VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE Schooltuinen leren Schiedamse jeugd eerbied voor de natuur te hebben L Opvarenden werden gered; bedankjes werden afgewezen Purol houte Deze week in de bioscopen Spaarbank boekte record-overschot IEDER GEZIN ,DE HAVENLOODS' REDDERS VAN DE HOEK Pastoor Blankers nam afscheid t DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 JULI 1965 r ÏMere week brengen bijna 600 Schiedamse jongens en meisjes een aantal tiren door met het onderhoud van hun schooltuintjes, gelegen achter het 'gemeentelijk slachthuis aan de Vlaardingerdijk. Het is niet alleen, dat zij daar een nuttige en een gezonde bezigheid ver richten, maar ook leren zij hierbij de natuur te verstaan. Wanneer het voorjaar nadert, ontvangén alle scholen in Schiedam de circu laires, waarin de jeugd de mogelijkheid geboden wordt in aanmerking te Vomen voor een schooltuintje. Dit rijn dan de leerlingen der 4e, 5e en 6e klasse, waarbij de leerlingen van de vijfde klasse voorrang krijgeri) Verder krijgen voorrang di-e jongens en meisjes die het jaar tevoren reeds een tuintje hadden. Zon kan het gebeuren dat een jongen of meisje drie jaar lang een tuintje krijgt toegewezen. Telkens weer blijkt dat het tuinieren de jeugd pakt, ook al zijn er die er soms de brui aangeven", aldus de hoofdleider de heer F. J. Klapwijk. „De eerste vier- vijf weken zijn vaak Me moeilijkste. Dan is er nog zo weinig te beleven en te zien op de tuin. Het is waar. de gemeentelijke plantsoenen dienst zorgt zodra het kan voor wat bloemen en planten op de tuin, zodat het alles een wat gezelliger aanzien krijgt, maar zolang het tuintje van de jongen of het meisje nog dor is, valt het voor sommigen niet mee om in tui nieren te geloven. Wanneer eenmaal een sprietje groen boven de aarde komt dan komt de lol er pas in. Ze willen dan gelijk gaan oogsten en dan is het een hele toer om duidelijk te maken, dat wanneer de uienplant bijvoorbeeld een flink stuk groen boven de aarde heeft, de ui zelf nog moet groeien en dat bijvoorbeeld aardappelen pas oogstbaar «ijn, wanneer het loof dood is gegaan." Veranderingen De Schiedamse volkstuinen waren zo ongeveer veertig jaar geleden op het terrein, waar nu het Sportfondsenbad staat aan de Burgemeester Knappert- laan. Daarna werden zij ingericht op een terrein bij de witte huizen aan de Vlaar dingerdijk en nu zijn zij plm. 15 jaar op het terrein achter het Slachthuis. Het valt moeilijk te zeggen hoe lang dit terrein beschikbaar blijft, want steeds weer zijn er veranderingen in de ze omgeving. De ingang tot de Benelux-tunnel vergt nogal wat ruimte en het is de vraag wat straks, wanneer het met de bouw- Het onderwijzend personeel geeft aan wat op een tuintje moet gebeuren, het geen een juiste verdeling van de mate rialen in de hand werkt. Schema Ieder tuintje heeft een afmeting van 20 vierkante meter en dat is een flink stuk, niet alleen om te beplanten, maar vooral ook om sèhoon te houden. Het is niet zo, dat iedere jongen of meisje plant waar hij of zij zin in heeft, er is namelijk een teeltplan dat in on derling overleg met leiders en leidsters is samengesteld. Dus komt er na de prinsesseboontjes de rode- of savoye kool, na de sla, de kroten en na de sterrekers, de uien. Zo gaat het van mei tot september, wanneer de laatste oogst van de tuin wordt gehaald. De huur van een tuintje bedraagt 6,50 per seizoen. „Beter dan bij de beste les, kun je hier de kinderen vertellen en laten zien hoe iets groeit", aldus de heer Klap wijk. Nu en dan komen de kinderen rond een tuintje bijeen en wordt door on derwijzer of onderwijzeres omtrent de plantegroei een en ander vertelt. Zo krijgen de jongens en meisjes niet alleen liefde voor het kweken, maar ook hun kennis wordt groter. Er is verder een schema vastgesteld waarbij tweemaal in de week geduren de l'/i uur op de tuin mag worden ge werkt. Dat is op maandag en donderdag (248 kinderen) dinsdag en vrijdag (184) en woensdag en zaterdag (153). De tijden zijn van half vijf tot zes uur, zodat de kinderen niet tijdens het spitsuur onderweg zijn. Op zaterdag is die tijd van negen uur tot half elf. Leerlingen van alle Schiedamse lagere scholen vindt men op de tuin. Er zijn vijftien onderwijzers en onderwijzeressen die er leiding ge ven aan deze nuttige en gezonde bezig heid voor de jeugd. .smetteloos zuiver i i ARENA: De marine voelt nattigheid,1; a l OO CENTRAAL: Zorro contra Samson,^ CINEAC-Beurs: De zwarte tulp (prol.) A *4 j. OO 'j CINEAC-Journaal: Verloofde paar in/ Amsterdam (in kleuren). r i CINERAMA: The Pest of Cinerama i (prol.) a.l. OOO j COLOSSEUM: vanavond: Klokslag' middernacht. 14 j. OOO t j vr t.m. wo: Het geheim van de geslo- ten kamer, 14 j. OO volgende do: Hoe bedrieg ik mijn i z^eVzVVrtaurel Hardy in Won- derland, a.l. OO CORSO CINEMA: My Fair Lady t (prol.) a.l. OOOO GRAND: It's a mad mad mad mad world (prol.) 14 j. OOO HARMONIE: do t.m. zo: Morgen wacht de hel, 18 j. OO ma t.m. wo: Kings of the sun, 14 J. OO j KRITERION: Une femme mariée (pro- long.) 18 j. OOO LUMIEREBuffalo Bill, de held van f het wilde westen, 14 j. OO 1 fr LUXOR: Patate, 14 j. OOO METRO: Politiepost Reeperbahn, 14 J. OOO Bij kruiwagens vol halen hier leerlin gen van de Maria Gorettischopl het pnkruid van de tuin. meisjes over deze bijzondere planten vertelde. Soms komen de dia's hem hier bij te hulp. Zo is er, verborgen achter een doods gebouw en begrensd door de begraaf plaats, een stuk jong leven aan het groeien voor de Schiedamse jeugd en wordt diezelfde jeugd eerbied voor de natuur bijgebracht. Aparte tuin Er i De heer F. J. Klapwijkhoofdleider, iet aan de hand van het schema de teelten op de schooltuinen uiteen. grond in Schiedam gaat nijpen, voor rang zal krijgen. Voorlopig groeien er nu de spercie- boontjes en kroten en staat de jeugd te trappelen om de nieuwe aardappelen uit de grond te halen. Tussen dat alles bloeien de leeuwen bekken, asters en goudsbloemen. Het is begrijpelijk, dat niet alle zes honderd kinderen tegelijk op de school tuinen toegelaten kunnen worden. Niet alleen dat dit de onderwijzers en onder wijzeressen voor een uiterst moeilijke' taak zou stellen, maar ook zou men een tekort aan gereedschap krijgen. apart hoekje op de tuin, welke het domein is van de oud-leider, de heer Van der Gaag. Het is een bijzonder gebied, waar men niet alleen een grote variëteit van de Nederlandse flora bijeen ziet, maar ook planten uit het buitenland. Want toen de heer Van der Gaag te rugkeerde van een bezoek aan zijn zoon in Canada, bracht hij zaad en plantjes mee van de Canadese flora en het is hem gelukt om die in eigen tuin tot ontwikkeling te brengen. Edelweiss is daar ook te vinden. Woekerend met de ruimte, vindt men hier ook duinflora, waartoe de heer Van der Gaag de gewenste grond aanvoerde, hetgeen hij ook deed voor de planten van de veen bodem. Er is een „moeraehoekje" met de planten die er zich thuis voelen; in een vijvertje bloeien de waterplanten; de waterlelies en dotterbloemen. Zelfs in de boomplanten bracht hij variatie en men vindt er zowel eik, els, berk als de naaldbomen. De heer Van de Gaag zou geen goed onderwijzer geweest zijn, indien hij nu niet regelmatig aan enkele jongens en Onder het toeziend oog van de heer Baatenburg van de Dr. A. Kuyper- school, zijn tuiniers en tuinierstere aan het werk. ORGELCONCERTEN Juli is voor de Grote- of St. Laurens- kerk de maand van de buitenlandse ui- ganisten. Dinsdag 13 juli geelt de Itali aanse organist Luigi Tagliavir.i 's avonds om 8.15 uur een concert. Toegangsbewij zen zijn vooraf verkrijgbaar aan het Kerkekantoor, Grote Kerkplein 9. Feike Asma zal op vrijdag 16 juli 's avonds om 8 uur in de Gr<-te Kerk te Maassluis een orgelconcert geven. Dit concert staat in het teken van de Jan Zwart-herdenking. Zaterdag 10 juli zal in de serie „Grgel- avonden-1965" in de Putsepleinkerk aan de Blazoenstraat hoek Putsenocht con certeren Laurens van Wingerden, orga nist van de Nieuwe Oosterxerk. Mede werking wordt verleend door JeaneUe van Wingerden, blokfluit. Het concert be gint om 8 uur. Controle op grammofoon platen Maandag 12 juli zal door de Stichting Centrale Discotheek met behulp van de uitleendiscotheken in Nederland en Bel gië, de platenindustrie, een licht-advi- seur en een oogarts een onderzoek wor den gedaan naar de verschillende me thodes die er bestaan voor de visuele controle van de grammofoonplaat ten behoeve van de uitlening. De grammo foonplaat is de basis van het werk van de uitleendiscotheken. Men hoopt uit het onderzoek dat in de Stichting Centrale Discotheek, Witte de Withstraat 74 ge houden wordt, verschillende dingen te Rode kruis-boottocht In de week van 12 t.m. 17 juli zul len 72 chronisch zieken uit Rotterdam en omgeving een tocht maken met het Rode Kruis Hospitaalschip ,,J. Henry Dunant". Aan boord van het schip zui len een scheepsarts, een hoofdverpleeg ster, vier verpleegsters, 24 helpsters en zes helpers de zieken Dijsuan. De tocht gaat over de Nederlandse riviereu en overnacht zal worden in Wijk en Aalburg, Gennep, Tegelen, ft eerbosch en Oud-Beijerland. De inscheping vind plaats op 12 juli om acht uur 's oen- tends aan de Boompjeskade. De bootreizen kosten veel geld, dat het Rode Kruis van leden of contri buanten krijgt. Om deze tochten blij vend mogelijk te maken, zal Het Rode Kruis nog meer leden moeten hebbe, mhoop, 18 j. Piraten van de Ws- recht, a.l. OO PASSAGE: H< PRINSES: James Bond 007 No (prol 18 j. OOO t Het grote liefdesspel, 'j 18 J. OOO REX: 4 j. witte veer, a.l. OO Smokkelpoorten van j 1- OO Dodenval der commando's, it donderdag wegens restau- ratie gesloten) f STUDIO '62: To catch a thief (prol.) THALL1A: Goldfinger (prol.) 18 J OOO 't VENSTER: Liefdesparen (prol.) 18 j. OOO j VICTORIAvanavondLes lions sont lachés, 18 J. OOO t vr t.m. wo: De onbevredigden. 18 j. t OO volger dappere wolfshond, a.l. OO -it mm première OOOO seer goed -. OOO goed r OO middelmatig O matig tot slech Op grond van de gegevens over maand juni, kan de Spaarbank te Rot terdam op een voortgezette gunstige SCHULD bleek de schuld van de schuld waarvoor boekhouder terecht stond! Al maanden achter- een had hij zijn maandsalaris negenhonderd gulden met klei- ne bedragen uit de kas van werk- gever aan gevuld. „Kleine bedrag- jes maar, edelachtbareenneik zou het terugbetaald hebben als dat niet zo moeilijk geworden was door de aankoop van ons huis De geest der inspiratie: Toen het saldo van de kleine bedragjes hem te gortig werd, ging de boek- houder uitzien naar een roofover val. Pover resultaat van beroeps- ijver en schuldbesef; terwijl hij j iedere morgen aan het ontbijt uit het ochtendblad kennis nam van de vermetelheid bij het roofgilde, ging aan hem deze oplossing voor- hij. j Hij had het kunnen weten, want het is in Rotterdam met roofover- vallen als met brievenbussen, daar waar je een brievenbus verwacht, staat in het tramhuisje een weeg- schaal met.vijf cent inworp, alstublieft! Ten lange leste moe- gehoopt en vol bange zorgen be- j sloot boekhouder het lot in eigen hand te nemen. Het gebeurde op de vroege morgen van betaaldag aan het eind van de maand. Ter- i wijl iedere brave borst de -dienst volbracht in zorgeloos zeker we- ten van loon naar werken toog boekhouder naar de bank van werkgever en inde daar een che- que van zevenduizend gulden. Te- rug op kantoor vulde hij gewoonte- getrouw de zevenduizend vijfhon- derd gulden aan met een bedragje uit de kas en verborg het geld on- der papier en doeken in het koffie- j kastje. Na een laatste blik op de grijze muur achter zijn bureau greep hij de nietmachine en sloeg zichzelf op het hoofd teneinde de felbegeerde brievenbus pardon, f roofoverval, in scène te zetten. Nu is het voor een jonge poes al j verschrikkelijk moeilijk om in het puntje van haar staart te bijten. Boekhouder, die helemaal geen poes is, bemerkte dan ook tot zijn 'f ontsteltenis, dat haardos en schedel tegen de klappen met nietmachine bestand waren, weshalve hij op- nieuw sloeg, en nog eens, en nog eens tot een zielig straaltje bloed de hoop op welslagen van de on- derneming deed herleven. Haastig besmeurde hij kasboek en over- j hemd met bloed en vuil en strekte zich toen uit op de planken vloer van het kantoor om aldaar in dof- fe berusting en gespeeld zwijm af te wachten. den gespannen naar het adembe nemend epos van de overvallen boekhouder. Alleen de politie ge loofde het niet. Vervelend voor boekhouder bleef dienstdoend po litieman er een hard hoofd in hou den. Politiehoofd werd nog harder toen hij in hef keukenkastje onder de koffiefilters het vermiste geld aantrof; „U moet maar even mee gaan naar het bureau", zei de po litieman vriendelijk, „voor het vastleggen van de getuigenis Ongelukkige samenloop van om standigheden; het vastleggen van de getuigenis duurde drie maan den! ROOFOVERVAL... spaarontwikkeling terugzien. Het juni- spaaroverschot van 2,2 miljoen is j— J méér dan in juni 1964. Gedurende de eerste zes maanden i dit jaar werd in totaal 126 miljoen in gelegd tegen 113 miljoen in 1964 en 101 miljoen terugbetaald tegen 91 mil joen vorig jaar. De bedragen zowel aan inleg als ook aan terugbetaling beteke nen voor deze periode van het jaar zelfs een record. Terwijl het spaarverschil over het eer ste halfjaar van 1964 22 miljoen be droeg, is het spaaroverschot thans reeds tot ruim 25 miljoen gestegen. In totaal is thans door ruim 537.000 rekeninghou ders 447 miljoen gulden aan de Spaar bank te Rotterdam toevertrouwd. Gedurende dit eerste half jaar werd door personeel van 170 bedrijven en in stanties door middel van Bedrijfssparen 1.255.000,— gespaard, terwijl scholieren van 418 scholen door middel van het Schoolspaarsysteem 669.000,— bijeen brachten. ciële zorgen", zei de officier, „hij heeft geen notie van geld en zijn vrouw ook niet „Boekhouder gaf alles grif toe; ,,Ik kon niet anders edelachtbare, het was zo moeilijk allemaal De president knikte en bladerde verder in de stukken; „U was nooit eerder veroordeeldvroeg hij langzaam. Boekhouder schudde het hoofd. „Wel eens bijna", antwoordde hij zacht. „Dan veroordeel ik U tot tien maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaar- delijk en met aftrek van voorar- rest!" Weshalve boekhouders jaarba- lans sloot met een nadelig saldo. 1 JAN PUBLIEK. Prisma-Puzzels 15 door Laurens A. Daane Van overlapper tot hersenbreker. Een nieuwe sprankelende collectie kruis woordraadsels zoals doorlopers, magische vierkanten, anagrammenvaria, rondedan sen en mengwerk. Moeilijke, maar ook speelse opgaven die steeds weer een an dere instelling van de puzzelaar vragen Een boek dat werkelijk ontspanning door inspanning biedt. - Prisma - 1,50. I CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. I MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. binnen ons verspreidingsgebied waar van de woning is voorzien van een naambordje heeft recht op Heeft u klachten over de bezorging, bel dan even 132170, toestel 92 of 83. sche Roode Kruis, Koningin Emmaplem \Tee 1 was er „anders dan anders" V de Hoek, toen op 28 oktober 1941 Duitse vrachtschip Herta Emgeline Frit- in nood geraakte. De Duitsers waren de baas en de Nederlanders had den er niets te vertellen. Niets ongc-' woons was er echter aan de zware storm, die met een windkracht van tien tot elf de zee en de kust beukte. En gewoon als in andere tijden rukte ook de reddingsboot President Jan Leis onder bevel van schipper Slis laat in de middag uit. Nadat de Leis In buiten de pieren wa dat het Duitse schip in tweeën broken. Schipper Slis seinde om assis tentie, waarop ook de reddingboot Pre sident J. W. Wierdsma onder bevel van schipper Van Dam zee koos. Die assistentie was hard nodig, want het schip was zo radicaal in twee delen gebroken, dat het achterschip in zijn eentje op drift was gegaan met een aantal zeelui er op. Toen schipper Slis met de Leis bij het schipper besloot een tros te doen brengen. Tot vier maal toe brak hij af. Na een uur gelukte het eindelijk ver binding te krijgen met de brug van het schip, waarop de opvarenden bescher ming tegen de hen aan alle kanten om ringende gevaren hadden gezocht. Vijf man konden vla die lijn overge bracht worden, maar daarna was het niet meer te doen; de brug werd ge heel overspoeld door de hoge golven. Aan de overgebleven mannen werd met armzwaaien te kennen gegeven, dat zij zich naar de hoger gelegen bak moes ten begeven. Hier kwam een betere ver binding tot stand; de negen mannen hierdoor zwaar beschadigd. Intussen was schipper Van Dam het achterschip van de Herta Engeline Frit- zen achterna gegaan. Hij trof het aan op een afstand van één kilometer van het voorschip! Er zaten nog vijf man op. Telkens werd het dek, of wat daarvan over was, door hoge golven overspoeld. Aan een verbinding met het dek viel niet te denken. De schipper koos een an dere techniek: hij begon een aantal rondjes rond het wrak te maken, in de hoop, dat de schipbreukelingen dan op de een of andere manier de gelegenheid zouden krijgen om over te springen. Op een gegeven ogenblik bleef de red dingboot met het berghout aan het wrak hangen en kwam op zijn zijde in het water terecht. Gelukkig richtte hij zich echter onmiddellijk weer op. Nog voor acht uur brachten de beide reddingboten die avond de geredden bin nen in de Hoek. Alle schipbreukelingen waren Duitsers en de Duitsers waren on ze vijanden. Dergelijke overwegingen mogen redders echter nimmer laten gel den. Zij redden wie in nood zit en doen dat zonder aanzien des persoons De Duitse autoriteiten wilden aanvan kelijk tijdens een grootse huldigings plechtigheid de Nederlandse redders be danken voor wat zij gedaan hadden. De Reddingmaatschappij liet weten, dat zij er niets voor voelde. Tenslotte heeft zij alleen de medailles geaccepteerd, die Woensdag 30 juni ls in het clubhuls, Delft weg 11 te Overschie, duidelijk ge bleken, dat Pastoor Blankers een lege plaats achterlaat ln de harten van zijn parochianen. Een overvolle zaal heeft afscheid van hem genomen o.m. in te genwoordigheid van de pastoors Hartog en Buijs, beiden uit de Parochie van Altijddurende Bijstand. De talrijke spreker werden ingeleid door kapelaan J. A. Duijvesteijn, dia het vertrek naar Naaldwijk als een pro motie zag, (een parochie met drie kape laans! een vertrek naar een land niet van melk en honing, maar wel van drui ven en tomaten! Achtereenvolgens kwamen aan het woord, de heer R. F. Bohré, hoofd der Maria school; Mej. Krijgsman, voorz. van de wijkraad; de heer Q. Heinsbroek namens de kerkmeesters; de heer J. van Schooten namens de parochianen en ten slotte de heer Prein voor het col lectantencollege. Alle sprekers boden ge schenken aan; de parochianen hadden hun dank vertolkt door middel van een cadeau onder couvert. Harmonie "Oranje" en daarna is men nog geruime tijd gezellig bijeen geble ven. Honderden maakten van de gele genheid gebruik om hun pastoor de hand ringen.

De Havenloods | 1965 | | pagina 4