Maar zijn liefde schonk Oom Carel aan de „Sibajak" 7 Met R.E.T.-overstapje wellicht binnenkort ook in Van Gog-bus -~mn imLüuoü DONDERDAG 29 JULI I960 SCV De Postduif Jaarvergadering „Urbus" ^7®et u wie de belangrijkste persoon aan boord van een passagiersschip is? Ja, uiteraard: de kapitein, die o.m. tot taak heeft, dat alles op het schip goed reilt en reilt. Doch naast hem kunnen in één adem wor den genoemd, de restaurateur en de harkeeper, de mannen die voor het droogje en natje van de passagiers hebben te zorgen en ik kan u ver zekeren, dat dit een héél belangrijke taak is. Er kan de grootste narigheid van komen, indien dat niét in orde is. Maakte b.v. op de laatste reis van de „Willem Ruys" een aantal passagiers geen amok, omdat de bar savonds te vroeg naar hun zin sloot? Passagiers op schepen zijn erg gevoelig voor dat droogje en natje. Vraag dat maar aan „Oom Carel", w-fi Per tientallen jaren achter de bar van de „Indrapoera", de „Willem Ruys" en, zeer bijzonderlijk, van de „Sibajak", heeft gestaan. Hy weet wat passagiers zonder hun „natje" waard zijn Over de „Sibajak" spreekt ieder- klam maakte, toch ook niet zo leuk! een die met dat schip eens te ma- Maar jk ,he,b ®chA n.ooit klachten die varende kolonie Nederlanders gehoord en Oom Carel was hun beste vriend. Daar ben je ook barkeeper voor! En dekma- troos Taal, het factotum van de „Siba jak", spoot en veegde iedere dag op- Bij zulk 1 ken heeft gehad, vol eerbied en ontzag. Zoals men dat over zijn grootmoeder doet. Voor degenen die haar kennen, nieuw de gevolgen van de zeeziekte v dSchtiiöSiHbaiak" V(Zaïfr „"age; m... Oom C.r,l zo aachtenis) dan ook „The Grand met de „Sibajak" naar het andere einde van de wereld, dat Australië heet, ge varen. Terug naar Indonesië, een „la ding" spijtoptanten voor Nederland. Neen, dan was er geen feest meer bij In Sydney was er een extra vliegtuig met verpleegsters uit Nederland geko men; die waren wel hard nodig. Want onderweg moest nogal eens in zee be graven worden De kampen hadden vele spijtoptanten een te harde knauw gegeven. Soerabaja reis heb ik Oom Carel weer van een andere kant leren kennen. Het was een jaar of zes later op een reis van Australië via Indonesië naar het vaderland. Het was zo ongeveer de laat ste trip waarbij Indonesië mocht worden aangedaan. We hadden al een paar da gen in Soerabaja aan de kade liggen wachten op degenen, die het onder Soe- karno niet konden of wilden uithouden. Op een ochtend zou om acht uur met embarkeren worden begonnen; om zes uur stond in de brandende zon de lange rij toekomstige passagiers te wachten om de Indonesische autoriteiten te pas seren. Een bejaarde man kon het niet langer volhouden, hij werd door onze verpleegsters aan boord gedragen. Toen ruim een uur later de autoriteiten ver schenen en vernamen dat reeds een passagier aan boord was gegaan, pak ten zij hun spullen in en verklaarden de volgende dag terug te zullen komen. De honderden passagiers lieten zij in de hitte achter. „Dat kan zo niet langer", rebelleerde Oom Carel. Hij stuurde zijn Javaantjes de kade op met koffie, koele dranken, sandwi ches enz. Hij dacht niet aan betaling en aan geld, in deze onmenselijke situatie bracht hij de menselijkheid. Een dag na dat we uit Soerabaja waren vertrokken moest het lijk van de man, door wie het alles was ontstaan, overboord wor den gezet. Maar oom Carel's naam werd Old Lady. Zo noemden gezagvoerders haar, zo sprak dekmatroos Taal over Ne*n' da" haar en de passagiers die lang ge- Tn noeg met de „Sibajak" verbonden waren, hielden al even zoveel van de rollende, krakende en zwoe gende „Old Lady." Want, van een schip ga je net zoveel houden, als de landrot van zijn auto'tje dat hem, ondanks ouderdom, toch brengt waar hij zijn wil. Een gezegde over zeelie den is, dat zij meer van hun schip houden dan van hun vrouw, welk gezegde ik maar voor een gezegde laat, omdat ik in gelukkige zee- manshuwelij ken niet wil stoken. Maar ook weer volgens de zeelie den een schip heeft een ziel en ka rakter Daar kan „Oom Carel", die in het dagelijkse leven de heer C. F. Budding is en aan de Rotterdamsedijk in Schie dam woont, heel wat over vertellen. Was hij niet zo'n jaar of vijftien de barkee per van de „Sibajak"? Hij heeft er ook jaren op de „Indrapoera" de „Ruys" en de „Waterman" opzitten, maar de „Old Lady" stal ook zijn hart, al heeft hij dan nog zo'n best huwelijk. Wanneer ik vraag; „Wat was nu het fijnste en ge zelligste schip waarop u hebt gevaren'" dan antwoordt Oom Carel meteen 'en zonder twijfel:, „De Sibajak". Neen, geen kwaad woord van de andere sche pen, maar de Sibajak heeft in zijn leven de grootste plaats ingenomen. Oom Ca rel vaart nu niet meer, met het oog op zijn gezondheid, maar hij gaat er echt voor zitten, wanneer hij over de „Siba jak" begint. Hij slaat maar hele stukken uit zijn jeugd over, want zijn leven begon eigen lijk pas, toen hij en hij weet de da- tu» precies, 17 mei 1933 de „Siba- J?etrad als assistent-magazijnmees- ter Na een enkele reis, kwam de heer Budding als barkeeper op de „Indrapoe ra en toen werd hij ook bevorderd tot „Oom Carel". Dit wijst erop, hoe er een band ontstond tussen de passagiers en de man achter de bar. Er waren twee bars op de „Indrapoera", want er wa ren ook twee klassen, Oom Carel kreeg de zorg voor de eerste klasse. In die jaren was het huidige Indonesië nog het Mekka voor de Nederlandse scheepvaart lijnen; het was op en neer Nederland— Indie. De trieste geschiedenis is bekend; met de oorlog raakten de scheep vaartlijnen hun emplooi grotendeels kwijt. Dat wil zeggen: nog gedurende enkele jaren waren het trieste tochten die werden gemaakt. De „Indrapoera" is uit de vaart geraakt en bijna al onze andere passagiersschepen verging het met veel beter. Oók niet de „Sibajak". „Trieste tochten" waren het toen de „spijtoptanten" uit Indonesië werden gehaald. Emigranten In diezelfde tijd bloeide de emigratie op. Dat was me wat aan boord van de schepen! Mensen, die soms nauwelijks hun stad of dorp hadden verlaten en geen woord buitenlands spraken, maak ten de reis van hun leven. Vijf weken aan één stuk varen, al werd zo hier en daar één of méér dagen aangelegd. Hoor daar Oom Carel over. „Dan moest je soms stevig achter de bar staan, anders haalden ze je er vandaan. Ze vochten weieens wat, maakten ruzie en wilden nooit stoppen met feesten", zegt hij. Maar het bewaren van de orde was wel aan Oom Carel toevertrouwd Wan neer hij „nee" zei, dan was het ook „nee". Het eerste „eindje" ging nog wel, dan was alles nog vreemd op het schip, doch eenmaal door de Golf van Blscaje heen, begon het frivole leven pas goed. Goed, dat zakte bij de hitte in de Rode Zee wel weer wat af, doch dan begon voor Oom Carel de lastige tijd. Niet alleen dat men koele dranken nodig had om enigszins op peil te blij ven, maar daar kwam nog de lange oversteek naar Colombo en nog erger, die naar Australië. Dan lag men met de verveling op het oorkussen van de duivel en dan dreigde het soms een kwaadaardig feest te worden. De heer C. Budding, oftewel Oom Carel Feest op zee Oom Carel heb ik op zo'n reis vooral om zijn tact leren waarderen. In de sta tige, fraaie salon van de „Sibajak" dein de het dan, zoals de golven der zee, van de feestneuzen, die de bar beleger den. Daarachter Oom Carel, met zijn forse 110 kilo! figuur; in het Ma leis zijn opdrachten gevend aan de Ja vaanse bedienden, en onderwijl een wa kend oog houdend op de feesten. Er werd in die vaarweken heel wat geduld en inzicht van Oom Carel vereist. Want heel het leven speelde zich in die vijf weken aan boord af. Goed, in Port Said was het leuk om bij Simon Artz, de Egyptische „Bijenkorf" te winkelen. In Caïro kwam je de vaarders bij het graf van Toet-Ank-Amon tegen; in Aden liepen ze vreemd tussen de Egyptenaren door de nauwe straten en in Colombo werden de gegeven waarschuwingen om in de hoofdstraten te blijven, duidelijk niet vergeten. Doch eenmaal aan boord, hadden ze weer volop praats en- moest Oom Carel hun verdubbelde dorst lessen. Zelf had hij het met de dik honderd graden Fahrenheit en een „high humi dity", zodat de vochtige lucht alles door de afgetobde passagiers met dank baarheid genoemd. Als je oom Carel zelf laat vertellen, zegt hij daar niets van. Dan herinnert hij zich de stuurlieden, de gezagvoerders en al degenen, met wie de bemanning van een schip in de loop der jaren tot een scheepsfamilie wordt. „Ik heb hem van vierde stuurman, kapitein zien wor den," zegt hij bij het noemen van me nige naam, waaronder die van kapitein Van der Heuvel, de laatste gezagvoerder van de „Willem Ruys", die op de „Siba jak" begon. Paaltjes Die „Sibajak" nam het leven zelf ook van de vrolijke kant; ieder golfje „paaltje" heet dat in zeemanstaal was haar. Wanneer je in bed lag, hoorde je alles om je heen piepen en schuiven, maar het was zoiets als wanneer de wind om een oude woning giert en het dak doet kraken: het verhoogt alleen maar de intimiteit. Die „Old Lady" be doelde het zo goed, al lag je weieens naast je bed bij een kwade uithaal. „We hadden haar bijna niet meer weg hoe ven te brengen; ze had haast óns weg gebracht," herinnert oom Carel zich. Dat was op de laatste reis van Sydney naar Singapore, want daarheen was de „Sibajak" verkocht. „Toen maakte het schip plotseling zulk een slagzij, dat we allemaal dachten dat het met ons ge daan was," zegt hij lachend. Doch ka pitein Flach zag kans om de oude dame tot de orde te roepen; „onze" Sibajak werd in Singapore afgeleverd. De be manning en ook oom Carel vloog drie dagen later naar huis. En dat was dat. Maar een schip sterft nooit. Ik heb kapitein Groote, toen de voormalige „Johan van Gldenbarneveldt" brandend ten onder was gegaan horen zeggen: „Een schip is een stuk van je leven, dat tot je dood toe bij je blijft." En ge durende de vijf weken waarin ik óók als passagier op de „Johan" voer, leer je zoiets verstaan, evenals van de „Si bajak" doch met dit verschil, dat dit een echt „familieschip" was en daarom de grootmoeder van velen mocht worden genoemd, of je nu op de brug stond, of elders op het scnip je plekje vond. Dat was er op de „Willem Ruys" b.v. alle maal niet bij. Ook daar heb ik oom Ca rel achter de bar ontmoet, doch toen was hij „meneer Budding." Want tussen hem en de passagiers zat afstand. In de haven van Sydney en van Wellington had oom Carel het aan de stok met de lastige douane, die alles overhoop kwam halen en niet wilde, dat er iets werd verkocht. Dan bemerk je pas, hoe je een bar en dus de bar-keeper op een schip mist. In het Amerikaanse Miami was het zo mogelijk nog een beetje er ger en oom Carel raakte pas weer op dreef, wanneer we in de rustige wateren van het Panamakanaal dreven. Na de „Sibajak" maakte hij op de „Waterman" nog een aantal reizen, o.m. de bekende „jeugdreizen" voor Neder landse- en Amerikaanse studenten in een uitwisseling-systeem. Dat was uiteraard weer heel iets anders, dan met die emi granten maar ook een barkeeper dient zich bij zijn publiek aan te passen. Die jeugd reageert weer heel anders, dan emigranten of gefortuneerde planters. Van eerstgenoemden heb ik gezien, dat zij uit verveling na een week of drie, vier varen tafels en stoelen overboord smeten. Zo dreef in de grote Oceaan bij tijden een deel van het meubilair van de „Sibajak" rond. Doch het is ook ge beurd, dat een piano, waarvan het ge luid niet welluidend genoeg was in de oren van de Indië-gasten, overboord werd gezet en rust vond op de bodem der Indische Oceaan. Maar in dit geval werd de aangerichte schade uit de welge vulde portefeuille vergoed, en kwam er in de eerstvolgende aanloophaven een nieuw instrument aan boord. „Op die reizen rond de wereld maak je zo wat mee," zegt oom Carel. Hij voetbalde in Malang tegen de beman ning van bevriende schepen", zoals de „Slamat", de „Dempo" en noem maar meer pscheepsnamen uit die goede oude tijden op. Nu raakt oom Carel in vuur en vlam als het over „Feijenoord" of zijn favouriete Schiedam se voetbalvereniging gaat. Niet dat de bemanningen van die schepen nu zulke dikke vrienden waren, want ingewijden is het bekend, dat je nooit anders dan fluisterend de naam van een schip moest noemen van een concurrerende maatschappij, wilde je je niet de toorn van de hele bemanning, van hoog tot laag, op de hals halen.Het eigen schip was altijd het beste, zoals dat ook het geval is met je eigen groot moeder, die je encadreert met lieve ver haaltjes over haar persoon. Zo is het voor oom Carel de barkee per ook gesteld met „The Good Old La dy", alleen,jammer dat we niet pre cies weten, wat van haar geworden is. Per slot van rekening wil je ook van je grootmoeder weten, of ze een goede oude dag heeft. En je kunt over de „Si bajak" net zo praten als over je groot moeder; met allen, die haar goed hebben gekend. Zoals je dat ook doet over „oom Carel." LEO 'tHART. De 546 postduiven, ingekorfd voor Quievrain (afstand 178 km) werden zon dag j.l. om 7 uur gelost. Eerste duif: 8.43.01 uur en de laatste prijsduif: 8.55.44 J. van Harmeien 1 4 34—74—-96, C. v. Tridht 2—30—70, W. v. Deurzen 3—22 —06, A. v. d. Grijp 5—18—19—39—82—84 —119, A. Klepke 6—90, A. Middendorp 7 —12—23—28—37—80—85—100—114. H. Blondé 8—38, N. v Ank 989, A. v. d. Tuyn 10-33—98—109—129, I. v. d. Tuyn 11, H. Vis 13—14, H. Brökling 15—26—72 —83, T. Jansen 16—81—117, W. Verhae- ren 17—29—124, C. Landzaad 20—75— 134, H. v. d. Kant 21—32—125—131, C. Anker Sc Toutyn 24252758101110 —127—128, T. v. Weelie 31—116, A. Boes 35—40 43677788.105—120— dipl., W. Poelman 36, A. Vis 414693, C. den Tuinder 42 44 45—48—92—132, C. v. d. Grijp 47—52—56, W. v. Gilden 49, A. Brouns en Co. 50—113, W. v. d. Kant Sparla 51—103—118—122—123, O. Bilken- baas 53—94, F. Mekfhers 54—104, J. Ver. haal 5565—9197, A. Smits 5799—111' —136, H, Crama 59—60—61—76—106—107 —dipl., L. v. d. Mey 62—63—64—115—135, A. in't Veld 6879, F. Koppenhagen 69, A. v. Gogh 73133137, A. v. d. Oever 78, M. v. d. Waal 86—102, J. Cristen 87, C. Verharen 95—130, G. Meyer 112, G. Boon 121—126. De 25e „aangewezen duif" (1 fles wijn) werd gewonnen door de heer G. Boon. De laatste wedvlucht, waarop alleen oude duiven ingezet worden, werd za terdag j.l. vanuit Bordeaux gehouden. De 126 duiven werden om 12.00 uur gelost. Ondanks de afstand (871 km) werd het een voorspoedige vludht. Eerste duif: 6.19.43 uur en de laatste prijsduif: 8.42.59 uur (zaterdagavond). L. v. d. Mey 1—12, A. Brouns Sc Co. 2 —11, H. v. d. Kant 3—6, A. Boes 4—7—8 —16—19—22—30—32, A. Middendorp 5, T. v. Weelie 9, W. v. d. Kant Sc Sparla 10 17—20—26, J. Cristen 13, C. v. d. Grijp 14 25, C. den Tuinder 15—18—21, I. v. d. Tuyn 23—dipl., C. Anker Co. 24, G. Meyer 27, W. v. Deurzen 29, H. Blondé 31, J. v. d. Waard 33. Wandeltocht langs molens De wandelsportvereniging „Sterker door Strijd" te Zevenhuizen organiseert op 18 september de derde Molentocht. Er kan op vier afstanden worden inge schreven nl. 5, 10, 15 en 20 kilometer. De start is 's middags om haif drie in de Dorpsstraat 147, Zevenhuizen. De in schrijving kan geschieden bij de heer P. Hoogendoorn, Rozenstraat 37, Zevenhui zen, telefoon 01802-501. Iedereen die de tocht volbrengt krijgt een draagmedail- le met lint, voor groepen is er een groepsherinnering en er zijn extra prij zen voor die groepen, die de beste in druk maken. Er zijn twee wisselbekers beschikbaar, die op het moment in han den zijn van de w.s.v. Advento te Rot terdam, en de w.s.v. Molenburg te Bo degraven. "^/"ANNEER de Rotterdamse gemeenteraad akkoord gaat met de over eenkomst tussen de R.E.T. en het vervoerbedrijf van de n.v. Van Gog te Capelle a.d. IJssel, zal Van Gog op beperkte schaal en binnen het kader van zyn huidige interlokale dienst, gaan deelnemen aan het stadsvervoer binnen de gemeente Rotterdam. Dit betekent, dat op de lynen van de n.v. Van Gog enkele reis- en overstapbiljetten van de R.E.T. verkrijgbaar zullen zijn. Tevens zullen dan ook alle soorten plaatsbewijzen van de R.E.T., die de reiziger tevoren heeft gekocht, door de n.v. Van Gog worden geaccepteerd dit alles echter uitsluitend voor reizen binnen de gemeente Rotterdam. Op twee punten moet echter de aan dacht worden gevestigd. In de eerste plaats moet de passagier voor elke stads- rit met Van Gog vijf cent boven de gel dende R.E.T.-prijs betalen en in de twee de plaats hebben interlokale reizigers op de lijnen van de n.v. Van Gog een zeke re mate van voorrang boven de lokale passagiers. Dat is ook logisch, omdat Van Gog, als interlokale vervoerder aan een vervoersplicht is onderworpen. Voor de trajectgedeelten 's-Gravenweg en Kra- lingseweg, waar de R.E.T. niet komt en waar Van Gog al lokaal vervoer ver richtte, geldt de nieuwe regeling niet. Op deze trajecten worden dus alleen maar plaatsbewijzen van Van Gog verkocht. Overigens geldt de regeling alleen voor de lijnen tussen Rotterdam en Capelle a.d. IJssel. Van Gog zal slechts vervoe ren met de bussen van de normale lijn diensten. Er zal dus geen extra materi eel worden ingelegd voor het vervoer in de stad. Voorts zullen de diensten van Van Gog tussen IJsseloord en Capelle- Schenkel en tussen Middelwatering en Rotterdam worden opgeheven. De hier voorgestelde regeling is be scheiden van aard en opzet. Zij kan echter een bruikbaar middel zijn om de samenweking tussen stads- en streekver voer ook dienstbaar te maken aan de op heffing, althans de matiging van nu nog bestaande vervoerverboden, die het streekvervoer ten aanzien van het stede lijk vervoer zijn opgelegd. Vroeger kon men een duidelijk onder scheid maken tussen de taken van de stadsvervoerbedrijven en die van de Hoofdopzichter Van Doorn met pensioen De heer W. van Doorn, hoofdopzichter bij de Technische bedrijven van de ge meente Schiedam, zal na veertig dienst jaren op vrijdag 30 juli met pensioen gaan. Hij doorliep alle rangen bij het bedrijf en werkte aanvankelijk als gas fitter. Later werd hij hoofdopzichter. Me de in verband met zijn kennis omtrent de leidingen in de stad, werd de heer Van Doorn ingedeeld bij de Schiedamse brandweer. Kinderkamp Singelkwartier ook ditmaal weer geslaagd Evenals in vorige jaren, hebben de kin. deren der leden van de buurtvereniging „Het Singelkwartier" te Schiedam hun jaarlijks kamp gehad; ditmaal in de om geving van Soest. Het is er ook nu weer erg gezellig geweest. Want, al hadden de weersomstandigheden beter kunnen zijn, er werd heus niet geklaagd en de ver zorging was prima. De tocht werd ge maakt in een drietal autobussen en met gejuich werden de jeugdige Singelkwar- -tier-bewoners door de ouders bij terug keer verwelkomd. streekvervoerders. Want terwijl de stads vervoerbedrijven hun werk tot het stads gebied beperkten, onderhielden de streek- vervoerbedrijven lijndiensten tussen het stadsgebied en de omliggende plaatsen. De grenzen tussen stads- en streekver voer zijn echter, door de ontwikkeling Vleeskeuringsdienst maakte minder winst Blijkens het financieel overzicht van de Keuringsdienst van Slachtdieren en de Vleeskeuringsdienst Schiedam, trad vergeleken met de exploitatie in 1963, ge durende 1964 een belangrijke verslechte ring in de financiële positie van het be drijf op. Werd in 1963 een winst behaald van f 90.236,27, in het verslagjaar werd slechts een exploitatie-overschot bereikt van f 26.691,02, derhalve een verminde ring van f90.236,27 - f26.691,02 f 63.545.25. Deze teruggang werd eensdeels ver oorzaakt door de stijging van de perso neelslasten en anderdeels door de terug gang van de omzet als gevolg van de hoge veeprijzen, terwijl ook mag worden vermeld het feit, dat nog andere kosten stijgingen optraden. Apart worde aange stipt, dat de storting in de „Reserve on derhoud" in 1964 bedroeg f 40.000,- en in 1963 f 35.000.-. Zoals te doen gebruikelijk, werd de bij de begroting geraamde wmst, ad f 4.000, aan de deelnemende gemeenten uitge keerd, terwijl de „overwinst", ad f 26.691,02 f4.000,- f 22,691,02, aan de „Reserve voor vernieuwing en uitbrei ding" wordt toegevoegd. Aangezien bij de begroting reeds op een dotatie van f 20.000,. was gerekend, bedraagt de stor ting in deze reserve over 1964 in totaal f20.000,- f 22.691,02 f 42.691,02. Deze storting beliep in 1963 f 106.236,27. Gusto bouwt autotunnel van de laatste jaren, niet alleen verscho- van maar veelal ook vervaagd. En dat heeft problemen opgeworpen. Er bestaan bijvoorbeeld vervoerverboden, die door het publiek niet worden begrepen. Om nu deze problemen niet te laten uitgroeien tot conflicten waarmee noch de betrok ken bedrijven noch het reizend publiek zijn gediend, is het gewenst dat stads en streekvervoerders deze vraagstukken in een geest van onderlinge samenwer king tot een oplossing brengen. De R.E.T. en de vervoerbedrijven die de gebieden rondom de stad bedienen hebben dat begrepen. Tussen hen heerst een geest van goede nabuurschap. Dat is al gebleken uit de nauwe samenwer king van de R.E.T. met de R.T.M Hierdoor is niet alleen de vervoersvoor ziening, met name in het Botlekgebied. verbeterd, maar kon ook een belangrij ke besparing voor beide bedrijven wor den verkregen. Als de gemeenteraad de regeling goed keurt en de nodige vergunningen tijdig worden verleend, kan de regeling tussen de R.E.T. en de n.v. Van Gog in de loop van september al ingaan. De nieuwe R.E.T.-lijn tussen Rotterdam en Capelle zal mogelijk al op 1 september kunnen worden ingevoerd. Vanzelfsprekend blijft lijn 34 (station Blaak-Capelle a.d. IJssel. over de Nesserdijk en de Schaardijk) in principe gehandhaafd. De Schiedamse voetbalvereniging „Ur bus" zal vrijdag 30 augustus in de kanti ne de jaarvergadering houden. De trai ning voor de junioren wordt voortaan op donderdag gehouden, waarbij de eerste avond op 6 augustus zal zijn. Met de trai ning wordt donderdagavond 29 juli be gonnen. In het clubblad der RK Schiedamse Lawntennisclub „Los Bigotes" wordt een naam gevraagd voor het eigen nieuwe tennispark. Winkels langer open Voor het tijdvak van 7 tot en met 14 augustus is door het gemeentebestuur van Schiedam, met het oog op d'e vakan tieweek, ontheffing verleend van de be palingen der winkelsluiting, zodat win kels na 6 uur geopend mogen zijn tot 's avonds 10 uur. Het winkelpersoneel mag gedurende de tijd dat de winkels geopend mogen zijn, geen overwerk ver richten. Bibliotheken gesloten De Schiedamse gemeente-bibliotheek en alle, met de R.K.-bibliotheek gemeen schappelijke, filialen en jeugdafdelingen, zullen tot en met 14 augustus gesloten zijn. De centrale R.K.-bibliotheek op d« Dam, sluit tot en met 27 augustus. Vijftig Schiedammers lopen „Vierdaagse" Ongeveer vijftig Schiedammers, waar onder velen die de Avondvierdaagse en Koningin Wilhelminamars als goede voorbereiding hebben benut, nemen thans deel aan de grote Vierdaagse te Nijme gen. Bij terugkeer, wacht hen, ook in Schiedam, een hartelijk welkom. „Toonkunst" bij Kunstcentrum De afdeling Schiedam van de Maat schappij tot bevordering van Toonkunst heeft besloten toe te treden als lid van het onlangs opgerichte Schiedamse Kunstcentrum, waarin diverse verenigin gen reeds zijn opgenomen. Trekking loterij Van de door de „St. Stephanusgroep" gehouden loterij zijn de prijzen geval len op de nummers: Fototoestel met blitz: nummer 5003. Reiswekker; num mer 4975.^ Jongens of meisjeshorloge op De troostprijzen zijn gevallen op de nummers: 6883 5049. 2265 - 4514 - 7835 - 2613 - 8046 - 5997 - 6092. Grote Rijnmond Onze eigen minister Suurhoff is in de Rotterdamse haven geweest om hier rond te kijken en aan te kondigen, dat nog in 1967 zal worden gestart met de bouw van de nieuwe havendammen voor ons aller Rijnmond. Dat het een grote Rijnmond zal worden, die we in de toe komst tegen Jan en Alleman zullen kun nen opzetten, werd ons wel duidelijk toen we hoorden, dat men van het beginsel uitgaat, dat vier grote schepen tegelijk de mond moeten kunnen passeren. Maar Rotterdam is dan ook geen kleu tertje meer in het nationale en interna tionale economische orkest. Men vertelde ons, bij. gelegenheid van het ministeriële bezoek, dat maar liefst achttien procent van de Nederlandse belastinggelden*"iiit Rotterdam komen (voor wat onze per soonlijke aanslag betreft, klöpt dat wel) en dat hier "toch niettemin maar zes procent van de Nederlandse bevolking woont. Daar kunt u dan weer uw eigen conclusies uit trekken. Het betekent in alle geval, dat wij hier in Rotterdam ten minste drie-dubbel meetellen. Geen won dér dus, dat er wel enige medewerking wordt gegeven bij de bouw van ons ha ventje. Elke hectare in het Rotterdamse havengebied levert de Nederlandse Staat een kwart miljoen guldens per jaar. Da's méér, dan wanneer we er rogge op zou den planten. Hoewel: het zou véél lan delijker aan-doen. Dat wel. NACHTELIJKE TOCHTEN DOOR DE HAVENS De Rederij Tieleman laat iedere don derdag- en vrijdagavond tot en' met 3 september een van haar boten een rond vaart maken door de Rotterdamse ha vens. De tocht duurt tweeëneenhalf uur, de afvaart is vanaf de Maasboulevard (bij de Maasbruggen) om acht uur. Varen door 's werelds grootste haven is voor velen een belevenis, een avon tuur dat men, eenmaal in Rotterdam, moet meemaken. Dit nachtelijk avon tuur onder het motto: „Lichtsprookje" heeft als hoogtepunt de olieraffinaderij en van Pernis. Een overweldigende lichtzee mét hoog daarboven uit de eeuwige vlammen. Tijdens de boottocht kan men benedendeks een drankje ge bruiken aan de bar. bouw zal plaats vinden met behulp v een hefeiland; de tunnelstukken worden 65 meter lang met een diameter van 12 meter. Jeugdorganisaties willen eigen clubhuis .De Schiedamse Gereformeerde jeugd organisaties stellen pogingen in het werk om in het bezit te komen van een eigen jeugdhuis. Reeds werden daartoe onder handelingen gevoerd met de Stichting „Het Gereformeerde Jeugdhuis", doch deze stuitten op financiële bezwaren. Er zal nu een actie worden gevoerd, tenein de tot stichting van een eigen gebouw te komen, waartoe o.m. in september een bazaar zal worden gehouden. Nou ja, een aap doet altijd gek, zeg gen ze. Als ze naar je kijken, begin nen ze al te lachen. Ik word er ge woon ziek van. Moet je ze zelf zien. Alsof ze zelf de mooiste dieren van de wereld zijn. Het is, dat ik m'n eigen waardigheid hebmaar anders zou ik ze allemaal in hun eigen ge zicht uitlachen. Maar ik heb al op heel jonge leeftijd geleerd, dat ze niet wijzer zijn en daar hou ik me aan. Neem nou die paraplu, bijvoorbeeld. Ze vinden het gek, dat ik hier zo zit. Nou. laat ze maar lachen, als ze dat zo leuk vinden. Want als het regent, ben ik onder de pannen en als de zon schijnt nou ja, die schijnt hier amper nooit.

De Havenloods | 1965 | | pagina 4