Olifanten zijn heel aanhankelijk en hebben uitstekend geheugen' \SUl3Jl JAN DE JAGER ZORGT VOOR GOEDKOOP VLEES IN HET „DRUKKE" 1952 SLOEG FAUSTUS DOOR DE NOORDERPIER Cireuszoon Robert Belli: Redders van de Hoek ■PW tfgM &ÏSP5 m Liim gst^hchal ZEISS Ikomatic F HK a iKÜ 11 I DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 JULI 1965 WANNEER tegen het einde van het programma van circus Sarrasani vijf Indische olifanten de piste binnenko men, worden deze dieren gepresenteerd door een jongeman, die trots de naam van een der oudste circusfamilies draagt, liet is de 27-jarige Robert Belli, zoon van een circusdirecteur en neef van de in de circuswereld even beroemde Har ry Belli, die getrouwd is met EUy Strass burger, een in Nederland ook al overbe kende naam. Robert Belli brengt zijn nummer wij schreven het vorige week reeds met een verrassende snelheid, zodat de bewegingen van de ogenschijn lijk zo logge dieren sierlijk en lichtvoe tig worden. Wanneer men Robert Belli vraagt waar hij geboren is, begint hij een beetje te lachen en hij zegt: ,,Ja, in Duitsland. In het circus", voegt hij er dan snel aan toe. Dat laatste is uiteraard niet zo ver wonderlijk, evenmin als het iemand zal verbazen, dat hij de rest van zijn leven in het circus is gebleven. Het zit de ba- bies al in het bloed en voor zover dat nog niet voldoende zou zijn, wordt er samen met de moedermelk nog een flin ke dosis „circus" bij gegeven. Want vooral bij de oudere circusgeslachten gold, dat iemand, die in het circus ge boren is. ook onverbrekelijk bij het cir cus hoort. Robert Belli is circusman in hart en ziel. Daar heeft voor een deel ook zijn opvoeding borg voor gestaan. ,,Ik ben nog een produkt van de oude school zegt hij. „Ze hebben me eigenlijk elk onderdeel van het artiestenvak geleerd. Ik treed nu wel met olifanten op, maar ik beheers ook de hogeschool met paar- den, ik heb opgetreden als clown en ik kan met roofdieren in de piste komen". Sinds 1956 treedt hij alleen nog op met olifanten of met „schoolpaarden", zoals hij dat zelf noemt en waarmee hij de hogeschool bedoelt. Maar zijn hart hangt aan de olifanten. Waarom dat zo is, kan hij eigenlijk moeilijk vertellen. „Misschien .wel, om dat het zulke intelligente dieren zijn", zegt hij nadenkend. „Ik ben in ieder ge val aan ze verknocht. Een olifant is een zeer aanhankelijk dier. Ze hebben veel liefde nodig en een enkel vriendelijk woord of een kleinigheid betekent al heel veel voor ze". Belli dresseert de olifanten zelf. De troep, waarmee hij thans optreedt, heeft hij in 1960 in Engeland afgericht. „Dat betekent, dat je een half jaar lang heel hard moet werken. Want naast het dres seren van de olifanten, moet je nog met een ander nummer optreden om je brood te verdienen. Dus ga je 's ochtends vroeg met een olifant de piste in en je begint met het dier te werken. Ze krij gen allemaal elke dag een keer. beurt, 's Avonds en vaak moet je dan zelf optreden". s middags Bang om te vallen zegt Belli. „Natuurlijk heeft elk ■olifantennummer dezelfde basis, maar daarop zijn vele variaties mogelijk. Zo zijn er dompteurs, die de dieren lang zaam laten wérken, omdat'dafi hun log heid beter uitkomt. Maar een olifant kan juist heel snel zijn' en daarom wer ken wij ook snel. Dat maakt een veel verrassender indruk". Olifanten kunnen echter ook heel eigen- zinnig zijn. „Dat zijn ze vooral in de bronstijd. Dan moet je heel erg met ze oppassen en als je dan niet uitkijkt, kan alles uit de hand lopen en dan breken ze de boel af. Maar als je er voor zorgt, dat de dieren respect voor je hebben, niet omdat ze bang voor je zijn, maar omdat er een vriendschap is ontstaan, dan loopt het wel los. Voor de dompteur betekent het echter een spannende tijd". Een dergelijk spannend moment maak te Robert Belli ook mee op de avond van de première van circus Sarrasani in Rotterdam. Om op de hobbelkeien van de Jacobsplaats een gelijke ondergrond van de piste te krijgen had men er grond op gestort, die waarschijn ijk af komstig was uit een bouwput van de metro. Op de eerste avond was de on dergrond daardoor wat glibberig. Een van de olifanten gleed uit en viel bijna. „Ze zijn heel erg bang om te vallen, omdat ze zo zwaar zijn", vertelde Ro bert Belli, „en toen ze merkten, dat ze voorzichtig moesten zijn, werden ze ze nuwachtig. Het heeft me erg veel moei te gekost om ze in bedwang te houden, maar het is me gelukt". Kostbaar menu n-halve voet hoog zijn", vertelde Belli, „want als ze ouder zijn, worden ze te zwaar en dan durven ze niet meer, ook al weer uit angst, dat ze zullen vallen. Maar als ze hun kunstjes eenmaal geleerd hebben, houden ze het tot op heel hoge leeftijd vol". Uiteraard is een olifantennummer heel kostbaar. De verzorging van de dieren geschiedt door twee mannen, die daar een volledige dagtaak aan hebben. Elke dag is er voor de vijf olifanten zo'n 52 kilo hooi, enige zakken haver en nog een grote hoeveelheid ander voedsel nodig. Indien mogelijk worden er op de markt afvalresten van sla en fruit gehaald en men tracht ook grote hoeveelheden oud brood op te kopen. In deze moderne tijd is het echter wel eens moeilijk om aan dergelijke grote hoeveelheden hooi te ko men. „Er zijn bijna geen paarden meer", vertelde de dompteur, „en daarom is er ook weinig hooi. Dan moeten we het soms van heel ver laten komen en dat is een kostbare geschiedenis". De voe ding is echter niet het enige kostbare onderdeel van de verzorging. Zo moeten de dieren elke dag gerost worden met een staalborstel. De verzorgers verslij ten twee borstels per dag Het is inderdaad waar, zo bevestigde Robert1 Belli ons, dat olifanten een uit stekend geheugen hebben. „Ze kunnen zich een bepaald feit heel lang herinne- jaar nog eens olifanten van mijn vader tegengekomen en ze waren gewoon blij toen ze me zagen". Baby veilig in slurf OVER DE TROUW van olifanten zit Robert Belli, die in zijn leven al heel wat van deze dikhuiden heeft gekend, ook vol verhalen. „Mijn zusje was nog een baby en lag op een deken buiten in de zon te slapen. Door de een of ande re oorzaak ging de deur van de leeuwen- kooi open en de leeuwen kwamen natuur lijk naar buiten. We hadden toen een oude, grote olifant, die dat zag gebeu ren. Hij rukte zich los, ging naar mijn zusje toe en pakte haar met zijn slurf op, want iedereen was haar in de alge mene paniek vergeten. De olifant heeft de baby net zp lang hoog boven zijn hoofd gehouden tot het gevaar geweken was. Zelf heb ik het een keer meege maakt, toen ik ook nog heel erg jong was, dat een kwaadaardige olifant mij met zijn slurf wilde grijpen. Maar een Britten kijken Rotterdam wegen-kunst af Een groep Britse parlementleden komt vandaag, donderdag 15 juli en vrijdag 16 juli kijken naar de wegver bindingen en de verkeerssituatie rond om Rotterdam. Het werkbezoek is ge organiseerd door de Roads Campaign Council", een organisatie waarvan alle Britse weggebruikers lid zijn. Het doel is: verbetering van het Britse wegennet. In 1963 was ook al een gezelschap Brit se parlementariërs in Nederland; toen werd vooral aandacht besteed aan het stadsverkeer en zijn voorzieningen. De ze keer ligt de nadruk op de verbindin gen van grote havensteden met het ach terland en op de verkeersvoorzieningen in het havengebied zelf. Als het gezelschap in Europa komt heeft het in Engeland de situatie in Londen met het achterland van de Mid lands, waar Birmingham het centrum is, bestudeerd. De Britten zijn dan in staat vergelijkingen te maken met de toestand op het vasteland: eerst gaan ze naar het achterland van Rotterdam. Als tegenpool van Birmingham heeft de Council Düsseldorf gekozen. Gouden dienstjubileum M. de Vos Bur chart Het was dinsdag op de dag af vijftig jaar geleden, dat de toen vijftienjari ge heer M. de Vos Burchart in dienst trad bij de N.V. Hollandsche Asbest Maatschappij v.h. Van der Linden 'en Veldhuis te Rotterdam. Zijn zeldzame jubileum heeft een bijzonder accent ge kregen: namens de burgemeester werd hem meegedeeld, dat het koningin Julia na heeft behaagd hem te onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De uitreiking van het ere-zilver vond in kleine kring op het directiekantoor plaats. Zaterdag zal de heer De Vos Burchart in restaurant Erasmus aan het Stadhuisplein door directie en perso neel van de H.A.M. worden gehuldigd. De heer De Vos Burchart werkt al sinds zijn twaalfde jaar. Vóór hij zijn nu vijftigjarig dienst verband bij de H.A.M. begon, was hij in dienst van een fietsenmaker. Hij verdiende er 75 cent per week: als pakkingmaker bij Van der Linden en Veldhuis kreeg hij en dat was toen een mooi loon, zegt hij zelf per week een rijksdaalder. De heer De Vos Burchart is thans rub berbewerker. Begin september zal hij, als 65-jarige, het bedrijf vaarwel zeg- ten dat hij dan meer dan een halve eeuw met voorbeeldige trouw heeft ge diend. HER EN DER Iedere zondagmiddag wordt in de Noze- manstraat 48b, zaal „Unie", een Volle Evangeliesamenkomst gehouden. De 0 dienst begint om vier uur en wordt geleid verschijning 'niet bepaald aanstekelijk door evangelist B. Westerdam. - Filadelfia Gemeenschap Volle Evan- geliekerk, Oranjeboomstraat 52, zondag 18 juli tien uur en half acht de heer P. Quist. kerkerk en die van ande re dorpen in de Krimpe, nerwaard een belletje rinkelen, gevolgd door een luide stem. Het is de stem van Joost de Jager, die versterkt door een megafoon aankondigt, dat er „hedenmiddag om drie uur een noodslachting is bij de fa. De Jager aan de Korte Achterweg". Daar kunnen de mensen in dit geval de Lekker- kerkers goedkoop tij delijk goedgekeurd vlees krijgen. Eigenlijk is het een vreemd beroep, dat de zeventigjarige Jan de Ja ger en zijn zoon Joost uitoefenen. Zij zijn koop lieden en slagers, maar dat vrij ongeregeld. Zij kopen bij de boeren paar den, koeien en varkens, die om de een of andere reden moeten worden af gemaakt, bijvoorbeeld, poot heeft gebroken. Het vlees ondergaat een keu ring en wordt, als het is goedgekeurd, verkocht voor de helft van de prijs, die men bij een „gewone" slager betaalt. Jan de Jager slacht al de jaar af. „Ik deed het al, toen ik nog geen meid kon vasthouden", begint hij beeldend het enigszins lugubere ver haal. „Ik was met mijn vader meegegaan naar een boerderij, waar een varken ge. slacht moest worden en ik wilde dat zc graag doen. Het mocht van mijn vader Toen heb ik het varken doodgestoken. Maar ja, daarna moest ik naar schooi en ik had geen tijd om andere kleren aan te trekken. Ik kwam dus met een be bloede broek op. school aan, maar de meester stuurde me naar huis om me tc verkleden". a zijn negen- andere, ook grote olifant, sloeg zijn slurf opzij". Zo kan Robert Belli doorpraten over zijn olifanten, waarmee hij nu al zo'n beetje de hele wereld heeft afgereisd. Want het circusleven is internationaal. Zo is zijn vrouw, Yuk Cheng, die met een acrobatisch, nummer optreedt, af komstig uit Hong Kong, maar geboren in Londen. Belli leefde haar in Zweden ken nen. In Finland verloofden zij zich en in Polen trouwden ze. Hun eerste dochter Rosie, werd in Warschau geboren, de tweede, de vierjarige Rosita in Duitsland en de driejarige Caroline aanschouwde het levenslicht in Singapore. Daarna heeft Jan de Jager nog menig maal bebloede kleren gehad en wanneer er een noodslachting is, dan werkt zijn "'-'"-in" "- op de spijsverteringsorganen. Maar het vlees, dat hij verkoopt, vindt gretig af trek en hy is dan ook nog nooit met een voorraad blijven zitten, „Het vlees wordt voorwaardelijk goedgekeurd", vertelde hij. „Het is het zogenaamde vrijbank- vlees. Dat betekent, dat het nog dezelfde dag als waarop het dier is geslacht, ver kocht moet worden. Gebeurt dat niet, dan wordt het na een paar dagen afgekeurd. Maar daar heb ik nog nooit last van ge. had". Hoewel Jan de Jager zijn hele leven lang slager is geweest, is zijn loopbaan als noodslachter in de oorlog pas begon nen. „Voor die tijd mocht iedereen slach ten", vertelde hij. „Maar in de oorlog mocht dat ineens niet meer en toen heb ben ze mij ervoor aangewezen. Dat werk f" 111111®#! vertelde hij. „Zo ben ik r Robert Belli en dochtertje. feit, dat er zich in 1952 bij Hoek van Hol land meer scheepsrampen voordeden dam in welk jaar tevoren. Er werd destijds gezegd, dat het kwam, omdat het scheep vaartverkeer zo intensief geworden was, maar na 1952 is het nog veel drukker geworden op de Wafterweg, terwijl die ongeluks-records van 1952 daarna toch niet „ver beterd" zijn (gelukkig overigens!). Het is dus alles bij elkaar louter toeval. De reeks van schip breuken begon op 1Z ja nuari met de stranding van het Engelse s.s. Rad- mar op de Maasvlakte. Vijf dagen later stootte de Merope zijn neus aan de Noorderpier. Het was een gebeurtenis, die beter afliep dan de schipbreuk van de Ganges, de sleep boot van Smit, die ver loren ging. Een maand later strandde de Marjory op de Maasvlakte. In de zomer geraakte een Engels jacht in de greep van dit onbetrouwbare gebied. En toen strandde tenslotte op 6 november het ongeluksschip Faustus ten noord oosten van het Noorderhoofd. Het schip kwam op de pier terecht, brak er door en vond zijn graf midden in de Waterweg op een plaats, die voor de scheepvaart be slist gevaarlijk genoemd mocht worden. In dat „ongeluksjaar" werden door de reddingboten van de Hoek en Stellendam bij elkaar niet minder dan 187 schip breukelingen veilig en zonder kwetsuren aan de wal gebracht. Het grootste aantal was afkomstig van de Radmar, van welk Brits schip op 17 januari veertig mensen afgehaald werden. Voor de reddingmaat- het ongeluk, dat op 18 januari schipper A. Brinkman van de President Jan Leis overkwam, toen hij met zijr boot op weg was om hulp te verlenen aan de sleepboten Ganges en Witte Zee, die op de Maasvlakte bij het verlenen van assistentie in moeilijkheden waren ge taakt. De schipper raakte door over komende grondzeeën te water en kwam om in de golven. In zijn plaats werd de ¥- Met luide stem kondigt Joost de Jager de noodslachting aan. ben ik ook na de oorlog blijven doen en nu ben ik hier de enige in de omgeving. Het vlees, dat Jan de Jager en zijn zoon Joost verkopen, is dus goedkoop. Maar men kan niet naar de slachtplaats toegaan om een paar pondjes biefstuk of een flinke karbonade te halen. „Daar begin ik niet aan", zegt Jan de Jager. „Ik maak porties van één en twee kilo en iedereen moet tevreden zijn met wat hij krijgt. Ik probeer het wel allemaal zo eerlijk mogelijk te verdelen, maar ik ga het niet allemaal uitsnijden. Als ik een zieke een plezier kan doen, dan is dat natuurlijk iets anders, maar normaal be gin ik er niet aan". De figuur en de stem van Joost de Ja ger zijn typisch voor een dorp. Ook in de stad wordt vrijbankvlees verkocht, maar dan aan het abattoir en op gezette tijden. In een dorp, waar men als het wa re midden in het vee zit, gaat dat alle maal iets minder, formeel, maar daardoor des te kleurrijker. (Advertentie) eerste machinist Willem van Set'ers tot Waterweg schipper bevorderd. Ten einde de veiligheid op de redding boten te verhogen, werden kort na dit ongeval op de reddingboten van de stuur- stelling naar voren aan bakboord en stuurboord met nylon beklede staaldra den aangebracht, waaraan de redders de musquetons van hun gordels kunnen pik ken. wanneer zij zich bij slecht weer langs het dek moeten verplaatsen. a Rotterdam 'gered' Van alle scheepsrampen van 1952 was de stranding van de Faustus wel de zorg wekkendste. Niet wat de bemanning be treft die werd er door schipper Van Seters met grote vakkundigheid in korte tijd afgehaald zorgwekkend was het hele' geval, om/dat het schip zich zelf ten slotte een graf boorde in het vaar- water van de Nieuwe Waterweg. En om dat het stikdonker was op die avond, waarop het schip 'aan de loop' ging, kon nen in het eerst niet precies vaststellen hoe de geheel onder water verdwenen Faustus terechtgekomen was. De Water weg werd afgesloten voor het scheep vaartverkeer. Inplaats van schipbreuke lingen moesten nu de belangen van de Nadat een voorlopig onderzoek was ingesteld, kon de vaarweg onder bepaal de voorwaarden vrijgegeven worden. Duizenden belangstellenden zagen op de kade hoe het eerste schip daarna voor zichtig en toch vlot zijn weg naar zee koos; de Prinses Beatrix van de Maatschappij Zeeland Het opnjimingswerk was een zwaar karwei. Het duurde jaren, eer men het wrak zo diep in de bodem van de Water weg had laten werzinken, dat het geen gevaar meer opleverde. Aan het einde van deze serie van zeven artikelen over „De redders van de Hoek" achten wij het niet ongepast om er nog eens de aandacht op te ves tigen, dat de Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappy tot redding van schipbreukelingen een particuliere in stelling is, die geheel door giften van particulieren en ondernemingen in leven gehouden wordt. Bydragen kun nen altijd gestort worden hij de ban kiers R. Mees en Zoonen, of op post rekening Nr. 149170. speciaal voor Kodapak cassettes Camera openen, cassette inleg gen, camera dicht... klaar voor shot - kleur of zwartwit. De lens een echte Zeiss Frontar voor opnamen van 2 m tot oneindig. Zonder instellen altijd scherp. En ook nog zeer handige inge bouwde flitser. Een vondst de Ikomatic F Prijs 1 Pracht led. tas 12.50 21 FILIALEN IN NEDERLAND B K. LIJNBAAN 24 m. NWE BINNENWEG 251-253 O. BINNENWEG 117 COOLSINGEL 52 (Beurscomplex) PEPPELWEG 60 JACOB v. CAMPENPLEIN 196 i

De Havenloods | 1965 | | pagina 13