„Het is fijn eraan mee te werken dat mensen gezond terugkeren" ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN ZIEKENHUIS kent vele beroepen, maar slechts één doel: n 11 VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE EN TAXATIE...! Mej. S. Tromer, hoofd van de huiskoude- jarige Rosa Otting (r.) e lijke dienst zorgt samen met de zestien- jarige Henny Kuipers i lunch onontbeerlijke broodjes. {nwKt U&i, nnCTDICIM "1 VAN MAANDAG UUo I rLtlN CHOEK GROENENDAAL) T/M ZATERDAG TELEFOON 010-127810 VAN 9-17.30 UUR ZUIDPLEIN (VERZAMELGEBOUW) 1 TELEFOON 010-279795 I J UITSLUITEND 'S ZATERDAGS VAN 9-17.30 UUR TELEFOON 010-269140 Dr. WIARDI BECKMANSINGEL 8 Een redevoering is als een liefdesaffaire. Iedere domkop kan ermee beginnen, maar er een eind 'aan te maken vereist enige handigheid, i Lord Mancroft Het erge van Verwoerd is dat hij een pathologische aanhanger van de rassen theorie is; hi) kan het niet helpen en is niet voor rede vatbaar. Dat is het arootste gevaar. Kanunnik John Collins Ik kan u maar één ding zeggen: ik heb Verwoerd nu al een paar keer persoonlijk gesproken, maarkoppie, koppie, hoor' Bourquin (secr. „Tegen de ton") We willen er alleen op wijzen, dat u na de pil rusiig B3 kunt drinken. En vóór trouwens ook. Dat zuivere frisse vruch tensap laat zich altijd genieten. B3 wordl gedronken door alle geslachten en ge zindten. Reclame voor vruchtensap Het aan rechts voorrang verlenen Is de weerspiegeling van een volkomen ver ziekte verkeerssituatie, die ten onrechte is gelegaliseerd. Pater Krekelberg Ik ben min of meer gevlucht voor al die commissies, dat moeilijke praten over velerlei problemen. Door alle vergaderin gen kwam je haast niet meer aan werken toe. In Tran kon ik weer fris het prak tische werk gaan doen; na een paar maanden verlof zal ik met plezier terug gaan. dr. J. v. Weelden (adviseur blinden) J]EN ziekenhuis. Een wereld, die afgesloten lijkt van de rest van het dagelijkse leven. Maar aan de andere kant een wereld, die haar deuren wijd heeft openstaan om de mens, die medische hulp nodig heeft, binnen te laten. Eigenlijk merken de meeste mensen weinig van een ziekenhuis. Zy worden er pas mee geconfronteerd wanneer zy zelf of een hunner familieleden of een vriend plotseling ziek wordt. Zij worden er ook mee geconfronteerd, wanneer een ambulance met waarschuwende geluiden zich een weg baant door het verkeer. Dan schrikt men en men kijkt even op. „Zeker een ernstig geval", zegt men dan en even later sluit het drukke verkeer weer de gelederen en de zieke of de gewonde, die met spoed naar het ziekenhuis wordt gebracht is al weer vergeten. Een stukje menselyk leed, snel vervoerd tussen de bewijzen van onze welvaart. Snel vergeten door hen, die even ruim baan hebben gemaakt. Want in het verkeer hebben we haast, net zo veel haast misschien naar ons gevoel althans als de chauffeur van de ambulance, die nog op tijd het ziekenhuis wil bereiken. Maar wanneer wy het voorval zijn vergeten, zijn er ergens gelukkig mensen, die weten wat hun taak is. het beroep van verpleegster geschreven. In een oude kroniek staat daarover het volgende: „Zij dekten de zieken warm toe, legden warme stenen op hun buik, wreven hun voeten met azijn en zout, koelden hun hoofd met rozenwater en dekten hen toe met een deken als zij zweetten. Er moet altijd iemand de wacht hebben als deze nodig mocht •zijn." Men ziet het: de warme stenen op.de buik zijn verdwenen, de voeten worden niet meer ingewreven met azijn en zout en het rozenwater wordt niet meer ge bruikt om de hoofden te koelen, maar de dienende taak is gebleven. "En wat er ook voor de warme stenen, het azijn en zout en het rozenwater in de plaats mag zijn gekomen, de verpleegster is nodig om er voor te zorgen, dat de pa tiënt ze krijgt Maar er is bij dat alles eén ding gebleven: de liefde voor de naaste. Veel voldoening De negentienjarige Metta Ouwehand. die als eerste jaars verpleegster in een van de Rotterdamse ziekenhuizen werkt, heeft dit beroep doelbewust gekozen. ,,Ik heb voor de keus gestaan om wis- en natuurkunde te gaan studeren of om ver pleegster te worden", zegt zij. „De,me teorologie trok mij bijzonder aan. Mijn vader vaart en aan boord heb ik vaak de weerkaarten gezien en dat vond ik boeiend. Maar mijn algebra was nogal gammel en toen heb ik de andere keus genomen. Ik ben verpleegster geworden en het is een fantastisch beroep". Metta is een gedecideerd meisje, dat er blijk van geeft dat zij precies weet. wat zij zegt. ..Ik heb dit beroep vooral gekozen, omdat het zo afwisselend is", gaat ze verder. „Elke dag is het anders. Natuurlijk valt het soms wel eens wat tegen, maar dat heb je overal. En ja, waarom ik dit beroep heb gekozen? Ik wil graag mijn medemensen helpen, wanneer zij dat zelf niet kunnen. Het is fijn, dat je er aan mee kunt werken, dat zij weer als gezonde mensen terug kunnen keren in het leven. Heus. dit werk voldoet volkomen, aan mijn ver wachtingen." Deze maand nog moet Metta examen doen voor haar tweede jaar. „Misschien ga ik me later specialiseren", zegt ze, „en dan op de revalidatie van gehandi capte kinderen. Maar ik wil ook nog in het buitenland gaan werken. Misschien een jaar in Engeland. En dan wil ik ook nog een jaar gaan varen als ver pleegster om die kant van het beroep ook te leren kennen." Dit is een stem uit het grote legioen van meisjes, die voldoening vinden in het beroep van verpleegster, want, zo zegt Metta nog „Soms denk je: hoe is het mogelijk, als je mensen ziet weg gaan uit het ziekenhuis en dan geeft het je toch heel wat voldoening, dat je er zelf ook aan hebt meegewerkt." Er zijn er echter nog meer, die daar aan heb ben meegewerkt, zonder misschien daad werkelijk met de verpleging bezig te zijn geweest. Een van die mensen achter de scher men is de 22-jarige Adri Rasenberg, ad- Wanneer wij denken aan een zieken huis, denken we aan verpleegsters, aan artsen, aan chirurgen, maar vooral weer aan verpleegsters. Misschien te recht, misschien ook niet. Maar wij ver geten heel vaak. dat er ook nog andere mensen in dat ziekenhuis werken, men sen, die net zo belangrijk zijn. maar die minder spectaculair hun werk doen. Wanneer een patiënt genezen het zie kenhuis verlaat, is hij dankbaar voor al les wat de artsen en de verpleegster* hebben gedaan. Maar achter dat corps van mensen, die zich vaak dag en nacht moeten opofferen om de taak. die zij op zich hebben genomen, te verrichten, staat een andere groep, die hun het wer ken mogelijk maakt. Een ziekenhuis is een verpleeginrich ting en hotel tegelijk. Een hotel met spe ciale eisen. Want naast het dagelijks me nu moeten bijvoorbeeld de diëten wor den verzorgd. In een hotel kan men na overleg van de speciale wensen van een gast afwijken, of, wanneer men niet aan zijn wensen kan voldoen, men kan hem een ander restaurant wijzen, waar hij wel naar zijn zin kan eten. In een zie kenhuis kan men niet van de bijzondere verlangens, die niet van de patiënt maar van de behandelende arts zijn, af wijken. Men kan de patiënt nog veel minder naar een ander adres verwijzen Zo zou men door kunnen gaan met. het trekken van vergelijkingen. Een ho tel. dat volgeboekt is, kan gasten wei geren, ook wanneer er elders geen plaats is. Een ziekenhuis kan dat lang niet al tijd. Een ernstige patiënt moet worden opgenomen, omdat er een mensenleven op het spel staat. Daar ligt wellicht het kernpunt. Een mensenleven. Gelukkig verkeert het niet altijd in gevaar, maar het heeft wel hulp nodig. Hulp, die elders niet gebo den kan worden, omdat zij een gespecia liseerde zorg vereist, een opofferende mensenliefde, eén voortdurend waken, a of t Sociale daad Wat zijn het voor mensen, die in een ziekenhuis werken? Eigenlijk zijn het ge wone mensen, die echter misschien een tikkeltje meer van hun opdracht in het leven hebben begrepen dan vele ande ren. Misschien is dat niet helemaal eer lijk, maar er schuilt toch een kern van waarheid in. Men kan de mens op vele manieren dienen, uiteraard, maar wie doelbewust de deur van het ziekenhuis doorgaat om zich daar te wijden aan een taak, die heeft zijn of haar persoon lijke opdracht begrepen. De verpleging van de zieke medemens is een echt sociale daad Ten tijde van de eerste Christenen bestond er zelfs al een vorm van wijkverpleging en met de opkomst van het kloosterwezen, ontston den ook de eerste ziekenhuizen. En eigen lijk is er door al die eeuwen heen in het werk van de verpleegster niet veel veranderd. Natuurlijk, er zijn andere in zichten gekomen op het gebied van de hygiëne. Er zijn nieuwe geneesmiddelen, nieuwe therapieën. Maar al zijn de me thoden veranderd, de verpleegster is nog steeds de dienende figuur gebleven. Enkele eeuwen geleden werd al over Indonesië heeft geen waardering t Beatle-muziek, het is een vorm contra-revolutionaire, imperialistische cultuur. Het land heeft muziek nodig die ertoe kan bijdragen de revolutie te win- Openb. aanklager in Djakarta Training voor Naar aanleiding van ons artikel in het blad van 22 juli, „Atletlek-voorzitter daagt alle Rotterdammers uit", is er een groot aantal reacties en vragen van lezers bij de redactie binnengekomen. Men vroeg naar de adressen waar men zich kan opgeven voor de atletiek-trai- ning voor mannen boven de dertig jaar. Belangstellenden kunnen zich wenden tot: Pro Patria; A. C. In 't Veld, Liba- nonweg 6a, tel. 136830; Metro; W. Rul man, Wilgenlei 177. tel. 183718. D.O.S.; E. Mekes, jr. Schiedamseweg 155b, tel. 231571. In juli groter spaarover schot bij de spaarbank Juli leverde bij de Spaarbank te Rot terdam een inlegoverschot op van f 1,9 miljoen, tegen f0,4 miljoen in dezelfde maand van het vorige jaar. Deze toene ming van het spaaroverschot met f 1-5 miljoen werd veroorzaakt door een stij ging van de inleg tot f21 miljoen gul den en door een daling van de terugbe taling tot f 19,1 miljoen gulden. Het tegoed van ruim 538.000 spaarders bedroeg eind juli ongeveer f 449 miljoen. Personeelsleden van 170 bedrijven lieten door middel van het Bedrijfssparen f 230.000 op hun spaarrekeningen storten. ministratieve hulp in hetzelfde zieken huis. Voordat zij deze betrekking aan vaardde. had zij op kantoor van een grote oliemaatschappij gewerkt. „Ik werk hier nu twee jaar", zegt ze. „en ik zou het iedereen willen aanraden. Hier zie je tenminste ook eens de keer zijde van het leven. Als je ziet hoe on gelukkig de mensen hier soms binnen ko men, dan weet je waarvoor je werkt. En als het ergens druk is. dan spring je bij, orAdat je samen een team vormt." Adri Rasenberg houdt zich vooral be zig met de loonadministratie, een bezig heid, die men misschien op elk kantoor kan verrichten. Maar naar haar gevoel is het werk anders in een ziekenhuis. „Ik heb hier eigenlijk geen bepaalde tijd van werken", zegt ze. „Gewoon, omdat je hier geen erg hebt in de tijd. Als het druk is bij de opname^ bijvoorbeeld, dan ga je daar helpen en dan kijk je niet op de klok, want je kunt de men- Adri Rasenberg, 22 jaar, wijdt zich met hart en ziel aan de administratie van het ziekenhuis en springt bij waar haar hulp sen toch niet in de steek laten. Met Kerstmis heb ik 's nacht* in het zieken huis geslapen en ik heb 's morgens heel vroeg meegezongen voor de patiënten. Mijn verloofde vond dat natuurlijk niet zo erg leuk, maar je moet toch wat overhebben voor je medemens." Nooit hetzelfde Een ander aspect dus van het werken in een ziekenhuis. Een administratieve functie, maar nauw verbonden met de hulp, die in een dergelijke inrichting nu eenmaal moet worden geboden, zonder te kijken op de klok of op de kalender. Maar daarnaast zijn er nog vele andere gespecialiseerde beroepen, waaruit een ruime keus mogelijk is. Daarover spra ken wij met de zeventienjarige Lidy van den Broek, die als leerling werkt op het laboratorium. Lidy werkt nu ook al een jaar in het ziekenhuis en als vooropleiding had zij Mulo B. Zij wil analyste worden. „Ik vind het heel leuk werk", zegt ze, „en het is bijzonder afwisselend. Eigenlijk is het me nog meer meegevallen dan ik had verwacht. Ik was bang, dat ik al leen maar de vervelende karweitjes zou krijgen, maar dat is echt niet waar. En eentonig? Helemaal niet. Het is he lemaal geen routinewerk, want je vindt toch nooit hetzelfde in de urine." Naast haar praktische opleiding krijgt Lidy, evenals de andere leerlingen, vier maal per week theoretisch les, hetgeen uitgaat van het ziekenhuis. „Nou, en het werken is ook echt niet zo zwaar als je wel zou denken", zegt ze nog. „Ik houd het hier echt wel een hele dag uit." Een belangrijk deel van de zorg voor de patiënten speelt zich af in de keuken, een deel van een ziekenhuis, dat vaak voor de buitenwereld verborgen blijft. Daar worden de maaltijden met zorg be reid, maar vooral: daar worden de dië ten samengesteld, een taak, die zorg en toewijding vereist, omdat het juiste dieet bij het herstel van een patiënt even belangrijk is als het juiste geneesmiddel. Mej. E. A. Bauduin werkt nu drie jaar als diëtiste in een ziekenhuis. Na het verlaten van de M.M.S. volgde zij anderhalf jaar een curcus huishoudkun de voor inrichtingen en twee-en-eenhalf jaar een opleiding voor diëtiste. Thans heeft zij de leiding over de keuken, een taak. die al haar aandacht opeist, vooral op het spitsuur, wanneer de maaltijden „de deur uitmoeten". „Het werk bevalt me uitstekend", zegt ze. „Eigenlijk is het heel leuk om Mde De negentienjarige zuster Metta Ouwe- hand. eerstejaars-verpleegster, in gesprek met een patiënt, die ver van zijn ge boorteland de hulp van de medemens nodig heeft. organisatie te hebben van zo'n grote keu ken. In ons ziekenhuis krijgen we veel buitenlandse patiënten en daar zijn men sen onder, die alleen maar rijst eten of die geen varkensvlees mogen hebben. Daar houden we natuurlijk altijd reke ning mee. Maar met de diëten is dat dan wel eens moeilijk." Waarom heeft zij juist dit beroep ge kozen? Mej. Bauduin lacht even aarze lend. „Ik vind het prettig om voor de mensen te zorgen", zegt ze dan, „en ik vind de voeding het belangrijkste, voor al in een ziekenhuis. Maar het is wel zo, dat deze baan eigenlijk heel anders uitvalt dan op de cursus werd voorge steld. Eigenlijk nog prettiger. En na tuurlijk heb ik zelf ook belangstelling voor koken. Op de cursus hebben we ook de fijne keuken gehad en daardoor kun nen we hier zo veel mogelijk variatie vinden." Veel prettiger De voeding, een belangrijk onderdeel van een ziekenhuis. En in de keuken zijn er dan ook weer vele mogelijkheden voor een boeiend beroep. Misschien is het zo, dat afwasmachines en derge lijke apparaten veel werk uit handen ne men, maar de mens blijft toch nog al tijd de belangrijkste factor, omdat men altijd mensen nodig zal hebben om men sen te helpen. Computers kunnen bere keningen uitvoeren, die wij misschien niet meer kunnen, maar de naastenlief de moet toch altijd nog door de mens zelf worden bedreven. „Dat is op zondag wel eens moeilijk", vertelde ons mej. S. Tromer, hoofd van de huishoudelijke dienst van het zieken huis. waarin ze nu al 24 jaar werkt. „En toch moet het ziekenhuis op zondag ook worden schoongehouden. Maar de meeste werksters zijn getrouwd en die willen dan thuis zijn. En de jonge meis jes doen vaak aan sport. Maar van tijd tot tijd offeren ze wel een weekeinde op om hier te helpen." Ook bij de huishoudelijke dienst nijpt, zoals in zovele takken van het zieken huis. het personeelstekort. Maar mej. Tromer houdt de moed er in. „Het is hier veel prettiger werken dan in een ander bedrijf", zegt ze. „Dit is bijvoor beeld veel plezieriger dan het schoonhou den van kantoren, want je komt met zo veel mensen in aanraking en je ziet waarvoor je werkt." Mensen met een verschillend beroep. Maar mensen, wier taak toch op het zelfde is gericht. De hulp aan de mede mens. Soms wordt die hulp verricht op spectaculaire manier, bekend van radio en televisie. En dan is het eigenlijk vreemd, dat een groot gedeelte van de vrouwen en de meisjes dweept met dok tersromans en televisieseries over artsen en verpleegsters, die als helden door een ziekenhuis dwalen, zonder dat zij zelf zich geroepen voelen tot dit beroep. En vreemd is het ook, dat die grote staf van andere medewerkers. zonder wie een ziekenhuis niet kan draaien, in die romans en televisieseries vergeten wordt. Misschien omdat hun werk niet spectaculair is. Maar dan toch wel 'zo belangrijk. De zeventienjarige Lidy van den Broek werkt nu al een jaar op het laboratorium. „Het is fijn, afwisselend werk", zegt zij.

De Havenloods | 1965 | | pagina 11