WITBROOD STEK SPUR 69 i ZEEUWSE RONDJES RQ Voor 4.15 hebt u een SPLINTERNIEUWE PHILIPS KOELKAST IN HUIS Janssei Stadslichten zijn veiliger dan gedimd groot licht AMERIKAANS 95 Modern doet u een uniek voorstel Bel134700 voor inlichtingen ofetap morgen naar één „Wonderkind" Wim Gijzen exposeert in Galerie Delta CO-OP RUM PENCEE JANSE CHINA GARDEN ZEMEN TERRAND Ervaring in Duitsland heeft geleerd: DE HAVENLOODS Bakkerij illEIIUf I GESNEDEN EN VERPAKT IIICII li ELKE DAG 'N TRACTATIE! I GEBAKKEN VAN ZUIVERE AMERIKAANSE PATENTBLOEM DE GEHELE WEEK 8 STUKS PER PAK VAN 75 NU V W 250 GRAM NU Uw DE GEHELE WEEK PER STUK VAN 110 NU r g Bakkerij Ie U huurt nu een onvolprezen splinter- 5e Zonder enig risico N nieuwe Philips Koelkast - 6e U betaalt 4.15 per week aan Modern 2e Zeer lage huurprijs - slechts 4.15 per - dus geen tussenkomst van de bank weekof 18.-per maand 7e Als u de Philips koelkast 12 maanden hebt gehuurd, kunt u hem verder hu ren of tegen bijzonder voordelige prijs kopen. Net wat u wilt, want koopplicht is er niet bij. - 3e Zonder aanbetaling 4e Zonder extra kosten van onze zes filialen. U profiteert dan direct van dit prachtige aan bod. U bespaart op uw huishoudgeld. En als u 't narekent, betaalt de Philips koelkast zichzelf. Wacht niet. Gun nu u en uw gezin deze heerlijke luxe voor sleclts 60 cent per dag. Ga naar MODERN om zo'n splinternieuwe Philips koelkast te huren voqr 4.15 pèr week. rechtstreeks zonder tussenkomst van de bank bij |Schiedamseweg 145- Straatweg 59- Pleinweg 152- Asterlo 29-31 - Hoogstraat 62-64 - Tel. 13 47 00 Winkelcentrum Hoogvliet Tel. 16 08 221 Kerstendljk 3 - iJssefmonde Tel. 19 76 40 exclusisf chinees-indisch restaurant NUTHUIS CHINEES/INDISCH ETEN! Ontbreekt U de tijd om gezellig In ons restaurant te komen eten? Belt U ons even op, telefoon 253125-253115. li kunt Uw menu dan komen afhalen. Menu's in allerlei variatie, in allerlei prijsklassen. Vraagt prijslijst NIEUWE BINNENWEG 317 - t/o GRAND/STUDIO van top-kwaliteit En K.E.S.-zegelsü DROGISTERIJ lening van de Wegenver- heid van bewegende voertuigen te schat- ronc Bij de herziening van de Wegenver keerswet, waaraan thans professor Belin. fante en zijn medewerkers bezig zijn, zal ook de verlichting der voertuigen ter sprake komen en dus ook het thans gel dende voorschrift binnen de bebouwde kommen bij voldoende openbare verlich ting de stadslichten te gebruiken. Het is de vraag of men de stadslichten blijft voorschrijven of dat ook dimlicht binnen de bebouwde kom zal worden toegelaten of zelfs misschien voorge schreven. t motorvoertuigen in de voor de bestuurder be paalde extra-verantwoordelijkheden met zich mee. Alleereerst is daar het feit, dat meer dan overdag de snelheid aan het bij duisternis beperktere zicht moet worden aangepast. Ook de keuze van de verlichting van het voertuig is een kwes tie, die met overleg moet geschieden. Realiseren we ons wel goed, dat dit on derwerp een dubbel veiligheids-aspect in zich bergt' Alleerst is het zo, dat de be stuurder somj de verlichting van zijn voertuig nodig heeft om de weg vóór zich goed te kunnen onderscheiden. Maar zelfs bij nat weer en bij zeel* matige straat verlichting is het voor iemand met goe de ogen b'J een verantwoorde snelheid heel goed mogelijk met stadslichten te rijden, mits ook ieder ander dat doet. De straatverlichting is evenwel tegen woordig bijna overal meer dan „zeer Hier komt het andere aspect tegelijk ter sprake, nl. dat van de verblinding. Exacte cijfers over de aantallen of per centages der ongevallen, die veroorzaakt zijn tengevolge van verblinding door te- genligeers in stadsverkeer staan ons op dit moment niet ter beschikking, maar vast staat in ieder geval, dat de verlich ting van een tegenligger in ernstige ma te de verkeersveiligheid in gevaar kan brengen door veNrlinding of door het schrik-effect als gevolg van dit licht. Ver der moeten we tot onze spijt vaststellen, dat de zogenaamde gedimde lichten van talloze motorrijtuigen door het niet op de juiste wijze afgesteld zijn een te hoog gerichte lichtbundel voor zich uitwerpen waardoor het dimeffect geheel verloren gaat. Ook voor voetgangers Een bijkomende kwestie, echter niet minder van belang, achten wij het feit, dat het algemene straatbeeld bij avond in onze grote steden zeker niet altijd rus tig genoemd kan worden. Allerlei ver lichtingen van uitstalkasten, van lichtre clames, openbare verlichting en verkeers- lantaarns geven reeds genoeg of te veel variëteit en een verblijf in een of ande re grote Duitse stad, waar men gewoon is wel de dimlichten in plaats van het stadsiieht te gebruiken, leert ons direct wordt doo- het niet-verplicht zijn van het gebruik van de stadslichten. heid van bewegende voertuigen te schat ten. Daarom achten wij het in het bijzon der voor voetganger», vooral wanneer zij moeten oversteken, een groot gevaar wanneer onze verkeerswetgeving van de atadslichten zou gaan afzien. Het is ons bekend, dat men het in Utrecht eens heeft geprobeerd met die dimlicht-kwestie en voor enige tijd in de stad met gedimde grote lichten in plaats van met stadslichten heeft laten rijden. We hopen slechts, dat de aldaar opgeda ne ervaring reeds voldoende afschrikwek kend is geweest om de beslissing naai de stadslichten te doen overslaan. Het is jammer, dat dit Utrechtse experiment niet achterwege is gebleven: één avond rondwandelen In Keulen of Düsseldorf lijkt ons voor een juiste beoordeling in verband met de grotere verkeersintensi teit aie ook in onze grote steden Amster dam. Den Haag en Rotterdam bestaat, ter vergelijking meer representatief. Wij hebben die vergelijking zelf wél gefrof- Jen en we kunnen dan ook op grond daarvan al) een maar ernstig waarschu wen tegen de invoering van gedimd groot licht in het stadsverkeer: onze heden daagse straten zijn al druk en rommelig genoeg en het zou een averechtse maat regel zijn, lijnrecht in strijd met de wets, bepaling, die om redenen van, verkeersvei ligheid er, -rust het onnodig claxoneren verbiedt maakt volgende week zijn vijftigste ten toonstelling Het wordt een zomerexpo- sitie, waaróp behalve de wonderkinde ren belangrijke kunstenaars als Peter Saul en Vandercam vertegenwoordig-» zullen zijn. Deze jubileumtentoonstelling is wel een felicitatie waard, JAN DONIA Grote opdracht voor I.H.C. -werven „Van de sleephopperzuigers ,Geopo- tes VI en VIII' werd veel verwacht, toen zij aan het werk gingen op ver-u schillende baggerobjecten. Dat nieuwe ontwerp, die grote hopperinhoud van 4000 m3 kortom, men was in de in ternationale baggerwereld heel be nieuwd, wat daar wel uit zou komen", aldus vertelt het huisorgaan van de werf „Gusto" te Schiedam. De Koninklijke Maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken „Adri- aan Volker" N.V. heeft op deze vraag nu. een klinkend antwoord gegeven. Zij heeft I.H.C. Holland opgedragen nog een dergelijke sleephopperzuiger te bouwen op basis van hetzelfde ontwerp. Dit wordt dan de „Geopotes IX" (CO 533). een zuiger met een laadvermogen van 9300 ton bij 8 m diepgang en een laad- ruiminhoud van 4650 m3, te vergroten tot ca. 6000 m3 voor lichtere grondsoor- Vast staat, dat het schip 110 m lang wordt (breedte 21 m, holte 10,30 m, dia meter van de achter geplaatste zuigbuls 1000 mm). Twee 18-cflinder Smit-Bolnes dieselmotoren, elk met een vermogen van 2720 pk bij 275 omw/min, drijven de schroeven aan. Zij geven het geladen schip een snelheid van 12 knopen. De Smit-Bolnes pompmotor heeft een ver mogen van 2380 pk bij 275 omw/min. Ter verhoging van de manoeuvreerbaarheid wordt een boegschroef met een motor van 600 pk ingebouwd. Evenals de „Geopotes VI en VIII" krijgt de „Geopotes IX" kegelkleppen. Werf Gusto zal het schip bouwen en L. Smit Zoon, die optreedt als hoofd aannemer, verzorgt de baggeruitrusting. Beide I.H.C.-vennoten krijgen er een stuk werk aan, dat weer sterk de aan dacht zal trekken in de bagger- en scheepvaartwereld. Politie op de fiets Door negen leden van het Schiedamse politiekorps zal op een dienstriiwiei wor den deelgenomen aan de Laura-fietJ- tocht te Alphen aan de Rijn, '.ver een afstand van 150 km. De negenenveertigste tentoonstelling in de galerie Delta zal een wonder baarlijke gebeurtenis worden. Althans volgens de uitnodiging: Met permissie van de Ed. Achtb. Heeren Bestuurderen van de Rotterdamsche Kunstkring Ao. 1893, de Heer H. Sonnenberg, Zal de Eer hebben in de Galerie Delta Rotter dam het Geëerd Publiek ter bezichtiging aan te bieden Schilderijen met Schoone Voorstellingen van vier geheel zeldzame wonderkinderen: Woody van Amen, Wim Gjjzen, Reinier Lucassen, Jacob Zekveld. Wij dachten, dat wij een derge lijk gebeuren niet onvermeld voorbij mochten laten gaan. Een van deze zeldzame Wonderkinde ren Wim Gijzen is een nieuweling in de beeldende kunst. Zijn Inzending voor de Salon van de Maassteden 1965 werd in haar geheel geaccepteerd. Vooral het schilderij „Playmate of the month" was een opmerkelijk doek. De ironie speelt bij Gijzen een belangrijke rol- In deze persiflage op de fotogenieke houdingen van de overigens uitstekende vrouwen in het Amerikaanse tijdsehift Playboy weet hij de kardinale punten tot in het belachelijke op te schroeven Het ge zicht daarentegen is heel klein. Maar dat is tenslotte ook niet belangrijk. He* zit erop after all maar wie zich daar druk over maakt, is bepaald eer, kniesoor. Achterbaksheid en huichelarij stuiten de kunstenaar tegen de borst. Zijn „film keuring" is een gezelschap in somber zwart geklede mannen, die met kenne lijk maar wel verholen genoegen de rolprenten aan zich voorbij laten rol len. Gijzens' expressie krijgt rijn indrin gend karakter door de vlakke, haast on persoonlijke wijze waarep de figuren op doek worden gëZet. De kunstenaar schil dert als het ware platen. Platen zijn na melijk bijna altijd belachelijk, omdat men maar één karaktertrek van de weer gegeven figuur kan behandelen. Deze wordt daardoor grotesk. Toch weet Gij zen door de perfectie van zijn composi tie en door een geraffineerde contrast werking tot een overtuigende uiting te komen. Natuurlijk is in deze beeldende kunst sprake van een zeker cartoonisme De vertekening van de werkelijkheid' om daardoor die werkelijkheid aan de kaak ie stellen is hier duidelijk aanwijsbaar. Gijzens' werkelijkheid is die van zee helden en nationale bevrijders. Het is een wereld van dode helden, waarin het nageslacht aanleidingen tot festiviteiten meent te vinden. Spot, ironie en sarcas me doordrenken dit lihnen, waarop steeds meer tegenstrijdige elementen als een heid gegroepeerd worden. Dit voorproef je voor zijn eerste eenmanstentoonstel- ling volgend jaar februari in de ga lerie Delta zal er best ingaan. Van de andere wonderkinderen zult u binnenkort meer horen. Van Woody var. Amen zal binnenkort een merkwaardige biografie naast uw bord komen. Reinier Lucassen lijkt mij minder wonderkind dan z'n mede-exposanten en Jakob Zek veld is hier al enkele malen uitbundig gehuldigd. Zoals het een wonderkind be taamt. "Wat verder Hans Sonnenberg, de exploitant van deze kinderen, betreft- HM De wereld is ons te veel en andere verhalen, door H. E. Bates Herbert Ernest Bates toonde reeds In 1926 zijn uitzonderlijke begaafdheid In zijn eerste roman The Two Sisters. Ver volgens maakte hij snel carrière als ro mancier, essayist en vooral als schrijver van korte verhalen. Onder de schrijvers van dit laatste genre neemt hij een uit zonderlijke plaats in. Al zijn stories zijn gebaseerd op een scherpe waarneming van het dagelijks leven en tonen een gro te verscheidenheid van karakter. In het zevental in dit boek gebundelde verhalen komt dat duidelijk tot uiting: aan de ene kant fijnzinnige verhalen over jonge kinderen die de wereld der volwas senen nog als een droomwereld beleven, aan de andere kant verhalen oóer vol wassenen die vaak een humoristische en ironische weerspiegeling zijn van het le ven van alledag. Dooi- zijn knappe teke ning van gevoelens en karakter en de grote afwisseling in sfeer stelt Bates zijn lezers steeds voor nieuwe verrassingen en ontdekkingen en dat maakt zijn verhalen des te boeiender. - Prima - 1,50. Jeugd, Misdaad, Chaos door Roul Tunley. De misdadigheid van de jeugd is een in hoge mate actueel, maar ook ontmoe digend verschijnsel. Iedereen heeft hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings, wel eens te maken met een geval van jeugdmisdadig heid. Het is daarom verheugend dat c Anjerfonds schenkt 2000 voor padvindershuis rengroep" te Schiedam heeft bericht ont vangen dat het Anjerfonds besloten heeft een subsidie van f 2000 te verlenen voor de bouw van het padvinders Groepshuis („Het Raadhuis") aan de Nieuwe Dam- laan, bij de Sportparkbrug, onder voor waarde dat het groepshuis binnen één jaar tot stand zal komen. „Voor deze toezegging Zijn we uit de aard der zaak zeer dankbaar en vêrheugd", aldus het bestuur. „De bouwkosten zijn de laatste tijd steeds stijgende, zodat onze padvinders- groep alles in het werk moet stellen om de bouw te kunnen financieren. Gelukkig ondervinden wij hierbij veel hulp, o.m. van de Lionsclub-Schiedam, het bedrijfs leven en particulieren. We hebben echter wel dringend behoef te aan mensen die metterdaad mee wil len helpen met bouwen. Vakkennis is hiervoor niet beslist noodzakelijk, daar architect Goslinga met enkele technische medewerkers leiding aan de werkzaam heden geeft, en het vaktechnische wérk voor hun rekening nemen. Iedereen die helpen wil zuuen wij graag 's zaterdagsmorgens op het groepsterrein bij de Sportparkbrug ont vangen", aldus het bestuur van de groep. slaan tussen expert e_. ley's idee om als leek een boek te schrij ven over jeugdmisdadigheid is min of meer nieuw. Maar waarom zou een leek hier geen boek over schrijven? Uiteinde lijk is het de leek die de jeugdige delin quent voortbrengt, hem voedt en uitein delijk de rekening betaalt. In zijn boek stelt de schrijver de jeugdmisdadigheid in de Verenigde Staten centraal; maar door een voortdurende vergelijking met andere landen tracht hij tot een algemeen standpunt te komen. Hij geeft geen pas klaar -«»- vele mensen uit de praktijk ontving - voor de lezer de gelegenheid om zelf tot een antwoord te komen. - Prisma - 1,75. De ontdekking van de scheikundige elementen door Helen Miles Davis Een verslag over de geschiedenis van de ontdekking van de bouwstenen van ons heelal. Tot op de dag van vandaag het door de mens gemaakte element n_. 103 het zwaarste en het nieuwste. In een heldere en prettig leesbare vorm wordt hier de geschiedenis van elfc; ele ment afzonderlijk behandeld met alles wat er over zijn structuur bekend is. Er wordt tevens een overzicht gegeven van zijn plaats in het systeem. Kortom, een schat van interessante,op systematische wijze bijeengebrachte ge gevens, die men niet gemakkelijk in an dere boeken zal vinden, of men zou zijn toevlucht moeten nemen tot grote hand boeken of vaktijdschriften. Een naslag-" werk, dat van belang is voor studenten, leraren, analisten, technici en belangstel lende leken. - Prisma - 1,75.

De Havenloods | 1965 | | pagina 6