Geneeskundige Dienst is geen manusje van alles T&Uenka Animodag goed geslaagd 2 dagen Bereden Politie kwam aanschouwelijk les geven 2475 SCHOORSTEENVEGER VAN SUYLEKOM: MIJN „SLINGER" OP OUDE DAKEN" - DONDERDAG 24 JUNi 1963 (Terlenka LICHTGEWICHT VACANTIE- AAN BIEDING Veel stadskinderen staan ver van de natuur af. Er zijn er, die nog nooit een koe of een paard van dichtbij heb ben gezien, behalve misschien het paard van St. Nicolaas, maar dan zijn de ogen toch gericht op de Goedheilig, man. De leerlingen van de Jan Prins- school aan de Mauritsstraat beleefden dinsdag een buitenkansje, toen twee agenten van de Bereden Politie het schoolplein opreden, gezeten op de ruinen Hubert en Coenraad. om de kinderen deze dieren van dichtbij te laten zien. Het hoofd van de school, de heer Ke gel, is een groot paardenliefhebber. Hij wilde deze liefde voor dieren in het alge meen en voor paarden in het bijzonder overbrenger op zijn leerlingen. Vooral ook omdat het stadskind van deze tijd, zoals gezegd, weinig of geen persoonlijk contact met dieren heeft, uitgezonderd honden en katten. Daarom liet hij de vierde Klas van de school een brief schrij ven aan het hoofd van de Bereden Poli tie, waarin gevraagd werd of een van de agenten eens een keertje op de speelplaats zou kunnen komen, zodat de kinderen het paard van dichtbij konden bekijken. Pigmaderm.Tube f 2,95 lichtgewicht HEREN PANTALONS v) verschillende lichte n donkere kleuren. NU, cis verrassing De Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst is geen „ma nusje van alles" in die zin, dat men er bij iedere oproep meteen maar op uit trekt. Er gelden voor de medische hulpverlening regels die in acht genomen dienen te worden. Er kan slchts uitzondering worden gemaakt in gevallen, waarin levensgevaar aanwezig is. Dit deelde dr- JH. van den Berg, directeur-geneesheer van het gemeente-ziekenhuis, tevens van de G.G. en G.D. ons mede. Volleybal Enige tijd geleden beklaagde iemand «ich door middel van een ingezonden «tuk in een blad erover, dat, toen 's nachts een beroep werd gedaan op da dienst, deze niet te hulp kwam. Men kon geen dokter bereiken en riep toen de hulp van de dienst in. Dr. v. d. Berg moest constateren, dat terecht aan het verzoek niet werd voldaan. In de eerste plaats moet de hulp van de eigen huisarts, en, als deze niet aan wezig is, een andere arts worden inge roepen. Dit geldt zowel voor 's nachts als overdag. Slechts in gevallen van levens gevaar zal een ambulance kunnen uit rukken. Uiteraard kan de lijn niet al te scherp worden getrokken, maar het feit, dat men bij de eigen huisarts geen ge hoor krijgt, is niet voldoende om onze dienst te alarmeren, aldus dr. v. d. Berg. Uiteraard ligt dit anders bij verkeers- en andere ongelukken. Er is natuurlijk een nauwe samenwerking tussen de G.G.D. en de politie. Bij alarm rukt een ambu- De hogere teams van de Schiedamse Volleybalclub „SVC" hebben allen geze gevierd in het nederlaag toumooi. Dames 2 en dames 1 wonnen met 30 van enthousiast, doch technisch zwak spelend Hou Stand-teams. Heren 2 won met 21 terwijl het eerste herenteam zonder moeite een 30 overwinning binnen haalde. Deze week komt als laat ste het sterke Rotterdamse ZVC op be zoek. De Schiedammers zullen dan op heel wat meer tegenstand stuiten. De lagere teams deden het dit keer heel wat minder. Slechts dames 5 en heren 5 kwa men tot een overwinning. De uitslagen waren SVC 3Jong Pen- drecht 1 12, SVC 4—idem 2 1—2, SVC 5idem 3 30, heren SVC 4—Jong Pendrecht 1 03, SVC 5idem 3 30, SVC 6idem 2 1—2, meisjes SVC A— Jong Pendrecht A 0—3, jongens CSpi rit A 03. Duivensport De Sehied. Vereniging "De Vrijheid" hield een wedvlucht vanuit Tergneir, 270 km. Deelname 300 duiven. Prijswin naars 1-9, J. v. d. Windt, 2 P. Ram, 3-15, Th. Willems 4, W. de Winter 5, A. Lim- borg 6-12, P. Verlinde 7, F. Wijzenbroek 8, L. Wijnen 10-11-13, H. v. d. Steen 14-21, L. Lems, M. J. Westerholt 17, H. Krom menhoek 18, J. Doejaaren 19-25, J. v. d. Ende 20, J. Bakker 22, D. Bakker 23, E. de Poter 24 F. Doejaaren. Huldiging bij Excelsior In een bijeenkomst van de r.k. gym nastiekvereniging „Excelsior" is de heer W. van Rutten gehuldigd in verband met het feit, dat hij gedurende 20 jaar de contributies heeft geïncasseerd. Hij moet deze taak nu neerleggen. Ook de heer C. Gunnewegh werd gehul digd, omdat hij als leider veel werk heeft verricht en ook nu om gezondheidsrede nen het beoefenen van sport moet staken. Beide heren ontvingen enkele geschen ken en de dames bloemen. Vaardigheidsproeven „Thor" Een groot aantal leden van de gymna stiekvereniging „Thor" heeft deelgenomen aan de jaarlijkse proeven, pm in het be zit te komen van het vaardigheidsinsigne van het KNGV. De heer J. v. d. Touw had de leiding van het geheel. Door 228 turners en turn sters werden de proeven afgelegd in drie groepen. In groep A slaagden 81 kinde ren, in B 101 en in C 40. Vergadering vergoeding B. en W. van Schiedam stellen de raad voor het presentiegeld van 25, per vergadering te brengen op 40, en ook een bijdrage in de kosten van telefoongesprekken van 500,per jaar te verlenen. Voor afdelingsvergaderingen en van die der raadscommissies, wordt geen ver goeding gegeven. Esslingcr Liederkranz Zaterdagmiddag 26 juni omstreeks 12 uur zal het gemeentebestuur de Esslinger Liederkranz in de aula van het Stede lijk Museum officieel ontvangen. Het koor komt als tegenbezoek Schiedam een concert geven. lance-auto uit, bemand met een chauf feur en een verpleger. In enkele steden van ons land rijdt een dokter met de ambulance mee. In Schie dam niet, omdat over het algemeen ter plaatse weinig hulp kan worden verleend. De G.G. en GD. beschikt over zes eigen artsen, zes verplegers en chauffeurs en drie ambulances. Men is niet berekend op grote rampen. „Het is onmogelijk om voor alle cala miteiten een volledig ingerichte dienst beschikbaar te hebben," aldus dr, v. d. Berg. „Dan zou de dienst zo uitgebreid moeten zjjn, dat die onbetaalbaar wordt en dan nog zou men wel mensen en ma terieel tekort komen. Vandaar dat er een nauwe samenwerking bestaat met de ge- neeckundige diensten in de omgeving, zodat op deze wijze een efficiënte ram- pendienst kan worden verkregen." Per jaar rukken de ambulances onge veer 1000 maal uit. waarbij op de open bare weg aan ruim 800 personen hulp werd verleend en in bedrijven aan 131 personen. Bovendien worden ambulances waar nodig, ingezet voor vervoer van patiënten naar andere inrichtingen en dit betrof in 1963 ruim 3000 patiënten. Nu is dit alles slechts een klein onder deel van het werk der G.G. en G.D. Want hieronder vallen b.v. ook onderzoeken in gesteld in verband met huisvestingspro blemen: onderzoek naar t.b.c. en andere ziekten, Keuringen voor diverse gemeen telijke instellingen en voor particuliere bedrijven, sportkeuringen, immunisaties, schoolhygiëne, kinderuitzending enz. Ook het medisch schooltoezicht vergt veel tijd. De Schiedamse G.G. en G.D. werd in 1946 ingesteld, nadat reeds voor de oor log de plannen daartoe waren ontworpen. Tot directeur van de dienst werd be noemd dr. J. H. v. d. Berg, die toen aan de G.G.D. te Amsterdam was verbonden. Het was een min of meer hulpbehoevend begin, want behalve flat er over geen be hoorlijk materieel kon worden beschikt, was ook de ruimte aan de Lange Nieuw- straat zeer beperkt. Een verbetering was het, toen het ge bouw aan de Tuinlaan kon worden be trokken en al zijn er ook hier wel wen sen, voorlopig is de dienst behoorlijk on der dak. Hier is ook de centrale admini stratie ondergebracht, welke onder lei ding van de heer S. J. L. Giezen staat, die reeds 19 jaar aan de dienst is verbon den. Geleidelijk is de hele dienst uitgebreid en konden ook eigen ambulances worden aangeschaft. Voor die tijd was het zieken- vervoer alleen in particuliere hand. De dienst is zodanig ingericht, dat de G.G. en G.D. van Schiedam als één van de wei nigen alleen aan de Rijksinspectie ver antwoording schuldig is. Dit betreft dan ook vooral de bestrijding van besmette lijke ziekten. Geconstateerd kan worden, dat in het algemeen de gezondheidstoe stand in Schiedam goed is. De meeste gevallen van kinkhoest enz. zijn vrijwel bedwongen. Op onze vraag of en in hoeverre de aanwezigheid van vele vreemdelingen ziekten van vroeger, zoals t.b.c„ polio, ook in Schiedam van invloed is op de volksgezondheid, zei dr. v. d. Berg, dat dit nauwelijks merkbaar is. Men heeft hier te maken zowel met buitenlanders, die hier te werk zijn gesteld, of schepe lingen uit de havens en werven. Naar het oordeel van dr. v. d. Berg is er beslist geen reden om aan hun aanwezigheid toename van bepaalde ziekten toe te schrijven. Ontslagen en benoemingen B. en W. van Schiedam stellen aan de raad voor de heer D. van den Akker, directeur van de keuringsdienst van slachtdieren en directeur van het slacht huis, eervol ontslag te verlenen met in gang van 1 september, omdat hij elders benoemd is. Mevr. B. E. A. van Etten- van Bodegom heeft ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de A. H. Gerhard- school, evenals de heer D. M. A. v. d. Giessen als hoofd van de Mathenesse- school (g.l.o.)Ook hij is elders benoemd. Om dezelfde reden heeft de heer W. Schlüter ontslag gevraagd als onderwij zer aan de Prof. R. Casimirschool en de heer D. J. van Faassen als onderwijzer aan de W. de Zwijgerschool Als lid van de Schiedamse Sportraad worden in de vacature Th. C. Putters voorgedragen, de heren M. van Dijk en J. van Oudheusden. Voorgesteld wordt te benoemen tot onderwijzer aan de Thorbeckeschool de heer D. N. Boogaard te Oegstgeest. Tot onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool. B. mej. W. J. van Loon te 's-Gravenhage, tot onderwijzer i de M.O.K.-school de heer P. v. d. Lin- Afseheid bij Ziekenzorg Binnenkort zullen de wijkverpleegsters L. Keizer en A. Meulstee-Metselaar van de Schiedamse Gereformeerde Vereni ging voor Ziekenverpleging deze dienst verlaten. Zuster Keizer was zes jaar aan deze dienst verbonden en zuster Meulstee drie* jaar. GESLAAGD Voor de toelatingsexamens Middelbaar onderwijs zijn alle candidaten van de Koningin Wilhelminaschool geslaagd. Voor het Gymnasium Bram Kool. Voor het Lyceum Henk Houtkamp, Jan van der Meer en Erwin de Jonge, Ma rian de Ruiter, Jacqueline Marsman, Siem Dijkshoorn en Annelies Wietzes en ten slotte voor de MMS Irene de Bruyne, Trudy van den Bos en Ria de Haan. De turndag van „Animo", de Christe lijke gymnastiekvereniging van Kethel, is weer een groot succes geworden. Om ca. 2 uur was het een drukte van belang want de opkomst van de Animo- jeugd was zeer goed te noemen. Onge veer 150 jongens en meisjes hebben aan het openluchtspel deelgenomen. Onder de meest ideale weersomstandigheden be gon dus het "Animo"-feest. De organisatie bleek ook nu weer pri ma, want alles werd in een vlot tempo afgewerkt. Er werd door de jongelui en thousiast meegedaan en op de hindernis- baan werden soms de raarste capriolen gemaakt, tot groot vermaak van de om standers. Bij het kussenslaan en de lin- Rond de schoorsteenveger hangt een sfeer van romantiek, avontuur en geheim zinnigheid. De heer J. van Suylekom (Parkweg 10 in Schiedamvertelt dat het juist dat was wat hem in dit beroep aantrok. Het mag dan waar zijn, dat er een flink stuk van dat avontuurlijke is verdwenen, sinds de platte daken, maar een echte schoorsteenveger heeft het niet uitsluitend op die platte daken voorzien, integendeel, hij heeft pas echt zijn „slinger", als hij tegen de dak pannen op moet klimmen en zich aan wankele schoorstenen moet vasthouden. Dit werk brengt dan soms met zich mee, dat de veger met de stukken van een gammele schoorsteen in de armen blijft zitten. Zelf zegt hij hiervan: „In het Schiedamse Nieuwland moge het dan rustig wandelen zijn over de platte daken, maar in het oude deel van Rotterdam is dat er meestal niet bij. Tóch is het daar lekker werken, ook al weer omdat die moderne schoorstenen allemaal hetzelfde zijn. Dat moderne werk kent minder geheimnissen, dan de oude, rokerige gevallen. Dan moet het „hoei" nog de weg wijzen of het wel de juiste schoorsteen is. Ook het moderne rookkanaal kan de schoorsteenveger voor zeer onaangename verrassingen plaatsen. Zoals bijvoorbeeld de rchoor- steen met een „slaper", zoals die vak kundig genoemd wordt, (een dwars stuk schoorsteenkanaal in de woning, dat aan sluit op het verticale kanaalDaar blij ven stukken roet lekker koeken. Ze moes ten daar eer. luikje maken want door die „flessehals' is het verstoppen van het afvoerkanaa1, met alle nare gevolgen vandien, niet denkbeeldig", aldus de heer Van Suylekom. namelijk kunstzinnige schoorstenen en siertafeltjes. Maar ingewikkelder en meer geduld vereisend is wat hij met lucifers doet. Daarvan bouwde hij bijvoorbeeld schepen, een model van de Rotterdamse Euromast, en andere voorwerpen. Hij heeft daarvoor bij elkaar een kleine hojderduizend lucifers gebruikt. Zijn 14- jai^e zoor: Peter is ook al artistiek be gaafd. Hij tekent en heeft een stripver haal samengesteld dat ontleend is aan de schoorsteenvegersavonturen van zijn va der. Nu maakt hij er eigen tekeningen bij en hoopt een boek te kunnen samen stellen. Daarvoor luistert hij dan naar de verhalen die zijn vader hem vertelt. Minstens zo duidelijk als een reklame- opschrift maakt deze uit hout gesne den „schoorsteenveger" het beroep van de heer Van Suylekom bekend. fenroof ging het soms lekker hard toe vooral wanneer de jongelui door hun vrienden (dinnetje) werden aangemoe digd. Het ringwerpen en zaklopen ging heel wat rustiger, hoewel het zaklopen voor diverse jongelui nog erg moeilijk bleek te zijn, zodat enkelen voor de eind streep al vielen en uitgeschakeld waren. De kleuters hadden o.l.v. Mej. R. Galen kamp een iets ander programma dat ook vlot werd afgewerkt. Door de hulp die de technische leiding van een aantal leden van dames en heren in de 14 - 16 afd. kreeg was alles o p tijd klaar en kon de voorzitter om ongeveer half vijf met de prijsuitreiking beginnen. Het avondprogramma ving om 7 uur aan met een mars door .Kethel en hield een flink stuk propaganda voor Animo in. De drumband had aller bewondering en liet horen, waarom op de Bondsdag de tweede prijs werd toegekend. Op het terrein bevonden zich plm. 6__ belangstellenden. De heer De Groot sprak een openingswoord en verwelkomde in het bijzonder de oud-leider, de heer Voorbach. De hoornblazers lieten zich voor de eerste maal in het openbaar ho ren en oogstten daarmee direct succes. Daarna begon in vlot tempo de demon stratie. Het toestelturnen was een ge noegen om naar te kijken en er klonk een waarderend applaus. Het ritmisch turnen werd vrijwel foutloos uitgevoerd. De algehele leiding was in handen van de heer P. H. Kegel. Geen diploma erkenning hebben, maar nu kan iedereen zich voor schoorsteenveger uitgeven. Niet zo lang geleden gebeurde dit ook toen enkeie lieden volstonden met „hoei" te roepen, om daarvoor een stevig be drag te incasseren en verder niets te doen. Brandweer noch bouwpolitie trekken zich iets van de schoorsteenvegerij aan, be halve de verzekeringsmaatschappij, als er een schoorsteenbrand ontstaat. De heer Van Suylekom kent echter zijn vak en hij is daarom nog niet aan het eind van zijn schoorsteenJatljn. Hij bouwt Vrouwengroep De Vrouwengroep v. d. Partij van de Arbeid neemt dinsdag 29 juni deel aan de Eilanden Kontakdag te Oostvoorne. De deelneemsters komen om 8 uur 's mor gens bij elkaar op het Station Schiedam. Dinsdag 6 juli gaan zij een ochtend naar "de Boogaard" in Rijswijk om het winkelcentrum te bezichtigen. Start 9 uur station Schiedam. Voor het uitstapje op 23 september zijn nog enkele plaatsen in de bus vrij. Voor deelneming hieraan vlug opgeven bij het sekretariaat Sim. Stevinstraat 22b. Men gaat dan d^ Vara Studio bezichtigen. Uitstapje Mvosotis Ruim twee jaar geleden werd opge richt de vereniging „Myosotis" (Vergeet mij niet), die zich ten doel stelt om gees telijk er lichamelijk gehandicapte kinde ren van ahe gezindten eenmaal in de twee weken een prettige zaterdagmiddag te bezorgen. Enkele dagen geleden was vo weer een uitstapje samengesteld. autobezitters hadden hun auto e afgestaan en enkele fabrikanten zorgden ervoor dat het „natje en droogje" niet ontbrak. De tocht ging naar Rockanje, aan het strand, in de duinen en in de speeltuin de kinderen zich konden amu- Het was een heerlijke middag voor de gehandicapten en na een bezoek aan Oostvoorne keerden zij weer terug bij de Favorieten festival Ongetwijfeld had het aantal belangstel lenden dat het „Favorietenfestival", zo als S.G. do culturele avond van dinsdag had gedoopt, bijwoonde, groter -kunnen zijn. Het Schiedamse Passage Theater was niet geheel gevuld toen het festival begon. Dirigent Franz-Paul Decker van het Rotterdams Philharmonisch Orkest had een niet te zwaar programma samenge steld, met een geheel eigen karakter. Zeer bijzonder was het derde Brandenburgs Concert, met een opvallende plaats voor de violen. Verder werden uitgevoerd ge deelten uit Tschaikowsky's „Zwanen, meer" en enkele Slavische dansen van Dvorak, Het slotwerk van de avond was de symfonische jazz van Gershwin, „An American in Paris", een buitengewoon knappe weergave. Daarna bracht de Combo Pim Jacobs met zijn broer Ruud, bas, Wim Over- gaauw, gitaar en Han Beunink, drums, vooral de jeugdige bezoekers in verruk king. Evenals jazz-zangeres Rita Reys, die een waarderend applaus ontving. Vragen over brandweerkazerne De gemeenteraadsleden drs. J. H. Si mons en H. W. Metaal hebben aan B. en W. vijf vragen gesteld, waarin wordt ver zocht ruimer informatie te verstrekken over dp bouwplannen voor de nieuwe brandweerkazerne. De leerlingen van de Jan Prinsschool verdringen zich om de paarden in de hoop ook een ritje te mogen maken op de brede paardenruggen. De politie reageerde heel sympathiek op deze brief, want dinsdagmorgen reden brigadier Lugtenburg en hoofdagent J. Pons de speelplaats van de school aan de Mauritsstraat op. Een beetje aarzelend eerst, maar later wat vrijmoediger, be keken en betastten de kinderen de paar den. Het zijn immers nog hele reuzen voor kleine mensjes.- Hun onderwijzer had in de klas al uit voerig over paarden verteld, maar daar na volgde in de openlucht een aanschou welijke les in biologie. Aandachtig luis terden de kinderen naar de vele nieuwe dingen, die ze hoorden over de edele viervoeters. Later beantwoordden de beide politie mannen do ontelbare vragen van de kin deren, die ais een klit om de laarden hingen. Brigadier Lugtenburg, al sinds 1950 onafgebroken bij de Bereden Poli tie, en hoofdagent Pons, vanaf 1962 bij die afdeling, hadden er plezier in; dat de jeugdige Rotterdammertjes zo enthousi ast waren. De zesjarige Hubert en de 13- jarige Coenraad (het paard waarmee St. Nicolaas elk jaar zijn intocht maakt) lieten zich de liefkozingen gelaten welge vallen. De kinderen werden helemaal uitgela ten, toen de „Ooms agenten" ritjes over de speelplaats maakten en enkele scho liertjes mee mochten rijden. Aan het feest kwam een einde toen het al te hard begon te regenen, maar weer is bewe zen dat de „politie je beste kameraad is." Als echte verrassing: prachtige Terlenka lichtgewicht-pantalons. Ideaal voorweekend envacantie. Heerlijk luchtig, sterk, wasbaar. Pantalons, die normaal 10 tot 12 gulden méér kosten I

De Havenloods | 1965 | | pagina 4