Recreatie in Alblasserwaard bedreigd door ruilverkaveling Dank zij circus Sarrasani ziet Lilian familie terug UIT DE KERKEN ftE havl:,luu^. ^/annaer morgenavond vrijdagavond vlak voor de pauze de lichten m de grote tent van het circus Sarasani uitgaan, zullen enkele Rotteijdcémae families, die de naam Sourein (of misschien wel Saurevn) qfde naam Akkermans dragen, met nog meer spanning kijken naar de lichtgevende figuren, die in de nok van het circus door de lucht wentelen. Dat zijn dan de Rotterdamse familieleden van broer en zus Alexander en LÜian Sourein, geboren in Roermond, die samen met hun Italiaanse partner Gianni Cosentino onder de naam van de Zemgannos aan de vliegende trapeze hun halsbrekende toeren verrichten. Duizend zwemmers kregen diploma In het Schiedamse Sporthvidsenbad zijn in de afgelopen weken examens ge houden voor het zwemdiploma. In totaal werden bijna duizend kinderen, om pre- Verpleeghulp tijdens vakantie Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisvereni ging, kunnen deze verpleeghulp in de meeste gevallen ook verkrijgen op het vakantie-adres. (Bijvoorbeeld het geven van injecties). De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega m de vakantieplaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen ieïf*r over de Pati®nt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek ïf»* e2 er ewi ®rtsJ biJroept, kan hij °LZÖ daarna ook de hulp van een wijkverpieeèster ter plaatse verkrijgen. Als de patlent(e) nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een nood-lid- maatschap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de Plaatsen aan de kust en de gemeenten it.plaJ.,_e_n„_V0°r, hebben iiwui uijun uuusuu juimcicu, uiu pre- s te zijn 987, aan de zwempvoef onder- ""gezocht, kunnen bij ziekte men. Wat het. schoolzwemmen hetreft nwP van WljkverpleegSte Van 9 tot e«i met 36 juli treedt het drcus Serasanï, na een afwezigheid van twiee jaar, weer In Rotterdam op. Het «reus komt met een programma, dat ar zijn mag. De Zemgannos, die een ge deelte van hun gedurfde nummer In het donker uitvoeren, zijn daar slechts een voorbeeld van. Sarasani is er in ge slaagd weer eens een echt circus te brengen, een circus, dat niet alleen van wege de geur, maar ook door de roman tiek van de verschillende nummers elke liefhebber van dit soort amusement in vervoering zal brengen. De grote ver dienste van het optreden van Sarasani is misschien wél, dat elk nummer iets aparts heeft, een verrassend element, dat maakt, dat elke toeschouwer, hoe blasé hij ook is geworden door het' aan schouwen van vele circusnummers, weer verrukt wordt. Lilian Sourein treedt In dit geheel Hogeschool op twee schimmels door de gezusters Edith en Sylvia Schickler. Statenlaan en de Breltnersingel, en ik hoop, dat ze allemaal naar de voor- steïlin worpen. Wat het schoolzwemmen betreft, voor het eerste diploma slaagden 619 kandidaten en werden er 14 afgewezen. Voor het tweede diploma slaagden er 171 met 6 afwijzingen. Voor het derde diploma slaagden er 120, afgewezen 5. Bij het diploma zwemmen v jor andere kinderen, slaagden er 69 voor bet eerste diploma met één afwijzing, voor het tweede diploma slaagden er 35 en werd ook één kandidaat afgewezen. Een deel van de examens werd bijgewoond door de rijks-dlstrictsinspecteur, de heer Lem mers en da gemeentelijk inspecteur op het onderwijs, de heer v. d. Kamp. Het geheel stond onder leiding van de directrice van het Spertfondsenbad, mej Hazebroek. Jeugdleidster „Jeugdhaven" gekozen tot druivenprinses De 21-jarige mej. Leni Bruinsma, wo nende aan de Zwartendijk in de gemeen te Monster, maar assistent-jeugdleidster bij de „Jeugdhaven" in het Nieuwland te Schiedam, is gekozen tot druivenprin ses 1965 voor de Westlandse oogstfeesten 1965. Naast haar werd tot „bloemen- fee" gekozen de 21-jarlge Grard Ent hoven uit Honselersdijk, wier vader voor zitter is van de Coöp. Centr. Westlandse Bloemenveiling en tot oogstfee de 19-ja- rige Maja van den Berg uit 's-Graven- zande. De Westlandse oogstfeesten worden gehouden van maandag 28 augustus tot en met vrijdag 8 september. Als ope ning van de feesten wordt od zaterdag 28 augustus een fruit- en bloemencorso met plm. 25 praalwagens gehouden. Gedurende de feestweek zijn er in Naaldwijk tal van evenementen en wordt door de VCJV gedurende drie avonden het openluchtspel „Mariken Nieumeghen" opgevoerd. - Sen wijkverpleegster verkrij gen. Ook deze patiënten dienen even wel eerst een arts ter plaatse te con sulteren. Deze zal hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruisver enigingen verwijzen. B\j Streefkerk in de Alblasserwaard staan de molens vredig te dromen. TEN KOSTE VAN 83 MILJOEN GULDEN assitent-jeugdleidster r stellingen komen kijken." haar broer Alexander apre- Computer VOOT Werf GuStO iaar een heel klein beetje De werf Gusto-Schiedam heeft met de IBM een contract getekend, waarbij, met levering in de zomer 1966. voor het bedrijf een computer in huur is besteld. Het voornaamste doel dat Gusto wii bereiken is, het verstrekken van een be tere en snellere informatie aan de fol ding van het bedrijf en het verlichtea van het algemeen administratief werk. Het voornemen is de computer ook in te schakelen bij de algemene planning en voorbereiding en ook voor het maken van bepaalde technische berekeningen. Einduitvoering Donderdagavond 8 juli. wordt in ge bouw „Arcade" de einduitvoering gege ven door leerlingen van de Schiedamse Muziekschool. De 22-jarige Lilian Soerein, geboren in Roermond, neemt in het programma van circus Sarasani een van de hoogtepunten voor Haar rekening, samen met haar broer Alexander en hun partner Gianni Qasentino. slechts kort op. Het la echter een adem benemend optreden, vlak voor de pauze. Dit Nederlandse meisje, dat op 21 no vember 1942 in Roermond werd geboren uit een Nederlandse vader en een Bel gische moeder, heeft samen met haar broer en hun Italiaanse partner een voortreffelijk nummer samengesteld. Aanvankelijk denkt men met een nor maal trapezenummer te doen te hebben. Dan gaan echter plotseling de lichten uit. De reflecterende costuums van de drie artiesten vormen in de nok van het circus een spookaohtige verschijning, waarvan de beklemming nog groter wordt, wanneer zij van trapeze naar trapeze zweven. „Soms ben ik echt wel een beetje bang", bekende Lilian Sourein ons. ..Soms ben ik het ook helemaal niet. Dat hangt er echt vanaf en ik kan niet zeggen, wanneer ik wel bang hen en wanneer niet. Soms komt het, doordat het circus is verhuisd, soms is het al leen maar een gevoel. Maar we hebben altijd vertrouwen in jilkaar en dat is de hoofdzaak." Dit Nederlandse meisje, dochter van een circusdirecteur, die momenteel door Amerika reist, begon op dertienjarige leeftijd haar carrière als trapeze-artieste in een oircus. Toen werkte zij echter nog aan de „stille" trapeze, die zij later verving door de „vliegende". Zes jaar geleden vormde zij in Parijs, samen met haar broer en de Italiaanse artiest Gianni Cosentine een groep. „Dit is voor het eerst, dat wij in Nederland werken", vertelde ons Lilian $ouren. „En het is heerlijk, dat we onze familie weer eens terugzien. In Rotterdam hebben we heel veel familie wonen, onder andere op de ken nog maar een heel klein beetje Nederlands. Dat is ook begrijpelijk, want toen Lilian drie jaar oud was, verhuisde het gezin naar België. Haar oplekling kree| zij op Brusselse en op Parijse scholen en daarom is Frans de taal, die zij het meest vloeiend spreekt. „Met die taal kun je overal terecht", zegt zü verontschuldigend, en zij kan het weten, want in haar internationale carrière heeft zü onder andere ook op. getreden in Moakou en in Leningrad. De Zemgannos wij hebben het reed» hierboven geschreven vormen een onderdeel van het werkelijk uitstekende programma van circus Sarasani. Eigen lijk zouden we alle nummers moeten noemen, omdat zü alle nagenoeg even voortreffelijk zün. Wat ons echter het meest heeft getroffen, zün de paarden- nummers, die programmapunten, waar het circus tenslotte zijn bestaan aan heeft te danken. Die nummers worden werkelijk voortreffeiyk gebracht, het geen niet alleen is te danken aan de uitstekende dressuur, maar ook aan de edele kwaliteit van de paarden, die in deze nummers worden getoond. Boven alle lof verheven zijn ook de clowns The Madcaps en de Marciany's, die er eveneens in slagen in hun kolder, die men eigenlijk al veel eerder heeft gezien, weer nieuwe aspecten te leggen. De Two Barls, twee negers, di# met het grootste gemak krachttoeren 'uithalen, die tenslotte resulteren in een schijn gevecht, zijn onweerstaanbaar. Leeuwen en tügers mogen in een cir cus niet ontbreken. Sarasani brengt ze, gepresenteerd door Dieter Farell, samen in één nummer, hetgeen een prestatie op zidhaelf is. Rudi Belli brengt zün nummer van vijf olifanten met een snelheid, die men van deze dieren in een altijd toch beperkte piste niet ver wacht. En om tenslotte npg een nummer te noemen, zonder alle andere tekort te willen doen: de chimpansees van Willy Lena zün ontroerend in hun humoris tische vertolking van datgene was «r van hen wordt verwacht JAN DIJKSTRA Rotterdam, het is een overbekend feit, zit niet erg ruim in zijn gebie den voor openluchtrecreatie. Bin nen een straal van 20 km is slechts 2,5 m2 recreatiegebied per inwo ner aanwezig. De schaarse moge lijkheden, die de Rotterdammer in de omgeving van zijn stad thans nog heeft, dreigen nog te worden beperkt als de ruilverkaveling van de Alblasserwaard doorgaat op de wijze zoals de Cultuurtechnische Dienst heeft voorgesteld. De Alblasserwaard, per auto, scooter, brommer en zelfs per fiets van Rotterdam uit, gemakkelijk bereikbaar, biedt de liefheb bers van stille binnenwegen, van molens en oude boerderijen in een fraai polderlandschap volop kan sen voor heerlijke tochten. Welis waar kronkelen de (goede) wegen weieens wat onberedeneerd of men ervaart, dat ze niet al te breed zijn, maar dat zijn zaken, die de bekoorlijkheid van uitstapjes door dit uitgestrekte weidegebied ver groten. De knotwilgen langs sloten en vaarten, de geriefhoutbosjes, zomaar in hat lan" en de fraaie boomgroepen rondom ve.e boerderijen geven het landschap een charmante beslotenheid, die men elders nog maar zelden ontmoet. Wie dit prach tige gebied gaat verkennen, behoeft niet veel moeite te doen om de historische groei van dit poldergebied, waar menig- felle e }VAN MAANDAG T/M ZATERDAG VAN 9-17.30 UUR CVERZ AMELGEBOUW) ZUIDPLEIN TELEFOON 010-279795 SCHIEDAM rotterdamsedijk 3 TELEFOON 01D-2B9140 langdurige strijd tegen het water is gestreden, aan de karak teristieke landschapselementen af te le zen. De wat behoudende bevolking voelt zich hier vanzelfsprekend volledig thuis en men neemt in het algemeen het ge noegen de eventuele ongemakken van de huidige streekstructuur. De gemeen ten in de Alblasseryaard streven er naar de al te oude woningen regelmatig docu nieuwe te vervangen, zodat middeleeuw se woontoestanden beslist niet Oehoeven te worden gevreesd. Niettemin, de Alblasserwaard dreigt over niet te lange tijd overhoop te wor den gehaald met de grondigneid waar mee ook reeds andere streken van Ne derland onherkenbaar zijn gemaakt: de ruilverkaveling staat voor de deur. Zo'n ruilverkaveling wil zeggen: boe ren, die door herhaalde vererving vele stukken land hebben gekregen, die niet bijeen liggen, krijgen door een ruilprn cedure ongeveer gelijkwaardige stukken grond in een aaneensluitend perceel toe gewezen. Zonodig worden bij deze in greep nieuwe wegen aangelegd en nieu we boerderijen gebouwd. Voorts wordt in vele gevallen de afwatering van de landerijen ingrijpend gewijzigd, waarbij weinig begrip wordt getoond voor de schilderachtige plekjes, die de plaatse lijke bevolking en de recreanten zo waarderen. Dit alles geschiedt om de be drijfsvoering zo efficiënt mogelijk te ma ken. Het dorpje Oud Alblas. terwijl voorts de afwezigen geacht wor den te hebben voorgestemd. Tot dit „Wie er niet is stemt voor" heeft zelfs presi dent De Gaulle het nog niet gebracht! Niettemin: het is conform de Nederland se ruilverkavelingswet. Het laat zich verstaan, dat de door lo machtige Cultuurtechnische Dienst en andere belanghebbende landbouwgroepe- ringen voorbereide ruilverkaveling er, mede gezien de voorafgaande intensieve voorlichting, meestal doorkomt. De be trokkenen zijn meestal van mening, dat er toch piet aan valt te ontkomen. Het is duidelijk, dat er btj een ruilver kaveling van het oorspronkelijke land schap niet veel meer overblijft, zodat ook de recreatieve waarde van een der gelijk gebied ernstig devalueert. Boven dien is zo'n Ingreep zeer kostbaar. De voorgenomen ruilverkaveling Alblasser waard zal met zijn 22.500 nectare het tot nu toe grootste Nederlandse project wor den. De totale kosten zullen mei mindet dan f 3 miljoen belopen! Een volgsns sommige deskundigen onverantwoord hoog bedrag voor het verbeteren van graslandgebied. De toekomstige ruilverkaveling Alblas serwaard heeft begrijpelijkerwijze bij de organisaties op het gebied van openlucht- UITSLUITEND 'S ZATERDAGS VAN 9-17.30 UÜR VLAARDINGEN TELEFOON 01898-1245 VAN MAANDAG Dr. WIARD1BECKMANSINGEL 8/ Weinig democratisch Nu geeft een ruilverkaveling aanvanke lijk altijd veel ontevredenheid Dij de boe ren, die vrezen tekort gedaan te worden. Vandaar, dat over de totstandkoming van de ruilverkaveling door de betrokke nen ja dan nee kan worden gestemd in een vergadering. Dat lijkt echter weinig democratisch want o.m. speelt een rol hoeveel grond de stemhebbende beheerst, Internationale Havendag De stichting „Havenbelangen" organi seert dit jaar de „Rotterdamse Inter nationale Havendag 1965" op vrijdag 24 september. recreatie en natuurbescherming grote ongerustheid gewekt. Dit temeer, omdat de Cultuurtechnische Dienst noegenaantd geen rekening heeft gehouden met de in de streek levende denkbeelden, die zijn neergelegd in de Discussiegroep van de Stichting Ontwikkeling Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Ernstige bezwaren De Contact Commissie voor Natuur- eu Landschapsbescherming (waarin meer dan honderd grote organisaties zijn ver enigd) en de te Rotterdam gevestigde Stichting Het Zuid Hollands Landschap hebben dan ook hun ernstige bezwaren Ned. Herv. Kerk: Grote Kerk 10 Um ds. J. G. Jansen, 5 uur ds. G. Samsom Rotterdam; Bethelkerk 10 uur mej, ds. E. A. Bos, 7 uur ds. D. J. Spaling; Op- standingskerk 10 uur ds. D. J. Spaling, 7 uur dk G. J. Jansen; Vredeskerk 9 en 10.45 uur ds. C. van der Steen 7 uur ds. ïr. D. Harteveld, Delfshaven; Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons, 7 uur ds. J. Bouterse. Vlaardingen; De Rank 8.30 uur ds. W. Vons. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. J M. Nammensmg, 5 uur ds. D. Bouwknegt uit Den Haag: De Ark. Kethel, 9.30 uur ds. W. A. Krijger. 3.30 uur ds. Nam- mensma; Magnalia Deikerk 10 uur ds. D. Bouwknegt, 5 uur ds. Nammensma; Goede Havenkerk 10 uur ds. C. Appeloo uit Den Haag. 5 uur ds. Krüger; Juliana- kerk 1®.,uur ds- S. D. Lankhuyzen ujt Naaldwijk, 5 uur ds. Appeloo. Nefl. Herv. Geref. Evangelisatie, ge bouw Irene 10 uur ds. C. Veltjesgraaf uit Nederhemert, 5 uur Grote Kerk ds. G. Samsom uit Rotterdam. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. Leger des Heils, gebouw Lange Haven 71. 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsqmenkomst Koemarkt, 7 30 uur Verlossmgssamanknmst. Leidjpg majoor en mevr. Drijver-ÜMomon. t Tuinlaan 50, 6 uur toespraak, Wachttorenstudie. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nleuwstraat 67, dienst 10 pp 8 uur. Voorganger ds. H. Bezwaren tegen uitbreidingsplan Ponderdag 29 juli zal een zitting van Ged. Staten vgn Zuid-Holland worden gehouden, waarin verslag wordt uitge bracht inzake de bezwaarscnri'ten inge- diend door S. M. Kamps en anderen, te- gen het raadsbesluit van 28 september, 1964, tot vaststelling van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor Kethel centrum. In het jaar 2.000 over 35 Jaar zul len van de 20 miljoen Neder) anders er 18 19 miljoen in een stedelijk milieu wonen. Om ons land voor deze stedelin gen bewoonbaar te houden zullen volgens een regeringsplan van 1964 grote recre atiegebieden moeten worden geschapen, waarmee een bedrag van f2,- miljard gemoeid zal zijn. Hierbij dient een be roep te worden gedaan op gronden, die nu nog een agrariache bestemming neb- ben, vooral in de buurt van de grote ste den. In de ruilverkaveling Alblasserwaard wordt met de toekomstige recreatieve noden geen rekening gehouden. Het wet telijk voorgeschreven landschapsplan heeft volgens de organisaties slechts een symbolische betekenis. Het omvat 'n meer dan bescheiden bermbeplanting langs een deel van de 100 km. aan te leg gen landbouwwegen. Niet is voorzien m een afdoende beplanting, die de storen de invloed van de tenminste 135 nieuw te bouwen boerderijen langs deze wegen enigszins moet verminderen. Grote recreatieve voorzieningen ontbre ken geheel. De aanvankelijk in net voor uitzicht gestelde recreatiebossen bij Al- blasserdam, Papendrecht en Siiedrecht blijken een illusie te zijn: slechts de grond wordt aan de betrokken gemeen ten toegewezen. De genoemde organisaties dringen er ten slotte bij Gedeputeerde Staten op aan het landschapsplan ingrijpend te wijzigen met het oog op de belangrijke recreatieve functie van de Alblasser waard. Men kan hopen, dat het college op dit punt van zijn bevoegdheden ge bruik zal maken. Wij zouden ons even eens kunnen voorstellen, dat het Rotter damse gemeentebestuur met meer dan gewone belangstelling de ruttverkavo- lingsontwikkeliagen in het oog houdt 1.

De Havenloods | 1965 | | pagina 9