MISSCHIEN NOG AARDGAS VOOR SCHIEDAM IN 1966 Lantaarnpalen speken eipen taal 14e jaarganag no. 37 donderdag 15 juli 1965 KUNSTGEBITTEN UW BIJDRAGE ZAL KLINKEN ALS EEN KLOK CANILLON SCHIEDAM Muzikale prestaties van Schiedamse Muziekschool t Nieuw consultatiebureau nodig voor zuigelingenzorg NIELSEN ZOETZUUR TFalrüJtT" AUTO-SHOW SE HAVENLOODS Deze editie wordt huis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 26.500 Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers. Combinaties met onze edities in Rotterdam en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: OPLAGE 195.500 weekblad voor schiedam WESTBLAAK 25, ROTTERDAM -fr TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) ft POSTGIRO 18344 ft ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 12 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" „Als Vlaardingen bereid is, om met minder ombouwen genoegen te nemen en de materiaal-positie meevalt, dan is het misschien mogelijk om toch in maart 1966, volgens de oorspronkelijke plannen, met de werkzaamheden voor aardgaslevering te beginnen, op een basis-termijn van 14 maanden," zo luidde de mededeling, die de wethouder voor de Technische Bedrijven, mr. M. J. M. van Kinderen in de maandagavond gehouden raadsvergadering kon doen. Daarvoor had mr. J. B. Engels man (P. v. d. A.) felle kritiek geoefend op het feit, dat Schiedam zonder meer was uitgerangeerd en hij verzocht het college een scherp protest in te dienen. In de vorige raadsvergadering had ge noemde wethouder medegedeeld van de G.G.Z.A. vernomen te hebben, dat Schie dam pas in 1967 aan de beurt zou ko men voor de ombouw van de gastoestel- len om ze geschikt te maken voor aard gas. De wethouder had toen verklaard, deze aangelegenheid alsnog met de be treffende instanties te zullen bespreken. Dit is nu inmiddels gebeurd en het is gebleken, dat het plotseling toetreden van Noord-West-Nederland en de N.V. Hoogovens tot de Nederlandse Gasunie, het aansluitingsschema aanzienlijk heeft doen wijzigen. Dit betekende, dat behalve in Schie dam, ook de ombouw in Voorschoten, Noordwijk, Alphen aan de Rijn en Was senaar moest worden uitgesteld en ver moedelijk ook in Rotterdam in een tra ger tempo tot uitvoering zal komen. In het gesprek met de vertegenwoor digers van de G.G.Z.H. is van de zijde van Schiedam uiteengezet, dat de ge plande voorbereidende werkzaamheden hier ter stede toch doorgang zullen moe ten vinden en de G.G.Z.H. verklaarde zich bereid de daarmede verband hou dende kredietaanvraag van f 500.000,- te ondersteunen. Dit houdt in, dat men er op mag rekenen, dat Gedeputeerde Sta ten hun toezegging om dit krediet goed te keuren ondanks de wijziging in de ombouwplannen gestand zullen doen. Wethouder Van Kinderen. Protest Mr. Engelsman zei de verklaring van de wethouder met alle welwillendheid te hebben gelezen, maar niet overtuigd te zijn, dat in deze door het college een juist beleid is gevoerd. Het uitrangeren van Schiedam blijkt zonder enig overleg te zijn geschied r- college heeft plaats gevond Men heeft Schiedam op een uuup ge gooid bij de kleine gemeenten als Al phen, Voorschoten en Noordwijk. Nu moeten we in Schiedam langer wachten en wie is verantwoordelijk voor de fi nanciële schade die wordt veroorzaakt?" aldus mr. Engelsman. Hij wilde ook weten, hoe het staat met de berekening van de toekomstige aard gastarieven. Drs. J. Houtman (WD) on- Kansen Het Oranje-Groene-Kruis toonde hier voor geen belangstelling, maar de andere verenigingen verklaarden zich bereid, hun verlangens inzake dp te bezetten ruimte aan de directeur van de G.G.D. kenbaar te maken. De financiering van de bouw, zal een groot probleem vormen. Het hoge cijfer van de nieuw ingeschre ven kleuters van vorig jaar (576) kon niet ten volle gehandhaafd blijven, aldus het jaarverslag verder, maar een aantal nieuw ingeschrevenen van 537 blijft toch nog ver boven de in het vorig jaar vermelde his torische drempel van 500. Het behoeft niet te verbazen dat het aantal consulten ook in stijgende lijn bleef 2633 (v.j. 2452). Wat de nieuw ingeschreven zuigelingen betreft'kan het cijfer van 684 (v.j. 692) zeer bevredigend worden genoemd aan gezien het aantal levend geborenen een duidelijke teruggang van 1581 naar 1527 vertoonde. Het totaal aantal onder con trole zijnde zuigelingen en het aantal ver strekte consulten bleef zich in duidelijk «tijgende lijn bewegen resp. 1254 (v.j. 1187) en 8436 (v.j. 8142). PMAN JUWELIER REPARATIES Desgewenst crediet-service INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40 - tel. 126010 - Rotterdam kunnen afwerken", aldus de wethouder, die er op wees, dat het hoofd ombouw- plan telkens, indien nodig, het schema kan herzien. Met het berekenen van de gastarieven is men nog niet klaar. ,,U hebt uw best gedaan," sprak mr. Engelsman goed keurend, na deze nadere uiteenzetting tot de wethouder, maar hij zei weinig waarde te kunnen hechten aan de geda ne toezeggingen door de G.G.Z.A. Hij be treurde het ook, dat er nog weinig of niets van de tarieven bekend is, want het publiek wil graag weten waar het dan toe is, vooral ten aanzien van de verwar ming. „Aardgas voor verwarming zal pas uitvoerbaar zijn, indien de Gasunie bereid is, om eigenaren van een aantal flats te laten genieten van het goedkope tarief, door combinatie van het verbuik en zover is de Nederlandse Gasunie nog niet gekomen aldus de wethouder. Na deze uiteenzetting, verenigde de raad zich zonder stemming met het voor stel van B. en W. Kleine en grote bijdragen zijn welkom op giro no. 2717 t.n.v. de Spaarbank Anno 1820, Schiedam, ten gunste van de Stichting (Advertentie aangeboden door Wilton-Fijenoord-Bronswerk N.V.) De voor hun diploma geslaagde leer lingen van de Schiedamse Muziekschool, hebben in de grote zaal van Arcade laten horen tot welke muzikale prestaties zij thans, kan het einde van de cursus, in staat zijn. De directeur, de heer Kees Bak, kon niet alleen een groot aantal leerlingen, maar ook tal van ouders en andere be langstellenden, onder wie zich ook burge meester Roelfsema, verwelkomen. Wat de leerlingen brachten was over het algemeen zeer goed, terecht volgde na ieder nummer een waarderend applaus. Het programma bevatte werken van Frédéric Chopin, Jtoh. Brahms, Fransz Schubert en anderen. Bijzonder gewaardeerd werd ook het ballet, uitgevoerd door de klas van mej. F. van Straaten aan de piano. Het schoolkoor van de heer Bak, onder muzikale begeleiding van een kwartet ge vormd door leerkrachten van de school, bracht enkele liederen. Diverse soli wer den gegeven., het geheel was bijzonder afwisselend. De heer Bak kon de volgende diploma's uitreiken: Algemeen vormend Muziekonderwijs (AVMO), een vierjarige cursus aan Gerda Berrevoets, Ria Barrevoets, Trudi Beze- raer, Henny Breevoort, Mary Bijloo, Anita Elderhorst, Martin Elderhorst (met lof), Annelies v. d. Heyden, Hetty Hoekstra, Rikkie den Houting, Liala Jansen (met lof), Myra Elges, Anita van Kernebeek, Ellen de Kluyver, Mariene Kortrijk, Ati Meijer (met lof), Helen de Mos, Diny Op- hof, Ria Plaisier, Hugo van Rooy, Lilian Schilfers, Anita Swiers, Monique v. d. Toorn (met lof), Ada v. d. Veen, Henk de Vlieger. Ada Voorend, Wil Vijfwinkel, Ton Willemse, Wilfred v. d. Wijk. Herexamen 2. Instrumentaal: blokfluit: Ingrid le Blanc, Willy de Boer, Dick Couvé, Maarten Elffers (met lof), Jeanette van Es (met lof), Willy Mak. Violoniello: Roel Knape; Gitaar: Rudolf Harmsen, Wim Spruyt (met lof). Schiedam groeit naar een moderne stad. Daarover vertellen de lan taarnpalen reeds een eigen taal voor de opmerkzame stadgenoot. De tijd van de lantaarnopsteker is weliswaar voorbij, want de techniek f heeft hem vervangen, maar de oudelantaarn bleef. De laatste beroeps-lantaarnopsteker is al enige tijd ziek en daarom is het gelukkig dat het gaspit je op vernuftige wijze automatisch de gas- kousjes laat aangloeien. RAAD IN HET GEWEER TEGEN VERZAKKING Het gaat weer flink wat geld kosten, om het steeds maar verzakkende Schiedam wat omhoog te halen. De gemeenteraad noteerde maandag avond daarvoor de volgende bedragen: 278.000 voor ophalen c.q. vernieuwing van riolering in verschillende stadsgedeel ten; 330.000 voor het op peil brengen van een gedeelte van het Nieuwland; f 267.000 voor het ophalen c.q. vernieuwen van gas- en waterleidingen in verschillen de stadsgedeelten. Schiedam telt nog 34 oude gaslan taarns. Door middel van een klok. die op een bepaalde tijd is afgesteld, wordt het licht geregeld. De moderne techniek komt dc oudheid te hulp. Dit gebeurt nog bij de gaslantaarns in het Willems hof. Zie foto. Wethouder Van Kinderen zei, dat hij als lid van de G.G.Z.A. in deze kwestie de verantwoordelijkheid draagt en niet het college, van B. en W., dat niet an ders kon doen, dan de feiten doorgeven. „Door de gebeurtenissen in Noordhol- In Vlaardingen was een plan bouw in twee fasen, maar dat werd te moeilijk en kostbaar geacht. In Gouda moest men verder gaan, omdat de gas- produktie er vast loopt. Het is inderdaad onbevredigend dat Schiedam moest wor den uitgerangeerd, hoewel dit niet ge heel zonder overleg is geschied. En bestaat nu toch nog kans, dat we door kunnen gaan en op tijd het schema In het jaarverslag over 1964 van de Schiedamse vereniging tot bescherming van zuigelingen wordt medegedeeld, dat de plannen voor een nieuw consultatiebureau in de binnenstad met accommodatie voor de kruisverenigingen, door het gemeente bestuur uan de belanghebbende verenigingen werd voorgelegd. Er werden wederom twee moedercur sussen georganiseerd waarvoor zich 59 deelneemsters opgaven. De reeds traditie geworden cursus over de behandeling van kleuters telde ditmaal tien deelneem sters. Het aantal kinderen dat van de hoogtezon gebruik maakte bedroeg 71 (v.j. 75). De voorspelling dat de uit te betalen honoraria en salarissen een aanmerkelijke stijging te zien zouden geven is maar al te waar gebleken. Zij gingen nog zelfs f 3000 boven de raming uit. Dank zij de mede werking van de moeders, op wie een beroep was gedaan de busbijdrage te ver hogen, kon deze stijging grotendeels wor den opgevangen uit deze inkomstenbron, die f 2000 hoger uitviel dan geraamd. Overeenkomstig de verwachting stegen ook de subsidiebedragen. Hoewel opnieuw geen extra reservering uit de collecte-op brengst kan geschieden en het financieel resultaat duidelijk minder was dan over het vorige jaar, kon toch nog met een batig saldo van ruim 200 worden ge sloten. Een stukje oud-Schiedam heeft in de Gordonstraat 4 plaats gemaakt voor een modern winkelbedrijf. In de zaak van de heer A. Zondervan stond sinds vele jaren de ketel voor de waterstokerij, die de huismoeders heet water leverde. Geleidelijk nam het aantal gegadigden voor dit „artikel" af, zodat de laatste paar jaar de heer Zondervan de waterstokerij er aan heeft gegeven. Nu is de kruidenierswinkel geheel ge moderniseerd en ook de ketel moest ver dwijnen. Ook het pakhuis achter de winkel on derging een belangrijke verbetering. Het bijzondere bij dit alles is, dat de hele verbouwing in twee dagen (en nachten!) werd voltooid. Geleidelijk aan krijgt de Hoogstraat, de oudste winkelstraat in Schiedam, een modern aanzien. De vrees is weieens uitgesproken, dat het in dat opzicht met de Hoogstraat ge daan is, maar men ziet op verschillende punten tekenen van nieuw leven. Dat is nu weer het geval door de mo dernisering die is toegepast op drie pan den tegelijk, waarin eertijds o.m. het be drijf van Adams (Hoogstraat 101) was ge vestigd. Niet dat het een hyper-modern pand is geworden; de stijl is daardoor te rustig en daarom past het ook nog wel bij het schuin tegenover gelegen museum. De heer I. de Waard, die vroeger aan de Broersvest zijn rijwielhandel had, heeft nu in deze panden het bedrijf uitgebreid. Bromfietsen, fietsen, maar ook was machines en vele andere elektrische appa raten zijn in de handelsonderneming I.DJRr Gaslantaarn het Willemshof. Een wel zeer sierlijke lantaarn kan men bewonderen bij de brug aan de Lange Haven. Ook dit was eens een gas lantaarn, maar na een modernisering heeft men daar een U-buis in geplaatst. Maar de lantaarn doet het best! In „Achter de Teerstoof" kan jpen deze gemoderniseerde lantaarn aantref fen, eveneens van TL-verlichting voor zien. Deze muurlantaarn is wel een zeer aparte, die stevig in de muur is gewerkt. Aan 't Hoofd zijn de straatlantaarns er op berekend dat bij bijzonder hoog water kortsluiting zou kunnen ontstaan. De «asfittër kakt de installatie eens na. Ook hier weer een ander lantaarnmodel. Modern Schiedam heeft kort geleden de mo dernste straatverlichting ontvangen aan de Burgemeester Knappertlaan. „We zijn best tevreden met onze straat verlichting, maar "het vervelende is. dat wanneer we ergens nieuwe straatver lichting aanbrengen, er meteen klachten komen dat het ergens anders in de stad zo donker is", vertelt de heer W. Bax, technisch hoofdambtenaar bij de Tech nische Dienst van de gemeente. Want na de nieuwe verlichting vindt men het al gauw ergens donker. Met 2500 straatlantaarns in Schiedam valt er trouwens altijd wel wat te ver beteren! Wat die oude lantaarns betreft, daar is het eigenlijk mee fout gelopen. En kele jaren geleden, toen een radicale opruiming van al dat oude werd toe gepast, kon iedereen die daar belang stelling voor had, voor een krats een oude gaslantaarn kopen. Niet alleen als curiositeit, maar ook voor buitenplaatsen, bungalows, buiten huisjes. Zo verdwenen al die lantaarns uit Schiedam. Nu komen van alle kanten aanvragen van o.a. musea om een dergelijke lan taarn. Daarom raken ze op, ook al is uiteraard niet elke oude straatlantaarn het bewaren waard. Wanneer de lan taarn wel bewaard kan worden komt hij in het Rijks Oudheidkundig Museum te Delft terecht. „We hadden niet eens twee lantaarns meer toen het Schiedamse Museum er om vroeg", .aldus de heer Bax. De soms fraaie stukken gietwerk uit vroeger tijden zijn het bewaren toch wel waard! Voorlopig laat men die lantaarns nog staan, omdat het bij al het slopen van woonwijken niet meer de moeite is er een nieuwe straatverlichting aan te brengen. Op den duur zal ook dit oude zijn verdwenen Gasfitter werk op t Hoofd Gusto bouwde grote bagger-eiumeiTuoIen T.L. aan de Nieuwe verlichting op oude arma tuur in Achter de Teerstoof. Ds. D. Drenth overleden Op 80-jarige leeftijd is in het ge meenteziekenhuis te Schiedam overleden ds. D. Drenth, die sinds zijn emeritaat als predikant bij de geref. kerken in Schiedam woonachtig was. In 1915 werd hij predikant te Leimui- den, waarna hij in 1921 die gemeente verwisselde voor Zuid-Laren. Om ge- zondsheidsredenen, legde hij in 1945 daar zijn ambt neer en kwam met zijn gezin naar Schiedam. Hij heeft hulpdiensten verricht bij de kerken van Middelburg, Maasland, Overschie en Schiedam. Ds. Drenth was tweede voorzitter van het Ned. Bijbelgenootschap, bestuurslid van de Stichting het Zonnehuis en lid van de commissie van toezicht der Chr. Kweekschool te Rotterdam. Hij werkte veel voor de Delftse studenten en was ook werkzaam voor de reclassering. Voorzitter Hermes-DVS blijft De heer A. Stouthandel, die wegens drukke werkzaamheden voornemens was zijn functie als voorzitter van de Schie damse voetbalvereniging Hermes-DVS neer te leggen, heeft er in de ledenver gadering in toegestemd, nog een jaar die functie te blijven bekleden. In de plaats van de heer W. van Meggelen, werd tot commissaris van materiaal benoemd de heer K. Oosterhof, in de baggerwereld. Vooral de laatste tijd hebben wij weer veel emmermolens op stapel gezet", aldus het huisorgaan van de werf „Gusto". De grootste daarvan was de „Azië" (CO 590), die dezer dagen werd overgedragen aan de N.V. Bagger- maatschappij Bos Kais. De „Azië", ge- bouwd door I.H.C.-vennoot L. Smit Zoon, heeft een emmerinhoud van 835 liter en een casco van 50 x 11,50 x 3.95 m. De molen is in grote lijnen gelijk aan de „Foremost Southampton", die wij in 1961 bouwden Voor een Engelse dochteronder neming van Bos Kalis. Een belangrijk verschil is echter, dat de emmerketting en lieren van de „Azië" hydraulisch worden aangldreven; de „Foremost Southampton" was een diesel-elektrische molen. „Azië" is waarschijnlijk de grootste diesel-hy draulische emmermolen ter wereld. Geen afgestoken ladder Een andere interesante bijzonderheid is de ladderconstructie. Bij het overgaan van 16 op 22 m baggerdiepte wordt het onder eind van de ladder afgenomen en ver vangen door een langer gedeelte, met toe voeging van de nodige emmers. De ladder wordt dus niet afgestoken. Het voordeel van de nieuwe constructie is, dat de ket ting bij het baggeren op grotere diepte beter aanligt op de leirollen en daardoor niet zo gauw zal slaan. De twee 6-cildnder hoofdmotoren hebben elk een vermogen van 495 pk. Zij drijven de hydraulische pompen aan via een ge meenschappelijke tandwielkast. Hierdoor kan de molen bij het uitvallen van een der motoren doorwerken, zij het dan ook met beperkte capaciteit. Beker voor H. Eikenbroek Aan de heer H. Eikenbroek is de J. P. Hofmanbeker toegekend, voor zijn bij zondere activiteiten ten gunste van de v.v. - SVV in het afgelopen jaar. Deze wisselbeker werd genoemd naar wijlen de heer J. P. Hofman, die vele jaren secretaris-penningmeester van de Schiedamse voetbalvereniging Onderwijzer verdronken De 24-jarige onderwijzer F. Bots, sinds november 1963 als onderwijzer ver bonden aan de St. Jacobusschool te Ke thel, is bij het zwemmen te Oirschot verdronken. Hij verbleef daar met een jongenskamp en kreeg waarschijnlijk een hartaanval tijdens het zwemmen. SHOWROOM EN WERKPLAATSEN Ludolf de Jonghsttaat 13-19 Eindpunt bus 32 en 33 Telefoon 15206S SERVICEPUNT Telefoon 241748 DENKT U aan da demonstrates! door JOOP WALVIS op het ELECTRONISCH WURLITZER - ORGEL prijzen v.a. 1145- De heer Eikenbroek heeft zich in algelopen jaar bijzonder ingespannen de bouw van het nieuwe clubhuis. het BLANC DL BOL IJL OSSEWIT Het Belglscbe frituurvet, ateartnevrlj. VRAAG UW WINKELIER

De Havenloods | 1965 | | pagina 1