Het de auto op vacantie: Zorg dat uw auto goed is „uitgerust" Turbine vrachtwagen weer op toernee r Juiste voeding heel belangrijk voor de automobilist Nieuwe Renault- 16 Caltex introduceert Aqua-Ban rjat de opmars van de techniek ook het leven van de automobilist steeds gemakkelijker gaat maken, blijkt wel uit de nieuwe „middeltjes", waarvan we kunnen profiteren. Een van de allernieuwste „snufjes" is zojuist geïntroduceerd: Caltex Aqua Ban, een chemische vinding op organische basis, die ontwikkeld werd door de bescherming van de kwetsbare electrische apparatuur van de Atlas-raketten. Meer dan eens mislukte een lancering, hetgeen miljoenen dollars kostte in met inspanning van alle krachten werd dan ook gezocht naar de moge- ijke oorzaken. Het bleek, dat kortsluiting in het electrische circuit (door wchtde mislukkingen had veroorzaakt. Daarom wordt gezocht naar een vater-uitbanner (Aqua-Ban). Omdat ook de automobilist wel eens te naken krijgt met vochtige bedrading, een vochtige verdeelkap of voch- ige accu-aansluitingen, is het middeltje" nu ook voor hen in de handel jebracht. Het verdrijft vocht, voorkomt corrosie en het smeert. Het is de verwachting, dat er in totaal dit jaar 260.000 auto's zullen worden ver kocht (vorig jaar 226.000 stuks) en daar door zal de auto-dichtheid van Nederland weer wat oplopen. Overigens zijn we nog lang niet toe aan de dichtheid van Engeland (1 auto op 6,5 inwoner), Frankrijk -(1 op 5 5) Zweden (1 op 4,5) en België (1 op 8)| want hier vinden we nog steeds maar 1 auto op elke 11 inwoners. Ja, het was een nieuwe auto Bezoekers van de populaire James Bond film „Goldfmger" zullen zich weUicht hebben afgevraagd of de auto echt was die door de enorme hydraulische schroot- pers tot een klein pakje werd samen gedrukt. Ford deelt mee, dat het inder- n?ta?o£envnieUJe \Ut° Was' zö het dan uit 1963. Voor de scenes met een rijdende wagen werd een 1964 model gebruikt De auto, dm onder de pers ging, was een luxe Lincoln Continental, een model dat circa 38.000 gulden kost. Hij kwam er' onder vandaan als een nietig pakje ge kreukt ijzer, dat niet meer dan een paar honderd gulden opleverde. De motor was uit de auto verwijderd. De pers had het wel aangekund, maar de regisseur wilde de operatie zo snel mogelijk laten ver lopen. VW-fabriek in Australië In Clayton, een voorstad van Melbourne f»hr1gvnnen ^et„de bouw van een nIeuwe fabriek voor Volkswagen. In deze nieuwe fabriek zullen de motoren worden ge bouwd en zullen de transmissies worden geassembleerd. Eind van het jaar hoopt men met de produktie te kunnen starten. Tien miljoen Pontiacs I De eerste Pontiac werd gebouwd in I 1926. Hij- rijdt nog hoewel niet I I dagelijks, om heel eerlijk te zijn. Maar de wagen mag ook best wat I rust hebben: hij is de voorloper I van maar liefst tien miljoen „na- Ikomelingen". Op de foto: rechts I ..Opa" en .links de 10 miljoenste I Pontiac. Naspeuringen van General I Motors hebben uitgewezen, dat van I Ide 10 miljoen gebouwde Pontiacs er nu circa 4,4 miljoen op de weg Jl"'_J Stuurloze experimenten van Ford Vier experimentele mo dellen van Ford zijn on langs uitgerust met een nieuw type stuurrad. Het oude vertrouwde ,wiel" door et twee ars einden :s vervangen kolom met i. Aan de uit- bevinden zich twee handgrepen. Met een van deze handgrepen, of met beide tege lijk, kan men door een licht draaiende beweging de wagen stureü. In de practijk betekent het, dat men de wagen met één vinger kan dirigeren, waarbij de armen als in een fauteuil op de arm leuningen kunnen blijven rusten. Het is niet de eerste keer, dat in een experi mentele auto het stuur wiel is weggelaten. Ken nelijk zoeken de ontwer pers naar een andere, betere oplossing. Als voordeel van het stuur rad wordt genoemd: meer ruimte in de cabi ne en beter uitzicht. Bo vendien gaat het sturen veel gemakkelijker en net veel minder licha melijke inspanning. Fiat 1500 Cabriolet met sterkere motor De nieuwe Fiat 150Q cabriolets (met vijf versnellingen en een sterkere motor) zijn in ons land gearriveerd. Het motorver mogen is gebracht op 83 SAE PK. Er zit een nieuwe nokkenas in en een kruk as met geharde krukastappen, hetgeen tot een extra-lange levensduur van de wagen zal bijdragen. Deze nieuwe uit voering van de Fiat 1500 cabriolet kost 10.750. De nieuwe Fiat 1500 Farina coupe (met eveneens vijf versnellingen en dezelfde technische verbeteringen als de cabriolet) gaat ƒ13.500 kosten. Mercedes-ster De grootste Mercedes-ster die ooit werd gemaakt is dezer dagen geplaatst op een pand in Berlijn. De ster heeft een door snee van 10 meter: er is 312 meter neon- buis in verwerkt. Boekenloods Medisch lexicon. In het Europese Neolithicum vinden we reeds de sporen van echt medische ingre pen. De pogingen om een zieke mens te genezen zijn dus waarschijnlijk al even oud als de mensheid zelf. Er is dan ook geen gebied denkbaar waarbij angst en bijgeloof zó'n grote rol spelen als bij ziekte. Men is bang voor het onbekende Deze overigens vol komen begrijpelijke vrees is vaak de oorzaak, dat mensen hun dokter niet dur ven raadplegen omdat ze bang zijn aan een ongeneeslijke ziekte ten prooi te ziin gevallen. Hiermee is dan de cirkel gesloten: on wetendheid maakt bang en omdat men liever niet weten. Dit Medisch lexicon is bedoeld om deze onwetendheid teniet te doen. (En beslist niet om de arts te vervangen.) Het boek biedt een voor de leek begrij pelijk overzicht van de meest voorko mende ziekten, hun oorzaken, verschijn selen en mogelijkheden voor behandeling. Specifiek medische termen worden ver klaard. Ook zijn enkele hoofdzaken van de menselijke anatomie en fysiologie op genomen, alsmede een aantal aanwijzin gen voor eerste hulp-verlening. Prisma Juist automobilisten dienen zorg te besteden aan hun voeding. Zij zitten vaak en langdurig achter het stuur en dat bevor dert het dik-worden, met alle gevolgen van dien. Onlangs is de jaarprijs van het voorlich tingsbureau voor de voeding uitgereikt aan dr. W. Zelvelder voor een publikatie waarin hij stelt, dat „elk pond teveel aan lichaamsgewicht de sterftekans met één procent doet toene men". Bij gelegenheid van deze prijs uitreiking gaf prof. dr. C. den Hartog enkele tips, die in Duitsland zijn opgetekend voor automobilisten: 1. Begin lange ritten steeds uitgerust en nooit met een lege maag. 2. Eet licht-verteerbare spijzen, die rijk 'zijn aan mineralen en vitamines. Eet niet te veel en niet te vet. 3. Gedurende de rit vermin dert, zonder dat U het merkt, Uw concentratie-ver mogen. Rust iedere 2 uur tien minuten. Blijf niet in de auto zitten, maar strek de benen. Eet iets: een vrucht, wat biscuits of iets dergelijks. 4. Gun U de tijd voor een maaltijd. Rijd niet dadelijk na het eten weg. 5. Het is gevaarlijk het hon gergevoel te onderdrukken. Men wordt dan moe en nerveus, de reactiesnelheid vermindert en het gevaar voor ongevallen stijgt. 6. Drink niet teveel ineens alcohol is natuurlijk hele maal uit den boze maar liever vaker in kleine hoe veelheden. Het aandeel van voeding in verkeersongevallen, de daling van het bewustzijn als gevolg van het gebruik van onvol doende voedsel of slaperigheid na overmatige maaltijden zijn, aldus prof. den Hartog, nog on voldoende bestudeerd. Juiste voeding is. speciaal voor de automobilist, van zéér groot be lang. tingaanwjjzers en remlichten? Denk er aan, dat u, als u naar het buitenland gaat, een NL- plaatje achterop de auto moet hebben. Het is heel verstandig om een z.g. onderdelen-pakket mee te nemen. Sommige garagehou ders stellen dat voor u samen en nemen het, als u er onder weg niets van nodig hebt ge had, naderhand weer terug. U moet dan natuurlijk wel „statiegeld" betalen. Heel verstandig is het verder, om een Hjst mee te nemen van dealers, die service geven aan het type auto, waarmee u op reis bent. Noteer bovendien goed het telefoonnummer van uw eigen garagehouder. Dat kan by pech in den vreemde heel handig zyn, al was het alleen maar om raad te vragen. Als u het zich kunt veroor loven, neem dan mee: sleep kabel, zaklantaarn, EHBO- doosje, schopje, brandblus- apparaat, meetlat, krytje, reisdeken, spons en zeem, ge vaarsdriehoek. Controleer zorgvuldig of alle vereiste papieren „aan boord" zijn: rybewüs, kentekenbewijs, belastingkaart en voor het buitenland de „groene kaart", als bewys dat het voertuig ook in het buitenland tegen WA verzekerd is. Gaat u naar landen achter het „yzeren gordijn", naar Ierland of Ma rokko, vraag dan even aan uw verzekering, of de „groene kaart" ook daar dekking geeft. Een lid van ANWB, KNAC of Wegenwacht dient uiter aard zyn lidmaatschapskaart by zich te hebben. Zo, met een goed „uitgeruste" auto, is het prettig om op vakantie ti- gaan. Nog een tip: het is altijb een hele steun, om goede kaarten bij u te hebben van het gebied, waar u door trekt. Koop een duide- lüke gids, zodat u doorlopend „weg-wys" bent. MILJOENEN NEDERLANDERS zwermen in deze dagen weer per auto uit: het zijn er meer, dan ooit het geval is geweest. Zij vertrouwen er op, dat hun wagen hen veilig en comfortabel „onderdak" en vervoer zal bieden. Dat kan: maar zorg er dan wèl voor, dat U met een „uitgeruste" auto aan Uw vakantie-tocht begint. Een dodelijk vermoeid en uitgeput auto mobieltje kan U immers wel eens voor een onprettige verrassing stellen - liefst ver in het buitenland, met mijlen in de omtrek geen garage of zelfs geen dorpssmid. beneden de acht mille TTET ZIET er naar uit, dat de nieuwe Benault 16, die eind juli officieel in 11 ons land zal worden geïntroduceerd, nog geen achtduizend gulden zal gaan kosten. Met enige zekerheid is over die prijs nog niets te zeggen: het wachten is op de presentatie. Maar bij Renault-Nederland heeft men goede hoop, de prijs onder de acht mille te kunnen houden, en dan wordt deze nieuwe familie wagen een bijzonder aantrekkelijke aanbieding. "pNKELE exemplaren van de R-16 waren onlangs voor heel even in ons land, om de Nederlandse pers met deze nieuwste creatie van Renault te laten kennis maken. De R;16 heeft een 1500 cc motor (vier-cilinder) die de wagen een topsnelheid van ruim 140 kilometer per uur kan geven. Opmerkeiyk punt: de R-16 heeft de motor voorin en voorwiel-aandrijving, hetgeen de wagen een bijzonder „solide" rij karakter geeft. Door de constructeurs wordt een gemiddeld verbruik van minder dan 10 liter per 100 kilometer opgegeven en wat de auto byzonder interessant maakt, is de uitermate royale bagageruimte. De belangstelling voor dit soort auto's, die door de week als normale personen wagen kunnen worden gebruikt en tijdens de week-ends plotseling ook nog de kwali teiten van een station-car blijken te bezitten, neemt met de dag toe. De R-16 heeft dankzij de schuine achterkant, een bagageruimte van 316 dm3, en dan is er in de wagen ook nog plaats voor vijf tot zes personen. Wordt de achterbank weggeklapt, dan ontstaat een bagageruimte van 750 dm3. In totaal zijn er zeven combinaties denkbaar. Van het reservewiel heeft men achterin geen last: het wiel is voorin geplaatst, bij de motor. De afwerking van de auto is bijzonder goed. Hoe serieus men bij Renault werk maakt van deze nieuwe auto blijkt wel uit het feit, dat sedert de eerste R-16 in Nice aan de wereldpers werd voorgesteld (enkele maanden geleden) de wagen nog op maar liefst 260 punten werd verbeterd. Renault heeft intussen ook al aangekondigd, op de a.s. Automobielsalon van Parijs in het najaar te verschijnen met een nieuwe R-10: de opvolger van de huidige Renault Major. De experimentele turbine-vrachtwagen van Ford is weer begonnen aan een tocht door Amerika. Het doel van de 18.000 kilometer lange reis is, de ingenieurs nauwkeurige gegevens te verschaffen over de levensduur van de turbine. De compacte turbine is 124 centimeter lang, 112 centimeter breed en 97 centimeter hoog. Hy ontwikkelt 600 pk en kan de vrachtwagen-combinatie met een lading van maximaal 54 ton een snelheid van 105 kilometer per uur geven. Ford is erg trots op deze creatie, vooral nu de eerste resultaten byzonder hoopgevend zyn ge- buitenland bent u een vreem deling en heeft u misschien ook nog de handicap van de taal, die u niet helemaal machtig bent. Controleer de bandenspanning en vergeet niet het reserve wiel. Kijk of de krik nog in goede conditie is en controleer de bladen van de ruiten wissers. zyn banden en rem men in orde? Schokbrekers en koelsysteem ook? Rich- Stijgende auto verkoop Er worden in ons land steeds meer auto's verkocht. Waren het er in het eerste kwartaal van 1963 nog maar 37.899, een jaar later kwamen er maar liefst 60.142 nieuwe personenwagens en combinatie auto's op de weg en dit jaar geeft weer een stijging te zien van 15 procent: 69.043 nieuwe auto's. Zorg er voor, dat de auto een behooriyke „beurt" heeft ge had, voor u aan een lange reis begint. Laat de wagen door- smeren, laat olie verversen en laat de accu goed nakyken. Op reis gaan met een accu, die „op sterven staat", bete kent alleen maar ellende. Zijn er andere reparaties, laat ze dan in ons land uitvoeren. Hier kunt u de pryzen ge- makkeiyk controleren: in het tast de enorme bus Interieur van de bus: royaal en modern (foto links). J

De Havenloods | 1965 | | pagina 13