deel aan de wedvlucht Orleans, 480 km. Gelost werd om 5.45 uur: eerste duif arriveerde 11.51 uur. De laatste kwam binnen om 12.30 De eerste 25 prijswinnaars waren 1.14, P. Pols, 2 J. v. d. Windt, 3.10.11.24, J. Doejaaren 4. D. Bakker 5. W. de Win ter, 6 J. Westerholt, 7 C. Lems, 8.16.21, H. v. d. Steen, 9.25 M. Putters, 12. W. Poort, 13.8, A. Houtsma. 15.19, G. Bar- zelay, 17 M de Ruiter, 20 D. Ram, 22 E. de Potter, 23. P. Verlinden. Cc. De grote boerehofsteden langs de Pol derweg te Kethel bekoren vaak door de markante ingangen met hun doorkijkjes. De boerderij op de tekening is daar een voorbeeld van. De ophaalbrug over de wetering, de grote schuur aan de rechter kant, een voormalige hooimijt die tot bergplaats dient, diepgroene heggen en het volle geboomte vormen hier de ele menten voor een bekoorlijke en schilder achtige kompositie. Octave DeConinck REDDERS VAN DE ROER De vier versnellingen bleken vooral het berggebied waardevol te zijn. De aankomst in Cortaillod was gran dioos. De echtgenoten van de beide wiel rijders waren per auto naar het vakan tie-adres gegaan en stonden op een min of meer bekend tijdstip hun pedaal ridders te wachten. Zij waren om ringd van een schare lokale kennissen en ook de bevolking zag iets bijzonders in de kransen, die werden meegedragen. Overigens kransen, samengesteld uit •oude fietsbanden en bloemen De gebruikelijke kus voor de wielrij ders zal niet hebben ontbroken. De te leurstelling voor mevrouw Van de Wete ring: „Ik had me een dag druk gemaakt om een speciale lange pantalon voor mijn man „waterproof" te maken. Laat hij nu die pantalon helemaal niet aan hebben gedaan, ook niet toen het regen de". „Het korte broekje zat me lekker der". luidt de mededeling van haar echtgenoot. Dr. Vervat zegt na zijn tocht: „Geef mij maar de fiets om van een vakantie- tocht te genieten". Samen met dr. v. d. Wetering had' hij per auto de route een keer gereden, doch de fiets bracht ook voor hem een openbaring van hetgeen er op deze tocht valt te genieten aan na tuurschoon. Het is waar, dr. Vervat had bijna duizend kilometer tot een goed einde te brengen. Of het bij deze grote fietstocht zal blij ven? „Wat mij betreft, gaan we volgend jaar er weer op de fiets vandoor", zegt dr. Vervat en hij ontvangt instemming van dr. Van de Wetering. Volleyballers boekten fraaie resultaten De teams van de Schiedamse Volley balclub hebben in het S.V.C.-nederlaag- toernooi fraaie resultaten geboekt. De eerste serie wedstrijden tegen Syreen uit Den Haag bracht vier maal winst. Dames 2 en dames 1 speelden zeer spannende wedstrijden en zegevierden met 21. De twee heren-teams deden het nog beter. Na felle strijd en goed volleybal wonnen het eerste en tweede herenteam met 30 van. hun Haagse gasten. In de tweede serie was stadgenote Ju liana te gast. Dames 2 speelden bijzon der slap en moest daardoor nog een set prijs geven aan een enthousiast Juliana Gereformeerd gesprek zal moeilijk zijn Haar aanleiding van de uitspraak der kerkeraden van de geref. kerk te Schie dam en Vlaardingen, omtrent schuld aan de scheiding tussen deze kerken en de vrijgemaakte geref. kerk van Schiedam, herinnert ds. J. Couvee in het Schiedams Kerkblad eraan, dat in 1950 pl.m. 250 vrijgemaakten zich weer herenigden met de geref. kerk. Daarna zou een en ander nader worden bezien, doch tot nu toe kon hieromtrent geen overeenstemming worden verkregen totdat nu de erkenning van schuld is ge publiceerd. Hierop laat ds. Couvee nog volgen: „Natuurlijk hopen wij dat ds. Vonk en de anderen onze besluiten goed ontvan gen hebben. Ook hopen wij dat deze be sluiten stenen opgeruimd hebben op de weg die wü moeten gaan om elkaar te ontmoeten. Ik schrijf „ontmoeten" en nog niet „vin den". Wij zijn immers bijna 21 jaar ge scheiden. En 21 jaar is de leeftijd van de volwassenheid. Onze kerk en de vrijgemaakte kerk zijn in die 21 jaar „volwassen" geworden in het gaan van een eigen weg. Wij heb ben in die 21 jaar beide een ontwikkeling doorgemaakt, maar deze ontwikkeling heeft de afstand tussen beide kerken in vele gevallen vergroot. Wanneer we nu samen zouden gaan praten dan zijn het niet alleen de proble men van 1944 maar ook vele anderen, die ter sprake zullen komen. Ik noem twee dingen: onze nieuwe kerkorde en ons standpunt tegenover de wereldraad. Ik noem deze dingen niet om te zeggen, dat een samenspreking zinloos zou zijn, maar om u te laten zien hoe moeilijk het zal zijn." „ANIMO"-DAG IN KETHEL De Chr. gymnastiekvereniging „Animo" te Kethel, geeft zaterdag 19 juni een openlucht-uitvoering op het D.H.S.-ter- rein, achter de Schiedamseweg in Kethel. Iedeteen die belangstelling voor de gym nastiek bezit, kan komen kijken. Om twee uur wordt begonnen met spel voor jeugd van 4-13 jaar, dan is er des avonds kwart voor zeven een mars door een gedeelte van Kethel, gevolgd door turndemonstraties, waaraan alle afdalin gen meewerken. ST. JACOBS GASTHUIS GERESTAUREERD In het jaarverslag van het Instituut voor Stad en Landschap wordt medege deeld, dat van het voormalig St. Jacobs Gasthuis (thans museum) de linkervleu gel onderhanden is genomen. Daardoor zal het complex een gaaf geheel worden, terwijl inwendig veel ruimte voor het museum beschikbaar zal komen. In de Hargpolder onder Kethel werden weer opgravingen verricht. O.m. werd een 12e eeuwse woonlaag op een terpje gevonden, met Interessante kogelpotcera- miek en import aardewerk uit Andenne. Ook werd een woonplaats aangetroffen die tot kort voor 1400 moet zijn bewoond, een plattegrond van een gebouwtje uit 't begin der jaartelling, alsmede diverse huisplattegronden. Kon hier nu maar eens een grootscheeps onderzoek over een grotere oppervlakte worden ingesteld! Recordmaand bij spaarbank In de afgelopen maand werd bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam een be drag van 2.449.377,55 ingelegd en een bedrag van 1.678.557,67 .terugbetaald. Een inlegoverschot dus van 770.819,88 tegen 539.088,08 in mei 1964. Een derge lijk groot inlegoverschot werd in de maand mei nog nimmer bij deze spaar bank bereikt Opvallend Is ook de sterke stijging van de omzet. Het was in het overzicht over de maand januari 1958 dat voor het eerst werd gememoreerd dat het totaal van de inlagen meer dan een miljoen gulden had bedragen. In 1965 werd in de eerste vijf maanden in totaal ruim 11,6 miljoen in gelegd, d.i. een gemiddelde inleg per maand van meer dan 2,3 miljoen. Het aantal spaarders bedroeg per ulti mo mei 1965 55.122, tegen 54.006 op 31 mei 1964. Het tegoed van de 3150 deelnemers aan het sparen ingevolge de Jeugdspaarwet steeg tot 1.723.547,38 (31 mei 1964 had den 2894 deelnemers tezamen een tegoed ,HET ZONNEHUIS': ƒ6500-. De collecte, die is gehouden ten bate van de vereniging „Het Zonnehuis", heeft 6500 opgebracht en de penningmeester der vereniging verzoekt ons dan ook, Dames 1 won zoals verwacht zonder moeite met 30 na een eenzijdige wed strijd. Bij dc heren was meer spanning. De heren 2 werd met 1—2 geklopt ter wijl het eerste S.V.C.-team niet opge wassen bleek tegen een beweeglijke en ook sterker Juliana. Hier werd de eind uitslag eveneens 12. Deze week komen de teams van Hon Stavel uit Rotterdam op bezoek. galloze „Hoekers" van de oudere generatie herinneren zich nog, als was het gisteren geschied, de spectaculaire stranding van het Noorse vracht schip Christian Michelsen, op het strand bij de Hoek. Voor hen is het nauwe lijks denkbaar, dat het nu al bijna veertig jaar geleden is, dat het schip uit de koers raakte en helemaal verkeerd te rechtkwam Er stond een fikse storm, toen het schip op die bewuste 25ste No vember 1928 voor de Wa terweg arriveerde. Het was uit Bergen op weg naar Rotterdam. Daar het niet onmiddellijk kon binnenlopen, ging het op een afstand van ongeveer drie mijl van de pieren voor anker. Er liepen zware stort zeeën en op een gegeven ogenblik brak een van de ankerkettingen, weldra gevolgd door de tweede ketting. Tot zijn schrik bemerkte de kapitein,'dat het schip niet meer naar zijn stuur luis terde. Het dreef langzaam maar zeker naar lager wal. Terstond zond de marconist een drin gend verzoek om sleepboothulp de ether in. Het was half vijf in de avond en het begon al donker te worden. Nog voor een sleepboot ter plaatse was, werd het ver zoek om assistentie veranderd in een „SOS"Wij hebben dringend hulp no dig, want wij drijven naar de kust" sein de de marconist. Binnen tien minuten was de redding boot „President Van Heel" reeds op weg naar de Christian Michelsen. Het was in tussen helemaal donker geworden. Uit de radioseinen van het schip bleek dat men H0 dr. Noletstichting De Dr. Noletstichting heeft een belang rijke uitbreiding ondergaan. Er is een vleugel bijgebouwd die woensdagmiddag officieel in gebruik is genomen. De inze gening vond plaats door mgr. A. C. Schaa- per, vicaris-generaal van het bisdom Rot terdam. in bijzijn van tal van genodigden. De nieuwe vleugel is in hoofdzaak be stemd voor diagnostiek en behandeling. De forse hoofdingang geeft mede toe gang tot de uitbreiding. Er zijn in totaal zes bouwlagen. In de kelder is bergruim te en de apotheek. Dan vindt men op de begane grond de receptie, die zeer ruim is, evenals trouwens de fraaie hal. Daar zijn ook de kantoren ondergebracht, de lUAMtié ynQr directie, een moderne rönt- genafdeling en een uitnemend ingerichte „mess-room". Op de tweede verdieping zijn voorlopig pl.m. 30 bedden, met mogelijkheid tot uit breiding van dit aantal. Hier wordt later ook een kraamafde- ling ingericht Voorts zijn er kamers voor verplegend personeel enz. Het geheel is een ontwerp van het ar chitectenbureau Kraayvanger. De kosten bedroegen ruim 3 miljoen gulden. Op advies van de geneesheer-directeur, dr. A. L. J. Kunze is de modernste appa ratuur aangeschaft, met de plaatsing waarvan enkele jaren geleden reeds een begin werd gemaakt. Behalve voor het röntgenonderzoek is er ook een apparatuur voqr hersenonder zoek, spier- en zenuwonderzoek enz. met ongeduld op de reddingboot wacht te. In overleg met Scheveningen-Radio schoot de Christian Michelsen enkele vuurpijlen af. „Kunt u mij uw positie opgeven? vroeg Scheveningen „Neen" antwoordde de marconist, „Ik zit alleen in de radiohut. Ik kan niet op de brug komen. Maar nu zie ik dichtbij ons een boot met een groot koplicht" Huizenhoge golven speelden met de reddingboot. De schipper zei later, dat hij niet verwacht had, dat de President Van Heel nog naar de Hoek zou terug kerenOnder deze omstandigheden was het wel een uiterst moeilijk karwei om langszij het Noorse schip te komen. Met bijna bovenmenselijke inspanning slaagden de mannen van de reddingboot er nochtans in. Telkens werd de boot weggeslagen, telkens kwam hij weer te rug. Elke keer als zij de kans kregen, sprongen de mannen van de Michelsen, soms met drie of vier tegelijk, in het net van de President Van Heel. Zij sprongen voor hun leven. Twee No ren kwamen echter verkeerd terecht. Zij raakten met hun hoofd bekneld tussen het schip en de reddingboot op een ogen blik, dat deze met kracht tegen het Noor se schip werd geslingerd. Gered konden zij niet meer worden. En ook de Neder landse zeeloods, die uit Vlissingen afkom stig was, sprong mis en kwam in het water tereent en verdronk voor men hem kon grijpen. Steeds vaster Met 24 geredde schpbreukelingen aan boord keerde de President Van Heel in die stormnacht terug naar de Hoek. Om half acht meerde de reddingboot weer in de Berghaven. SCV DE POSTDUIF De Uitslag van de wedvlucht vanuit Or- léans, een afstand van 482 km, waaraan 382 duiven deelnamen. De ingekorfde duiven werden 12 juni om 5.45 uur gelost. Eerste duif: 11.50.20 uur, laatste prijsduif: 12.41.17 uur. A. Smits 1, 3, 8, 10„ 19, 28, 37, 39, 58, 65, 86. A. Boes 2, 17, 41, 46, 56, 82, 92. W. v. d. Kant en P. Sparla 4, 9, 18, 24, 33, 35, 63. J. de Koster 5. A. in 't Veld 6, 20. C. v. d. Grijp 7, 15, 59, 93. L. Borrani Co 11, 53, 72. H. v. d. Kant 12, 73, 77. A. Middendorp 13, 16, 29, 31, 57. H. Crama 14, 44, 83. W. v. Deurzen 21, 27, 66, 89, 91. A. Brouns Co 22. A. v. Gogh 23, 74. N. v. Ark 25, 26. G. Meyer 30, 43, 50. A. Klepke 32, 47. P. v. Os 34, 88. H. Blondé 36, 49, 60. C. Anker - L. Toutyn 38, 76, 85. L. Vis 40. H. v. d. Kraan 42. A. Vis 45. C. den Tuinder 48, 62, 75, 90. P. Gouweleeuw Co 51, 81. C. Landzaad 52, 54. A. v. d. Tuyn 55, 64. T. v. Weelie 61. I. v. d. Tuyn 67, 95. A. Boon 68. J. v. Harmeien en P. Vol 69. A. Brök- ling 70, 78. E. v. Smlrren 71. T. Jansen 79. J. v. Gils 80. A. v. d. Grijp 84. H. Vis 87. L. v. d. Mey 94. A. Hersbach 96. J. Ver haal diploma. Aan boord van de „Chrstian Michel sen" waren alleen de kapitein de marco nist en de 2e machinist achtergebleven. Zij moesten werkeloos toezien hoe het schip door de golven op het strand werd geduwd en steeds vaster in 't zand kwam te zitten. Toen de morgen aanbrak was de Hoek er een bezienswaardigheid rij ker op geworden, evenals overigens de badplaats Zandvoort, die in die storm nacht de Salento op zijn strand kreeg. Het is niet meer gelukt om de Chris tian Michelsen weer vlot te krijgen. Er zat niets anders op, dan het schip ter plaatse te slopen. TSF-LAWNTEINNIS GEPROMOVEERD In het afgelopen weekeind hebben ds zes kampioëns-teams van TSF hun pro motiewedstrijden gewonnen. Het zater dag-team, kampioen van de tweede klas se, is hiermee direct naar de eerste klas se gepromoveerd. Het eerste team overwon het eeersto team van DIO, uit Hilversum, met 8—0. Het derde team begon de wedstrijd met een 0—2 achterstand tegen het eerste team van Never Mind De heren-enkei- spclen van Hugo Wittopkoning en Niek 2—2 werd. Daarna werden de beide ge- mengd-du'obels gewonnen, waarbij Elly Kleiss en Hugo Wittopkoning wel bijzon der goed voor de dag kwamen. Het he- rendubbel bracht de beslissing voor de TSF'ers met 6—0. 6—1 lieten zij er geen twijfel over bestaan wie a.s. zondag te gen het tweede team, van „Rotterdam" mag strijden voor het vierde klasser- schap. Het vierde team, kampioen van de vijfde klas, liet zijn supporters lang in het onzekere. De dames-enkelspelen wer den door het Gorkumse „Ready" gewon nen, maar de heren-enkelspelen waren een Schiedamse zege. Het herendubbel met Aad Schudde- beurs en Wim de Ruiter bracht nierna met een fel gestreden partij de stand op 3—2 voor TSF. De met spanning tege moet geziene gemengddubbels werden, na enerverende partijen door de TSF'ers gewonnen. Het vijfde team, uitkomende in de tweede klasse van de Districts competitie. heef', door een 3—2 overwin ning op het Rotterdamse Deuce Again zich verzekerd van een plaats een in de eerste klasse. In het bijzonder Maartje v. Wilt heeft door steeds haar enkelspe len te winnen, in hoge mate bijgedragen tot dit prachtige resultaat. Het zesde team wist pich door een 41 overwinning op Berkenrode, eveneens te verzekeren van het recht volgende week tegen stadgenoot Vice Versa 6, uit te ko men voor een plaats in de tweede klasse. Concluderende, mogen we zeggen, dat TSF In het tiende jaar van zijn optreden in de tenr.iscompetitie getoond heeft een dynamische vereniging te zijn die alles doet om hot tennispeil in de stad Schie dam om hoog te brengen. A.s. zondag, na alle gespeelde wedstrijden, op hel tennispark van Vliet kunnen de TSF'ers de balans opmaken

De Havenloods | 1965 | | pagina 4